برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۲۰ میلادی

برنامه اسکان بشر ملل متحد و دولت جمهوری اندونزی با مشارکت یکدیگر روز جهانی اسکان بشر ۲۰۲۰ را در شهر سورابایا اندونزی برگزار می‌کنند. روز جهانی اسکان بشر از سال ۱۹۸۶ در اولین دوشنبه ماه اکتبر در سرتاسر جهان برگزار می‌شود و دامنه وسیعی از مسائل مرتبط به شهرنشینی پایدار را تحت پوشش قرار می‌دهد. این برنامه سالانه با میزبانی شهرهای مختلف و با حضور مقامات بلند پایه برگزار می‌شود.

مراسم بزرگداشت جهانی امسال در تاریخ دوشنبه ۵ اکتبر آغاز شده و شامل پیام ویدیویی دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، به همراه بیانیه‌های مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد میمونا محد شریف و مقامات اندونزی است.

روز دوم این برنامه با برگزاری میزگردهایی با موضوعاتی مرتبط به موضوع امسال روز جهانی اسکان بشر “مسکن برای همه: آینده شهری بهتر” ادامه خواهد یافت. میزگردهای مذکور موضوع مسکن را در مرکز پاسخ به کووید-۱۹ بررسی می‌کنند و در نهایت از پایگاه  دستور کار شهری رونمایی خواهد شد. انتظار می رود بیش از ۵۰ رویداد مختلف در سراسر جهان به مناسبت روز جهانی اسکان بشر ۲۰۲۰ برگزار شود.

نسخه چهارم کتاب راهنمای پروژه اسفیر: استانداردها اقدامات پس از سوانح

 

در سال 1997 میلادی، گروهی از سازمان‌های غیردولتی و جنبش صلیب سرخ و هلال احمر جهانی، پروژه اسفیر را که قوانینی جهانشمول از حداقل استانداردها در حوزه‌های اقدامات بشردوستانه پس از سوانح بود ، بنیانگذاری و تدوین نمودند .

هدف این پروژه، تعیین چارچوبی کاربردی برای انجام وظایف و ارتقای کیفیت امدادرسانی بشردوستانه در شرایط ناگوار بلایا و اغتشاشات، و نیز افزایش مسئولیت پذیری انسانی در قبال مردم آسیب‌دیده است.

بر اساس اسفیر افراد آسيب ديده از بحران و کشمکش‌ها، حق زندگي پرمنزلتي با حفظ کرامت انسانی داشته و بنابراين حق دارند و مي بايست كمك‍‌هايي را دريافت نمايند و همه قدم‌هاي ممكن بايد برداشته شود تا رنج انسان‌ها از جنگ و بلايا كاهش يابد و آموزش در این موارد می تواند هم باعث تداوم و هم حفظ زندگی شود.

گروه‌های آسیب پذیر در اسفیر شامل گروه‌های زیر هستند:

جوانان (فردی است که در سن زیر 18 سال می باشد)، محیط زیست (عناصر فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی)، جنسیت (ویژگی بیولوژیک زنان و مردان)، زنان سرپرست خانوار، باردار و شیرده، ویروس ایدز (کسانی که با ویروس ایدز زندگی می کنند)، افراد سالمند و مسن (کسانی که بیش از 60 سال سن دارند)، افراد دچار ناتوانی (معلولان)، حمایت روانی (اثرات پیچیده بلایای عاطفی و اجتماعی و فیزیکی و روانی) .

کتاب راهنمای پروژه اسفیر شامل فصول تکنیکی آب و ارتقای بهداشت فردی، امنیت غذایی و تغذیه، سرپناه و اسکان و اقلام غیرخوراکی و اقدامات بهداشتی است.

چهارمین نسخه کتاب راهنمای پروژه اسفیر نشان دهنده تغییرات در حوزه اقدامات بشردوستانه در طول زمان است. این کتاب راهنما شامل راهنمایی‌های جدید برای کار در محیط‌های شهری، حفظ حداقل استانداردها در بحران‌های طولانی و ارائه کمک از طریق بازار به عنوان راهی برای رعایت استانداردها است. تمام فصل‌های فنی به روز شده‌اند تا منعکس کننده اقدامات فعلی باشند و استانداردهای اصلی در نسخه قدیمی‌تر با استانداردهای جهانی  بشردوستانه جایگزین شده است.

مطالعه این کتاب برای گروه‌های امدادی، و یا اشخاصی که در مرحله امداد و نجات و یا بازیابی پس از بحران فعال هستند، و نیز پژوهشگران و مهندسان در دوره بازیابی و بازسازی قویا توصیه می‌گردد.

