روز جهانی شهرهای 2018 در شهر لیورپول با موضوع شهرهای تاب‌آور برگزار خواهد شد

لیورپول، انگلستان، 26 اکتبر 2018 – همانطور که شهرها در سراسر جهان در حال گسترش هستند، لیورپول میزبان رویداد مقامات بلند پایه بین‌المللی در خصوص موضوع تاب‌آوری شهری است.

در 20 سال گذشته،  1.3 میلیون نفر در اثر سوانح جان باخته‌اند و4.4 میلیارد نفر زخمی، بی خانمان، آواره و یا نیازمند کمک‌های اضطراری  شدند. بانک جهانی محاسبه کرده است که هر ساله، بلایا 26 میلیون نفر را به فقر می کشد و 520 میلیارد دلار برای اقتصاد جهانی هزینه دارد.

امسال، برنامه اسکان بشر ملل متحد با همراهی شهر شانگهای و لیورپول “ساختن شهرهای تاب‌آور و پایدار” را به عنوان موضوع روز جهانی شهرها سال 2018 انتخاب کرده است.  

خانم میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد گفت: “در حالیکه شهرها مرکز اقدامات، تصمیم گیری و تجارت هستند، به دلیل تمرکز جمعیت، مرکز خطرات و بلایا نیز هستند. اگر ما به صورت فوری اقدام نکنیم، شاهد رنج و نابودی بی سابقه‌ای در اثر سوانح خواهیم شد. امسال روز جهانی شهرها، فراخوان اقدامی است برای اینکه در مورد چگونگی حفاظت شهرها از مردم در مقابل شوک‌های ناگهانی و استرس‌های دراز مدت تجدید نظر کنیم.”

در طول این رویداد یک روزه، شهرداران، متخصصان ملی و دولت محلی، نمایندگان شرکای جهانی و ائتلاف‌ها و دانشگاهیان از آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و ایالات متحده آمریکا، تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارند و در مورد چگونگی تقویت تاب‌آوری در برابر تهدیدات طوفان، سیل، زمین لرزه‌ و آتش سوزی‌، بیماری‌های مُسری (همه‌گیر)، بحران‌های اقتصادی، جنگ و ناآرامی های اجتماعی بحث خواهند کرد.

در این نشست روش‌های مختلف تاب‌آور کردن شهرها بررسی خواهد شد.  شهرها می توانند با تنوع بخشیدن به اقتصاد آن‌ها، ایجاد فرصت برای کسب و کار، برنامه ریزی مناسب و مشارکت با بخش خصوصی، نسبت به شوک‌های اقتصادی مقاومت کنند. شهرها با حصول اطمینان از مشارکت تمام ساکنین در تصمیم گیری‌ها، در دموکراتیک، پایدار و و فراگیر شدن تلاش می کنند. در این مجمع میزبان نمایندگانی از شهرهای آسیب دیده به دلیل وقوع سوانح طییعی یا درگیری هستیم که نه تنها بازسازی و بهبود زیر ساخت‌ها، بلکه تجارب چگونگی ایجاد جوامع قوی‌تر را به اشتراک خواهند گذاشت.  

اولین رویداد روز جهانی شهرها در لیورپول برگزار خواهد شد. بیش از 15 شهر دیگر نیز برنامه‌های خود را برای گرامیداشت این روز اعلام کرده‌اند که توجه جامعه بین‌المللی را به مسائل مربوط به شهرنشینی پایدار متمرکز خواهد کرد.

pic1
pic1

حوزه های کاری