پیام خانم میمونا محد شریف، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر به مناسبت روز جهانی محیط زیست

 

امروز، گرامیداشت روز جهانی محیط زیست است  و برنامه اسکان بشر ملل متحد با برنامه محیط زیست ملل متحد در مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی در دنیا همکاری می کند.

پلاستیک‌های یکبار مصرف واثراتش بر روی سیاره زمین بر همه ما تاثیر می گذارد. هر ساله، ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی استفاده و دور انداخته می شوند. مادامی که در هر دقیقه، ۸ میلیون تن پلاستیک – معادل یک کامیون پر از زباله – در اقیانوس های جهان ریخته می شوند، که تهدیدی جدی برای زندگی در دریا است. پلاستیک ۱۰ درصد از کل زباله‌هایی است که انسان تولید می کند، و تنها در یک دهه گذشته تولید پلاستیک بیشتر از قرن گذشته بوده است.

اثرات آلودگی پلاستیکی در شهرها نیز احساس می شود. پلاستیک‌ها سیستم های زهکشی را مسدود می کنند و موجب گرفتگی آبراهه و فاضلاب‌ها می شود. در نتیجه، هزینه‌های زیادی صرف پاک کردن آبراهه‌ها وعواقب سیلاب‌های خیابانی می شود. محیط زیست مسموم ناشی از سیلاب نه تنها کیفیت فضای عمومی را کاهش می دهد بلکه بر کیفیت آب آشامیدنی نیز تاثیر می گذارد، مواد شیمیایی سمی زباله های پلاستیکی در سیستم های تصفیه آب حل می شوند و هرگز تجزیه نمی شوند و  تاثیرات دراز مدتشان در بدن انسان هنوز ناشناخته است. این تأثیرات قطعا به شدت توسط قشر فقیر جامعه، که دسترسی محدودی به سیستم های آب آشامیدنی و بهداشتی دارند و اغلب در نزدیکی زمین‌های تخلیه زباله امرار معاش می کنند، احساس می شود.

برای شهرها و جوامع ساحلی، بارزترین عواقب ضایعات پلاستیکی آلودگی ساحل و دریا است. اقیانوس ها دیگر توانایی تجزیه زباله های موجود در آنها را ندارند. این پدیده نه تنها به اکوسیستم‌های آبزی و صنایع ماهیگیری آسیب می رساند، بلکه بر صنعت گردشگری و فعالیت‌های مرتبط با معیشت تأثیر می گذارد، که برای بسیاری از مردم در سراسر جهان  حائز اهمیت است.

فقدان یا ضعف مدیریت زیرساخت های سبز محلی یا سیستم های زباله های جامد، یکی از علل عمده آلودگی پلاستیک در مقیاس جهانی است. کشورهای کم درآمد که منابع و فن آوری‌های لازم برای مقابله‌ با زباله های پلاستیکی را ندارند، بیش از همه ازعواقب ناشی از آلودگی‌های پلاستیکی رنج می برند. ادغام کردن مدیریت زیست محیطی و کنترل آلودگی در برنامه‌ریزی و سیاست گذاری شهری توسط دولت‌های محلی و مدیران شهری بسیار حیاتی است. برای مثال، ممنوع کردن استفاده از کیسه‌های پلاستیکی می تواند ما را یک گام به حل مشکلات نزدیکتر کند. علاوه بر این، اقدامات بسیاری می توانند در جهت ادغام ملاحظات زیست محیطی و سیاست‌ گذاری شهری انجام شود. این اقدامات شامل تدوین راهبرهایی و بازیافت توسط شهرداری‌ها و دولت است.  برای مثال، برنامه اسکان بشر ملل متحد از مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی دولت‌شهر کیسی ( Kisii ) حمایت کرده است. این مقابله از طریق ایجاد سیستم مدیریت زباله‌ها و بازیافت و ارتقا ظرفیت انجام شده و منجر به سایر فعالیت‌های اقتصادی شده است. گروه جوانان محلی که پلاسیتک‌های بازیافت شده می فروشند از جمله این نمونه‌هاست.

علاوه بر این، مشارکت شهرهای سبزتر یک طرح ابتکاری مشترک بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و برنامه محیط زیست ملل متحد است. این طرح برای حل مشکلات آلودگی ساحلی، تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها که تاثیرات منفی زیادی بر روی شهرها و شهروندان دارد با شهرداری‌های دولت‌ها در سراسر جهان همکاری می کند.

مدیریت موثر پلاستیک‌ها ودیگر زباله‌ها مزیت‌های زیادی برای شهرها دارد که  نه تنها گسترش بیماری ها و سموم ناشی از آلودگی را محدود می کند، بلکه محیطی تمیزتر که تأثیرات مثبتی بر سلامت شهروندان و اکوسیستم ها دارد  ایجاد می کند. همچنین، سبب مشارکت شهروندان در فعالیت های جمع‌آوری زباله‌ها وآگاهی‌بخشی می شود. برنامه اسکان بشر ملل متحد می تواند به خوبی در ادغام زیرساخت‌های پایدار و مدیریت خدمات اساسی با برنامه ریزی شهری، سیاست‌ گذاری و طراحی مناسب از دولت‌ها و شهروندان حمایت کند. همه اینها با ایجاد شهرهای پاک‌تر و سبزتر  ارتباط مستقیم دارند.

زباله های پلاستیکی بر همه تاثیر می گذارد. در روز جهانی محیط زیست، برای دستیابی به شهرها و دریاهای پاکیزه، مناظر و جوامع سالم‌تر، به برنامه محیط زیست ملل متحد در جهت تلاش‌ برای مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی بپیوندیم.

pic1
pic1

حوزه های کاری