The State of Sri Lankan Cities 2018 report

The State of Sri Lankan Cities 2018 presents the first comprehensive assessment of Sri Lanka’s recent urban development. The Report is  a key output of the State of Sri Lankan Cities Project. It outlines a vision of a better urban future for all Sri Lankans, drawing on the UN’s Sustainable Development Goals and New Urban Agenda, as well as key Government of Sri Lanka strategic documents. The Report provides an analysis of the spatial attributes of Sri Lanka’s urbanization, an overview of its people and functions and examines city economies, urban housing, municipal services, urban connectivity and municipal transport, climate risk and resilience, and governance. The report was jointly produced by the Government of Sri Lanka and UN-HABITAT with funding from the Australian Government Department of Foreign Affairs and Trade.

View and download the report here

معرفی بندرتاریخی کنگ: جواهری در حاشیه خلیج فارس

 

بافت تاریخی شهرها بخش مهمی از هویت فردی و اجتماعی ساکنان هر سرزمین و بستری برای زنده ماندن و تداوم تاریخ و فرهنگ ملت‌ها است که بی‌توجهی و تخریب آن خسارات جبران ناپذیری در تمامی عرصه‌ها برای آن سرزمین به دنبال خواهد داشت. از این رو حفظ و حراست از این گونه میراث گرانبهای تاریخی و فرهنگی ضروری است.

بندر کنگ از جمله شهرستان‌های بندر لنگه محسوب می‌شود و با جمعیتی در حدود بیست هزار نفر در فاصله ۱۶۵ کیلومتری غرب بندر عباس واقع است.

بافت تاریخی بندر کنگ منسجم و یکپارچه با عناصر شاخصی مانند بادگیرهای قدیمی و کوچه‌های باریک و سایه‌انداز، که یادآور شهرهای سنتی ایرانی است، علاوه بر ارزش‌های فرهنگی که در سیمای کلی خود دارد و نیز سرزندگی و شادابی که در آن دیده می‌شود، در برگیرنده آثار معماری ارزشمندی است که هر یک داستانی از تاریخ و سرگذشت این مرز و بوم را بازگو می‌کند. بیش از 280 خانه تاریخی در این بافت وجود دارد که در این میان بالغ بر 70 خانه، ارزش ثبت اثر در فهرست آثار تاریخی کشور را دارند. این موضوع خود نشان از بی نظیر بودن شرایط کالبدی این بافت تاریخی دارد و می‌تواند تصویری از الگوی شهرسازی ایرانی و معماری خانه‌های نواحی جنوبی کشور ایران ارائه نماید. علاوه بر این موضوع، بالغ بر 300 بادگیر در این شهر تاریخی هنوز سالم و پابرجا باقی مانده‌اند که باعث تمایز و منحصر به‌فرد بودن این بافت نسبت به سایر شهرهای تاریخی همجوار شده است.

خوشبختانه به دلیل فرهنگ بالای مردمان این بندر، بافت تاریخی و ارزش های فرهنگی و دانش بومی، در بین این مردمان با وجود تمام ناملایمات حفظ شده و به امروز رسیده است. شهرداری کنگ و شرکت بازفرینی شهری در سالیان اخیر کوشیده‌اند تا بافت قدیمی این بندر تاریخی را حفظ کنند تا همانند الگویی در بازآفرینی و توسعه شهری مناسب بدرخشد.

 

با تشکر از شهرداری کنگ و خانم شیوا آراسته و همکاران

 

 

World Cities Day

The United Nations has designated every 31st of October as World Cities Day. The Day is expected to greatly promote the international community’s interest in global urbanization, push forward cooperation among countries in meeting opportunities and addressing challenges of urbanization, and contributing to sustainable urban development around the world.

The World Cities Day was established on 27 December 2013 by the General Assembly in its resolution A/RES/68/239, in which the General Assembly “decides to designate 31 October, beginning in 2014, as World Cities Day, invites States, the United Nations system, in particular UN-Habitat, relevant international organizations, civil society and all relevant stakeholders to observe and raise awareness of the Day”

The general theme of World Cities Day is Better City, Better Life, while each year a different sub-theme is selected, to either promote successes of urbanization, or address specific challenges resulting from urbanization.

The first World Cities Day was celebrated in Shanghai, China on 31 October 2014, under the theme Leading Urban Transformations.

The theme for World Cities Day 31 October 2018 was Building Sustainable and Resilient Cities and the Global Observation was celebrated in Liverpool, United Kingdom.

More information about this year’s World Cities Day celebrations is available here.

CONSULTANT VACANCY ANNOUNCEMENT-Three Positions

Job Title: City Consultant (Slum Upgrading Tool Testing)

Organization: UN-Habitat Tehran Office

Deadline: 4 January 2019

Download the TOR 

 

برنامه اسکان بشر (هبیتات) در ایران به سه کارشناس با سابقه در زمینه معماری، شهرسازی، طراحی شهری و یا برنامه¬ریزی شهری آشنا با مسائل حقوقی در حوزه شهری و مسلط به زبان انگلیسی در سه شهر سنندج، کرمانشاه و تبریز (هر شهر یک کارشناس) برای دو ماه کاری در اجرای طرحی مطالعاتی و کوچک مقیاس در چارچوب همکاری با شهرداری های قید شده، نیاز دارد. هر کارشناس باید ترجیحا از شهر مربوطه باشد و با مسائل شهری خود آشنایی کامل داشته باشد. جزییات کامل شرح وظایف را در لینک زیرمشاهده فرمایید. تاریخ اتمام ارسال درخواست ۱۴ دی ماه ۱۳۹۷ است.

 

برای دانلود جزییات کامل شرح وظایف را در لینک زیرمشاهده فرمایید اینجا کلیک کنید. 

 

***

متن سخنرانی سیامک مقدم در مراسم افتتاحیه پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۸ آذر ۱۳۹۷

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر آقاجانی، مسئولان محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خانم‌ها آقایان سلام،

 

اول از همه متشکرم از اینکه به من فرصتی داده شد که چند کلمه‌ای در افتتاحیه کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات عرض کنم و به عنوان نماینده دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران خیلی سپاسگزار هستم.

 

وظایف اصلی برنامه اسکان بشر ملل متحد در حوزه مسکن و توسعه شهری است اما بخش مهمی از کار هبیتات مربوط به کاهش خطرپذیری در مقابل سوانح طبیعی یا انسان‌ساز است. بنده از زمانی که فارغ التحصیل شدم و در طول 30 سال که در سازمان ملل خدمت می‌کنم با جنگ و سوانح طبیعی و انسان‌ساز مرتب درگیر بودم. بیمارستان‌ها بخصوص در مواقعی که سوانح طبیعی یا انسان‌ساز روی می‌دهد، اهمیت و نقش مهمی دارند. اصولا در بعد از سونامی 2004 که در چندین کشور در آسیا اتفاق افتاد و اندونزی بیشترین خسارت را دید اگر یاد داشته باشید آن سانحه بسیار بزرگ بود و پس از آن سانحه، سازمان‌دهی سیستم سازمان ملل مقداری بهتر شد و در مورد برخورد با وقایع، یک سری تجربیات ازآن سوانح حاصل شد.

 

بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مدارس و ساختمان‌های دولتی پس از سانحه بسیار نقش مهمی دارند چرا که مدارس می تواند برای اسکان موقت افراد آسیب دیده استفاده شوند، ساختمان‌های دولتی باید برقرار باشند تا سیستم حکومتی و حاکمیتی بتوانند به مردم سانحه دیده کمک بکنند؛ بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باید بتوانند به کسانی که مجروح شدند و آسیب دیده‌اند خدمت رسانی کنند و از تلفات انسانی جلوگیری کنند. البته بیمارستان‌ها و مراکز درمانی وظایف دیگری نیز دارند که در حالت عادی به مردم کشور، شهر و منطقه خودشان خدمات پزشکی و درمانی ارائه می‌کنند.

 

دفتر هبیتات تهران حدود ۴ سال پیش با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران دوره‌های آموزشی مقاوم‌سازی، تاب‌آوری، بهبود و امنیت بیشتر بیمارستان‌ها در مقابل سوانح طبیعی را آغاز کرد. طی این دوره‌های آموزشی که انجام دادیم نتیجه‌گیری کردیم که تعدادی از مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور ما از تاب‌آوری لازم بخصوص در مقابل زلزله برخوردار نیستند. دفتر هبیتات تهران طرحی برای تاب‌آوری و مقاوم‌سازی و ارزیابی بیمارستان‌ها به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد داد که خوشبختانه قبول شد. در این زمان به دولت ژاپن نیز درخواست کمک مالی دادیم که ما بتوانیم در این طرح همکاری داشته باشیم. خوشبختانه پارسال از طرف دولت ژاپن برای حمایت مالی از این پروژه موافقت شد و ما هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ی مربوطه را امضا کردیم.

 

همکاران من در طی ۴ پنل که در این کنگره داریم در مورد طرح بهتاب بیشتر توضیح خواهند داد. ما می دانیم که بعضی از مقررات و آیین‌نامه‌ها در مورد ساخت و ساز احتیاج به بهبود دارند. بیمارستان‌ها شاید یک آیین‌نامه خاص خودشان را داشته باشند. در این طرح ما امیدواریم که بتوانیم با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادهای در انتهای این طرح به یک سری جمع بندی‌هایی برسیم. تاکید می‌کنم که در 10-15 سال گذشته کارهای زیادی در مورد مقاوم‌سازی و یا افزایش تاب‌آوری بیمارستان‌ها انجام شده اما یکی از مواردی که کمتر شاید مورد توجه قرار گرفته موارد غیرسازه‌ای بیمارستان‌ها است.

 

نکته آخر و مهم، در 4 سال و نیم که من به ایران بازگشتم و مسئول دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران هستم، مشاهده کردم که در خیلی زمینه‌ها در کشور ما آسیب‌شناسی، تحقیق و مشکلات را شناسایی می کنیم اما کمتر اقدام می‌کنیم و باید در این مورد خودمان را تقویت کنیم و به مسائلی بپردازیم که وافعا موجب حل مشکلات آسیب‌های شناسایی شده بخصوص در مورد بیمارستان‌ها شویم.

 

در تجربه زلزله کرمانشاه، بیمارستان تازه تاسیس شده‌ای فرو ریخت و بیمارستان دیگری که قدیمی بود فرو نریخت اما به دلایل مشکلات غیر سازه‌ای از کار افتاد. البته بیمارستان‌های صحرایی تشکیل شد و به هر حال حلال احمر جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر نهادها امر کمک رسانی در زمینه خدمات درمانی را اجرا کردند. واقعیت این است که ضعف سازه ای بیمارستان‌ها کاملا مشخص شد.

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد مالکیت  طرح بهتاب را از آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  می‌داند و ما در بخش کوچکی از کار از نظر فنی همکاری می‌کنیم. امیداوریم که در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتوانیم قدمی مثبت در جهت مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و افزایش تاب‌آوری آن‌ها برداریم و برنامه سرمایه گذاری 5 یا 10 ساله تهیه کنیم چون کار بازسازی کار آنی و سریع نیست و بسیار زمان‌بر است. تاکید می کنم نه تنها در ایران بلکه در همه کشورها در طول زمان با پیشرفت علم، مقررات ساختمان و آیین‌نامه‌ها تغییر می‌کنند. بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بر اساس مقررات حدود 10-12 سال پیش ساخته شده‌اند. این مقررات در سال‌های اخیر به‌روزتر شده، بنابراین ارزیابی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و سایر ساختمان‌های دولتی یا مدارس به هر حال نیاز به بازنگری دارند چون مقررات تغییر کرده‌اند. خدمت دوستان پزشک عرض می‌کنم که می‌شود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را پس از تشخیص ناامنی مقاوم‌سازی کرد و لزومی به تخریب بیمارستان‌ و ساخت دوباره بیمارستان ها نیست.  در ژاپن در عرض 10 – 15 سال بر اساس تغییر مقررا۹۸% مدارس بدون اینکه خللی در کار مدارس پیش آید بازسازی شده‌اند. این درصد پیشرفت در مورد بیمارستان‌ها در ژاپن 75% است. بنابراین می‌شود با هزینه‌های کمتر امور مقاوم‌سازی را اجرا کرد. ترکیه نیز چندین سال است که مقاوم‎سازی مدارس و بیمارستان‌ها را شروع کرده است.  همانطور که در کشورهای دیگر این کار در حال اجرا شدن است در کشور ما نیز با حمایت مسئولین محترم، مجلس شورای اسلامی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قابل اجرا است.

 

از اینکه به عرایض بنده گوش کردید سپاسگزارم.

برگزاری نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” در دانشگاه هنر

نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌
ملی شهری و شهرهای هوشمند” در روز چهارشنبه ۲۱ آذر ماه در دانشکده
معماری و شهرسازی دانشگاه هنر با حضور آقای رمی سیچپینگ، رئیس واحد برنامه ریزی
منطقه‌ای و کلان‌شهری دفتر مرکزی برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا و آقای کیبونگ
لی، مشاور فنی ارشد واحد برنامه‌ریزی منطقه‌ای و کلان‌شهری دفتر مرکزی برنامه
اسکان بشر ملل متحد در کنیا برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه، آقای دکتر منوچهر معظمی، مدیر گروه
شهرسازی دانشگاه هنر، ضمن خوش آمدگویی، خاطر نشان کرد که بهره‌مندی از ظرفیت
دانشگاه‌ها در برگزاری رویدادهایی نظیر این نشست علمی – تخصصی بسیار حائز اهمیت
است. سپس آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران از
همکاری با د انشگاه هنر جهت برگزاری این نشست در دانشگاه هنر ابراز خرسندی نمود. پس
از آن دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در سطح جهانی و حوزه‌های فعالیت‌های این
دفتر در ایران را توضیح داد. در انتها، آقای مقدم به توضیح مختصر در مورد پروژه “سیاست
ملی شهری” ایران به عنوان یکی از سه پایلوت جهانی پرداخت.  

آقای رمی سیچپینگ پس از معرفی ساختار سازمان ملل متحد و
جایگاه هبیتات در این سازمان، آرمان‌های توسعه پایدار را به عنوان یکی از اسناد
بالا دستی برنامه اسکان بشر ملل متحد معرفی نمود. سخنرانی آقای سیچپینگ با توضیح
کاربرد “سیاست ملی شهری” در یرداختن به چالش‌های ناشی از شهری شدن جمعیت
جهانی ادامه یافت.

آقای کیبونگ لی مفهوم شهر هوشمند را تبیین نموده و با اشاره به نمونه‌های موفق متعدد در سایر کشورها، به جایگاه استراتژی شهر هوشمند در سیاست ملی شهری پرداخت. این نشست با جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی صحبت‌های حاضرین پایان یافت. با برگزاری این نشست، ماموریت سه روزه کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات در تهران خاتمه یافت.

***

Launch of the Final Diagnosis Report at the Third National Urban Policy Workshop

Tehran, 10 December 2018 (UN-Habitat) – The United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), in cooperation with the Housing and Construction Department of the Ministry of Roads and Urban Development and the Road, Housing and Urban Development Research Center, hosted the third National Urban Policy (NUP) workshop, and launched the final report of the Diagnosis Report on 10 December 2018 at the Road, Housing and Urban Development Research Center. Experts from the UN-Habitat Headquarters in Nairobi, Kenya, representatives from the UN-Habitat office in Iran, representatives from the Ministry of Roads and Urban Development and UN-Habitat Consultant for preparing the National Urban Policy Diagnosis Report gave a presentation at the opening of the workshop.

Mr. Ali Gaedi, Directorate of Housing and Construction representative, opened the meeting and welcomed the participants. He introduced the project and the purposes of conducting the workshop. Then Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office, briefed on the UN-Habitat global project on national urban policy and introduced the Experts from UN-Habitat’s headquarters in Nairobi, Kenya.

Remy Sietchiping, Head of the Regional and Metropolitan Planning Unit, UN-Habitat, Nairobi, Kenya appreciated the efforts of UN-Habitat Tehran Office and further introduced the National Urban Policy. He elaborated on the process, phases, principals and the journey of NUP. He emphasized that UN-Habitat attempts to make sure that the NUP will consider everyone’s participation, demonstration and capacity building. He added that the two important frameworks including the Sustainable Development Goals (SDGs) and the National Urban Policy must be localized and aligned to the context.

In the follow-up workshop, Dr. Sara Habibi, UN-Habitat Tehran Office urban and regional planner, explained the framework for national urban policy and provided a summary of the National Urban Policy Project in Iran as one of three global pilot projects. The Diagnosis Report was presented by Dr. Gity Etemad, UN-Habitat consultant. Later, the participants gave their comments and suggestions.

This meeting launched by representatives from UN-Habitat partners such as the Directorate of Housing and Construction, New Towns Development Company, Road, Housing and Development Research Center, Communication and International Affairs Center Tehran Municipality, Ministry of Energy, National Land and Housing Organization of Iran, Department of Environment, Urban Regeneration Company of Iran, Vice Presidency for Women and Family Affairs, Secretariat of the Metropolitan Cities, Tehran Disaster Mitigation and Management Organization, Natural Disaster Research Centre, Iranian Society of Consulting Engineers, Water and Sewerage Department of Tehran Province, Islamic Revolution Housing Foundation, Ministry of Cooperatives, Labour, and Social Welfare, Statistical Center of Iran, National Charity Network, University Researchers and Professors.

The mission of experts from UN-Habitat’s headquarters will be followed by a field visit from the Parand New Town and a Scientific-expert meeting on “The National Urban Policy and Smart Cities” at the University of Art.

برگزاری سومین کارگاه سیاست ملی شهری و رونمایی از گزارش فاز شناخت

دفتر هبیتات تهران، 19 آذر  1397–  برنامه اسکان
بشر ملل متحد (هبیتات) با همکاری معاونت مسکن وساختمان وزارت راه وشهرسازی و مرکز
تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سومین کارگاه سیاست ملی شهری و رونمایی از گزارش پایانی
فاز شناخت را در تاریخ 19 آذر ماه 1397در سالن استاد حامی در مرکز تحقیقات راه،
مسکن و شهرسازی برگزار کرد. در این جلسه کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات در نایروبی،
کنیا، نمایندگان هبیتات در ایران، نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و مشاور هبیتات
در تهیه گزارش شناخت سیاست ملی شهری ایران به سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این کارگاه، آقای
علی قائدی، نماینده
معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ضمن خوش آمدگویی به معرفی طرح و اهداف
برگزاری کارگاه پرداخت. سپس آقای
سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران به معرفی مختصر سیاست
ملی شهری پرداخت و کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات در نایروبی، کنیا را معرفی کرد.

آقای رمی سیچپینگ، رئیس واحد برنامه ریزی منطقه‌ای
و کلان‌شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا از زحمات دفتر هبیتات تهران قدرانی
کردند و فازهای سیاست ملی شهری را معرفی نمود. وی تاکید کرد که برنامه اسکان بشر
ملل متحد تلاش می‌کند که ازمشارکت ذینفعان، ارائه و ظرفیت سازی سیاست ملی شهری
اطمینان حاصل کند. او افزود که دو چارچوب مهم، آرمان‌های توسعه پایدار و سیاست ملی
شهری باید متناسب با شرایط محلی‌سازی شوند.

در ادامه این کارگاه خانم سارا حبیبی، برنامه‌ریز
شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات تهران به معرفی چارچوب سیاست ملی شهری پرداخت و خلاصه‌ای
از روند پیشرفت پروژه سیاست ملی شهری در ایران به عنوان یکی از سه پروژه پایلوت
جهانی را ارائه نمود. در ادامه کارگاه، گزارش شناخت توسط خانم گیتی اعتماد، مشاور
هبیتات ارائه شد. کارگاه مذکور با ارائه نظرات و پرسش‌های حاضرین در جلسه پایان
یافت.

این جلسه با حضور نمایندگانی از معاونت مسکن و
ساختمان وزارت راه و شهرسازی،  مرکز
تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مرکز ارتباطات شهرداری تهران، وزارت نیرو، سازمان
ملی زمین و مسکن، سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت بازآفرینی شهری ایران، دفتر معاونت
 ریاست جمهوری در امور زنان، مجمع شهرداران
کلان شهرهای کشور، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، پژوهشکده سوانح طبیعی، سازمان
بهزیستی کشور، مرکز نوآوری و پارک فناوری شهر، سازمان مدیریت بحران کشور، جامعه
مهندسان مشاور، شرکت آب و فاضلاب استان تهران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مرکز
آمار ایران، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، شبکه ملی نیکوکاری و خیریه، وزارت
تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پژوهشگران و اساتید دانشگاه تشکیل شد.

سفر سه روزه کارشناسان دفتر مرکزی هبیتات با
بازدید از شهر جدید پرند و نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع
“سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه
هنر ادامه خواهد یافت.

***

نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” برگزار می شود

نشست علمی – تخصصی رویکردهای نوین شهری با موضوع “سیاست‌ ملی شهری و شهرهای هوشمند” برگزار می شود.
???? چهارشنبه ۲۱ آذر ماه 1397
????۱۰:۰۰ الی ۱۲:۰۰
????دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر
حضور در این نشست برای عموم علاقه‌مند آزاد است.

The Fifth International Specialized Congress and Second International Congress for Hospital Build and Facility Management Opens in Tehran

Negar Hajghasemi ©

The Fifth International Specialized Congress and Second International Congress for Hospital Build and Facility Management has opened on 9 December 2018 at Razi International Conference Center, Iran University of Medical Sciences, Tehran, Iran. Mr. Shahqadami, Scientific Secretary of the congress, Mr. Siamak Moghaddam, Chief  of the UN-Habitat Tehran Office, Mr. Aqajani, President of the Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Head of  the Congress, Mr. Sadeghi Rad, Deputy- General of Planning and Control of the Social Security Organization, Mr. Shahriari, Secretary-General of the Salamat Charity and chairman of the Medical Council of the Islamic Consultative Assembly attended and gave a speech at the opening ceremony.  This two-day congress will proceed till 10 December 2018.

Negar Hajghasemi ©

In his opening remarks, Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office thanked the organizers of the congress especially the Ministry of Health and Medical Education for cooperating with UN-Habitat and introduced the activities of the this office in the area of ​​natural disaster and man-made hazard mitigation. He emphasized the importance of the role of hospitals, schools and other public and governmental buildings in natural and man-made disasters and referred to the experiences of Japan and Turkey in the retrofitting of hospitals and schools. He added that we need to retrofit and improve the resilience of hospitals in the country. Mr. Siamak Moghaddam provided a brief introduction on the project “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”  (BEHTAB) and its role in co-operation with the Ministry of Health and Medical Education in order to set up a process of retrofitting and increasing the resilience of hospitals and to formulate a long-term investment program.

The purpose of this congress is to integrate and coordinate between all related organizations and institutes active in the field of hospital build and facility management in the levels of needs assessment; designing, consultation; approval; contracting; implementation; supervision and operation in order for increasing the efficiency of sources and attracting the public cooperation as well as building and equipping new hospital equipment based on international and national standards and better servicing to the patients.

Negar Hajghasemi ©

Thousands of experts and managers of the country’s health sector will be present at this congress and UN-Habitat Tehran Office will present panels on “Health System Reform: comparison of various successful cases”, “Strategies for Design and Retrofitting of Safe Hospitals”, “Improving Multi Hazard Resilience of Hospitals” and “Improving Multi Hazard Resilience of Hospitals: Applicable Methodologies” On the first day and the second day of this congress. In this congress, the project for “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”  (BEHTAB), which is being implemented by the United Nations Human Settlements Program and the Ministry of Health and Medical Education of the Islamic Republic of Iran and Funded by the government of Japan, will be presented and its achievements, findings and methodology will be discussed.

***

پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با حضور دفتر هبیتات تهران افتتاح شد

© نگار حاج‌قاسمی

تهران، 18 آذر 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) – مراسم افتتاحیه پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین‌المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات در روز یکشنبه 18 آذر ماه 1397 در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران  با حضور و سخنرانی جناب آقای شاهقدمی، دبیر علمی کنگره،  جناب آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، جناب آقای آقاجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس کنگره، جناب آقای صادقی راد، معاون برنامه ریزی و نظارت درمان سازمان تامین اجتماعی، جناب آقای شهریاری، دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.  این کنگره به مدت دو روز است و تا تاریخ 19 آذرماه 1397 ادامه خواهد یافت.

آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران  © نگار حاج‌قاسمی

آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل
متحد در ایران در سخنان افتتاحیه خود ضمن
تشکر از برگزارکنندگان همایش به‌ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای
همکاری با این دفتر، فعالیت‌های دفتر هبیتات تهران در بخش کاهش خطرپذیری سوانح
طبیعی یا انسان‌ساز را بر شمرد. وی براهمیت نقش بیمارستان‌ها، مدارس و دیگر
ساختمان‌های عمومی و دولتی در سوانح طبیعی و انسان‌ساز تاکید نمود و به تجارب
کشورهای ژاپن و ترکیه در مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و مدارس اشاره نمود. او افزود که
به مقاوم‌سازی و افزایش تاب‌آوری بیمارستان‌ها در کشور نیازمندیم. آقای سیامک مقدم به معرفی مختصر پروژه ” بهبود تاب‌آوری
بیمارستان‌ها در مقابل مخاطرات چندگانه” (بهتاب) 
و نقش آن در همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای راه‌اندازی
فرآیند مقاوم‌سازی و افزایش تاب‌آوری بیمارستان‌ها و تدوین برنامه سرمایه‌گذاری
دراز مدت در همین زمینه پرداخت.  

