پیام خانم میمونا محد شریف، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد
به مناسبت روز جهانی هبیتات 2021
«تسریع اقدامات شهری برای جهانی بدون کربن»

بحران آب و هوا به عنوان تهدید شماره یک جهان امروز شناخته شده است. و این شهرها و شهرک های ما هستند که مسئول بسیاری از تغییرات آب و هوایی هستند که موجب بروز سیلهای ویرانگر ، خشکسالی و طوفان های شدید می شوند.
در واقع ، شهرها و شهرک ها حدود 70 درصد از گازهای گلخانه ای اصلی را تولید می کنند. چنانچه اقدامی فوری انجام ندهیم ، گازهای گلخانه ای تولید شده توسط مراکز شهری در حال گسترش ، دمای هوای جهان را بالاتر خواهد برد.
به همین دلیل موضوع روز جهانی هبیتات امسال -روز دوشنبه 4 اکتبر « تسریع اقدامات شهری برای جهانی بدون کربن » است.
روز جهانی هبیتات فرصتی بین المللی برای افزایش آگاهی و تلاش برای اقدامات فوری ، از طریق رویدادها ، بحث ها و پویش ها را فراهم می کند.
و امسال هم، در آستانه اجلاس بین المللی تغییرات آب و هوایی COP 26، به اقدام فوری در توسعه و اجرای برنامه های «کربن صفر» نیاز داریم.
بهبودی از بیماری عالمگیر COVID-19 فرصتی برای شهرهای جهان است تا اقدامات اقلیمی را در راس دستور کار خود قرار دهند. این فرصتی است برای تغییر نحوه تولید انرژی، ساختن ساختمانهای ما، گرمایش ، سرمایش و روشن کردن دفاتر و منازل مان و سفر از خانه تا محل کار.
برای جایگزینی سوخت های فسیلی به انرژی پاک و کارآمد نیاز داریم. ما برای تشویق پیاده روی و دوچرخه سواری به زیرساخت های کارآمد نیاز داریم .
و ما به شهرهای با تراکم زیاد و مدیریت و برنامه ریزی خوب نیاز داریم که امکان حمل و نقل غیر موتوری را فراهم کنند، مصرف انرژی ناشی از سرمایش و گرمایش را کاهش دهند ، و محیط طبیعی و ساخته شده به هماهنگی بیشتری با هم برسند.
شهرها مرکز رشد نوآوری و فناوری جدید هستند. ما باید از این توانمندی برای ارائه راه حل های بهتر تغییر آب و هوا یی استفاده کنیم.
اقدامات اقلیمی از شهری به شهر دیگر متفاوت خواهد بود ، اما ما باید مطمئن شویم که انتقال سبز به نفع همه ، به ویژه آسیب پذیرترین افراد بوده و باعث ایجاد مشاغل جدید می گردد.
تنها راه پیش رو این است که همه با هم از طریق اجرای دستور کار جدید شهری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تحقق اهداف آب و هوایی مان کار کنیم.

برای مشاهده پیام ویدیویی به لینک زیر مراجعه کنید.

https://youtu.be/Irq4BigInDU

برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۲۰ میلادی

برنامه اسکان بشر ملل متحد و دولت جمهوری اندونزی با مشارکت یکدیگر روز جهانی اسکان بشر ۲۰۲۰ را در شهر سورابایا اندونزی برگزار می‌کنند. روز جهانی اسکان بشر از سال ۱۹۸۶ در اولین دوشنبه ماه اکتبر در سرتاسر جهان برگزار می‌شود و دامنه وسیعی از مسائل مرتبط به شهرنشینی پایدار را تحت پوشش قرار می‌دهد. این برنامه سالانه با میزبانی شهرهای مختلف و با حضور مقامات بلند پایه برگزار می‌شود.

مراسم بزرگداشت جهانی امسال در تاریخ دوشنبه ۵ اکتبر آغاز شده و شامل پیام ویدیویی دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، به همراه بیانیه‌های مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد میمونا محد شریف و مقامات اندونزی است.

روز دوم این برنامه با برگزاری میزگردهایی با موضوعاتی مرتبط به موضوع امسال روز جهانی اسکان بشر “مسکن برای همه: آینده شهری بهتر” ادامه خواهد یافت. میزگردهای مذکور موضوع مسکن را در مرکز پاسخ به کووید-۱۹ بررسی می‌کنند و در نهایت از پایگاه  دستور کار شهری رونمایی خواهد شد. انتظار می رود بیش از ۵۰ رویداد مختلف در سراسر جهان به مناسبت روز جهانی اسکان بشر ۲۰۲۰ برگزار شود.

راهنمای طراحی بیمارستان های ایمن (تاب آور)

برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران با مشارکت (مالی) دولت ژاپن و در همکاری با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و تحت نظارت فنی مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی، راهنماهای طراحی بیمارستان های ایمن (تاب آور) و همچنین آنالیز ، ارزیابی و مقاوم سازی بیمارستان ها و مراکز درمانی موجود را در دو جلد تهیه کرده است.
جلد اول این راهنما به منظور توسعه رویکرد همه جانبه در طراحی و ارزیابی عملکرد مراکز درمانی در برابر مخاطرات چندگانه ارائه شده است. این راهنما یکی از بخش های اصلی پروژه بهتاب است که انتظار می رود علاوه بر شناسایی و بهبود وضعیت موجود طراحی و ساخت بیمارستان ها، در تهیه ی برنامه بلند مدت سرمایه گذاری برای بهبود تاب آوری مراکز درمانی در ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.

(IMPROVING THE MULTI-HAZARD RESILIENCE OF HEALTH FACILITIES IN IRAN (BEHTAB

Guidelines for ANALYSIS, ASSESSMENT, and RETROFITTING of Healthcare Facilities

Contributed by Japan government, in collaboration with the Ministry of Health and Medical Education
(MoHME) of Islamic Republic of Iran and under technical supervision of Road, Housing and Urban
Development Research Center (BHRC), UN-Habitat, Tehran Office has provided Guidelines for “analysis,
assessment and retrofitting of Existing Health Facilities” as the second volume of the multi-hazard
resilient health facilities guidelines, in order to develop a holistic approach on inventory, multi-hazard
performance evaluation and feasibility studies for health facilities. This practice is one of the main parts
of BEHTAB project expected to be used for developing the long-term investment plan for improving the
resilience of health facilities in Iran.
BEHTAB Project aims at improving the resilience of new and existing health facilities to assure the
permanent functionality of structures along with non-structural components prone to risks and
disasters. Profited more than 20 years of experience in the retrofitting of existing buildings practice in
Iran, and the last achievements of leading international performance-based codes and standards, the
guidelines provides practical recommendations to help managers, engineers, architects and designers
involved in the retrofitting of existing health facilities of Iran.

بهبود تاب آوری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی (بهتاب) – راهنمای آنالیز ، ارزیابی و مقاوم سازی مراکز درمانی

راهنمای آنالیز ، ارزیابی و مقاوم سازی مراکز درمانی  

جلد دوم این راهنما به منظور توسعه رویکرد همه جانبه در ارزیابی عملکرد بیمارستان ها و مراکز درمانی موجود در برابر مخاطرات چندگانه، از مجموعه  دستورالعمل های مراکز درمانی تاب آور، ارائه شده است. این راهنما نیز یکی از بخش های دیگر اصلی پروژه بهتاب است که انتظار می رود در کنار جلد اول راهنما در تهیه ی برنامه بلند مدت سرمایه گذاری برای بهبود تاب آوری مراکز درمانی در ایران  مورد استفاده قرار گیرد.

پروژه بهتاب با هدف ارتقاء تاب آوری مراکز بهداشتی و درمانی جدید و موجود و اطمینان از عملکرد دائمی سازه به همراه اجزاء غیر سازه ای که مستعد خطرات و بلایای طبیعی هستند، تعریف شده است. با بهره گیری از  بیش از 20 سال تجربه در زمینه مقاوم سازی ساختمان های موجود در ایران و  همچنین آخرین دستاوردهای دستورالعمل ها و استاندارد های بین المللی پیشرو در طراحی بر مبنای عملکرد، این راهنما توصیه های عملی را در جهت کمک به مدیران، مهندسان، معماران و طراحان عرصه بیمارستان سازی و مقاوم سازی در ایران فراهم می سازد.

 

امضای تفاهم نامه همکاری مابین برنامه اسکان بشر ملل متحد وآژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر

دیروز، در حاشیه دهمین دوره مجمع جهانی شهری در ابوظبی، آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر(IRENA) به‏ منظورهمکاری دربارۀ انرژی پایدار در زمینه توسعه شهری تفاهم نامه‏ ای را با برنامه اسکان بشرملل متحد به امضا رساند. بنا بر تحقیقات این آژانس، 65 درصد تقاضای انرژی در جهان مربوط به در شهرها است. هم چنین، طبق اطلاعات پنل بین الدول تغییر اقلیم (IPCC)، شهرها مسئول انتشار 71تا 76  درصد دی اکسید کربن در جهان هستند. به همین منظور، همکاری در سطوح بالا به منظور حمایت از شهرداری‏ ها در زمینه انتقال انرژی ضروری است. آژانس بین‏ المللی انرژی تجدید پذیر و برنامه اسکان بشر ملل متحد، ضمن ترویج شهرنشینی پاک و کم‏ کربن، تلاش خواهند کرد نقش شهرها در تحول انرژی جهانی را بهبود بخشند.

حضور نمایندگان سازمان ملل متحد در ایران، در دهمین دوره مجمع جهانی شهری

دیروز، دراولین روز از دهمین دوره مجمع جهانی شهری درابوظبی، خانم اوگوچی دنیلز، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و مهمت امین آکدوگان، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران،  با دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران دیدار کردند و درقالب نشستی درباره چالش های امروزه ی کلان شهر تهران به بحث و گفتگو پرداختند. 

این مجمع با سازماندهی برنامه اسکان بشر ملل متحد برگزار می شود و فرصتی برای تبادل نظر و تجربیات در مورد چالش های شهری به شمار می آید. این مجمع همچنین از جمله گسترده ترین رویدادهای بین المللی است.

 در این دوره از اجلاس بیش از ۲۵ هزار بازدید کننده بین المللی، از جمله کارشناسان و مدیران محلی و منطقه ای شرکت می کنند.

کارگاه مهارت های اجتماعی، روانی، اقتصادی و پزشکی برای جوامع زلزله زده استان کرمانشاه

کارگاه مهارت های اجتماعی، روانی، اقتصادی و پزشکی برای جوامع زلزله زده استان کرمانشاه در روزهای 14 و 15 بهمن 1398 در کرمانشاه برگزار شد. مراسم افتتاحیه این کارگاه با حضور مقامات عالی رتبه استانی نظیر دکتر الهی تبار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه برگزار شد.

سخنرانی های بخش اول کارگاه به شرح زیر است:

تجربه مستند سازی زلزله کرمانشاه توسط سرکار خانم دکتر غزال راهب، معاون محترم مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

درس های گرفته شده از زلزله کرمانشاه از منظر اجتماعی توسط جناب آقای دکتر پویا علاالدینی ، دانشیار محترم دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

درس های گرفته شده از7 بلایای گوناکون در 7 دهه اخیر ایران توسط جناب آقای مهندس علیزمانی، مشاور محترم حوزه امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن

سخنرانی وی در روز دوم با محوریت «درس های گرفته شده از بلایای دیگر کشورها نظیر زلزله 2010 هائیتی و 1995 شهر کوبه در ژاپن» ادامه یافت. در این سخنرانی هم چنین  بحث هایی در مورد جنبه های مختلف بازیابی و پاسخ به زلزله کرمانشاه صورت گرفت.

دکتر ایزدی نیز سخنرانی خود را با موضوع نیازهای پزشکی ویژه سالمندان «طب سالمندی» به انجام رساندند.

بخش پایانی کارگاه نیز به مشاوره مشارکتی در مورد «جنبه های روانشناختی تاب آوری» اختصاص یافت. در این بخش، نیازهای ویژه کارگاه های محلی که در دو مرکزاجتماعی برگزار خواهند شد ، مشخص شدند.

استاندار کرمانشاه: برگزاري همايش بين المللي با محوريت انتقال تجارب و آموزه هاي زلزله در كرمانشاه

به گزارش واحد خبر اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري کرمانشاه؛ مهندس هوشنگ بازوند در جلسه بررسی سازوکار برگزاری همایش بین المللی زلزله با همکاری هبيتات (دفتر اسكان بشر ملل متحد) اظهار داشت: ما در زلزله دو سال استان پيش 70 الي 80چالش را شناسايي كرديم كه اميدواريم اين همايش بين المللي قادر به پاسخگويي سوال ها و ابهام هاي مديران و فعالان حوزه بحران در بحث كمك رساني باشد.

وي با اشاره به وقوع بحران هاي مختلف طبيعي در كشور و استان اظهار داشت: معمولاٌ پس از وقوع زلزله ها يكسري همايش ها و كنفرانس ها برگزار مي شود، اما بايد تلاش شود كه اين همايش ها پاسخگوي افكار عمومي در چگونگي نوع برخورد با اين بحران و اقدامات بعد از آن باشد.

وي با بيان اينكه زلزله استان حدود 11 هزار ميليارد تومان براي نظام جمهوري اسلامي خسارت به دنبال داشت،  ادامه داد:  افكار عمومي و افراد متخصص هنوز نتوانستند كه پاسخ سوال هاي خود را در قبال اين تخريب ها بگيرند و معمولاً  اين مباحث در حوزن شيوه امداد ونجات، پيشگيري، اسكان و كمك رساني در بحران هاست و اميدواريم اين همايش پاسخگوي تمامي اين مسايل باشد.

مقام عالي استان با بيان اينكه حدود 70 الي 80 چالش ها را در زلزله ك شناسايي كرده ايم گفت:  اين چالش ها در هر زلزله اي پيش مي آيد، وقتي كه زلزله ديگري در كشور يعني در شهر تبريز اتفاق افتاد، بازهم نوع اسكان موقت مورد بحث قرار گرفت بنابراين چنانچه از تجربه زلزله استان كرمانشاه بهره گيري و آن تجربيات مستند سازي مي شد يقيناً بهتر و دقيق تر مي توانستند در خصوص اسكان موقت در اين شهر تصميم گيري كنند.

استاندار كرمانشاه با اشاره به عملكرد و فعاليت هاي فضاي مجازي در بحث بحران ها اظهار داشت: به لحاظ اينكه فضاي مجازي كل فعاليت ها را رصد مي كند بنابراين اگر تصميمات لازم به موقع اتخاذ نشود همين موضوع به يك نوع فشار براي عدم تصميم سازي مناسب براي مديران تبديل مي شود، لذا براي استفاده از فضاي مجازي در بحران ها “كه مي توانند فرصت و ابزاري براي كمك نيز باشند” بايد تمام تصميم ها در زمان لازم و با استفاده از تجارب و آموزه هاي ديگر استان ها اتخاذ شود.

نماينده عالي دولت در استان همچنين با تاكيد بر رعايت اصول فني ساخت و سازها ادامه داد: در زمان وقوع زلزله در ازگله و سرپل ذهاب با وجود اينكه شهر اسلام آباد غرب از كانون زلزله دور بود اما همين زلزله باعث محو شدن يك طبقه مسكن مهر و فرو ريختن بيمارستان تازه افتتاح شده اين شهر شد و متأسفانه بيمارستاني كه بايد محل امن مردم باشد ديگر قادر به ارائه خدمات به مردم نبود.

مهندس بازوند تصريح كرد: در زلزله دو سال گذشته بعضي ها اسكان موقت اردوگاهي را مطرح مي كردند كه به هيچ عنوان قبول نكردم، زيرا اين اسكان بسياري از مسائل و پيامدهاي منفي را به دنبال دارد و از مجريان خواستم كه اسكان موقت خانواده ها در كنار خانه هاي تخريب شده را در دستور كار قرار دهند.

وي همچنين با اشاره به مصالح بكار رفته در ساخت و سازها گفت: با توجه به اينكه در زمان زلزله بسياري از افراد به جهت نوع مصالح بكار رفته از قبيل آجر و بلوك جان خود را از دست دادند،  آيا تا به حال پژوهشي و كار تحقيقاتي صورت گرفته كه ديگر از اين مصالح استفاده نشود و با انجام كارهاي پژوهشي به دنبال استفاده از مصالح جديد در ساخت و سازها باشيم؟ اين گونه ابهامات بايد توسط اين همايش ها برطرف و پاسخ داده شود.

استاندار كرمانشاه با اشاره به عملكرد هلال احمر در زمان وقوع حوادث طبيعي، اظهار داشت: بايد به اين سوال پاسخ داده شود كه آيا هلال احمر به تنهايي و بدون كمك نيروهاي مسلح قادر به امداد و نجات در كوتاهترين زمان ممكن است؟ لذا ضروري است كه هلال احمر به جديدترين و به روزترين تجهيزات و امكانات مجهز شود تا بتواند به وظيفه اصلي خود كه امداد ونجات است، بپردازد.

مهندس بازوند اظهار داشت: همچنين بحث استفاده از كانكس ها از جمله موضوعاتي است كه بايد مورد بررسي قرار گيرد، زيرا همين موضوع باعث يكسري از مشكلات در شهرها مي شوز و پس از ساخت و سازها اين كانكس ها چگونه بايد جمع آوري شوند؟

وي همچنين با اشاره به حجم بالاي كمك هاي مردمي در زمان وقوع زلزله و ديگر حوادث بيان داشت: بايد بررسي و كار كارشناسي صورت گيرد كه مديريت بحران در زمان حوادث طبيعي چگونه بايد از كمك هاي مردمي استفاده كند تا كمك ها هم به موقع برسند و هم اينكه با حجم بالاي حضور مردم براي كمك رساني مشكلي در ترددها ايجاد نشود؟

وي گفت: در اين زلزله مشاهده كرديم كه ساخت و سازهايي كه انجام مي شود مردم بهتر به ساخت و سازها مي پردازند بنابراين بايد يك فرصتي براي مشاركت مردم در ساخت و سازها و واگذاري تصميمات به خود آنها براي اين گونه موضوعات فراهم شود.

استاندار كرمانشاه با اشاره به وقوع زلزله هاي متعدد پس از زلزله اصلي در استان كرمانشاه و مشكلات روحي و رواني مردم با وقوع اين پس لرزه ها گفت: مشكلات روحي با اين مسائل در مناطق حادثه ديده پيش مي آيد كه خوشبختانه اقدامات بسيار خوب و گسترده اي در استان براي بازتواني اين افراد انجام شد.

مقام عالي استان بيان داشت: افكار عمومي از افراد صاحب نظر توقع دارد كه اين همايش ها پاسخگوي ابهام هاي موجود باشد واميدواريم همايشي كه قرار است در خردادماه سال آينده در كرمانشاه برگزار شود قادر به پاسخگوي اين چالش ها باشد.


حضور و مشارکت کارشناسان مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در دهمین اجلاس مجمع جهانی شهری

در پی برگزاری دهمین اجلاس مجمع جهانی شهری در ابوظبی، مرکزمطالعات و برنامه ریزی شهرتهران با 10 اثر پذیرفته شده از15 اثر ارسالی درقالب پنلی اختصاصی در رویدادهای جانبی این اجلاس شرکت خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آثار ثبت شده این مرکز به آدرس http://rpc.tehran.ir مراجعه فرمایید.

تدوین اسناد مکمل قانون جدید بحران

قانون جدید مدیریت بحران اخیرا در مرداد ماه 1398 توسط مجلس تصویب شد. ماده 4 قانون مستلزم تهیه اسناد زیر است:

 1. سند راهبرد ملی
 2. برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح
 3. برنامه استانی کاهش خطر حوادث و سوانح
 4. برنامه ملی آمادگی و پاسخ
 5. برنامه استانی آمادگی و پاسخ
 6. برنامه ملی بازسازی و بازتوانی
 7. پیوست کاهش خطر

مسئولیت کلی این وظیفه به پژوهشکده سوانح طبیعی وابسته به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است.

مسئولیت تهیه برنامه ملی بازسازی و توانبخشی پس از بلایا نیز به طور رسمی به دفتر اسکان بشر ملل متحد محول شده است.

دفتر هبیتات تهران در نظر دارد این فعالیت را در چارچوب پروژه توانبخشی جامعه بشردوستانه (بازتاب)  که در حال حاضر با کمک مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاهها در کرمانشاه در حال اجراست و همچنین ترسیم ظرفیت کاهش خطرات بلایای در دفتر هبیتات و سایر آژانسهای سازمان ملل انجام دهد.

دوازدهمین دوره جایزه بین المللی برترین عملکردها در دبی

پروژه های اجرایی برای شرکت در این مسابقه در پنج گروه با موضوعات زیر امکان پذیر است:

 1. بازسازی شهری و اماکن عمومی
 2. ساختمان های پایدار ، مبتکرانه و هوشمند
 3. پرداختن به تغییرات آب و هوا و کاهش آلودگی
 4. برنامه ریزی و مدیریت زیر ساخت های شهری
 5. حفظ سیستم های غذایی شهری

برنده هر گروه جایزه نقدی دویست هزار دلاری را در نمایشگاه نوامبر 2020  دبی دریافت می کند.

شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد است.

آخرین فرصت درخواست یازدهم اردیبهشت ماه 1399

پ

برگزاری نخستین کارگاه طرح شهرنشینی و سازگاری با تغییر اقلیم در منطقه دریای خزر

در تاریخ 25 دی ماه 1398، نخستین جلسه کارگاه مشورتی در خصوص طرح شهرنشینی و سازگاری با تغییر اقلیم در منطقه دریای خزر در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ریاست دکتر شکرچی زاده ریاست این مرکز برگزار شد.

در این کارگاه، جمعی از نمایندگان دستگاه های مختلف مانند وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نقشه برداری، سازمان زمین شناسی، سازمان هواشناسی و دیگر دستگاه ها در خصوص اهداف دستاورد ها و نقش و جایگاه دست اندرکاران و بهره وران این طرح به بحث و گفتگو پرداختند.

 

 

راه اندازی چالش ” زندگی بدون کربن ” در آسیا و اقیانوسیه توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد

مسابقه ای در قالب استارت آپ برای استارتاپ هایی که زندگی روزمره پایدار در آسیا و اقیانوسیه را فراهم می کنند.

آخرین مهلت درخواست 3 بهمن ماه 1398

استارتاپ هایی که کالا و خدمات پایداری را در حوزه های زیر ایجاد می کنند واجد شرایط هستند:

 • انرژی با کربن کمتر: آیا می توانید میزان انرژی که ما در زندگی روزمره مصرف می کنیم را کاهش دهید؟ آیا می توانید کمک کنید تا از منابع انرژی پاک تری استفاده کنیم؟
 • جابجایی با کربن کمتر: وسایل نقلیه برقی ، حمل و نقل با وسایل نقلیه بدون موتور ، سیستم حمل و نقل مشترک – هر چیزی که به ما کمک کند تا پایدارتر از مبدا به مقصد برسیم.
 • پیشگیری از اسراف پلاستیک: استفاده مجدد ، به اشتراک گذاری ، استفاده مجدد خلاقانه، افزایش طول عمر محصولات ، استفاده از مواد پایدار

 

این کمپین  با افتخار از پشتیبانی وزارت محیط زیست ژاپن ( از طریق شبکه وان پلنت)و همکاری میزگرد آسیا و اقیانوسیه در زمینه تولید و مصرف پایدار و همچنین بنیاد زمین انبوه برخوردار است. از راه حل خود برای کسب جایزه  10،000 دلاری به همراه دوره آموزشی  تخصصی، امکان تولید فیلم شخصی خود ، مشاوره کسب و کار توسط متخصصان صنعت و موارد دیگر استفاده کنید.

