“همکاری دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی با مردم: راهکار مدیریت یکپارچه و بازآفريني کارآمد شهري”- مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر 2018

 

بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر 2018 با موضوع «مدیریت پسماند جامد شهری» در روز دوشنبه 9 مهرماه سال 1397با همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران، مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار، سازمان مدیریت پسماند، روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری تهران و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و برنامه اسکان بشر ملل متحد برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی جناب آقای مهندس هوشنگ عشایری، معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، جناب آقای مهندس رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و جناب آقای سیامک مقدم، ریاست دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و خوش‌آمدگویی جناب آقای صدرا علی‌پور، رييس مركز محيط زيست شهرداري تهران آغاز شد.

 

مهندس عشایری، ضمن توضیح چالش‌های مدیریت پسماند در محلات جدید و قدیم تهران بر لزوم همکاری و مدیریت یکپارچه شهری با نهادهای مدیریت پسماند، متولیان بازآفرینی شهری و عموم شهروندان برای دستیابی به شهرهای تاب‌آور تاکید نمود. ایشان همچنین به نقش مدیریت پسماند در ایجاد اشتغال برای گروه‌های کم درآمد اشاره کرد و بر نقش مشارکت مردم در بازآفرینی شهری به ویژه در زمینه ایجاد، نگهداری و بهره‌برداری از فضاهای سبز در بافت‌های شهری تاکید ورزید.

مهندس رضا عبدلی با اشاره به تولید روزانه حدود 9هزار تن پسماند در شهر تهران گفت: نزدیک به 30درصد از این آمار به پسماندهای خشک و مابقی به پسماندهای تر اختصاص دارد. در حال حاضر تفکیک در مبدا و مقصد(مجتمع پردازش و دفع آرادکوه) صورت می پذیرد و پسماندهای خشک برای بازیافت و استفاده مجدد، جداسازی می گردد.

وی افزود: از پسماندهای تر برای تولید کمپوست استفاده شده و مواد ریجکتی نیز در سامانه ریجکت‌سوز برای تولید برق مورد بهره برداری قرار می گیرد. هم‌چنین مطالعات و اقدامات اولیه برای احداث دومین سامانه زباله سوز در تهران در حال انجام است و در تلاشیم تا در آینده ای نزدیک این پروژه را عملیاتی سازیم.

 

 

آقای سیامک مقدم در سخنرانی خود پس از معرفی روز جهانی اسکان بشر توضیح مختصری در مورد افزایش جهانی، خطرات و چالشهای مدیریت پسماند جامد شهری ارائه داد. او در ادامه پیام‌های کلیدی هبیتات برای مسئولین محلی و جامعه مدنی را بیان کرد و به معرفی برخی تجارب جهانی در زمینه مدیریت پسماند جامد شهری پرداخت.

در ادامه این مراسم یک گفتگوی تخصصی با حضور و ارائه جناب آقای دکتر محمد علی عبدلی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، سرکار خانم مهندس مهدیه پورشاد، مدیر عامل انجمن انسان و زیست پایدار و جناب آقای مهندس رضا نقوی از سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار گردید.

 

 

 

 

 

در این مراسم نمایندگان صندوق کودکان ملل متحد، برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد ، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد و برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز، شهردارانی از مناطق 22گانه تهران و شهرهای نور، محمودآباد و رامسر، مدیران و کارشناسان محیط زیست، مدیران ادارات پسماند، متخصصان و کارشناسان مربوطه حضور داشتند.

 

برای دانلود فایل ارائه سخنرانان پنل به لینک‌های زیر مراجعه فرمائید.

ارائه جناب آقای سیامک مقدم

 

 

 

 

 

عکاس: علیرضا برهانی

***

 

 

 

pic1
pic1

حوزه های کاری