محورهای این کنگره عبارت است از: بیمارستان‌های تاب‌آور، امن و پاسخگو در بحران،
حوادث و بلایا و مقاوم سازی اجزای آن، رویکردهای جدید و تجربیات بین‌المللی در
تامین منابع مالی، ساخت، تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان‌ها و راهکارهای افزایش
مشارکتهای مردمی، طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان‌های بزرگ، رویکردها و تکنولوژی‌های
نوین طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان‌های آینده، تاسیسات نوین بیمارستانی و
رویکردهای بهینه کاهش مصرف انرژی در بیمارستان‌ها، تجهیزات نوین در بیمارستان‌های
آینده، مهندسی نگهداشت مدیریت منابع فیزیکی و تجهیزات و بازسازی بیمارستان‌ها و
چالش‌ها و راهکارهای طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها.

© نگار حاج‌قاسمی

در این کنگره که با حضور هزار نفر از متخصصان و
مدیران بخش درمان کشور در حال برگزاری است، برنامه اسکان بشر ملل متحد در چهار پنل
تخصصی مشارکت خواهد داشت: در روز اول این کنگره پنل‌های “اصلاحات نظام سلامت:
مقایسه نمونه‌های موفق” و “راهبردهای طراحی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌های
ایمن” و در روز دوم پنل‌های ” بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در مقابل
مخاطرات چندگانه” و  ” طرح  بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها در مقابل مخاطرات
چندگانه: روش‌های قابل اجرا”  سازماندهی و برگزار خواهد شد. در این همایش طرح
بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها (بهتاب) که توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد و وزارت
بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حمایت مالی دولت ژاپن در دست اجرا است معرفی می‌شود
و دستاوردها، یافته‌ها و روش‌شناسی آن مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.  

***

امضای یادداشت تفاهم بین برنامه اسکان بشر ملل متحد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران

تهران،
13 آذر ماه 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) –
برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی
ایران یادداشت تفاهمی برای بهبود تاب‌آوری بیمارستان‌ها امضا کردند.

هدف پروژه
موضوع این یادداشت تفاهم که اعتبار آن توسط دولت ژاپن تامین شده است، ارزیابی
عملکرد مراکز درمانی و بیمارستان‌های ایران در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی، تدوین
مبانی تحلیلی و حصول توافقی جمعی برای سرمایه‌گذاری دراز مدت در زمینه کاهش خطرات در
بخش سلامت است. این همکاری پنج دستاورد مشخص خواهد داشت:

۱. ارزیابی آسیب‌پذیری زیرساخت‌های سلامت
(بیمارستان‌ها و مراکز درمانی) در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی.

۲. تدوین دستورالعمل‌های طراحی مراکز درمانی برای
استمرار عملکرد اجزای ساختاری و غیر ساختاری این مراکز بر اساس استانداردهای به‌روز
بین المللی.

۳.مقاوم‌سازی و احیای چند بیمارستان نمونه از
دیدگاه اجزای غیر سازه‌ای.

۴.ارتقای ظرفیت کارشناسان بخش سلامت برای طراحی
ساختمان‌ها و مدیریت بهره‌برداری از مراکز درمانی.

۵. طراحی پروژه سرمایه‌گذاری کاهش آسیب پذیری
دراز مدت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

جناب آقای
محسن اسدی لاری، مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت، از دولت ژاپن برای کمک مالی
و از برنامه اسکان بشر ملل متحد برای کمک‌های فنی قدردانی کردند.

جناب آقای
موسوی، مدیر کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه تأکید کرد
که این وزارت از تلاش های برنامه اسکان بشر ملل متحد در این زمینه حمایت می کندو
او همچنین از دولت ژاپن برای حمایت مالی از این پروژه قدردانی کرد.

جناب آقای
امیر ساکی، مدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت، بر همکاری
متقابل برای ارزیابی آسیب‌پذیری و خطرپذیری زیرساخت‌های سلامت تاکید کرد که که
منجر به تدوین دستورالعمل‌های طراحی مراکز درمانی می‌شود.

جناب آقای
سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران، مراتب سپاس خود را از حمایت
مالی دولت ژاپن و حضور ایشان در این جلسه که نشانه علاقه دولت ژاپن برای کاهش خطر
سوانح است اعلام کرد. او توضیح داد که پس از زمین‌لرزه ویرانگر کرمانشاه در سال 1396،
برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران این پروژه را برای کاهش خطرات لرزه‌ای بیمارستان‌ها
و مراکز بهداشتی در ایران به سفارت ژاپن پیشنهاد کرد. وی افزود که برنامه اسکان
بشر ملل متحد قصد دارد نتایج این پروژه را از طریق پیشنهاد راهنماها و تغییراتی در
مقررات ساختمانی به دیگر ساختمان‌های عمومی و شریان‌های حیاتی تعمیم دهد.

جناب آقای
ترو مرییکاوا، دبیر کل سفارت ژاپن در ایران، به برنامه اسکان بشر ملل متحد در
ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران برای امضای
یادداشت تفاهم برای طرح ” ارزیابی عملکرد مراکز درمانی و بیمارستان‌های ایران
در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی ” تبریک گفت.  او همچنین به خلاصه‌ای از تجارب و تخصص دولت ژاپن
اشاره و تمایل دولت ژاپن را برای انجام چنین پروژه‌هایی در کشورهای دیگر که در معرض
زلزله هستند اعلام کرد.

این یادداشت
تفاهم توسط آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و آقای
امیر ساکی، مدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت در حوزه
قائم مقام وزیر در امور بین‎الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی
ایران امضا شد.

UN-Habitat and Iran’s Ministry of Health Sign MoU on Hospital Resilience

Tehran, 3 December 2018 (UN-Habitat Tehran) – UN-Habitat Tehran Office signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the Ministry of Health and Medical Education (MoHME) of the Islamic Republic of Iran for improving the resilience of hospitals.

Funded by the government of Japan, the project for “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”  (BEHTAB) – the subject of this MoU- aims to develop the consensus-driven analytical foundation required for longer-term investments to reduce the risk in the health sector in Iran. It will focus on five main outcomes:

i) Assessment of the vulnerability and risk of the health infrastructures to earthquakes and other natural hazards;

ii) Developing design guidelines for the Health Centers based on permanent function of structural and non-structural components, according to up-to-date international standards;

iii) Retrofitting and rehabilitation of the selected hospitals from non-structural components perspective;

iv) Capacity development of the health experts and individuals for design, construction, and utilization management of Health Centers.

v) Design of long-term vulnerability reduction investment plan for the Ministry of Health.

In his opening remarks Mr. Mohsen Asadi Lari, Vice Minister for International Affairs of MoHME appreciated the government of Japan for its financial assistance and thanked UN-Habitat for their technical inputs.

Mr. Mousavi, Director General of International Affairs for Environment and Sustainable Development, Ministry of Foreign Affairs,  also reiterated that the MFA supports the efforts of UN-Habitat in this regard and also thanked the Government of Japan for financially supporting this project.

Mr. Amir Saaki, Director General for Physical Resources Development and Civil Affairs underscored the mutual collaboration to vulnerability and risk assessment of health infrastructure which will result in design guidelines for the health facilities.

Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office expressed his gratitude to the Government of Japan for its generosity in financing this project and their presence in the signing ceremony which demonstrated their keen interest in the area of disaster risk reduction. He explained that after the devastating Kermanshah earthquake in 2017, UN-Habitat Tehran proposed this project to reduce seismic risks of hospitals and health facilities in Iran. He added that UN-Habitat aims to replicate the results of this project for other public buildings and lifelines through various guidelines and proposed changes in the building regulations.

Mr. Toru Morikawa, Charge d’affairs of the Embassy of Japan in Iran conveyed his sincere congratulations and gratitude to UN-Habitat Tehran and the Ministry of Health for signing the MoU to implement the project on the “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in the Islamic Republic of Iran”. He further provided a summary of the experiences and expertise of the Government of Japan and its willingness to conduct such projects in other earthquake-prone countries.

The MoU was co-signed by Chief of UN-Habitat Tehran Office, Mr. Siamak Moghaddam, and Director General for Physical Resources Development and Civil Affairs, Mr. Amir Saaki in a meeting at the International Affair Department at the Ministry of Health and Medical Education.

Leveraging Land: Land-based Finance for Local Governments – A Reader and A Trainer’s Guide

One important pattern among highly urbanized countries is that they tend to rely more heavily on land-based taxes. A review of 64 countries shows a strong positive correlation between the urban population percentage and land-based taxes as a percentage of GDP.
The table presented in the adjacent box illustrates this point. While the average land-based tax revenue for these countries is about 0.75 percent of GDP, the average among highly urbanized, high-income countries is over 1.5 percent of GDP. The table suggests that as urbanization intensifies in a country, and especially if income levels increase, the land becomes increasingly important in financing sustainable urban development.

Land-based Finance is a collective name given to a range of instruments by which local governments expand their revenue base and generate funds that will help them realize their service delivery, infrastructure development and maintenance goals. The broader contexts within which this tool is being developed are local governance and sustainable urbanization. The Land-based Finance tool is premised on the fact that urban land is a key factor of production and an important source of financing for urban development, including infrastructure, social housing and basic services.

Land-based finance is a flexible set of instruments that can be adapted to a variety of institutional and cultural contexts. It aims to enhance the availability of resources for local development. This training package seeks to provide urban decision makers, managers and other community leaders at both the local and national levels with a broader understanding of the range of land-based financing instruments that are available and in use around the world. The land-based finance instruments are the following: Recurring land value tax and recurring building value tax, betterment levies, special assessments, developer exaction, land value increment tax, sale of development rights, sale of public land, lease premiums and recurring lease payments and transfer taxes and stamp duties are the land-based finance instruments.

Download ` Leveraging Land: Land-based Finance for Local Governments – A Reader` from the link below:

https://goo.gl/tCLNgR

Download ` Leveraging Land: Land-based Finance for Local Governments – A Trainer’s Guide` from the link below:

https://goo.gl/b1dYAx

***

نشست تخصصی “مدیریت زمین” با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و برنامه اسکان بشر ملل متحد برگزار شد

نشست تخصصی “مدیریت زمین” در روز دوشنبه پنجم آذر ماه سال 1397  با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و وزارت راه و شهرسازی در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

این
نشست با خوش‌آمد گوئی خانم غزال راهب، رئیس بخش معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات
راه، مسکن و شهرسازی آغاز شد. آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران ضمن خوش‌آمدگوئی
و معرفی آقای ژان دو پلسیس از وقوع زلزله شب
گذشته در استان کرمانشاه و مناطق غرب کشور ابراز تاسف کرد.

نشست حاضر با ارائه آقای ژان دو پلسیس در مورد “مدیریت زمین” ادامه یافت. آقای ژان دو پلسیس، کارشناس ارشد بخش زمین و شبکه جهانی ابزار زمین برنامه اسکان بشر ملل متحد در نایروبی، کنیا است. او در دبیرخانه زمین و شبکه جهانی ابزار زمین مسئول بخش طرفیت‌سازی و تحقیق بوده و در زمینه حقوق زمین، تنظیم مجدد زمین و تامین مالیه زمین فعالیت می‌کند. ایشان در رشته فلسفه سیاسی تحصیل کرده و دارای بیش از ۲۵ سال سابقه کار در بخش زمین، مسکن و توسعه است.

آقای ژان
دو پلسیس در طی ارائه خود به دستیابی به اهداف از طریق مدیریت زمین مناسب، معرفی شبکه
جهانی ابزار زمین، طرز تهیه شبکه جهانی ابزار زمین، حق ملکیت، رویکرد مناسب مدیریت
زمین و چالش‌های آن، استراتژی اجرا مناسب هر کشور پرداخت.

این نشست با
جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی صحبت‌های حاضرین پایان یافت. در این نشست تخصصی با حضور نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی، سازمان
نوسازی شهر تهران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شورای شهر، وزارت صنعت، معدن
و تجارت، شرکت عمران شهرهای جدید، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان
ملی زمین و مسکن، مرکز مطالعات شهرداری تشکیل شد.

برای دانلود فایل ارائه آقای  ژان دو پلسیس به لینک زیر مراجعه کنید. 

***

مسکن خوب شهرهای خوب ایجاد می‌کند – کارلوس زدیلیو

سخنرانی ششم فصل پنجم سخنرانی‌های شهری، توسط برنامه
اسکان بشر ملل متحد منتشر شد.

این سخنرانی به اهمیت تاثیر
بخش مسکن بر توسعه شهرها و دستیابی به توسعه پایدار می پردازد. همچنین، وضعیت مسکن،
فرصت‌ها و چالش‌های دستیابی به توسعه پایدار در کشور مکزیک را تشریح می‌کند.

لینک مشاهده ویدئو:

https://unhabitat.org/good-housing-makes-a-good-city-carlos-zedillo/

این سخنرانی بخشی از سخنرانی‌های شهری برنامه اسکان بشر
ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه ای در مورد موضوعات
مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و کارکنان برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل
دسترسی هستند:

https://unhabitat.org/urbanlectures

دوره آموزشی “ابزارهای تامین مالی مبتنی بر زمین برای اداره شهرهای مسئولیت پذیر”

دوره آموزشی “ابزارهای تامین مالی مبتنی بر زمین برای اداره شهرهای
مسئولیت پذیر” از تاریخ 6 الی 9 آذر ماه 1397 مشترکا توسط برنامه اسکان بشر
ملل متحد (واحد شبکه جهانی ایزار زمین GLTN  با همکاری بخش اقتصادی)، صندوق توسعه جهانی (FMDV)  و موسسه آموزش بین‌المللی کلانشهرها (MITI)  در غرب آسیا به میزبانی شهرداری مشهد برگزار می‌شود.
هدف از برگزاری این دوره آموزشی افزایش آگاهی از سیاست، زمینه قانونی و نهادی
تامین مالی مبتنی بر زمین و نحوه استفاده از آن، ایجاد درک روشنی از کار مجموعه‌ای
از ابزارهای مالی بر پایه زمین و پتانسیل هر ابزار در زمینه محلی خود، آگاهی عملی
از نقش‌ها و وظایف مورد نیاز برای استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر زمین در محیط
خود، ارائه طرح‌های پیش‌نویس شده که اقدامات مراحل بعدی را بررسی می‌کند و ایجاد
انگیزه، انرژی و تعهد برای برنامه‌های عملیاتی است.

مخاطبین این دوره مسئولان عالی، مدیران و متولیان برنامه‌ریزی شهری و سرمایه‌گذاری‌های
کلان شهرداری‌ها، کارشناسان مسئول برنامه‌ریزی شهری، تامین مالی و سرمایه‌گذاری در
شهرها و اعضای شوراهای شهر خواهند بود.

برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت موسسه آموزش بین‌المللی کلانشهرها در لینک زیر مراجعه کنید. https://goo.gl/numxaT 

برای مطالعه چشم‌انداز این دوره آموزشی فایل زیر را دانلود کنید.  http://unhabitat.org.ir/wp-content/uploads/2018/11/Concept-Note-V4-فارسی.pdf   

***

اولین نشست از سلسه نشست‌های سخنرانی‌های شهری با موضوع “مشارکت در عمل” برگزار شد

اولین نشست از سلسه نشست‌های سخنرانی‌های شهری با موضوع “مشارکت در عمل” در روز یکشنبه 27 آبان ماه سال 1397 در محل خانه گفتمان (خانه وارطان) با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد و خانه گفتمان شهر (زیر مجموعه شرکت بازآفرینی شهری) برگزار شد.

این نشست
با پخش ویدئو سخنرانی آقای نابیل حمدی، استاد دانشگاه آکسفورد بروکس آغاز و با گفتگو
اعضای پنل پیرامون موضوع “مشارکت در عمل” ادامه یافت.

آقای سیامک مقدم، نماینده دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ضمن خوش‌آمدگوئی و معرفی ویدئوهای سخنرانی‌های شهری (Urban Lectures) برنامه اسکان بشر ملل متحد در سطح جهانی و نقش سازنده هبیتات در تهیه اسناد بالا دستی از جمله دستور کار جدید شهری گفت: ”هدف ما از برگزاری این نشست‌ها با همکاری دانشگاه‌ها و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی این است که بتوانیم در محیطی دوستانه و سالم گفتمان برقرار کنیم و خروجی این گفتمان استنتاج نکاتی است که مورد توجه افراد قرار گرفته و به‌تدریج پس از جمع‌آوری، این نکات را به مسئولین شهری که متولی برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران هستند منتقل کنیم، ما سعی خواهیم کرد که بحث‌ها و گفتگوها را جذاب‌تر کنیم تا از مشارکت و حضور بیشتر افراد بهره ببریم.”

آقای حسین
ایمانی جاجرمی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به سه پیش زمینه
برای تحقق مشارکت اشاره نمود. اول، وجود نهادهای بی طرف که حق اعتراض را به رسمیت بشناسند؛
دوم، وجود اعتماد اجتماعی؛ سوم، اهمیت نتایج ملموس و اهداف قابل دسترس.

خانم ساحل
زارعی، رئیس هیئت مدیره موسسه توسعه و توانمندسازی ژیار در استان کردستان پس از معرفی
اجمالی این سازمان از اهمیت نوع رویکرد در مشارکت برای ایجاد یک تغییر مثبت سخن
گفت و خاطر نشان کرد: “در بحث مشارکت باید واقع بین باشیم.”

آقای محمد
کریم آسایش، فعال حقوق شهروندی و عضو کمپین ملی شهری ایران به معرفی برخی از نمونه‌های
عملی مشارکت در اسلام‌آباد، اکباتان و غیره پرداخت.

در ادامه، این نشست با
جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی صحبت‌های حاضرین پایان یافت. در این میان به نکاتی
مانند فقدان سخت‌افزار و منابع لازم برای مشارکت، اهمیت مستند سازی پروژه‌های
مشارکتی موجود و برخی چالش‌های اجرایی نظیر جلب اعتماد مردم محلی، دستیابی به هدف
و چشم‌انداز مشترک و تناقض در رویه‌های قانونی اشاره شد.

کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری برگزار گردید

کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها،
مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری در چارچوب “طرح
تاب‌آوری شهری” برنامه اسکان بشر ملل متحد در افغانستان در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷ در محل
دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و با حمایت این سازمان برگزار
گردید؛ پس از چهار روز با بازدید از منطقه دوازده شهر تهران و محدوده بازار با
مشایعت معاون شهرداری منطقه به کار خود پایان داد.  

New Mayor of Tehran Elected

Tehran, Nov 13, IRNA – Tehran’s Islamic City Council elected Mr. Pirooz Hanachi as the new Mayor of the Iranian capital city.

Winning 11 out of 21 votes on Tuesday’s election, Hanachi is the third mayor elected by the current Islamic City Council of Tehran, and the 18th after the Islamic Revolution in 1979. Hanachi’s predecessors were Mohammad-Ali Afshani and Mohammad-Ali Najafi.
Mr. Abbas Akhoundi, former Minister of Roads and Urban Development, who gained 10 votes, was the other candidate at the mayoral race.
The elected Mayor of Tehran, 54, was the Deputy Mayor for technical and construction affairs under Najafi’s office. Then he was moved to the urban development and architecture department of Tehran Municipality.
A graduate of the University of Tehran, the new Mayor had also been in senior positions at Iran’s Ministry of Roads and Urban Development.
Hanachi should obtain the ratification of Iran’s Interior Ministry to officially take the post.
Former Mayor of Tehran Mohammad Ali Afshani had to leave his post due to a new law recently passed by the Iranian Majlis (Parliament), according to which all the government retirees are forbidden from taking on new state responsibilities.  UN-Habitat Office in Tehran congratulates Mr. Pirooz Hanachi, who had a very positive collaboration with UN-Habitat during his service in the Ministry of Roads and Urban Development, and Tehran Municipality. UN-Habitat wishes him success in his new challenging mission and looks forward to even closer collaboration with Tehran Municipality in the coming years.

***

حناچی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد

به گزارش ‌ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه یکصدم شورای اسلامی شهر تهران پنجم از میان دو گزینه عباس آخوندی و پیروز حناچی، شهردار جدید را انتخاب  کردند.

در رأی گیری که توسط هیات رییسه انجام
شد، عباس آخوندی با ۱۰ رای و پیروز حناچی با ۱۱ رای را کسب کند.

پیروز حناچی ۵۵ سال سن داشته و دارای تحصیلات دکتری معماری است.

پیروز حناچی هم از رقبای محمدعلی نجفی
و هم از رقبای محمدعلی افشانی در زمان بررسی گزینه‌های بررسی شهرداری تهران بود،
اما محمد علی نجفی شهردار سابق تهران او را از وزارت راه و شهرسازی به شهرداری
تهران آورد تا به عنوان معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران فعالیتش را آغاز کند.
افشانی نیز حناچی را به عنوان معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران منصوب کرد که
فعالیتش تا قبل از انتخابش به عنوان شهردار جدید تهران ادامه داشت. 

حناچی که فارغ التحصیل اولین دوره
دبیرستان مفید است. در دولت سیدمحمد خاتمی، در وزارت راه و شهرسازی دارای مسئولیت
و در دولت محمود احمدی نژاد نیز مشاور وزیر راه، مسکن و شهرسازی بود. او در دولت
حسن روحانی نیز معاون معماری و شهرسازی عباس آخوندی وزیر راه بود.

برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران انتخاب جناب آقای دکتر پیروز حناچی، که سابقه همکاری بسیار مثبتی هم در وزارت راه و شهرسازی و هم در معاونت‌های مختلف شهرداری تهران را داشته است، تبریک گفته و آرزوی سلامتی و موفقیت در این مسئولیت خطیر را دارد.

***

“Urban Resilience and Habitat Improvement, Disaster Risk Management and Built Environment” workshop began in Tehran

Tehran, 13 November 2018 (UN-Habitat Tehran) – “Urban Resilience and Habitat Improvement, Disaster Risk Management and Built Environment” workshop for urban managers and decision makers within the framework of UN-Habitat Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)” began on 11 November 2018 at the Economic Cooperation Organization (ECO) Secretariat in Tehran, Iran. This workshop is co-hosted and supported by the Economic Cooperation Organization (ECO) Secretariat and the UN-Habitat Offices in Kabul and Tehran. The participants of this workshop are a delegations of Afghanistan officials and experts as well as a number of executives and experts from the governmental organizations of the Islamic Republic of Iran.

In the course of this four-day workshop, participants will become familiar with issues such as urban resilience and habitat improvements, disaster risk management and built environment, earthquake risk management, land management, urban regeneration, and upgrading informal settlements. The participants will engage in collective learning by conducting bilateral talks and presenting their personal experiences. At the end of the course, a field visit to Urban Regeneration projects in central Tehran is planned for the Afghanistan delegation.

“The Project for City Resilience (PCR)” is implemented by the UN-Habitat Afghanistan with financial support from the Government of Japan, with the technical assistance of the UN-Habitat Office in Tehran in cooperation with the State Minister for Disaster Management and Humanitarian Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan. Two technical workshop and technical consultations have already been held in Kabul.

At the opening ceremony of this four-day workshop, Ambassador Mr. Hüseyin Avni Bıçaklı, Deputy Secretary General of ECO introduced the ECO Organization and its activities in the field of Disaster Risk Management (DRM) and its cooperation with the United Nations system including UN-Habitat and UNESCO, and defined the ECO priorities in this area. In his keynote speech Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office a.i. welcomed the participants and expressed his gratitude to the head of Afghanistan delegation, Mr. Haidari, Deputy Minister of State Ministry for Disaster Management and Humanitarian affairs of Afghanistan, for providing the opportunity for UN-Habitat Offices in both countries (Iran and Afghanistan) to co-operate within the framework of Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)”. He pointed out to the importance of issues such as Urban Resilience and Disaster Risk Management for UN-Habitat in documents such as the New Urban Agenda (NUA), Sustainable Development Goals (SDGs) and the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction, and emphasized on the importance of these issues for UN-Habitat. He added that the cooperation between the experts of both countries and the UN-Habitat Offices in Afghanistan and Iran under Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)” is also important from the UN’s perspective of South-South cooperation.

Mr. Ahmad Sadeghi, Head of Tehran Disaster Mitigation and Management Organization, then introduced and outlined the activities of his organization and measures taken in Tehran in order to mitigate the risks of disasters in the city. At the end of the opening ceremony, Mr. Mohammad Qassem Haidari, Deputy Minister of Policy, Coordination and Planning Department of State Minister for Disaster Management and Humanitarian Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan, explicated the practices of the government of Afghanistan in Disaster Risk Reduction and the Afghanistan’s “Project for City Resilience (PCR)”.