 

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دفتر هبیتات تهران

در تاریخ 3 دی ماه سال 1398 یادداشت تفاهمی بین محمد حسن طالبیان، معاونت وزارت میراث فرهنگی و مهمت امین اکدوگان، سرپرست دفتر اسکان بشر ملل متحد به منظور همکاری در زمینه های ذیل امضا شد. ارزیابی و مقاوم‏سازی آثار تاریخی و فرهنگی در برابر مخاطرات چندگانه، به ویژه زمین‏ لرزه و سیل؛

 • ارزیابی و بهره ‏گیری از فناوری‏های نوین و سازگار با محیط زیست در حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی؛
 • طراحی شهری پایدار و حساس به مخاطرات طبیعی و انسان ساخت؛
 • بهسازی بافت‏های تاریخی و آسیب دیده شهری و روستایی با مشارکت مردمی؛
 • مشارکت و تبادل تجربیات در زمینه احیا و استفاده مجدد از بناهای تاریخی.

 

 

فرصت شغلی – مشاور تدوین برنامه ملی بازیابی، بازسازی و بازتوانی پس از سانحه

فرصت شغلی – مشاور تدوین برنامه ملی بازیابی، بازسازی و بازتوانی پس از سانحه – پروژه بازتاب

دفتر هبیتات تهران به یک نفر مشاور تدوین برنامه ملی بازیابی، بازسازی و بازتوانی پس از سانحه  نیاز دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. فرم درخواست و سایر مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر هبیتات تهران unhabitat-tehran@un.org ارسال کنید.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت 3 دیماه 1398 است.)

چکیده آخرین مقالات منتشر شده درباره معماری، شهرسازی و توسعه پایدار

برای ملاحظه چکیده آخرین مقالات منتشر شده درباره معماری، شهرسازی و توسعه پایدار اینجا را کلیک کنید.

URBAN RESEARCH NOVEMBER 2019

Abstracts of recent published papers on Architecture, Urban Planning and Sustainable Development

For seeing the abstracts of recent published papers on Architecture, Urban Planning and Sustainable Development click here.

Urban Research Articles

ارائه دستاوردهای طرح بهتاب دفتر اسکان بشر ملل متحد در هشتمین کنفرانس بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

پنل تخصصی با موضوع دستورالعمل برنامه ریزی و طراحی بیمارستان ایمن و تاب آور در برابر سوانح طبیعی

موضوعات مورد بحث در پنل

 • طرح موضوع و معرفی دستورالعمل طراحی بیمارستان ایمن
 • کسب دیدگاه سازمان برنامه و بودجه در مورد ضرورت وجود و نحوه پیاده سازی دستورالعمل طراحی و بهسازی برای بیمارستان های کشور
 • کسب دیدگاه وزارت بهداشت در مورد ضرورت تاب آوری بیمارستان ها
 • دستاوردهای دفتر اسکان بشر ملل متحد در حوزه ایمنی بیمارستان ها
 • کسب نظرات کمیته فنی ناظر راجع به مطالعات لازم برای بهبود یا توسعه دستورالعمل طراحی بیمارستان ایمن
 • چالش های پیش روی مشاوران در طراحی و اجرای بیمارستان ها از نظر ضوابط و معیارهای فنی
 • پیشنهاد برنامه زمان بندی برای پیاده سازی دو دستورالعمل

 

زمان برگزاری: چهارشنبه 22 آبان 1398

محل برگزاری : مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

برگزاری نشست تخصصی با حضور آقای دکتر علی عبدالرئوف معاون انجمن بین­ المللی طراحان شهری و منطقه ای (ISOCARP)، نمایندگان امور بین­ الملل شهرداری تهران و اساتید دانشگاه شهید بهشتی در این دانشگاه

در حاشیه روز جهانی شهرها و جایزه جهانی خشت طلایی با همکاری شهرداری تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد، نشستی تخصصی در محل دانشکده معماری وشهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با حضورآقای دکتر علی عبدالرئوف معاون انجمن بین­ المللی طراحان شهری و منطقه ای (ISOCARP) ، نمایندگان امور بین­ الملل شهرداری تهران و استادان این دانشکده برگزار شد. در این نشست آقای دکتر علی عبدالرئوف درباره آینده شهرسازی در خلیج فارس در دوران اقتصاد بدون نفت، ایجاد فضاهای شهری در دوحه قطر و آخرین پروژه­ های معماری و شهرسازی این کشور سخن گفت.

در بخش پایانی این نشست استادان و دانشجویان حاضر، درباره تجارب ایران در این زمینه و موارد ارائه شده به بحث و گفتگو پرداختند.

 

چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران با مشارکت برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری تهران در برج میلاد برگزار شد.

چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران همزمان با گرامیداشت روز جهانی شهرها عصر روز شنبه 11 آبان‏ماه 1398 (دوم نوامبر 2019) با مشارکت برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری تهران در برج میلاد با معرفی برگزیدگان جایزه برگزار شد.

شعار امسال جایزه جهانی خشت طلایی تهران ایجاد شهرهای هوشمند، تاب‌آور زیست‌پذیر برای همه بود. روز جهانی شهرها در سال ۲۰۱۳ بر اساس پیشنهاد کمیته اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان ملل به منظور همکاری بیشتر شهرهای مختلف جهان برای تقویت زیرساختهای شهری حکمرانی محلی و مدیریت شهری و سایر زمینه‌های حیاتی برای مقابله با عواقب تغییرات شهرنشینی در جوامع مختلف انتخاب شده است.

در این مراسم تنی چند از مقامات کشوری، از جمله پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، سید محمد بهشتی عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری سخن گفتند. همچنین، پیام دبیرکل سازمان ملل متحد توسط آقای دکتر مهمت امین اکدوگان، سرپرست دفتر برنامه اسکان بشر در تهران قرانت شد.گزیده ای از پیام دبیر کل بدین شرح است:

در بخشی دیگری از این مراسم،  پیام تصویری خانم میمونه مهد شریف به مناسبت روز جهانی شهرها نیز در این مراسم پخش شد. ایشان در پیام خود بر بهره‏گیری از خلاقیت و نوآوری در پرداختن به چاش‏های امروز شهر تأکید ورزید.

برندگان جایزه خشت طلایی امسال عبارت بودند از:

در حوزه تاب‌آوری، زیست‌پذیری و توسعه پایدار شهری، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برای سامانه هشدار سریع زلزله و شبکه راه‌های اضطراری؛

در حوزه مشارکت شهروندان و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر، پروژه نان خورشیدی از نیکاراگوئه؛

در حوزه معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و بازآفرینی شهری، شهرداری منطقه ۱۱ برای راه‌اندازی موزه‌های ثبت احوال، جنگ و دخانیات، و احیای ۱۰ خانه بافت تاریخی در حصار ناصری؛

در حوزه شهر هوشمند و خلاق انسان‌محور، سازمان فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران بابت سامانه “تهران من”؛

در حوزه تأمین منابع، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، اشتغال و اقتصاد شهری، مدیرکارخانه نوآوری، کارخانه نوآوری آزادی؛

در حوزه توسعه زیرساخت‌ها، حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری، سازمان حمل‌ونقل و ترافیک تهران برای سامانه دوچرخه اشتراکی هوشمند (بیدود)؛

در حوزه ارتقای حکمروایی محلی، برنامه‌ریزی و مدیریت شهری، شهرداری کازان روسیه برای اصلاح سیستم تحویل وعده غذایی در مدرسه.

 

 

 

 

گفتگوی روزنامه ایران با آقای دکتر مهمت امین آکدوگان (سرپرست دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران)

“تهران نیاز به قوانین سفت و سخت دارد”

حمید حاجی‌پور / یک خانه، یک محله، یک منطقه یا یک شهر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ برای کسانی که در شهر زندگی می‌کنند چه نکاتی مهم است؛ امنیت، هوای پاک، دسترسی به مبلمان شهری، دسترسی به مراکز درمانی یا…؟ آیا شهری که در آن زندگی می‌کنیم استاندارد لازم را دارد و طبق اصول مهندسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ساخته شده‌ است؟ بهتر است این را بپرسیم که شهری که در آن زندگی می‌کنید، می‌تواند خواسته‌های شما را برآورده کند؟ دکتر مهمت امین آکدوگان، سرپرست دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران که سازمانش سال‌هاست در زمینه کمک به توانمندی شهرداری‌ها، بهبود کیفیت زندگی، فراهم کردن سکونتگاه‌‌های رسمی و غیررسمی ایمن در کشورهای دیگر فعالیت می‌کند میزبان ماست برای پاسخگویی به 7 حوزه «فراگیری اجتماعی» این سازمان. دکتر مهمت آکدوگان به گفته خودش 9 سالی است در ایران حضور دارد و خودش را یک ایرانی می‌داند.
جناب آکدوگان ابتدا درباره لزوم تشکیل دفتر اسکان بشر ملل متحد و فعالیت آن در کشورهای دیگر بفرمایید.
بعد از کنفرانس «هبیتات» در سال 1976 در ونکوور کانادا این نیاز احساس شد که باید تمرکزی بر موضوع مسکن مردم جهان شود چرا که آن زمان 30 تا 35 درصد جمعیت دنیا دچار محرومیت در این رابطه بودند و در واقع فاقد مسکن بودند. البته موضوع حاشیه‌ نشینی و مسکن‌های غیرایمن هم در این خصوص مورد بررسی قرار گرفت. به‌عنوان مثال درجنگ یا سوانح طبیعی اگر مردم نیاز به اسکان داشتند باید چگونه به آنها اسکان اضطراری، موقت و دائم داد.
این دغدغه و کمک به افراد بدون مسکن بهانه‌ای شد برای راه‌اندازی چنین دفتری زیر نظر سازمان ملل متحد. لازم به توضیح است که هر 20 سال یکبار کنفرانس بین‌المللی هبیتات برگزار می‌شود و اهداف 20 ساله آینده در آن تبیین می‌شود. بعد از هبیتات دوم در استانبول، دفتر اسکان بشر برنامه‌های بیشتری در دستور کار خود قرار داد. بحث زیرساخت‌ها که مرتبط با اسکان بشری بود در نظر گرفته شد. ما به این موضوع رسیدیم که تهیه اسکان فقط مورد بحث نیست بلکه هر زیرساختی که منجر به توسعه پایدار یک شهر است باید مورد بحث، تحقیق و در نهایت تأمین قرار بگیرد. اما در کنفرانس سوم که چند سال پیش برگزار شد درباره مقاوم‌سازی شهرها و تاب‌آوری آنها همچون مسائل زیرساخت، محیط زیست، اقتصاد، فرهنگ و… نگاه ویژه‌ای شد و در واقع فرصتی شد تا وارد مباحث شهری شویم و در این ارتباط 176 آرمان مدنظر است که باید تا سال 2036 محقق شود.
هدف از راه‌اندازی دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران چه بوده؟
ایران کشوری است که سوانح طبیعی زیادی در آن رخ می‌دهد مثل زلزله بم یا زلزله کرمانشاه یا سیل‌هایی که اخیراً به‌مراتب رخ می‌دهد این موضوع به‌عنوان موضوع مهمی تحت نظرمان قرار گرفت. همین موضوع باعث شد تمرکز کنیم به سوانح طبیعی بخصوص کشور ایران. سال 2009 با وزارت راه و شهرسازی توافقنامه‌ای به امضا رسید تا دفتری در ایران راه‌اندازی کنیم تا در زمینه سوانح، زیرساخت‌ها، شهرسازی و سکونتگاه‌های رسمی و غیررسمی تحقیق و پژوهش کنیم و تجارب سایر کشورها را در اختیار آنها بگذاریم. در این زمینه همکاری‌های خوبی بین این دفتر و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته که نتیجه بهر‌ه‌گیری از کارشناسان خارجی و تجارب کشورهای دیگر است.
دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران سازمانی مشورتی و نظارتی است یا اجرایی؟
هبیتات یک نهاد مردمی است و کارش مشورت و گفت‌و‌گوست. ما به‌عنوان یک نهاد تجارب کشورهای دیگر را تجزیه و تحلیل کنیم و در اختیار کشورهای دیگر قرار می‌دهیم و اگر ضعفی باشد آن را با استفاده از همین تجارب به‌ دست آمده اصلاح یا برایش راه حل پیدا می‌کنیم. در برخی کشورها مثل افغانستان، پاکستان و سریلانکا وارد کار اجرایی شده‌ایم ولی با توجه به وضعیت کشور ایران و ظرفیت هایی که دارد فعالیت‌هایمان مشورت‌محور است. در ادامه باید اشاره کنم برای تحقیق و پژوهش گاهی کارشناسانی از سایر کشورها می‌آوریم تا از محیط مورد نظرمان که با چالش‌های فراوانی روبه‌رو هستند ارزیابی کنند و در نهایت برای اجرایی شدن به دولت شما طرحی که نتیجه تحقیق و تجربه سودمند بوده، پیشنهاد می‌دهیم. در این چند سال در کشور شما تجارب خوبی به‌دست آورده‌ایم. پژوهشگاه زلزله شناسی یا پژوهشگاه مدیریت بحران شهرداری در نوع خودش بی‌نظیر است و می‌توان این تجارب را حتی به کشورهای دیگر انتقال دهیم.
بخشی از کشور ما دچار معضلی است به‌نام حاشیه‌نشینی که همه کلانشهرهای آن تحت تأثیر قرارگرفته‌اند. وضعیت سکونتگاه‌های رسمی و غیررسمی کلانشهرهای ایران را از نظر ایمنی و وجود زیرساخت‌های حداقلی چگونه ارزیابی کرده‌اید؟
سکونتگاه‌های غیررسمی یا بهتر است بگویم بافت فرسوده و زاغه‌ نشینی در ایران حدود 20 درصد از کل آمار است. این بافت‌ها بشدت آسیب‌پذیر هستند و اگر سیل، زلزله یا هر حادثه دیگری رخ دهد با خسارت جانی و مالی فراوانی روبه‌رو خواهند شد. سال 2014 یک تیم قوی که در زمینه بافت فرسوده تحقیق کرده‌اند و بسیار متبحر هستند به ایران دعوت کردیم و آنها طی 5 روز تحقیق در تهران و شهرهای اقماری آن موفق شدند مناطق پرخطر و ناایمن را شناسایی کنند. در این رابطه پروپوزالی نوشته‌ایم و به وزارت راه و شهرسازی داده‌ایم و منتظر جواب هستیم تا طرح جامعی برای آن تهیه کنیم. این نکته را هم بگویم که تغییر دولت و سازمان‌‌های وابسته به آن در ایران گاهی باعث توقف یا از دور خارج شدن طرح‌های دفتر اسکان بشر ملل متحد می‌شود.
بیش از 2 میلیون مسکن مهر در سراسر کشور ما ساخته شد که براساس مناطق مختلف کیفیت آنها با یکدیگر متفاوت است. به‌نظر شما این مجتمع‌های مسکونی از نگاه دفتر اسکان بشر ملل متحد پارامترهای تاب‌آوری اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی یا مقاوم‌سازی را دارند؟
ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که شاید هدف مسئولانی که خواسته‌اند این نوع مجتمع‌های مسکونی را بسازند در کل مثبت بوده ولی متأسفانه گذشته از اینکه تصمیم می‌گرفتند برای ساخت، باید به پارامترهای مختلفی می‌پرداختند مثل اینکه زمینی که می‌خواهند ساختمان چند طبقه بسازند روی گسل یا فرونشست قرار گرفته یا نه. منطقه یا شهر مورد نظر تاب‌آوری تحمل این جمعیت را دارد و در نهایت می‌تواند بین این شهرهای اقماری با شهر اصلی ارتباط فرهنگی، اجتماعی و مهم‌تر از همه اقتصادی برقرار کرد!
نکته‌ای که متأسفانه مغفول مانده این است آیا می‌توانیم آدم‌هایی که فرهنگ‌های مختلف دارند و زمانی در روستا یا خانه‌های یک طبقه زندگی کرده‌اند توی آپارتمان کوچک جا بدهیم؟ آنها می‌توانند خود را با چنین شرایطی وفق بدهند؟ جواب این است نه. آن زمان در این ارتباط با دفتر اسکان بشر ارتباطی برقرار نشد تا ما تجارب ساخت چنین مجتمع‌های مسکونی را در سایر کشورهای دنیا در اختیارشان بگذاریم یا اینکه تحقیق یا پژوهشی درباره نقاط مورد نظر انجام بدهیم. در چند نمونه بازدید و ارزیابی به نتایج خوبی در رابطه با این مجتمع‌های مسکونی نرسیده‌ایم.
یکی از اهداف هبیتات کمک به تأمین مالی شهرداری‌ها و اشتغالزایی جوانان است. این دفتر در این ارتباط چگونه می‌تواند به ارگانی مثل شهرداری تهران که هم‌اکنون با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند، کمک کند؟
ما در این موارد طرح‌های قوی داریم که در شهرهای دیگر دنیا اجرا شده و موفقیت‌آمیز بوده. ارزیابی ما نشان می‌دهد بخش خصوصی و بخش دولتی در اداره شهر باید در کنار هم باشند و در ایران این اتفاق نمی‌افتد بنابراین باید به‌دنبال راهکارهایی دیگر باشیم. ما با شهرداری رابطه خوبی داریم و چندین جلسه داشته‌ایم و طرحی درباره روش و سیستم‌های کسب درآمد مالی برای شهرداری آماده کردیم و بعد از تصویب، طرح را با کمک آنها به اجرا می‌گذاریم.
در رابطه با اشتغالزایی جوانان باید بگویم متأسفانه به دلایل مختلف از ظرفیت جوان‌ها استفاده آنچنانی در مشاغل مختلف نمی‌شود و این مشکل باید طی زمان حل شود. مدیریت شهری می‌تواند برخی چالش‌ها را به فرصت تبدیل کند. مثلاً شهرداری یک خیابان را با یک نهاد مردمی و با استفاده از جوانان در اختیارشان بگذارد برای پاکسازی و نگهداری و خدمات شهری و در مقابل امتیازات غیرنقدی به آنها بدهد مثل اعطای امتیاز راه‌اندازی پارکینگ‌های خصوصی، دکه‌های روزنامه‌ فروشی، رستوران و… وقتی حرف از شهر پاک، شهر سبز یا شهر هوشمند می‌زنیم یعنی شهری که با کمک مردم می‌تواند شکل بگیرد. هبیتات آمادگی آن را دارد تا تجارب شهری خود را در اختیار شهرداری‌ها بخصوص شهرداری تهران بگذارد.
تهران با مشکلاتی همچون آلودگی هوا، ترافیک، حجم بالای تولید پسماند، بی‌نظمی بصری و حاشیه‌نشینی روبه‌روست. نظر شما به‌عنوان رئیس دفتر هبیتات در تهران درباره چگونگی کاهش چنین معضلاتی در پایتخت کشورمان چیست؟
اینها مشکلات جدی و مهمی هستند. می‌دانم که شهرداری تهران به‌دنبال راه حل است و باید تصمیمات مهمی در این باره گرفته شود و البته سفت و سخت! مثلاً برای کاهش آلودگی تهران باید یکسری قوانین وضع شود که در آن کسی یا کسانی مستثنی قرار نگیرند. برنامه‌هایی که شاید برای برخی‌ها خوشایند نباشد. به‌عنوان مثال استانبول سال 1996 هوای بسیار آلوده‌ای داشت. ولی با طرح‌هایی که اجرایی شد مشکل به‌طور کامل برطرف شد. فضای سبز، تقویت سیستم حمل و نقل عمومی و محدود کردن استفاده از خودروهای شخصی بسیار سودمند و تأثیرگذار بودند.
تهران دچار شهرنشینی نامنظم است مثلاً در برخی مناطق ساختمانی‌هایی ساخته شده که زیرساخت خوبی ندارند یا اصلاً نباید در آن مناطق ساخته می‌شدند. ابتدا باید جلوی بی‌نظمی گرفته شود. اما خودروها؛ تعداد خودروهایی که در تهران تردد می‌کنند بسیار زیاد است و باید محدود شوند. در تهران عادت کرده‌ایم به اینکه برای هر جایی از ماشین شخصی استفاده کنیم و این در حالی است در بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی شرق آسیا از خودرو شخصی استفاده نمی‌کنند و مردم از حمل و نقل عمومی بهره می‌برند. باید مردم را آموزش بدهیم و این فرهنگ را تغییر دهیم که از خودرو شخصی برای هر جا استفاده نشود.
باید بگویم مشکل در ایران سفت و سخت نگرفتن قوانین است چراکه برای آن استثنا در نظر می‌گیرند. باید سازمانی باشد که به‌طور جداگانه تشکیل شود و بتواند وضعیت را مدیریت کند. پیشنهاد داده‌ایم برای مقاوم‌سازی سازه‌ها و مبارزه با آلودگی‌ها برخی طرح‌ها اجرایی شوند. به‌عنوان مثال برای پیشگیری از فرونشست، قنات‌ها را احیا کنیم و برای بهتر شدن کیفیت هوا، فضای سبز را بیشتر کنیم و 7 دره معروف تهران که به نوعی تنفسگاه تهران هستند بازسازی و بازگشایی کنیم.
برای کمک گذشته از مشورت، قصد داریم از کمک‌های بین‌المللی برای پروژه‌های مدنظرمان در تهران بهره ببریم. اما باید به نکته بسیار مهم و راهگشایی اشاره کنم. تهران 22 منطقه دارد و امکانات بهداشتی، خدماتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن در سراسر شهر پخش هستند. به‌عنوان مثال کسی که در غرب تهران زندگی می‌کند مجبور است برای مراجعه به یک مرکز درمانی تخصصی کلی راه تا مرکز شهر بیاید، این سفر گذشته از اینکه زمان‌بر و هزینه‌بر است باعث ترافیک و در ادامه آلودگی هوا می‌شود. به نظرم در کشور شما باید یک نهاد مستقلی راه‌اندازی شود که وظایفش فراتر از وزارتخانه‌های دیگر باشد و سازمان و نهادی نتواند به آن زور بگوید که مثلاً چرا چنین تصمیمی گرفته‌ای. اجازه بدهید به یک تجربه موفق در کشور خودم اشاره کنم. چند سال پیش در میدان تقسیم استانبول 7 بیمارستان داشتیم و ارزیابی صورت گرفت و مشخص شد درصد استفاده مردم از آنها بین30تا 40 درصد است و در واقع در آن منطقه نیاز به 2 بیمارستان بود. سازمانی که برای مدیریت شهری و کاهش مشکلات شهری تشکیل شده بود پس از کلی تحقیقات به این نتیجه رسید که هر 7 بیمارستان را تخریب کند و 2 بیمارستان با کیفیت مطلوب تأسیس کند. در ادامه زمین 5 بیمارستان دیگر با تهاتر به سایر افراد و شرکت‌های خصوصی واگذار شد و در مقابل زمین‌های بزرگتر در مناطق دیگر در اختیار قرار گرفت و این سازمان شروع کرد به ساخت مجتمع‌های مسکونی ایمن برای مردم. استانبول در گذشته 31 منطقه شهری داشت که به 4 منطقه بزرگ تبدیل شده و همه امکانات مردم در هر 4 منطقه تهیه شده است تا مردم برای دسترسی به خدمات نیاز به سفرهای طولانی درون شهری نداشته باشند. شهرداری تهران هم می‌تواند همین کار را در تهران اجرایی کند. به نظرم نیاز نیست تهران 22 منطقه داشته باشد. باید به 4 منطقه تقسیم شود و به طور مستقل کار کند و هر منطقه برای خودش دانشگاه، مدرسه، بیمارستان، دفاتر پلیس و خدمات دیگر را داشته باشد و خیلی از مشکلات همچون ترافیک حل می‌شود. در بارسلونا مراکز اضطراری برای سالمندان درست کرده‌اند. سالمندان پس از عضویت در این مراکز، کلیدی در اختیار مددکاران قرار می‌دهند و سنسوری در اختیار می‌گیرند و اگر زمانی نیاز به کمکی داشته باشند یا اتفاقی برایشان بیفتد از سنسور استفاده می‌کنند و در کمترین زمان مددکاران برای کمک اعزام می‌شوند. مسئولان اسپانیایی می‌گویند ما برای هر محل یک مرکز راه‌اندازی نمی‌کنیم بلکه با ایجاد چند مرکز در سراسر شهر سعی می‌کنیم تا محیط زیادی را اشغال نکنیم.
به‌نظر من و کارشناسی که در طول سال‌های گذشته به تهران سفر کرده‌اند، پایتخت شما دچار بی‌نظمی بافت شده و با اجرای چندین طرح می‌توان به این شهر که گرفتار آلودگی هوا، ترافیک، حاشیه‌نشینی و سایر معضلات است، کمک کرد.
برای مراجعه به سایت روزنامه ایران اینجا کلیک کنید.

