پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۱۸

دفتر هبیتات تهران- سازمان ملل متحد اولین دوشنبۀ اکتبر هر سال را به عنوان روز جهانی هبیتات تعیین نموده­ تا در این روز به وضعیت شهرها و حق اولیۀ تمامی مردم در دسترسی به سرپناه توجه شود. روز جهانی هبیتات قصد دارد تا به دنیا یادآوری کند که همۀ ما توانایی و مسئولیتی در برابر ایجاد آیندۀ شهرهایمان داریم.

 

 متن کامل پیام میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روزجهانی اسکان بشر به شرح زیر است:

روزجهانی اسکان بشر را هر سال در نخستین دوشنبه ماه اکتبر گرامی می‏دارند تا توجه ما را به مسائل مهم شهری جلب کنند. من که پیشتر شهردار بوده‏ام، با موضوع امسال یعنی «مدیریت پسماند جامد شهری» بسیار همدل هستم.

مدیریت پسماند جامد یعنی کاهش میزان پسماندی که تولید می‏کنیم و تضمین این که آن زباله‏ای که تولید می‏کنیم به صورتی مسئولانه دفع شود. سالانه افراد، جوامع، مشاغل، نهادها، بازارها و کارخانه‏ها انبوهی از زباله و پسماند را تولید می‏کنند. در جاهایی که زباله را به‏طور منظم جمع نمی‏کنند، این زباله‏ها را در خیابان‏ها، جوی‏ها و رودخانه‏ها می‏ریزند یا در زمین‏های بی‏سامان رها می کنند و می‏سوزانند. این کار باعث می‏شود تا شهرهای ما برای گردشگران و سرمایه‏گذاران زشت و نازیبا به نظر آید، به آبگرفتگی معابر و آلودگی آب و هوا مینجامد، و اغلب سلامت ما را به خطر می‏اندازد.

نمی‏توانیم این وضع را چنین ادامه دهیم.

مدیران شهری باید در طراحی سامانه‏های ارزان و کارآمد برای دفع پسماند شهری پیشتاز شوند. باید پسماند درست جمع و دفع شود. بدین منظور باید محل‏های دفن زباله ویژه‏ای احداث کرد و زباله‏جمع‏کن‏ها را در طرح‏های جمع‏آوری زباله سامان داد. و این کار به‏تنهایی از عهدۀ دولت برنخواهد آمد؛ امّا، با همکاری بین بخش‏های خصوصی و دولتی و کار با سازمان‏های مردم‏نهاد، هر یک می‏توانیم نقش خود را ایفا کنیم.

بیایید جایگزین دیگری برای بطری پلاستیکی و فنجان یکبار مصرف بیابیم. می‏توانیم پسماند را بازایافت و آن را به کود تبدیل کنیم. چرا آنچه را می‏توانیم تعمیر کنیم، دور اندازیم.؟ پیوسته شاهد تبدیل پسماند به آثار هنری یا فراورده‏های سودمند بیشتری هستیم. سه حرف R یعنی سه عامل کاهش، استفاده دوباره و بازیافت باید اصل راهنمای در زندگی هم افراد و هم کل جامعه باشد.

به اهمیت مدیریت پسماند شهری هم در اهداف توسعه هزاره، هم در دستور کار پاریس و هم در دستور کار جدید شهری اشاره شده است. برنامه اسکان بشر ملل متحد آماده است تا به شهرها کمک کند تا عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشند.

در دو سال آینده، برنامه اسکان بشر ملل متحد به تبلیغ گستردۀ «شهرهای حساس به پسماند» ادامه خواهد تا از مقدار زباله بکاهد، مدیریت پسماند را کارآمدتر کند و زندگی مردم را بهبود بخشد.

در اینجا و در خانه خود، ما این تبلیغ را با «بیانیۀ نایروبی دربارۀ شهرهای حساس به پسماند» به راه خواهیم انداخت؛ و در این راه روی کمک مثبت یکایک شما حساب می‏کنم.

با تشکر.

 

***

pic1
pic1

حوزه های کاری