 

برای دانلود این کتاب اینجا کلیک کنید. 

بانک جهانی | World Bank

بانک جهانی

برای دانلود فایل pdf، روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

World Bank

To download the PDF file, click on the cover image.

 

 

 

 

The State of Sri Lankan Cities 2018 report

The State of Sri Lankan Cities 2018 presents the first comprehensive assessment of Sri Lanka’s recent urban development. The Report is  a key output of the State of Sri Lankan Cities Project. It outlines a vision of a better urban future for all Sri Lankans, drawing on the UN’s Sustainable Development Goals and New Urban Agenda, as well as key Government of Sri Lanka strategic documents. The Report provides an analysis of the spatial attributes of Sri Lanka’s urbanization, an overview of its people and functions and examines city economies, urban housing, municipal services, urban connectivity and municipal transport, climate risk and resilience, and governance. The report was jointly produced by the Government of Sri Lanka and UN-HABITAT with funding from the Australian Government Department of Foreign Affairs and Trade.

View and download the report here

سند مباحثه – سپتامبر 2018: امور مالی شهرداری در کشور هند

 

این سند مباحثه به بررسی تجربیات کشور هند در زمینه امور مالی شهرداری می پردازد تا اهمیت مسائل در حال ظهور را برای بررسی بیشتر توسط ذینفعان بخش شهری در تمامی کشورها در راستای برنامه کاری دستورکار جدید شهری تبیین کند. همچنین، بر پایداری، خودکفایی و تعادل عمودی (مابین سطوح مختلف)/ افقی (بین نهادی) در امور مالی شهرداری تاکید می کند.

 

برای دانلود این سند اینجا کنید

 

***

 

انتشارات هبیتات: اجرای راهنمای بین المللی برنامه ریزی شهری وسرزمینی ۲۰۱۷-۲۰۱۵

 

راهنمای بین المللی برنامه ریزی شهری وسرزمینی از سال ۲۰۱۵ به ابزاری برای دستیابی به اهداف جهانی که اکنون با عنوان دستورکار جدید شهری شناخته می شوند تبدیل شده‌ است. راهنمای بین المللی برنامه ریزی شهری وسرزمینی مجموعه‌ای از تجارب و یافته‌های برنامه اسکان بشر ملل متحد و همکاران آن در سطح جهانی، ملی و محلی است. این کتاب گزارش دو ساله آغازین اجرای این راهنما و حاصل نتایج نظر سنجی جهانی برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای است که توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد اتخاذ گردیده تا پذیرش و اجرای این راهنما را در سطح جهانی ارزیابی کند.

راهنمای بین المللی برنامه ریزی شهری وسرزمینی نظام برنامه‌‌ریزی مجریان و ذینفعانشان را در سطوح مختلف در سراسر جهان بهبود می بخشد تا همگی به توسعه پایدار شهری دست یابند.

 

برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید. 

 

 

دستورکار جدید شهری

untitled

دستورکار جدید شهری سندی اقدام-محور است که استانداردهای جهانی دستیابی به توسعه شهری پایدار، بازاندیشی در نحوه ساخت­‌وساز، مدیریت و زندگی در شهرها را از طریق همکاری با همکاران متعهد، ذینفعان مربوطه، و بازیگران شهری در همه سطوح دولتی و خصوصی تدوین می‌کند.

شما می‌توانید سند رسمی دستورکارجدید شهری به دو زبان انگلیسی و فرانسه و شرح این دستور کار را از لینک‌های پایین دانلود نمایید.

دستورکار جدید شهری به زبان انگلیسی

دستورکار جدید شهری به زبان فرانسه

شرح دستورکار جدید شهری

نسخه انگلیسی “شهر دلخواه ایرانیان”

برنامه اسکان بشر ملل متحد و سازمان ملی زمین و مسکن به طور مشترک نسخه انگلیسی کتابچه شهر دلخواه ایرانیان را منتشر کردند. 

فعالیت یک ساله کمپین ملی شهری ایران با مدیریت مشترک دفتر هبیتات تهران و سازمان ملی زمین و مسکن به انتشار “کتابچه شهر دلخواه ایرانیان” (The City Iranians Need) انجامید. “شهر دلخواه ایرانیان”  چشم­‌اندازی است که با همکاری داوطلبانه بیش از هزار ایرانی از 48 شهر و 10 سازمان و به نمایندگی از 11 گروه ترسیم‌شده است: زنان و مردان، جوانان و کودکان، سالمندان، توانیابان، پژوهش­گران و دانشگاهیان، نهادهای جامعه مدنی، سازمان­های مردم‌­نهاد، فعالان اجتماعی، هنرمندان، کارشناسان شهری و رسانه‌ها.