بزرگداشت روز جهانی شهرها و چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2013 طی قطعنامه ­ای، روز 31 اکتبر هر سال را با عنوان روز جهانی شهرها، نام نهاد. گرامیداشت این روز با گرد هم آوردن نمایندگان شهروندان، دولت­ های ملی و محلی، مجموعه آژانس­ های سازمان ملل متحد به ویژه برنامه اسکان بشر (UN-Habitat)، سازمان­ ها و مجامع بین المللی تخصصی مرتبط، جامعه مدنی و دیگر ذی­ نفعان، می­تواند گام مهمی در آگاهی­ بخشی، ارتقای منافع جامعه جهانی، همکاری برای مقابله با چالش­ ها و بهره ­برداری از فرصت­های پیش رو باشد. «شهر بهتر، زندگی بهتر»، شعار اصلی این رویداد مهم است.

آیین بزرگداشت «روز جهانی شهرها» و چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران، به پروژه­ ها و تجارب برتر مدیریت شهری در سال 2019 با موضوع شهرهایی هوشمند، تاب ­آور و زیست­ پذیر برای همه، به میزبانی مشترک شهرداری تهران و دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، برگزار می ­شود.

حضور و هم ­اندیشی شما در این مراسم، نویدبخش آینده­ ای بهتر برای شهرها و فرزندان این سرزمین خواهد بود.

شرکت در این برنامه برای عموم علاقمندان آزاد است.

زمان: شنبه 11 آبان 1398 ساعت 14:30 الی 17:00

مکان: مرکز همایش­ های بین ­المللی برج میلاد تهران

فرصت شغلی – کارورز برنامه ریزی شهری و منطقه ای

 

فرصت شغلی – کارورز برنامه ریزی شهری و منطقه ای

دفتر هبیتات تهران به دو نفر کارورز در زمینه برنامه ریزی شهری و منطقه ای نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت شغلی می‌توانید اینجا را ببینید.

https://careers.un.org/lbw/jobdetail.aspx?id=125878&Lang=en-US

علاقمندان می توانند به آدرس https://inspira.un.org مراجعه نموده و با ایجاد حساب کاربری نسبت به تکمیل رزومه و ثبت درخواست اقدام نمایند.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت 20 آبان 1398 است)

فرصت شغلی – کارورز دستیاری امور اداری

فرصت شغلی – کارورز دستیاری امور اداری

دفتر هبیتات تهران به دو نفر کارورز در زمینه دستیاری امور اداری نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت شغلی می‌توانید اینجا را ببینید.

https://careers.un.org/lbw/jobdetail.aspx?id=125874&Lang=en-US

علاقمندان می توانند به آدرس https://inspira.un.org مراجعه نموده و با ایجاد حساب کاربری نسبت به تکمیل رزومه و ثبت درخواست اقدام نمایند.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت 20 آبان 1398 است)

فرصت شغلی – مشاور تدوین راهنمای زیرساخت ایمن

فرصت شغلی – مشاور تدوین راهنمای زیرساخت ایمن – پروژه “بازتوانی اجتماعی بشردوستانه و حمایت از جامعه آسیب دیده از زلزله در استان کرمانشاه(بازتاب)”

دفتر هبیتات تهران به یک نفر مشاور تدوین راهنمای زیرساخت ایمن نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. فرم درخواست و سایر مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر هبیتات تهران unhabitat-tehran@un.org ارسال کنید.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت 15 آبان 1398 است)

فرصت شغلی – مشاور پهنه بندی مخاطرات و سامانه اطلاعات جغرافیایی

فرصت شغلی – مشاور پهنه بندی مخاطرات و سامانه اطلاعات جغرافیایی – پروژه “بازتوانی اجتماعی بشردوستانه و حمایت از جامعه آسیب دیده از زلزله در استان کرمانشاه(بازتاب)”

دفتر هبیتات تهران به یک نفر مشاور پهنه بندی مخاطرات و سامانه اطلاعات جغرافیایی نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. فرم درخواست و سایر مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر هبیتات تهران unhabitat-tehran@un.org ارسال کنید.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت 12 آبان 1398 است)

فرصت شغلی – مشاور ارزیابی خسارت و سامانه اطلاعات مدیریت

فرصت شغلی – مشاور ارزیابی خسارت و سامانه اطلاعات مدیریت – پروژه “بازتوانی اجتماعی بشردوستانه و حمایت از جامعه آسیب دیده از زلزله در استان کرمانشاه(بازتاب)”

دفتر هبیتات تهران به یک نفر مشاور ارزیابی خسارت و سامانه اطلاعات مدیریت نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. فرم درخواست و سایر مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر هبیتات تهران unhabitat-tehran@un.org ارسال کنید.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت 12 آبان 1398 است)

 

برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر با موضوع «فناوری های پیشرو؛ ابزاری نوآورانه برای تبدیل پسماند به ثروت»

 

مراسم گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر، همه ساله در اولین دوشنبه ماه اکتبر به منظور حمایت از برنامه‌های اسکان بشر و توسعه شهری برگزار می‌شود. در سال جاری میلادی شعار «فناوری­ های پیشرو؛ ابزاری نوآورانه برای تبدیل پسماند به ثروت» به عنوان موضوع اصلی انتخاب شده است.

مراسم گرامیداشت این روز در تاریخ ۱۵ مهر ماه سال جاری (۷ اکتبر ۲۰۱۹)، با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، شهرداری تهران و دانشگاه شهید بهشتی در مرکز همایش­های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. این برنامه با سخنرانی و خوش‌آمدگویی جناب آقای دکتر حافظی، رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد. پس از آن، پیام ویدیویی سرکار خانم میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد در رابطه با روز جهانی اسکان بشر پخش شد و جناب آقای دکتر مهمت آکدوگان، سرپرست برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، به اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی اشاره کردند. جناب آقای دکتر غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران نیز در خصوص شعار شهردار تهران (تهران شهری برای همه) و مفاهیم عدالت اجتماعی و حق بر شهر سخنانی را ایفاد نمودند و دکتر سیرینیواسا پاپوری، کارشناس ارشد سکونتگاه­های انسانی، معاون ریاست دفتر منطقه ­ای آسیا و اقیانوسیه برنامه اسکان بشر در ژاپن مفهوم جنبش مدیریت خردمندانه پسماند را معرفی کردند.

 

بخش دوم برنامه با برگزاری پنل تخصصی به ریاست دکتر گشتاسب مظفری، دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی آغاز شد. جناب آقای دکتر محمدحسین شریف ­زادگان، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، به بررسی مبحث پسماندهای شهری از دیدگاه پایداری شهری و منطقه­ ای و با تاکید بر سه عنصر تاب ­آوری، ظرفیت توان اکولوژیک شهری، و حکمروایی پرداختند.

جناب آقای دکتر علی مفاخریان، شهردار منطقه نه شهرداری تهران، به فناوری­ های هوشمند در مدیریت پسماند شهری و تجربیات منطقه نه در این رابطه اشاره کردند و سرکار خانم دکتر شینا انصاری، مدیرکل محیط‌ زیست و‌ توسعه پایدار شهرداری تهران، به بررسی موضوعات حقوقی و سیاست­های موجود در این حوزه پرداختند. جناب آقای دکتر مظفری، پس از جمع­بندی نکات مطرح شده توسط اساتید، به اهمیت پیشگیری از تولید پسماند در شهرها از طریق مشارکت شهروندان تاکید کرده و با ارائه نمونه­ هایی از شهرهای برلین و وین بحث را خاتمه دادند. مراسم با ارائه پیشنهادات و پرسش ­هایی از سوی مدعوین پایان یافت.

 

 

برای دریافت فایل سخنرانی دکتر سیرینیواسا پاپوری،کارشناس ارشد سکونتگاه ­های انسانی، معاون ریاست دفتر منطقه­ ای آسیا و اقیانوسیه برنامه اسکان بشر در ژاپن، اینجا را کلیک کنید.

 

Call for Participation on the 4th Edition of Tehran Golden Adobe Global Award 2019

 The 4th Edition of Tehran Golden Adobe Global Award will be held on 02 November 2019 coinciding with the commemoration ceremony of Word Cities Day by Municipality of Tehran with the rich presence of the honorable mayors, city leaders, local and urban officials and representatives of diplomatic corps and international organizations.

Tehran Golden Adobe Award dedicated to exchanging information and knowledge of urban projects and practices with the aim of improving urban infrastructures and facilities and promoting citizens’ quality of life.

The interested cities and urban regions should submit their best projects and practices through www.tehrangoldenadobe.com and transmit the relative documents including photos, films, maps and etc. to the award secretariat. In this regard, we would like to invite you to submit and introduce the best urban projects and practices of your city according to the criteria and indicators described in the brochure.

Click here for downloading the submission form.

نخستین کنفرانس بین‌المللی بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی برگزار شد

نخستین کنفرانس بین‏المللی بهبود تاب‏آوری بیمارستانها و مراکز حیاتی در هفتم و هشتم مهرماه برگزار شد. هدف اصلی این کنفرانس گرد آوردن دست‏اندرکاران‏ بخشهای دولتی و خصوصی، دانشگاهیان، پژوهشگران، و کارشناسان در زمینۀ ساخت بناهای درمانی و عمومی بود. شرکت کنندگان در کنفرانس در بیانیۀ نهایی آن خواستار آغاز فرایندی دراز مدت برای مقاوم سازی بیمارستانها و مراکز حیاتی و همچنین طرح و ساخت مراکز تاب‏آور جدید الاحداث شدند. این کنفرانس با استقبال گسترده دستگاه های اجرایی دولتی پیمانکاران و شرکت‏های مشاور خصوصی، انجمن‏های حرفه ‏ایی، دانشگاهیان، و همچنین حرفه‏ مندان روبه رو شد و فرصتی را برای بحث دربارۀ آموخته ها، تجارب پیشین، و همچنین آخرین مفاهیم و پیشرفت‏ های فناوری و نوآوری ‏ها در زمینۀ بهبود تاب آوری ساختمان‏ های حیاتی، شریان‏ها و زیر ساخت‏ های حیاتی پدید آورد.

جهت دسترسی به بیانیه نهایی کنفرانس اینجا کلیک کنید.

The First International Conference on Improving the Resilience of Hospitals and Critical Facilities (IRHCF)

The First International Conference on Improving the Resilience of Hospitals and Critical Facilities (IRHCF) is organized by UN-Habitat Tehran Office, ministry of Health and Medical Education, as well as Ministry of Roads, Housing and Urban Development. This two-day conference which is being held at BHRC, Tehran on 29th and 30th September 2019 aims to bring together public and private stakeholders, academicians, researchers and experts in the fields of construction of health facilities and public buildings. The conference addresses various themes and topics including assessment of vulnerability to multiple hazards, structural engineering and retrofitting strategies, non-structural hazard mitigation of buildings, construction engineering of hospitals and critical facilities, integrated disaster risk management, engineering economics for crisis management, functional and institutional topics on improving the resilience of hospitals and critical facilities From the perspective of architecture and urbanization, as well as passive defense.

Dr. Farahbod, the scientific chair opened the conference and welcomed the participants at Pakdaman Hall, BHRC. The opening ceremony was followed by an introductory speech by Mr.Moazami from MoHME, who mentioned the necessity of research and development in areas of retrofitting and design of safe hospitals. Later, Mr.Tootoonchi Deputy of National Technical Regulatory System Briefly introduced PBO publications on retrofitting and design of hospitals.  The opening was continued by remarks of Ms. Daniels the Resident coordinator of United Nations in Iran, and Mr.Morikava from Japan embassy on further productive partnerships with Iranian public and private sector to initiate an ongoing process rather than being stand-alone projects.

Dr. Akdogan the Officer in Charge of UN-habitat Tehran office appreciated the cooperation and productive partnership of MoHME in all stages of BEHTAB project, and the necessity to continue projects like BEHTAB in the future. To conclude, Dr. Shekarchizadeh, Deputy Minister and President of BHRC, emphasized the role of projects like BEHTAB in improving the knowledge of the professional community and suggested that in addition to the financial support, we should learn from Japanese experience and technological advancements in our future projects.

The conference continued by various parallel sessions and a number of presentations and round-tables to discuss the latest experiences, research projects and technological advances and innovations in the area of construction of health facilities and public buildings.

نخستین کنفرانس بین المللی بهبود تاب آوری بیمارستان ها و مراکز حیاتی

وبسایت رسمی کنفرانس

برگزارکننده

برنامه اسکان بشر ملل متحد (UN-Habitat) و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

سازماندهی کنفرانس

رئیس کنفرانس: دکتر شکرچی زاده

تیم هبیتات: دکتر مهمت امین آکدوگان، دکتر فرزین فردانش، دکتر احسان اثنی عشری و مهندس مرجان کاظمی

دبیر شورای سیاستگذاری: دکتر غلامی

رئیس کمیته علمی (دبیر علمی): دکتر فرحبد

رئیس کمیته اجرایی: مهندس عبدی

مدیر اجرایی: مهندس عزیز زاده

تاریخ های مهم

 • تاریخ برگزاری همایش: 7 و 8 مهرماه 1398
 • ارسال نسخه اولیه مقالات:1 مهرماه
 • آخرین مهلت ثبت نام: 5 مهرماه

مکان برگزاری

سالن پاکدامن مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

اهداف

 • ارتقاء ظرفیت و دانش مهندسان و معماران در زمینه تاب آوری بیمارستان ها و مراکز حیاتی در ایران
 • افزایش دانش مخاطبان در رابطه با مفهوم تاب آوری
 • دریافت پیشرفتهای اخیر در زمینه طراحی و ساخت بیمارستان ها و مراکز حیاتی تاب آور
 • آگاهی بخشی درباره فرآیندهای ارزیابی، تحلیل مهندسی، مقاوم سازی، تعمیر و نگهداری و مدیریت بیمارستان ها و مراکز حیاتی.

محورهای اصلی

 • ارزیابی آسیب پذیری در برابر مخاطرات چند گانه
 • ، مهندسی سازه و راهکارهای مقاوم سازی
 • کاهش خطرپذیری عناصر غیر سازه ای
 • مهندسی ساخت و اجرای بیمارستان ها و مراکز حیاتی
 • مدیریت یکپارچه ریسک سوانح
 • اقتصاد مهندسی برای مقابله با بحران
 • موضوعات عملکردی و نهادی تاب آوری بیمارستان ها و مراکز حیاتی
 • تاب آوري بیمارستان ها و مراکز حیاتی از منظر معماری و برنامه ریزی شهری
 • پدافند غیرعامل.

مخاطبان کنفرانس

مسئولان مدیریت بحران کشور، مدیران و مسئولان بیمارستان ها، مهندسان، معماران، مسئولین تعمیر و نگهداری مراکز درمانی و حیاتی

سازمان های مشارکت کننده

مجلس شورای اسلامی؛ وزارت راه و شهرسازی؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ سازمان برنامه و بودجه کشور؛ سازمان اداری و استخدامی کشور؛ سازمان پدافند غیرعامل کشور؛ سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات دولتی و عمومی؛ سازمان مدیریت بحران کشور؛ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛ شرکت مادر تخصصی ساخت بیمارستان ها؛ مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی؛ پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور؛ دانشگاه شهید بهشتی؛ دانشگاه تهران؛ کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی؛ جامعه مهندسین مشاور ایران؛ انجمن شرکت های طراح و سازنده بیمارستان؛ برنامه اسکان بشر ملل متحد.

برنامه ها

پانل های موازی در سه سالن شامل سخنرانی کلیدی، ارائه های پژوهشی، کارگاه های تخصصی، پانل های مباحثه، کارگاه های ویژه، نمایشگاه جانبی.

ثبت نام

برای ثبت نام و شرکت در این کنفرانس به وبسایت www.irhcf.ir  مراجعه فرمایید.

Consultation Meeting on The First International Conference on Improving The Resilience of Hospitals

At the invitation of MRUD Deputy Ministers Dr. Shekarchizadeh and Mr. Alizadeh, a consultation meeting was held at Homa Hotel on Saturday31st August 2019. Several prominent construction companies and renowned consultancy firm specializing in design and construction of health facilities attended this meeting. In this meeting Dr. Farzin Fardanesh, BEHTAB project manager, delivered a presentation on the activities of the UN-Habitat Tehran Office and the BEHTAB Project. Dr. Ehsan Asna Ashari, BEHTAB Capacity Development Officer explained the objectives and themes of the First International Conference on Resilience of Hospitals and Critical Facilities to be held on 29~30 September 2018.

 

The next presentation was delivered by Mr. Aziz-zadeh, Rayanegan Company, on the organizational matters of this Conference. Dr. Shekarchizadeh, President of BHRC then spoke about the importance of this Conference as an awareness-raising occasion to launch a process for retrofit of hospitals and health care facilities. He emphasized that the recommendations of the conference should be summarized as a statement to be shared with high-ranking officials of the country for furthere decision-making on this matter. Mr. Alizadeh, General Manager of the Commissioning Organization of State and Public Buildings and Installations also referred to the critical role of private sector consultants and contractors have to play in improving the quality of construction in spite of the challenges they have to face due to the current economic situation.

 

In the second part of the meeting, the audience took turns in sharing their views and experience concerning the current challenges they are facing in delivery of buildings of acceptable quality, as well as their recommendations for coping with these challenges. The meeting was followed by a reception dinner.

 

همکاری برای برگزاری جشنواره «شهرهای دوست و خواهرخوانده» در اردیبهشت۹۹

پیروز حناچی شهردار تهران و عباس عراقچی معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه عصر روز گذشته به‌منظور بررسی جزئیات برگزاری جشنواره «شهرهای دوست و خواهرخوانده» در اردیبهشت سال آینده، دیدار کردند.

در این جلسه در خصوص همکاری‌های شهرداری تهران و وزارت امور خارجه برای برگزاری جشنواره «شهرهای دوست و خواهرخوانده» نکاتی مطرح و در نهایت مقرر شد تا در اردیبهشت ماه سال آینده این جشنواره با حضور ۳۰شهر که تهران با آن‌ها پیمان خواهرخواندگی یا تفاهم‌نامه همکاری دارد و البته تعدادی از شهرهای مطرح دنیا برگزار شود.

لازم به‌ذکر است؛ پیرو مذاکرات پیشین شهردار تهران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره برگزاری چنین رویدادی، معاون امور سیاسی این وزارتخانه در جلسه روز گذشته ضمن بررسی ابعاد جشنواره «شهرهای دوست و خواهرخوانده»، با برگزاری آن موافقت و بر اجرای هرچه وسیع‌تر و بهتر این رویداد تاکید کرد.

دفتر هبیتات تهران نیز در برگزاری این رویداد با شهرداری تهران همکاری خواهد کرد. شایان ذکر است که آیین گرامیداشت روز جهانی شهرها نیز همه ساله در تاریخ 31 اکتبر با همکاری مشترک دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری تهران برگزار می شود و بر اساس هماهنگی های انجام شده گرامیداشت این روز در سال جاری با برگزاری جایزه جهانی خشت طلائی همراه خواهد بود.

فراخوان ثبت نام نمایشگاه دهمین مجمع جهانی شهری

دهمین مجمع جهانی شهری (WUF10) در بازه زمانی 8 تا 13 فوریه 2020 در ابوظبی، پایتخت کشور امارات متحده عربی برگزار خواهد شد. موضوع کلی این مجمع شهرهای دارای فرصت: اتصال فرهنگ و نوآوری است. پیش ­بینی می­شود بیش از 20،000 نماینده محلی و بین­ المللی در این مجمع شرکت کنند. این مجمع، به­ منظور حمایت از موضوع ذکر شده، به برگزاری یک نمایشگاه شهری با هدف ترویج راه­ حل­ های نوآورانه و پایدار برای مقابله با چالش­های پیش ­روی شهرها و جوامع خواهد پرداخت.

از همین رو، برنامه اسکان بشر سازمان ملل از دولت­ها، سازمان‌های غیردولتی، نهادهای ملل متحد، سازمان‌های بین المللی، بخش خصوصی، دانشگاهیان و سایر ذی­نفعان دعوت می­كند تا پروژه­ها و محصولات نوآورانه خود را ارائه و نمایش دهند.

لازم به ذکر است که مهلت درخواست فضای نمایشگاه تاریخ 15 نوامبر 2019 (28 آبان 1398) است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ثبت نام، درخواست فضای نمایشگاهی و سایر اطلاعات جانبی، به لینک های زیر مراجعه نمایید.

http://unhabitat.org.ir/wp-content/uploads/2019/08/WUF-10-Call-for-exhibitors.pdf

http://unhabitat.org.ir/wp-content/uploads/2019/08/WUF10-Exhibition-Guidelines-140819.pdf

UN-Habitat Tehran Office will be organising the First International Conference on Improving Resilience of Healthcare and Critical Facilities on 29~30 September 2019

UN-Habitat Tehran Office will be organising the First International Conference on Improving Resilience of Healthcare and Critical Facilities on 29~30 September 2019 in collaboration with the Ministry of Health and Medical Education (MoHME) and the Road, Housing and Urban Development Research Institute (BHRC). The Conference will be held at the BHRC campus and will be accompanied by an exhibition and side events. Several public and private stakeholders active in the fields of health and emergency, hospital design, construction and rehabilitation, disaster preparedness and mitigation, recovery, and post-disaster response will participate in this conference and its side-events. This conference is part of the activities of the BEHTAB Project that aims to initiate a process for improving the resilience of healthcare facilities in Iran.

Preliminary Engineering Analysis (PEA) courses were held by United Nations Human Settlements Programme

Preliminary Engineering Analysis (PEA) courses were held by United Nations Human Settlements Programme Tehran Office supported by the Building & Housing Research Centre (BHRC). Over 30 engineers from the Ministry of Health and Medical Education, technical departments of medical universities around the country, and professional associations attended these courses. Organized as part of BEHTAB project, these training activities will continue till October 2019. The Japan-funded BEHTAB Project aims at improving resilience of healthcare facilities in Iran.

برگزاری دوره آموزشی «تحلیل سازه بر مبنای عملکرد»

دوره‏ های آموزشی «تحلیل سازه بر مبنای عملکرد» توسط بخش ظرفیت‏سازی برنامه اسکان بشر ملل متحد (UN-Habitat) در تهران با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد. در این دوره آموزشی دو روزه بالغ بر سی نفر از مهندسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفاتر فنی دانشگاه ‏های علوم پزشکی سراسر کشور شرکت کردند. برگزاری این دوره ها تا مهرماه 1398 ادامه خواهد یافت. این دوره‏ ها در قالب طرح بهبود تاب‏آوری بیمارستان‏ها (بهتاب) برگزار می‏شوند که به صورت مشترک با وزارت بهداشت در دست انجام است.

z

گزارش 2019 اهداف توسعه پایدار توسط سازمان ملل متحد منتشر شد.

چهارسال پس از امضای دستورکار توسعه پایدار، کشورها در جهت یکپارچه سازی اهداف این برنامه و برنامه توسعه ملی خود اقداماتی انجام داده اند تا اصول و خط مشی خود را با این برنامه هم راستا سازند. گزارش 2019 برنامه توسعه پایدار با استفاده از آخرین اطلاعات موجود تلاش می کند تا میزان پیشرفت جهانی اهداف 17 گانه توسعه پایدار را مشخص سازد و نشان دهد که تعهدات تا چه اندازه محقق شده اند. این گزارش نشان می دهد که علیرغم پیشرفت هایی دربرخی از حوزه ها، چالش های بارزی همچنان باقی مانده است.

