پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد – به مناسبت روز جهانی اسکان بشر ۲۰۱۴

طی دهه گذشته، تلاش‌ها در راستای آرمان‌های توسعه هزاره موجب گردیده نسبت مردمی که در زاغه‌ها به سر می‌برند به نصف کاهش یابد. در عین حال طی همین دوره، گسترش سریع شهرنشینی، به ویژه در جهان در حال توسعه، شاهد افزایش جمعیت زاغه‌نشین شده است. در برخی نواحی منطقه جنوب صحرای آفریقا نزدیک به ۷۰ درصد از ساکنان شهری در زاغه‌ها و مناطق مسکونی غیررسمی زندگی می‌کنند.

حلبی‌آبادها غالبا در نامرغوبترین و نامناسب‌ترین زمین‌ها مانند دشت‌های مستعد سیل همچنین دامنه تپه‌های شیب‌دار قرار دارند و عمدتا به شکل ذاتی نسبت به رخداد‌های آب‌وهوایی شدید فزاینده‌ای آسیب‌پذیر هستند که عامل آن‌ها تغییرات اقلیمی است. بسیاری از مردم که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند مجبور به مهاجرت به دلیل نبود فرصت‌ها در مناطق روستایی یا کشور مبدا خود شده‌اند. آنان به گونه‌ای منظم از خدمات آب، سرویس‌های بهداشتی، برق و روشنایی خیابان‌ها بهره نمی‌برند. جرم، غالبا فراگیر است به ویژه زنان و دختران در معرض خطر هستند. بیکاری، مشاغل پاره‌وقت و هزینه حمل‌ونقل به مکان‌های دور برای کار به سختی‌های زندگی در زاغه‌ها می‌افزاید.

برای دستیابی به توسعه پایدار و زندگی شرافتمندانه برای همه، باید این مسائل حل شوند. امسال روز جهانی اسکان بشر به زاغه نشین‌ها اختصاص یافته است. غالبا مردم حاشیه‌نشین در غربت گمنامی به سر می‌برند یعنی هیچ آدرس یا آماری ندارند، همچنین نمی‌دانند  چه وقت اوضاع زندگی آنان بهبود خواهد یافت. با یادگیری از تجربیات زاغه‌نشین‌ها، طراحان و سیاست‌گذاران شهری می‌توانند رفاه‌ بخش عظیمی از خانواده بشری را بهبود بخشند. اجازه دهید به ندای مردمی که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند گوش فرا دهیم تا دریابیم چه اقداماتی برای آنان موثر و چه کارهایی موثر نبوده و چه اقدامی نیاز به انجام است.

اینجانب در این روز جهانی اسکان بشر، دولت‌ها، بخش تجاری، موسسات علمی و سازمان‌های غیر دولتی را ترغیب می‌نمایم به زاغه‌نشین­ها اجازه اظهارنظر داده و به آنچه می‌­گویند گوش فرا دهند. ما فن­آوری و دانش برای ایجاد شهرهای پایدار از نظر اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیست را بر اساس راه‌حل‌های محلی داریم. تضمین اینکه شهرهای بزرگ و کوچک ما با طراحی و مدیریت خوب گسترش یابند، نه تنها برای رفع نیازهای مسکن جمعیت رو به رشد شهری ضروری است، بلکه برای مبارزه با تغییرات آب‌و‌هوایی، حفاظت از محیط‌زیست و حمایت توسعه پایدار نیز حیاتی است. اجازه دهید بر دستور کار شهری تمرکز نماییم که هیچ کس را پشت سر نگذارد.

pic1
pic1

حوزه های کاری