پیام خانم میمونا محد شریف، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد
به مناسبت روز جهانی هبیتات 2021
«تسریع اقدامات شهری برای جهانی بدون کربن»

بحران آب و هوا به عنوان تهدید شماره یک جهان امروز شناخته شده است. و این شهرها و شهرک های ما هستند که مسئول بسیاری از تغییرات آب و هوایی هستند که موجب بروز سیلهای ویرانگر ، خشکسالی و طوفان های شدید می شوند.
در واقع ، شهرها و شهرک ها حدود 70 درصد از گازهای گلخانه ای اصلی را تولید می کنند. چنانچه اقدامی فوری انجام ندهیم ، گازهای گلخانه ای تولید شده توسط مراکز شهری در حال گسترش ، دمای هوای جهان را بالاتر خواهد برد.
به همین دلیل موضوع روز جهانی هبیتات امسال -روز دوشنبه 4 اکتبر « تسریع اقدامات شهری برای جهانی بدون کربن » است.
روز جهانی هبیتات فرصتی بین المللی برای افزایش آگاهی و تلاش برای اقدامات فوری ، از طریق رویدادها ، بحث ها و پویش ها را فراهم می کند.
و امسال هم، در آستانه اجلاس بین المللی تغییرات آب و هوایی COP 26، به اقدام فوری در توسعه و اجرای برنامه های «کربن صفر» نیاز داریم.
بهبودی از بیماری عالمگیر COVID-19 فرصتی برای شهرهای جهان است تا اقدامات اقلیمی را در راس دستور کار خود قرار دهند. این فرصتی است برای تغییر نحوه تولید انرژی، ساختن ساختمانهای ما، گرمایش ، سرمایش و روشن کردن دفاتر و منازل مان و سفر از خانه تا محل کار.
برای جایگزینی سوخت های فسیلی به انرژی پاک و کارآمد نیاز داریم. ما برای تشویق پیاده روی و دوچرخه سواری به زیرساخت های کارآمد نیاز داریم .
و ما به شهرهای با تراکم زیاد و مدیریت و برنامه ریزی خوب نیاز داریم که امکان حمل و نقل غیر موتوری را فراهم کنند، مصرف انرژی ناشی از سرمایش و گرمایش را کاهش دهند ، و محیط طبیعی و ساخته شده به هماهنگی بیشتری با هم برسند.
شهرها مرکز رشد نوآوری و فناوری جدید هستند. ما باید از این توانمندی برای ارائه راه حل های بهتر تغییر آب و هوا یی استفاده کنیم.
اقدامات اقلیمی از شهری به شهر دیگر متفاوت خواهد بود ، اما ما باید مطمئن شویم که انتقال سبز به نفع همه ، به ویژه آسیب پذیرترین افراد بوده و باعث ایجاد مشاغل جدید می گردد.
تنها راه پیش رو این است که همه با هم از طریق اجرای دستور کار جدید شهری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تحقق اهداف آب و هوایی مان کار کنیم.

برای مشاهده پیام ویدیویی به لینک زیر مراجعه کنید.

https://youtu.be/Irq4BigInDU

pic1
pic1

حوزه های کاری