از آنجا که مسائلی مانند تغییرات اقلیمی، نبود آب و بهداشت، فقر و گرسنگی، نابرابری و … به یکدیگر مرتبطند، راه حل مبارزه با این چالش های جهانی نیز به هم وابسته است. چالش های برجسته در این گزارش، مسائل جهانی هستند که نیازمند راه حل جهانی اند و هیچ کشور و یا فردی به تنهایی قادر به حل آن ها نخواهد بود. به عبارت دیگر، انجام اقدامات چندجانبه بسیار ضروری تر از گذشته است. چنانچه ما اکنون و با هم از هم افزایی موجود در این دستور کار بهره ببریم، هنوز فرصت برای دستیابی به اهداف 17گانه توسعه پایدار باقی است.

برای دانلود گزارش، اینجا کلیک کنید.

 

UN-Habitat Tehran conducts “Rapid Visual Assessment of Medical Centres (RVA)” workshop

 

Tuesday, 25 July 2019 (UN-Habitat Tehran) – The workshop on “Rapid Visual Assessment of Medical Centres (RVA)” was conducted by the United Nations Human Settlements Programme in Tehran on 24 July 2019 at the Road, Housing and Urban Development Research Centre. Some 20 technical staff from the Ministry of Health and Medical Education and medical universities participated in this workshop. This is part of capacity development activities of the Japan-funded project on “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Selected Hospitals and Health Facilities in the Islamic Republic of Iran (BEHTAB)”. The workshop comprised both theoretical and practical courses. For the practical part the trainees assessed Amir Alam Hospital using the mobile application developed by BEHTAB project team.

 

برگزاری کارگاه «ارزیابی سریع چشمی مراکز درمانی» توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران

 

 

تهران 4 تیر 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران) –کارگاه آموزشی «ارزیابی سریع چشمی مراکز درمانی» توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد در تاریخ 3 تیر ماه 1398 در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد. در این دوره 20 نفر از کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شرکت کردند. این کارگاه آموزشی بخشی از فعالیت‌های ظرفیت‌سازی و آموزشی پروژه بهتاب است که با حمایت دولت ژاپن و هدف «ارزیابی و بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در برابر سوانح چندگانه» اجرا می‌شود. این کارگاه شامل دو بخش نظری و عملی بود که در بخش عملی، شرکت‌کنندگان بیمارستان امیراعلم تهران را با استفاده از نرم‌افزار رایانک پروژه بهتاب ارزیابی کردند.

 

 

آغاز کارگاه آموزشی “بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در برابر سوانح چندگانه– ارزیابی سریع چشمی مراکز درمانی “

 

تهران 3 تیر 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران) –نخستین کارگاه آموزشی پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در برابر سوانح چندگانه – ارزیابی سریع چشمی مراکز درمانی” در تاریخ 3 تیر ماه 1398 در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد آغاز شد. در این دوره 20 نفر از کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشارکت داشته نحوه ارزیابی ساختمان بیمارستان‌ها تشریح می‌گردد.

در افتتاحیه این دوره آقای فرزین فردانش، مدیر طرح و برنامه پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) با اشاره به سوانح طبیعی قبلی در کشور از جمله زلزله گیلان بر اهمیت موضوع پروژه بهتاب تاکید کرده و خروجی‌های مختلف پروژه را توضیح دادند. در ادامه، آقای احسان اثنی عشری، کارشناس ظرفیت‌سازی و آموزش پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) در مورد برنامه‌های ظرفیت‌سازی و آموزشی پروژه بهتاب توضیحاتی ارائه کردند. ایشان به برگزاری ده دوره آموزشی با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در زمینه ارزیابی سریع چشمی، تحلیل مهندسی مبتنی بر عملکرد، کاهش مخاطرات عناصر غیر سازه‌ای و راهنمای طراحی بیمارستان‌های تاب‌آور اشاره نمودند.

 

در این مراسم همچنین آقای علی معظمی، معاون دفتر منابع فیزیکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر از فعالیت‌های انجام شده برنامه اسکان بشر ملل متحد در قالب پروژه بهتاب، نسبت به دستیابی پروژه به اهداف از پیش تعیین شده اظهار امیدواری کردند. در این نشست همچنین آقای محمت امین آکدوغان، کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی و مشاوره فنی دفتر هبیتات تهران با سخنرانی در مورد نقش ارزیابی سریع چشمی در برنامه مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها به لزوم توجه کشور به موضوع ارتقاء تاب‌آوری بیمارستان‌ها تاکید کردند.

 

 

در این دوره آموزشی اساتید برجسته کشور در زمینه تاب‌آوری و مقاوم‌سازی به ارائه سخنرانی به شرح زیر می‌پردازند:

 1. آقای علیرضا فلاحی، استادیار دانشگاه دانشگاه شهید بهشتی – مفهوم تاب‌آوری
 2. آقای عبدالرضا سرومقدم، استادیار پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی – روش ارزیابی چشمی سریع
 3. آقای فرهنگ شعفی، عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس (مدیریت پروژه وساخت) – اخلاق مهندسی

بخش میدانی این کارگاه آموزشی در بیمارستان امیر اعلم تهران با استفاده از اپلیکیشن موبایل طراحی شده توسط تیم پروژه بهتاب در روز دوم این کارگاه انجام خواهد شد.

 

***

گزارش نهایی اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد تهیه شده توسط موسسه بین المللی توسعه پایدار (IISD)

 

 

اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد از تاریخ 6 تا 10 خرداد ماه سال 1398 در شهرنایروبی، کنیا با موضوع کلی «نوآوری برای کیفیت زندگی بهتر در شهرها و جوامع محلی »  و با  موضوع فرعی «اجرای سریع‌تر دستور کار جدید شهری و آرمان‌های توسعه پایدار» برگزار شد.

مجمع برنامه اسکان بشر ملل متحد پس از تصویب در مجمع عمومی در تاریخ 20 دسامبر 2018،  در راستای تقویت برنامه اسکان بشر متحد جایگزین  شورای حکام شد. مجمع برنامه اسکان بشر ملل متحد، بلند پایه‌ترین نهاد تصمیم‌گیرنده‌ای خواهد بود که بر اسکان بشر و شهرنشینی پایدار تمرکز خواهد داشت.

در روز جمعه 10 خرداد ماه 1398، اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد (UNHA 1)، مذاکرات خود را با تصویب یک بیانیه وزیران، پنج قطعنامه و یک تصمیم برای ترویج شهر سازی پایدار به پایان رساند.

این قطعنامه‌ها در زمینه‌های زیر تصویب شدند:

 • برنامه راهبردی برای دوره 2020 تا 2023؛
 • دستورالعمل های سازمان ملل متحد برای سکونتگاه‌های انسانی و شهرهای امن تر ؛
 • بهبود ظرفیت سازی برای اجرای دستورکار جدید شهری (NUA) و شهرنشینی پایدار؛
 • افزایش پیوندهای شهری و روستایی در سکونتگاه‌های انسانی و شهرنشینی پایدار.

بخش دیگری از تصمیم‌های اتخاذ شده در این مجمع، در زمینه تحول ساختار مدیریتی برنامه اسکان بشر ملل متحد بود، در بیانیه وزیران، تعهد کشورها برای اجرای سریع‌تر دستور کار جدید شهری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار از جمله شهرنشینی پایدار آشکارا بیان شده است.

در جلسه اختتامیه، نمایندگان کشورها پیش نویس گزارش و پیش نویس شرح مذاکرات اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد و همچنین گزارش اولین جلسه هیئت اجرایی را تصویب کردند.

خانم میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد در سخنرانی اختتامیه در این مجمع اعلام کرد که « برنامه اسکان بشر ملل متحد بازگشته است» و نمایندگان مجمع را برای انجام کاملو موفقیت آمیز وظایف خود ستود و خاطرنشان کرد 21 کشور مبلغ 152 میلیون دلار برای حمایت از اجرای دستور کار جدید شهری اختصاص دادند.

برای دانلود گزارش نهایی اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد که توسط موسسه بین المللی توسعه پایدار (IISD)  تهیه شده اینجا کلیک کنید. 

 

 

***

عقد تفاهم‌نامه همکاری علمی بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

 

روز یکشنبه مورخ 12خرداد 1398،  تفاهم‌نامه همکاری علمی بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منعقد شد. در این نشست که با حضور آقا دکتر شکرچی‌زاده، ریاست محترم مرکز و آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران برگزار شد، دو طرف اظهار امیدواری کردند که این همکاری به غنای علمی پروژه بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) در ایران کمک نماید و زمینه ساز همکاری‌های بیشتر بین دو دستگاه در آینده شود.

 

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در قالب این تفاهم‌نامه، برگزاری دوره‌های آموزشی، جلسات کمیته‌های فنی پروژه بهتاب و نخستین کنفرانس بین‌المللی بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها و سازه‌های حیاتی را با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد به انجام خواهد رساند. پروژه بهتاب با حمایت مالی دولت ژاپن و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف رسیدن به مراکز درمانی تاب آور در دفتر هبیتات تهران در دست انجام است.

گزارش اکتبر شهری 2018

در سال 2018 شاهد اکتبر شهری موفقیت آمیزی با مشارکت 60 کشور در برگزاری روز جهانی اسکان بشر در 1 اکتبر و روز جهانی شهرها در 31 اکتبر در سراسر جهان بوده‌ایم. گزارش اکتبر شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد فعالیت‌های انجام شده توسط دفاتر برنامه اسکان بشر ملل متحد ، آژانس‌های سازمان ملل متحد، همکاران، جوامع و مقامات ملی و محلی در سراسر جهان را به اشتراک می‌گذارد.

برای مطالعه فعالیت‌ها و رویدادهای اکتبر شهری انجام شده توسط دفتر هبیتات تهران با همکاران این دفتر در جمهوری اسلامی ایران، فایل گزارش را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

گزارش اکتبر شهری

Lessons from 2010 Floods in Pakistan

Lessons from 2010 Floods in Pakistan: Appreciating Indigenous Housing in Recovery & Reconstruction Process. A Talk in Shiraz, 1 May 2019.

 

 

 

 

 

نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل‌های اخیر در حوزه راه، ساختمان و شهرسازی» برگزار شد

 

به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل‌های اخیر در حوزه راه، ساختمان و شهرسازی» صبح امروز با حضور جمع کثیری از متخصصان، اساتید، مدیران وزارت راه و شهرسازی و علاقمندان برگزار شد.


در آیین افتتاح نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل‌های اخیر در حوزه راه، ساختمان و شهرسازی» که به همت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و با حضور سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران برگزار شد، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی،‌ فرزانه صادق مالواجرد معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، محمد جعفر عليزاده مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی، علی بیت‌اللهی دبیر نشست و رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات و جمع کثیری از متخصصان، کارشناسان، اساتید و دانشجویان حضور داشتند.

بیت‌اللهی دبیر کارگروه مخاطرات زلزله و رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات در نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل اخیر» با بیان اینکه از ۹۲ میلیارد متر مکعب آبی که همراه با بارش‌های اخیر وارد کشور شد، ۵۰ درصد آن به هدر رفت، گفت: در صورت ذخیره‌سازی این آب می‌توانستیم به مدت ۲ سال آب مورد نیاز کشورمان را تأمین کنیم، ولی رخدادهای اخیر نشان داد که باید در خصوص سیل بازنگری‌هایی داشته باشیم.

وی با اشاره به حادثه زلزله سرپل زهاب کرمانشاه و سیل‌های اخیر، افزود: خسارات برآورد شده از زلزله ۲۱ آبان ماه سال ۹۶ در سر پل ذهاب کرمانشاه ۵ هزار میلیارد تومان برآورد شد، در حالی که خسارات ناشی از سیل‌ های اخیر ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

دبیر کارگروه مخاطرات زلزله با تاکید بر اینکه همواره خسارات و هزینه‌های زیادی از مخاطرات را تحمل می‌کنیم، اظهار کرد: این در حالی است که می‌توان با درایت و مدیریت‌های مناسب ریسک‌های ناشی از مخاطرات را کاهش دهیم.

بیت‌اللهی به بارش‌های استان مازندران در روزهای ۲۸ و ۲۹ اسفند ماه سال گذشته اشاره کرد و یاد آور شد: از ۲۵ اسفند ماه سال گذشته نسبت به وقوع سیلاب هشدارهایی داده شد و پس از بارندگی‌ها شاهد بروز سیلاب‌ها و رهنمون‌های ناشی از آن شدیم.

دبیر کارگروه مخاطرات زلزله بارش‌هایی از اسفند ماه در کشور را بی سابقه خواند و یادآور شد: میزان بارش‌ها ۱۲۲ برابر مقدار میانگین آن در مقطع ۵۰ ساله خود بوده است.

وی همچنین اضافه کرد: بر اثر این بارش‌ها میزان دبی رودخانه کشکان که ۲ هزار و ۴۰۰ میلیون متر مکعب در حالت عادی بوده، پس از این بارش‌ها دبی آن به ۵ هزار متر مکعب در ثانیه رسید.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن میزان دبی رودخانه کرخه در زمان بارندگی‌ها را ۲۰ هزار متر مکعب و دبی آب گرگان رود را از ۱۲۰ متر مکعب به ۸۰۰ متر مکعب ذکر کرد و ادامه داد: این بارندگی‌ها جنبه‌های مثبتی داشته که از آن جمله می‌توان به پرآب شدن تالاب‌های خشک چون هامون و جازموریان و همچنین افزایش آب دریاچه ارومیه اشاره کرد. بیت‌اللهی در عین حال خاطر نشان کرد: در بارش‌های اخیر ۹۲ میلیارد متر مکعب آب وارد کشور شد که از این میزان ۵۰ میلیارد متر مکعب از دست ما خارج شد.

وی به مخاطرات ناشی از فرونشست‌ها و خشکسالی‌های مستمر در کشور اشاره کرد و افزود: با رخداد خشکسالی‌های متمادی در کشور آرزو داشتیم که چنین حجم آبی به کشور وارد شود، ولی در بارندگی‌های اخیر حجم بسیار زیادی از آب را از دست دادیم.

بیت‌اللهی با تاکید بر اینکه در صورتی که آب‌های وارد شده در کشور ذخیره‌سازی می‌شد، برای دو سال کشور کافی بود، اظهار کرد: در مقابل اراضی کشاورزی و راه‌های کشور بر اثر روان آب‌ها آسیب‌های زیادی دیدند، به گونه‌ای که ۱۴ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور آسیب دیدند و ۷۲۵ پل نیز تخریب شدند.

وی با اشاره به اینکه شاهد کشته شدن ۷۶ نفر در این سیل اخیر بودیم، افزود: در این سیل تعداد کشته‌شدگان مرد بیشتر از کشته‌شدگان زن بود که این امر بر خلاف مخاطرات زلزله است؛ چرا که در زلزله بزرگ کرمانشاه بیشتر افراد کشته شده در میان زنان بودند.

بیت‌اللهی به میزان خسارت‌های وارد شده ناشی از سیل اشاره کرد و گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که تخریب‌های ناشی از سیل به مراتب بیشتر از خسارت ناشی از زلزله است که نمونه‌های آن را می‌توان در میزان تخریب اراضی کشاورزی و از بین رفتن پول‌ها و ساختمان‌ها در مناطق سیل زده مشاهده کرد.

به گفته وی، در استان گلستان ۱۷ هزار واحد مسکونی آسیب دیدند و در مازندران ۴۰۰ منطقه دچار رانش شدند.
بیت‌اللهی در ادامه به سیل شیراز اشاره کرد و یاد آور شد: ۲۱ نفر کشته شدند که این تعداد نشان می‌دهد که باید ضوابط شهرسازی را مورد ارزیابی قرار دهیم. چرا که آسیب‌های وارد شده به شهر شیراز قابل تعمیم به سایر شهرهایی که در معرض سیلاب قرار دارند، است.

به گفته وی، در سیل شیراز آب راهه طبیعی مسدود شده بود و لوله‌ها را جایگزین آن کرده بودند که این لوله در زمان شدت بارش توان لازم برای انتقال آب را نداشت که در نهایت با جاری شدن سیل علاوه بر کشته شدن انسان‌ها ۴۰۰ خودرو آسیب دیدند.

بیت‌اللهی همچنین در خصوص احتمال وقوع سیل در شهر تهران هشدار داد و گفت: در شهر تهران تنگه‌های مشرف به شهر مسدود شده و بر اثر ساخت و سازها قطع شده‌اند که این امر احتمال وقوع سیل در تهران را افزایش خواهد داد. این محقق حوزه تحقیقات در نشست امروز یادآور شد: این نشست با هدف هم‌افزایی و هفمکری میان اندیشمندان و کاهش ریسک و ایجاد کمیته کارشناسی برگزار شده است.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات با تاکید بر اینکه خشکسالی‌های اخیر ما را بدعادت کرده است، اضافه کرد: این خشکسالی‌ها از یاد ما برده است که خطر سیل همواره وجود دارد. از این رو لازم است تا همانطور که آئین‌نامه ۲۸۰۰ برای مقاوم سازی سازه‌ها تدوین شده است، ضوابطی نیز برای مقابله با سیلاب باید تدوین شود.

ضرورت تهیه بانک زمین‌لغزش با هدف شناسایی پهنه‌های ناپایدار

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه سیل بر خلاف زلزله یک حادثه پرتکرار و مخاطره‌آمیز است، گفت‌: مطالعات ما در خصوص سیل‌های اخیر نشان‌دهنده این است که ما نیازمند تهیه یک بانک زمین لغزش به منظور شناسایی پهنه‌های ناپایدار هستیم.

شکرچی‌زاده در نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل اخیر»، گفت‌: سامانه‌های بارشی که از روزهای آخر سال گذشته در کشور فعال شد، استان‌های مختلفی را درگیر کرد که تاثیرات مثبتی بر اکوسیستم آبی کشور گذاشت و موجب شد تا پاسخ مناسبی به چالش کم آبی کشور ارائه شود.

وی در عین حال افزود: اما در مقابل، این سیلاب خسارات زیادی بر زیر ساخت‌ها و اراضی کشور و همچنین سازه‌ها و ابنیه‌های مسکونی وارد کرد و در این راستا مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با دستور وزیر راه، اقدامات جدی را در این زمینه انجام داده است. به گونه‌ای که تیم‌های تحقیقاتی ما به استان‌های سیل زده اعزام شدند.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه با تاکید بر اینکه سیل اخیر فرصت بی بدیلی برای محققان کشور ایجاد کرد، در این رابطه یادآور شد: این سیل اخیر، کشور را تبدیل به یک آزمایشگاه بزرگی کرد تا عملکردهای سازه‌هایی همچون پل‌ها، جاده‌ها و ریل‌ها تحت آزمون واقعه قرار گیرد و عملکرد آنها بررسی شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تخریب بیش از ۷۰۰ سازه مسکونی و زیر ساختی و ۱۲ هزار کیلومتر راه و یکصد واحد مسکونی، خاطر نشان کرد: این میزان آسیب‌دیدگی نشان دهنده این است که مهندسی کشور در معرض یک آزمون بزرگ قرار داشته است و اینکه آیا ما سرافرازانه از این آزمون خارج شده‌ایم یا خیر، در این نشست مورد بررسی قرار می‌گیرد.
شکرچی‌زاده با اشاره به مطالعات انجام شده در سیل اخیر کشور، اظهار کرد: این بررسی‌ها نشان دهنده این است که کشور در بخش ابنیه از رویکرد استانی به رویکرد حوضه آبریز تغییر یابد، چرا که مطالعات ما نشان داد که مدیریت استانی جوابگوی نیازهای کشور در زمان بروز مخاطرات نیست.

وی با تاکید بر اینکه سیلاب‌ها دارای دوره بازگشت هستند، در این رابطه خاطر نشان کرد: ایجاد راه‌آهن بر اساس ارزیابی‌های ریسک و پهنه‌بندی ریسک سیلاب‌ها صورت می‌گیرد و باید مدیریت سیلاب‌ها در این زمینه مورد ارزیابی قرار گیرد. این محقق با تاکید بر ضرورت مستندسازی حادثه سیلاب در کشور، افزود: در بخش ژئوتکنیک نیز ما نیازمند ایجاد یک بانک زمین لغزش هستیم تا نقاط پهنه‌های ناپایدار در آن شناسایی شود.

وی با تاکید بر رعایت حریم راه‌ها، گسل‌ها و رودخانه‌ها، یادآور شد: این در حالی است که ما به دلیل بی‌توجهی به حریم رودخانه‌ها موجبات تسریع لغزش را در برخی از نقاط کشور فراهم کرده‌ایم. علاوه بر این ما با برداشت بی‌رویه ماسه و شن از بستر رودخانه‌ها مواجه هستیم که این امر به ناپایدار کردن رودها منجر شده است.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین بر ضرورت تهیه آیین‌نامه مقاوم سازی سازه‌ها در برابر سیلاب‌ها، تاکید کرد و در این باره اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از شهرهای کشور در معرض آسیب‌های ناشی از سیل قرار دارند، ولی این در حالی است که شهرهای باستانی کشور در برابر مخاطرات سیل در امان مانده اند که این امر نشان دهنده آن است که نیاکان ما به موضوع سیل توجه داشته‌اند. بسیاری از پل‌هایی که آنها ساخته‌اند، عملکرد بهتری نسبت به پل‌های ساخته شده در عصر حاضر داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ارزش دارایی‌های عمومی و زیر ساخت‌هایی همچون پل، راه‌آهن بالغ بر هزار بیلیون تومان است که این سرمایه عظیمی است که بر اساس یک بررسی لازم است که سالانه یک درصد از این میزان ارزش صرف جلوگیری از سیلاب‌ها شود، ولی آسیب‌های اخیر ناشی از سیل نشان داد که باید دو درصد از این میزان برای مقابله با حوادث ناشی از سیل هزینه شود.

شکرچی‌زاده همچنین با اشاره به اینکه ۹۷ درصد از بیمارستان‌های کشور تاب‌آوری لازم را ندارند، در این باره خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که به جای ساخت بیمارستان‌های جدید نسبت به مقاوم‌سازی بیمارستان‌های موجود در کشور اقدام شود. رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر در دانشگاه‌ها ما به مهندسان آموزش کمتری برای مقاوم سازی ارائه می‌دهیم، در حالی که باید به جای هدایت مهندسان به سمت ساخت و سازهای جدید آنها را به سمت مقاوم‌سازی سازه‌های موجود هدایت کنیم.

وی سیل را یک رخداد گسترده و پرتکرار و آسیب‌زننده توصیف کرد و یادآور شد: در مخاطراتی همچون زلزله زمانی که یک زلزله با بزرگای زیاد در منطقه‌ای رخ می‌دهد، ده‌ها سال طول می‌کشد تا انرژی زمین مجدداً متمرکز شود، ولی در سیل ما همواره باید انتظار رخ دادن آن را داشته باشیم، به گونه‌ای که باید انتظار داشت در سال‌های آتی سیل‌هایی با شدت بیشتر رخ دهد.

تغییر مسیر رودخانه و ساخت‌وساز در مسیر “رود خرم‌آباد”؛ مهم‌ترین عامل سیل خرم‌آباد

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی دیگر سخنران آیین افتتاح نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل‌های اخیر» نیز گفت: در خرم‌آباد مسیر رود تغییر کرد و در مسیر انحرافی نسبت به ساخت و ساز اقدام شد که این امر موجب شد خسارات زیادی در زمان وقوع سیل در این مناطق وارد شود.

