فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای پاکسازی اقیانوس ها

 

 

به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی اقیانوس ها، ۸ژوئن ۲۰۱۸  برابر با ۱۸ خرداد ماه جاری همه دولت ها، جوامع و افراد را فرا خواند تا اقیانوس ها را با پاک کردن از آلودگی، گرامی بدارند و اطمینان حاصل نمایند از اینکه برای نسل های آینده زنده باقی بمانند.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

اقیانوس ها سیاره آبی ما را در منظومه شمسی فقط از جنبه دیداری بی همتا نمی کنند. آن ها به تنظیم اقیلم جهانی و منبع نهایی تامین آب که باعث ادامه حیات روی زمین می شود، ازحفظ صخره های مرجانی تا کوه های پوشیده از برف، از جنگل های بارانی استوایی تا رودهای بزرگ و حتی بیابان ها کمک می کنند.  در عین حال توانایی اقیانوس ها برای تامین نیاز های اساسی به وسیله تغییرات اقلیمی، آلودگی و استفاده ناپایدار در معرض تهدید قرار دارد.

در روز جهانی اقیانوس ها، بر مشکل آلودگی پلاستیکی تمرکز می‌کنیم. میزان ۸۰ درصد از آلودگی های درون دریا، مشتمل بر سالانه حدود ۸ میلیون تن پسماند پلاستیکی از خشکی می‌آیند. این پسماند ها باعث انسداد آبراه ها، صدمه به جوامع وابسته به ماهی گیری و گردشگری، مرگ لاک پشت ها و پرندگان، وال ها و دلفین ها و راه یافتن به دور افتاده ترین مناطق این سیاره از طریق زنجیره غذایی است که ما در نهایت به آن متکی هستیم.

باید به صورت فردی و جمعی تلاش کنیم تا این فاجعه قابل پیشگیری را خاتمه و هرگونه آلودگی دریاها از جمله پلاستیک را به صورت چشمگیری کاهش دهیم. اقدام از خانه شروع می شود و رسا تر از کلمات سخن می گوید. سازمان ملل متحد قصد دارد به عنوان الگو باشد و بیش از ۳۰ کارگزاری ما کار خود را برای پایان دادن به استفاده از پلاستیک یکبار مصرف آغاز کرده اند.

اما همه باید نقشی ایفا کنند. شما می توانید امروز و هر روز با انجام دادن کارهای ساده ای تغییر ایجاد کنید. مانند حمل کردن بطری آب خودتان، لیوان قهوه و کیسه خریدتان، بازیافت پلاستیک هایی که می خرید، دوری از محصولاتی که دارای میکروپلاستیک ها هستند و انجام کارهای داوطلبانه برای پاکسازی های محلی.

اگر همه ما کارهای کوچکی انجام دهیم، مجموع اقدامات ما بزرگ خواهد بود. در روز جهانی اقیانوس ها، اینجانب دولت ها، جوامع و افراد را فرا می خوانم تا اقیانوس ها را با پاک کردن از آلودگی، گرامی بدارند و اطمینان حاصل نمایند از اینکه برای نسل های آینده زنده باقی بمانند. 

 

***

pic1
pic1

حوزه های کاری