گشایش سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: یکی از ظرفیت های بزرگ حوزه نشر کودک و نوجوان است. سید عباس صالحی  افزود: کشور ما در بخش کتاب کودک و نوجوان ظرفیت قابل توجهی به لحاظ نشر و تألیف داشته است. وی گفت: حدود 175 هزار عنوان کتاب، از کتاب های تولید شده در حدود 40 سال گذشته در بخش کودک و نوجوان بوده است.

 در نمایشگاه امسال­ 487 هزار عنوان کتاب در بخش ناشران داخلی و خارجی نمایشگاه کتاب ارائه می شود.

به گفته معاون اجرایی سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ نمایشگاه دارای کمیته های متعدد داخلی، خارجی، تبلیغات ، پشتیبانی، اجرایی و رفاهی و اطلاع رسانی است. یحیی دهقانی افزود: با توجه به طرح «واگذاری امور نمایشگاه به ناشران و اصناف » که قرار است در دراز مدت انجام شود، امسال تبلیغات نمایشگاه به طور کلی در اختیار صنف قرار گرفته است و ما امیدواریم بخش های دیگر نمایشگاه نیز در اختیار صنف قرار داده شود.وی گفت: امسال در بخش ناشران داخلی، 2 هزار 500 ناشر حضور دارند که در 4 گروه آموزشی، دانشگاهی،کودک و نوجوان و عمومی تقسیم بندی شده اند.

معاون اجرای نمایشگاه کتاب گفت: ناشران آموزشی، 113 ناشر هستند که در دو رواق غربی با 15 هزار و 633 عنوان کتاب شرکت کرده اند. دهقانی افزود: در بخش دانشگاهی 501 ناشر با 64 هزار و 444 عنوان کتاب و در چادرهای شرق مصلا مستقر هستند. معاون اجرایی نمایشگاه درباره ویژگی های بخش کودک نمایشگاه گفت: در این بخش ، 288 ناشر با 33 هزار عنوان کتاب حضور دارند و کتابهای خود را در بخش های رواق شرقی، چادر و بالکن عرضه کرده اند.

وی افزود: در بخش عمومی نمایشگاه ، هزار و 148 ناشر با 86 هزار عنوان حضور دارند و در شبستان مستقر هستند.
دهقانی در خصوص بخش خارجی نمایشگاه گفت: در این بخش، 86 ناشر عرب با 37 هزار عنوان کتاب و 46 ناشر لاتین با 120 هزار عنوان کتاب شرکت کرده اند. معاون اجرایی نمایشگاه کتاب گفت: مجموع ناشران حاضر در نمایشگاه 2 هزار و 50 ناشر داخلی و 132 ناشر خارجی هستند که آثارشان را به نمایشگاه کتاب آورده اند.
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران نیز­ گفت: بیش از­ 160 هزار­­نفر موفق شدند برای دریافت بُن کارت های دانشجویی ثبت نام کنند .

همایون امیرزاده افزود: این دانشجویان نخستین بار با دو روش تکمیلی­ «کارت هوشمند»­و­ «سیستم NFC»­ برای دریافت بن کارت کتاب اقدام کرده اند. سخنگوی نمایشگاه کتاب گفت: معاونت فرهنگی از دو سال گذشته برای تقویت زیرساخت های نشر اقداماتی انجام داده است هر چند که این یارانه ها در نهایت دو درصد جمعیت دانشجویان را پوشش می دهد. وی افزود: تاکنون بن کارت کتاب 10 هزار اهل قلم، با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 500 میلیون تومان شارژ شده است. امیرزاده گفت: برای حمایت از دانش آموزان نیز یک میلیارد و 500 میلیون تومان بودجه حمایتی در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص ثبت نام سازمان ها و نهادها برای دریافت بن کتاب گفت: تا الان 310 درخواست نهایی شده است .
سخنگوی نمایشگاه کتاب درباره تعلیق آرای نمایشگاه کتاب درخصوص ناشران متخلف گفت: این آرا نقض نمی شود و فقط ناشرانی که تعهد داده اند در نمایشگاه فعالیت اقتصادی سالم داشته باشند مشمول تخفیف می شوند و در نمایشگاه شرکت می کنند اما ناشرانی که کتابها و ترجمه های غیر مجاز داشته اند مورد بخشش قرار نگرفته اند.
وی افزود: ما برای اولین بار سامانه رصد بن های کتاب را کلید زده ایم و تمام نشانه های دستگاه های کارت خوان را بررسی می کنیم تا کسی از بن کتاب سوء استفاده نکند .

نمایشگاه کتاب تهران از 12 تا 22 اردیبهشت در مصلای تهران برپاست .

 

pic1
pic1

حوزه های کاری