فرزانه صادق مالواجرد با تاکید بر اینکه حجم آب وارد شده به کشور در بارش‌های اخیر قابل مقایسه با سنوات گذشته نبوده است، در این باره اظهار کرد: میزان بارش نسبت به میانگین مشابه به ۲۷۵ درصد و نسبت به متوسط بلند مدت ۱۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد، ولی اگر این میزان افزایش نیابد، منجر به آسیب‌های وارده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این میزان آسیب، نشان دهنده این است که در کل ما نیاز به بازنگری در آمایش سرزمینی داریم، اضافه کرد: مطالعات ما نشان دهنده این است که حجم انبوهی از جنگل‌ها و اراضی بالادست در استانی مانند لرستان کاهش داشته است، به گونه‌ای که در ۲۰ سال قبل ۲۰ میلیون درخت از بین رفته است و این جنگل تراشی و تبدیل آن به مرتع چنین خساراتی را به بار آورده است.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به سیل در پل دختر، یادآور شد: در خرم آباد اقدام به تغییر مسیر رودخانه کردند و در مسیر انحرافی اقدام به توسعه اراضی و کاربری‌های شهری شد و نتایج این اقدام نشان‌دهنده این بود که بیشترین خسارات وارد شده مربوط به این منطقه بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به هزینه‌های گزاف برای احداث پارک‌ها و اماکن عمومی در بستر رودخانه‌های خشک، یادآور شد: این امر نشان می‌دهد که ما برای حریم رودخانه‌ها اهمیتی قائل نمی‌شویم.

صادق مالواجرد در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه در حریم رودخانه‌ها سه دسته سازه احداث شده است، در این باره خاطر نشان کرد: ساخت و سازهای بدون مجوز که بعد از وارد شدن به کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون ماده «۱۰۰» با پرداخت جریمه صاحب مجوز می‌شوند، ساخت و سازهایی که قبل از تعیین حریم ساخته شده‌اند و دست اندازی‌ها در حریم رودخانه‌ها از جمله ساخت و ساز در حریم رودخانه در کشور است و باید مصوباتی که ارائه شده برای حفظ حریم رودخانه‌ها اجرایی شوند. این در حالی است که این مصوبات ضمانت اجرایی لازم را ندارند.

وی اضافه کرد: تا زمانی که غفلت‌های شهری جرم محسوب نشود، مصوبات ما ضمانت اجرایی لازم را نخواهد داشت.
صادق مالواجرد با اشاره به ضوابط ساخت و ساز و در نظر گرفتن ۴۰ درصد از فضاهای آزاد در ساخت و سازها گفت‌: مطالعات ما نشان می‌دهد که در هیچیک از فضاهای کشور این فضای ۴۰ درصدی رعایت نمی‌شود و این در حالی است که این فضا برای کنترل روان آب‌ها و سیلاب‌ها است.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: ما در رخداد سیل اخیر این درس اخیر را گرفته‌ایم که باید افزایش تاب‌آوری کشور در اولویت ما قرار گیرد.
حسینی معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در بخش پایانی افتتاحیه نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل‌های اخیر در حوزه راه، ساختمان و شهرسازی» با اشاره به اعلام زمان‌های دوره بازگشت سیلاب‌ها، گفت‌: ما برای اعلام این زمان‌ها نیاز به مطالعات بیشتری داریم.
وی با تاکید بر اینکه سیل اخیر جزو حوادث نادر به شمار می‌آید، در این رابطه گفت‌: بر اساس مطالعات صورت گرفته اعلام شده است که دوره بازگشت سیلاب‌ها در برخی از استان‌ها ۲۰۰ سال و در برخی دیگر از استان‌ها همانند لرستان ۵۰۰ سال بوده است.
معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: اعلام این اعداد نشان‌دهنده این است که ما برای اعلام زمان دوره بازگشت سیلاب‌ها نیاز به مطالعه بیشتری داریم تا در این صورت بتوانیم این اعداد را همراه با تقریب اعلام نکنیم.

وی در پایان در این رابطه، اضافه کرد: ولی آنچه که مشخص بوده است، این است که در رخداد سیلابی اخیر ما با یک مخاطره نادر مواجه بوده‌ایم. خاطرنشان می‌شود در ادامه و پس از پایان آیین افتتاحیه نشست تخصصی «درس‌هایی از سیل‌های اخیر در حوزه راه، ساختمان و شهرسازی»  شش پنل تخصصی با حضور اساتید و متخصصین برگزار می‌گردد.

در بخش اول پنل‌های تخصصی راه، ابنیه فنی، شهرسازی و معماری، ساختمان و سازه، برگزار شد و در بخش دوم پنل‌های راه و ابنیه فنی، ساختمان و سازه و شهرسازی و معماری برگزار خواهد شد.

 

***

فرصت شغلی – دستیار امور اداری

 

فرصت شغلی – دستیار امور اداری

دفتر هبیتات تهران یک نفر دستیار امور اداری به مدت 6 ماه می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. فرم درخواست و سایر مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر هبیتات تهران

unhabitat-tehran@un.org ارسال کنید.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت کارورزی 20اردیبهشت 1398 است.)

نسخه چهارم کتاب راهنمای پروژه اسفیر: استانداردها اقدامات پس از سوانح

 

در سال 1997 میلادی، گروهی از سازمان‌های غیردولتی و جنبش صلیب سرخ و هلال احمر جهانی، پروژه اسفیر را که قوانینی جهانشمول از حداقل استانداردها در حوزه‌های اقدامات بشردوستانه پس از سوانح بود ، بنیانگذاری و تدوین نمودند .

هدف این پروژه، تعیین چارچوبی کاربردی برای انجام وظایف و ارتقای کیفیت امدادرسانی بشردوستانه در شرایط ناگوار بلایا و اغتشاشات، و نیز افزایش مسئولیت پذیری انسانی در قبال مردم آسیب‌دیده است.

بر اساس اسفیر افراد آسيب ديده از بحران و کشمکش‌ها، حق زندگي پرمنزلتي با حفظ کرامت انسانی داشته و بنابراين حق دارند و مي بايست كمك‍‌هايي را دريافت نمايند و همه قدم‌هاي ممكن بايد برداشته شود تا رنج انسان‌ها از جنگ و بلايا كاهش يابد و آموزش در این موارد می تواند هم باعث تداوم و هم حفظ زندگی شود.

گروه‌های آسیب پذیر در اسفیر شامل گروه‌های زیر هستند:

جوانان (فردی است که در سن زیر 18 سال می باشد)، محیط زیست (عناصر فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی)، جنسیت (ویژگی بیولوژیک زنان و مردان)، زنان سرپرست خانوار، باردار و شیرده، ویروس ایدز (کسانی که با ویروس ایدز زندگی می کنند)، افراد سالمند و مسن (کسانی که بیش از 60 سال سن دارند)، افراد دچار ناتوانی (معلولان)، حمایت روانی (اثرات پیچیده بلایای عاطفی و اجتماعی و فیزیکی و روانی) .

کتاب راهنمای پروژه اسفیر شامل فصول تکنیکی آب و ارتقای بهداشت فردی، امنیت غذایی و تغذیه، سرپناه و اسکان و اقلام غیرخوراکی و اقدامات بهداشتی است.

چهارمین نسخه کتاب راهنمای پروژه اسفیر نشان دهنده تغییرات در حوزه اقدامات بشردوستانه در طول زمان است. این کتاب راهنما شامل راهنمایی‌های جدید برای کار در محیط‌های شهری، حفظ حداقل استانداردها در بحران‌های طولانی و ارائه کمک از طریق بازار به عنوان راهی برای رعایت استانداردها است. تمام فصل‌های فنی به روز شده‌اند تا منعکس کننده اقدامات فعلی باشند و استانداردهای اصلی در نسخه قدیمی‌تر با استانداردهای جهانی  بشردوستانه جایگزین شده است.

مطالعه این کتاب برای گروه‌های امدادی، و یا اشخاصی که در مرحله امداد و نجات و یا بازیابی پس از بحران فعال هستند، و نیز پژوهشگران و مهندسان در دوره بازیابی و بازسازی قویا توصیه می‌گردد.

 

برای دانلود این کتاب اینجا کلیک کنید. 

برگزاری نخستین جلسه کارگاه تحلیل مخاطرات طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب)

نخستین جلسه کارگاه تحلیل مخاطرات طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در تهران در محل سالن جلسات تدوین مقررات ملی ساختمان در تاریخ 28 فروردین ماه 1398 برگزار شد.

در این جلسه آقای سالار آرین مقدم، کارشناس ارشد تحلیل خسارت دفتر هبیتات تهران به تشریح روش‌شناسی پیشنهادی تحلیل مخاطرات پرداخت و اعضای مدعو کمیته به بحث و تبادل نظر درباره مفاد فنی این روش‌شناسی پرداختند.

فرصت کارورزی – برنامه کاهش خطر بلایای طبیعی

 

کارورز – برنامه کاهش خطر بلایای طبیعی

 

دفتر هبیتات تهران در زمینه کاهش خطر بلایای طبیعی کار آموز می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. برای ارسال فرم درخواست و سایر مدارک به آدرس https://careers.un.org  مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال نمایید.

(آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت کارورزی 25 اردیبهشت 1398 است.)

 

فرصت کارورزی – دستیار امور اداری

 

کارورز –دستیار امور اداری

 

دفتر هبیتات تهران در زمینه دستیار امور اداری کار آموز می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. برای ارسال فرم درخواست و سایر مدارک به آدرس https://careers.un.org  مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال نمایید.

( آخرین مهلت ارسال درخواست برای این فرصت کارورزی 25 اردیبهشت 1398 است.)

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

27 فروردین ماه 1398 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) – یادداشت تفاهم همکاری بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در تاریخ 27 فروردین ماه 1398 در این مرکز به امضا رسید.

موضوع این تفاهم‌نامه چارچوب همکاری بین هبیتات و مرکز در زمینه تاب‏آوری، توسعه پایدار، شهرسازی و مسکن براساس منافع دوجانبه و اهداف سازمانی طرفین است.

 

هدف این همکاری تسهیل‌گری و مشاوره، همکاری‌ پژوهشی و فنی، ظرفیت‌سازی و ترویج در زمینه‌های زیر است:

 

 • مسکن و بهسازی سکونتگاه‏های غیررسمی، ازجمله برنامه‏های مشارکتی بهسازی سکونتگاه‏های غیررسمی، و مسکن متناسب با نیاز و در استطاعت،
 • خدمات پایه شهری
 • اقتصاد شهری
 • طراحی و برنامه‏ریزی شهری
 • قانون‏گذاری شهری، زمین و حکمروایی
 • کاهش خطر و بهسازی
 • موارد فرابخشی مانند تغییر اقلیم، جنسیت، جوانان و غیره

 

سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در تهران در نشست امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری از سیل اخیر و آسیب‌های به بار آمده به هموطنان ایرانی ابراز تاسف نمود و گفت: زمانی که یک سانحه اتفاق می‌افتد باید از آن به عنوان فرصتی برای بازسازی و توسعه مناطق آسیب‌دیده استفاده نمود. مقدم از امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری اظهار خوشحالی نمود و بر اهمیت ایجاد چارچوب رسمی همکاری بین هبیتات و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جهت تدوام فعالیت‌های مشترک در سال‌های آینده تاکید نمود.

 

او افزود: ما از همکاری با این مرکز در طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) خوشحالیم چون نتیجه این طرح مستقیما به مسئولیت و وظیفه سازمانی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ازجمله مقررات ساختمان و سایر راهنماها و دستورالعمل‌ها مرتبط است و امیدواریم این طرح بتواند با همکاری این مرکز و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با موفقیت به پایان برسد.

 

با توجه به ظرفیت موجود در دفتر هبیتات تهران زمینه همکاری متعددی به ویژه در زمینه کاهش خطرات، پیشگیری و آماده‌سازی در برابر سوانح، سیاست نوین شهری، حمل و نقل شهری، بحث‌های ژئوفیزیکی و ژئوتکنیکی در پروژه در دست اقدام برای سیل و… وجود دارد.

 

وی ضمن اظهار امیدواری برای ادامه و گسترش همکاری از دکتر  شکرچی‌زاده و سایر همکارانشان در این مرکز تشکر نمود.

 

محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به رویداد سیل ویرانگر در کشور در ابتدای سال جاری به خسارت 30 هزار میلیارد تومانی خسارت اعلام شده ناشی از سیل اشاره نمود و  افزود: ما در مرکز تحقیقات وظیفه بسیار مهمی را از بعد اندیشه مهندسی بر عهده داریم و باید حداکثر بهره را از این شرایط ببریم. این حادثه یک نمونه از بارگذاری بود که به طور طبیعی اتفاق افتاد که باید از آن به نحو مطلوب بهره ببریم و به کدها و دستورالعمل‌ها نگاه مجدد داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه هبیتات در کشورهای مختلف از جمله سیل‌خیز مثل بنگلادش و هند تجربیات بسیار خوبی را دارد که می‌توانیم با برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های مشترک، زمینه لازم را برای تبادل تجربیات و آموخته‌ها فراهم نماییم.

 

شکرچی‌زاده در پایان خاطرنشان ساخت که این حادثه می‌تواند باب خوبی برای همکاری‌های مشترک میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و (هبیتات) باشد.

 

پس از سخنان اولیه تفاهم‌نامه همکاری میان برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سوی محمد شکرچی‌زاده و سیامک مقدم به امضا رسید.

 

 

طرح اولیه اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) اولین مجمع خود را از 6 تا 10 خرداد ماه سال 1398 در شهرنایروبی، کنیا با موضوع کلی «نوآوری برای کیفیت زندگی بهتر در شهرها و جوامع محلی »  و با  موضوع فرعی «اجرای سریع‌تر دستور کار جدید شهری و آرمان‌های توسعه پایدار» برگزار خواهد کرد.

مجمع برنامه اسکان بشر ملل متحد پس از تصویب در مجمع عمومی در تاریخ 20 دسامبر 2018،  در راستای تقویت برنامه اسکان بشر متحد جایگزین  شورای حکام شد. مجمع برنامه اسکان بشر ملل متحد، بلند پایه‌ترین نهاد تصمیم‌گیرنده‌ای خواهد بود که بر اسکان بشر و شهرنشینی پایدار تمرکز خواهد داشت.

این مجمع با حضور 193 کشور عضو سازمان ملل متحد پایگاهی جهانی خواهد بود که انتظار می‌رود تصمیم‌گیری‌ها و قطعنامه‌های مصوب آن به تنظیم روند شهرنشینی ، بررسی روندهای اصلی اصول و استانداردهای مرتبط با شهرنشینی پایدار و سکونتگاه‌های انسانی بپردازد و  به عنوان یک راهنمای راهبردی برای فعالیت‌های برنامه اسکان بشر ملل متحد  عمل کند. فعالیت‌های مهم دیگر نیز در طول مجمع اسکان بشر ملل متحد صورت می‌گیرد از جمله آنها می‌توان به گفتگو تعاملی راهبردی، نشست جهانی ذینفعان، جلسه  ادای پیمان، گفتگوی بخش خصوصی، رویدادهای متعددی که توسط همکاران برگزار می‌شود و نمایشگاه نوآوری اشاره کرد.

 

برای دانلود متن فارسی طرح اولیه اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد اینجا کلیک کنید. 

برای دانلود متن انگلیسی طرح اولیه اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد اینجا کلیک کنید. 

 

برگزاری اولین کمیته راهبری و تدوین راهنما و نخستین کمیته ارزیابی و تحلیل مهندسی دقیق طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب)

 

اولین کمیته راهبری و تدوین راهنما و نخستین کمیته ارزیابی مهندسی (ارزیابی سریع چشمی) و تحلیل مهندسی دقیق طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در تهران در تاریخ 25 فروردین ماه 1398 در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

 

 

در اولین کمیته راهبری و تدوین راهنماهای طرح بهتاب، آقای مهمت امین آکدوغان، کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی دفتر هبیتات تهران،‌ آقای فرزین فردانش، مدیر طرح بهتاب دفتر هبیتات تهران و آقای فرهنگ فرحبد، عضو هیات علمی و رئیس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی، سرپرست پژوهشکده ساختمان و مسکن ضمن خوش‌آمدگوئی به معرفی طرح بهتاب، کارگروه‌ها و نحوه انجام فعالیت‌های آن پرداختند. در ادامه خانم معصومه میرصفا مقدم، کارشناس تدوین دستورالعمل دفتر هبیتات تهران روش‌شناسی راهنمای بیمارستان تاب‌آور طرح بهتاب را ارائه نمود. این جلسه با هدف تصمیم‌گیری در مورد فرایند تهیه راهنمای بیمارستان‌ تاب‌آور و محتوای آن برگزار شد. این جلسه با بحث و گفتگو، نتیجه‌گیری و بررسی جزییات توسط اعضای کمیته پایان یافت. اساتید دانشگاه‌ و روسای کمیته‌های فنی شامل کمیته‌های تحلیل خطر، کمیته ارزیابی مهندسی، کمیته عناصر غیرسازه‌ای، کمیته جنبه‌های عملکردی و نهادی، نمایندگان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کارشناسان دفترهبیتات تهران در این جلسه حضور داشتند.

 

در جلسه کمیته ارزیابی مهندسی (ارزیابی سریع چشمی) و تحلیل مهندسی دقیق طرح بهتاب، آقای فرهنگ فرحبد کمیته‌های فرعی مربوطه و فرایند کار آن‌ها را معرفی نمود. در ادامه آقای سالار آرین مقدم، کارشناس ارشد تحلیل خسارت دفتر هبیتات تهران و آقای نواب مریخی، کارشناس ارشد ارزیابی آسیب‌پذیری سازه‌ای دفتر هبیتات تهران روش‌شناسی ارزیابی سریع چشمی و تحلیل مهندسی دقیق طرح بهتاب را ارائه نمودند. در ادامه حاضرین در جلسه به بحث و گفتگو در زمینه روش‌شناسی پروژه پرداختند. بررسی روش‌شناسی ارزیابی سریع چشمی و تحلیل مهندسی دقیق طرح بهتاب توسط اعضای کمیته ارزیابی مهندسی و مشاور منتخب پروژه بهتاب انجام شد که خروجی این جلسه مبنای کار شرکت مهندسین مشاور برای انجام فعالیت‌های پروژه در راستای ارزیابی و مقاوم‌سازی نمونه بیمارستان‌های منتخب قرار خواهد گرفت. در این جلسه، اعضای کمیته‌ علمی شامل اساتید دانشگاه‌، نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، کارشناسان دفتر هبیتات تهران و نمایندگان مهندسین مشاور حضور داشتند.

لینک‌های مهم «اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد»

علاقه‌مندان به شرکت در «اولین مجمع اسکان بشر ملل متحد» در شهر نایروبی کنیا  توجه نمایید که برای ثبت‌نام آنلاین و دریافت فرم ثبت‌نام در این مجمع، نمایشگاه و برنامه‌های جانبی به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.  این مجمع به عنوان مرجع عالی تصمیم ساز  اسکان و شهرسازی به شمار آمده و انتظار می‌رود بیش از 2000 نماینده از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد و دیگر همکاران برنامه اسکان بشر ملل متحد را جذب نماید. این مجمع با موضوع «نوآوری برای ارتقاء کیفیت زندگی در شهرها و جوامع» و زیر موضوع «اجرای سریع دستورکار جدید شهری برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار» از تاریخ 6 تا 10 خرداد ماه سال 1398 برگزار خواهد شد.

 

در همین ارتباط، هبیتات از دولت‌ها، شهرداری‌ها، سازمان‌های مدنی، آژانس‌های سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین‌­المللی، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و سایر ذینفعان دعوت می کند تا طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه خود را در این مجمع ارائه دهند تا به بررسی چگونگی تجدید وضعیت آینده شهرها و جوامع پرداخته شود.

 

اطلاعات کلی برای شرکت‌کنندگان:

https://unhabitat.org/habitatassembly/

 

ثبت‌نام آنلاین برای شرکت در این مجمع:

https://unhabitat.org/habitatassembly-registration/

مستندات مجمع اسکان بشر ملل متحد و هیئت اجرایی:

 

https://unhabitat.org/habitatassembly-pre-session-documents

 

نمایشگاه راه‌حلهای شهری در مجمع اسکان بشر ملل متحد (آخرین فرصت ثبت‌نام 30 فروردین ماه 1398):

 

https://unhabitat.org/habitatassembly-exhibitions/

برنامه‌های جانبی (آخرین فرصت ثبت‌نام 19 فروردین ماه 1398):

https://unhabitat.org/habitatassembly-side-events/

جهت هرگونه پرسش در خصوص نمایشگاه و اطلاعات بیشتر،  از طریق آدرس ایمیل زیر با مجمع اسکان بشر ملل متحد تماس بگیرید.

 

victor.mgendi@un.org

Apply now for the 9th Annual Shelter Academy on Climate Adaptation and Mitigation: 2-6 September 2019 in the Netherlands

Decision-makers, senior managers, and senior government officials and partners of UN Habitat are invited to apply for the 9th Shelter Academy organized by Arcadis and UN Habitat. This year’s Shelter Academy will take place between the 2 – 6 September 2019 in Amsterdam and Rotterdam, the Netherlands, and will focus on climate adaptation and mitigation: options for cities.

Applicants are should send a completed Application form to zuzana.vuova@un.org no later than Monday13 May 2019. Women applicants are especially encouraged to apply. Selected participants will be required to send their case study presentation in a PowerPoint format no later than Monday 3 June 2019.

The Shelter Academy is a week-long training programme that will equip participants with the knowledge, skills and capacity to respond to urban challenges related to climate change in their cities. Drawing from the workshops, case studies, fieldtrips to key sites in the Netherlands, participants will receive support in the formulation, development and follow-up of action plans for their respective cities.

The workshop will be enhanced by the participation of experts from Arcadis, UN-Habitat, Dutch municipalities and the -Institute for Housing and Urban Development Studies of the Erasmus University in Rotterdam (IHS).

Arcadis will cover the costs associated with the participation at the Shelter Academy (from Sunday evening, 1 September 2019, until Friday morning, 6 September 2019), including lectures and site visits, meals and local transport. For a limited number of participants who cannot fund the air tickets themselves, sponsorship for international travel and accommodation is available on a case-by-case basis and upon recommendation of UN-Habitat. Please note that the selection is competitive for the limited number of sponsorships.

For further information on the programme and registration information, please consult the Shelter Academy brochure or contact Ms. Zuzana Vuova at zuzana.vuova@un.org.

UN Environment Assembly hosts inaugural Cities Summit

Acting Director General of UNON and UN-Habitat Executive Director Ms. Maimunah Mohd Sharif gives her remarks during UNEA Cities Summit event in March 13, 2019. Nairobi Kenya

Nairobi, 13 March 2019 – UN-Habitat and UN Environment, together with ICLEI, UCLG and Cities Alliance, co-hosted the first Cities Summit during the Fourth United Nations Environment Assembly (UNEA4) in Nairobi. Held under the theme Innovation for Livable and sustainable Cities: Multi-level and Integrated Urban Systems, the Cities Summit provided a forum for high level dialogue between mayors, ministers, private sector leaders and civil society representatives.

The event was jointly opened by the Executive Director of UN-Habitat, Ms. Maimunah Mohd Sharif, and the Acting Executive Director of UN Environment, Ms. Joyce Msuya. Ms. Maimunah said she was “very pleased that the Cities Summit will now feature prominently at the UN Environmental Assembly,” adding that “it is in our cities that the most severe challenges arising from human-made climate change will have to be confronted”.

Ms. Msuya stated that: “the concentration of people and ideas means we have proven capacity to innovate and act. The fact that close to 70 per cent of urban infrastructure is yet to be built, provides an opportunity for future proof investment.”

The President of UNEA4, Siim Kiisler, Estonia’s Minister of Environment stressed the importance of engaging communities in order to create sustainable cities.

“We need to think about how to develop [our] existing environment, as what surrounds and impacts us defines us, whether it is waste, access to water, transport, or food,” he said.

The audience at the UNEA Cities Summit listens to UN-Habitat Executive Director Ms Maimunah Mohd Sharif

The rest of the day was divided into six dynamic sessions, which together questioned and highlighted the need for circularity, good governance, integration, technology, financial readiness and engagement of communities in order to create livable and sustainable cities.

