آب رفته بر می گرده!

 

از تمدن های باستانی تا شهرهای مدرن امروز، آب یک عنصر کلیدی بوده که به تمدن انسانی قدرت رشد، رونق وشکوفایی داده است. در کشور ایران استفاده نادرست از منابع آبی و شرایط اقلیمی ایران که سبب خشکسالی‌های مکرر در این کشور بوده، آب ایران ومخصوصا کلان شهر تهران را در وضعیت بحرانی قرار داده است.  در سالیان قبل تهران روستایی بزرگی بود که بین شهر ری وکوهپایه‌های البرز قرار داشت. امروزه تهران، قلب اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران است و بسیاری از مردم در رویایشان زندگی در این کلانشهر را تصور می‌کنند. براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن، شهر تهران در سال ۱۳۹۵ بیش از ۸ میلیون جمعیت دارد که این جمعیت متعاقبا به حجم زیادی آب نیاز دارند. علاوه بر رشد جمعیت وتوسعه شهر نشینی و فعالیت‌های مرتبط در این شهر نیاز به منابع آبی را افزایش داده است.

تهران بزرگترین پایگاه جمعیتی در کشور را دارد که در کنار هیچ رودخانه‌ پرآبی بنا نشده و منابع آب آن محدود گزارش شده است. بحران ۱۵ ساله آب در ایران روز به‌ روز افزایش یافته و این در حالی است که پایتخت با بیشترین تهدیدها به نوعی تبدیل به مهم‌ترین دغدغه برای مسئولان کشور شده است که اگر از هم اکنون تدابیر لازم برای این مساله اندیشیده نشود قطعا با مشکلات بسیار زیادی در آینده روبرو خواهیم شد.

این موضوع سبب می گردد که توجه به جلوگیري از اتلاف آب در بخش های کشاورزی و شرب، افزایش راندمان بهره برداری، تغییر الگوی مصرف، بازسازی و نوسازی شبکه های آبرسانی شهری، استفاده از  آب های مازاد و مصرف شده، بازچرخانی و تصفیه فاضلاب، استفاده از آب های غیر متعارف، جلوگیری از آلودگی منابع آب، جلوگیری از کاهش افت سفره‌ها، افزایش ضریب تغذیه و نفوذ به سفره‌ها و انجام فعالیت های تغذیه مصنوعی، انتقال آب از دور دست برای مناطق خشک و کم آب، تنظیم برنامه های مبارزه با خشکسالی و تامین آب در شرایط بحران در دستور کار امور مرتبط با آب قرار گیرد.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران در زمینه تامین ،تصفیه  وتوزیع آب در پایتخت کشور و تدارک برنامه های استفاده بهینه از آن عملکردهای قابل توجهی داشته است.  در راستای تفاهم نامه منعقد شده فیمابین شرکت آب و فاضلاب استان تهران و دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد (هبیتات)، آقای مارتین خوزه لوئیس مشاور ارشد هبیتات در حوزه آب و سرپرست Global Water Operators’ Partnerships Alliance مشارکت بهره برداران جهانی آب GWOPA در تاریخ ۶ اسفند  جهت اجرائی شدن تفاهم نامه ، حمایت و پشتیبانی علمی و فنی در حوزه کلی تفاهم نامه و همچنین بازدید و طراحی دوره های آموزشی و ارتقای ظرفیت فنی به دعوت شرکت آب و فاضلاب استان تهران  به ایران آمدند.

اقای مارتین خوزه لوئیس به همراه تیم تخصصی دفتر هبیتات تهران از تاسیسات جمع آوری ،تونل انتقال غرب و تصفیه خانه فاضلاب غرب و جنوب تهران در تاریخ ۷ اسفند بازدید کردند. در این بازدید در خصوص حرکت به سمت مبادله‌ی اطلاعات درسطح بین المللی و اعزام نیروی آموزشی مذاکراتی انجام شد. از آنجایی که منابع انسانی  مهمترین مولفه موثر در توسعه است، آموزش و فرهنگسازی افراد جامعه در کنار استفاده بهینه از سرمایه های اجتماعی برای دستیابی به توسعه پایدار لازم وضروری است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشخصات کلی خط فاضلاب غرب تهران:

