روز جهانی شهرها، 31 اکتبر 2015 میلادی

peoster-persian

شهر بهتر، زندگی مطلوب‌­تر: طراحی برای با هم زیستن

سازمان ملل متحد 31 اکتبر هر سال را با عنوان “روز جهانی شهرها” نام­‌گذاری کرده است. انتظار می­‌رود این روز به‌ ­طور گسترده‌­ای موجب افزایش توجه جامعه بین­‌المللی به شهرنشینی در سطح جهان و افزایش همکاری بین کشورها به­ منظور دستیابی به فرصت‌ها و  چالش‌­های شهرنشینی و همیاری برای توسعه شهری پایدار در سراسر جهان گردد.

طراحی برای با هم زیستن

“هم‌اکنون نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می­‌کنند و در دو دهه آینده 60 درصد جمعیت جهان ساکن شهرها خواهند بود. هم‌چنان‌­که اندازه و جمعیت شهرها در حال رشد هستند، توازن بین جنبه­‌های فضایی، اجتماعی و زیست­‌محیطی شهر و بین ساکنان شهرها اهمیت زیادی پیدا کرده است. این توازن بر دو محور کلیدی قرار دارد: برابری و پایداری”.

بیانیه شهرهای جهان، سال 2008-2009 میلادی، شهرهای متوازن

شهرنشینی برنامه‌­ریزی‌شده ظرفیت شهرها را برای ایجاد اشتغال و ثروت افزایش می‌­دهد و سبب تقویت تنوع و انسجام اجتماعی بین طبقات، فرهنگ­ها،  اقوام و مذاهب مختلف می‌­شود.

شهرهایی که برای زندگی در کنار هم طراحی شده­‌اند، ایجاد فرصت­ کرده، ارتباطات و تعاملات را تقویت و استفاده پایدار از منابع مشترک  را تسهیل می‌کنند.

روز جهانی شهرها سال 2015 میلادی با موضوع “طراحی برای با هم زیستن“مروج باهم‌بودن و توازن، و سازندۀ شهرها و محلاتی فراگیر و زیست‌پذیر است.

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در نظر دارد با همکاری شهرداری تهران مراسم بزرگداشت این روز را در تاریخ 9 آبان‌ماه سال 1394 در محل بوستان گفتگو شهر تهران برگزار نماید.

شما می توانید راهنمای اکتبر شهری را از اینجا دانلود کنید.

pic1
pic1

حوزه های کاری