Practical examples were demonstrated by the  Governor of Nairobi, Mike Sonko, in which he praised the partnership between the Nairobi and UN-Habitat in cleaning Nairobi. He cited the personal involvement of Ms. Maimunah Sharif in the clean-up exercise as evidence of this partnership. The Governor indicated that he is committed to dealing with solid waste in Nairobi and was engaging various stakeholders on a plan to ban single-use plastic bottles and on a project to convert food waste to fertilizer.

The need for citizen engagement as one of the key elements of a working environmental policy was highlighted by Ms. Lan Marie Berg, the Deputy Mayor of Oslo, Norway. She noted that it was key for cities to set climate targets that matter and design tools to achieve these targets.

Among the representatives of the private sector, Ms. Lena Pripp-Kovac, Sustainability Manager at IKEA, illustrated the evolving concept of “home” for citizens all around the world: “Our home is not four walls anymore. Our city is our home,” she said. She also highlighted the importance of including citizens not only in the decision-making process but also in designing the city saying it is only at this point you can  talk about sustainable consumption.

اولین مجمع اسکان بشر سازمان ملل متحد

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد میزبان «اولین مجمع اسکان بشر سازمان ملل متحد» خواهد بود که 193 کشور عضو سازمان ملل متحد را از تاریخ 6 تا 10 خرداد ماه سال 1398 گرد هم می آورد. این مجمع هر چهار سال یکبار، در نایروبی پایتخت کشور کنیا، که مقر هبیتات است، برگزار خواهد شد. در همین ارتباط، هبیتات از دولت‌ها، شهرداری‌ها، سازمان‌های مدنی، آژانس‌های سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و سایر ذینفعان دعوت می کند تا در این مجمع شرکت کنند و طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه خود را در این مجمع به اشتراک بگذارند. برای ثبت‌نام و اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

https://www.unhabitat.org/habitatassembly

 

برای دانلود کتابچه «اولین مجمع اسکان بشر سازمان ملل متحد» اینجا کلیک کنید.

 

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و دانشگاه شهید بهشتی

 

23 اسفند ماه 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) – یادداشت تفاهم همکاری بین برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 22 اسفند ماه 1397 به امضا رسید.

 

 

موضوع این تفاهم‌نامه تدوین چارچوبی برای همکاری بین این دو دستگاه در زمینه تاب‌آوری، توسعه پایدار، برنامه‌ریزی شهری، منظر و مسکن است.

 

 

 

 

هدف این همکاری پژوهش‌های فنی، ظرفیت‌سازی و آموزش در زمینه‌های زیر است:

طراحی معماری

برنامه‌ریزی شهری و منظر

بهسازی مسکن و سکونتگاه‌های نا به سامان

حقوق شهری

زمین و حاکمیت

کاهش خطرپذیری

و موارد دیگری همچون محیط زیست، تغییرات اقلیمی، زنان، جوانان و غیره.

 

***

 

 

CALL FOR EXPERTS: Smart Cities Expert Group Meeting | Egypt Theory and Possible Applications: Cairo, 24-25th March 2019

 

 

We are pleased to invite you to our workshop on:

“Unification of the Egyptian Code for Principles and Requirements of Smart City Planning, Management, Operation and Sustainability”.

At Cairo Mariott Hotel, Zamalek, Cairo| Egypt

The event is co-organised with the General Organization for Physical Planning (GOPP), the Housing and Building National Research Center (HBRC), and the Urban Training Institute (UTI).

This workshop aims to coordinate the efforts and specialties between the state bodies that are working in the field of smart cities, with the participation of a number of international experts, specialists, and officials in several disciplines to issue a unified code in which the requirements and technical specifications are committed by all the state authorities when participating in the application of smart cities.

Please find below the link to the online registration.

http://bit.ly/smarteg

 

 

 

 

 

جایزه برترین عملکردها برنامه اسکان بشر ملل متحد: نسخه ماه مارس 2019

 

در نسخه ماه مارس 2019، جایزه برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به پنج راه عملی برای افزایش دسترسی زنان به مسکن، زمین و اموال (HLP) می‌پردازد.  دسترسی به زمین برای زنان به معنی امنیت، ثبات، استقلال و آزادی است. این گزارش بر اساس گزارش زنان و زمین در جهان اسلام است و راهنمایی‌های عملی و مبتنی بر شواهد در مورد چگونگی افزایش دسترسی زنان به زمین ارائه میکند.

برای خواندن جزئیات جایزه برترین عملکردها برای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به لینک زیر مراجعه کنید.

https://spark.adobe.com/page/wmWaBAODeXUug/

 

 

 

UN-Habitat mourns for the victims of Ethiopian Airlines flight

The United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) in Tehran, along with the rest of UN community, mourns the demise of colleagues, delegates and members of UN family who perished in the tragic crash of Ethiopian Airlines flight Addis Ababa- Nairobi yesterday.  UN-Habitat Executive Director, Madam Maimunah Mohd Sharif, has expressed her condolences to the affected families.  The UN flags are lowered today throughout the world in memory of the UN personnel killed in this accident.

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، همراه با سایر همکاران سازمان ملل متحد، سوگوار همکارانی هستند که دیروز در سانحه هوایی هواپیمایی اتیوپی در مسیر آدیس آبابا – نایروبی در گذشتند. مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد، خانم میمونا محد شریف نیز مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده‌های داغ‌دار اعلام نمود. پرچم‌های سازمان ملل متحد در سرتاسر جهان به یاد جان باختگان به حالت نیمه افراشته در آمده است.

برگزاری اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با حضور دفتر هبیتات تهران

اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با رویکرد مقاوم‌سازی (تاب‌آوری/ایمنی) بیمارستانی توسط دپارتمان سلامت در حوادث و بلایا، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 15 و 16 اسفند ماه 1397 در دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور کارشناسان دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران برگزار شد.

 

آقای دکتر محمت امین آکدوغان در اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با رویکرد مقاوم‌سازی (تاب‌آوری/ایمنی) بیمارستانی/ عکس: روابط عمومی دانشکده بهداشت

 

در روز اول کنفرانس آقای دکتر محمت امین آکدوغان، کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی و مشاور فنی دفتر هبیتات تهران در ارائه خود با عنوان «فناوری‌های نوین در تاب‌آوری بیمارستانی: تجربه کشور ترکیه»  به بررسی نمونه‌هایی از مدارس و بیمارستان‌های کشور ترکیه و روش‌های مقاوم‌سازی این ساختمان‌ها در آن کشور پرداخت، و بر استفاده از فن‌آوری‌های روز دنیا در جهت مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر بارهای جانبی مانند زمین لرزه تاکید کرد.

 

 

 

 

آقای دکتر احسان اثنی عشری در اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با رویکرد مقاوم‌سازی (تاب‌آوری/ایمنی) بیمارستانی/عکس: روابط عمومی دانشکده بهداشت

 

 

 

آقای دکتر احسان اثنی‌عشری، کارشناس ظرفیت‌سازی و آموزش دفتر هبیتات تهران در مورد بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سخنرانی کرد. او به تاریخچه ساخت بیمارستان و تدوین مقرارت زلزله در ایران اشاره و در ادامه رویکرد و خروجی  پروژه  مشترک برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران «بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در مقابل مخاطرات چندگانه» (بهتاب) را معرفی کرد.

 

 

 

 

 

همچنین، خانم دکتر لعیا عباسی، کارشناس ارزیابی آسیب‌پذیری غیرسازه‌ای دفتر هبیتات تهران در مورد آسیب‌پذیری لرزه‌ای اجزای غیرسازه‌ای در بیمارستان‌ها سخنرانی کرد. او  به معرفی و طبقه‌بندی اجزای ساختمان‌، تهدیدهای اجزای غیر سازه‌ای، سیستم‌های ثانویه، اجزای غیرسازه‌ای و طراحی مقاوم‌سازی آن‌ها و تجربه‌های گذشته پرداخت.

 

 

 

خانم دکتر لعیا عباسی در اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با رویکرد مقاوم‌سازی (تاب‌آوری/ایمنی) بیمارستانی

خانم دکتر لعیا عباسی در اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با رویکرد مقاوم‌سازی (تاب‌آوری/ایمنی) بیمارستانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این کنفرانس با حمایت و مشارکت برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، مرکز منطقه‌ای مدیریت اطلاعات بلایا برای آسیا و اقیانوسیه (اپدیم)، دفتر نمایندگی ملل متحد برای هماهنگی امور انساندوستانه (اوچا)، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعیت هلال احمر، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها برگزار شد.

 

***

 

 

فرصت کارورزی – برنامه کاهش خطر بلایای طبیعی

کارورز – برنامه کاهش خطر بلایای طبیعی

 

دفتر هبیتات تهران در زمینه کاهش خطر بلایای طبیعی کار آموز می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. برای ارسال فرم درخواست و سایر مدارک به آدرس https://careers.un.org  مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال نمایید.

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا 23 اسفند1397 می‌باشد.)

جایزه برترین عملکردها برنامه اسکان بشر ملل متحد: نسخه ماه فوریه 2019

 

 

در نسخه ماه فوریه 2019، جایزه برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد متغیرهای گوناگون و توصیه‌هایی را که آفریقا می تواند برای جذب و به حداکثر رساندن مزایای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اتخاذ کند را بررسی می کند. براساس گزارش ایالت‌های آفریقایی، سهم افریقا از کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان تقریبا 5 درصد است. این میزان نسبت به سهم 15 درصدی این قاره از جمعیت جهان که بیش از 30 درصد از فقر جهان را به خود اختصاص می‌دهد بسیار کم است و نشان‌دهنده نیاز افزایش سرمایه‎گذاری مستقیم خارجی در این قاره است.

 

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در آفریقا می تواند به تقویت دسترسی، ارتباطات، بازارها و جذابیت‌های شهری کمک کند تا این قاره بتواند در موقعیت برجسته‌ای در اقتصاد جهانی قرار گیرد. علاوه بر تامین منابع مالی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی فن‌آوری‌های جدید، دانش و تخصص را با خود به ارمغان می‌اورد.

 

برای خواندن جزئیات جایزه برترین عملکردها برای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به لینک زیر مراجعه کنید.

 

https://spark.adobe.com/page/NTDYNHu1D2Oug/

 

Call for Papers and proposals| Silk Cities International Conference 2019

 

Silk Cities International Conference 2019

Reconstruction, Recovery and Resilience of Historic Cities and Societies

University of L’Aquila, Italy

10th-12th July, 2019

Website: silk-cities.org

Call for Papers and proposals

The organising committee invite the submission of papers for the international conference on the ‘Reconstruction, Recovery and Resilience of Historic Cities and Societies’, to be held at University of L’Aquila, Italy. The conference is a collaboration between the University of L’Aquila, Silk Cities and University College London.

Beyond the repair of monuments, the dynamic layers of urban heritage greatly complicate the already complex matter of urban reconstruction and retrofit, and impact on initial expectations as well as envisioned improvements from reconstruction activities and the way they are managed. The conference aims to offer new perspectives and strategies on linking urban processes, reconstruction approaches and heritage issues and to push the traditional theoretical and practical boundaries in order to improve the future of post-crisis reconstruction in historic cities.

L’Aquila, the host city will offer a unique opportunity as a living laboratory to bring together theory, policy and practice. 2019 marks the tenth anniversary of the L’Aquila earthquake which devastated the city and its historic centre and affected around 100,000 people who lived in the city and its surrounding areas. The conference purposefully provides a unique platform to engage not only with international academics and practitioners but also the citizens of L’Aquila, many of whom have been active participants in initiatives aimed at social recovery. The city and its people stand to benefit from the global, dispersed, knowledge on the subject matter that will be gathered in the city during the conference.

The conference programme will comprise a mixture of formal academic presentations, interactive sessions dedicated to the practical issues of L’Aquila, a guided tour of reconstruction in the city, as well as social events and an optional conference dinner. The programme has been designed to encourage social interaction and informal discussions and to allow exploration of potential synergies. This is the third Silk Cities conference and it will address three interconnected themes of reconstruction, recovery and resilience which are specific to the particular circumstances of the host city but also applicable in other cases of post-crisis reconstruction of historic cities.

Proposals for 15 minute papers (or other modes of presentation) are invited under the following three themes:

Managing reconstruction, heritage and city planning

Public engagement and civic participation in reconstruction

Reconstructing cultural heritage and rediscovering civic identity

Reconstruction and retrofit of urban fabric beyond monuments

Defining cultural heritage

Heritage-oriented reconstruction vs reconstruction-oriented heritage restoration

Post-crisis masterplanning

Linking urban development processes and reconstruction processes

Big data in reconstruction: potential and limitations

Information technology and smarter reconstruction

Communicating urban heritage and reconstruction

Transparency and communication in decision making

 

City recovery : Social, Psychological, Economic and Cultural Heritage

 

Cultural heritage as a stimulus for recovery

Narratives of approach to disaster and recovery

Social, psychological and economic recovery

Linkages between reconstruction process and socio-economic recovery

Reclaiming cultural heritage

Economic and political stimuli for urban recovery

Information technology and the resurgence of historic cities

The role of information technology in city recovery

Social media disaster response policies and practice

Rebuilding confidence in the capacities of the city

Who is cultural heritage for?

 

Linking urban resilience and cultural heritage

 

Knowing the city, owning the city

Engaging the next generation: reconnecting younger citizens with heritage

Risk communication and public awareness in in historic cities.

Cultural heritage as a mean to building resilience

Smarter cities, data sharing and risk modelling.

Information technology and civic resilience

The organising committee welcomes creative proposals, which have the potential to fully engage with the conference participants and/or local stakeholders.

Abstract submission period: 15 January – 31 March 2019.

Please circulate this announcement among your networks who might be interested in the subject matter. For more details about registration, submission of your abstract and other practical information please visit the conference website at www.silk-cities.org. For all enquiries please contact Conference Communication at massimo.prosperococco@univaq.it.

***

فراخوان اظهار علاقه‌مندی برای شرکت و رزرو غرفه در نمایشگاه راه ­حلهای شهری در مجمع اسکان بشر ملل متحد

برنامه اسکان بشر ملل متحد میزبان «اولین مجمع اسکان بشر سازمان ملل متحد» در شهر نایروبی کنیا خواهد بود. این مجمع به عنوان مرجع عالی تصمیم ساز اسکان و شهرسازی به شمار آمده و انتظار می­رود بیش از 2000 نماینده از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد و دیگر همکاران برنامه اسکان بشر ملل متحد را جذب نماید. این مجمع با موضوع «نوآوری برای ارتقاء کیفیت زندگی در شهرها و جوامع» و زیر موضوع «اجرای سریع دستورکار جدید شهری برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار» از تاریخ 6 تا 10 خرداد ماه سال 1398 برگزار خواهد شد.

در همین ارتباط، هبیتات از دولت‌ها، شهرداری­ها، سازمان‌های مدنی، آژانس‌های سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین­المللی، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و سایر ذینفعان دعوت می کند تا طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه خود را در این مجمع ارائه دهند تا به بررسی چگونگی تجدید وضعیت آینده شهرها و جوامع پرداخته شود.

همراستا با برگزاری این مجمع، و در جهت ترویج راه­حل های نو و پایدار برای چالشهای پیش روی شهرها و جوامع، نمایشگاه راه­حلهای شهری (Urban Solutions Expo) نیز برپا خواهد شد. جهت اظهار علاقه­مندی و شرکت در این نمایشگاه، فرم ثبت‌نام آنلاین را در وب‌سایت www.unhabitat.org/habitatassembly تکمیل نموده و دستورالعمل‌های نمایشگاه را مطالعه نمایید. این وبسایت از تاریخ 10/12/1397 فعال خواهد شد و آخرین مهلت ثبت‌نام برای شرکت در این نمایشگاه نیز 11/1/1398 خواهد بود.

درخواست‌ رزرو غرفه‌ها و شرکت در نمایشگاه، بر اساس معیارهایی همچون «ارتباط موضوعی»، «مشارکت و حضور زنان و مردان از همه مناطق»، «زیبایی بصری»، «نوآوری» و با در نظر گرفتن محدودیت­های تدارکاتی، بررسی و نتایج درخواست‌ها تا تاریخ 26/1/1398 اعلام خواهد شد.

جهت هرگونه پرسش در خصوص نمایشگاه و اطلاعات بیشتر، از طریق آدرس ایمیل زیر با مجمع اسکان بشر ملل متحد تماس بگیرید.

victor.mgendi@un.org

 

برای دانلود و مطالعه دستورالعمل‌های نمایشگاه اینجا کلیک کنید. 

فراخوان میزبانی “پردیس متفکران شهری 2019” منتشر شد

پردیس متفکران شهری (UTC) طرح ابتکاری کمپین جهانی شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد است که به عنوان فضایی برای تبادل نظر در جهت ارتقای شهرنشینی پایدار طراحی شده است.

کمپین جهانی شهری با هماهنگی هبیتات ابزاری برای گردهم آوردن شرکاء و اعضاء به منظور شناخت مسائل شهری، پیشنهاد راه­‌حل­‌ها و ایجاد تعهد نسبت به اهداف مشترک است. این کمپین با استفاده از شعار “I’m a City Changer”   و شعارهایی که کشورها با راه­‌اندازی کمپین ملی شهری خود در نظر می­گیرند بستر اولیه را برای هم­فکری بیشتر در مورد مسائل مختلف شهری فراهم می­‌آورد.

این کمپین هزاران نفر از مردم محلی، مقامات، کارشناسان و ذینفعان را به صورت حضوری و آنلاین در جهت هم فکری در مورد مسائل مختلف شهری گردهم آورده است.  امسال پردیس متفکران شهری از تاریخ 24 اسفند ماه 1397 تا 10 دی ماه 1398 برگزار خواهد شد.

کمپین جهانی شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد از علامندان میزبانی “پردیس متفکران شهری 2019”  دعوت می‌کند که فرم پروپوزال خود را برای فاز چهارم “پردیس متفکران شهری” را حداکثر تا تاریخ 10 اسفند ماه 1397 از طریق لینک زیر ارسال کنند.

http://www.worldurbancampaign.org/urban-thinkers-campus-4-0-resources

علامندان توجه نمایند که همه مدارک مربوطه را به دقت مطالعه نموده و درخواست خود را از طریق ایمیل به دبیرخانه کمپین جهانی شهری ارسال نمایند.

unhabitat-wuc@un.org / unhabitat-urbanthinkers@un.org  

 

برای کسب اطلاعات تکمیلی به وب‌سایت کمپین جهانی شهری مراجعه نمایید.

http://worldurbancampaign.org/apply-host-urban-thinkers-campus-2019

 

The State of Sri Lankan Cities 2018 report

The State of Sri Lankan Cities 2018 presents the first comprehensive assessment of Sri Lanka’s recent urban development. The Report is  a key output of the State of Sri Lankan Cities Project. It outlines a vision of a better urban future for all Sri Lankans, drawing on the UN’s Sustainable Development Goals and New Urban Agenda, as well as key Government of Sri Lanka strategic documents. The Report provides an analysis of the spatial attributes of Sri Lanka’s urbanization, an overview of its people and functions and examines city economies, urban housing, municipal services, urban connectivity and municipal transport, climate risk and resilience, and governance. The report was jointly produced by the Government of Sri Lanka and UN-HABITAT with funding from the Australian Government Department of Foreign Affairs and Trade.

View and download the report here

معرفی بندرتاریخی کنگ: جواهری در حاشیه خلیج فارس

 

بافت تاریخی شهرها بخش مهمی از هویت فردی و اجتماعی ساکنان هر سرزمین و بستری برای زنده ماندن و تداوم تاریخ و فرهنگ ملت‌ها است که بی‌توجهی و تخریب آن خسارات جبران ناپذیری در تمامی عرصه‌ها برای آن سرزمین به دنبال خواهد داشت. از این رو حفظ و حراست از این گونه میراث گرانبهای تاریخی و فرهنگی ضروری است.

بندر کنگ از جمله شهرستان‌های بندر لنگه محسوب می‌شود و با جمعیتی در حدود بیست هزار نفر در فاصله ۱۶۵ کیلومتری غرب بندر عباس واقع است.

بافت تاریخی بندر کنگ منسجم و یکپارچه با عناصر شاخصی مانند بادگیرهای قدیمی و کوچه‌های باریک و سایه‌انداز، که یادآور شهرهای سنتی ایرانی است، علاوه بر ارزش‌های فرهنگی که در سیمای کلی خود دارد و نیز سرزندگی و شادابی که در آن دیده می‌شود، در برگیرنده آثار معماری ارزشمندی است که هر یک داستانی از تاریخ و سرگذشت این مرز و بوم را بازگو می‌کند. بیش از 280 خانه تاریخی در این بافت وجود دارد که در این میان بالغ بر 70 خانه، ارزش ثبت اثر در فهرست آثار تاریخی کشور را دارند. این موضوع خود نشان از بی نظیر بودن شرایط کالبدی این بافت تاریخی دارد و می‌تواند تصویری از الگوی شهرسازی ایرانی و معماری خانه‌های نواحی جنوبی کشور ایران ارائه نماید. علاوه بر این موضوع، بالغ بر 300 بادگیر در این شهر تاریخی هنوز سالم و پابرجا باقی مانده‌اند که باعث تمایز و منحصر به‌فرد بودن این بافت نسبت به سایر شهرهای تاریخی همجوار شده است.

خوشبختانه به دلیل فرهنگ بالای مردمان این بندر، بافت تاریخی و ارزش های فرهنگی و دانش بومی، در بین این مردمان با وجود تمام ناملایمات حفظ شده و به امروز رسیده است. شهرداری کنگ و شرکت بازفرینی شهری در سالیان اخیر کوشیده‌اند تا بافت قدیمی این بندر تاریخی را حفظ کنند تا همانند الگویی در بازآفرینی و توسعه شهری مناسب بدرخشد.

 

با تشکر از شهرداری کنگ و خانم شیوا آراسته و همکاران

 

 

World Cities Day

The United Nations has designated every 31st of October as World Cities Day. The Day is expected to greatly promote the international community’s interest in global urbanization, push forward cooperation among countries in meeting opportunities and addressing challenges of urbanization, and contributing to sustainable urban development around the world.

The World Cities Day was established on 27 December 2013 by the General Assembly in its resolution A/RES/68/239, in which the General Assembly “decides to designate 31 October, beginning in 2014, as World Cities Day, invites States, the United Nations system, in particular UN-Habitat, relevant international organizations, civil society and all relevant stakeholders to observe and raise awareness of the Day”

The general theme of World Cities Day is Better City, Better Life, while each year a different sub-theme is selected, to either promote successes of urbanization, or address specific challenges resulting from urbanization.

The first World Cities Day was celebrated in Shanghai, China on 31 October 2014, under the theme Leading Urban Transformations.

The theme for World Cities Day 31 October 2018 was Building Sustainable and Resilient Cities and the Global Observation was celebrated in Liverpool, United Kingdom.

More information about this year’s World Cities Day celebrations is available here.

CONSULTANT VACANCY ANNOUNCEMENT-Three Positions

Job Title: City Consultant (Slum Upgrading Tool Testing)

Organization: UN-Habitat Tehran Office

Deadline: 4 January 2019

Download the TOR 

 

برنامه اسکان بشر (هبیتات) در ایران به سه کارشناس با سابقه در زمینه معماری، شهرسازی، طراحی شهری و یا برنامه¬ریزی شهری آشنا با مسائل حقوقی در حوزه شهری و مسلط به زبان انگلیسی در سه شهر سنندج، کرمانشاه و تبریز (هر شهر یک کارشناس) برای دو ماه کاری در اجرای طرحی مطالعاتی و کوچک مقیاس در چارچوب همکاری با شهرداری های قید شده، نیاز دارد. هر کارشناس باید ترجیحا از شهر مربوطه باشد و با مسائل شهری خود آشنایی کامل داشته باشد. جزییات کامل شرح وظایف را در لینک زیرمشاهده فرمایید. تاریخ اتمام ارسال درخواست ۱۴ دی ماه ۱۳۹۷ است.

