آغاز کارگاه آموزشی “بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در برابر سوانح چندگانه– ارزیابی سریع چشمی مراکز درمانی “

 

تهران 3 تیر 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران) –نخستین کارگاه آموزشی پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در برابر سوانح چندگانه – ارزیابی سریع چشمی مراکز درمانی” در تاریخ 3 تیر ماه 1398 در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد آغاز شد. در این دوره 20 نفر از کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشارکت داشته نحوه ارزیابی ساختمان بیمارستان‌ها تشریح می‌گردد.

در افتتاحیه این دوره آقای فرزین فردانش، مدیر طرح و برنامه پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) با اشاره به سوانح طبیعی قبلی در کشور از جمله زلزله گیلان بر اهمیت موضوع پروژه بهتاب تاکید کرده و خروجی‌های مختلف پروژه را توضیح دادند. در ادامه، آقای احسان اثنی عشری، کارشناس ظرفیت‌سازی و آموزش پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) در مورد برنامه‌های ظرفیت‌سازی و آموزشی پروژه بهتاب توضیحاتی ارائه کردند. ایشان به برگزاری ده دوره آموزشی با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در زمینه ارزیابی سریع چشمی، تحلیل مهندسی مبتنی بر عملکرد، کاهش مخاطرات عناصر غیر سازه‌ای و راهنمای طراحی بیمارستان‌های تاب‌آور اشاره نمودند.

 

در این مراسم همچنین آقای علی معظمی، معاون دفتر منابع فیزیکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر از فعالیت‌های انجام شده برنامه اسکان بشر ملل متحد در قالب پروژه بهتاب، نسبت به دستیابی پروژه به اهداف از پیش تعیین شده اظهار امیدواری کردند. در این نشست همچنین آقای محمت امین آکدوغان، کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی و مشاوره فنی دفتر هبیتات تهران با سخنرانی در مورد نقش ارزیابی سریع چشمی در برنامه مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها به لزوم توجه کشور به موضوع ارتقاء تاب‌آوری بیمارستان‌ها تاکید کردند.

 

 

در این دوره آموزشی اساتید برجسته کشور در زمینه تاب‌آوری و مقاوم‌سازی به ارائه سخنرانی به شرح زیر می‌پردازند:

  1. آقای علیرضا فلاحی، استادیار دانشگاه دانشگاه شهید بهشتی – مفهوم تاب‌آوری
  2. آقای عبدالرضا سرومقدم، استادیار پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی – روش ارزیابی چشمی سریع
  3. آقای فرهنگ شعفی، عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس (مدیریت پروژه وساخت) – اخلاق مهندسی

بخش میدانی این کارگاه آموزشی در بیمارستان امیر اعلم تهران با استفاده از اپلیکیشن موبایل طراحی شده توسط تیم پروژه بهتاب در روز دوم این کارگاه انجام خواهد شد.

 

***

pic1
pic1

حوزه های کاری