This meeting was attended by representatives from UN-Habitat Office in Iran and Afghanistan; ECO Secretariat; Kabul Municipality; Afghanistan National Disaster Management Authority (ANDMA); Deputy Ministry of Municipalities (DMM) of Afghanistan; the Afghan Ministry of Foreign Affairs; Housing Foundation of the Islamic Revolution; Ministry of Road and Urban Development; Tehran Province Water and Wastewater Company; Afghanistan Ministry of Urban Development and Housing (MUDH); Department of Climate Change and Health; Institute of Environment Research; Tehran University of Medical Science; Municipality of Tehran; Embassy of the Republic of Tajikistan in Iran; the Asian and Pacific Centre for the Development of Disaster Information Management (APDIM) and UNESCO Office in Iran. The majority of the participants who attended the opening session will take part in the four-day workshop.

***

آغاز کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و تصمیم‌گیران شهری

تهران 22 آبان 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران) – کارگاه آموزشی “تاب‌آوری
شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط مصنوع” برای مدیران و
تصمیم‌گیران شهری در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” برنامه اسکان بشر ملل
متحد در افغانستان در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷ در محل دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های
اقتصادی (اکو) و با حمایت این سازمان آغاز شد. شرکت‌کنندگان در این کارگاه آموزشی
هیئتی نه نفره از مدیران افغانستان و برخی کارشناسان و مدیران سازمان‌های دولتی
ایران را شامل می‌شوند.

در ادامه این کارگاه آموزشی چهار روزه، شرکت‌کنندگان
با موضوعاتی چون تاب‌آوری شهری و بهبود زیستگاه‌‌ها، مدیریت خطر سوانح و محیط
مصنوع، مدیریت زمین، بازآفرینی شهری و ارتقاء سکونتگاه‌های غیر رسمی آشنایی پیدا
خواهند کرد و با اجرای گفتگوی دوجانبه و ارائه تجربه‌های شخصی در فراگیری جمعی
مشارکت خواهند کرد. در پایان کارگاه، هیئت مدیران افغانستان از نمونه‌هایی از برنامه‌های
بازآفرینی شهری در تهران بازدید خواهند کرد.

“طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان طرحی
است که توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در کابل با حمایت مالی دولت ژاپن و
همکاری فنی دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و همکاری با وزارت دولت در
امور رسیدگی به حوادث دولت جمهوری اسلامی افغانستان در دست اجرا است. دو کارگاه آموزشی
و مشاوره فنی آن پیش از این در کابل برگزار شده بود.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه ، جناب آقای حسین
آونی بیچاکلی، معاون دبیرخانه دائمی سازمان همکار‌ی‌های اقتصادی (اکو)‌ ضمن
خوشامد،‌به معرفی سازمان اکو و فعالیت‌های آن در زمینه مدیریت ریسک سوانح (DRM) و بخصوص همکاری‌های قبلی با سازمان ملل متحد
از جمله هبیتات و یونسکو پرداخت و اولویت‌های اکو را در همین زمینه کاری تعریف کرد.
آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در سخنان افتتاحیه
خود با خوش‌آمدگویی به همگی شرکت‌کنندگان تشکر ویژه‌ای از رئیس هیئت مدیران
افغانستان،‌ جناب آقای حیدری، برای ایجاد فرصت همکاری بین دو دفتر هبیتات در دو
کشور (ایران و افغانستان) در چارچوب “طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان به‌عمل
آورد. وی در ادامه به اهمیت موضوع تاب‌آوری شهری و مدیریت ریسک سوانح در هبیتات و
به ویژه در اسنادی هم‌چون دستور کار جدید شهری (NUA)، آرمان‌های توسعه پایدار و یا چارچوب سندای اشاره کرد و بر اهمیت
این مبحث در هبیتات اشاره داشت. وی افزود که از دیدگاه سازمان ملل، همکاری دو دفترهبیتات
در دو کشور و تعامل کارشناسان دو کشور در “طرح تاب‌آوری شهری” افغانستان
از جهت همکاری جنوب – جنوب نیز اهمیت
دارد.

سپس جناب آقای احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری
و مدیریت بحران شهر تهران به معرفی این سازمان و به تشریح اقدامات سازمان تحت
مدیریت خود و در سطح شهر تهران به بیان جزئیات پرداخت. در پایان مراسم افتتاحیه،
جناب آقای محمد قاسم حیدری، ‌معاون وزارت سیاست‌گذاری، هماهنگی و برنامه‌ریزی کشور
افغانستان در زمینه اقدامات دولت افغانستان در مدیریت کاهش خطرات و ریسک سوانح
و”طرح تاب‌آوری شهری” دولت افغانستان توضیحاتی ارائه کردند.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی
نمایندگانی از دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و افغانستان، دبیرخانه
دائمی سازمان همکار‌ی‌های اقتصادی (اکو)، شهرداری کابل، نهاد ملی مدیریت سوانح در
افغانستان، وزارت شهرداری‌ها در افغانستان، وزارت مسکن و شهرسازی افغانستان، وزارت
امور خارجه افغانستان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شهرداری تهران، بنیاد
مسکن انقلاب اسلامی، موسسه پژوهش‌های زیست محیطی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وزارت
راه و شهرسازی ایران، شرکت آب و فاضلاب استان تهران، شرکت بازآفرینی شهری ایران،
سفارت تاجیکستان، مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) و دفتر یونسکو در ایران حضور داشتند. اکثر شرکت‌کنندگان در بخش افتتاحیه در کارگاه
چهار روزه آموزشی شرکت دارند.

***

بازدید هیئتی از مدیران کشور افغانستان از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

یک روز پیش از آغاز کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و توسعه پایدار” برای تصمیم‌گیران شهری که مشترکا توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد و دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) برگزار خواهد شد، هیئتی از مدیران افغانستان که جهت شرکت در این کارگاه به تهران سفر کرده است، در تاریخ 19 آبان ماه 1397 از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بازدید کردند.

بعد از ظهر این روز آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد، آقای دکتر محمت امین آکدوغان، کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی و مشاور فنی و خانم گلنوش مظفری، کارشناس آموزش و کاهش خطرات سوانح پس از استقبال از آقای محمد قاسم حیدری، معاون وزارت سیاست‌گذاری، هماهنگی و برنامه‌ریزی و هیئت همراه ایشان با جناب آقای دکتر محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و معاونت‌های مربوطه ملاقلات کردند. در این کارگاه، جناب آقای دکتر محمد شکرچی‌زاده به معرفی فعالیت‌های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پرداختند و سپس راه‌های همکاری‌های دوجانبه بین طرفین مورد گفتگو قرار گرفت. هیئت مدیران افغانستان سپس در ادامه به بازدید از آزمایشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پرداختند. 

***

“نمی توانیم برنامه‌ریزی و توسعه شهری را صرفا به عهده معماران، شهرسازان و مهندسان بسپاریم؛ یعنی کنش‌گران دیگر جامعه همچون اقتصاددانان، جامعه شناسان، جامعه مدنی و دیگر بهره‌وران که در شهر به نوعی نقش بازی می‌کنند حتما باید در فرآیند برنامه‌ریزی شهری مشارکت داشته باشند.” – مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرها 2018

از چپ به راست: آقای دکتر محمد سعید ایزدی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، 
آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ، 
خانم زهرا بهرام‌نژاد، عضو شورای شهر تهران، 
خانم منا عرفانیان، عضو هیات مدیره و مدیر کل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران

نشست “شهرهای تاب‌آور” به مناسبت  بزرگداشت روز جهانی شهرها 2018 در روز سه شنبه
15 آبان ماه سال 1397 در خانه گفتمان شهر (خانه وارطان) با همکاری معاونت شهرسازی
و معماری وزارت راه و شهرسازی، شرکت بازآفرینی شهری ایران، خانه گفتمان شهر و
برنامه اسکان بشر ملل متحد با حضور آقای دکتر محمد سعید ایزدی، معاون شهرسازی و
معماری وزارت راه و شهرسازی، خانم زهرا بهرام‌نژاد، عضو شورای شهر تهران، آقای
سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و خانم منا عرفانیان، عضو
هیات مدیره و مدیر کل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری
ایران و شرکت جمعی از متخصصان شهرسازی کشور برگزار شد.

محورهای این نشست شامل اقداماتی در حوزه اقلیم، ارتقا
سکونتگاه‌های غیر رسمی، تاب‌آوری اقتصادی و اجتماعی، حکمروایی و تمرکززدایی و
بحران‌های شهری بود. این گفتگو با بیان نظرات اعضای میزگرد در خصوص محورهای این
نشست آغاز و با گفتگو اعضای پنل پیرامون موضوع تاب‌آوری شهری ادامه یافت.  

سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران
با معرفی برنامه‌های برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران و در سطح بین‌المللی از
جمله سخنرانی‌های شهری، گفتگوی شهری، دستورکار جدید شهری، کمپین ملی شهری و کتابچه
شهر دلخواه ایرانیان، گفت: “دفتر برنامه اسکان بشر ملل
متحد از برگزاری برنامه‌های مشترک با خانه وارطان با حمایت وزارت راه و شهرسازی و
شرکت بازآفرینی شهری ایران در قالب گفتگو و سخنرانی‌های شهری استقبال می کند.” و افزود: “از حضور چهره‌های
جدید و جوان از حرفه‌های مختلف در این 
نشست بسیار خوشحال هستم چون نمی توانیم برنامه‌ریزی و توسعه شهری را صرفا
به عهده معماران، شهرسازان و مهندسان بسپاریم؛ یعنی کنش‌گران دیگر جامعه همچون
اقتصاددانان، جامعه شناسان، جامعه مدنی و دیگر بهره‌وران که در شهر به نوعی نقش
بازی می کنند حتما باید در فرآیند برنامه‌ریزی شهری و در سطوح مختلف مشارکت داشته
باشند. وی تاکید کرد: “فقط منتقد نباشیم، ما به ارائه راهکارها و ایده‌ها،
اعتماد سازی و آموزش با دیدگاه مثبت برای اجرا نیازداریم.”

خانم زهرا بهرام‌نژاد، عضو شورای شهر تهران گزارشی در مورد
شرایط فعلی کشور پیرامون کلید واژه‌های این نشست شامل تغییرات اقلیمی، تاب‌آوری و
سکونتگاه‌های غیررسمی و آمار آن ارائه داد. وی گفت: “ما باید با استفاده
از ابزارهای مشارکتی، ظرفیت‌های جامعه مدنی، خودآگاهی فردی موضوع احساس تاب‌آوری
را در برابر مشکلات احتمالی در درون جامعه با توجه به شرایط کنونی ایجاد کنیم؛ و ظرفیت
تاب‌آوری را در برابر مشکلات افزایش دهیم.” وی افزود: “امروز نیازمند کسب
مهارت‌های جدید، تعامل شهری و محلی و استفاده از ظرفیت‌های مدنی، دولتی و حکمروایی
هستیم.”

آقای دکتر محمد سعید ایزدی، معاون شهرسازی و معماری وزارت
راه و شهرسازی نیز گفت:”از دیدن چهره‌های جدید و به بحث گذاشتن این کلمات کلیدی که
زیاد شنیده‎ایم در این مناسبت بسیار خوشحالم هستم. وی از شنیدن نظرهای شرکت‌کنندگان
در حوزه‌های مختلف استقبال کرد و پاسخگوی سوالات و شنونده پیشنهادات حاضرین بود. معاون
شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی افزود: “گروه‌های مختلفی در
فرآیند افزایش تاب‌آوری شهرها دخیل هستند. نکته کلیدی این است که هر گروه نقش خود
را درست ایفا کند و مسئولیتی که برعهده خودشان است را بر عهده دیگری نگذارد یعنی
دولت وظایفی که دولت و شهرداری در افزایش تاب‌آوری شهرها دارد را از مردم تقاضا
نکند، و حتی برعکس، مردم وظایفی را که می توانند برعهده داشته باشند از دولت تقاضا
نکنند. کنش‌گران دخیل در مفاهیم توسعه باید نقش خود را درست ایفا کنند و بتوانند
سهم روشنی در این فرآیند داشته باشند.” 

پس از صحبت‌های اعضای پنل، این نشست با جلسه پرسش و پاسخ و
جمع بندی صحبتهای حاضرین پایان یافت.  جلسه
بعدی در خانه گفتمان با موضوع “مشارکت در عمل” در 27 آبان ماه
سال 1397 برگزار خواهد شد.

شرکت‌کنندگان در نشست”تاب‌آوری شهری”در خانه وارطان 

نابرابری اقتصادی – جانی میلر

سخنرانی پنجم فصل پنجم سخنرانی‌های شهری، توسط برنامه
اسکان بشر ملل متحد منتشر شد.

نابرابری اقتصادی در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در
حال توسعه، اغلب آشکار نیست و در حاشیه شهرها به چشم می خورد. این سخنرانی فرآیندی
را که طی آن این نابرابری پنهان مورد توجه قرار گرفته نشان می دهد و به شکل مرتبط
و غیرقابل اجتناب توضیح می‌دهد که چگونه می توان به درک بیشتر ازمفهوم نابرابری
کمک کرده و در جهت رفع و حل آن تلاش کرد.

این سخنرانی نشان می‌دهد که چگونه یک دیدگاه ویژه در مورد
نابرابری اقتصادی، برای مبارزه با آنچه که «چالش‌های اصلی این دوره» نامیده شده
است، مورد نیاز است.

لینک مشاهده ویدئو:

https://unhabitat.org/unequal-scenes-johnny-miller/

این سخنرانی بخشی از سخنرانی‌های شهری برنامه اسکان بشر
ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه ای در مورد موضوعات
مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و کارکنان برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل
دسترسی هستند:

https://unhabitat.org/urbanlectures

جایزه برترین عملکردها برنامه اسکان بشر ملل متحد: نسخه ماه نوامبر

در نسخه ماه نوامبر ۲۰۱۸، جایزه برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به بررسی اپلیکیشن کاپو (KAPPO) می پردازد. این پایگاه در شیلی راه اندازی شده و به گسترش فرهنگ دوچرخه‌سواری در شهرها و رفت و آمد امن برای شهروندان کمک می کند. طبق مطالعات انجام شده تمریناتی که در هنگام دوچرخه‌سواری به طور منظم انجام می دهید، سلامت قلبی عروقی، روانی و سیستم ایمنی را بهبود  می بخشند. دوچرخه‌سواری منجر به کاهش بیماری (کاهش 50 درصدی گریز از کار)، نگرش بهتر (بهبود محیط کار و تقویت ارتباطات در کار گروهی) و کمک به افزایش انرژی در طول روز (بهبود 30 درصدی بهره وری) می شود. بنابراین، ایجاد تغییر در سبک رفت و آمد برای افزایش رفاه و عملی شدن شیوه زندگی امروزه ما بسیار مهم است. همچنین، این پایگاه برای دولت‌ها اطلاعات و نتایج تجزیه و تحلیل جهت پیش بینی فراهم می کند که به نوبه خود در برنامه‌ریزی بهتر و افزایش بازدهی در سرمایه گذاری‌ها به منظور توسعه زیرساخت شهری نقش دارد.

برای خواندن جزئیات جایزه برترین عملکردها برای
بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به لینک زیر مراجعه کنید.

https://spark.adobe.com/page/JDePfc5W8WKIv/

بزرگداشت روز جهانی شهرها در اصفهان

دفتر هبیتات تهران از اقدام شایسته شهرداری اصفهان برای بزرگداشت روز جهانی شهرها به گرمی استقبال و سپاسگزاری می‌نماید.

رفع مخاطرات زندگي شهري و افزايش زيست پذيري،
نگاه ويژه مديريت شهري اصفهان است.

۳۱ اكتبر مصادف با ۹ آبان ماه بنا بر تصويب
مجمع عمومي سازمان ملل به عنوان روز “شهرهاي جهان” نامگذاري شده است تا
لزوم تحقق ” شهر بهتر، زندگي بهتر” كه شعار اين مناسبت جهاني است را به
شهرنشينان و متوليان اداره شهر، يادآوري كند.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري
اصفهان، شعار سال 2018 اين رويداد ” ساختن شهرهاي تاب آور و پايدار”
تعيين شده تا شهرهاي جهان، برنامه ها و ديدگاه هاي خود را بر اساس اين رويكرد
اعلام و ارايه كنند.  

مديركل ارتباطات و امور بين الملل شهرداري
اصفهان در اين خصوص گفت: شهرها براي تاب آور بودن و توان مقابله با موقعيت هاي
مختلف بايد ظرفيت هاي خود را براي دفع اثر مخاطرات توسعه داده و بتوانند از زندگي
شهروندان محافظت كنند. در اين راستا رفع مخاطرات زندگي شهري و افزايش زيست پذيري
شهر، نگاه ويژه مديريت شهري در اصفهان است.

ايمان حجتي افزود: با توجه به اهميت موضوع تاب
آوري و حفاظت از زندگي شهروندان، شهرداري اصفهان به مناسبت اين روز جهاني، نشست
تخصصي مديريت رخداد شهري در حوادث بشرساز را در محورهايي چون شناخت و آگاهي از
اصول پدافند غيرعامل، شناخت استانداردهاي پدافند غيرعامل مرتبط با مباحث شهري و
ارايه راهبردها و راهكارهاي رعايت الزمات پدافند غيرعامل با حضور مديران و
كارشناسان شهرداري اصفهان ۱۰ آبان ماه در محل كتابخانه مركزي شهرداري اصفهان
برگزار خواهد كرد.

به گفته وي، حركت نمادين كوهگشت با حضور
كاركنان سازمان آتش نشاني به عنوان يكي از عاملان ايمني شهر و شهروندان و با حضور مديران
شهري در محل كوه صفه از ديگر برنامه هاي شهرداري اصفهان در اين زمينه است كه در
حاشيه آن نيز اجراي نمايش هاي مفهومي با موضوع تاب آوري شهري پيش بيني شده است. همچنين
به همين مناسبت، شنبه ۱۲ آبان ماه آغاز عمليات اجرایي مركز مديريت بحران شهرداري
اصفهان را در محل باغ فدك شاهد خواهيم بود.  

***

نقل مکان یک میلیون 400 هزار نفر به شهرهاهرهفته

تهران 9 آبان 1397 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی شهرها،31 اکتبر2018 برابر با  9 آبان ماه جاری گفت هر هفته، یک میلیون 400 هزار نفر به شهرها نقل مکان می‌کنند.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:
 دستور کار 2030 برای توسعه‌ پایدار، موافقت‌نامه‌ پاریس راجع به تغییرات اقلیمی، چارچوب سندای برای کاهش خطر بلایا و دستورکار جدید شهری، به همراه یکدیگر، نقشه‌ راهی برای جهانی تاب‌آورتر و پایدارتر فراهم می‌نمایند. چگونگی توسعه شهرهای ما، دلالت قابل توجهی بر فهم آینده‌ای خواهد داشت که خواهان آن هستیم.

امسال، روز جهانی شهرها، بر تاب‌آوری و پایداری متمرکز است. هر هفته، یک میلیون 400 هزار نفر به شهرها نقل مکان می‌کنند. چنین شهرنشینی سریع می‌تواند به ظرفیت‌های محلی آسیب برساند و بر خطر فزاینده ناشی از بلایای طبیعی و انسانی اثر می‌گذارد. اما نیازی نیست که خطرات به بلایا تبدیل شوند. پاسخ، ایجاد تاب‌آوری در مقابل طوفان، سیل، زلزله، آتش‌سوزی، امراض فراگیر و بحران‌های اقتصادی است.

شهرهای سراسر جهان تاکنون برای افزایش تاب‌آوری و پایداری اقدام کرده‌اند. بانکوک امکاناتی وسیع برای ذخیره‌ سازی آب زیرزمینی تدارک دیده است تا با خطر فزاینده‌ی سیل دست و پنجه نرم کند و برای دوره‌های خشکسالی، آب ذخیره نماید. در کیتو، دولت محلی، بیش از 200 هزار هکتار زمین را احیا یا حفاظت کرده است تا حفاظت در مقابل سیل را افزایش دهد، از فرسایش بکاهد و از تنوع زیستی و ذخیره‌ آب شیرین محافظت نماید و در ژوهانسبورگ، شهر ساکنان را در تلاش برای بهبود فضای عمومی شرکت داده است؛ بدین منظور که قابلیت استفاده امن برای تفریح، ورزش، رویدادهای جمعی و ارائه خدماتی از قبیل درمان پزشکی رایگان را داشته باشند.

در روز جهانی شهرها، اجازه دهید که این مصادیق برای ما الهام‌بخش باشند. اجازه دهید که با یکدیگر، برای ساختن شهرهایی تاب‌آور و پایدار اقدام نماییم که تامین‌کننده‌ امنیت و فرصت برای همگان باشد. 

***

پیام خانم میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها سال 2018

تهران چهارشنبه 9 آبان ماه 1397 (برنامه اسکان بشر ملل متحد) – متن کامل پیام خانم میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها سال 2018 به شرح زیر است:

ماه اکتبر، ماهی است که به آگاه‌سازی در خصوص چالش‌ها، موفقیت‌ها و پایداری شهری که تمام شهرها و سکونتگاه‌های انسانی در سراسر جهان با آن مواجه هستند اختصاص یافته و اکتبر شهری نامیده شده است. اکنون که این ماه به پایان می‌رسد، خوشحالم که رویدادهای متعددی در سراسر جهان در ماه جاری برگزار شد. در این ماه بیش از 100 رویداد در نزدیک به 50 شهر و 30 کشور رخ داده است. برای روز جهانی شهرها در 31 اکتبر، انتظار می رود حدود 20 رویداد در سراسر جهان برگزار شود و این روز در شهر لیورپول، انگلستان جشن گرفته می شود. اکتبر شهری فرصتی مغتنم برای افزایش آگاهی جهانی در مورد اهمیت شهرها و سکونتگاه‌های انسانی در ساختن شهرهای پایدار و تاب‌آور است. پایداری و تاب‌آوری تعهد اساسی دستورکارجدید شهری است.

امروزه، بسیاری از شهرها با طیف وسیعی از تهدیدات ساخته انسان
و محیط مواجه هستند: خشکسالی، سیل و آتش سوزی تا بحران‌های اقتصادی، بیکاری، شیوع
بیماری، مهاجرت، جنگ و درگیری. بنابراین، روز جهانی شهرها، فرصتی مغتنم برای
کشورهای عضو و همکاران هبیتات است تا نیاز به افزایش تاب‌آوری در برابر خطرهای
ساخته انسان و طبیعت را برجسته سازند.

اگر شهرها برای افزایش تاب‌آوری خود سرمایه گذاری نکنند، تنها
هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و شرایط ناگوار انسانی ایشان افزایش خواهد یافت.
تنها کافی است که اخبار را بخوانیم تا از بلایای متعددی که شهرها و سکونتگاه‌های
انسانی را در همه جا، از ثروتمند تا فقیر، از توسعه یافته تا در حال توسعه،
خانواده های آسیب‌دیده و کل جوامع، و ایجاد آشفتگی‌ها و چالش‌هایی که می تواند سال
ها ادامه یابد، آگاه شویم. همچنین  شهرها مخلوطی
ناهمگون هستند که در آن‌ها نابرابری‌ها  تشدید
و منجر به ناآرامی‌های اجتماعی و افزایش احتمال وقوع درگیری‌ها می شوند. بتابراین،
سرمایه گذاری در زمینه بهبود تاب‌آوری  سرمایه گذاری عاقلانه‌ای است.

از آنجا که مردم در شهرها روزانه بیش از پیش خانه می
سازند، میزان خطر نیز افزایش می یابد. ما باید راه‌های نوآورانه و انعطاف پذیری
برای پیش بینی تهدیدهای انسان ساخت یا طبیعی پیدا کنیم. ما باید از شهرها و ساکنین
آن‌ها محافظت کنیم و آن‌ها را قادر به انطباق، زنده ماندن و رشد سازیم. در بسیاری
از بلایای طبیعی، اغلب آسیب پذیرترین افراد شامل زنان، جوانان، فقرا، پناهندگان و
کسانی که در حال جابجایی هستند، مانند مهاجران و افراد آواره سخت ترین ضربه‌ها را
تجربه می‌کنند و کمترین توانایی برای رویارویی با آن را دارند. در عین حال، در سال
جاری شاهد بلایای طبیعی و ویران کننده در کشورهای شمال دنیا بودیم که نشان دهنده
اهمیت تاب‌آوری برای همگان است.

تخمین زده‌اند که بدون اقدام برای مقابله با تغییرات اقلیمی – که تنها یک
جنبه از تاب‌آوری محسوب می شود – حدود 77 میلیون شهروند در معرض خطر فقر قرار
خواهد گرفت. تاب‌آوری شهری تنها به معنای ساختن زیرساخت‌های قوی نیست، بلکه نیامند
سامانه قوی اقتصادی، اجتماعی و حکمرانی برای حمایت از تاب‌آوری کالبدی و غیرکالبدی
و ناملموس است. اگر شهرها در حال حاضر در تاب‌آوری سرمایه گذاری نکنند، تنها هزینه‌هایشان افزایش می یابد. زیان‌های
اقتصادی فعلی ناشی از بحران ناپایدار هستند. با به حرکت درآوردن توانایی دستورکار
توسعه جهانی و حرکت در جهت ریشه‌کن کردن فقر چالش دیگری برای کشورها ایجاد می
کنند. 