 

برای دانلود جزییات کامل شرح وظایف را در لینک زیرمشاهده فرمایید اینجا کلیک کنید. 

 

***

متن سخنرانی سیامک مقدم در مراسم افتتاحیه پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۸ آذر ۱۳۹۷

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر آقاجانی، مسئولان محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خانم‌ها آقایان سلام،

 

اول از همه متشکرم از اینکه به من فرصتی داده شد که چند کلمه‌ای در افتتاحیه کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات عرض کنم و به عنوان نماینده دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران خیلی سپاسگزار هستم.

 

وظایف اصلی برنامه اسکان بشر ملل متحد در حوزه مسکن و توسعه شهری است اما بخش مهمی از کار هبیتات مربوط به کاهش خطرپذیری در مقابل سوانح طبیعی یا انسان‌ساز است. بنده از زمانی که فارغ التحصیل شدم و در طول 30 سال که در سازمان ملل خدمت می‌کنم با جنگ و سوانح طبیعی و انسان‌ساز مرتب درگیر بودم. بیمارستان‌ها بخصوص در مواقعی که سوانح طبیعی یا انسان‌ساز روی می‌دهد، اهمیت و نقش مهمی دارند. اصولا در بعد از سونامی 2004 که در چندین کشور در آسیا اتفاق افتاد و اندونزی بیشترین خسارت را دید اگر یاد داشته باشید آن سانحه بسیار بزرگ بود و پس از آن سانحه، سازمان‌دهی سیستم سازمان ملل مقداری بهتر شد و در مورد برخورد با وقایع، یک سری تجربیات ازآن سوانح حاصل شد.

 

بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مدارس و ساختمان‌های دولتی پس از سانحه بسیار نقش مهمی دارند چرا که مدارس می تواند برای اسکان موقت افراد آسیب دیده استفاده شوند، ساختمان‌های دولتی باید برقرار باشند تا سیستم حکومتی و حاکمیتی بتوانند به مردم سانحه دیده کمک بکنند؛ بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باید بتوانند به کسانی که مجروح شدند و آسیب دیده‌اند خدمت رسانی کنند و از تلفات انسانی جلوگیری کنند. البته بیمارستان‌ها و مراکز درمانی وظایف دیگری نیز دارند که در حالت عادی به مردم کشور، شهر و منطقه خودشان خدمات پزشکی و درمانی ارائه می‌کنند.

 

دفتر هبیتات تهران حدود ۴ سال پیش با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران دوره‌های آموزشی مقاوم‌سازی، تاب‌آوری، بهبود و امنیت بیشتر بیمارستان‌ها در مقابل سوانح طبیعی را آغاز کرد. طی این دوره‌های آموزشی که انجام دادیم نتیجه‌گیری کردیم که تعدادی از مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور ما از تاب‌آوری لازم بخصوص در مقابل زلزله برخوردار نیستند. دفتر هبیتات تهران طرحی برای تاب‌آوری و مقاوم‌سازی و ارزیابی بیمارستان‌ها به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد داد که خوشبختانه قبول شد. در این زمان به دولت ژاپن نیز درخواست کمک مالی دادیم که ما بتوانیم در این طرح همکاری داشته باشیم. خوشبختانه پارسال از طرف دولت ژاپن برای حمایت مالی از این پروژه موافقت شد و ما هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ی مربوطه را امضا کردیم.

 

همکاران من در طی ۴ پنل که در این کنگره داریم در مورد طرح بهتاب بیشتر توضیح خواهند داد. ما می دانیم که بعضی از مقررات و آیین‌نامه‌ها در مورد ساخت و ساز احتیاج به بهبود دارند. بیمارستان‌ها شاید یک آیین‌نامه خاص خودشان را داشته باشند. در این طرح ما امیدواریم که بتوانیم با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادهای در انتهای این طرح به یک سری جمع بندی‌هایی برسیم. تاکید می‌کنم که در 10-15 سال گذشته کارهای زیادی در مورد مقاوم‌سازی و یا افزایش تاب‌آوری بیمارستان‌ها انجام شده اما یکی از مواردی که کمتر شاید مورد توجه قرار گرفته موارد غیرسازه‌ای بیمارستان‌ها است.

 

نکته آخر و مهم، در 4 سال و نیم که من به ایران بازگشتم و مسئول دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران هستم، مشاهده کردم که در خیلی زمینه‌ها در کشور ما آسیب‌شناسی، تحقیق و مشکلات را شناسایی می کنیم اما کمتر اقدام می‌کنیم و باید در این مورد خودمان را تقویت کنیم و به مسائلی بپردازیم که وافعا موجب حل مشکلات آسیب‌های شناسایی شده بخصوص در مورد بیمارستان‌ها شویم.

 

در تجربه زلزله کرمانشاه، بیمارستان تازه تاسیس شده‌ای فرو ریخت و بیمارستان دیگری که قدیمی بود فرو نریخت اما به دلایل مشکلات غیر سازه‌ای از کار افتاد. البته بیمارستان‌های صحرایی تشکیل شد و به هر حال حلال احمر جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر نهادها امر کمک رسانی در زمینه خدمات درمانی را اجرا کردند. واقعیت این است که ضعف سازه ای بیمارستان‌ها کاملا مشخص شد.

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد مالکیت  طرح بهتاب را از آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  می‌داند و ما در بخش کوچکی از کار از نظر فنی همکاری می‌کنیم. امیداوریم که در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتوانیم قدمی مثبت در جهت مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و افزایش تاب‌آوری آن‌ها برداریم و برنامه سرمایه گذاری 5 یا 10 ساله تهیه کنیم چون کار بازسازی کار آنی و سریع نیست و بسیار زمان‌بر است. تاکید می کنم نه تنها در ایران بلکه در همه کشورها در طول زمان با پیشرفت علم، مقررات ساختمان و آیین‌نامه‌ها تغییر می‌کنند. بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بر اساس مقررات حدود 10-12 سال پیش ساخته شده‌اند. این مقررات در سال‌های اخیر به‌روزتر شده، بنابراین ارزیابی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و سایر ساختمان‌های دولتی یا مدارس به هر حال نیاز به بازنگری دارند چون مقررات تغییر کرده‌اند. خدمت دوستان پزشک عرض می‌کنم که می‌شود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را پس از تشخیص ناامنی مقاوم‌سازی کرد و لزومی به تخریب بیمارستان‌ و ساخت دوباره بیمارستان ها نیست.  در ژاپن در عرض 10 – 15 سال بر اساس تغییر مقررا۹۸% مدارس بدون اینکه خللی در کار مدارس پیش آید بازسازی شده‌اند. این درصد پیشرفت در مورد بیمارستان‌ها در ژاپن 75% است. بنابراین می‌شود با هزینه‌های کمتر امور مقاوم‌سازی را اجرا کرد. ترکیه نیز چندین سال است که مقاوم‎سازی مدارس و بیمارستان‌ها را شروع کرده است.  همانطور که در کشورهای دیگر این کار در حال اجرا شدن است در کشور ما نیز با حمایت مسئولین محترم، مجلس شورای اسلامی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قابل اجرا است.

 

از اینکه به عرایض بنده گوش کردید سپاسگزارم.

برگزاری نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” در دانشگاه هنر

نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” در روز چهارشنبه ۲۱ آذر ماه در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر با حضور آقای رمی سیچپینگ، رئیس واحد برنامه ریزی منطقه‌ای و کلان‌شهری دفتر مرکزی برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا و آقای کیبونگ لی، مشاور فنی ارشد واحد برنامه‌ریزی منطقه‌ای و کلان‌شهری دفتر مرکزی برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه، آقای دکتر منوچهر معظمی، مدیر گروه شهرسازی دانشگاه هنر، ضمن خوش آمدگویی، خاطر نشان کرد که بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در برگزاری رویدادهایی نظیر این نشست علمی – تخصصی بسیار حائز اهمیت است. سپس آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران از همکاری با د انشگاه هنر جهت برگزاری این نشست در دانشگاه هنر ابراز خرسندی نمود. پس از آن دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در سطح جهانی و حوزه‌های فعالیت‌های این دفتر در ایران را توضیح داد. در انتها، آقای مقدم به توضیح مختصر در مورد پروژه “سیاست ملی شهری” ایران به عنوان یکی از سه پایلوت جهانی پرداخت.  

آقای رمی سیچپینگ پس از معرفی ساختار سازمان ملل متحد و جایگاه هبیتات در این سازمان، آرمان‌های توسعه پایدار را به عنوان یکی از اسناد بالا دستی برنامه اسکان بشر ملل متحد معرفی نمود. سخنرانی آقای سیچپینگ با توضیح کاربرد “سیاست ملی شهری” در یرداختن به چالش‌های ناشی از شهری شدن جمعیت جهانی ادامه یافت.

آقای کیبونگ لی مفهوم شهر هوشمند را تبیین نموده و با اشاره به نمونه‌های موفق متعدد در سایر کشورها، به جایگاه استراتژی شهر هوشمند در سیاست ملی شهری پرداخت. این نشست با جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی صحبت‌های حاضرین پایان یافت. با برگزاری این نشست، ماموریت سه روزه کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات در تهران خاتمه یافت.

***

Launch of the Final Diagnosis Report at the Third National Urban Policy Workshop

Tehran, 10 December 2018 (UN-Habitat) – The United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), in cooperation with the Housing and Construction Department of the Ministry of Roads and Urban Development and the Road, Housing and Urban Development Research Center, hosted the third National Urban Policy (NUP) workshop, and launched the final report of the Diagnosis Report on 10 December 2018 at the Road, Housing and Urban Development Research Center. Experts from the UN-Habitat Headquarters in Nairobi, Kenya, representatives from the UN-Habitat office in Iran, representatives from the Ministry of Roads and Urban Development and UN-Habitat Consultant for preparing the National Urban Policy Diagnosis Report gave a presentation at the opening of the workshop.

Mr. Ali Gaedi, Directorate of Housing and Construction representative, opened the meeting and welcomed the participants. He introduced the project and the purposes of conducting the workshop. Then Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office, briefed on the UN-Habitat global project on national urban policy and introduced the Experts from UN-Habitat’s headquarters in Nairobi, Kenya.

Remy Sietchiping, Head of the Regional and Metropolitan Planning Unit, UN-Habitat, Nairobi, Kenya appreciated the efforts of UN-Habitat Tehran Office and further introduced the National Urban Policy. He elaborated on the process, phases, principals and the journey of NUP. He emphasized that UN-Habitat attempts to make sure that the NUP will consider everyone’s participation, demonstration and capacity building. He added that the two important frameworks including the Sustainable Development Goals (SDGs) and the National Urban Policy must be localized and aligned to the context.

In the follow-up workshop, Dr. Sara Habibi, UN-Habitat Tehran Office urban and regional planner, explained the framework for national urban policy and provided a summary of the National Urban Policy Project in Iran as one of three global pilot projects. The Diagnosis Report was presented by Dr. Gity Etemad, UN-Habitat consultant. Later, the participants gave their comments and suggestions.

This meeting launched by representatives from UN-Habitat partners such as the Directorate of Housing and Construction, New Towns Development Company, Road, Housing and Development Research Center, Communication and International Affairs Center Tehran Municipality, Ministry of Energy, National Land and Housing Organization of Iran, Department of Environment, Urban Regeneration Company of Iran, Vice Presidency for Women and Family Affairs, Secretariat of the Metropolitan Cities, Tehran Disaster Mitigation and Management Organization, Natural Disaster Research Centre, Iranian Society of Consulting Engineers, Water and Sewerage Department of Tehran Province, Islamic Revolution Housing Foundation, Ministry of Cooperatives, Labour, and Social Welfare, Statistical Center of Iran, National Charity Network, University Researchers and Professors.

The mission of experts from UN-Habitat’s headquarters will be followed by a field visit from the Parand New Town and a Scientific-expert meeting on “The National Urban Policy and Smart Cities” at the University of Art.

برگزاری سومین کارگاه سیاست ملی شهری و رونمایی از گزارش فاز شناخت

دفتر هبیتات تهران، 19 آذر  1397–  برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) با همکاری معاونت مسکن وساختمان وزارت راه وشهرسازی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سومین کارگاه سیاست ملی شهری و رونمایی از گزارش پایانی فاز شناخت را در تاریخ 19 آذر ماه 1397در سالن استاد حامی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار کرد. در این جلسه کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات در نایروبی، کنیا، نمایندگان هبیتات در ایران، نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و مشاور هبیتات در تهیه گزارش شناخت سیاست ملی شهری ایران به سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این کارگاه، آقای علی قائدی، نماینده معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ضمن خوش آمدگویی به معرفی طرح و اهداف برگزاری کارگاه پرداخت. سپس آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران به معرفی مختصر سیاست ملی شهری پرداخت و کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات در نایروبی، کنیا را معرفی کرد.

آقای رمی سیچپینگ، رئیس واحد برنامه ریزی منطقه‌ای و کلان‌شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا از زحمات دفتر هبیتات تهران قدرانی کردند و فازهای سیاست ملی شهری را معرفی نمود. وی تاکید کرد که برنامه اسکان بشر ملل متحد تلاش می‌کند که ازمشارکت ذینفعان، ارائه و ظرفیت سازی سیاست ملی شهری اطمینان حاصل کند. او افزود که دو چارچوب مهم، آرمان‌های توسعه پایدار و سیاست ملی شهری باید متناسب با شرایط محلی‌سازی شوند.

در ادامه این کارگاه خانم سارا حبیبی، برنامه‌ریز شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات تهران به معرفی چارچوب سیاست ملی شهری پرداخت و خلاصه‌ای از روند پیشرفت پروژه سیاست ملی شهری در ایران به عنوان یکی از سه پروژه پایلوت جهانی را ارائه نمود. در ادامه کارگاه، گزارش شناخت توسط خانم گیتی اعتماد، مشاور هبیتات ارائه شد. کارگاه مذکور با ارائه نظرات و پرسش‌های حاضرین در جلسه پایان یافت.

این جلسه با حضور نمایندگانی از معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی،  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مرکز ارتباطات شهرداری تهران، وزارت نیرو، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت بازآفرینی شهری ایران، دفتر معاونت  ریاست جمهوری در امور زنان، مجمع شهرداران کلان شهرهای کشور، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، پژوهشکده سوانح طبیعی، سازمان بهزیستی کشور، مرکز نوآوری و پارک فناوری شهر، سازمان مدیریت بحران کشور، جامعه مهندسان مشاور، شرکت آب و فاضلاب استان تهران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مرکز آمار ایران، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، شبکه ملی نیکوکاری و خیریه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پژوهشگران و اساتید دانشگاه تشکیل شد.

سفر سه روزه کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات با بازدید از شهر جدید پرند و نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر ادامه خواهد یافت.

***

نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” برگزار می شود

نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” برگزار می شود.
???? چهارشنبه ۲۱ آذر ماه 1397
????۱۰:۰۰ الی ۱۲:۰۰
????دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر
حضور در این نشست برای عموم علاقه‌مند آزاد است.

The Fifth International Specialized Congress and Second International Congress for Hospital Build and Facility Management Opens in Tehran

Negar Hajghasemi ©

The Fifth International Specialized Congress and Second International Congress for Hospital Build and Facility Management has opened on 9 December 2018 at Razi International Conference Center, Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran. Mr. Shahqadami, Scientific Secretary of the congress, Mr. Siamak Moghaddam, Chief  of the UN-Habitat Tehran Office, Mr. Aqajani, President of the Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Head of  the Congress, Mr. Sadeghi Rad, Deputy- General of Planning and Control of the Social Security Organization, Mr. Shahriari, Secretary-General of the Salamat Charity and chairman of the Medical Council of the Islamic Consultative Assembly attended and gave a speech at the opening ceremony.  This two-day congress will proceed till 10 December 2018.

Negar Hajghasemi ©

In his opening remarks, Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office thanked the organizers of the congress especially the Ministry of Health and Medical Education for cooperating with UN-Habitat and introduced the activities of the this office in the area of ​​natural disaster and man-made hazard mitigation. He emphasized the importance of the role of hospitals, schools and other public and governmental buildings in natural and man-made disasters and referred to the experiences of Japan and Turkey in the retrofitting of hospitals and schools. He added that we need to retrofit and improve the resilience of hospitals in the country. Mr. Siamak Moghaddam provided a brief introduction on the project “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”  (BEHTAB) and its role in co-operation with the Ministry of Health and Medical Education in order to set up a process of retrofitting and increasing the resilience of hospitals and to formulate a long-term investment program.

The purpose of this congress is to integrate and coordinate between all related organizations and institutes active in the field of hospital build and facility management in the levels of needs assessment; designing, consultation; approval; contracting; implementation; supervision and operation in order for increasing the efficiency of sources and attracting the public cooperation as well as building and equipping new hospital equipment based on international and national standards and better servicing to the patients.

Negar Hajghasemi ©

Thousands of experts and managers of the country’s health sector will be present at this congress and UN-Habitat Tehran Office will present panels on “Health System Reform: comparison of various successful cases”, “Strategies for Design and Retrofitting of Safe Hospitals”, “Improving Multi Hazard Resilience of Hospitals” and “Improving Multi Hazard Resilience of Hospitals: Applicable Methodologies” On the first day and the second day of this congress. In this congress, the project for “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”  (BEHTAB), which is being implemented by the United Nations Human Settlements Program and the Ministry of Health and Medical Education of the Islamic Republic of Iran and Funded by the government of Japan, will be presented and its achievements, findings and methodology will be discussed.

***

پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با حضور دفتر هبیتات تهران افتتاح شد

© نگار حاج‌قاسمی

تهران، 18 آذر 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) – مراسم افتتاحیه پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین‌المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات در روز یکشنبه 18 آذر ماه 1397 در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران  با حضور و سخنرانی جناب آقای شاهقدمی، دبیر علمی کنگره،  جناب آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، جناب آقای آقاجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس کنگره، جناب آقای صادقی راد، معاون برنامه ریزی و نظارت درمان سازمان تامین اجتماعی، جناب آقای شهریاری، دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.  این کنگره به مدت دو روز است و تا تاریخ 19 آذرماه 1397 ادامه خواهد یافت.

آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران  © نگار حاج‌قاسمی

آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در سخنان افتتاحیه خود ضمن تشکر از برگزارکنندگان همایش به‌ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای همکاری با این دفتر، فعالیت‌های دفتر هبیتات تهران در بخش کاهش خطرپذیری سوانح طبیعی یا انسان‌ساز را بر شمرد. وی براهمیت نقش بیمارستان‌ها، مدارس و دیگر ساختمان‌های عمومی و دولتی در سوانح طبیعی و انسان‌ساز تاکید نمود و به تجارب کشورهای ژاپن و ترکیه در مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و مدارس اشاره نمود. او افزود که به مقاوم‌سازی و افزایش تاب‌آوری بیمارستان‌ها در کشور نیازمندیم. آقای سیامک مقدم به معرفی مختصر پروژه ” بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در مقابل مخاطرات چندگانه” (بهتاب)  و نقش آن در همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای راه‌اندازی فرآیند مقاوم‌سازی و افزایش تاب‌آوری بیمارستان‌ها و تدوین برنامه سرمایه‌گذاری دراز مدت در همین زمینه پرداخت.  

محورهای این کنگره عبارت است از: بیمارستان‌های تاب‌آور، امن و پاسخگو در بحران، حوادث و بلایا و مقاوم سازی اجزای آن، رویکردهای جدید و تجربیات بین‌المللی در تامین منابع مالی، ساخت، تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان‌ها و راهکارهای افزایش مشارکتهای مردمی، طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان‌های بزرگ، رویکردها و تکنولوژی‌های نوین طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان‌های آینده، تاسیسات نوین بیمارستانی و رویکردهای بهینه کاهش مصرف انرژی در بیمارستان‌ها، تجهیزات نوین در بیمارستان‌های آینده، مهندسی نگهداشت مدیریت منابع فیزیکی و تجهیزات و بازسازی بیمارستان‌ها و چالش‌ها و راهکارهای طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها.

© نگار حاج‌قاسمی

در این کنگره که با حضور هزار نفر از متخصصان و مدیران بخش درمان کشور در حال برگزاری است، برنامه اسکان بشر ملل متحد در چهار پنل تخصصی مشارکت خواهد داشت: در روز اول این کنگره پنل‌های “اصلاحات نظام سلامت: مقایسه نمونه‌های موفق” و “راهبردهای طراحی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌های ایمن” و در روز دوم پنل‌های ” بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در مقابل مخاطرات چندگانه” و  ” طرح  بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در مقابل مخاطرات چندگانه: روش‌های قابل اجرا”  سازماندهی و برگزار خواهد شد. در این همایش طرح بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) که توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حمایت مالی دولت ژاپن در دست اجرا است معرفی می‌شود و دستاوردها، یافته‌ها و روش‌شناسی آن مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.  

***

امضای یادداشت تفاهم بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران

تهران، 13 آذر ماه 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) – برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران یادداشت تفاهمی برای بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها امضا کردند.

هدف پروژه موضوع این یادداشت تفاهم که اعتبار آن توسط دولت ژاپن تامین شده است، ارزیابی عملکرد مراکز درمانی و بیمارستان‌های ایران در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی، تدوین مبانی تحلیلی و حصول توافقی جمعی برای سرمایه‌گذاری دراز مدت در زمینه کاهش خطرات در بخش سلامت است. این همکاری پنج دستاورد مشخص خواهد داشت:

۱. ارزیابی آسیب‌پذیری زیرساخت‌های سلامت (بیمارستان‌ها و مراکز درمانی) در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی.

۲. تدوین دستورالعمل‌های طراحی مراکز درمانی برای استمرار عملکرد اجزای ساختاری و غیر ساختاری این مراکز بر اساس استانداردهای به‌روز بین المللی.

۳.مقاوم‌سازی و احیای چند بیمارستان نمونه از دیدگاه اجزای غیر سازه‌ای.

۴.ارتقای ظرفیت کارشناسان بخش سلامت برای طراحی ساختمان‌ها و مدیریت بهره‌برداری از مراکز درمانی.

۵. طراحی پروژه سرمایه‌گذاری کاهش آسیب پذیری دراز مدت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

جناب آقای محسن اسدی لاری، مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت، از دولت ژاپن برای کمک مالی و از برنامه اسکان بشر ملل متحد برای کمک‌های فنی قدردانی کردند.

جناب آقای موسوی، مدیر کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه تأکید کرد که این وزارت از تلاش های برنامه اسکان بشر ملل متحد در این زمینه حمایت می کندو او همچنین از دولت ژاپن برای حمایت مالی از این پروژه قدردانی کرد.

جناب آقای امیر ساکی، مدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت، بر همکاری متقابل برای ارزیابی آسیب‌پذیری و خطرپذیری زیرساخت‌های سلامت تاکید کرد که که منجر به تدوین دستورالعمل‌های طراحی مراکز درمانی می‌شود.

جناب آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، مراتب سپاس خود را از حمایت مالی دولت ژاپن و حضور ایشان در این جلسه که نشانه علاقه دولت ژاپن برای کاهش خطر سوانح است اعلام کرد. او توضیح داد که پس از زمین‌لرزه ویرانگر کرمانشاه در سال 1396، برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران این پروژه را برای کاهش خطرات لرزه‌ای بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی در ایران به سفارت ژاپن پیشنهاد کرد. وی افزود که برنامه اسکان بشر ملل متحد قصد دارد نتایج این پروژه را از طریق پیشنهاد راهنماها و تغییراتی در مقررات ساختمانی به دیگر ساختمان‌های عمومی و شریان‌های حیاتی تعمیم دهد.