تونل فاضلاب غرب تهران که با هدف جمع‌آوری فاضلاب مناطق مرکزی و غرب آغاز شده، و هزینه اجرای آن از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی تامین می شود . مساحت  تحت پوشش این تونل بالغ بر ٢٠ هزار هکتار و جمعیتی در حدود ٥/٣ میلیون نفر است مسیر تونل انتقال فاضلاب غرب تهران از تقاطع خیابان سی متری جی با  بزرگراه آیت‌ا… سعیدی آغاز و تا بازار مبل یافت‌آباد امتداد می‌یابد، در ادامه پس از اجرا در بلوار معلم تا ضلع شمالی بزرگراه آزادگان پیش می‌رود و در حاشیه ضلع شمالی بزرگراه امتداد یافته و از رودخانه کن عبور می‌نماید.  این تونل با عبور از عرض بزرگراه آزادگان در نهایت در حاشیه ضلع جنوب شرقی اتوبان ساوه تا محل تصفیه‌‌خانه غرب تهران (فیروزبهرام) امتداد دارد و قادر است تا حداکثر دبی ۲۲/۱۷ متر مکعب بر ثانیه را به محل تصفیه خانه فاضلاب منتقل نماید. تونل غرب در عمق متوسط ۱۵تا  ۳۴ متر و با قطر ۳۰۰۰ تا ۳۶۰۰ میلی‌متر اجرا می‌شود که  این تونل با توجه به مطالعات محیطی و مشخصات هندسی مسیر، برای اولین بار در کشور با بهره گیری از دستگاه تی بی ام سگمنت گذاری حفاری شده که با بتن مسلح پیش ساخته ( سگمنت ) به همراه لایه ضد خوردگی پوشیده می شود.

شایان ذکر است حفاری مکانیزه به لحاظ سرعت پیشروی بالا و دسترسی های کمتر، نسبت به روش های سنتی تونل سازی برتری دارد و بلافاصله پس از حفاری، با استفاده از سگمنت های پیش ساخته و بتن مسلح، بخش های حفاری شده بصورت اتوماتیک سگمنت گذاری می شود.

 

مشخصات کلی تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران:  

تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران که در شهرری، اتوبان شهید آوینی مجاور روستای عمادآور واقع شده، برای تصفیه بخشی از فاضلاب تهران در ۸ مدول به ظرفیت ۴۲۰۰۰۰۰ نفر پیش بینی شده است. چهار مدول در دست بهره برداری  هرکدام جمعیتی معادل ۵۲۵۰۰۰ نفر را پوشش داده و جریانی معادل ۴۵۰۰۰۰ متر مکعب در روز را می تواند جهت تصفیه پذیرش نماید. نواحی تحت پوشش این تصفیه خانه فاضلاب های جمع آوری شده از شمال وشمال شرق شهر بوده و از دو ورودی شرقی و غربی تصفیه خانه دریافت می گردد. زمین تصفیه خانه به مساحت ۱۱۰ هکتار و با شیبی از شمال به جنوب، از تراز ۱۰۳۵ الی ۱۰۲۰ واقع شده است. نوع فرآیند تصفیه فاضلاب از نوع لجن فعال همراه با حذف نیتروژن بوده وپساب تصفیه شده آبیاری زمین های کشاورزی دشت ورامین  و دشت ری را تامین خواهد کرد.همچنین دو مدول در دست بهره برداری دیگر نیز با جمعیت تحت پوشش 1050000 نفر فاضلابی معادل 225000 متر مکعب در روز را تصفیه می نماید.

فارغ از مذاکرات فیمابین شرکت آبفای شهری ، شرکت آب منطقه‌ای و دفتر هبیتات، پر واضح است که مسئولین شرکت  آب و فاضلاب استان تهران جهت مواجهه با برخی از چالش‌هایی که در فوق ذکر شد و نیز مدیریت تاسیسات آب و فاضلاب اقدامات مهمی را در دست اجرا داشته و سرمایه گذاری های عظیمی در این راه بکار گرفته شده است. امید است که تلاش‌های مسئولین با موفقیت و کاهش چالش‌های روزافزون همراه باشد.

 

pic1
pic1

حوزه های کاری