بیانیه مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز بین المللی «ورزش برای صلح و توسعه»

 

 

متن بیانیه خانم مایومونا محد شریف، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز بین المللی «ورزش برای صلح و توسعه»:

 

 

امروز ما روز جهانی «ورزش برای توسعه و صلح» را جشن می گیریم. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با احترام به بزرگداشت افتتاحیه بازی‌های المپیک دوران مدرن در ۶ آوریل سال ۱۸۹۶ در آتن (یونان) این روز را به عنوان روز بین المللی «ورزش برای توسعه و صلح» برگزیده است. اعضای سازمان ملل با تصویب این روز  اثرات مثبت ورزش در ترویج حقوق شهروندان و توسعه اجتماعی و اقتصادی را به رسمیت شناختند.

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد از ورزش به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تعامل مثبت زنان و مردان جوان استفاده می کند. ورزش قدرت جذب، الهام بخشی و تحرک دارد. ورزش یکپارچگی اجتماعی و توسعه اقتصادی مخصوصا در جوامع منزوی شده را ترویج نموده، در عین حال شبکه‌های اجتماعی را تقویت و صلح، بردباری و عدالت را ترویج می کند.   

ورزش به عنوان یک نیروی اقتصادی، فرصت‌های اشتغال فراهم می کند و به طور موثری فقر شهری را کاهش می دهد. برنامه اسکان بشر ملل متحد به وسیله برنامه مشترک اشتغال جوانان سومالی (YES) از طریق ورزش و فراهم کردن مجموعه‌ای گسترده از مهارت‌های قابل عرضه در بازار برای جوانان، فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد می کند. برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، در شرایط آسیب پذیر و پس از جنگ، ایجاد فرصت‌های نو و متنوع برای توانمندسازی جوانان بسیار مهم است.

برنامه اسکان بشر ملل متحد نه تنها مردان و زنان را در فعالیت‌های ورزشی مختلف مشارکت می دهد بلکه به طور مستقیم برای تأمین فضاهای ورزشی با جامعه همکاری می کند. تأمین فضا در زاغه‌ها و سکونتگاه‌های غیر رسمی، مخصوصا در طولانی مدت بسیار دشوار است. با این حال، وقتی ابزار مناسب در اختیار جوامع قرار گیرد، آن‌ها می توانند در تامین این فضاها و قرار دادنشان در اختیار عموم موفق باشند.

 

یکی از این گونه مثال‌ها، زمین فوتبال «زاغه آنتونیو گوترش» در سکونتگاه غیر رسمی ماثاره در کشور نایروبی است که در روز بین المللی زن در سال ۲۰۱۷ توسط دبیر کل سازمان ملل متحد افتتاح شد. این زمین فوتبال در خدمت محله ملانگو کوبوا است  که بیش از ۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد. جمعیت این محله عمدتا کودکان و نوجوانان هستند.

 

 

من مفتخر بودم که با مردان و زنان جوان این محله فوتبال بازی کنم. مشاهده کردم که آن‌ها از ایجاد این فضای عمومی و اینکه این فضا برای آن‌ها فرصت همکاری به عنوان یک گروه را ایجاد کرده است احساس غرور می کنند.  با الهام گرفتن از این موفقیت، برنامه اسکان بشر ملل متحد در شهرهای درگیر جنگ مثل موگادیشو، فضاهایی برای ترویج صلح و پایداری ایجاد کرده است.

من همه افراد جوان و پیر را به شرکت در فعالیت‌های ورزشی تشویق می کنم، و از دولت‌ها در همه سطوح می خواهم که چنین فضاهایی که باعث ترویج و حمایت از سلامت اجتماعی و فیزیکی جوامع می شوند را فراهم کنند.

pic1
pic1

حوزه های کاری