نقل مکان یک میلیون 400 هزار نفر به شهرهاهرهفته

تهران 9 آبان 1397 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی شهرها،31 اکتبر2018 برابر با  9 آبان ماه جاری گفت هر هفته، یک میلیون 400 هزار نفر به شهرها نقل مکان می‌کنند.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:
 دستور کار 2030 برای توسعه‌ پایدار، موافقت‌نامه‌ پاریس راجع به تغییرات اقلیمی، چارچوب سندای برای کاهش خطر بلایا و دستورکار جدید شهری، به همراه یکدیگر، نقشه‌ راهی برای جهانی تاب‌آورتر و پایدارتر فراهم می‌نمایند. چگونگی توسعه شهرهای ما، دلالت قابل توجهی بر فهم آینده‌ای خواهد داشت که خواهان آن هستیم.

امسال، روز جهانی شهرها، بر تاب‌آوری و پایداری متمرکز است. هر هفته، یک میلیون 400 هزار نفر به شهرها نقل مکان می‌کنند. چنین شهرنشینی سریع می‌تواند به ظرفیت‌های محلی آسیب برساند و بر خطر فزاینده ناشی از بلایای طبیعی و انسانی اثر می‌گذارد. اما نیازی نیست که خطرات به بلایا تبدیل شوند. پاسخ، ایجاد تاب‌آوری در مقابل طوفان، سیل، زلزله، آتش‌سوزی، امراض فراگیر و بحران‌های اقتصادی است.

شهرهای سراسر جهان تاکنون برای افزایش تاب‌آوری و پایداری اقدام کرده‌اند. بانکوک امکاناتی وسیع برای ذخیره‌ سازی آب زیرزمینی تدارک دیده است تا با خطر فزاینده‌ی سیل دست و پنجه نرم کند و برای دوره‌های خشکسالی، آب ذخیره نماید. در کیتو، دولت محلی، بیش از 200 هزار هکتار زمین را احیا یا حفاظت کرده است تا حفاظت در مقابل سیل را افزایش دهد، از فرسایش بکاهد و از تنوع زیستی و ذخیره‌ آب شیرین محافظت نماید و در ژوهانسبورگ، شهر ساکنان را در تلاش برای بهبود فضای عمومی شرکت داده است؛ بدین منظور که قابلیت استفاده امن برای تفریح، ورزش، رویدادهای جمعی و ارائه خدماتی از قبیل درمان پزشکی رایگان را داشته باشند.

در روز جهانی شهرها، اجازه دهید که این مصادیق برای ما الهام‌بخش باشند. اجازه دهید که با یکدیگر، برای ساختن شهرهایی تاب‌آور و پایدار اقدام نماییم که تامین‌کننده‌ امنیت و فرصت برای همگان باشد. 

***

pic1
pic1

حوزه های کاری