برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد: نسخه ماه اوت

 

 

در نسخه ماه اوت ۲۰۱۸،  برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد چگونگی ساخت سه فضای عمومی توسط  استودیو طراحی و تحقیق ایوا (EVA Studio)  برای پاسخ به کمبود فضاهای شهری در کشور هائیتی که پس از زلزله سال 2010 به شدت خسارت دید را ارائه می کند. این پروژه نشان می دهد که چگونه می توان از فضای عمومی برای بهبود تاب‌آوری جامعه از طریق بهبود کیفیت زندگی، فراهم کردن دسترسی به خدمات، بهبود انسجام اجتماعی در میان جوانان و جامعه استفاده کرد.

این پروژه از کشور هائیتی برنده جایزه بخش خصوصی برای کمک به برنامه ریزی منطقه ای و برنامه ریزی و طراحی شهری است.

بر اساس آمار سال 2014 سازمان جهانی بهداشت، 74.4 درصد از جمعیت شهری در کشور هائیتی در سکونتگاه‌های غیر رسمی زندگی می کنند. زلزله 7.2 ریشتری که در 12 ژانویه 2010 در هائیتی رخ داد، به عنوان یکی از فاجعه‌بارترین بلایای طبیعی دو دهه اخیر شناخته شده است. بیشترین خسارت به پایتخت این کشور، شهر پورتو پرنس وارد شد و بیش از یک میلیون نفر آواره شدند.

این محله بافت شهری ضعیف و متراکمی دارد. خانه‌ها در شیب دره‌ها و چسبیده به هم ساخته شده‌اند و فاقد خدمات اساسی مانند برق، آب و بهداشت هستند. زیرساخت‌های رسمی این شهرضعیف است و دسترسی به خانه‎ها تنها از طریق شبکه‌ای از دالان‌های باریک منتهی به شیب امکان‌پذیراست.

 

 

 

ایجاد فضاهای عمومی امن برای ترویج انسجام اجتماعی و بهبود تاب‌آوری جامعه

به دلیل ضعف عملکردهای برنامه‌ریزی  و اجرای  قوانین، در طول 30 سال گذشته، بافت شهری منطقه پورتو پرنس به صورت غیر رسمی و عمدتا فضای خصوصی پیکربندی شده است. فضاهای عمومی به محیط های شلوغ، خطرناک و ناسالم تبدیل شدند.

استودیو طراحی و تحقیق ایوا (EVA Studio)  برنده جایزه طراحی و نظارت ساخت و ساز سه فضای عمومی در کارفور-فویس (Carrefour-Feuilles) در چارجوب برنامه LAMIKA  شدند. این فضاهای عمومی عبارتند از:

  1. فضای عمومی تپیش روش (Place Tapis Rouge )
  2.  فضای عمومی کای آلفرد (Place Kay Alfred )
  3. فضای عمومی ترین کمپیچه (  Terrain Campeche)

برنامه LAMIKA شامل فعالیت هایی مانند تخلیه دره برای کاهش خطر سیل و رانش زمین، ساختن فضای عمومی با کیفیت و بهبود گذرگاه‌های عابران پیاده برای ایجاد حمل و نقل امن تر است.

برای خواندن جزئیات جایزه برترین عملکردها برای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به لینک زیر مراجعه کنید.

 

https://spark.adobe.com/page/nastn0a3Mtzle/

 

***

pic1
pic1

حوزه های کاری