مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشرسال 2015 در ایران

روز جهانی اسکان بشر 2015، فضاهای عمومی برای همگان

اولین دوشنبه ماه اکتبر را سازمان ملل متحد، روز جهانی اسکان بشر نام­گذاری کرده است. این روز سرآغاز ماهی است که “اکتبر شهری” نام گرفته است؛ یک ماه برای رویدادها و فعالیت­‌های متنوع جهت افزایش آگاهی، ارتقاء سطح مشارکت، بست دانش و متعهد کردن جامعۀ بین‌­المللی به سوی یک “دستورکار شهری جدید” برای آیندۀ شهری بهتر. هر سال مضمون ویژه‌­ای برای این روز در نظر گرفته می­‌شود. اهمیت فضاهای عمومی شهری و معابر، سازمان ملل را بر آن داشته است تا  “فضاهای عمومی برای همگان” را موضوع روز جهانی اشکان بشر امسال قرار دهد.

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران نیز با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن، وزارت راه‌و‌شهرسازی، مراسم روز جهانی اسکان بشر را دوشنبه 13 مهر 1394 در سالن اجتماعات سازمان ملی زمین و مسکن برگزار کرد. در ابتدای این مراسم سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ضمن ارائۀ خلاصه‌ای از فعالیت‌های دفتر هبیتات در ایران به مسیر پیش رو تا کنفرانس هبیتات3 در سال 2016 میلادی اشاره کرد و با بیان این که دستورکار شهری که روش برخوردی است با مسائل شهرنشینی در دو دهه آتی برای تحقق چارچوب توسعه 2030، در کنفرانس هبیتات 3 به آن پرداخته خواهد شد، به شرح وضعیت کنونی، چالش‌ها و مشکلات شهرهای ایران پرداخت.

DSC_03421

اهمیت فضاهای عمومی در برنامه‌ریزی شهری و طراحی آنها، تحول این فضاها از گذشته تا امروز و ویژگی‎‌هایشان از نکاتی بود که مقدم به مرور آنها پرداخت. وی در ادامه با اشاره به تجارب طراحی و برنامه‌ریزی شهری در ایران، چالش‌های پیش‌روی نظام برنامه‌ریزی شهری در ایران و موانع تحقق همه‌جانبۀ طرح‌ها و برنامه‌های شهری را مطرح نمود.

پژمان: شهرها به عنوان یک موجود زنده به کریدورهایی برای رفت و آمد تبدیل شده‌اند.

2

جناب آقای مهندس پژمان، معاون محترم وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس سازمان ملی زمین و مسکن، ضمن خوشامدگویی به عنوان میزبان مراسم به اهمیت فضاهای شهری در کیفیت زندگی شهروندان پرداخت و افزود شهرها به عنوان یک موجود زنده که باید محلی برای آسایش انسان‌ها باشند، به کریدورهایی برای رفت و آمد تبدیل شده‌اند.

مشروح سخنرانی جناب آقای مهندس پژمان …

آخوندی: بازآفرینی شهرها از فضاهای عمومی شروع می‌شود.

1

در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر آخوندی، وزیر محترم راه‌و‌شهرسازی، مسئلۀ اصلی خود را انسان دانست و گفت که ما به جای توجه به انسان، به اعداد و ارقام، خشت و کالبد توجه کرده‌ایم و محیط‌هایی ساخته‌ایم که انسان‌ها به آن احساس تعلق و دلبستگی و هویت ندارند. وی ادامه داد که ما باید به اندیشۀ ایرانشهر بازگردیم و می‌بایست شهرهایمان را به گونه‌ای طراحی کنیم که افراد به آن احساس تعلق داشته باشند. آخوندی با اشاره به این که وزارت راه‌و‌شهرسازی به دنبال مفهوم هویت و بهره‌وری بیشینه از میراث شهر است، تاکید کرد که بی‌اندیشگی و شتاب صنعتی‌شدن ظاهری سبب شده است ما میراث غنی خودمان را فراموش و به آن بی‌مهری کنیم ولی شوربختانه این اتفاق رخ داده است و شهرهای ما فرسوده شده‌اند. وی ادامه داد که ما می‌بایست بازنگری کنیم و بازگشت بنیادین به انسان، شهروند و اندیشۀ ایرانشهری داشته باشیم. لازمه این بازگشت، مهیا نمودن حق دسترسی به شهر برای شهروندان، مطلوب نمودن زندگی در شهر، افزایش حق انتخاب و افزایش حس تعلق است.