جناب آقای ترو مرییکاوا، دبیر کل سفارت ژاپن در ایران، به برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران برای امضای یادداشت تفاهم برای طرح ” ارزیابی عملکرد مراکز درمانی و بیمارستان‌های ایران در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی ” تبریک گفت.  او همچنین به خلاصه‌ای از تجارب و تخصص دولت ژاپن اشاره و تمایل دولت ژاپن را برای انجام چنین پروژه‌هایی در کشورهای دیگر که در معرض زلزله هستند اعلام کرد.

این یادداشت تفاهم توسط آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و آقای امیر ساکی، مدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت در حوزه قائم مقام وزیر در امور بین‎الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران امضا شد.

UN-Habitat and Iran’s Ministry of Health Sign MoU on Hospital Resilience

Tehran, 3 December 2018 (UN-Habitat Tehran) – UN-Habitat Tehran Office signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the Ministry of Health and Medical Education (MoHME) of the Islamic Republic of Iran for improving the resilience of hospitals.

Funded by the government of Japan, the project for “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”  (BEHTAB) – the subject of this MoU- aims to develop the consensus-driven analytical foundation required for longer-term investments to reduce the risk in the health sector in Iran. It will focus on five main outcomes:

i) Assessment of the vulnerability and risk of the health infrastructures to earthquakes and other natural hazards;

ii) Developing design guidelines for the Health Centers based on permanent function of structural and non-structural components, according to up-to-date international standards;

iii) Retrofitting and rehabilitation of the selected hospitals from non-structural components perspective;

iv) Capacity development of the health experts and individuals for design, construction, and utilization management of Health Centers.

v) Design of long-term vulnerability reduction investment plan for the Ministry of Health.

In his opening remarks Mr. Mohsen Asadi Lari, Vice Minister for International Affairs of MoHME appreciated the government of Japan for its financial assistance and thanked UN-Habitat for their technical inputs.

Mr. Mousavi, Director General of International Affairs for Environment and Sustainable Development, Ministry of Foreign Affairs,  also reiterated that the MFA supports the efforts of UN-Habitat in this regard and also thanked the Government of Japan for financially supporting this project.

Mr. Amir Saaki, Director General for Physical Resources Development and Civil Affairs underscored the mutual collaboration to vulnerability and risk assessment of health infrastructure which will result in design guidelines for the health facilities.

Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office expressed his gratitude to the Government of Japan for its generosity in financing this project and their presence in the signing ceremony which demonstrated their keen interest in the area of disaster risk reduction. He explained that after the devastating Kermanshah earthquake in 2017, UN-Habitat Tehran proposed this project to reduce seismic risks of hospitals and health facilities in Iran. He added that UN-Habitat aims to replicate the results of this project for other public buildings and lifelines through various guidelines and proposed changes in the building regulations.

Mr. Toru Morikawa, Charge d’affairs of the Embassy of Japan in Iran conveyed his sincere congratulations and gratitude to UN-Habitat Tehran and the Ministry of Health for signing the MoU to implement the project on the “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”. He further provided a summary of the experiences and expertise of the Government of Japan and its willingness to conduct such projects in other earthquake-prone countries.

The MoU was co-signed by Chief of UN-Habitat Tehran Office, Mr. Siamak Moghaddam, and Director General for Physical Resources Development and Civil Affairs, Mr. Amir Saaki in a meeting at the International Affair Department at the Ministry of Health and Medical Education.

Leveraging Land: Land-based Finance for Local Governments – A Reader and A Trainer’s Guide

One important pattern among highly urbanized countries is that they tend to rely more heavily on land-based taxes. A review of 64 countries shows a strong positive correlation between the urban population percentage and land-based taxes as a percentage of GDP.
The table presented in the adjacent box illustrates this point. While the average land-based tax revenue for these countries is about 0.75 percent of GDP, the average among highly urbanized, high-income countries is over 1.5 percent of GDP. The table suggests that as urbanization intensifies in a country, and especially if income levels increase, the land becomes increasingly important in financing sustainable urban development.

Land-based Finance is a collective name given to a range of instruments by which local governments expand their revenue base and generate funds that will help them realize their service delivery, infrastructure development and maintenance goals. The broader contexts within which this tool is being developed are local governance and sustainable urbanization. The Land-based Finance tool is premised on the fact that urban land is a key factor of production and an important source of financing for urban development, including infrastructure, social housing and basic services.

Land-based finance is a flexible set of instruments that can be adapted to a variety of institutional and cultural contexts. It aims to enhance the availability of resources for local development. This training package seeks to provide urban decision makers, managers and other community leaders at both the local and national levels with a broader understanding of the range of land-based financing instruments that are available and in use around the world. The land-based finance instruments are the following: Recurring land value tax and recurring building value tax, betterment levies, special assessments, developer exaction, land value increment tax, sale of development rights, sale of public land, lease premiums and recurring lease payments and transfer taxes and stamp duties are the land-based finance instruments.

Download ` Leveraging Land: Land-based Finance for Local Governments – A Reader` from the link below:

https://goo.gl/tCLNgR

Download ` Leveraging Land: Land-based Finance for Local Governments – A Trainer’s Guide` from the link below:

https://goo.gl/b1dYAx

***

نشست تخصصی “مدیریت زمین” با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و برنامه اسکان بشر ملل متحد برگزار شد

نشست تخصصی “مدیریت زمین” در روز دوشنبه پنجم آذر ماه سال 1397  با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و وزارت راه و شهرسازی در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

این نشست با خوش‌آمد گوئی خانم غزال راهب، رئیس بخش معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز شد. آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران ضمن خوش‌آمدگوئی و معرفی آقای ژان دو پلسیس از وقوع زلزله شب گذشته در استان کرمانشاه و مناطق غرب کشور ابراز تاسف کرد.

نشست حاضر با ارائه آقای ژان دو پلسیس در مورد “مدیریت زمین” ادامه یافت. آقای ژان دو پلسیس، کارشناس ارشد بخش زمین و شبکه جهانی ابزار زمین برنامه اسکان بشر ملل متحد در نایروبی، کنیا است. او در دبیرخانه زمین و شبکه جهانی ابزار زمین مسئول بخش طرفیت‌سازی و تحقیق بوده و در زمینه حقوق زمین، تنظیم مجدد زمین و تامین مالیه زمین فعالیت می‌کند. ایشان در رشته فلسفه سیاسی تحصیل کرده و دارای بیش از ۲۵ سال سابقه کار در بخش زمین، مسکن و توسعه است.

آقای ژان دو پلسیس در طی ارائه خود به دستیابی به اهداف از طریق مدیریت زمین مناسب، معرفی شبکه جهانی ابزار زمین، طرز تهیه شبکه جهانی ابزار زمین، حق ملکیت، رویکرد مناسب مدیریت زمین و چالش‌های آن، استراتژی اجرا مناسب هر کشور پرداخت.

این نشست با جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی صحبت‌های حاضرین پایان یافت. در این نشست تخصصی با حضور نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی، سازمان نوسازی شهر تهران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شورای شهر، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت عمران شهرهای جدید، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان ملی زمین و مسکن، مرکز مطالعات شهرداری تشکیل شد.

برای دانلود فایل ارائه آقای  ژان دو پلسیس به لینک زیر مراجعه کنید. 

***

مسکن خوب شهرهای خوب ایجاد می‌کند – کارلوس زدیلیو

سخنرانی ششم فصل پنجم سخنرانی‌های شهری، توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد منتشر شد.

این سخنرانی به اهمیت تاثیر بخش مسکن بر توسعه شهرها و دستیابی به توسعه پایدار می پردازد. همچنین، وضعیت مسکن، فرصت‌ها و چالش‌های دستیابی به توسعه پایدار در کشور مکزیک را تشریح می‌کند.

لینک مشاهده ویدئو:

https://unhabitat.org/good-housing-makes-a-good-city-carlos-zedillo/

این سخنرانی بخشی از سخنرانی‌های شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه ای در مورد موضوعات مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و کارکنان برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل دسترسی هستند:

https://unhabitat.org/urbanlectures

دوره آموزشی “ابزارهای تامین مالی مبتنی بر زمین برای اداره شهرهای مسئولیت پذیر”

دوره آموزشی “ابزارهای تامین مالی مبتنی بر زمین برای اداره شهرهای مسئولیت پذیر” از تاریخ 6 الی 9 آذر ماه 1397 مشترکا توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد (واحد شبکه جهانی ایزار زمین GLTN  با همکاری بخش اقتصادی)، صندوق توسعه جهانی (FMDV)  و موسسه آموزش بین‌المللی کلانشهرها (MITI)  در غرب آسیا به میزبانی شهرداری مشهد برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این دوره آموزشی افزایش آگاهی از سیاست، زمینه قانونی و نهادی تامین مالی مبتنی بر زمین و نحوه استفاده از آن، ایجاد درک روشنی از کار مجموعه‌ای از ابزارهای مالی بر پایه زمین و پتانسیل هر ابزار در زمینه محلی خود، آگاهی عملی از نقش‌ها و وظایف مورد نیاز برای استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر زمین در محیط خود، ارائه طرح‌های پیش‌نویس شده که اقدامات مراحل بعدی را بررسی می‌کند و ایجاد انگیزه، انرژی و تعهد برای برنامه‌های عملیاتی است.

مخاطبین این دوره مسئولان عالی، مدیران و متولیان برنامه‌ریزی شهری و سرمایه‌گذاری‌های کلان شهرداری‌ها، کارشناسان مسئول برنامه‌ریزی شهری، تامین مالی و سرمایه‌گذاری در شهرها و اعضای شوراهای شهر خواهند بود.

برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت موسسه آموزش بین‌المللی کلانشهرها در لینک زیر مراجعه کنید. https://goo.gl/numxaT 

برای مطالعه چشم‌انداز این دوره آموزشی فایل زیر را دانلود کنید.  http://unhabitat.org.ir/wp-content/uploads/2018/11/Concept-Note-V4-فارسی.pdf   

***

اولین نشست از سلسه نشست‌های سخنرانی‌های شهری با موضوع “مشارکت در عمل” برگزار شد

اولین نشست از سلسه نشست‌های سخنرانی‌های شهری با موضوع “مشارکت در عمل” در روز یکشنبه 27 آبان ماه سال 1397 در محل خانه گفتمان (خانه وارطان) با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد و خانه گفتمان شهر (زیر مجموعه شرکت بازآفرینی شهری) برگزار شد.

این نشست با پخش ویدئو سخنرانی آقای نابیل حمدی، استاد دانشگاه آکسفورد بروکس آغاز و با گفتگو اعضای پنل پیرامون موضوع “مشارکت در عمل” ادامه یافت.

آقای سیامک مقدم، نماینده دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ضمن خوش‌آمدگوئی و معرفی ویدئوهای سخنرانی‌های شهری (Urban Lectures) برنامه اسکان بشر ملل متحد در سطح جهانی و نقش سازنده هبیتات در تهیه اسناد بالا دستی از جمله دستور کار جدید شهری گفت: ”هدف ما از برگزاری این نشست‌ها با همکاری دانشگاه‌ها و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی این است که بتوانیم در محیطی دوستانه و سالم گفتمان برقرار کنیم و خروجی این گفتمان استنتاج نکاتی است که مورد توجه افراد قرار گرفته و به‌تدریج پس از جمع‌آوری، این نکات را به مسئولین شهری که متولی برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران هستند منتقل کنیم، ما سعی خواهیم کرد که بحث‌ها و گفتگوها را جذاب‌تر کنیم تا از مشارکت و حضور بیشتر افراد بهره ببریم.”

آقای حسین ایمانی جاجرمی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به سه پیش زمینه برای تحقق مشارکت اشاره نمود. اول، وجود نهادهای بی طرف که حق اعتراض را به رسمیت بشناسند؛ دوم، وجود اعتماد اجتماعی؛ سوم، اهمیت نتایج ملموس و اهداف قابل دسترس.

خانم ساحل زارعی، رئیس هیئت مدیره موسسه توسعه و توانمندسازی ژیار در استان کردستان پس از معرفی اجمالی این سازمان از اهمیت نوع رویکرد در مشارکت برای ایجاد یک تغییر مثبت سخن گفت و خاطر نشان کرد: “در بحث مشارکت باید واقع بین باشیم.”

آقای محمد کریم آسایش، فعال حقوق شهروندی و عضو کمپین ملی شهری ایران به معرفی برخی از نمونه‌های عملی مشارکت در اسلام‌آباد، اکباتان و غیره پرداخت. در ادامه، این نشست با جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی صحبت‌های حاضرین پایان یافت. در این میان به نکاتی مانند فقدان سخت‌افزار و منابع لازم برای مشارکت، اهمیت مستند سازی پروژه‌های مشارکتی موجود و برخی چالش‌های اجرایی نظیر جلب اعتماد مردم محلی، دستیابی به هدف و چشم‌انداز مشترک و تناقض در رویه‌های قانونی اشاره شد.

کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری برگزار گردید

کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” برنامه اسکان بشر ملل متحد در افغانستان در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷ در محل دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و با حمایت این سازمان برگزار گردید؛ پس از چهار روز با بازدید از منطقه دوازده شهر تهران و محدوده بازار با مشایعت معاون شهرداری منطقه به کار خود پایان داد.  

New Mayor of Tehran Elected

Tehran, Nov 13, IRNA – Tehran’s Islamic City Council elected Mr. Pirooz Hanachi as the new Mayor of the Iranian capital city.

Winning 11 out of 21 votes on Tuesday’s election, Hanachi is the third mayor elected by the current Islamic City Council of Tehran, and the 18th after the Islamic Revolution in 1979. Hanachi’s predecessors were Mohammad-Ali Afshani and Mohammad-Ali Najafi.
Mr. Abbas Akhoundi, former Minister of Roads and Urban Development, who gained 10 votes, was the other candidate at the mayoral race.
The elected Mayor of Tehran, 54, was the Deputy Mayor for technical and construction affairs under Najafi’s office. Then he was moved to the urban development and architecture department of Tehran Municipality.
A graduate of the University of Tehran, the new Mayor had also been in senior positions at Iran’s Ministry of Roads and Urban Development.
Hanachi should obtain the ratification of Iran’s Interior Ministry to officially take the post.
Former Mayor of Tehran Mohammad Ali Afshani had to leave his post due to a new law recently passed by the Iranian Majlis (Parliament), according to which all the government retirees are forbidden from taking on new state responsibilities.  UN-Habitat Office in Tehran congratulates Mr. Pirooz Hanachi, who had a very positive collaboration with UN-Habitat during his service in the Ministry of Roads and Urban Development, and Tehran Municipality. UN-Habitat wishes him success in his new challenging mission and looks forward to even closer collaboration with Tehran Municipality in the coming years.

***

حناچی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد

به گزارش ‌ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه یکصدم شورای اسلامی شهر تهران پنجم از میان دو گزینه عباس آخوندی و پیروز حناچی، شهردار جدید را انتخاب  کردند.

در رأی گیری که توسط هیات رییسه انجام شد، عباس آخوندی با ۱۰ رای و پیروز حناچی با ۱۱ رای را کسب کند.

پیروز حناچی ۵۵ سال سن داشته و دارای تحصیلات دکتری معماری است.

پیروز حناچی هم از رقبای محمدعلی نجفی و هم از رقبای محمدعلی افشانی در زمان بررسی گزینه‌های بررسی شهرداری تهران بود، اما محمد علی نجفی شهردار سابق تهران او را از وزارت راه و شهرسازی به شهرداری تهران آورد تا به عنوان معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران فعالیتش را آغاز کند. افشانی نیز حناچی را به عنوان معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران منصوب کرد که فعالیتش تا قبل از انتخابش به عنوان شهردار جدید تهران ادامه داشت. 

حناچی که فارغ التحصیل اولین دوره دبیرستان مفید است. در دولت سیدمحمد خاتمی، در وزارت راه و شهرسازی دارای مسئولیت و در دولت محمود احمدی نژاد نیز مشاور وزیر راه، مسکن و شهرسازی بود. او در دولت حسن روحانی نیز معاون معماری و شهرسازی عباس آخوندی وزیر راه بود.

برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران انتخاب جناب آقای دکتر پیروز حناچی، که سابقه همکاری بسیار مثبتی هم در وزارت راه و شهرسازی و هم در معاونت‌های مختلف شهرداری تهران را داشته است، تبریک گفته و آرزوی سلامتی و موفقیت در این مسئولیت خطیر را دارد.

***

“Urban Resilience and Habitat Improvement, Disaster Risk Management and Built Environment” workshop began in Tehran

Tehran, 13 November 2018 (UN-Habitat Tehran) – “Urban Resilience and Habitat Improvement, Disaster Risk Management and Built Environment” workshop for urban managers and decision makers within the framework of UN-Habitat Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)” began on 11 November 2018 at the Economic Cooperation Organization (ECO) Secretariat in Tehran, Iran. This workshop is co-hosted and supported by the Economic Cooperation Organization (ECO) Secretariat and the UN-Habitat Offices in Kabul and Tehran. The participants of this workshop are a delegations of Afghanistan officials and experts as well as a number of executives and experts from the governmental organizations of the Islamic Republic of Iran.

In the course of this four-day workshop, participants will become familiar with issues such as urban resilience and habitat improvements, disaster risk management and built environment, earthquake risk management, land management, urban regeneration, and upgrading informal settlements. The participants will engage in collective learning by conducting bilateral talks and presenting their personal experiences. At the end of the course, a field visit to Urban Regeneration projects in central Tehran is planned for the Afghanistan delegation.

“The Project for City Resilience (PCR)” is implemented by the UN-Habitat Afghanistan with financial support from the Government of Japan, with the technical assistance of the UN-Habitat Office in Tehran in cooperation with the State Minister for Disaster Management and Humanitarian Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan. Two technical workshop and technical consultations have already been held in Kabul.

At the opening ceremony of this four-day workshop, Ambassador Mr. Hüseyin Avni Bıçaklı, Deputy Secretary General of ECO introduced the ECO Organization and its activities in the field of Disaster Risk Management (DRM) and its cooperation with the United Nations system including UN-Habitat and UNESCO, and defined the ECO priorities in this area. In his keynote speech Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office a.i. welcomed the participants and expressed his gratitude to the head of Afghanistan delegation, Mr. Haidari, Deputy Minister of State Ministry for Disaster Management and Humanitarian affairs of Afghanistan, for providing the opportunity for UN-Habitat Offices in both countries (Iran and Afghanistan) to co-operate within the framework of Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)”. He pointed out to the importance of issues such as Urban Resilience and Disaster Risk Management for UN-Habitat in documents such as the New Urban Agenda (NUA), Sustainable Development Goals (SDGs) and the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction, and emphasized on the importance of these issues for UN-Habitat. He added that the cooperation between the experts of both countries and the UN-Habitat Offices in Afghanistan and Iran under Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)” is also important from the UN’s perspective of South-South cooperation.

Mr. Ahmad Sadeghi, Head of Tehran Disaster Mitigation and Management Organization, then introduced and outlined the activities of his organization and measures taken in Tehran in order to mitigate the risks of disasters in the city. At the end of the opening ceremony, Mr. Mohammad Qassem Haidari, Deputy Minister of Policy, Coordination and Planning Department of State Minister for Disaster Management and Humanitarian Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan, explicated the practices of the government of Afghanistan in Disaster Risk Reduction and the Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)”.

This meeting was attended by representatives from UN-Habitat Office in Iran and Afghanistan; ECO Secretariat; Kabul Municipality; Afghanistan National Disaster Management Authority (ANDMA); Deputy Ministry of Municipalities (DMM) of Afghanistan; the Afghan Ministry of Foreign Affairs; Housing Foundation of the Islamic Revolution; Ministry of Road and Urban Development; Tehran Province Water and Wastewater Company; Afghanistan Ministry of Urban Development and Housing (MUDH); Department of Climate Change and Health; Institute of Environment Research; Tehran University of Medical Science; Municipality of Tehran; Embassy of the Republic of Tajikistan in Iran; the Asian and Pacific Centre for the Development of Disaster Information Management (APDIM) and UNESCO Office in Iran. The majority of the participants who attended the opening session will take part in the four-day workshop.

***

آغاز کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری

تهران 22 آبان 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران) – کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” برنامه اسکان بشر ملل متحد در افغانستان در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷ در محل دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و با حمایت این سازمان آغاز شد. شرکت‌کنندگان در این کارگاه آموزشی هیئتی نه نفره از مدیران افغانستان و برخی کارشناسان و مدیران سازمان‌های دولتی ایران را شامل می‌شوند.

در ادامه این کارگاه آموزشی چهار روزه، شرکت‌کنندگان با موضوعاتی چون تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع، مدیریت زمین، بازآفرینی شهری و ارتقاء سکونتگاه‌های غیر رسمی آشنایی پیدا خواهند کرد و با اجرای گفتگوی دوجانبه و ارائه تجربه‌های شخصی در فراگیری جمعی مشارکت خواهند کرد. در پایان کارگاه، هیئت مدیران افغانستان از نمونه‌هایی از برنامه‌های بازآفرینی شهری در تهران بازدید خواهند کرد.

“طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان طرحی است که توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در کابل با حمایت مالی دولت ژاپن و همکاری فنی دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و همکاری با وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث دولت جمهوری اسلامی افغانستان در دست اجرا است. دو کارگاه آموزشی و مشاوره فنی آن پیش از این در کابل برگزار شده بود.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه ، جناب آقای حسین آونی بیچاکلی، معاون دبیرخانه دائمی سازمان همکار‌ی‌های اقتصادی (اکو)‌ ضمن خوشامد،‌به معرفی سازمان اکو و فعالیت‌های آن در زمینه مدیریت ریسک سوانح (DRM) و بخصوص همکاری‌های قبلی با سازمان ملل متحد از جمله هبیتات و یونسکو پرداخت و اولویت‌های اکو را در همین زمینه کاری تعریف کرد. آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در سخنان افتتاحیه خود با خوش‌آمدگویی به همگی شرکت‌کنندگان تشکر ویژه‌ای از رئیس هیئت مدیران افغانستان،‌ جناب آقای حیدری، برای ایجاد فرصت همکاری بین دو دفتر هبیتات در دو کشور (ایران و افغانستان) در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان به‌عمل آورد. وی در ادامه به اهمیت موضوع تاب‌آوری شهری و مدیریت ریسک سوانح در هبیتات و به ویژه در اسنادی هم‌چون دستور کار جدید شهری (NUA)، آرمان‌های توسعه پایدار و یا چارچوب سندای اشاره کرد و بر اهمیت این مبحث در هبیتات اشاره داشت. وی افزود که از دیدگاه سازمان ملل، همکاری دو دفترهبیتات در دو کشور و تعامل کارشناسان دو کشور در “طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان از جهت همکاری جنوب – جنوب نیز اهمیت دارد.

سپس جناب آقای احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به معرفی این سازمان و به تشریح اقدامات سازمان تحت مدیریت خود و در سطح شهر تهران به بیان جزئیات پرداخت. در پایان مراسم افتتاحیه، جناب آقای محمد قاسم حیدری، ‌معاون وزارت سیاست‌گذاری، هماهنگی و برنامه‌ریزی کشور افغانستان در زمینه اقدامات دولت افغانستان در مدیریت کاهش خطرات و ریسک سوانح و”طرح تاب‌آوری شهری” دولت افغانستان توضیحاتی ارائه کردند.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی نمایندگانی از دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و افغانستان، دبیرخانه دائمی سازمان همکار‌ی‌های اقتصادی (اکو)، شهرداری کابل، نهاد ملی مدیریت سوانح در افغانستان، وزارت شهرداری‌ها در افغانستان، وزارت مسکن و شهرسازی افغانستان، وزارت امور خارجه افغانستان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شهرداری تهران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، موسسه پژوهش‌های زیست محیطی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وزارت راه و شهرسازی ایران، شرکت آب و فاضلاب استان تهران، شرکت بازآفرینی شهری ایران، سفارت تاجیکستان، مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) و دفتر یونسکو در ایران حضور داشتند. اکثر شرکت‌کنندگان در بخش افتتاحیه در کارگاه چهار روزه آموزشی شرکت دارند.

***

pic1
pic1

حوزه های کاری