برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر با موضوع «فناوری های پیشرو؛ ابزاری نوآورانه برای تبدیل پسماند به ثروت»

 

مراسم گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر، همه ساله در اولین دوشنبه ماه اکتبر به منظور حمایت از برنامه‌های اسکان بشر و توسعه شهری برگزار می‌شود. در سال جاری میلادی شعار «فناوری­ های پیشرو؛ ابزاری نوآورانه برای تبدیل پسماند به ثروت» به عنوان موضوع اصلی انتخاب شده است.

مراسم گرامیداشت این روز در تاریخ ۱۵ مهر ماه سال جاری (۷ اکتبر ۲۰۱۹)، با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، شهرداری تهران و دانشگاه شهید بهشتی در مرکز همایش­های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. این برنامه با سخنرانی و خوش‌آمدگویی جناب آقای دکتر حافظی، رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد. پس از آن، پیام ویدیویی سرکار خانم میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد در رابطه با روز جهانی اسکان بشر پخش شد و جناب آقای دکتر مهمت آکدوگان، سرپرست برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، به اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی اشاره کردند. جناب آقای دکتر غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران نیز در خصوص شعار شهردار تهران (تهران شهری برای همه) و مفاهیم عدالت اجتماعی و حق بر شهر سخنانی را ایفاد نمودند و دکتر سیرینیواسا پاپوری، کارشناس ارشد سکونتگاه­های انسانی، معاون ریاست دفتر منطقه ­ای آسیا و اقیانوسیه برنامه اسکان بشر در ژاپن مفهوم جنبش مدیریت خردمندانه پسماند را معرفی کردند.

 

بخش دوم برنامه با برگزاری پنل تخصصی به ریاست دکتر گشتاسب مظفری، دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی آغاز شد. جناب آقای دکتر محمدحسین شریف ­زادگان، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، به بررسی مبحث پسماندهای شهری از دیدگاه پایداری شهری و منطقه­ ای و با تاکید بر سه عنصر تاب ­آوری، ظرفیت توان اکولوژیک شهری، و حکمروایی پرداختند.

جناب آقای دکتر علی مفاخریان، شهردار منطقه نه شهرداری تهران، به فناوری­ های هوشمند در مدیریت پسماند شهری و تجربیات منطقه نه در این رابطه اشاره کردند و سرکار خانم دکتر شینا انصاری، مدیرکل محیط‌ زیست و‌ توسعه پایدار شهرداری تهران، به بررسی موضوعات حقوقی و سیاست­های موجود در این حوزه پرداختند. جناب آقای دکتر مظفری، پس از جمع­بندی نکات مطرح شده توسط اساتید، به اهمیت پیشگیری از تولید پسماند در شهرها از طریق مشارکت شهروندان تاکید کرده و با ارائه نمونه­ هایی از شهرهای برلین و وین بحث را خاتمه دادند. مراسم با ارائه پیشنهادات و پرسش ­هایی از سوی مدعوین پایان یافت.

 

 

برای دریافت فایل سخنرانی دکتر سیرینیواسا پاپوری،کارشناس ارشد سکونتگاه ­های انسانی، معاون ریاست دفتر منطقه­ ای آسیا و اقیانوسیه برنامه اسکان بشر در ژاپن، اینجا را کلیک کنید.

 

pic1
pic1

حوزه های کاری