معرفی بندرتاریخی کنگ: جواهری در حاشیه خلیج فارس

 

بافت تاریخی شهرها بخش مهمی از هویت فردی و اجتماعی ساکنان هر سرزمین و بستری برای زنده ماندن و تداوم تاریخ و فرهنگ ملت‌ها است که بی‌توجهی و تخریب آن خسارات جبران ناپذیری در تمامی عرصه‌ها برای آن سرزمین به دنبال خواهد داشت. از این رو حفظ و حراست از این گونه میراث گرانبهای تاریخی و فرهنگی ضروری است.

بندر کنگ از جمله شهرستان‌های بندر لنگه محسوب می‌شود و با جمعیتی در حدود بیست هزار نفر در فاصله ۱۶۵ کیلومتری غرب بندر عباس واقع است.

بافت تاریخی بندر کنگ منسجم و یکپارچه با عناصر شاخصی مانند بادگیرهای قدیمی و کوچه‌های باریک و سایه‌انداز، که یادآور شهرهای سنتی ایرانی است، علاوه بر ارزش‌های فرهنگی که در سیمای کلی خود دارد و نیز سرزندگی و شادابی که در آن دیده می‌شود، در برگیرنده آثار معماری ارزشمندی است که هر یک داستانی از تاریخ و سرگذشت این مرز و بوم را بازگو می‌کند. بیش از 280 خانه تاریخی در این بافت وجود دارد که در این میان بالغ بر 70 خانه، ارزش ثبت اثر در فهرست آثار تاریخی کشور را دارند. این موضوع خود نشان از بی نظیر بودن شرایط کالبدی این بافت تاریخی دارد و می‌تواند تصویری از الگوی شهرسازی ایرانی و معماری خانه‌های نواحی جنوبی کشور ایران ارائه نماید. علاوه بر این موضوع، بالغ بر 300 بادگیر در این شهر تاریخی هنوز سالم و پابرجا باقی مانده‌اند که باعث تمایز و منحصر به‌فرد بودن این بافت نسبت به سایر شهرهای تاریخی همجوار شده است.

خوشبختانه به دلیل فرهنگ بالای مردمان این بندر، بافت تاریخی و ارزش های فرهنگی و دانش بومی، در بین این مردمان با وجود تمام ناملایمات حفظ شده و به امروز رسیده است. شهرداری کنگ و شرکت بازفرینی شهری در سالیان اخیر کوشیده‌اند تا بافت قدیمی این بندر تاریخی را حفظ کنند تا همانند الگویی در بازآفرینی و توسعه شهری مناسب بدرخشد.

 

با تشکر از شهرداری کنگ و خانم شیوا آراسته و همکاران

 

 

pic1
pic1

حوزه های کاری