آغاز به کار هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن و بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر

 

دفتر هبیتات تهران، 18 مهر 1396- هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن از امروز، 18 مهرماه، با گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر آغاز به کار کرد. مراسم افتتاحیه این همایش دوروزه با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان، اساتید دانشگاه، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه شهرسازی و مسکن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد. آقای سیامک مقدم، نماینده و رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) در ایران، در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه و گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر با تأکید بر موضوع روز جهانی هبیتات 2017- «سیاست‌های مسکن: خانه‌های متناسب با درآمد- به پیشینه و اهمیت بحث مسکن در برنامه اسکان بشر ملل متحد پرداخت.

مقدم در ادامه پیام دکتر جان کلاس، مدیر اجرایی هبیتات، را به مناسبت روز جهانی اسکان بشر برای حاضران قرائت کرد. در بخشی از این پیام به سکونت 1.6 میلیارد نفر در مسکن های نامناسب اشاره شده و آمده است: «یک میلیارد از این جمعیت در سکونتگاه‌های غیررسمی و زاغه‌ها زندگی می‌کنند. در حالیکه میلیون‌ها نفر از خانه‌های مناسب بی‌بهره هستند، انباشت خانه‌های بدون سکنه، به تدریج رو به فزونی است. از این‌رو، مسأله پیچیده دستیابی به توان مالی برای تأمین مسکن از اهمیت استراتژیکی در توسعه، صلح اجتماعی و برابری برخوردار است. توجه به نیازهای مسکن فقیرترین و آسیب‌پذیرترین اقشار، خصوصاً زنان و جوانان و آنان که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند باید به عنوان یک اولویت در دستور کار برنامه‌های توسعه‌ای در نظر گرفته شود.»

وزیر راه و شهرسازی نیز در سخنان افتتاحیه این همایش با اشاره به پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد نکاتی را خاطر نشان کرد. جان کلاس در بخشی از پیام خود آورده است: «به منظور آنکه مسکن به ایجاد توسعه اقتصادی-اجتماعی ملی و همچنین دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کند، دستور کار جدید شهری تدوین شده و خواستار استقرار سیاست‌های مسکن در کانون سیاست‌های ملی شهری در کنار راهبردهای مبارزه با فقر، بهبود سلامت و اشتغال گردیده است. همگام با تلاش برای ساخت شهرهایی برای همگان، اقدام فوری برای دستیابی به خانه‌های متناسب با درآمد، نیازمند تعهدی جهانی به سیاست‌های مسکن مؤثر و فراگیر است»

آخوندی در همین خصوص بیان کرد:« مدیر اجرایی اسکان بشر می‌گوید دولت‌ها باید بخش مسکن را به عنوان موتور اقتصاد راه‌اندازی کنند تا کیفیت زندگی ارتقاء یابد؛ بنابراین اگر تصور می‌کنید با تزریق پول و مداخله دولت، بخش مسکن راه می‌افتد، نتیجه همان اتفاقی می‌شود که در سال 1384 رخ داد. آیا با صد درصد افزایش قیمت مسکن، زندگی مردم بهتر می‌شود یا مردم را در عُسرت قرار خواهد داد؟ مسکن مهر در ظاهر می‌خواست به مردم کمک کند، اما نتیجه‌ای عکس داشت؛ این مداخلات نشان‌دهنده عدم درک اقتصاد و مسائل اجتماعی ایران است.»

همایش سیاست‌های توسعه مسکن در هفدهمین سال برگزاری خود به موضوعات اساسی مرتبط با مسکن از جمله تأمین مالی مسكن، مسکن اقشار کم درآمد، بافت‌های ناکارآمدهای شهری، سیاست زمین/شهرسازی /اقتصاد شهر، بازار مسکن و اسکان بشر می‌پردازد.
گفتنی است دفتر هبیتات تهران فردا چهارشنبه 19 مهرماه در نشست «اسکان بشر» این همایش با سخنرانی خانم دکتر سارا حبیبی- کارشناس برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات- حضور خواهد داشت.
لازم به ذکر است نشست‌ها و سخنرانی‌های اولین روز این همایش هم‌اکنون در حال برگزاری است و اخبار تکمیلی متعاقباً از وب‌سایت و سایر کانال‌های ارتباطی دفتر هبیتات تهران به اطلاع خواهد رسید.

pic1
pic1

حوزه های کاری