استاندار کرمانشاه: برگزاري همايش بين المللي با محوريت انتقال تجارب و آموزه هاي زلزله در كرمانشاه

به گزارش واحد خبر اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري کرمانشاه؛ مهندس هوشنگ بازوند در جلسه بررسی سازوکار برگزاری همایش بین المللی زلزله با همکاری هبيتات (دفتر اسكان بشر ملل متحد) اظهار داشت: ما در زلزله دو سال استان پيش 70 الي 80چالش را شناسايي كرديم كه اميدواريم اين همايش بين المللي قادر به پاسخگويي سوال ها و ابهام هاي مديران و فعالان حوزه بحران در بحث كمك رساني باشد.

وي با اشاره به وقوع بحران هاي مختلف طبيعي در كشور و استان اظهار داشت: معمولاٌ پس از وقوع زلزله ها يكسري همايش ها و كنفرانس ها برگزار مي شود، اما بايد تلاش شود كه اين همايش ها پاسخگوي افكار عمومي در چگونگي نوع برخورد با اين بحران و اقدامات بعد از آن باشد.

وي با بيان اينكه زلزله استان حدود 11 هزار ميليارد تومان براي نظام جمهوري اسلامي خسارت به دنبال داشت،  ادامه داد:  افكار عمومي و افراد متخصص هنوز نتوانستند كه پاسخ سوال هاي خود را در قبال اين تخريب ها بگيرند و معمولاً  اين مباحث در حوزن شيوه امداد ونجات، پيشگيري، اسكان و كمك رساني در بحران هاست و اميدواريم اين همايش پاسخگوي تمامي اين مسايل باشد.

مقام عالي استان با بيان اينكه حدود 70 الي 80 چالش ها را در زلزله ك شناسايي كرده ايم گفت:  اين چالش ها در هر زلزله اي پيش مي آيد، وقتي كه زلزله ديگري در كشور يعني در شهر تبريز اتفاق افتاد، بازهم نوع اسكان موقت مورد بحث قرار گرفت بنابراين چنانچه از تجربه زلزله استان كرمانشاه بهره گيري و آن تجربيات مستند سازي مي شد يقيناً بهتر و دقيق تر مي توانستند در خصوص اسكان موقت در اين شهر تصميم گيري كنند.

استاندار كرمانشاه با اشاره به عملكرد و فعاليت هاي فضاي مجازي در بحث بحران ها اظهار داشت: به لحاظ اينكه فضاي مجازي كل فعاليت ها را رصد مي كند بنابراين اگر تصميمات لازم به موقع اتخاذ نشود همين موضوع به يك نوع فشار براي عدم تصميم سازي مناسب براي مديران تبديل مي شود، لذا براي استفاده از فضاي مجازي در بحران ها “كه مي توانند فرصت و ابزاري براي كمك نيز باشند” بايد تمام تصميم ها در زمان لازم و با استفاده از تجارب و آموزه هاي ديگر استان ها اتخاذ شود.

نماينده عالي دولت در استان همچنين با تاكيد بر رعايت اصول فني ساخت و سازها ادامه داد: در زمان وقوع زلزله در ازگله و سرپل ذهاب با وجود اينكه شهر اسلام آباد غرب از كانون زلزله دور بود اما همين زلزله باعث محو شدن يك طبقه مسكن مهر و فرو ريختن بيمارستان تازه افتتاح شده اين شهر شد و متأسفانه بيمارستاني كه بايد محل امن مردم باشد ديگر قادر به ارائه خدمات به مردم نبود.

مهندس بازوند تصريح كرد: در زلزله دو سال گذشته بعضي ها اسكان موقت اردوگاهي را مطرح مي كردند كه به هيچ عنوان قبول نكردم، زيرا اين اسكان بسياري از مسائل و پيامدهاي منفي را به دنبال دارد و از مجريان خواستم كه اسكان موقت خانواده ها در كنار خانه هاي تخريب شده را در دستور كار قرار دهند.

وي همچنين با اشاره به مصالح بكار رفته در ساخت و سازها گفت: با توجه به اينكه در زمان زلزله بسياري از افراد به جهت نوع مصالح بكار رفته از قبيل آجر و بلوك جان خود را از دست دادند،  آيا تا به حال پژوهشي و كار تحقيقاتي صورت گرفته كه ديگر از اين مصالح استفاده نشود و با انجام كارهاي پژوهشي به دنبال استفاده از مصالح جديد در ساخت و سازها باشيم؟ اين گونه ابهامات بايد توسط اين همايش ها برطرف و پاسخ داده شود.

استاندار كرمانشاه با اشاره به عملكرد هلال احمر در زمان وقوع حوادث طبيعي، اظهار داشت: بايد به اين سوال پاسخ داده شود كه آيا هلال احمر به تنهايي و بدون كمك نيروهاي مسلح قادر به امداد و نجات در كوتاهترين زمان ممكن است؟ لذا ضروري است كه هلال احمر به جديدترين و به روزترين تجهيزات و امكانات مجهز شود تا بتواند به وظيفه اصلي خود كه امداد ونجات است، بپردازد.

مهندس بازوند اظهار داشت: همچنين بحث استفاده از كانكس ها از جمله موضوعاتي است كه بايد مورد بررسي قرار گيرد، زيرا همين موضوع باعث يكسري از مشكلات در شهرها مي شوز و پس از ساخت و سازها اين كانكس ها چگونه بايد جمع آوري شوند؟

وي همچنين با اشاره به حجم بالاي كمك هاي مردمي در زمان وقوع زلزله و ديگر حوادث بيان داشت: بايد بررسي و كار كارشناسي صورت گيرد كه مديريت بحران در زمان حوادث طبيعي چگونه بايد از كمك هاي مردمي استفاده كند تا كمك ها هم به موقع برسند و هم اينكه با حجم بالاي حضور مردم براي كمك رساني مشكلي در ترددها ايجاد نشود؟

وي گفت: در اين زلزله مشاهده كرديم كه ساخت و سازهايي كه انجام مي شود مردم بهتر به ساخت و سازها مي پردازند بنابراين بايد يك فرصتي براي مشاركت مردم در ساخت و سازها و واگذاري تصميمات به خود آنها براي اين گونه موضوعات فراهم شود.

استاندار كرمانشاه با اشاره به وقوع زلزله هاي متعدد پس از زلزله اصلي در استان كرمانشاه و مشكلات روحي و رواني مردم با وقوع اين پس لرزه ها گفت: مشكلات روحي با اين مسائل در مناطق حادثه ديده پيش مي آيد كه خوشبختانه اقدامات بسيار خوب و گسترده اي در استان براي بازتواني اين افراد انجام شد.

مقام عالي استان بيان داشت: افكار عمومي از افراد صاحب نظر توقع دارد كه اين همايش ها پاسخگوي ابهام هاي موجود باشد واميدواريم همايشي كه قرار است در خردادماه سال آينده در كرمانشاه برگزار شود قادر به پاسخگوي اين چالش ها باشد.


pic1
pic1

حوزه های کاری