پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها

پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها 2017

دکتر جان کلاس/31 اکتبر 2017

اکنون که بیش از نیمی از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می‌کنند، نیاز است که درباره شیوۀ حکمروایی شهرهای کوچک و بزرگ‌‌مان بازاندیشی نوآورانه‌ای داشته باشیم. در دستورکار 2030 برای توسعه پایدار متعهد شدیم که با یکدیگر در راستای ساخت جهانی بهتر تلاش کنیم؛ و کاربست دستورکار جدید شهری نیز برای ما چشم‌اندازی فراهم می‌سازد تا شهرهایمان را به صورتی فراگیرتر، ایمن‌تر، تاب‌آورتر و پایدارتر برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم.

به‌کارگیری فناوری، فرصت‌های عظیمی برای سازوکارهای فراگیرترِ حکمروایی فراهم می‌آورد و موجب افزایش و ارتقاء مشارکت شهروندان جهت دستیابی به شهرهایی با فراگیری، کارآمدی و پاسخگویی بیشتر است. امروزه دامنه و سرعت دسترسی مردم به اطلاعات و تعامل متقابلشان با یکدیگر در تاریخ بی‌سابقه است، و نهادها باید به این شیوه‌های نوین پاسخ دهند تا راه برای تمرین شهروندی هموار گردد.

ما نباید از نوآوری هراس داشته باشیم؛ بلکه شفافیت و حکمروایی آزاد ابزارهایی تأثیرگذار برای ایجاد شهرهایی بهره‌ور است و مردم را بیشتر و بیشتر همراه می‌سازد. شهروندان و ذی‌نفعان/گروداران/دست‌اندرکاران می‌توانند نقشی سازنده در ایجاد شهرهایی فراگیرتر به ویژه برای آسیب‌پذیرترین افراد داشته باشند.

اما برای تحقق این مهم، دولت‌ها باید پذیرای حکمروایی با مشارکت شهروندان، جامعه مدنی و بخش خصوصی باشند- چرا که چالش‌های پیش‌روی ما بزرگتر از آن هستند که به‌تنهایی برطرف شوند. به عنوان مثال برون‌سپاری به انبوه مردم می‌تواند به خلق ایده‌ها و رویکردهای تازه در حکمروایی و سیاست‌گذاری منجر شود.

حکمروایی شهری نیازمند نهادهای محلی قدرتمندی است که از فرصت‌های مزبور کمال استفاده را داشته باشند و احتمال‌های پیش‌رو را شناسایی کنند؛ هم‌چنین رهبرانی شجاع که این تغییرات را با آغوش باز بپذیرند.

روز جهانی شهرهای امسال «حکمروایی نوآورانه، شهرهای آزاد» را گرامی می‌دارد و فرصتی فراهم می‌کند تا بایدها و نبایدهای حکمروایی شهرهای آینده را ترسیم کنیم. اگر اذهان را به روی امکانات و فرصت‌های حکمروایی آزاد بگشاییم، بدون شک در ایجاد جهانی بهتر برای مردم، کرۀ زمین و نیکبختیِ آنان سهیم خواهیم بود.

برای دانلود متن فارسی و انگلیسی پیام، روی زبان مورد نظر کلیک کنید.
همچنین برای مشاهده پیام ویدیویی دکتر جان کلاس، اینجا کلیک کنید.

pic1
pic1

حوزه های کاری