برنامه اسکان بشر ملل متحد از راه های مختلفی از ایجاد
تاب‌آوری پشتیبانی می کند. ما به جوامع فقیر و حاشیه‌نشین از طریق راه‌های عملی
برای انطباق با تغییرات اقلیمی – افزایش فراگیری اجتماعی از طریق ترویج حکمروایی و
برنامه‌ریزی مشارکتی، رسیدگی به حقوق زمین و مالکیت، ایجاد دسترسی به استانداردهای
زندگی بهبود یافته و ایجاد ابزارهای تعاملی، جامع‌گرا، رویکردهای جامع کمک می
کنیم. هم چنین از جوامع مختلف از پاراگوئه تا موزامبیک، سریلانکا تا سومالی حمایت
می کنیم. برنامه اسکان بشر ملل متحد همچنین از کشورها برای بهبود استانداردهای ساخت
و برنامه ریزی خود، قبل و پس از بحران، حمایت می‌کند.

من می خواهم از صمیم قلب از جمهوری خلق چین برای حمایت
مالی از گرامیداشت روز جهانی شهرهای، از طریق قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد،
تشکر کنم. از سال 2014، شهرهای شانگهای و گوانگژو، به همراه وزارت مسکن و عمران
شهری چین، جشن‌های روز جهانی شهرها را حمایت مالی می‌کنند. با تشکر فراوان از حمایت‌های
سخاوتمندانه شما، برای شهرها و جوامع سراسر این امکان را فراهم می‌کند که در این
روز مهم برای یادگیری و اشتراک گزاری برترین شیوه‌ها در مورد شهرهای پایدار و
عملکردهای آن‌ها گردهم آیند.

نیاز به شهرهای تاب‌آور در آرمان‌های توسعه پایدار،
توافقنامه پاریس برای تغییرات اقلیمی، چارچوب
سندای و در دستورکار جدید شهری به رسمیت شناخته شده است. تاب‌آوری شهری تنها به
معنای ایجاد زیرساخت‌های مقاوم نیست، بلکه به سامانه اقتصادی، اجتماعی و حکمرانی
مقاوم نیز نیاز دارد. برنامه اسکان بشر ملل متحد خواستار اقدام برای ایجاد شهرهای
پایدار و تاب‌آور برای محافظت از جمعیت شهری امروز، فردا و در آینده است. بیایید همه
با یکدیگرهمکاری کنیم تا نه تنها از شهرهایمان محافظت و اطمینان حاصل کنیم که در
مقابل بحران‌ها پاسخگو باشند، بلکه  چالش‌ها
را به راه حل‌ها و راه حل‌ها را به فرصت تبدیل کنیم. می خواهم به خصوص از شهر لیورپول
در انگلستان برای میزبانی از گرامیداشت جهانی روز جهانی شهرها در سال 2018 تشکر
کنم.

***

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی شد

محمد اسلامی از مجلس شورای اسلامی برای وزارت راه و شهرسازی رای اعتماد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان برنامه های پیشنهادی مهندس محمد اسلامی و همچنین با بررسی عملکرد گزینه پیشنهادی رئیس جمهور با ۱۵۱ رای مثبت به تصدی مهندس محمد اسلامی در کرسی وزارت راه و شهرسازی موافقت کردند.

نگاهی به مسئولیت ها و سوابق مهندس محمد اسلامی

محمد اسلامی ورنامخواستی متولد ۱ مهرماه ۱۳۳۵  در اصفهان است.

وی دانش آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه دیترویت میشیگان آمریکا در سال ۱۳۵۸ در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تولیدو اوهایو آمریکا در سال ۱۳۶۰ و MBA مدیریت جهانی هوانوردی مشترک دانشگاه رویال رودز کانادا و دانشگاه شریف در سال ۱۳۸۳ است.

مسئولیت‌ها؛

– مدیر پروژه و معاون اجرایی بخش عمران بنیاد مستضعفان (شروع ۱۳۶۱- پایان ۱۳۶۲)

– مجری طرح های عمرانی مرزهای شرقی کشور کمیته انقلاب اسلامی (۱۳۶۳ تا ۱۳۶۶)

– مسئول امور فنی و مهندسی کمیته انقلاب اسلامی(۱۳۶۳ تا ۱۳۶۶)

– معاون فرماندهی کل کمیته انقلاب اسلامی (۱۳۶۳ تا ۱۳۶۶)

-معاون مهندسی و طرح های توسعه سازمان صنایع دفاع بزرگ (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۴)

– مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (۱۳۷۴ تا ۱۳۸۲)

– قائم مقام سازمان صنایع هوافضا (۱۳۸۲ تا ۱۳۸۳)

– رئیس موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی (۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶)

– معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع(۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳)

– معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع (۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶)

– دبیر ستاد توسعه سواحل مکران ( ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶)

– استاندار مازندران (۱۳۹۶ تاکنون)

سوابق و تجارب همزمان؛

– سوابق و تجارب همزمان

– عضو شورای برنامه ریزی بنیاد مستضعفان(۳ سال)

– عضو ستاد مرزهای کشور- وزارت کشور(۴سال)

– عضو ستاد بحران کشور و کمیته دائمی سازمان پدافند غیر عامل(۹۳ تا ۹۶)

– عضو کمیته فرعی کمیسیون کلان شهر تهران و سایر کلان شهرها- دولت(۹۳ تا ۹۶)

– عضو کمیته فرعی کمیسیون زیربنائی، صنعت و محیط زیست دولت(۹۳ تا ۹۶)

– عضو شورای عالی هواپیمایی کشوری(۸۸ تا ۹۶)

– عضو شورای عالی شهرسازی و معماری ایران(۹۳ تا ۹۶)

– عضو کمیته ملی مقابله با ریزگردها(۹۳ تا ۹۶)

– عضو هیات امناء دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان(۸۲ تا ۸۵)

– عضو گروه های مطالعاتی پژوهش محور دوره های دکتری بعنوان استاد راهنما در دانشگاه عالی دفاع ملی(۹۳تا۹۶)

– مدرس دانشگاه صنعتی مالک اشتر

– رئیس هیات مدیره شرکت ملی ساختمان وابسته به بنیاد مستضعفان(۸۲ تا۹۰)

– رئیس هیات مدیره شرکت عمران و مسکن ایران وابسته به بنیاد مستضعفان(۹۰ تا۹۵)

– عضو انجمن هوافضای ایران

– عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان

تشویق‌نامه‌ها؛

– تشویق رهبر معظم انقلاب در چند نوبت

– تقدیرنامه‌هایی از ریاست جمهوری اسلامی ایران در ادوار مختلف

– تقدیرنامه  از مسئولان و فرماندهان ارشد نظامی

– تقدیرنامه های متعدد از وزیر دفاع در دوره های مختلف

– کسب رتبه مدیر نمونه ملی در چند سال متوالی

– کسب رتبه و تشویق نامه از جشنواره های خوارزمی و شهیدرجایی

دفتر هبیتات در جمهوری اسلامی ایران از زحمات جناب آقای دکتر آخوندی قدردانی می نماید و ضمن تبریک به جناب آقای مهندس محمد اسلامی برای ایشان آرزوی توفیق در ماموریت محوله در وزارت راه و شهرسازی دارد. 

دیدار رئیس و کارشناسان برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه و بازدید از مناطق زلزله زده استان

در دیداری که میان ریاست دفتر هبیتات تهران و هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در محل دفتر استانداری کرمانشاه برگزار شد، طرفین با مرور حوزه‌ها و موضوعات همکاری، به گفتگو درباره اولویت‌های استان کرمانشاه، خصوصاً در مناطق زلزله زده پرداختند.

در
این دیدار، سیامک مقدم، نماینده و رئیس دفتر اسکان بشر در تهران به همراه آقای
دکتر مهمت امین آکدوگان، کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی و مشاور فنی در این
دفتر، به توضیح فعالیت‌‌های جاری دفتر هبیتات و حوزه‌های همکاری احتمالی با استان
کرمانشاه پرداختند.

در
این جلسه، استاندار کرمانشاه، ضمن استقبال ازهمکاری با دفتر هبیتات، به تبیین
اولویت‌های استانداری از جمله موضوعاتی نظیر حمایت اجتماعی و روانی از افراد آسیب‌دیده،
توانمندسازی روستاها  و ارتقای زیرساخت‌های
کالبدی سکونتگاه‌های سانحه دیده پرداخت.

آقایان حاتمی و سالاری، معاونین استاندار کرمانشاه، دکتر
کیومرث ایراندوست، عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، و کارشناسانی از استانداری
کرمانشاه، سازمان برنامه و بودجه کرمانشاه و دفتر هبیتات نیز در این جلسه شرکت
داشتند.

در ادامه این دیدار، ریاست و کارشناسان دفتر هبیتات به
همراه معاون استاندار و فرمانداران سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی به بازدید میدانی از
شهر و روستاهای سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و ازگله و فرایند بازسازی این سکونتگاه‌ها
پس از زلزله سال 96 پرداختند.

برگزاری کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و توسعه پایدار” برای تصمیم‌گیران شهری

برنامه اسکان بشر ملل متحد با مشارکت دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی “تاب‌آوری شهری و توسعه پایدار” برای تصمیم‌گیران شهری خواهد کرد. این دوره در تاریخ 20 – 23 آبان ماه 1397 در محل دبیرخانه سازمان همکاری‌های اقتصادی در تهران برگزار خواهد شد..

این کارگاه آموزشی با هدف انتقال و اشتراک‌گذاری تجارب بین‌المللی با تاکید بر به‌روزترین موضوعات مطرح در حوزه تاب‌آوری شهری برگزار می شود.

در صورت تمایل برای شرکت در این کارگاه آموزشی روزمه خود را تا تاریخ 12 آبان ماه 1397 به آدرس ایمیل دفتر هبیتات تهران ارسال فرمائید: [email protected]
لطفا توجه فرمائید پیش نیاز شرکت در این کارگاه برخورداری از سابقه حرفه‌ای بیشتر از 10 سال در در حوزه مدیریت شهری، کاهش خطرات سوانح، تاب‌آوری شهری، و توسعه پایدار است. 

برنامه‌ریزی شهری مشارکتی – الیزا ماچراتینی

سخنرانی چهارم فصل پنجم سخنرانی‌های شهری، توسط
برنامه اسکان بشر ملل متحد منتشر شد.

برنامه‌ریزان و محققان مطالعات شهری پتانسیل های
برنامه‌ریزی مشارکتی را از دهه ۱۹۶۰ به رسمیت شاختند. امروزه بحث‌های دانشگاهی و سیاسی
به طور فزاینده‌ای بر مشارکت تاکید می کنند. مشارکت اغلب به عنوان یک درمان یاد
شده است. مشارکت دستور العملی قابل اجرا در سراسر جهان است که قادر به حصول اطمینان
از نتایج عادلانه و منصفانه در طراحی و مدیریت شهری است. اما مشارکت یک ابزار است
نه یک هدف و برنامه ریزان و سیاست گذاران در کار میدانی برای استفاده صحیح از آن  با چالش‌های بسیاری مواجه هستند. راهكارهای تضمین
اثربخشی روشهای مشاركتی در تمام مقیاس‌ها  به عنوان
یک پرسش باقی بماند.

این سخنرانی چالش‌ها و فرصت‌های
برنامه‌ریزی مشارکتی را از طریق ارائه مجموعه‌ای از تجارب ملموس میدانی بررسی می
کند.

لینک مشاهده ویدئو:

https://unhabitat.org/participatory-urban-planning-elisa-maceratini/

این سخنرانی بخشی از سخنرانی‌های
شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه
ای در مورد موضوعات مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و
کارکنان برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل دسترسی هستند:

https://unhabitat.org/urbanlectures

گرامیداشت روز ملل متحد با کودکان منطقه شوش

دفتر هبیتات تهران، ۲ آبان ۱۳۹۷- همه‌ساله روز ملل متحد بهانه‌ای برای گرامیداشت این سازمان و آشنایی بیشتر عموم افراد جامعه با اهداف، اقدامات و برنامه‌های ملل متحد است. دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران با همراهی خانم اوگوچی دنیلز، نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران به رسم چندسال گذشته، امسال نیز ۲۴ اکتبر را در کنار کودکان لب خط منطقه شوش سپری کرد.

تجدیدعهد برای منزلت مردم ملل متحد

تهران 2 آبان 1397 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز ملل متحد24اکتبر2018 برابر با 2 آبان ماه جاری گفت اجازه دهید در روز ملل متحد، تجدید عهد نماییم تا به عنوان مللی متحد، بر منزلت هر فرد و همگان صحه بگذاریم.

 متن کامل پیام آنتونیوگوترش به شرح زیر است:

 روز ملل متحد، یادآور زادروز منشور تاسیس سازمان ما است،  سندی برجسته دربردارنده‌ امیدها، رویاها و آرزوهای “ما مردمان”.

روزانه، زنان و مردان ملل متحد برای  معنا دادن عملی به آن منشور، مشغول فعالیت اند. 

با وجود موانع و مشکلات، ما هرگز تسلیم نخواهیم شد.

فقر مطلق در حال کاهش است اما نابرابری فزاینده‌ای را شاهد هستیم.

تسلیم نخواهیم شد؛ زیرا می‌دانیم از راه کاهش نابرابری، به امید و فرصت و صلح در سراسر جهان خواهیم افزود.

تغییرات اقلیمی سریع‌تر از اقدامات ما در برابر آن به پیش می‌رود، اما تسلیم نخواهیم شد؛ زیرا می‌دانیم اقدام برای اقلیم، تنها راه موجود است.

حقوق بشر در مکان های  بسیاری نقض می‌شود. اما تسلیم نخواهیم شد؛ زیرا می‌دانیم احترام به حقوق بشر و منزلت  انسان، نخستین شرط برای صلح است.

تعداد درگیری ها در حال افزایش است و مردم دچار رنج و عذابند. اما تسلیم نخواهیم شد؛ زیرا می‌دانیم هر مرد، زن و کودک، سزاوار زندگی سرشار از صلح و آرامش است.

اجازه دهید در روز ملل متحد، تعهد خود را تکرار کنیم.

تا اعتماد درهم شکسته را بازیابیم.

تا به سیاره‌ خود، التیام ببخشیم.

تا هیچ‌کس نادیده انگاشته نشود.تا به عنوان مللی متحد، بر منزلت هر فرد و همگان صحه بگذاریم.

***

پنجمین اجلاس مجمع عمومی مجمع شهرداران آسیایی

شهرهای آسیایی زیست پذیر، تاب آور
و هوشمند

8 تا
11 آذر 1397

غازینتپ، ترکیه

مجمع
شهرداران آسیایی (AMF) یک سازمان بین المللی و غیردولتی برای
توسعه دیپلماسی شهری و ارتباطات و همکار ی های بین‌المللی  میان شهرها و مدیران شهری است که در سال 2008 و
به دنبال تصویب پیشنهاد شهرداری تهران در نشست مجمع پارلمان های آسیایی (APA) در تهران، 
بنیان گذاری شد. اولین اجلاس مجمع عمومی این نهاد نوپا، در با شرکت حدود 90
شهردار و مدیر ارشد شهری و محلی و تعداد ی از مقامات و شخصیت های داخلی و بین
المللی، همزمان با بهره برداری از برج میلاد تهران، برگزار شد.

مجمع شهرداران آسیایی،
آرمان “آسیا برای شهروندان: همگرایی
برای زندگی بهتر” را به عنوان شعار خود برگزیده است.

مجمع مزبور دومین، سومین و
چهارمین اجلاس خود را به ترتیب در شهرهای استانبول، بانکوک و هایکو(چین)، برگزار
کرده است.

بر اساس بیانیه چهارمین
اجلاس مجمع عمومی AMF که
در سال 2014 در هایکو چین به تصویب رسید و نیز در چارچوب تفاهم نامه ای که اخیرا
بین دبیرخانه AMF و شهرداری کلان شهر غازی آنتپ ترکیه به امضا
رسیده است، پنجمین اجلاس مجمع عمومی و ششمین نشست هیات اجرایی این سازمان از 29
نوامبر تا 2 دسامبر 2018 (8 الی 11 آذر ماه 1397) در غازی آنتپ برگزار خواهد
گردید. شعار و موضوع اصلی اجلاس امسال «شهرهای
آسیایی زیست پذیر، تاب آور و هوشمند» می باشد.

انتظار می رود تلاش و تمرکز
شهرهای عضو مجمع بر این موضوع کلیدی و مهم، در راستای بهبود کیفیت زندگی شهروندان
شهرهای آسیایی، موثر واقع شود.

دبیرخانه AMF بر این باور است که این رویداد، فرصتی قاره
ای و بین المللی برای شبکه سازی و همرسانی دانش و تجربه میان شهرداران و مدیران
شهرهای آسیایی را فراهم خواهد نمود.

در اجلاس غازی آنتپ، علاوه
بر ششمین نشست هیات اجرایی و پنجمین اجلاس مجمع عمومی شهرداران آسیایی، سه نشست
فنی و تخصصی نیز با حضور مدیران، کارشناسان و صاحب نظران برگزار خواهد شد:

 1. حمل و نقل و ترافیک در
  شهرهای آسیایی
 2. تاب آوری و شهرهای
  آسیایی
 3. هوشمندی و شهرهای آسیایی
 4. زیست
  پذیری شهرهای آسیایی

دبیر خانه دائمی مجمع
شهرداران آسیایی افتخار دارد از عموم شهرداران و مدیران و کارشناسان مدیریت شهری و
نیز اساتید و دانشجویان و سایر علاقه مندان دعوت می نماید  در این گردهم آیی مهم تخصصی در حوزه مدیریت و
دیپلماسی شهری، شرکت نمایند.

اطلاعات بیشتر با مراجعه به
سایت دبیرخانه مجمع به آدرس زیر ویا تماس با دبیرخانه در دسترس خواهد بود :

www.asianmayorsforum.org

www.asianmayorsforum.com

www.asianmayorsforum.ir

تماس: 22708842-021

ژاله مراداسحاقی،
معاون سرپرست مجمع شهرداران آسیایی و هماهنگ کننده اجلاس: 09122062563

The 5th Asian Mayors Forum General Assembly

“Smart, Resilient and livable
Asian Cities”

29 November – 2 December 2018

Gaziantep, Turkey

Asian Mayors Forum (AMF) as an international nongovernmental organization was founded in Tehran 2008 following the proposal of Tehran Municipality to Asian Parliamentary ASSEMBLY (APA) which was approved in 2007.

The founding meeting and the first General Assembly was held in Tehran with the participation of about 90 Asian mayors and urban leaders.

Asian Mayors Forum has chosen its motto as: “Asia for Citizens: Integration for better life” and its main goal is developing cooperation and integrity of Asian cities and citizens.

AMF held its second, third and fourth meeting in Istanbul, Bangkok and Haikou, respectively.

According to the declaration of the Fourth General Assembly, Haikou, China 2014, the Fifth General Assembly of AMF will be held on 29 November to 2 December 2018 in the city of Gaziantep, Turkey. The theme of the meeting is “Smart, Resilient and livable Asian Cities”. It is expected that concentration of the AMF member cities on these important and key topics will contribute to improving the quality of life of citizens in Asian cities.

We are confident that the event will provide a continental and international opportunity for networking and to share the knowledge and experiences among Asian mayors and city leaders.

The secretariat of AMF in collaboration with historical and cultural city of Gaziantep as a Silk Road city, a City of Gastronomy in the UNESCO Creative Cities Network, the home to the biggest Mosaic Museum of the world, the 6th largest city of Turkey and the 1st populated city in the south eastern of Anatolia, is planning a comprehensive program to see the concerns and expectations of member cities in urban and local development and management.

In addition to the 6th AMF Executive Board Meeting and the 5th AMF General Assembly, four technical sessions are arranged:

 1. Traffic and Transportation (mobility) of Asian Cities;
 2. Asian Smart Cities
 3. Asian Resilient Cities
 4. Asian Livable Cities

پرسشنامه روز جهانی شهرها – سال ۲۰۱۸

همانگونه
که مستحضرید روز ۳۱  اکتبر روزجهانی شهرها
است که امسال به موضوع ساختن شهرهای پایدار و تاب‏آور اختصاص یافته است. روز جهانی شهرها در سال ۲۰۱۸، درپی چگونگی تأثیرگذاری بر
پنج حوزه کلیدی زیر است. در این راستا، 
روز یکشنبه ۱۳ آبان رویدادی در خانه گفتمان شهرتهران برگزار خواهد شد. هدف
از برگزاری این برنامه، جلب نظرات دغدغه مندان شهر، جمع بندی، و گفت وگو در رویداد مذکور با حضور و
مشارکت پاسخ‏دهندگان ارائه است. 

بنابراین، خواهشمند است به منظور غنای جمع بندی و تاثیرگذاری آن بر سیاست‏های شهری ایران به پرسش‏های زیر در پنج حوزه پاسخ دهید. برای اطلاعات بیشتر توضیحات پنج حوزه کلیدی مذکور، در ادامه  آورده شده است.

لطفا پاسخ خود را حداکثر تا روز دوشنبه ۳۰ مهر ماه  به ایمیل ارسال نمایید:

[email protected]

[email protected]

پرسش‎های کلیدی :

1- اقدامات در حوزه اقلیم: به منظور کاهش اثرات تغییرات اقلیمی و یا سازگاری با آن‌ها
در ایران در راستای ارتقای تاب‏آوری چه اقدامات اجرایی و یا حاکمیتی اولویت دارد؟

2- ارتقاء سکونتگاه های غیررسمی: به منظور
ارتقاء سکونتگاه های غیررسمی بعنوان پرمخاطره‏ترین پهنه شهری در مواجهه با سوانح
درایران چه اقداماتی ضرورت و فوریت دارد؟

3-
تاب آوری اقتصادی و اجتماعی: به منظور ارتقای تاب آوری اقتصادی و اجتماعی گروه‏های
آسیب پذیر در ایران با توجه به شرایط موجود کشور مهمترین مشکلات و موانع چه بوده و
چه اقداماتی می تواند صورت گیرد؟

4- حکمروایی و تمرکززدایی : به
منظور ارتقای حکمروایی محلی در ایران چه اقداماتی می‏توان انجام داد و دولت‌های محلی چگونه می‌توانند در افزایش
تاب آوری شهری نقش داشته باشند ؟

5- بحران های شهری انسانی : چگونه می‌توان از طریق ظرفیت سازی به کاهش آسیب پذیری منجر شد؟

پیوست: پنج حوزه کلیدی
تاثیرگذار در راستای تاب آوری شهری

1- اقدامات در حوزه اقلیم

تغییرات آب و هوایی، افزایش سطح دریا، پدیده‌های
هواشناسی و تغییرات اقلیمی بر سلامت و معیشت مردم اثر می گذارند. در دنیایی که به
سرعت در حال شهری شدن است، روز جهانی شهرها در سال ،۲۰۱۸ موثر حوزه اقلیم در
شهرهای ما را ترویج می دهد و نشان می دهد که توسعه شهری پایدار و تاب‌آور نمی
تواند بدون کاهش اثرات تغییرات اقلیمی و یا سازگاری با آن‌ها و انطباق اقدامات
تحقق یا تعدیل یابند. این اقدامات شامل بازیافت آب، طراحی شهری و ساخت و ساز حساس
به آب و انرژی، برنامه‌ریزی شهری پایدار رشد شهرها، ابزارهای مالی و برنامه‌ریزی
برای مدیریت ریسک و ایجاد کمپین‌های آگاه سازی برای تغییرات رفتاری است.

2- ارتقاء سکونتگاه های غیررسمی

در جایی که شهری شدن سریع از ظرفیت برنامه‌ریزی رسمی فراتر
می رود و منجر به ایجاد سکونتگاه‌های متراکم و غیر ‌رسمی کنترل نشده در مناطق در
معرض خطرمی شود، تعداد افراد در معرض خطر به طور قابل توجهی در حال افزایش است.
شهرهای برنامه‌ریزی نشده از آنجایی که باید با فشارهای موجود کنار بیایند، نسبت به
تنش‌ها آسیب‌پذیرتر هستند. سیستم های شهری پیچیده و وابسته هستند. اگر شهرهایی که
به سرعت در حال رشد هستند بخواهند به همان اندازه پاسخگوی آرمان‌های پایداری و
چارچوب سندای)  (Sendaiبرای کاهش خطرات باشند، به ابزارهای
جامع برای کمک به برنامه ریزان به منظور اولویت‌بندی سرمایه گذاری به صورت جامع،
بر اساس اطلاعات محدود و شرایط سریع در حال تغییر، نیاز دارند.

3- تاب آوری اقتصادی و اجتماعی

ایجاد تاب‌آوری شهری روش‌های گوناگونی دارد، اما باید به
دنبال شرایط زندگی بهبود یافته برای افراد، به ویژه کسانی که در شرایط آسیب پذیر
هستند، بود. افراد کم درآمد اغلب در معرض خطرات هستند، در صورت وقوع زلزله سهم
بیشتری از ثروت خود را از دست می دهند، پشتوانه امن محدودی دارند و حمایت کمتری از
سازمان‌ها دریافت می کنند. این تأثیرات غالباً توسط کم درآمدترین افراد، به ویژه
زنان، دختران و سالمندان بیشتر احساس می شود.

