پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر

دفتر هبیتات تهران- سازمان ملل متحد اولین دوشنبۀ اکتبر هر سال را به عنوان روز جهانی هبیتات تعیین نموده­ تا در این روز به وضعیت شهرها و حق اولیۀ تمامی مردم در دسترسی به سرپناه توجه شود. روز جهانی هبیتات قصد دارد تا به دنیا یادآوری کند که همۀ ما توانایی و مسئولیتی در برابر ایجاد آیندۀ شهرهایمان داریم.

در همین راستا، پیام دکتر جان کلاس، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر در ادامه می‌آید. همچنین متن انگلیسی این پیام را می‌توانید از اینجا دریافت کنید

 درباره روز جهانی اسکان بشر

مسکن یکی از عوامل اصلی در روند شهری­‌شدن است و تأثیر تعیین­‌کننده­‌ای در اجرای دستور کار جدید شهری دارد. دست­‌کم نیمی از مساحت زمین در شهرها برای ساخت مسکن استفاده می­‌شود که پیش­‌شرطی برای فعالیت­‌های انسانی است. به این دلیل تصمیمات توسعۀ مسکن به شهر شکل می­‌دهد و در دستیابی به توسعۀ شهری پایدار و فراگیر تعیین­‌کننده است. مسکن مناسب از نیازهای اولیه و بخشی از حق دسترسی تمامی مردم به استانداردی مناسب از زندگی است.

مسکن همچنین نقش تعیین­‌کننده­‌ای در توسعۀ اقتصادی، اشتغال­‌زایی، کاهش فقر و کاهش آسیب­‌پذیری­‌ها در شهر دارد. به همین دلیل، هر نوع سرمایه­‌گذاری در مسکن تأثیری مستقیم بر شهرها و زندگی مردم خواهد داشت. عدم تناسب درآمد افراد با نیاز آن­ها به دغدغه‌­ای جهانی در شهرها تبدیل شده ­است که بی­‌عدالتی و جدایی­‌گزینی را تشدید می­‌کند.

دستور کار جدید شهری مسکن را در مرکزِ برنامه­‌ریزی برای توسعۀ شهری پایدار و فراگیر قرار داده و به تشویق اقدامات و تصمیماتی می­‌پردازد که تمامی گروه­‌های درآمدی به ویژه ساکنان کم­‌درآمد را مد نظر قرار داده و به تأمین فضاهای عمومی متناسب و خدمات پایه‌­ای زیرساختی نیز توجه کند.

روز جهانی اسکان بشر تمامی سطوح مدیریت و گروه­‌های بهره‌­ور را به تأمل در چگونگی اجرای اقدامات به گونه‌­ای که متضمن مسکن مناسب و متناسب با درآمد باشد، در چارچوب اجرای دستور کار جدید شهری و دستیابی به اهداف توسعه پایدار، دعوت می‌­کند.

pic1
pic1

حوزه های کاری