گزارش نشست بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر با موضوع «صدای ساکنان مناطق نابسامان شهری»

مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر، که همه ساله در اولین دوشنبه ماه اکتبر زیر نظر UN-HABITAT برگزار می‌شود، امسال (۱۳۹۳) با تمرکز بر موضوع «صدای ساکنان مناطق نابسامان شهری» برگزار شد؛ که از حمایت وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی ایران و سازمان ملی زمین و مسکن نیز بهره مند بود.

در ساعت ۸:۳۰ صبح، با اجرای سرود ملی و تلاوت آیات الهی، و پس از خیرمقدم و اعلان برنامه نشست، جناب آقای دکتر آخوندی، مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سخنانی حول موضوع روز جهانی اسکان بشر ارائه کردند. در ادامه نشست با سخنرانی جناب آقای مهندس پژمان، معاون محترم وزیر و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن و دبیر کمیته ملی اسکان بشر استمرار یافت. سپس مدعوین، شنونده پیام دبیر کل سازمان ملل متحد، توسط آقای گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران بودند که با قرائت پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد توسط جناب سیامک مقدم و سخنرانی ایشان حول این چالش جهانی پی گرفته شد. همچنین گزارشی از تجارب ایران حول بهسازی شهری و توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی توسط جناب آقای مهندس روستا، عضو هئیت مدیر شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ارائه داده شد.

از آن جایی که شعار امسال این نشست، دعوت همگان برای شنیدن «صدای ساکنان مناطق نابسامان شهری» است، این مراسم پذیرای کودکانی از محله دروازه غار تهران بود که با خلوص کودکانه ترانه هایی اجرا کردند. سپس ساناز نوجوانی از محله خاک سفید تهران، واقعیت هایی از زندگی در این گونه مناطق و عملکرد نهادهای مسئول را به گونه ای ساده و حقیقی بیان کرد. شاید یکی از موثرترین بخش های این مراسم، شنیدن واقعیات تلخ موجود از زبان وی بود. واقعیاتی که بازگو کننده توقعاتی حداقل از زندگی ست و در هیچ گزارشی در این مراسم ارائه نشده بود. پس از آن جناب آقای مهندس ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی، در رابطه با سند ملی بازآفرینی پایدار محدوده ها و محله های هدف برنامه های احیا، بهسازی و نوسازی، توضیحاتی بیان نمودند.

پیش از وقفه ای کوتاه جهت استراحت، از فعالان بهسازی شهری در ایران تقدیر گردید. از دیگر فعالیت های برجسته که در انتهای این نشست رخ داد، آشنایی با تجربه محله خانه سبز شیراز در سهل آباد بود که توسط سرکار خانم دیانت مطرح شد. این دست از فعالیت ها بازتاب کننده مشارکت واقعی مردم در بهسازی محله های مسکونی شان است که می تواند مورد توجه مقامات برنامه ریز در سطوح کلان و خرد قرار گیرد.

pic1
pic1

حوزه های کاری