4- حکمروایی و تمرکززدایی

 تجزیه و تحلیل تمرکززدایی
به لحاظ مسئولیت‌های دولت محلی، برنامه ریزی و ظرفیت مالی، برای ایجاد تاب‌آوری
شهری بسیار مهم است. دولت‌های محلی نقش ویژه‌ای در تاب‌آوری شهرها ایفا می کنند؛
چرا که مسئول انواع فرآیندهای مربوط به عملکرد شهر و همچنین اولین پاسخ‌گو در هر
شرایط بحرانی هستند. دولت‌های محلی برای پاسخگویی مؤثر به این الزامات باید
توانمند شده و همکاری مناسب در سطح ملی و محلی برای ایجاد تاب‌آوری در زمان بحران،
داشته باشند.

5- بحران های شهری انسانی

تاب‌آوری نیز در مرکز ارتباطات انسانی-توسعه قرار دارد و
غالباً دستورکارهای متفاوت را به یکدیگر مرتبط می کند. ایجاد تاب‌آوری، توانایی
کاهش خطرات را از طریق افزایش ظرفیتها و کاهش آسیب پذیری‌ها برای کاهش شکنندگی و
کاهش تأثیرات دارد و در نتیجه، پاسخی مؤثر و پیش بینی شده فراهم می آورد.

برای جزئيات بیشر فایل زیر را دانلود کنید. 

زاغه‌گردی- کو کوئنز

سخنرانی سوم فصل پنجم سخنرانی‌های شهری، توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد منتشر شد.

این سخنرانی، مفهوم در حال رشد گردشگری در
مناطق کمتر توسعه یافته، که به عنوان زاغه‌گردی شناخته شده است را معرفی می کند و مباحث
اخلاقی که باید به آن‌ها پرداخت، حکمروایی زاغه‌ها و چگونگی ارتقاء توسعه محلی به
کمک زاغه‌گردی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اهمیت گردشگری شهری به عنوان یک فعالیت اقتصادی در سال‌های اخیر
به شدت افزایش یافته است. نه تنها تعداد گردشگرهای شهری افزایش یافته است، بلکه
گردشگران، بیش از پیش از بخش‌های جدید شهری بازدید می کنند. گردشگری در مناطق
ناآشنا و دورافتاده، فرصت‌های توسعه اقتصاد محلی را به ویژه برای مناطق کم درآمد فراهم
می کند. با این حال، می تواند باعث اختلالات و ایجاد اختلاف بین گروه‌های مختلف ساکنین،
بازدید کنندگان و کنش‌گران صنعتی شود. در این سخنرانی، مباحث اخلاقی در مورد جایگاه
گردشگری در شهرهای مدرن با استفاده از چشم‌اندازی پایین به بالا به حکمروایی پایدار
شهری طراحی شده است که سبب متعادل سازی منافع  کنش‌گران مختلف شهری می شود.  

لینک مشاهده ویدئو:

 https://unhabitat.org/slum-tourism-ko-koens/

این سخنرانی بخشی از سخنرانی‌های شهری برنامه
اسکان بشر ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه ای در مورد
موضوعات مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و کارکنان برنامه
اسکان بشر ملل متحد است.

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل دسترسی هستند:       https://unhabitat.org/urbanlectures

***

ابوظبی و برنامه اسکان بشر ملل متحد برای میزبانی دهمین مجمع جهانی شهری در سال 2020 توافقنامه امضا کردند

دبیرخانه شورای اجرایی وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین المللی (MOFAIC) امارات متحده عربی و دفتر برنامه ریزی شهری و شهرداری ابوظبی و برنامه اسکان بشر ملل متحد برای میزبانی دهمین مجمع جهانی شهری (WUF10) در سال 2020 توافقنامه‌ای امضا کردند. این برنامه برای اولین بار در منطقه عرب برنامه ریزی شده و فرصتی منحصر به فرد برای تبادل تجارب و ارائه راه حل‌های خلاقانه فراهم خواهد نمود.

دهمین مجمع جهانی شهری با
همکاری مشترک برنامه اسکان بشر ملل متحد، دفتر برنامه ریزی شهری و شهرداری ابوظبی ،اداره
فرهنگ و گردشگری ابوظبی، مرکز نمایشگاه ملی ابوظبی و دبیرخانه شورای اجرایی وزارت
امور خارجه و همکاری‌های بین المللی در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی برگزار خواهد شد.

مجمع جهانی شهری (WUF) که در سال 2001 توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد پایه گذاری شده است، یک گردهمایی بی همتا برای مباحث شهری است.  این مجمع تأثیر رشد سریع پدیده شهرنشینی و پیامدهای آن بر سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی جوامع و شهرها را مورد بررسی قرار می دهد.  برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات)، برنامه سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار شهری است که در جهت فراگیری و شکوفایی آینده شهری تلاش می کند.

دهمین مجمع جهانی شهری منجر به
مشارکت و اقدامات جدید برای مواجه شدن با چالش‌های مناطق شهری خواهد شد. در طی این
کنفرانس پنج روزه، موضوعات کلیدی شامل سرمایه انسانی، مدیریت منابع، آموزش و پرورش
و فرهنگ، رفت و آمد، داده‌ها و موضوعات دیگر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این مجمع در اجرای دستور کار
جدید شهری که در سال 2016 در اجلاس ھبیتات 3 در اکوادر به تصویب رسید، نقش کلیدی
دارد. دستور کار جدید شهری سندی اقدام-محور است که استانداردهای جهانی
دستیابی به توسعه شهری پایدار، بازاندیشی در نحوه ساخت­‌وساز، مدیریت و زندگی در
شهرها را از طریق همکاری با همکاران متعهد، ذینفعان مربوطه، و بازیگران شهری در
همه سطوح دولتی و خصوصی تدوین می‌کند.

ابوظبی از دستور کار جدید شهری
حمایت می کند؛ زیرا که آن را برای ایجاد امارت متحده عربی پایدار ایده‌آل می‌داند.
دستور کار جدید شهری درحالی هویت فیزیکی و فرهنگی ابوظبی را حفظ و غنی‌سازی می کند،
کیفیت زندگی را برای همه ساکنان بهبود می بخشد. چشم انداز توسعه شهری ابوظبی شامل
چهار محور اصلی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیط زیست است.

این مجمع حدود 20،000 نماینده
از بیش از 150 کشور جهان را گردهم می آورد و فرصتی برای تقویت روابط و تعامل فراهم
می کند. همچنین، امکان پذیری گنجاندن شیوه‌ها و عملکردهای پایدار و موقعیت محور را
در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را نشان می دهد.

***

موضوع روز جهانی شهرها 2018

31 اکتبرهرسال به عنوان روز جهانی شهرها
جشن گرفته می شود. هدف این روز گسترش علاقه جامعه بین المللی به شهرنشینی جهانی،
پیش برد همکاری میان کشورها و شهرها در ایجاد فرصت‌ها و پرداختن به چالش‌های
شهرنشینی و کمک به تحقق توسعه پایدار شهری است.

روز جهانی شهرها به دستیابی به آرمان‌های
پایداری کمک می کند و دستورکار جدید شهری آن را به عنوان پایگاهی مهم برای همکاران
می شناسد.

موضوع عام روز جهانی شهرها «شهر بهتر، زندگی بهتر» است و همه‌ساله موضوعی که موفقیت‌های شهری‌شدن یا چالش‌های ناشی از آن را منعکس کند نیز ذیل این موضوع انتخاب می‌شود.

ساختن شهرهای پایدار و تاب‌آور به عنوان موضوع روز جهانی شهرها در سال 2018 ، فراخوان اقدامی است برای همه ما که در مورد چگونگی بهتر شدن شهرها برای محافظت و بهبود زندگی افراد در حالی که کسی نادیده گرفته نشود بازنگری کنیم.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند و تعداد آنها به صورت روزانه در حال افزایش است، شهرها با چالش‌های جمعیتی، زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فضایی بی سابقه‌ای مواجه هستند. در روز جهانی شهرها دولت‌های محلی، منطقه‌ای و ملی، همکاران، جوامع و شهروندان برای افزایش آگاهی درمورد اهمیت شهرهای تاب‌آور و اقدام الهام بخش برای ایجاد تاب‌آوری برای شهرهای پایدارتر با هم مشارکت می کنند.

برای مطالعه بیشتر در مورد موضوع روز جهانی شهرها سال 2018 اینجا کلیک کنید. 

“کارگاه نیازسنجی دوره‌های آموزشی استانی شرکت بازآفرینی شهری ایران” برگزار شد

برنامه اسکان بشر ملل متحد در
ایران با همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران “کارگاه نیازسنجی دوره‌های آموزشی
استانی شرکت بازآفرینی شهری ایران” را در تاریخ 24 مهر ماه سال 1397 در سالن
کنفرانس شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار کرد.

این کارگاه با سخنرانی آقای
دکتر حبیب خراسانی، ریاست مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری
ایران، آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و خانم
دکتر منا عرفانیان، عضو هیئت مدیره و راهبر مطالعات و ترویج شرکت بازآفرینی شهری
ایران آغاز شد.

آقای دکتر حبیب خراسانی با
اشاره به پیامدهای مثبت و منفی گسترش شهرنشینی بر اهمیت نقش کنش‌گران اصلی
بازآفرینی در ترویج مشارکت اجتماعی و دستیابی به رضایت‌مندی مردم تاکید نمود. آقای
سیامک مقدم نیز بر لزوم مشارکت مردم و نمایندگان آنها در برنامه ریزی، تصمیم‌گیری،
اجرا و نظارت بر طرح‌های بازآفرینی تاکید نمود و خاطر نشان کرد که هدف این کارگاه،
نیازسنجی دوره‌های آموزشی بر پایه تجارب و نیازهای متولیان بازآفرینی شهری است.

خانم دکتر منا عرفانیان اذعان
داشت که یکی از محورهای جدی شرکت بازآفرینی شهری ایران مسئله آموزش بوده ونسبت به
همکاری با دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد برای برگزاری دوره‌های آموزشی کارآمد و
مبتنی بر تعامل دوسویه مدرسین و شرکت‌کنندگان، اظهار امیدواری نمود.

در ابتدای این کارگاه برنامه
آموزشی-ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران توسط خانم دکتر زهرا اسکندری، مدیر کل
دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی و آقای سید مجتبی موسویان، کارشناس دفتر مطالعات
کاربردی و امور ترویجی توضیح داده شد.

در ادامه این کارگاه آقای دکتر
مهرداد جواهری پور، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، آقای دکتر فرزین فردانش، مدیر
پروژه در دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد و آقای دکتر محمت امین آکدوگان، کارشناس
ارشد سکونتگاه‌های انسانی و مشاور فنی در  دفتر
برنامه اسکان بشر ملل متحد به تدریس موضوعات پرداختند. این کارگاه با یک جلسه
کارگروهی مرتبط با محورهای تدریس شده ادامه یافت و شرکت‌کنندگان پس از همفکری نقطه
نظرات خود را به اشتراک گذاشتند.

در این کارگاه نمایندگانی از ادارات کل راه و شهرسازی و نهادهای متولی بازآفرینی در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، همدان، مازندران، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، قزوین، کرمان، بوشهر، البرز و تهران حضور داشتند. 

***

دوره آموزشی “مالیه زمین برای مدیران شهرداری‌ها”

سازمان آموزشی بین‌المللی انجمن متروپلیس در چارچوب همکاری میان دبیرخانه هبیتات و صندوق جهانی توسعه شهرها دوره آموزشی “مالیه زمین برای مدیران شهرداری‌ها”را در تاریخ ۲۷ تا ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی با همکاری دفتر منطقه‌ای غرب آسیا در شهر مشهد برگزار خواهد کرد.

مخاطبان این دوره آموزشی مدیران شهرداری‌ها از آسیا، اروپا و آفریقا بوده و نمایندگانی از دبیرخانه نایروبی در این رویداد حضور خواهند داشت. محتوای این دوره آموزشی در خصوص زمان، ابزار و مراحل اجرای اقتصاد مبتنی بر زمین در شرایط محلی ایران خواهد بود.

برای ثبت نام و اطلاعات بیشر به لینک زیر مراجعه کنید:

https://isco.mashhad.ir/

«نشست علمی-رسانه‌ای تاب‌آوری برای همه» برگزار شد

دپارتمان سلامت در حوادث و بلایا دانشکده بهداشت دانشگاه تهران با مشارکت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل متحد ( اوچا )، برنامه اسکان بشر ملل متحد، مركز مديريت اطلاعات بلاياي طبيعي آسيا و اقيانوسيه، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین‌المللی کاهش خطر بلایا در روز دوشنبه 23 مهر ماه سال 1397، ساعت 9 الی 12 «نشست علمی – رسانه‌ای تاب‌آوری برای همه» را در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار کرد.

در طی این کارگاه دکتر مصطفی محقق، هماهنگ کننده ارشد مرکز سازمان ملل متحد برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه، دکتر مهدی زارع، استاد تمام پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و عضو وابسته فرهنگستان علوم، دکتر عباس استاد تقی زاده، عضو هیئت علمی دپارتمان سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، امیر حسین برمکی، رئیس دفترهماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در ایران (اوچا)، دکتر محمت امین اوکدوگان، کارشناس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران (هبیتات) در مورد موضوعات مرتبط سخنرانی کردند.  

جایزه برترین عملکردها برنامه اسکان بشر ملل متحد: نسخه ماه اکتبر

 

در نسخه ماه اکتبر ۲۰۱۸، جایزه برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد، شهر پاک و اقتصاد سبز که شامل جمع‌آوری پسماند اجتماع محور برای بازیافت و تولید محصولات با کیفیت سازگار با محیط زیست است را ارائه می کند. این پروژه توسط شرکت بازآفرینی خدمات زیست محیطی بنا شده و تقاضای پلاستیک‌های زباله را افزایش می دهد که به نوبه خود در پاک‌سازی محیط زیست، اشتغال‌زایی و بهبود منظر شهرهای ساحلی نقش دارد.

این پروژه از کشور کنیا برنده جایزه بخش انفرادی برای کمک به اقتصاد شهری و امور مالی شهرداری است.

سام نارویا شرکت بازآفرینی خدمات زیست محیطی را با هدف ارائه سیستم جمع‌آوری پسماند اجتماع محور، اتخاذ تدارکات و پشتیبانی از جمع آوری زباله و تولید محصولات با کیفیت سازگار با محیط زیست تاسیس کرد. 

ضایعات پلاستیکی جمع آوری شده از سواحل و شهرها را با شن و ماسه و مواد دیگر برای ساخت سنگ فرش‌های پیاده‌رو، تیرک مهار، نشانه‌های جاده‌ای و فنس‌های با کیفیت و ماندگارتری ترکیب می کنند. شرکت بازآفرینی خدمات زیست محیطی به نوبه خود تقاضای پسماندهای پلاستیکی را افزایش داده است که منجر به محیط پاک‌تر، اشتغال‌زایی و زیباسازی منظر خیابان‌ها و پیاده‌روها درشهر ساحلی مالیندی شده است.

اثرات پروژه شهر پاک و اقتصاد سبز

 • در حال حاضر پسماندهای پلاستیکی شهر و ساحل در مالیندی مصرف کاربردی دارند. پسماندها به محصولاتی تبدیل می شوند که در شهر استفاده می شوند و به عموم مردم فروخته می شوند.
 • حجم پسماندهای پلاستیکی در شهر کاهش یافته است. هر هفته، از 12 تن پسماند تولید شده در شهر، حدود 4 تن برای بازیافت جدا می شود.
 • برای افراد کم درآمد و زنان که هیچ منبع درآمدی ندارند اشتغال‌زایی کرده است.
 • در مدارس ابتدایی ارزش و اهمیت بازیافت آموزش داده شد و همچنین تورهایی به کارخانه‌ها برگزار شد که تاثیرات مثبتی را در رفتار مدیریت پسماند داشته است.

برای خواندن جزئیات جایزه برترین عملکردها برای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به لینک زیر مراجعه کنید.

https://spark.adobe.com/page/IkO2zhCEhsP1q/

دیدار ریاست و کارشناسان برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با رسول کشت پور شهردار منطقه ٢ تهران

ریاست و کارشناسان برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با رسول کشت پور شهردار منطقه ٢ تهران

ریاست برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با رسول کشت پور

در دیداری که میان ریاست دفتر هبیتات تهران و رسول کشت پور، شهردار منطقه ۲ تهران برگزار شد، طرفین با شناسایی زمینه های تعامل دو جانبه بر انتقال دانش و استفاده از تجارب اجرایی تاکید داشتند. 

سیامک مقدم نماینده و رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با اشاره به کاهش تاب آوری و زیست پذیری شهر تهران، به معضلاتی از جمله ترافیک و آلودگی هوا اشاره داشتند. ایشان تاکید کردند که شهرداری‌ها نقش مهمی در تسهیل زندگی مردم داشته و مشارکت و همفکری دو سویه میان شهروندان و شهرداری‌ها می‌تواند در این خصوص موثر باشد. 

رسول کشت پورشهردار منطقه ٢ به تجارب ارزشمند برنامه اسکان بشر ملل متحد اشاره کرده و اضافه کردند که توسعه فرهنگ شهرنشینی، آموزش مردمی، مشارکت شهروندان از مهمترین اهداف حال حاضر شهرداری منطقه دو تهران بوده و در حوزه‌های مختلف از جمله شهرسازی، اجتماعی- فرهنگی و حمل و نقل و ترافیک نیازمند اقدامات موثر هستیم.

ایشان همچنین بر فعالیت‌های ترویجی و معرفی تجارب موفق خود به جامعه جهانی تاکید داشتند. از جمله اقدامات اجرایی منطقه 2 شهرداری تهران می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 1. نصب و راه اندازی کیوسک‌های هوشمند شهری: شهرداری منطقه 2 در راستای هوشمند سازی خدمات و تسهیل امور شهروندان ، در فاز اول 3 کیوسک هوشمند سرویس های عمومی را در معابر منطقه 2 نصب کرده است. این کیوسک‌ها در حال حاضر نزدیک به 20 سرویس عمومی از جمله وای فای (اینترنت) رایگان ، کلیه سرویس‌های پرداخت بانکی ، تهیه بلیط هواپیما و قطار، رزرو سالن‌های نمایش، فراخوان تاکسی‌های اینترنتی، شارژتلفن همراه ، شارژ بلیط مترو و اتوبوس ، نمایش اماکن مختلف شهری ، نقشه شهری شهر تهران و مسیریابی تلفن و … را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد . کیوسک‌های هوشمند نصب شده در نوع خود از پیشرفته‌ترین کیوسک‌های هوشمند شهری بوده و  بزودی خدمات متنوع و بیشتری از طریق این کیوسک‌ها به شهروندان ارائه می‌شود . در فاز بعدی اجرای این طرح ، تعدادی دیگری از این کیوسک‌ها در سطح منطقه بنا بر نیاز سنجی شهروندان نصب و راه اندازی خواهد شد .
 2. تسهیل سوخت رسانی در سایه فناوری‌های نوین: احداث جایگاه‌های سوخت و راه اندازی 55 خودرو سوخت‌رسان سیار که در راستای تسهیل سوخت رسانی از طریق یک اپلیکیشن فعالیت می کنند.
 3. طرح فرهنگ‌سازی تفکیک زباله توسط شهرداری منطقه 2 تهران از طریق یک سامانه هوشمند جهت تفکیک زباله‌های خشک از قبیل پلاستیک، شیشه، کاغذ، نان خشک، آلومینیوم و … در منزل: این سامانه فعالیت خود را از در سال 1396 آغاز کرده و در حال حاضر در استان تهران فعالیت دارد که در آینده‌ای نزدیک این سیستم در کل کشور فعالیت خواهد کرد . این اپلیکیشن پلی است میان ساکنین منطقه و راننده‌ها که باعث می شود هزینه‌های تفکیک زباله‌ها به طرز چشم‌گیری کاهش یابد و تاثیر چشمگیری در حفظ و بقای محیط زیست به ارمغان خواهد آورد. این اپلیکیشن قابل نصب بر روی تمامی گوشی‌ های هوشمند است.

گفتنی است در این نشست دو طرفه سایر کارشناسان و همکاران حاضر در جلسه نیز به بیان دیدگاه‌های خود و بحث و تبادل نظر در خصوص زمینه‌های همکاری مشترک پرداختند.

برای اطلاع بیشتر از فعالیت‌های شهرداری منطقه 2 به سایت این شهرداری مراجعه کنید: 

 

link:  http://region2.tehran.ir

 

***

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین المللی کاهش بلایا

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی کاهش بلایا،13اکتبر 2017 برابر با 21 مهر ماه جاری گفت جمع آوریِ اطلاعات و داده ها در مورد بلایا برای جلوگیری از بحران ها دارای اهمیتی حیاتی است .

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

امسال مراسم روز بین المللی کاهشِ بلایا تنها مدت زمان اندکی پس از وقوع زمین لرزه و سونامیِ ویرانگر در اندونزی برگزار می شود و یک بار دیگر ضرورت تاب آوری و آگاهی از خطرات را نشان داد.

بلایا هزینه انسانیِ گزافی را تحمیل می کنند.

هر ساله میلیون ها نفر بی خانمان می شوند و خانه و کارشان را به دلیل زمین لرزه ها و وقایع آب و هواییِ شدید از دست می دهند.

با این وجود، بر اساس گزارشی تازه که توسط اداره سازمان ملل متحد برای کاهش خطرِ بلایا تهیه گردیده، همه کشورها به شکلی نظام مند خسارت های اقتصادیِ ناشی از بلایای بزرگ را گزارش نمی کنند.

امسال، هدفِ روزِ بین المللی کاهش بلایا توجه ویژه به لزوم بهبودِ جمع آوریِ اطلاعات و داده ها در مورد بلایا شامل حسابرسیِ جامع در مورد خسارات اقتصادی توسط کشورهای عضو است .

این امر برای جلوگیری از بحران ها دارای اهمیتی حیاتی است .

برای مثال، فهم بهتری از خسارات اقتصادیِ ناشی از وقایعِ آب و هواییِ شدید، می تواند به انجام اقدامات عظیم تری در خصوص تغییرات اقلیمی و افزایش امیدها ودر زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند.

همچنین محاسبه خسارات اقتصادی می تواند حکومت ها را در دستیابی به اهداف چارچوبِ سندای (Sendai) برای کاهش خطر بلایا ترغیب کند که همانا به دنبال کاهش اساسی در خسارات ناشی از بلایا تا سال 2030 است.

کاستن از خسارات اقتصادیِ ناشی از بلایا این توان را دارد که زندگی افراد را تغییر دهد و کمک بزرگی به نابودی فقر نماید.

اکنون که روز بین المللی کاهش بلایا را گرامی می داریم، اجازه دهید یک بار دیگر بر تعهدمان در انجام این کوشش حیاتی تاکید نماییم.

«نشست علمی-رسانه‌ای تاب‌آوری برای همه»

 

دپارتمان سلامت در حوادث و بلایا دانشکده بهداشت دانشگاه تهران با مشارکت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل متحد ( اوچا )، برنامه اسکان بشر ملل متحد، مركز مديريت اطلاعات بلاياي طبيعي آسيا و اقيانوسيه، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین‌المللی کاهش خطر بلایا در روز دوشنبه 23 مهر ماه سال 1397، ساعت 9 الی 12 «نشست علمی – رسانه‌ای تاب‌آوری برای همه» را در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می کند.

 

***

اقتصاد شهری غیررسمی – آلیسون براون

 

سخنرانی دوم فصل پنجم سخنرانی‌های شهری، توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد منتشر شد.

این سخنرانی چگونگی تغییر بی ثباتی معیشت شهری ناشی از اقتصاد غیر رسمی را به کمک رویکردهای نوین و مبتنی بر حقوق به سیاست‌های شهری که در فراگیری اقتصادی و اجتماعی و بازیابی شهرهایی که با بحران مواجه شده‌اند تاثیرگذارند را بررسی می کند.

امروزه اقتصاد غیر رسمی نیروی حیاتی بسیاری از شهرها است. اقتصاد غیر رسمی برای کارگران شهری اشتغال‌زایی می کند، به ساکنین شهری خدمات متنوعی ارائه می دهد و نقش بسزایی در اقتصاد شهری دارد.

با این حال، تنوع باعث می شود که اقتصاد غیر رسمی در فرایندهای سیاست‌های شهری مرسوم غیرقابل تشخیص باشد. بسیاری از کارگران غیر رسمی از لحاظ اجتماعی و اقتصادی در وضعیت آسیب‌پذیری قرار دارند.  کار بی ثبات و خطرناک، سوء استفاده، آزار و اذیت و اخراج  تهدیدی روزانه برای این افراد است. شناخت توانایی‌ها و همبستگی این افراد در برنامه ریزی شهری، ارتقاء سکونتگاه‌های غیر رسمی و بازیابی از خشونت‌های شهری، بلایای طبیعی و سایر بحران‌ها نقش کلیدی در فراگیری اجتماعی کارگران غیر رسمی و توسعه اقتصاد محلی و ایجاد تاب‌آوری در شهرهای قرن 21 دارد. این سخنرانی به چالش‌ها و فرصت‌های اقتصاد غیر رسمی می پردازد.

این ویدیو بخشی از سخنرانی‌های شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه ای در مورد موضوعات مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و کارکنان برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

برای مشاهده ویدئو اینجا کلیک کنید. 

