پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر؛فضای عمومی قلب تپنده و پرشور شهرهای جهان است.

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر

5 اکتبر سال 2015 میلادی

هر ساله در روز جهانی اسکان بشر، به وضعیت سکونتگاه‌­های انسانی و سیمای مورد انتظارمان از شهرهای آینده می­‌اندیشیم.

مراسم بزرگداشت امسال، اتخاذ “دستور کار 2030[1]” را برای توسعه پایدار دنبال می­‌کند. چارچوبی الهام‌بخش و جدید که تلاش‌هایمان را در مسیر پایان‌دادن به فقر و تضمین شکوفایی برای همگان بر روی سیاره‌­ای سعادت‌­بخش سمت‌وسو می‌­دهد.

آرما‌ن­‌های توسعه پایدار جدید که آرمان یازدهم آن ” ساختن شهرها و سکونتگا‌ه‌­هایی فراگیر، امن، تاب‌آور و پایدار” است، بر اجماعی بین­‌المللی اظهار دارد. اجماعی که توسعه شهری پایدار را همچون رویکردی تحول­‌زا می­‌پذیرد. به­‌عنوان بخشی از دستورکاری یکپارچه، شهرها و سکونتگاه‌­های انسانی نقشی مهم در سراسر ’دستورکار 2030 ‘ ایفا می‌­کنند.

مضمون روز جهانی اسکان بشر در سال 2015 میلادی “فضاهای عمومی برای همگان” است. فضاهای عمومی به‌­عنوان مقوله­‌ای که زمانی کم ارزش بوده و نادیده گرفته شده‌­اند، اکنون بیش از پیش به عنوان قلب تپنده و پرشور شهرهای جهان شناخته می‌شوند. شهرهایی که امروز منزلگاه نیمی از جامعه بشری­‌اند.

فضاهای عمومی برای شهروندان تهیدست و بی­‌پناه حیاتی‌­اند. بهبود دسترسی به فضاهای عمومی و ایمن ساختن­‌شان برای زنان و دختران، یکسان­‌نگری را فزونی بخشیده، همه­‌نگری را ترویج نموده و با هرگونه برترنگری و تبعیض می‌­ستیزد. فضاهای عمومی باکیفیت، مردم را به تعامل، همکاری و شرکت در زندگی اجتماعی تشویق می‌­کنند. فضاهای عمومی همچنین می­‌توانند خدمات پایه­‌ای را فراهم کرده، همپیوندی را فزونی بخشند و در عین ایجاد منبع درآمدی برای شهرداری، فعالیت اقتصادی ایجاد کرده و بر ارزش دارایی­‌ها بیافزایند. اما فضاهای عمومی موفق به­‌طور اتفاقی بروز نمی­‌یابند؛ شکل‌­گیری آن­ها نیازمند همکاری مسئولان و ساکنان محلی و نیز سایر فعالان شهری است.

کنفرانس هبیتات 3 که در اکتبر سال 2016 میلادی در شهر کیتو(اکوادور) برگزار خواهد شد فرصتی است برای نشا‌‌ن­‌کردنِ شیوه­ای بهتر در حل چالش­‌های شهرنشینی سریع.

برای تبدیل هبیتات3 به یک موفقیت، و برای توانمند­ساختن مردم در لذت بردن از فضاهای عمومی در هر نقطه­­‌ای از جهان، فضاهایی­‌ که در آن­ها همگان در برابر هم یکسان‌اند، فرهنگ­‌ها و تاریخ ­هایمان منعکس می‌­شود و می­‌توانیم آینده­‌ای ایمن و پایدار برای همه رقم بزنیم، مشتاقانه در انتظار همکاری با همه افراد و نهادها هستم.

[1] 2030 Agenda

pic1
pic1

حوزه های کاری