آغاز پایش برنامه‌های دستیابی به «جوامع و شهرهای پایدار» در منطقه آسیا و اقیانوسیه

کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (ESCAP) با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد از طریق واحد جهانی رصد شهری، کارگاه آموزشی منطقه‌ٔ آسیا و اقیانوسیه را در زمینه شاخص‌های سکونتگاهای انسانی «آرمان جوامع و شهرهای پایدار» را در تاریخ ۲۶ تا ۲۹ مارس سال  ۲۰۱۸ در مرکز کنفرانس سازمان ملل متحد (UNCC) در بانکوک برگزار کرد.

این کارگاه با هدف تقویت ظرفیت مأمورین آمار ملی، مقامات وزارتخانه‌ها، تصمیم گیرندگان شهری، کارشناسان شهری و کارشناسان در زمینه جمع آوری، تجزیه و تحلیل و گزارش دهی شاخص‌های سکونتگاهای انسانی در منطقه آسیا-اقیانوسیه برگزار شده است. این امر از طریق بهبود دسترسی شهرها و مناطق شهری به داده‌ها و آمار موجب تقویت نظارت بر برنامه‌ها و اقدامات و اتخاذ سیاست‌های مبتنی بر شواهد موجود در شهرهای منطقه می شود. تقویت سیستم‌های آماری ملی و منطقه‌ای برای ارزیابی و گزارش شاخص‌های سکونتگاه‌های انسانی با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده از سطح شهرها و مناطق شهری کمک می کند که هیچ شهروندی در این برنامه نادیده گرفته نشود.

 این  کارگاه آموزشی بر تقویت ابزارهای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه ( UNESCAP) و برنامه اسکان بشر ملل متحد (شامل: ابتکار شکوفایی شهری، نمونه ملی شهرها، مدل خطر بلایا)، تسهیل به اشتراک گذاشتن تجربیات و پیشرفت کشورها  در پایش شاخص های سکونتگا‌های انسانی و کمک به شناسایی چالش‌ها و فرصت‌های کشورها متمرکزبود.

این کارگاه آموزشی با حضور بیش از ۳۰ شرکت کننده از نمایندگان مراکز آمار ملی کشورهای  بنگلادش، اندونزی، لائوس، مالدیو، نپال، سنگاپور، سریلانکا، میانمار، فیلیپین، تایلند، ویتنام، بوتان، آذربایجان، قزاقستان، افغانستان، کامبوج، ایران، مغولستان، پاکستان، شرکای کمیسیون هوایرو،‌ شهرهای متحد و دولت‌های محلی (UCLG)، سازمان کمیترن هبیتات، سازمان بین‌المللی زاغه نشینان (SDI) ، بخش «محیط زیست و توسعه» کمیسیون  اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد تشکیل شد.

پیام اصلی شرکت کنندگان این کارگاه این بود که: “برای توسعه و تقویت تعهدات و سازوکارهای موجود، نیازمند تلاش مشترک کشورها و شرکا هستیم تا از طریق جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل و گزارش دهی تا مرحله اجرا، از وجود سیستم‌های هماهنگ شده نظارت بر«آرمان جوامع و شهرهای پایدار» اطمینان حاصل کنیم.”

سخنرانی های این کارگاه در لینک ریز قابل دسترسی می باشند:

https://drive.google.com/drive/folders/0B87QMWwLVgkKZDZsRUl4UjZUNUk?usp=sharing

 

pic1
pic1

حوزه های کاری