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل دسترسی هستند:

 

    https://unhabitat.org/urbanlectures

***

 

 

Call for Selection of Consultants

In the framework of a joint cooperation between UN-Habitat and the Ministry of Health and Medical Education of Islamic Republic of Iran, UN Habitat Tehran Office intends to select a consultancy firm to undertake the studies for multi-hazard assessment of selected hospitals and health facilities throughout Iran in accordance with the conditions stipulated in bidding documents. Interested consultancy firms are invited to check the Request for Proposal issued UNDP Tehran on the following links:

Letter of Invitation

Request for Proposal

http://procurement-notices.undp.org/view_notice.cfm?notice_id=50466

***

فراخوان انتخاب مشاور

برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد (هبیتات) در ایران در چارچوب همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در نظر دارد انجام مطالعات مشاوره و خدمات ارزیابی و بهسازی لرزه‏‌ای تعدادی از مراکز درمانی و بیمارستان های سطح کشور را مطابق با مفاد مندرج در شرح اسناد مناقصه از طریق فراخوان عمومی به شرکت مهندسین مشاور واجد شرایط واگذار نماید.

مهندسان مشاور علاقه‏مند می‏توانند برای اطلاع از مشخصات طرح و شرایط شرکت در مناقصه، که توسط برنامه عمران ملل متحد (UNDP) منتشر شده است به وبگاه دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران یا لینک‌های زیر مراجعه نمایند:

برای دانلود فراخوان اینجا کلیک کنید. 

برای دانلود شرح فراخوان اینجا کلیک کنید. 

 

http://procurement-notices.undp.org/view_notice.cfm?notice_id=50466

 

***

فصل پنجم سخنرانی‌های شهری جهانی برنامه اسکان بشر ملل متحد آغاز شد

فصل پنجم سخنرانی‌های شهری جهانی برنامه اسکان بشر ملل متحد آغاز شده است که در راستای آن هر هفته یک سخنرانی ایراد می شود. هر بسته سخنرانی شامل پیشینۀ سخنران، خلاصه سخنرانی و منابع تکمیلی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوعات است. این همکاری مشترک برنامه اسکان بشر ملل متحد و دانشگاه‌های برتر درسطح جهان شامل موضوعات جنسیت، جا به جایی، اقتصاد غیر رسمی، زاغه‌گردی و برنامه‌ریزی مشارکتی است.

برای مشاهده چهار فصل اول سخنرانی‌های شهری به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

https://unhabitat.org/urban-knowledge/urban-lectures/

https://www.youtube.com/user/unhabitatglobal

 

 

سخنرانی‌های شهری جهانی

 

 

جا به جایی برای افراد با مسئولیت‌های مراقبتی در شهرها – معرفی مفاهیم آگاهی جنسیتی در برنامه‌ریزی حمل و نقل برای درک بهتر الگوهای رفت و آمد زنان و مردان و پیامدهای آن در وظایف روزانه افراد با مسئولیت‌های مراقبتی.

این سخنرانی از جنسیت به عنوان یک دسته‌بندی تحلیلی برای ارائه مفهوم جا به جایی برای افراد با مسئولیت‌های مراقبتی در شهرها و چالش‌های برخی از مفاهیم رایج در زمینه حمل و نقل، از جمله مفهوم جا به جایی اجباری، استفاده می کند. جا به جایی برای افراد با مسئولیت‌های مراقبتی در شهرها یک چارچوب برای شناسایی، اندازه گیری، تاکید، توجه و ارزش‌دهی به همه رفت و آمدهای انجام شده در جهت انجام وظایف مربوط به مراقبت در خانه و تولید مثل است. در سراسر جهان این وظایف روزانه عمدتا توسط زنان انجام می شود. مشارکت مردان در فعالیت‌های مراقبتی، رویکردهای مبتنی بر جنسیت را برای برنامه‌ریزی جا به جایی برای مردان و زنان به طور قابل توجهی افزایش می دهد. هدف ایجاد یک پایگاه دانش جامع تر از الگوهای جابه جایی، رفتار و نیازها است که بر اساس برنامه‌ریزی حمل و نقل عادلانه و پاسخگوی نیازهای مردان و زنان ایجاد شده که برای هر دو سودمند است.

این ویدیو بخشی از سخنرانی‌های شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد است، که شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های 15 دقیقه ای در مورد موضوعات مربوط به شهرنشینی پایدار توسط کارشناسان، همکاران  و کارکنان برنامه اسکان بشر ملل متحد است.

بسته‌های کامل تمام فصل‌های سخنرانی از طریق لینک قابل دسترسی هستند:     https://unhabitat.org/urbanlectures

 

***

 

 

فراخوان بانک جهانی برای “چالش طراحی خانه‌های تاب‌آور”

 

بانک جهانی، آکادمی ساخت ، شرکت ( Airbnb ) و مشارکت جهانی تسهیلات جهانی برای بازیابی و کاهش خطرات سوانح  (GFDRR) معماران و مهندسان سراسر جهان را به طراحی‌ خانه‌های تاب‌آور، پیش‌ساخته و مقرون به صرفه فرا می خوانند. خانه‌ها باید یک خانواده 4 تا 5 نفر را در حدود 40 تا 50 متر مربع (در یک قطعه 20 متر در 20 متر) که هزینه آن کمتر از 10،000 دلار باشد، اقامت دهد. طرح خانه‌های تاب‌آور باید برای خانه‌های پایدارباشد که خطر آسیب را کاهش دهد و همچنین بازسازی سریع پس از سانحه را امکان‌پذیر کند.

چالش سه سناریو زیر را دارد. تیم‌ها توانند طرح‌های خود را برای یک یا هر سه سناریو ارائه دهند.

سناریو 1 – زمین لرزه‌ها و طوفان‌های گرمسیری با سرعت باد بیش از 250 کیلومتر در ساعت (سایکلون / طوفان / تایفون) در کشورهای جزیره‌ای (مثال: کارائیب شامل هائیتی)

سناریو 2 – زمین لرزه ای به بزرگی 7 درجه در مقیاس ریشتر که همچنین منجر به رانش زمین در مناطق کوهستانی و دره ها می شود (مثلا: نپال، شمال هند، شمال پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، پرو و غیره)

سناریو 3 – طوفان‌های گرمسیری با سرعت باد بیش از 250 کیلومتر در ساعت (سایکلون / طوفان / تایفون) که همچنین منجر به سیلاب‌های محلی (مناطق کم ارتفاع) در مناطق ساحلی می شود (مثال: بنگلادش، فیلیپین، هند، پاکستان و غیره)

هیئت داوران متخصص در هر حوزه 3 طرح برتر را انتخاب خواهند کرد. طرح‌های برنده منتشر خواهند شد و برندگان به نمایشگاهی در بانک جهانی در واشنگتن دی سی، ایالات متحده آمریکا و دیگر مکان‌های منتخب جهانی دعوت خواهند شد. طرح‌های برنده می توانند در نهایت در ساخت مسکن تاب‌آور یا بازسازی پروژه‌های تامین شده توسط بانک جهانی در مکان‌هایی مانند کارائیب، جنوب، مرکزی و شرق آسیا و غیره الهام بخش باشند.

طرح پیشنهادی باید تا تاریخ 30 نوامبر 2018 ارسال شود. برای راهنمایی و جزئیات بیشتر، لطفا به لینک زیر مراجعه کنید:

 

https://buildacademy.com/resilienthomes/

 

The First Brainstorming Workshop on “Implementation of the International Guidelines on Urban and Territorial Planning”

TEHRAN- 3 October 2018 (UN-Habitat) – The first Brainstorming Workshop on “Implementation of the International Guidelines on Urban and Territorial Planning” was held on 3 October 2018 at the Ministry of Roads and Urban Development in collaboration with the Ministry of Roads and Urban Development. This workshop aimed at introducing the general framework and objectives of the UN-Habitat “International Guidelines on Urban and Territorial Planning” (IG-UTP) and collaboration possibilities with partners.

In this workshop, Mr. Siamak Moghaddam, Chief of UN-Habitat Tehran Office gave the welcome speech. Mr. Farzin Fardanesh, Programme Officer, UN-Habitat Tehran, briefed the audience on workshop objectives and urban planning context in Iran. Ms. Parnian Kordshakeri, Programme Assistant, UN-Habitat Tehran, introduced the IG-UTP principles and best practices. Ms. Sara Habibi, Urban and Regional Planner, UN-Habitat Tehran explained the process for  implementation of IG-UTP in Iran, its roadmap. The workshop continued with brainstorming and dialogue of experts, professionals and academics.

This meeting was attended by representatives from National Habitat Committee and UN-Habitat partners such as the Directorate of Housing and Construction, Deputy of Architecture and Urban Development, Urban Regeneration Company of Iran, Planning and Budget Organization, Tehran Disaster Mitigation and Management Organization, Tehran Municipality Renovation Organization, Vice Presidency for Women and Family Affairs, Traffic Department of Tehran Municipality, Department of Planning and Architecture, Ministry of Agriculture Iran, Ministry of Cooperatives, Labour and Social Welfare, Technical and  Vocational Training Organization, Organization of Development, Renovation and Equipping schools, Ministry of Energy, Natural Disaster Research Center, Ministry of Foreign Affairs, Road, Housing and Development Research Center, Iranian Society of Consulting Engineers, as well as independent urban scholars and professionals and academics. Representatives participating in this workshop referred to their priorities and their views on the necessity and implementation prerequisites of the IG-UTP in Iran.

Based on this brainstorming session, a set of recommendations will be elaborated for continuation of the IG-UTP through an agreed roadmap.

***

راه‌اندازی پایگاه داده‌ای جهانی شهرداری

پایگاه داده‌ه­ای جهانی شهرداری (Global Municipal Database) که توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد راه اندازی شده،  شامل نماگر­های استاندارد برای بودجه شهرداری­‌ها و همچنین اطلاعاتی درباره هزینه، درآمد و بدهی سرانه در شهرهای جهان است.  پایگاه داده‌ه­ای جهانی شهرداری اولین پایگاهی است که در آن داده‌های بودجه سرانه در سطح محلی در بیش از یکصد شهر جهان با تمرکز بر داده‌های مالی در سطح شهرداری ارائه می شود.

این داد‌‌ه‌ها بر اساس وظایف اصلی شهرداری‌­ها و مجموعه‌ای ازمسئولیت­‌های­ بودجه­‌ریزی با همکاری پژوهشگران هر شهر و کارکنان فنی شهرداری­‌ها در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته برای هر دولت شناسایی شده است.  گزیده‌ای از اطلاعات شهرها و نام و نشانی پژوهشگران شهری از پروژه اطلس گسترش شهرها (The Atlas of Urban Expansion) گرفته شده که حاوی داده‌­های مربوط به نقشه فضایی شهرها است، اما داده­ای در امور مالی شهرداری­­‌ها ندارد.  اطلس گسترش شهری توسط دانشگاه نیو­یورک با حمایت موسسه لینکلن از سیاست­‌های زمین و برنامه اسکان بشر ملل متحد با هدف گسترش داده‌ها و همکاری با دست‌اندرکاران از جمله اتحادیه شهرها و دولت‌های محلی از طریق دفتر­های منطقه­‌ای برنامه اسکان بشر در بارسلون و شعبات منطقه‌ای آن ایجاد شده است.  داده‌های این اطلس در اختیار دانش پژوهان و اتاق‌های فکر جهانی نیزقرارمی گیرد.

داده‌های جمع آوری شده از شهرداری‌ها و کلان شهر­ها مبنای دسته بندی سیاست‌­ها و ایجاد ابزاری برای افزایش آگاهی گردانندگان شهر ازمنابع مالی شهرداری قرار خواهد گرفت وبه ایشان کمک خواهد کرد تا با شهروندان، دولت مرکزی، خیرین و بخش خصوصی وارد گفتگویی سازنده شوند.

از جمله  کاربردهای بالقوه داده‌­های گردآوری شده، پایش پیشرفت کار توسط شهرداری و مقایسه آن با نظر دست اندرکاران و پژوهشگران است. ارتباط داده­‌های پایگاه داده های جهانی شهرداری دربارۀ منابع مالی محلی با اطلاعات جغرافیایی و فضایی در اطلس گسترش شهرها، به واسطه شهرهایی که در هردو پایگاه مشترک هستند، ممکن می­شود.  مهمتر این که، پژوهشگران دانشگاهی ونهادهای بین المللی توسعه می­توانند با استفاده از پایگاه داده‌ای جهانی شهرداری  برای مسایل مربوط به روند سیاست گذاری استفاده کنند.   تقویت تاٌمین مالی یکی از مولفه‌های دستور کار جدید شهری و آرمان یازدهم توسعه پایداراست که  طرح و پایش اجرای آن می تواند بر اساس پایگاه داده­های جهانی شهرداری انجام شود.

اطلاعات بیشتر در مورد پایگاه داده‌ای جهانی شهرداری در لینک زیر موجود است:

http://globalmunicipaldatabase.unhabitat.org/

 

 

***

اولین «کارگاه هم‌اندیشی برای اجرای راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی در ایران» برگزار شد

اولین «کارگاه هم‌اندیشی برای اجرای راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی در ایران» در روز چهارشنبه 11 مهرماه سال ‍1397 در وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. این کارگاه با هدف معرفی چارچوب کلی “راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی” و هم‌اندیشی برای معرفی روش‌های مشارکت با همکاران برنامه اسکان بشر ملل متحد برای اجرای این راهنما در ایران برگزار گردید.

 

این کارگاه با خوش‌آمدگویی سیامک مقدم، رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران آغاز شد. در این کارگاه فرزین فردانش، مدیر پروژه در دفتر اسکان بشر ملل متحد تهران خلاصه‌ای از اهداف برگزاری کارگاه با توجه به سیستم برنامه‌ریزی شهری در ایران تشریح نمود. پرنیان کردشاکری، دستیار پروژه در دفتر اسکان بشر ملل متحد تهران اصول راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی و تجارب برتر جهانی مرتبط با آن را معرفی نمود. سارا حبیبی، برنامه‌ریز شهری و منطقه‌ای در دفتر اسکان بشر ملل متحد تهران به توضیح اقدامات گذشته و خروجی‌های احتمالی اجرای راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی در ایران، نقشه‌راه و مسیر پیش رو پرداخت. این کارگاه با هم‌اندیشی، بارش افکار و گفت و گوی کارشناسان، متخصصان و دانشگاهیان شرکت کننده ادامه یافت.

 

 

این جلسه با حضور نمایندگانی از کمیته ملی اسکان بشر و همکاران هبیتات از جمله معاونت مسکن و ساختمان، معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه وشهرسازی، شرکت بازآفرینی شهری، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان مدیریت بحران شهر تهران، سازمان نوسازی شهر تهران، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت حمل و نقل و ترافیک، حوزه معاونت شهرسازی و معماری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، وزارت نیرو، پژوهشکده سوانح طبیعی، وزارت امور خارجه، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، جامعه مهندسان مشاور ایران و همچنین پژوهشگران و کارشناسان مستقل حوزه شهری و اساتید دانشگاه تشکیل شد. نمایندگان شرکت‌کننده در این کارگاه، با ذکر اولویت‌ها و نظرات خود به هم‌فکری در حوزه لزوم و نحوه اجرای راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی در ایران پرداختند.

با مستند سازی ایده‌ها، نظرات و پیشنهادات شرکت‌کنندگان، گام‌های بعدی و نقشه راه اجرای راهنمای بین‌المللی در ایران، با همکاری وزارت راه و شهرسازی و معاونت‌های مربوطه تدوین خواهد شد.

***

هجدهمين همایش سیاستهای توسعه مسکن در ایران برگزار گرديد/بيانيه اختتاميه

 

به نقل از وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، هجدهمين همايش سياست هاي توسعه مسكن در ايران كه درهفتم مهرماه 1397 همزمان با روز جهاني اسكان بشر و باحضور جمعي از مقامات، اساتيد و صاحب نظران بخش مسكن با محوريت محورهاي اصلي همايش و كارگاه هاي آموزشي مربوطه در محل مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي برگزار گرديده بود پس از دو روز به كار خود پايان داد. در روز اول این کنفرانس، کارگاه نقش سیاست ملی شهری در فرآیند توسعه شهری توسط برنامه اسکان بشر برگزار شد. در این کارگاه سارا حبیبی، برنامه‌ریز شهری و مطنطقه‌ای دفتر هبیتات در ابتدا به بیان چارچوب و معرفی سیاست ملی شهری پرداخت. گیتی اعتماد، مشاور فاز شناخت پروژه سیاست ملی شهری نیز نتایج این بخش از مطالعات را تشریح نمودند. در انتها نیز جلسه با پرسش و پاسخ میان حاضرین و شرکت کنندگان در جلسه پایان یافت.

 

متن اختتاميه همايش

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه هجدهمين همایش سیاستهای توسعه مسکن در ایران

منت خداي را كه به همت دست­ اندركاران و سياستگذاران بخش مسکن، هجدهمين همایش سياستهاي توسعه مسکن، طی روزهای هفتم و هشتم مهر ماه سال 1397 با حضور جناب آقاي دكتر آخوندي- وزير محترم راه و شهرسازي، معاونین و مشاورین محترم وزیر، معاونین محترم شهرداری تهران و جمعی از مدیران، استادان، صاحب نظران، پژوهشگران و کارشناسان در محل مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی با موفقیت برگزار گرديد.

برگزاری این همایش در شرايطي كه كشور يكي از سخت­ ترين و بحرانی­ ترین دوران­هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي خود را پشت­ سر می ­گذارد، فرصت مغتنمي بود تا از محضر اندیشمندان بخش مسکن در بررسي مسائل، چالشها و برنامه‌هاي این بخش بهره­ مند گردیم. در همین راستا هجدهمین همایش در 5 محور اصلی و 6 کارگاه تخصصی در راستای شناخت هر چه بیشتر برنامه­ ها و اقدامات گذشته و آتی و براساس اصلی­ ترین موضوعات این بخش برنامه­ ریزی شد.

بیانیه پایانی به اختصار به نکات مورد تأکید اندیشمندان و صاحبنظران محترم می ­پردازد؛

برنامه­ ريزي و سياستگذاري حوزه مسكن جز در چارچوب ساختارهاي اقتصادي و توجه به شرايط كلان اقتصادي امکان­پذير نيست و بدون شك نگرش و سیاست گذاری تك­ بعدي به مقوله مسكن آثار سوء بر اين حوزه خواهد داشت.
توجه به سياستهاي مديريت شهري، سياستهاي دولت محلي و نظام شهرسازي، اجزاء در هم تنيده در اقتصاد مسكن بوده و راهکار کاهش و کنترل فساد سكونتي موجود در كلانشهرها جزء در سایه برنامه­ ریزی جامع و همه جانبه فراهم نمی­ آید.
استفاده از روش مشارکتی در اداره امور و اجرایی کردن سیاستهای حاکم بر احياي بافتهاي فرسوده شهري، خلق مجدد شهر، مبارزه با فقر سكونتي و حفظ هویت ایرانی در بازآفرینی شهری اولین و جدی ترین مساله این حوزه است.
حركت به سمت تامين مالي ساختار يافته، چند وجهي و فراگير و ایجاد نهاد مالی توسعه­ای در بخش مسکن، یک ضرورت اجتناب­ ناپذیر در راستاي تحقق بخشيدن به وظايف حاكميتي دولت است.
اصلاح سياستهاي زمين در مسير خلق ارزش و بهره­ مندي حداكثري از اراضي در راستاي منفعت عمومي و به ويژه كمك به اقشار آسيب­ پذير، بدون صدمه به نسلهاي آينده، موجدانه مورد تاكيد است.
سياست هاي مسكن روستايي معطوف به حرکت از کمیت به کیفیت و حفظ هویت معماری روستایی در راستای تامین مسکن معیشت محور، مقاوم، منطبق با الگوهای بومی و منطقه­ای با بهره­ گیری از قوانین و مقرراتی که ویژه مسکن روستایی تدوین می­ گردد، مورد تاکید است. نقش دولت در این زمینه می بایست معطوف به راهنمایی، مدیریت، هدایت و نظارت مسکن روستایی باشد.
بهره گیری از تجارب جهانی در زمینه نسل نوین شهرهای جدید و شهرهای هوشمند و بهره­ مندی از ظرفیتهای بالقوه کشور به ویژه در نوار ساحلی جنوبی در راستای ایجاد پویایی و افزایش سطح رضایت مندی شهروندان مورد توجه می ­باشد.
در این مجال سیاستگذاران، دست اندرکاران و تصمیم سازان حوزه مدیریت شهری و مسکن را ملزم به تفکر و عمل در تحقق شعار كميته ملي اسكان بشر تحت عنوان “مديريت پسماند جامد شهري” نموده و بر این امر تاکید می ­نماییم.
و کلام آخر: بایستی بدانیم و درک کنیم که اقتصاد کشور در سخت ترین شرایط خود قرار دارد و راه حل های ساده انگارانه پاسخگو نیست، به نظر می رسد آنچه در این شرایط و در بخش مسکن مطلوب است راه حل های ساختاری و نهادی است. با توجه به رویکردهای مختلف به مقوله مسکن، پیدا کردن نقطه تعادل سیاست گذاری بسیار با اهمیت و مقوله ای پیچیده است. برای دست یابی به سیاست گذاری بهینه می بایست مسأله مداخله دولت، از حیث سطح و نوع مداخله به درستی تعیین شده و مورد اجماع سیاست گذاران قرار گیرد. در این راستا مداخله حداقلي در تصدی­گری و حداکثری در حاکمیت مورد توجه است.

 

***

 

 

“همکاری دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی با مردم: راهکار مدیریت یکپارچه و بازآفريني کارآمد شهري”- مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر 2018

 

بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر 2018 با موضوع «مدیریت پسماند جامد شهری» در روز دوشنبه 9 مهرماه سال 1397با همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران، مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار، سازمان مدیریت پسماند، روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری تهران و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و برنامه اسکان بشر ملل متحد برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی جناب آقای مهندس هوشنگ عشایری، معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، جناب آقای مهندس رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و جناب آقای سیامک مقدم، ریاست دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و خوش‌آمدگویی جناب آقای صدرا علی‌پور، رييس مركز محيط زيست شهرداري تهران آغاز شد.

 

مهندس عشایری، ضمن توضیح چالش‌های مدیریت پسماند در محلات جدید و قدیم تهران بر لزوم همکاری و مدیریت یکپارچه شهری با نهادهای مدیریت پسماند، متولیان بازآفرینی شهری و عموم شهروندان برای دستیابی به شهرهای تاب‌آور تاکید نمود. ایشان همچنین به نقش مدیریت پسماند در ایجاد اشتغال برای گروه‌های کم درآمد اشاره کرد و بر نقش مشارکت مردم در بازآفرینی شهری به ویژه در زمینه ایجاد، نگهداری و بهره‌برداری از فضاهای سبز در بافت‌های شهری تاکید ورزید.

مهندس رضا عبدلی با اشاره به تولید روزانه حدود 9هزار تن پسماند در شهر تهران گفت: نزدیک به 30درصد از این آمار به پسماندهای خشک و مابقی به پسماندهای تر اختصاص دارد. در حال حاضر تفکیک در مبدا و مقصد(مجتمع پردازش و دفع آرادکوه) صورت می پذیرد و پسماندهای خشک برای بازیافت و استفاده مجدد، جداسازی می گردد.

وی افزود: از پسماندهای تر برای تولید کمپوست استفاده شده و مواد ریجکتی نیز در سامانه ریجکت‌سوز برای تولید برق مورد بهره برداری قرار می گیرد. هم‌چنین مطالعات و اقدامات اولیه برای احداث دومین سامانه زباله سوز در تهران در حال انجام است و در تلاشیم تا در آینده ای نزدیک این پروژه را عملیاتی سازیم.

 

 

آقای سیامک مقدم در سخنرانی خود پس از معرفی روز جهانی اسکان بشر توضیح مختصری در مورد افزایش جهانی، خطرات و چالشهای مدیریت پسماند جامد شهری ارائه داد. او در ادامه پیام‌های کلیدی هبیتات برای مسئولین محلی و جامعه مدنی را بیان کرد و به معرفی برخی تجارب جهانی در زمینه مدیریت پسماند جامد شهری پرداخت.

در ادامه این مراسم یک گفتگوی تخصصی با حضور و ارائه جناب آقای دکتر محمد علی عبدلی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، سرکار خانم مهندس مهدیه پورشاد، مدیر عامل انجمن انسان و زیست پایدار و جناب آقای مهندس رضا نقوی از سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار گردید.

 

 

 

 

 

در این مراسم نمایندگان صندوق کودکان ملل متحد، برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد ، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد و برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز، شهردارانی از مناطق 22گانه تهران و شهرهای نور، محمودآباد و رامسر، مدیران و کارشناسان محیط زیست، مدیران ادارات پسماند، متخصصان و کارشناسان مربوطه حضور داشتند.

 

برای دانلود فایل ارائه سخنرانان پنل به لینک‌های زیر مراجعه فرمائید.