این کتابچه محصول یک فرآیند با سه گام است: گام اول: جمع­‌آوری داده‌­ها ( جمع‌­آوری اندیشه­‌ها، پیشنهاد‌ها و راه­‌حل­‌های مردم در مورد مسائل و مشکلات شهری از طریق نظرسنجی­‌های میدانی، وب‌سایت کمپین ملی شهری ایران(www.irhabitat.ir) و شبکه­‌های اجتماعی، مصاحبه، برگزاری کارگاه‌ها و سازمان­‌های مردم‌نهاد ) از  مهرماه سال 1394 تا  خردادماه سال 1395. گام دوم: پردازش داده‌­ها در جلسات گفت‌­و­گوی شهری برگزارشده توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ( با حضور 20 متفکر شهری از تخصص­‌های مختلف اعم از شهرسازی، معماری، جغرافیای شهری و انسانی، محیط‌‌زیست،  علوم سیاسی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، اقلیم‌شناسی، کارآفرینی و مهندسی کشاورزی) از خردادماه 1395 تا  مردادماه سال 1395 و گام سوم: ایجاد اجماع و توافق همگانی بر روی این چشم‌انداز با حضور سه گروه از متخصصان شهری، مدیران و شهروندان در شهریورماه سال 1395 .

کمپین ملی شهری ایران این چشم­‌انداز را با تعهد به شهرنشینی پایدار برای آینده‌­ای بهتر، هفته آینده در کنفرانس هبیتات 3 با جهانیان به اشتراک می­‌گذارد. این چشم­‌انداز بر پایه اندیشه‌ها، پیشنهاد‌ها و راه­‌حل­های مردم در مورد آینده دلخواهشان که به‌وسیله کمپین ملی شهری ایران جمع‌آوری‌شده است، بناشده است. کمپین ملی شهری ایران با تهیه این چشم‌انداز به دنبال حساس­‌سازی مردم نسبت به مسائل شهری و همچنین تشویق تصمیم­‌گیران و تصمیم­‌سازان شهری به مشارکت دادن مردم در حل مسائل شهری است.

کمپین ملی شهری ایران، از تمام تصمیم­‌سازان و تصمیم­‌گیران ایرانی و ملت ایران درخواست دارد این چشم‌انداز مشترک را که شامل دو بخش  اصول و پیشران­‌های تغییر  است برای تغییر شهرهایشان بسوی آینده‌­ای بهتر موردتوجه قرار داده و اشاعه دهند.

شما می­توانید این کتابچه را با کلیک روی عکس زیر دانلود نمایید.

jeld

نسخه فارسی این کتابچه از سوی دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران منتشر شده است و از اینجا قابل دسترس است.

کمپین ملی شهری ایران هرگونه نظر و پیشنهاد برای بهبود کتابچه در نسخه‌های بعدی را با کمال میل می‌پذیرد.  از همه گروه‌ها از قبیل شهروندان، اساتید، متخصصان، دانشجویان، فعالان اجتماعی و … درخواست می‌شود نظر و پیشنهاد خود را برای ارتقای کیفی کتابچه از طریق ایمیل info@irhabitat.ir به ما اعلام نمایند.

تعداد دانلود این فایل: تعداد (4717 دانلود ها)

نسخه فارسی راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی

برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران نسخه فارسی راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی را منتشر کرد.

راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی(International Guidelines on Urban and Territorial Planning) در راستای اجرای قطعنامه 24/3 شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) و طی یک فرآیند گسترده مشورتی تهیه شده و مبتنی بر تجارب گسترده و متنوعی شکل گرفته است. این راهنما شامل 12 اصل است که می‌تواند تصمیم‌گیرندگان را در تدوین یا اصلاح سیاست‌ها و طرح‌ها و برنامه‌ها، با رویکرد برنامه‌ریزی یکپارچه هدایت نماید.

تاکنون این راهنما به چهار زبان فرانسوی، باهاسا، ویتنامی و فارسی ترجمه شده است.

IGUTP-fisrt page 2

شما می‌توانید نسخه فارسی راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی را از اینجا دانلود کنید.

pic1
pic1

حوزه های کاری