آغاز کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری

تهران 22 آبان 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران) – کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” برنامه اسکان بشر ملل متحد در افغانستان در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷ در محل دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و با حمایت این سازمان آغاز شد. شرکت‌کنندگان در این کارگاه آموزشی هیئتی نه نفره از مدیران افغانستان و برخی کارشناسان و مدیران سازمان‌های دولتی ایران را شامل می‌شوند.

در ادامه این کارگاه آموزشی چهار روزه، شرکت‌کنندگان با موضوعاتی چون تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع، مدیریت زمین، بازآفرینی شهری و ارتقاء سکونتگاه‌های غیر رسمی آشنایی پیدا خواهند کرد و با اجرای گفتگوی دوجانبه و ارائه تجربه‌های شخصی در فراگیری جمعی مشارکت خواهند کرد. در پایان کارگاه، هیئت مدیران افغانستان از نمونه‌هایی از برنامه‌های بازآفرینی شهری در تهران بازدید خواهند کرد.

“طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان طرحی است که توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در کابل با حمایت مالی دولت ژاپن و همکاری فنی دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و همکاری با وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث دولت جمهوری اسلامی افغانستان در دست اجرا است. دو کارگاه آموزشی و مشاوره فنی آن پیش از این در کابل برگزار شده بود.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه ، جناب آقای حسین آونی بیچاکلی، معاون دبیرخانه دائمی سازمان همکار‌ی‌های اقتصادی (اکو)‌ ضمن خوشامد،‌به معرفی سازمان اکو و فعالیت‌های آن در زمینه مدیریت ریسک سوانح (DRM) و بخصوص همکاری‌های قبلی با سازمان ملل متحد از جمله هبیتات و یونسکو پرداخت و اولویت‌های اکو را در همین زمینه کاری تعریف کرد. آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در سخنان افتتاحیه خود با خوش‌آمدگویی به همگی شرکت‌کنندگان تشکر ویژه‌ای از رئیس هیئت مدیران افغانستان،‌ جناب آقای حیدری، برای ایجاد فرصت همکاری بین دو دفتر هبیتات در دو کشور (ایران و افغانستان) در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان به‌عمل آورد. وی در ادامه به اهمیت موضوع تاب‌آوری شهری و مدیریت ریسک سوانح در هبیتات و به ویژه در اسنادی هم‌چون دستور کار جدید شهری (NUA)، آرمان‌های توسعه پایدار و یا چارچوب سندای اشاره کرد و بر اهمیت این مبحث در هبیتات اشاره داشت. وی افزود که از دیدگاه سازمان ملل، همکاری دو دفترهبیتات در دو کشور و تعامل کارشناسان دو کشور در “طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان از جهت همکاری جنوب – جنوب نیز اهمیت دارد.

سپس جناب آقای احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به معرفی این سازمان و به تشریح اقدامات سازمان تحت مدیریت خود و در سطح شهر تهران به بیان جزئیات پرداخت. در پایان مراسم افتتاحیه، جناب آقای محمد قاسم حیدری، ‌معاون وزارت سیاست‌گذاری، هماهنگی و برنامه‌ریزی کشور افغانستان در زمینه اقدامات دولت افغانستان در مدیریت کاهش خطرات و ریسک سوانح و”طرح تاب‌آوری شهری” دولت افغانستان توضیحاتی ارائه کردند.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی نمایندگانی از دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و افغانستان، دبیرخانه دائمی سازمان همکار‌ی‌های اقتصادی (اکو)، شهرداری کابل، نهاد ملی مدیریت سوانح در افغانستان، وزارت شهرداری‌ها در افغانستان، وزارت مسکن و شهرسازی افغانستان، وزارت امور خارجه افغانستان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شهرداری تهران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، موسسه پژوهش‌های زیست محیطی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وزارت راه و شهرسازی ایران، شرکت آب و فاضلاب استان تهران، شرکت بازآفرینی شهری ایران، سفارت تاجیکستان، مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) و دفتر یونسکو در ایران حضور داشتند. اکثر شرکت‌کنندگان در بخش افتتاحیه در کارگاه چهار روزه آموزشی شرکت دارند.

***

pic1
pic1

حوزه های کاری