ارائه جناب آقای سیامک مقدم

 

 

 

 

 

عکاس: علیرضا برهانی

***

 

 

 

پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۱۸

دفتر هبیتات تهران- سازمان ملل متحد اولین دوشنبۀ اکتبر هر سال را به عنوان روز جهانی هبیتات تعیین نموده­ تا در این روز به وضعیت شهرها و حق اولیۀ تمامی مردم در دسترسی به سرپناه توجه شود. روز جهانی هبیتات قصد دارد تا به دنیا یادآوری کند که همۀ ما توانایی و مسئولیتی در برابر ایجاد آیندۀ شهرهایمان داریم.

 

 متن کامل پیام میمونا محد شریف، دبیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روزجهانی اسکان بشر به شرح زیر است:

روزجهانی اسکان بشر را هر سال در نخستین دوشنبه ماه اکتبر گرامی می‏دارند تا توجه ما را به مسائل مهم شهری جلب کنند. من که پیشتر شهردار بوده‏ام، با موضوع امسال یعنی «مدیریت پسماند جامد شهری» بسیار همدل هستم.

مدیریت پسماند جامد یعنی کاهش میزان پسماندی که تولید می‏کنیم و تضمین این که آن زباله‏ای که تولید می‏کنیم به صورتی مسئولانه دفع شود. سالانه افراد، جوامع، مشاغل، نهادها، بازارها و کارخانه‏ها انبوهی از زباله و پسماند را تولید می‏کنند. در جاهایی که زباله را به‏طور منظم جمع نمی‏کنند، این زباله‏ها را در خیابان‏ها، جوی‏ها و رودخانه‏ها می‏ریزند یا در زمین‏های بی‏سامان رها می کنند و می‏سوزانند. این کار باعث می‏شود تا شهرهای ما برای گردشگران و سرمایه‏گذاران زشت و نازیبا به نظر آید، به آبگرفتگی معابر و آلودگی آب و هوا مینجامد، و اغلب سلامت ما را به خطر می‏اندازد.

نمی‏توانیم این وضع را چنین ادامه دهیم.

مدیران شهری باید در طراحی سامانه‏های ارزان و کارآمد برای دفع پسماند شهری پیشتاز شوند. باید پسماند درست جمع و دفع شود. بدین منظور باید محل‏های دفن زباله ویژه‏ای احداث کرد و زباله‏جمع‏کن‏ها را در طرح‏های جمع‏آوری زباله سامان داد. و این کار به‏تنهایی از عهدۀ دولت برنخواهد آمد؛ امّا، با همکاری بین بخش‏های خصوصی و دولتی و کار با سازمان‏های مردم‏نهاد، هر یک می‏توانیم نقش خود را ایفا کنیم.

بیایید جایگزین دیگری برای بطری پلاستیکی و فنجان یکبار مصرف بیابیم. می‏توانیم پسماند را بازایافت و آن را به کود تبدیل کنیم. چرا آنچه را می‏توانیم تعمیر کنیم، دور اندازیم.؟ پیوسته شاهد تبدیل پسماند به آثار هنری یا فراورده‏های سودمند بیشتری هستیم. سه حرف R یعنی سه عامل کاهش، استفاده دوباره و بازیافت باید اصل راهنمای در زندگی هم افراد و هم کل جامعه باشد.

به اهمیت مدیریت پسماند شهری هم در اهداف توسعه هزاره، هم در دستور کار پاریس و هم در دستور کار جدید شهری اشاره شده است. برنامه اسکان بشر ملل متحد آماده است تا به شهرها کمک کند تا عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشند.

در دو سال آینده، برنامه اسکان بشر ملل متحد به تبلیغ گستردۀ «شهرهای حساس به پسماند» ادامه خواهد تا از مقدار زباله بکاهد، مدیریت پسماند را کارآمدتر کند و زندگی مردم را بهبود بخشد.

در اینجا و در خانه خود، ما این تبلیغ را با «بیانیۀ نایروبی دربارۀ شهرهای حساس به پسماند» به راه خواهیم انداخت؛ و در این راه روی کمک مثبت یکایک شما حساب می‏کنم.

با تشکر.

 

***

در همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران؛آخوندی حل مشکلات بازار مسکن را به بهبود اقتصاد کلان حواله داد

وزیر راه و شهرسازی گفت: در فضای کنونی نیاز به تغییر محیط اقتصاد کلان داریم تا بتوان برای بخش مسکن سیاست گذاری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداو سیما، عباس آخوندی در همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران، اظهار داشت: در شرایط محیطی که بر اقتصاد ایران حاکم است بحث درباره سیاست‌های بخشی بسیار مشکل است و ارتباط بین سیاست‌های بخشی و سیاست‌های کلان بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه برای سیاست‌گذاری بخشی ۴ مسئله وضعیت اقتصاد کلان، بحران اقتصاد رفاه، تغییر پارادایم در حوزه سیاست‌های مسکن شهرسازی و توانایی دولت برای اجرای سیاست‌گذاری‌ها مسائلی است که باید مورد بحث قرار گیرد گفت: به عقیده اقتصاددانان وضع بی ثباتی بازار معلول عدم قطعیت در جامعه است و هیچ سمی مهلک تر از عدم قطعیت برای اقتصاد وجود ندارد.

وی گفت: در فضای کنونی نیاز به تغییر محیط اقتصاد کلان داریم تا بتوان برای بخش مسکن سیاست گذاری کرد.

آخوندی افزود: در حوزه مسکن بدون افزایش درآمد خانوارها هر حرف دیگری بی معنا است و بعد از افزایش درآمد باید درآمد را از طریق پس‌انداز اهرام کنیم تا امکان خرید مسکن برای اشخاص وجود داشته باشد.

آخوندی ادامه داد: اسکان غیر رسمی، بافت‌های حاشیه ای و بافت‌های فرسوده ناکارآمد معضلات اصلی حوزه مسکن است که در گذشته با طرحهایی مانند انبوه سازی، مسکن مهر و … این مشکلات برطرف نشده و هنوز با معضل ۱۹ میلیون بدمسکن مواجه هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: باید به سمت بازآفرینی شهری برویم و از این مسئله فرار نکنیم که حرکت به این سمت نیازمند طراحی و اجرای سیاست‌های مالی توسعه مسکن و اقتصاد کلان است.

 

منبع خبر: https://bit.ly/2NbrVti

هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران با حضور دفتر هبیتات تهران افتتاح شد

 

مراسم افتتاحیه هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران با حضور و سخنرانی جناب آقای دکتر عباس آخوندی، وزیر محترم راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر مظاهریان، معاون محترم مسکن و ساختمان وزرات راه و شهرسازی، جناب آقای میرزایی، معاون محترم شهردار تهران و دبیر علمی همایش و جناب آقای سیامک مقدم، ریاست محترم دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران برگزار شد.

 

 

 

آقای سیامک مقدم با قرائت فرازهایی از بیانیه روز جهانی اسکان بشر سال 2018 با موضوع «مدیریت پسماند جامد شهری» بر اهمیت سه حرف R یعنی سه عامل کاهش (Reduce) ، استفاده دوباره (Reuse) و بازیافت (Recycle) پسماند جامد در شهرهای ایران تأکید نمود.

برای مطالعه متن کامل سخنرانی اینجا کلیک کنید. 

 

سخنرانی آقای سیامک مقدم (ریاست دفتر هبیتات تهران) در روز جهانی اسکان بشر سال 2018

روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۱۸ میلادی

مدیریت پسماند جامد شهری

هجدهمین کنفرانس سیاست‌های توسعه مسکن در ایران

۷/۷/۱۳۹۷

 

 

جناب آقای وزیر،

معاونین و مقامات محترم،

همکاران، خانم­ها و آقایان،

 

سلام عرض می کنم. از اینکه به من فرصت داده شده تا به مناسبت روز جهانی اسکان بشر دقیقه ای چند عرایضی را به اطلاع برسانم، سپاسگزارم.

امسال موضوع روز اسکان بشر «مدیریت پسماند جامد شهری» تعیین شده و اتفاقا امسال مطالب متنوعی از دبیرخانه هبیتات برای گرامیداشت این روز و مباحث مرتبط با آن ، ارائه شده که همگی در تارنمای این دفتر و کانال تلگرام در دسترس قرار دارد.

از آنجاییکه موضوع امسال تناسب خاصی با کنفرانس توسعه سیاستهای مسکن ندارد، ما در روز دوشنبه هم در مراسمی دیگر با نهادهای ذیربط در زمینه مدیریت پسماند به این موضوع خواهیم پرداخت.

در اینجا بنده به اختصار مطالبی را به عرض می رسانم که در آن فرازهایی از بیانیه خانم میمونا شریف قائم مقام دبیر کل و مدیر اجرایی  برنامه اسکان بشر نیز آمده است.

روز جهانی اسکان بشر که همه ساله در اولین دوشنبه ماه اکتبر جشن گرفته می شود، توجه همگان را به وظایف سازمانی برنامه اسکان بشر ملل متحد برای ترویج سیاست‌های توسعه پایدار شهری جلب می‌کند.

موضوع امسال روز جهانی هبیتات، مدیریت پسماند جامد شهری است. مدیریت پسماند جامد یعنی کاهش میزان پسماندی که تولید می‏کنیم و تضمین این که آن زباله‏ای که تولید می‏کنیم به صورتی مسئولانه دفع شود. سالانه افراد، جوامع، مشاغل، نهادها، بازارها و کارخانه‏ها انبوهی از زباله و پسماند را تولید می‏کنند. در جاهایی که زباله را به‏طور منظم جمع نمی‏کنند، این زباله‏ها را در خیابان‏ها، جوی‏ها و رودخانه‏ها می‏ریزند یا در زمین‏های بی‏سامان رها می کنند و می‏سوزانند. این کار باعث می‏شود تا شهرهای ما برای گردشگران و سرمایه‏گذاران زشت و نازیبا به نظر آید، به آبگرفتگی معابر و آلودگی آب و هوا مینجامد، و اغلب سلامت ما را به خطر می‏اندازد.

به دلیل افزایش مصرف و راهبردهای مدیریتی غیرموثر پیش بینی می شود که میزان کل پسماند تولید شده تا سال ۲۰۲۵ به ۵.۹ میلیارد تن در سال افزایش یابد.

شهرها بخش عمدهای از بودجه خود را صرف مدیریت پسماند جامد شهری می کنند که باید در اولویت دستورکار شهرها، شهروندان و دولت‌ها در سطوح مختلف ملی و محلی باشد. در این راستا لازم است تا شهرها به “شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند” تبدیل شوند و دستورکار جدید شهری به “مدیریت زیست محیطی قوی و به حداقل رساندن انواع پسماندها” متعهد می شود.

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل فقدان تامین مالی، آگاهی پایین و کاربرد نامناسب راه‌حل‌های فنی، سیستم‌های مدیریت پسماند مناسبی وجود ندارد. جمع آوری و دفع ضعیف پسماند جامد شهری موجب ایجاد آلودگی‌های مختلف می‌شود.  پسماندهای انباشته شده موجب پرورش موجودات و حشرات بیماری‌زا می‌شوند و پسماندهای تخلیه شده در بستر دریاها و فرسایش محل‌های دفع پسماند ساحلی در نهایت منجر به الودگی دریایی می شود.

شهرداری‌ها در سراسر دنیا بودجه قابل توجهی را برای مدیریت پسماندها صرف می کنند. با این حال، سرمایه گذاری دولتی در مدیریت پسماندهای جامد نسبت به بخش های دیگر مانند آب و فاضلاب بسیار پایین است.

چرخه تولید و مصرف، مدیریت شهری و تامین مالی همه بخشی از سیستم مدیریت پسماندهای جامد هستند. علاوه بر این، مشارکت تمام ذینفعان از جمله تولیدکنندگان پسماندها، بخش بازیافت پسماند و کارکنان بخش مدیریت پسماند بسیار اهمیت دارد. ادغام بخش غیررسمی بازیافت پسماند در اقتصاد سازمان یافته و مقررات بهداشتی و ایمنی مناسب برای کارگران می تواند مشاغل فعلی غیر رسمی و خطرناک جمع آوری کنندگان پسماند را تغییر دهد.

بر اساس اطلاعات اطلس کلانشهر تهران، هر فرد تهرانی به طور متوسط سالانه شش برابر وزن خود زباله تولید می کند. این اطلاعات نشان می دهد که متوسط سرانه زباله تولید شده در شهر تهران ۳۲۰ کیلوگرم و ارزش روزانه زباله تولید شده در شهر تهران ۱۸۰۰ میلیون ريال است. سرانه تولید روزانه زباله در جهان ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است که در ایران این عدد برابر با ۶۰۰ گرم است. زباله تولید شده در شمال شهر تهران طبق مطالعات انجام شده حداقل دو برابر میانگین آن در سطح کشور و چهار برابر استاندارد جهانی است. تعداد دفعات جمع آوری زباله در تهران دو تا سه بار در روز است که اين مقدار در کشورهای جهان ۲ تا ۳ بار در هفته است.

مساله مدیریت پسماند در ایران با مسائلی مواجه است که از مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم تفکیک زباله‌ها
 • عدم محدودیت در تولید زباله
 • محدودبودن قوانین و مقررات مشوق- بازدارنده در زمینه مدیریت پسماند
 • اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی نابسنده

 

با توجه به اینکه نیازها و رویکردهای مدیریت پسماند شهری از شهری به شهر دیگر متفاوت است، برنامه اسکان بشر ملل متحد توصیه می کند که راهکارها براساس سرمایه‌ها و نقاط قوت شهرها توسط سیستم مدیریت پسماند رسمی، غیر رسمی و یا بخش‌های سرمایه‌گذاری کوچک اتخاذ گردند. ایجاد شبکه‌ای برای به اشتراک گذاشتن تجارب و بهترین عملکردها به شهرها فرصت یادگیری از یکدیگر را می‌دهد. به عنوان مثال می توان  به الگوی اقدام نوآورانه ی شهرداری منطقه دو تهران در زمینه جمع آوری پسماند از طریق ایجاد یک اپلیکیشن اشاره کرد.

برنامه اسکان بشر ملل متحد با به رسمیت شناختن نقش بخش‌های سرمایه‌گذاری کوچک در افزایش بازیافت، “چارچوب منسجم مدیریت پسماند جامد” را ترویج می کند که خدمات مناسب جمع اوری پسماند و حفاظت از محیط زیست را به ارمغان اورد.

فعالیت‌های اموزشی و اطلاع رسانی نقش مهمی در این خصوص ایفا می کنند و شهرداری­ها می توانند با تمرکز ویژه بر مشارکت با گروه‌های مدنی و جوامع محلی، اگاهی عمومی را افزایش دهند.  اصلاح و وضع قوانین جدید از دیگر اقدامات در این زمینه است.

همچنین در راستای مدیریت پسماند شهری، هبیتات فراخوان اقدام برای تبدیل شدن شهرها به “شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند”  را مطرح می‌کند:

 • مدیریت ضعیف پسماندهای جامد و اثرات منفی ناشی از ان زمانی که با شهرنشینی، رشد اقتصادی و مهاجرت افراد همراه می شود، تبعات جبران ناپذیری به بار خواهد اورد. اگر به این مسايل رسیدگی نشود، دولت‌ها در هر سطحی از توسعه علاوه بر هزینه‌های هنگفت، اثرات قابل توجه انها بر سلامت انسان و محیط زیست را احساس خواهند کرد.
 • شهرها صرف نظر از اندازه و ظرفیت مالی خود می توانند همزمان با کاهش هزینه‌های عملیاتی و به حداقل رساندن اثرات منفی مدیریت پسماندهای جامد را بهبود بخشیده و به “شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند” تبدیل شوند.
 • شهرها و دولت‌های ملی باید جامعه مدنی و سازمانهای غیر دولتی را توانمند و با آنها کار کنند. شهرها باید از الگوهای شهرهای دیگر بیاموزند و راهکارهای فنی اعمال شده در مکان‌های دیگر را به دقت بررسی کنند. شهرها باید برنامه‌های راهبردی بلندمدتی برای شهرنشینی در نظر بگیرد.
 • و بالاخره ، بیایید جایگزین دیگری برای بطری پلاستیکی و فنجان یکبار مصرف بیابیم. می‏توانیم پسماند را بازیافت و آن را به کود تبدیل کنیم. چرا آنچه را می‏توانیم تعمیر کنیم، دور اندازیم؟ پیوسته شاهد تبدیل پسماند به آثار هنری یا فراورده‏های سودمند بیشتری هستیم. سه حرف R یعنی سه عامل کاهش (Reduce) ، استفاده دوباره (Reuse) و بازیافت (Recycle) باید اصل راهنمای در زندگی هم افراد و هم کل جامعه باشد.

 

از توجه شما سپاسگزارم و گفتگوهای غنی و اثرگذاری را در این کنفرانس آرزومندم.

 

گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر 2018

همه ساله اولین دوشنبه ماه اکتبر به عنوان روز جهانی اسکان بشر (World Habitat Day) گرامی داشته می­شود. امسال روز جهانی اسکان بشر با عنوان «بهبود مدیریت پسماند جامد شهری» برگزار می شود. برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با همکاری شهرداری تهران و شرکت بازآفرینی شهری ایران مراسم گرامیداشت این روز را در تاریخ 1 اکتبر 2018 مصادف با 9 مهرماه سال 1397 برگزار می‌کند.

از اساتید و کارشناسان علاقه‌مند جهت شرکت در این رویداد دعوت به عمل می آید.

 

 

موضوع روز جهانی اسکان بشر 2018

روز جهانی اسکان بشر که همه ساله در اولین دوشنبه ماه اکتبر جشن گرفته می شود، توجه همگان را به وظایف سازمانی برنامه اسکان بشر ملل متحد برای ترویج سیاست‌های توسعه پایدار شهری که در نهایت موجب فراهم کردن مسکن مناسب برای همگان می شود، جلب می کند.

موضوع امسال، مدیریت پسماند جامد شهری است. در سال 2010 تخمین زده شد که هر روز 0.8 کیلوگرم پسماند توسط هر فرد در جهان تولید می شود و به دلیل افزایش مصرف و راهبردهای مدیریتی غیرمؤثر پیش بینی می شود که میزان کل پسماند تولید شده تا سال 2025 به 5.9 میلیارد تن در سال افزایش یابد.

شهرها بخش عمده‌ای از بودجه خود را صرف مدیریت پسماند جامد شهری می کنند که باید در اولویت دستورکار شهرها، شهروندان و دولت ها در سطوح ملی و محلی باشد. شهرها باید به “شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند” تبدیل شوند.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد موضوع روز جهانی اسکان بشر سال 2018 اینجا کلیک کنید. 

پایگاه تاب‌آوری شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد

 

برای افزایش آگاهی در مورد اقدام برای تاب‌آوری شهری، آخرین خبرها و معرفی برترین عملکردها از سراسر جهان و نوآوری در تاب‌آوری شهری که به شکوفایی شهرها کمک می کند و همچنین اشتراک‌گذاری مقالات، ایده‌ها  و ویدئوهای خود به پایگاه تاب‌آوری شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد بپیوندید.

http://urbanresiliencehub.org/

 

***

سند مباحثه – سپتامبر 2018: امور مالی شهرداری در کشور هند

 

این سند مباحثه به بررسی تجربیات کشور هند در زمینه امور مالی شهرداری می پردازد تا اهمیت مسائل در حال ظهور را برای بررسی بیشتر توسط ذینفعان بخش شهری در تمامی کشورها در راستای برنامه کاری دستورکار جدید شهری تبیین کند. همچنین، بر پایداری، خودکفایی و تعادل عمودی (مابین سطوح مختلف)/ افقی (بین نهادی) در امور مالی شهرداری تاکید می کند.

 

برای دانلود این سند اینجا کنید

 

***

 

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل استوارنامه خود را تقدیم دکتر ظریف کرد

تهران، 19 شهریور 1397 – به نقل از سازمان ملل متحد در ایران، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده برنامه عمران ملل متحد، خانم اوگوچی دنیلز، عصر امروز استوار نامه خود را تقدیم وزیر محترم امور خارجه، جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف کرد و رسما ماموریت خود را در ایران آغاز نمود.

در این جلسه دکتر ظریف و خانم دنیلز در مورد گسترش مشارکت های استراتژیک دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد بحث و گفتگو کردند.

خانم دنیلز در این مورد گفت: “برای من افتخار بزرگی بود که با دکتر ظریف دیدار کرده و استوارنامه ام را از طرف دبیرکل سازمان ملل متحد تقدیم ایشان کنم. مسئولیت من به عنوان نماینده دبیرکل سازمان ملل در ایران، راهبری تیم کشوری این سازمان برای هماهنگی فعالیت های عملیاتی در راستای توسعه در ایران است.  تیم کشوری سازمان ملل متحد و من مفتخریم که دولت جمهوری اسلامی ایران را در راستای رسیدن به اهداف توسعه و بشردوستانه حمایت کنیم.”

خانم دنیلر در ادامه افزود: “همان طور که دبیرکل سازمان ملل متحد هم در صحبت هایش خاطر نشان کرده، سازمان ملل متحد در حال گذار از تحولات بلندپروازانه و جامع تر در نظام توسعه ای ملل متحد در طی دهه های اخیر است. برای سازمان ملل متحد در ایران، این زمان بسیار مهمی برای نشان دادن روابط استراتژیک ما است. سازمان ملل متحد می تواند مانند پلی باشد که جمهوری اسلامی ایران و جامعه بین الملل را به هم مرتبط می سازد.”

خانم دنیلز از سال ۲۰۰۲ در سازمان ملل متحد با مسئولیت های مختلف مشغول به کار بوده است. ایشان در راستای اهداف توسعه و بشردوستانه کارشان در دفتر مرکزی، جنوب صحرای آفریقا و جنوب شرقی آسیا خدمت کرده اند.

خانم دنیلز متولد نیجریه بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته جغرافی است. خانم دنیلز همراه همسرشان در ایران حضور دارند.

تخلیه اجباری، جا‌به‌جایی موقت یا دائمی افراد از خانه‌ها و زمین‌های خود بدون مراحل قانونی و برخلاف میل آنها است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تخلیه اجباری، پیامدهای منفی آن و چگونگی جلوگیری از آن، حتما این دیدئو را ببینید!

 

 

***

برگزاری دوره آموزشی کاهش خطرات سازه‌ای و غیر سازه‌ای در کابل

 

تهران- دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران با همکاری دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در افغانستان اقدام به برگزاری دوره آموزشی کاهش خطرات سازه‌ای و غیر سازه‌ای برای مهندسین در کابل نموده است. این دوره آموزشی از تاریخ 17 شهریور تا 22 شهریور ماه ۱۳۹۷ در شهر کابل به عنوان بخشی از پروژه تاب‌آوری شهری افغانستان برگزار می شود.

مدرسین این کارگاه آقای مهمت امین آکدوغان (کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی دفتر هبیتات تهران)، آقای سالار آرین مقدم (کارشناس ارشد تحلیل خسارت دفتر هبیتات تهران)، خانم گلنوش مظفری (کارشناس آموزش و کاهش خطرات سوانح دفتر هبیتات تهران) و متخصصان از دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در افغانستان هستند.

 

***

فهرست مقالات علمی حوزه شهری منتشر شده در ماه اوت ۲۰۱۸

برنامه اسکان بشر ملل متحد به صورت ماهانه اقدام به انتشار فهرست آخرین مقالات علمی منتشر‌شده در حوزه شهری از سراسر جهان می‌کند.

علاقمندان می‌توانند با کلیک بر روی عنوان هر مقاله، به سایت مرجع آن برای دانلود متن کامل مراجعه کنند.

برای دسترسی به فهرست ماه اوت و فهرست‌های پیشین به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

آخرین مقالات علمی چاپ‌شده در حوزه شهری

بازی آنلاین “تاب‌آوری” برنامه اسکان بشر ملل متحد

بازی آنلاین “تاب‌آوری” برنامه اسکان بشر ملل متحد را امتحان کنید!

شهرها همیشه باید در مقابل تنش‌ها و استرس‌ها از جمله زمین لرزه، حملات سایبری، سیلاب و بحران مسکن آماده باشند.

اگر شما شهردار بودید، چه واکنشی نشان می دادید؟

با مراجعه به لینک بازی خود را تست کنید!

Play Safe

برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد: نسخه ماه اوت

 

 

در نسخه ماه اوت ۲۰۱۸،  برترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد چگونگی ساخت سه فضای عمومی توسط  استودیو طراحی و تحقیق ایوا (EVA Studio)  برای پاسخ به کمبود فضاهای شهری در کشور هائیتی که پس از زلزله سال 2010 به شدت خسارت دید را ارائه می کند. این پروژه نشان می دهد که چگونه می توان از فضای عمومی برای بهبود تاب‌آوری جامعه از طریق بهبود کیفیت زندگی، فراهم کردن دسترسی به خدمات، بهبود انسجام اجتماعی در میان جوانان و جامعه استفاده کرد.

این پروژه از کشور هائیتی برنده جایزه بخش خصوصی برای کمک به برنامه ریزی منطقه ای و برنامه ریزی و طراحی شهری است.

بر اساس آمار سال 2014 سازمان جهانی بهداشت، 74.4 درصد از جمعیت شهری در کشور هائیتی در سکونتگاه‌های غیر رسمی زندگی می کنند. زلزله 7.2 ریشتری که در 12 ژانویه 2010 در هائیتی رخ داد، به عنوان یکی از فاجعه‌بارترین بلایای طبیعی دو دهه اخیر شناخته شده است. بیشترین خسارت به پایتخت این کشور، شهر پورتو پرنس وارد شد و بیش از یک میلیون نفر آواره شدند.

