دومین کارگاه مذاکره و تبادل نظر در مورد گزارش شناخت سیاست ملی شهری در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد

 

 

دفتر هبیتات تهران، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶- برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) با همکاری معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دومین کارگاه مذاکره و تبادل نظر در مورد گزارش شناخت سیاست ملی شهری را  در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۶در سالن اجتماعات وزارت راه و شهرسازی برگزار کرد. گزارش شناخت سیاست ملی شهری توسط خانم گیتی اعتماد، مشاور طرح، تهیه شده است. اعضای این جلسه شامل همکاران هبیتات و اعضای کمیته ملی اسکان بشر متشکل از وزارت‌خانه‌ها و نهادهای متعدد بودند.

در این کارگاه آقای علی چگنی،  مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پس از خوش‌ آمدگویی توضیحات کلی مختصری در مورد کلیات جلسه مطرح کردند. چگنی گفت: سیاست ملی شهری یک همکاری سه جانبه بین کشور کره جنوبی، دبیرخانه کمیته ملی اسکان بشر و دفتر هبیتات تهران برای تدوین سیاست ملی شهری و استراتژی توسعه شهرهای هوشمند است. برای شروع این پروژه ابتدا می بایست یک گزارش شناخت اولیه تهیه شود. او تاکید کرد که گزارشجلسه امروز کارگاه دوم فاز شناخت بوده و کارگاه نهایی این مرحله در اوایل سال آینده برگزار خواهد شد.

آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران، در ادامه کارگاه تاکید کردند که گزارش شناخت، مرحله ابتدائی گزارش است و به هیچ وجه سیاست ملی شهری و سند نهایی نیست.  در واقع سند سیاست ملی شهری در دو یا سه سال آتی پس از برگزاری کارگاه‌ها و فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزشی و تعاملات با ذینفعان مختلف تهیه خواهد شد. وی افزود: پس از برگزاری این کارگاه و اعمال نظرات مختلف در کارگاهی دیگر در اوایل اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور همکاران هبیتات تهران از نایروبی این سند مجددا به بحث گذاشته می شود. مقدم گفت: گزارش نهایی باید مورد تایید وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی هبیتات در جمهوری اسلامی ایران باشد.

 

پس از معارفه شرکت‌کنندگان، خانم گیتی اعتماد دومین گزارش شناخت سیاست ملی شهری را ارائه دادند و تا پایان این کارگاه تعدادی از سازمان‌ها ونهادهای همکار با هبیتات و وزارت راه وشهرسازی نظرات وپیشنهادات خود را در مورد گزارش تهیه شده بیان کردند. این جلسه با حضور نمایندگانی از کمیته ملی اسکان بشرو همکاران هبیتات از جمله معاونت مسکن و ساختمان، معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه وشهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید، پژوهشکده سوانح طبیعی، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان نظام مهندسی و ساختمان تهران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری تهران، دبیرخانه مجمع کلانشهرهای تهران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان مدیریت بحران شهر تهران، سازمان نوسازی شهر تهران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور و جامعه مهندسان مشاور ایران تشکیل شد.

pic1
pic1

حوزه های کاری