طراحی خوب، برابری و یکپارچگی برای شهرهایمان به ارمغان می‌آورد.

 

SECRETARY GENERAL

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها

31 اکتبر سال 2015 میلادی

“طراحی برای با هم زیستن” به عنوان موضوعِ امسالِ مراسم گرامیداشت “روز جهانی شهرها”، بر نقش کلیدی طراحی شهری در ایجاد محیط‌­های شهری پایدار، شکوفا و منسجم اجتماعی تاکید دارد.

طراحی خوب می‌­تواند به کنترل تغییر اقلیم کمک کرده و اثرات ناشی از بلایای طبیعی را کاهش دهد. طراحی خوب می­‌تواند ایمنی، پاکی، برابری و یکپارچگی بیشتر را برای شهرهایمان میسر سازد. طراحی خوب دسترسی برابر به خدمات، مشاغل و فرصت­ها را تشویق می‌­کند و خشنودی و رضایت به بار می‌­آورد.

چالش­‌های شهرنشینی سریع به طور مشخص در “دستور کار 2030[1]” در زمینه توسعه پایدار که به تازگی تصویب گردید، برجسته شده است. آرمان یازدهم از آرمان‌­های توسعه پایدار دربرگیرنده تعهد به این امر است: “فراگیر، امن، تاب‌آور و پایدار ساختن شهرها و سکونتگاه­‌ها”. به عنوان بخشی از دستورکاری منسجم، شهرها و سکونتگاه­‌های انسانی نقش مهمی در سراسر آرمان­های 17گانه ایفا می‌­کنند.

کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار (هبیتات3) که در اکتبر سال 2016 میلادی در کیتو اکوادور برگزار خواهد شد، فرصتی است برای بحث در مورد یک دستورکار جدید شهری. دستورکاری که می‌­تواند توان و نیروهای نهفته شهرنشینی را به­ کار گرفته و آن­ها را در جهت دستیابی به سعادت همگانی بسیج کند.

شهرها و سکونتگاه‌­های انسانی مکان‌­هایی هستند که با یکدیگر در آن­ها زندگی می­‌کنیم، آن­ها را می‌­سازیم، آباد می‌­کنیم و در آن­ها رویاهایمان را شکل می‌­دهیم. بیایید تا با طراحی خوب، شهرها و سکونتگاه­‌های انسانی را برای همگان پایدار، فراگیر و شکوفا سازیم.

[1] 2030 Agenda

pic1
pic1

حوزه های کاری