برگزاری اولین جلسه کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران در وزارت راه و شهرسازی

دفتر هبیتات تهران- اولین جلسۀ کمیته ملی اسکان بشر به منظور هماهنگی امور مربوط به دفتر هبیتات در تاریخ هجدهم تیرماه برگزار شد. این جلسه به دعوت کمیته ملی اسکان بشر و با حضور سایر همکاران هبیتات در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت و تدوین چارچوب همکاری بالادست و بررسی دستور کار جدید شهری از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود.

53930                                              عکس از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی 

آقای علی چگنی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، به تجدید ساختار دبیرخانه و جابجایی از سازمان ملی زمین و مسکن به ستاد وزارتخانه و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اشاره داشت و ساختار جدید دبیرخانه را حاصل از این جابجایی دانست. ساختار جدید متشکل از سه رکنِ شورای راهبری اسکان بشر(متشکل از معاونان وزیر)، کمیتۀ مشورتی اسکان بشر (متشکل از اساتید محترم دانشگاه و متخصصین حوزه مسکن) وکمیتۀ ملی اسکان بشر معرفی شد.
آقای اسفندیار زبردست، مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی و مشاور دبیرخانه، به سه گام اصلی در خصوص اقدام در زمینۀ دستورکار جدید شهری اشاره داشت: استخراج محورهای مهم و اصلاح آن‌ها و انطباق با شرایط ایران، ارائه راهکارها و مکانیزم‌های اجرایی در رابطه با دستور کار جدید شهری و تدوین برنامۀ پایش و اجرا توسط دبیرخانه. زبردست یکی از وظایف این جلسه را ایجاد فضای تعامل بین شرکت‌کنندگان دانست.

آقای سیامک مقدم، رئیس و نماینده دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران، وظایف دفتر اسکان بشر در ایران را توضیح داد و بر تأمین منابع مالی در زمینۀ طرح‌ها و همکاری‌های احتمالی از سوی سازمان‌ها و نهاد‌های همکار تأکید کرد.
هم چنین خانم سارا حبیبی، کارشناس برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات در ایران، به معرفی حوزه‌های فعالیت جاری و پیشنهادی دفتر هبیتات تهران پرداخت. خانم حبیبی ظرفیت‌سازی و دوره‌های آموزشی، تسهیلگری، ترویج و پروژه‌های مشترک را از حوزه‌های اصلی برشمرد.
پس از توضیحات فوق، ادامۀ جلسه به دریافت نظرات حاضران و شرکت‌کنندگان اختصاص یافت.
در پایان این جلسه آقای مقدم به جمع‌بندی مطالب و مباحث مطرح شده پرداخت و افزود: بسیاری از کارهای ما به چند سازمان و وزارتخانه بازمی‌گردد و هبیتات می‌تواند بنا به درخواست سازمان‌ها، بخشی از کار سازمان‌های موجود را بر عهده گیرد. هم‌چنین آقای مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان، به نقش دبیرخانه کمیتۀ ملی در برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها و همچنین تدوین برنامه در ارتباط با فعالیت‌های دبیرخانه تا پایان تابستان سال جاری تأکید داشت.

در این جلسه نمایندگان تعدادی از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با هبیتات حضور داشتند؛ از جمله معاونت‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، سندیکای شرکت ساختمانی ایران، جامعه مهندسان مشاور، انجمن صنفی مشاوران معمار و شهرساز، سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی، پژوهشکده سوانح طبیعی کشور، سازمان محیط زیست، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، جامعه مهندسان شهرساز ایران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان نوسازی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دبیرخانه کلانشهرهای کشور، شبکه سازمان‌های مردم نهاد، سازمان برنامه و بودجه، سازمان نوسازی مدارس کشور، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دفتر سیاست‌های کلان مرکز آماری ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه.

 

pic1
pic1

حوزه های کاری