نشست هیأت اجرایی مجمع شهرداران آسیا در ایران

 

31_August_2015_UN-Habitat_DSC_0447_1

پنجمین نشست هیأت اجرایی مجمع شهرداران آسیایی ، شنبه ۷ شهریور، در تهران برگزار شد. در مراسم افتتاحیه این اجلاس، شهرداران شهرهای آسیایی و برخی شهرهای ایران حضور داشتند. این نشست روز یکشنبه در تهران برگزار شد و سپس در روز دوشنبه در شهر قزوین پایان یافت.

 

در میان شرکت­کنندگان، شهرداران و نمایندگان محلی از کشورهای افغانستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، لبنان، فلسطین، کره جنوبی، تایلند، اردن، چین، هند، ارمنستان، عراق، ترکیه و بنگلادش حضور داشتند.

در مراسم افتتاحیه این نشست، آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، پیام قائم مقام دبیر کل سازمان ملل و مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر را قرائت کردند. در این پیام، آقای دکتر کلاس، با اشاره بر نقش بسیار مهم شهردار­ان شهرهای آسیایی، قاره­ای که سریع­ترین نرخ رشد شهرنشینی را تجربه می­کند، و نقش شهرنشینی به عنوان نیروی محرکه­ای برای توسعه صحیح اقتصادی و نیز رفاه اجتماعی، بر وجود مشکلات شهری از قبیل ترافیک­های غیر قابل تحمل، آلودگی هوا، فقدان خدمات اساسی شهری، آسیب­پذیری در برابر سوانح و بلایا و خشونت و بزهکاری تأکید کردند و راه­کار برون­رفت از این معضلات را برنامه­ریزی صحیح و از پیش تعیین شده برای رشد و مهاجرت پیشنهاد کردند.

 

در زمینه بهبود مشکلات حمل­و­نقل شهری وی به راه­کارهایی چون پیوند حمل­و­نقل عمومی با تسهیلات ایمن و جذاب برای پیاده­روی و دوچرخه­سواری اشاره کردند. ایشان با توجه به فناوری­های جدید در جابجایی شهری، متداول شدن استفاده از خودروهای برقی از قبیل اتوبوس و موتور سیکلت را متذکر شدند و رویکرد “ابتکار حمل­و­نقل شهری برقی” برنامه اسکان بشر ملل متحد را تشویق نمودند. برنامه اسکان بشر ملل متحد با اجرای این ابتکار می­کوشد تا در چارچوب برنامه­ریزی بهتر و گذار به منابع انرژی پاک، تا سال 2030 میلادی موجب استفاده خودروهای برقی تا 30 درصد در سفرهای شهری شود.

 سخنرانی محمد باقر قاليباف در آيين افتتاحيه پنجمين مجمع شهرداران آسيايي

محمدباقر قالیباف در افتتاحیه پنجمین مجمع شهرداران آسیایی که از 7 تا 10 شهریور در شهر تهران برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداختند.

