نگاهی بر برگزاری نهمین مجمع جهانی شهری کوالالامپور (WUF9)

 

نهمین مجمع جهانی شهری از ۷ تا ۱۳ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی برابر با ۱۸ تا ۲۴ بهمن ماه سال جاری در شهر کوالالامپور مالزی برگزار شد. یک سال پس از تصویب دستور کار جدید شهری در شهر کیتو اکوادور شرکت کنندگان کشورهای مختلف گرد هم آمدند تا به مقوله اجرای دستور کار جدید شهری بپردازند. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ جمعیت شهری جهان دو برابر شود و دستور کار جدید شهری با ارائه نقشه راه شهرنشینی پایدار نشان می‌دهد که چگونه با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان موجب تحقق پایداری شهری شد. این مجمع به دنبال آن بود تا موقعیتی برای پشتیبانی از راهبردهای برنامه اسکان بشر در راستای اثرگذاری و تحقق دستور کار جدید شهری فراهم آورده و ایده‌های جدید، اولویت و روش‌های عملیاتی کردن آن را تعریف نماید.

مجمع جهانی شهری مجمعی است که در سال ۲۰۰۲ توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد پایه‌گذاری شد و به عنوان یکی از مهمترین عرصه‌های جهانی برای ایجاد تعامل میان سیاست گذاران، دولتمردان، رهبران نهادهای دولتی و غیردولتی و متخصصین حوزه اسکان بشر و توسعه پایدار شهری به رسمیت شناخته شد. در اولین دوره مجمع جهانی شهری که در سال ۲۰۰۲ میلادی در کنیا برگزار شد، ۱۲۰۰ شرکت کننده حضور داشتند. در نهمین مجمع جهانی شهری ۲۲ هزار شرکت کننده از ۱۶۵ کشور جهان گرد هم آمدند که از میان آنها ۱۰۰ وزیر و معاون وزیر در کنار ده‌ها کارشناس و متخصص از سرتاسر جهان در خصوص همکاری در جهت اجرای دستور کار جدید شهری به بحث و تبادل نظر پرداختند. این مجمع به‌عنوان رویدادی مبتکرانه و همه شمول در زمینه موضوعات شهری شناخته شده و رویدادی بی همتا در حوزه شهری محسوب می‌شود. اهداف برگزاری مجمع جهانی شهری عبارتند از:

 • افزایش آگاهی در خصوص شهرنشینی پایدار میان ذی نفعان مختلف
 • ارتقا دانش در رابطه با توسعه پایدار شهری از طریق به اشتراک گذاشتن تجارب
 • افزایش هماهنگی و مشارکت میان ذی نفعان

رویدادهای موضوعی نهمین مجمع عمومی شهری شامل برنامه‌های مختلفی از جمله میزگرد نمایندگان عالی رتبه، گفتگوهای شهری و منطقه‌ای، دوره‌های آموزشی، جلسات ویژه، بازدیدهای تکنیکی، نمایشگاه و برنامه‌های جانبی بود. نمایندگان کشور ایران از جمله نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری‌ها، اعضای شورای شهر، دانشگاهیان و متخصصین نیز در این رویداد حضور چشم گیری داشتند.

در حاشیه این کنفرانس جلسه هیات رئیسه اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه به ریاست وزیر مسکن هند و با حضور خانم میمونا شریف مدیر اجرایی جدید هبیتات و کشورهای عضو هیات رییسه برگزار شد. با توجه به میزبانی دولت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اجلاس هفتم وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه در سال جاری میلادی، در این جلسه اقدامات آماده‌سازی مطرح شده و هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این کنفرانس انجام شد. همچنین جلسه میان معاون دبیر اجرایی هبیتات خانم عایشه کاسیریا و رییس دفتر منطقه‌ای فوکوئوکا، آقای آتسوشی کورساوا با حضور آقای مهندس عشایری معاون محترم وزیر راه و شهرسازی، دکتر مجید روستا و هیئت جمهوری اسلامی ایران، آقای مقدم ریاست دفتر هبیتات ایران، رئیس کارگروه بهسازی شهری آسیا و اقیانوسیه و جمعی از متخصصین مرتبط برگزار شد. آقای مهندس عشایری با مروری بر برنامه‌های هبیتات در ایران به چارچوب سند بازآفرینی اشاره داشته و از معاون دبیر اجرایی هبیتات همکاری بیشتر در اجلاس هفتم را خواستار شدند. آقای مهندس عشایری در ادامه این کنفرانس با خانم میمونا شریف دیدار کرده و طرفین ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های دو جانبه، خواستار فعالیت‌های جدی‌تر و اتخاذ رویکردهای نوین شدند. نمایندگان شهرداری‌ها و شورای شهر نیز به همراه اساتید و متخصصان با شرکت در برنامه‌های متنوع و حضور در بازدیدهای از قبل تنظیم شده از نقاط مختلف مالزی، در این رویداد حضور فعال داشتند. لازم به ذکر است که آقای دکتر فرزین فردانش با حضور در دو نشست این مجمع به معرفی تجارب ایران در خصوص بازسازی بهتر از قبل شهرها و جوامع محلی پس از وقوع بلایا و باز آفرینی سکونتگاه‌های غیررسمی پرداختند.

