چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران با مشارکت برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری تهران در برج میلاد برگزار شد.

چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران همزمان با گرامیداشت روز جهانی شهرها عصر روز شنبه 11 آبان‏ماه 1398 (دوم نوامبر 2019) با مشارکت برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری تهران در برج میلاد با معرفی برگزیدگان جایزه برگزار شد.

شعار امسال جایزه جهانی خشت طلایی تهران ایجاد شهرهای هوشمند، تاب‌آور زیست‌پذیر برای همه بود. روز جهانی شهرها در سال ۲۰۱۳ بر اساس پیشنهاد کمیته اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان ملل به منظور همکاری بیشتر شهرهای مختلف جهان برای تقویت زیرساختهای شهری حکمرانی محلی و مدیریت شهری و سایر زمینه‌های حیاتی برای مقابله با عواقب تغییرات شهرنشینی در جوامع مختلف انتخاب شده است.

در این مراسم تنی چند از مقامات کشوری، از جمله پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، سید محمد بهشتی عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری سخن گفتند. همچنین، پیام دبیرکل سازمان ملل متحد توسط آقای دکتر مهمت امین اکدوگان، سرپرست دفتر برنامه اسکان بشر در تهران قرانت شد.گزیده ای از پیام دبیر کل بدین شرح است:

در بخشی دیگری از این مراسم،  پیام تصویری خانم میمونه مهد شریف به مناسبت روز جهانی شهرها نیز در این مراسم پخش شد. ایشان در پیام خود بر بهره‏گیری از خلاقیت و نوآوری در پرداختن به چاش‏های امروز شهر تأکید ورزید.

برندگان جایزه خشت طلایی امسال عبارت بودند از:

در حوزه تاب‌آوری، زیست‌پذیری و توسعه پایدار شهری، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برای سامانه هشدار سریع زلزله و شبکه راه‌های اضطراری؛

در حوزه مشارکت شهروندان و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر، پروژه نان خورشیدی از نیکاراگوئه؛

در حوزه معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و بازآفرینی شهری، شهرداری منطقه ۱۱ برای راه‌اندازی موزه‌های ثبت احوال، جنگ و دخانیات، و احیای ۱۰ خانه بافت تاریخی در حصار ناصری؛

در حوزه شهر هوشمند و خلاق انسان‌محور، سازمان فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران بابت سامانه “تهران من”؛

در حوزه تأمین منابع، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، اشتغال و اقتصاد شهری، مدیرکارخانه نوآوری، کارخانه نوآوری آزادی؛

در حوزه توسعه زیرساخت‌ها، حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری، سازمان حمل‌ونقل و ترافیک تهران برای سامانه دوچرخه اشتراکی هوشمند (بیدود)؛

در حوزه ارتقای حکمروایی محلی، برنامه‌ریزی و مدیریت شهری، شهرداری کازان روسیه برای اصلاح سیستم تحویل وعده غذایی در مدرسه.

 

 

 

 

pic1
pic1

حوزه های کاری