آخوندی در ادامه گفت برای بازگشت به اندیشۀ ایرانشهری نیازمند پارادایم شیفت و تغییر انگاره هستیم و من به دبير شورايعالي عالي معماري و شهرسازي گفتم بايد مفهوم بازآفريني شهري را جايگزين طرح جامع شهري كنيم. طرح جامع با اعداد و ارقام سروكار دارد در حالي كه شهر موجودي زنده است و بايد خلاقيت جايگزين اعداد و ارقام شود و مفهوم اين حرف اين است كه نظام حرفه و مهندسي در ايران باید تغيير كند و در کنار آن نظام آموزش مهندسي ايران نیز بايد تغيير كند به اين معنا كه از مرحله آموزش شروع شده و اين نظام تا مرحله حرفه و مديران دولتي بايد نوسازي شود.

وزیر راه‌و‌شهرسازی گفت بازآفرینی شهرها از فضاهای عمومی شروع می‌شود نه از واحدهای مسکونی و به این جهت است سازمان ملل شعار بسیار مناسبی را برای این روز انتخاب کرده است. وی افزود در کنار این تحول، نظام حمل‌و‌نقل ما نیز تغییر می‌کند؛ چرا که ما باید به این مقولات یکپارچه نگاه کنیم؛ بنابراین نظام مدیریت و حکمروایی شهری ما نیز باید تغییر کند. او همچنان به اهمیت شاخص‌های ذهنی در کنار شاخص‌های عینی اشاره کرد و افزود شاخص‌های ذهنی هستند که شهر را می‌سازند.

آخوندي سپس موضوع مهم در دست اقدام وزارت راه‌و‌شهرسازي را يادآور شد و گفت كه در وزارت راه‌و‌شهرسازي با همكاري معاونت‌ مسكن و ساختمان و معاونت معماري و شهرسازي و دستگاه‌هاي تابعه اين وزارتخانه در حوزه مسكن ۱۰ نمونه طرح بازآفريني شهري را براي جايگزيني با طرح جامع شهر در دست طراحي داريم تا در کلانشهرها و شهرهای میانی به عنوان الگو اجرا شود.

مشروح سخنرانی جناب آقای دکتر آخوندی …

پنل تخصصی:

DSC_0341

پنل تخصصی “فضاهای شهری برای همگان” با ارائۀ مقاله‌های برتر در این حوزه نیز برگزار گردید. در این پنل دکتر کامران ذکاوت با موضوع “بعد رویه‌ای نظام عرصه عمومی“، دکتر گیتی اعتماد “فضای عمومی در ایران- زنان و جوانان“، دکتر عبدالهادی دانشپور “پیاده‌راه؛ راهی برای عبور یا مکانی برای حضور” و دکتر طوفان حقانی “بررسی موانع حضورپذیری درفضاهای شهری در مقایسه تطبیقی نمونه‌هایی در تهران و لندن“، حاصل مطالعات خود را ارائه نمودند.

در ادامه این برنامه دکتر ایزدی، مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با موضوع “بازآفرینی شهری از طریق ارتقاء فضای عمومی: فضای عمومی به عنوان محرکی برای بهسازی مناطق وسیع‌تر” سخنرانی و نمونه‌هایی موفق از ارتقاء فضای عمومی در جهان را که می‌تواند درس‌هایی برای ما به دنبال داشته باشد، مطرح نمود و به چند کتاب راهنما و راه‌گشا در این زمینه اشاره کرد.

DSC_0469

سپس مهندس پارسا زرین، مهندس معمار درباره “تغییر نگاه مردم به آسیب‌مندان” به طرح دیدگاه‌های خود پرداخت.

DSC_0476

دکتر حناچی، معاونت محترم شهرسازی و معماری و عضو هیات مدیره شرکت نوسازی عباس‌آباد نیز با موفق دانستن تپه‌های عباس‌آباد به عنوان نمونه توجه به عرصه عمومی به ارائه این پروژه پرداخت و پس از آن خانم مهندس عراقیان، طراح پل طبیعت، از پروژه‌های شاخص آن به عنوان یکی از عرصه‌های عمومی به ارائه پرداخت.

DSC_0437

DSC_0507

راه اندازی کمپین ملی شهری ایران:

سیامک مقدم همچنین از راه‌اندازی و آغاز به کار “کمپین ملی شهری ایران” خبر داد و ضمن معرفی کمپین از مخاطبان برای پیوستن به این کمپین دعوت نمود.

در انتهای برنامه مهندس بابک پیروز، بیانیه پایانی مراسم روز جهانی اسکان بشر را قرائت نمود.

pic1
pic1

حوزه های کاری