 

 

نمایندگان دفتر هبیتات تهران نیز با حضور در جلسات تخصصی متعددی به بحث و تبادل نظر در خصوص اولویت‌های دفتر هبیتات تهران و وزارت راه و شهرسازی در ایران از جمله سیاست ملی شهری، مسکن و سکونتگاه های غیررسمی، اقتصاد شهری و مدیریت زمین پرداختند و مقرر شد تا موضوعات مطرح شده مورد پیگیری دو جانبه قرار گیرد.

 

در بیانیه پایانی این مجمع که در آخرین روز برگزاری این مجمع منتشر شد، به اجرای دستور کار جدید شهری و بومی سازی آن تاکید شده است. در این بیانیه آمده تا تمامی تلاش‌ها، ابزارها و منابع برای ایجاد شهرهایی برای همگان باید به کار گرفته شود و این امر از طریق تقویت نقش دولت‌های محلی، به اشتراک گذاشتن راه‌حل‌های خلاقانه، مشارکت فراگیر، توسعه سرزمینی یکپارچه و بکارگیری مکانیزم‌های نظارت میسر خواهد شد. در بیانیه نهایی به چالش‌های جدید امروزی از جمله دسترسی‌های نابرابر، بلایای طبیعی و انسانی، نابرابری‌های اجتماعی، سیستم پیچیده مدیریت، تغییرات اقلیمی و تخریب محیط زیست اشاره شده و در انتها برای تسریع در اجرای دستور کار شهری موارد زیر پیشنهاد شده است:

 • چارچوب ها:
 • ترغیب اجرای دستور کار جدید شهری
 • حمایت از ایجاد و تقویت بسترهای فراگیر برای گفتگو میان سطوح مختلف و تبادل تجارب و همکاری‌ها
 • توسعه یکپارچه اراضی
 • بکارگیری ساز و کارهای قوی و نوآورانه برای اجرای دستور کار جدید شهری
 • حکمروایی و مشارکت:
 • بکارگیری سازوکارهای مشارکتی
 • تفاهم و توافق میان ذینفعان مختلف برای اجرای دستور کار جدید شهری
 • راه‌حل های خلاقانه
 • پرورش فرهنگ خلاقیت و نوآوری
 • ایجاد سازوکارهای نظارت و جمع آوری داده‌ها
 • ایجاد فضایی برای توانمندسازی و توسعه ظرفیت‌ها
 • اتحاذ رویکرد در دسترس بودن داده‌ها و طراحی جهانی به‌عنوان اصول مهم برنامه‌های ملی، فرو ملی و محلی

از مهمترین جنبه‌های مثبت این مجمع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حضور نمایندگان کشورهای مختلف، برگزاری جلسات، شناسایی همکاران و ذینفعان و ایجاد زمینه‌ای برای تعامل و ارتباط با انها
 • به روز رسانی دانش شخصی، حرفه‌ای و سازمانی
 • امکان تبادل دانش و ارائه دستاوردهای کشوری و شهری و مطرح نمودن آنها در سطوح بین‌المللی
 • افزایش هماهنگی میان ذینفعان مختلف در سطوح ملی و بین‌المللی در جهت دستیابی به شهرهایی پایدار

 

لازم به ذکر است که دهمین مجمع جهانی شهری در سال ۲۰۱۸ در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار خواهد شد. امید است تا با برنامه‌ریزی برای شرکت در این رویداد، شاهد حضور و مشارکت فعال‌تر نمایندگان کشورمان در مجمع آتی باشیم.

 

 

 

 

pic1
pic1

حوزه های کاری