روز جهانی شهرها 2015- طراحی برای با‌هم‌ زیستن

تهران، 9 آبان 1394- سازمان ملل متحد 31 اکتبر هر سال را “روز جهانی شهرها” نام‌گذاری کرده است. انتظار می‌رود این روز به طور گسترده‌ای موجب افزایش توجه جامعه بین‌المللی به شهرنشینی در سطح جهان و افزایش همکاری بین کشورها به منظور دستیابی به فرصت‌ها و توجه به چالش‌های شهرنشینی و همیاری برای توسعه شهری پایدار در سراسر جهان گردد.

روز جهانی شهرها سال 2015 با موضوع “طراحی برای با هم زیستن” ترویج با‌هم‌بودن و توازن و از سوی دیگر سازنده شهرها و محلاتی فراگیر و زیست‌پذیر است.

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد با همکاری مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران، برای دومین سال پیاپی گرامیداشت روز جهانی شهرها را در تهران در محل سالن همایش پارک گفتگو برگزار نمودند. در این روز مراسم اهدا جایزه جهانی خشت طلایی که به مناسبت روز جهانی شهرها برای مدیریت شهری طراحی شده است نیز برگزار شد.

مراسم روز جهانی شهرها با دو نشست تخصصی در صبح و مراسم گرامیداشت در بعدازظهر پی گرفته شد. نشست‌های تخصصی “جهان-محلی‌شدن شهرها” و “خواهرخواندگی شهرها” با حضور اساتید دانشگاه، مقامات شهرداری تهران، اعضای شورای شهر و مهمانانی از سازمان متروپلیس، ایزوکارپ، منطقه لادفانس پاریس و هبیتات برگزار شد. دکتر دنیل بیو مشاور ارشد برنامه اسکان بشر ملل متحد از طرف هبیتات در این نشست درباره این‌که “آیا شهرهای آسیایی را جهانی‌شدن شکل می‌دهد؟” سخنرانی خود را ارائه داد.

مراسم گرامیداشت نیز بعدازظهر این روز با خوش‌آمدگویی شهرام گیل‌آبادی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران آغاز شد. وی همچنین به عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه خشت طلایی، این جایزه را معرفی نمود.

IMG_0183

در ادامه سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران ضمن تشکر از همکاری شهرداری تهران برای برگزاری این مراسم به معرفی شعار این روز “طراحی برای باهم‌زیستن” پرداخت و بر لزوم توجه به ابعاد مختلف این شعار تاکید نمود. سیامک مقدم پیام دکتر جون کلاس مدیر اجرایی هبیتات را به مناسبت این روز قرائت نمود.

مشروح سخنرانی سیامک مقدم 

IMG_0197

پس از آن گری لوئیس، هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، پیام بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد را قرائت کرد.

بیانیه دبیر کل سازمان ملل

در انتهای سخنرانی‌ها محمدباقر قالیباف شهردار تهران از چالش‌های پیش‌روی شهرهای جهان گفت و بر لزوم مشارکت فعالانه تمامی شهرها و سازمان‌ها و نهادهای محلی، ملی و بین‌المللی فعال در حوزه برنامه‌ریزی، توسعه و مدیریت شهری و حکمرانی محلی برای ایفای نقش موثر در بهبود کیفیت زندگی شهروندان تاکید نمود و جایزه خشت طلایی را پاس‌داشتی از این تلاش‌ها دانست.

مشروح سخنرانی شهردار تهران

مراسم روز جهانی شهرها با اهدا جایزه خشت طلایی به 24 پروژه برگزیده از میان 330 پروژه ارسالی از کشورهای مختلف جهان و ایران پایان یافت.

سایت جایزه خشت طلایی

201513310613_Large_15

 

pic1
pic1

حوزه های کاری