شهردار تهران معتقد است که جهان به تازگي در حال عبور از يک مرحله تاريخي بسيار مهمي‌است و در صورتي که بتوانيم تعامل سازنده‌‏اي ميان شهرهاي آسيايي ايجاد کنيم نه تنها قرن بيست و يکم قرن آسيا است بلکه قرن رونق شهرهاي آسيايي هم خواهد بود. او در بخشي ديگري از سخنان خود مي‌گويد: مادامي‌که پايداري در دستاوردهاي اجتماعي و فرهنگي حاصل نشود، شهرداري به رشد مطلوب خود نرسيده است. محمدباقر قاليباف در آيين افتتاحيه پنجمين مجمع شهرداران آسيايي خطاب به سفرا و روساي هيات‌ها‌ي ديپلماتيک، شهرداران و اعضاي هيات‌هاي شهري حاضر در اين مراسم با بيان اينکه جهان به تازگي در حال عبور از يک مرحله تاريخي بسيار مهمي‌است، گفت: مجموعه تحولات شهرنشيني به پيدايش شهرهاي متراکم از جمعيت و کالبد منجرشده است. بيشترين رشد شهرنشيني در دهه‌هاي آينده به کشورهاي در حال توسعه مربوط است و اين دگرگوني عظيم هم فرصت است و هم تهديد بسيار جدي. جهان ما در حال گذار از مرحله‌اي بسيار حساس و سرنوشت‌ساز است و ما مديران و متوليان شهري بايد بتوانيم مسئوليت و نقش تاريخي خودمان را در پيشگيري از گسترش تنش‌ها و منازعات خانمان‌سوز ناشي از عصبيت‌هاي جاهلي و تامين فضاهاي زيست انساني مناسب براي شهروندان بي‌گناه، بي‌دفاع، درمانده و آسيب ديده به خوبي ايفا کنيم. وي تصريح کرد: بايد سخت تلاش کنيم تا شهرهايمان در آسيا و منطقه را به زيست‌پذيرترين، شکوفا ترين و پايدارترين شهرهاي جهان تبديل کنيم. شهرهايي که شهروندانشان به زيستن در آن ببالند. شهرهايي امن، سبز و با مديريت مناسب که در آن ارزش‌هاي انساني از قبيل عدالت ومهرباني حاکم هستند. شهري که در آن هر کس از جمله اقشار آسيب پذير و گروه‌هاي ويژه اجتماعي مانند شهروندان سالخورده، کودکان و معلولين مي‌توانند در پيشرفت‌هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي، مشارکتي پويا داشته باشند. به گفته قاليباف مادامي‌که پايداري در دستاوردهاي اجتماعي و فرهنگي حاصل نشود، شهرداري به رشد مطلوب خود نرسيده است. شهردار تهران افزود: در دوره مسئوليتم، رويکرد خود را در سياستگذاري و مديريت شهري بر تمرکززدايي و تفويض اختيارات با بهره مندي از مشارکت حداکثري شهروندان در اداره شهر پايه‌گذاري نموده‌ام. ما آينده تهران را به صورت شهري جهاني ترسيم کرده­ايم. شهري تاثيرگذار در تحولات جهاني، شهري که مرکز تعاملات، گفتگوها، آموزش و تصميم­گيري در سطوح مختلف محلي و بين‌المللي در زمينه‌هاي ديپلماتيک، سياسي، فرهنگي و اجتماعي خواهد بود. ما تهران آينده را به مثابه شهر دانش مي‌بينيم که در آن دانش و افکار به عنوان مهمترين محرک‌هاي توليد مشاغل دانش بنيان خواهند بود. همچنين ما تهران را به صورت شهر فرهنگ مي‌بينيم که در آن مهمترين عنصر شهري هويت و مهمترين کالا در شهر توليدات فرهنگي خواهد بود. درحقيقت شهرداري تهران تلاش مي‌کند با استفاده از رويکردي مبتني بر توسعه اجتماعي- فرهنگي، ثبات اجتماعي و همگرايي محلي، ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي را افزايش دهد. وي با تاکيد بر اينکه همه بايد دست به دست هم دهيم تا گذشته درخشان شهرهاي آسيايي بار ديگر در آينده آنها تجلي يابد، گفت: در صورتي که بتوانيم تعامل سازنده‌‏اي ميان شهرهاي آسيايي ايجاد کنيم نه تنها قرن بيست و يکم قرن آسيا است بلکه قرن رونق شهرهاي آسيايي هم خواهد بود.

منبع خبر: روزنامه مردم­سالاری

در ادامه این برنامه معاون شهردار استانبول، شهردار غازی­عینتاب، (محل برگزاری مجمع شهرداران آسیایی در سال 2016)، شهردار هایکو، دبیر کل UCLG-MEWA و شهردار تهران بیانات افتتاحیه خود را ایراد کردند.

pic1
pic1

حوزه های کاری