این محله بافت شهری ضعیف و متراکمی دارد. خانه‌ها در شیب دره‌ها و چسبیده به هم ساخته شده‌اند و فاقد خدمات اساسی مانند برق، آب و بهداشت هستند. زیرساخت‌های رسمی این شهرضعیف است و دسترسی به خانه‎ها تنها از طریق شبکه‌ای از دالان‌های باریک منتهی به شیب امکان‌پذیراست.

 

 

 

ایجاد فضاهای عمومی امن برای ترویج انسجام اجتماعی و بهبود تاب‌آوری جامعه

به دلیل ضعف عملکردهای برنامه‌ریزی  و اجرای  قوانین، در طول 30 سال گذشته، بافت شهری منطقه پورتو پرنس به صورت غیر رسمی و عمدتا فضای خصوصی پیکربندی شده است. فضاهای عمومی به محیط های شلوغ، خطرناک و ناسالم تبدیل شدند.

استودیو طراحی و تحقیق ایوا (EVA Studio)  برنده جایزه طراحی و نظارت ساخت و ساز سه فضای عمومی در کارفور-فویس (Carrefour-Feuilles) در چارجوب برنامه LAMIKA  شدند. این فضاهای عمومی عبارتند از:

 1. فضای عمومی تپیش روش (Place Tapis Rouge )
 2.  فضای عمومی کای آلفرد (Place Kay Alfred )
 3. فضای عمومی ترین کمپیچه (  Terrain Campeche)

برنامه LAMIKA شامل فعالیت هایی مانند تخلیه دره برای کاهش خطر سیل و رانش زمین، ساختن فضای عمومی با کیفیت و بهبود گذرگاه‌های عابران پیاده برای ایجاد حمل و نقل امن تر است.

برای خواندن جزئیات جایزه برترین عملکردها برای بهبود محیط زندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد به لینک زیر مراجعه کنید.

 

https://spark.adobe.com/page/nastn0a3Mtzle/

 

***

برای بزرگداشت ماه اکتبر شهری با هبیتات همراه شوید

 

اکتبر هر سال، برنامه اسکان بشر ملل متحد و همکارانش یک ماه برای فعالیت‌ها، رویدادها و بحث‌های مربوط به پایداری شهری را سازماندهی می کنند. امسال اکتبر شهری  با روز جهانی اسکان بشر در 1 اکتبر آغاز می شود و در روز 31 اکتبر با روز جهانی شهرها به پایان می رسد. اکتبر شهری امسال در راستای اولین نشست مقامات بلند پایه در نیویورک در خصوص آرمان یازدهم توسعه پایدار در مورد شهرها و جوامع پایدار است. ما مسئولین و شرکای محلی، منطقه‌ای و ملی را تشویق می کنیم تا فعالیت‌هایی را سازمان‌دهی کنند که در جهت اجرای تعهدات دستور کار جدید شهری و شهرها و سکونتگاه‌های انسانی فراگیر، ایمن، تاب‌آور و پایدار باشد.

روز جهانی اسکان بشر، 1 اکتبر 2018 – مدیریت پسماند جامد شهری

برنامه اسکان بشر ملل متحد همه ساله اولین دوشنبه ماه اکتبر را به عنوان روز جهانی اسکان بشر تعیین کرده است، این روز منعکس کننده وضعیت شهرها و حق اساسی همه برای مسکن مناسب است. همچنین به ما یادآوری می کند که همه ما در ساختن آینده شهرهایمان قدرت و مسئولیت داریم. امسال روز جهانی اسکان بشر با عنوان مدیریت پسماندهای جامد شهری (که یکی از اهداف آرمان یازدهم توسعه پایدار است) در کنیا برگزار می شود.

مدیریت پسماندهای جامد شهری موضوعی است که همگان را تحت تاثیر قرار می دهد. مقدار زباله‌های فردی به صورت روزانه افزایش می یابد و بخش بزرگی از بودجه دولت محلی را به به خود اختصاص می دهد و بر سلامت عمومی تأثیر می گذارد. جمع آوری و دفع ضعیف زباله‌های جامد سبب ایجاد محل‌های تخلیه کنترل نشده و سوزاندن زباله و همچنین منجر به آلوده شدن هوا و آب می شود.

تغییر در نگرش های عمومی به منظور کاهش پسماندها و نریختن زباله در فضای عمومی، هماهنگ سازی جمع آوری غیر رسمی ضایعات، افزایش بازیافت و استفاده مجدد، بودجه کافی و برنامه ریزی برای پسماندهای جامد از جمله محل‌های مناسب دفن پسماندها، می تواند به شهرها کمک کند تا وضعیت فعلی مدیریت پسماندهای جامد را بهبود بخشد و برای تبدیل شدن به “شهرهایی با مدیریت هوشمندانه پسماند” پول پس‌انداز کنند.

روز جهانی شهرها، 31 اکتبر 2018 – ساختن شهرهای پایدار و تاب‌آور

روز جهانی شهرها برای ترویج علاقه جامعه بین المللی در شهری شدن جهانی، بهبود همکاری میان کشورها و شهرها در  ایجاد فرصت‌ها و مواجه شدن با چالش‌های شهرنشینی و کمک به توسعه پایدار شهری تصویب شد. موضوع عام روز جهانی شهرها «شهر بهتر، زندگی بهتر» است، ذیل موضوع امسال «ساختن شهرهای پایدار و تاب‌آور» است (که با اهداف 11.5 و.b 11 آرمان یازدهم توسعه پایدار مرتبط است) و در لیورپول برگزار خواهد شد.

در طول دهه گذشته، بلایای طبیعی بیش از 220 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و به طور تقزیبی سالانه به میزان 100 میلیارد دلار خسارت اقتصادی به بار آورده است. اگر سرمایه گذاری قابل توجهی برای تاب‌آور ساختن شهرها تا سال 2030 انجام ندهیم ممکن است بلایای طبیعی سه برابر این هزینه به بار آورند و  میلیون‌ها نفر از شهروندان را به فقر بکشاند. صدها شهر و جوامع تحت تاثیرات بحران‌ها – از جمله درگیری‌ها، بلایای طبیعی، شکست در حکمروایی و فشارهای اقتصادی هستند.

شهرها برای تاب‌آور شدن به حمایت نیاز دارند. با پیشگیری مناسب، شهرها می توانند تاثیر خطرات را تحمل، حیات بشری حفظ و محافظت، آسیب‌های دارایی‌های عمومی و خصوصی را محدود و زیرساخت‌ها و خدمات پس از بحران را حفظ کنند.

ما نیاز به ابزار و رویکردهای نوینی داریم  که دولت‌های محلی را تقویت کند و شهروندان را قادر سازد تا بتوانند ظرفیت خود را برای مقابله با چالش‌های جدید ایجاد کنند و از دارایی‌های اقتصادی و طبیعی و انسانی بهتر محافظت کنند. دولت ها باید سیاست‌های جامعی را تدوین کنند که منجر به تاب‌وآ‌آوری مناطق شهری و حمایت از دولت‎های منطقه ای و محلی شوند.

 

***

بازدید آقای عمر الحطاب، مشاور منطقه ای یونیسف درحوزه آب و بهداشت از امکانات و تجهیزات آب رسانی برای خانواده ها و کودکان در مناطق زلزله زده سر پل ذهاب

 

به نقل از دفتر صندوق کودکان سازمان ملل متحد در تهران، آقای عمر الحطاب، مشاور منطقه ای یونیسف درحوزه آب و بهداشت، اواخر مرداد ماه، به منظور ارزیابی ظرفیت های موجود کشور در این حوزه و مرور بر برنامه های مرتبط با آب و بهداشت در شرایط بحران، به ایران سفر کردند. آقای الحطاب، در این سفر با مقامات وزارت نیرو، سازمان آب و فاضلاب استان تهران، سازمان مدیریت بحران کشور، جمعیت  هلال احمر، برنامه اسکان بشر ملل متحد و دفتر همکاری های امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ایران ملاقات کردند. ایشان همچنین به  کرمانشاه سفر کردند و از امکانات و تجهیزات آب رسانی برای خانواده ها و کودکان در مناطق زلزله زده سر پل ذهاب بازدید کردند. در این بازدید ایشان پیشنهاد کردند که ایران با پیوستن به انجمن های جهانی و منطقه ای فعال در حوزه آب، بهداشت و سیستم های آب رسانی می تواند در زمینه شیوه های کارآمد مدیریت منابع آب، مانند سیستم های آبیاری در کشاورزی و مصرف آب آشامیدنی با دیگر کشورها تبادل دانش و تجربه موفق داشته باشد. به گفته ی آقای الحطاب:” آموزش صحیح مصرف آب باید از سنین کودکی و خردسالی آغاز شود در غیر این صورت ممکن است هرگز این اتفاق نیفتد.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکس: تجهیزات آب رسانی در شهر سر پل ذهاب

 

***

Statement by the Secretary-General on the passing of former Secretary-General Kofi Annan

Kofi Annan was a guiding force for good.  It is with profound sadness that I learned of his passing.  In many ways, Kofi Annan was the United Nations. He rose through the ranks to lead the organization into the new millennium with matchless dignity and determination.

Like so many, I was proud to call Kofi Annan a good friend and mentor. I was deeply honoured by his trust in selecting me to serve as UN High Commissioner for Refugees under his leadership. He remained someone I could always turn to for counsel and wisdom — and I know I was not alone. He provided people everywhere with a space for dialogue, a place for problem-solving and a path to a better world.  In these turbulent and trying times, he never stopped working to give life to the values of the United Nations Charter. His legacy will remain a true inspiration for all of us.

My heartfelt condolences to Nane Annan, their beloved family, and all who mourn the loss of this proud son of Africa who became a global champion for peace and all humanity.

برگزاری کنفرانس بین المللی معماری منظر خاورمیانه

فدراسیون بین المللی معماران منظر منطقه خاور میانه با همکاری  (IFLAME)و انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران (ISLAP)میزبان برگزاری کنفرانس بین المللی معماری منظر خاورمیانه  تحت عنوان منظر در گذار  بودند.  این کنفرانس با حمایت دفتر هبیتات تهران در تاریخ 17 تا 18 اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار شد و  محورهای اصلی  آن شناخت تغییرات منظر و جستجوی راهکارهای نو برای پاسخ به این تغییرات بود.

در برنامه افتتاحیه این کنفرانس سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران به مقوله رشد شهرنشینی و تغییر منظر شهری در طول سال‌های اخیر پرداختند. ایشان با اشاره به اهمیت نقش منظر در هویت شهری، توجه به چالش‌های کنونی و اهمیت موضوعاتی مانند معماری، هویت تاریخی و شهری، حفاظت از میراث فرهنگی و صنعتی را ضروری دانستند. آقای سیامک مقدم همچنین به اهمیت نقش دستور کار جدید شهری و معیارهای پایداری در دستیابی به کیفیت زندگی تاکید داشتند.

 

در روز دوم این کفرانس و در پنل منظر راه، مهمت آکدوگان، کارشناس ارشد سکونتگاه های انسانی دفتر هبیتات تهران، در ارائه ای به معرفی طرح ابتکاری تحول حمل و نقل شهری (Transformative Urban Mobility Initiative) پرداختند. این طرح با هدفی همسو با دستیابی به توسعه پایدار و اهمیت ایجاد تغییر در حمل و نقل شهری برای مقابله با چالش های پیشِ روی شهرها، توسط وزارت همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ی آلمان فدرال (BMZ) و همکاری هشت نهاد دیگر، در کنفرانس هبیتات 3 کیتو اکوادور در سال 2016، فعالیت خود را آغاز کرد. دکتر آکدوگان، در این ارائه، وزارت‌خانه ها و نهادهای مربوط به حمل و نقل شهری در ایران را به اتخاذ سیاست هایی برای تغییر در سیستم حمل و نقل به شیوه هایی نوین و پایدارتر تشویق کرد. دکتر فرزین فردانش نیز در ارائه خود به معرفی تدوین طرح جامع ساماندهی منظر راه‏های ایران پرداختند.

 

برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی توانمندی‌های بهره‌برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب کشور

 

 

سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی توانمندی‌های بهره‌برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب کشور در تاریخ ۱۵-۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ با حضور دفتر هبیتات تهران در محل نمایشگاه‌های بین المللی شهر آفتاب توسط شرکت آب و فاضلاب، مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری – تهران – تحت پوشش یونسکو و شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد.

محور اصلی این رویداد ارتقا تاب‌آوری در صنعت آب و فاضلاب کشور بود. کارگاه‌های برگزار شده در این نمایشگاه بر۶ محور زیر متمرکز بودند:

۱. تاب‌آوری و مدیریت شرایط اضطراری

۲. مدیریت تقاضا و مصرف

۳. کیفیت آب و فاضلاب

۴. ارتقا تاسیسات (شبکه و تصفیه‌خانه) آب و فاضلاب

۵. مدیریت هوشمند تاسیسات و شبکه توزیع آب

۶. سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی‌های فیزیکی

 

آقای مهمت امین آکدوغان نماینده دفتر هبیتات تهران در روز اول این نمایشگاه، در کارگاه تاب‌آوری و مدیریت شرایط اضطراری حضور به هم رسانید و ارائه‌ای با موضوع مدیریت شرایط اضطراری به سمع و نظر حاضرین جلسه رساند.   

 

برگزاری جلسه مشترک میان برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز آموزش و پژوهش شورای عالی استان‌ها

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد و مرکز آموزش و پژوهش شورای عالی استان‌ها نشست مشترکی را در تاریخ یکشنبه شانزدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ برگزار کردند. در این جلسه طرفین در ابتدا  به معرفی ساختار سازمانی و زمینه‌های فعالیت خود پرداختند. دکتر علی دشتی رئیس مرکز آموزش و پژوهش شورای عالی استان‌ها با اشاره به موضوع آموزش، نسبت به برگزاری دوره‌های آموزش برای اعضای شوراهای شهر، بخش، شهرستان، شورای عالی استان‌ها و کارکنان دبیرخانه شوراها اظهار تمایل کردند. ایشان افزودند که شورای عالی استان‌ها با برگزاری این دوره‌ها می‌تواند موجب استفاده از ظرفیت‌های موجود شده و در ابتدای این گام لازم است تا نیازسنجی صورت گیرد. آقای مهمت اکدوغان، نماینده دفتر هبیتات تهران نیز به بررسی ظرفیت‌های همکاری موجود پرداختند و به اهمیت نقش شوراها اشاره کردند. در این جلسه مباحثی مانند تسهیلگری و ایجاد زمینه‌های ارتباط و انتقال تجارب داخلی و بین‌المللی، برگزاری بازدیدهای تخصصی و کارگاه‌های آموزشی و تعریف پروژه‌های مشترک همکاری مطرح شد و مقرر شد تا زمینه‌های همکاری در قالب یک تفاهم‌نامه مورد پیگیری طرفین قرار گیرد.

 

 

فراخوان برای یازدهمین مجمع جهانی شهری در سال ۲۰۲۲

 

جمعیت شهری جهان تا سال ۲۰۵۰ تقریبا دو برابر خواهد شد و شهرنشینی را به یکی از روندهای تحول‌زای قرن بیست و یکم تبدیل خواهد کرد. مجمع جهانی شهری، با هدف بحث و گفتگو در مورد نحوه برنامه ریزی، طراحی، تامین مالی، توسعه، اداره و مدیریت شهرهایی که برای راه حل‌های نوین و شهری در توسعه پایدار شناخته شده‌اند برگزار می شود. این مجمع راه‌ها، نگرش‌ها و درس هایی برای کمک و ترویج توسعه فراگیر در تمام نقاط جهان و اجرای دستورکار جدید شهری  را بررسی خواهد کرد.

اهداف برگزاری مجمع

مجمع جهانی شهری اهداف زیر را در بر دارد:

 • افزایش آگاهی از شهرنشینی پایدار در میان ذینفعان شامل عموم مردم؛
 • بهبود بخشیدن دانش عمومی توسعه پایدار شهری از طریق گفتگو‌ها، به اشتراک گذاشتن درس آموخته‌ها و تبادل بهترین روش‌ها و سیاست های مناسب
 • افزایش هماهنگی و همکاری بین ذینفعان مختلف برای پیشرفت و اجرای شهرسازی پایدار
 • فرصتی برای استفاده از داده‌های ورودی سازمان ذینفعان در گزارش اجرای دستور کار جدید شهری

یازدهمین مجمع جهانی شهری نیز از حرکت جهانی به سوی حمایت از هدف مشترک؛ توسعه پایدار شهری و پیشرفت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار حمایت و کمک خواهد کرد.

 

پروسه و زمانبدی مناقصه

آخرین مهلت اظهار تمایل برای یازدهمین مجمع جهانی شهری ۸ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ است. برنامه زیر زمان بندی‌های مهم پروسه مناقصه را نشان می دهد.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ -آغاز  فراخوان اظهار تمایل

۸ مرداد ۱۳۹۷ – آخرین فرصت اظهار تمایل

۸ مرداد – ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ – پیگیری میزبان‌های بالقوه (اظهار‌های دریافت شده تا ۸ مرداد ۱۳۹۷) و ارائه روش مناقصه و دستورالعمل‌ها

۱۰ آذر ۱۳۹۷- آخرین مهلت دریافت پروپوزال مناقصه

۱۰ آذر – ۹ اسفند ۱۳۹۷ – ارزیابی پروپوزال‌ها

فروردین ۱۳۹۸ – اعلام میزبان منتخب نهمین مجمع جهانی شهری

خرداد ۱۳۹۸ – امضای توافقنامه و قرارداد کنفرانس توسط کشور میزبان

خرداد ۱۳۹۸-آغاز آمادگی برای یازدهمین مجمع جهانی شهری

 

اظهار تمایل

شهری که مایل است رسما میزبان نشست یازدهمین مجمع جهانی شهری (WUF11) باشد، باید به صورت رسمی  (با سر برگ و امضا) به دفتر دبیرخانه نهمین مجمع جهانی شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد، خطاب به مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد ، خانم میمونا محد شریف ارسال کند. نامه باید در مهلت ذکر شده به آدرس ایمیل زیرارسال شود.  [email protected]

 

گشایش سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: یکی از ظرفیت های بزرگ حوزه نشر کودک و نوجوان است. سید عباس صالحی  افزود: کشور ما در بخش کتاب کودک و نوجوان ظرفیت قابل توجهی به لحاظ نشر و تألیف داشته است. وی گفت: حدود 175 هزار عنوان کتاب، از کتاب های تولید شده در حدود 40 سال گذشته در بخش کودک و نوجوان بوده است.

 در نمایشگاه امسال­ 487 هزار عنوان کتاب در بخش ناشران داخلی و خارجی نمایشگاه کتاب ارائه می شود.

به گفته معاون اجرایی سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ نمایشگاه دارای کمیته های متعدد داخلی، خارجی، تبلیغات ، پشتیبانی، اجرایی و رفاهی و اطلاع رسانی است. یحیی دهقانی افزود: با توجه به طرح «واگذاری امور نمایشگاه به ناشران و اصناف » که قرار است در دراز مدت انجام شود، امسال تبلیغات نمایشگاه به طور کلی در اختیار صنف قرار گرفته است و ما امیدواریم بخش های دیگر نمایشگاه نیز در اختیار صنف قرار داده شود.وی گفت: امسال در بخش ناشران داخلی، 2 هزار 500 ناشر حضور دارند که در 4 گروه آموزشی، دانشگاهی،کودک و نوجوان و عمومی تقسیم بندی شده اند.

معاون اجرای نمایشگاه کتاب گفت: ناشران آموزشی، 113 ناشر هستند که در دو رواق غربی با 15 هزار و 633 عنوان کتاب شرکت کرده اند. دهقانی افزود: در بخش دانشگاهی 501 ناشر با 64 هزار و 444 عنوان کتاب و در چادرهای شرق مصلا مستقر هستند. معاون اجرایی نمایشگاه درباره ویژگی های بخش کودک نمایشگاه گفت: در این بخش ، 288 ناشر با 33 هزار عنوان کتاب حضور دارند و کتابهای خود را در بخش های رواق شرقی، چادر و بالکن عرضه کرده اند.

وی افزود: در بخش عمومی نمایشگاه ، هزار و 148 ناشر با 86 هزار عنوان حضور دارند و در شبستان مستقر هستند.
دهقانی در خصوص بخش خارجی نمایشگاه گفت: در این بخش، 86 ناشر عرب با 37 هزار عنوان کتاب و 46 ناشر لاتین با 120 هزار عنوان کتاب شرکت کرده اند. معاون اجرایی نمایشگاه کتاب گفت: مجموع ناشران حاضر در نمایشگاه 2 هزار و 50 ناشر داخلی و 132 ناشر خارجی هستند که آثارشان را به نمایشگاه کتاب آورده اند.
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران نیز­ گفت: بیش از­ 160 هزار­­نفر موفق شدند برای دریافت بُن کارت های دانشجویی ثبت نام کنند .

همایون امیرزاده افزود: این دانشجویان نخستین بار با دو روش تکمیلی­ «کارت هوشمند»­و­ «سیستم NFC»­ برای دریافت بن کارت کتاب اقدام کرده اند. سخنگوی نمایشگاه کتاب گفت: معاونت فرهنگی از دو سال گذشته برای تقویت زیرساخت های نشر اقداماتی انجام داده است هر چند که این یارانه ها در نهایت دو درصد جمعیت دانشجویان را پوشش می دهد. وی افزود: تاکنون بن کارت کتاب 10 هزار اهل قلم، با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 500 میلیون تومان شارژ شده است. امیرزاده گفت: برای حمایت از دانش آموزان نیز یک میلیارد و 500 میلیون تومان بودجه حمایتی در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص ثبت نام سازمان ها و نهادها برای دریافت بن کتاب گفت: تا الان 310 درخواست نهایی شده است .
سخنگوی نمایشگاه کتاب درباره تعلیق آرای نمایشگاه کتاب درخصوص ناشران متخلف گفت: این آرا نقض نمی شود و فقط ناشرانی که تعهد داده اند در نمایشگاه فعالیت اقتصادی سالم داشته باشند مشمول تخفیف می شوند و در نمایشگاه شرکت می کنند اما ناشرانی که کتابها و ترجمه های غیر مجاز داشته اند مورد بخشش قرار نگرفته اند.
وی افزود: ما برای اولین بار سامانه رصد بن های کتاب را کلید زده ایم و تمام نشانه های دستگاه های کارت خوان را بررسی می کنیم تا کسی از بن کتاب سوء استفاده نکند .

نمایشگاه کتاب تهران از 12 تا 22 اردیبهشت در مصلای تهران برپاست .

 

رشد چشمگیر زنان در مدیریت شهری و روستایی

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی درخصوص مشارکت زنان در مدیریت شهری و روستایی به مناسبت بیستمین سالروز آغاز فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در دهه چهارم از انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار داشت: یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشارکت زنان در سطح مدیریت است، زنان با حضور در نقش‌های مدیریتی در عرصه شهر و روستا می‌توانند در توسعه ی متوازن و پایدار نقش بسزایی داشته باشند.

وی افزود: در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه، شاهد هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره زنان ایران اسلامی توانسته‌اند با پیشرفت در عرصه تحصیل و کسب مدارج علمی و دانشگاهی، حضوری فعال و گسترده در جامعه داشته‌ باشند.

معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: این مشارکت در تمامی سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در کشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی، فرادستی و بهره‌گیری هر چه بیشتر از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور فراهم کرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشارکت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.

وی در خصوص مدیریت شهرها و روستاها و نقش زنان گفت: به نظر بنده یکی از عرصه‌های قابل تامل برای حضور زنان درحوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است که با شروع به کار دهیاری‌ها براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس قریب به 37 هزار دهیاری در اقصی نقاط کشور فعالیت می کنند که در این میان زنان از بدو شکل‌گیری دهیاری‌ها حضور پویا و فعالی در عرصه مدیریت روستایی به نمایش‌ گذاشته‌اند.
افشانی گفت: سهم‌ بانوان دهیار طی سال 93 با رشد 43 درصدی به 2167 نفر و با آغاز دوره پنجم شوراهای اسلامی تا کنون به 2393 نفر افزایش یافته است.

وی افزود: در این میان زنان عضو شوراهای روستا نیز سهم مهمی را به خود اختصاص داده اند که به طور مثال در دوره چهارم شوراها، تعداد 2428 نفر از زنان عضو شوراهای روستا بوده و در دوره پنجم شوراهای اسلامی این تعداد به 3547 نفر افزایش یافته است که رشد تقریبا 50 درصدی را شاهد هستیم که استان های خراسان رضوی، کرمان، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب دارای بیشترین دهیاران زن در پنجمین دوره شوراهای اسلامی هستند.

معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اظهار داشت: در خصوص زنان عضو شوراهای اسلامی شهر نیز شاهد مشارکت مثبت و حضور فعال زنان در عرصه های مدیریت شهری هستیم، به گونه ای که در دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر 482 کرسی اصلی در سطح کشور را به خود اختصاص داده اند. تعداد نمایندگان زن شورای اسلامی شهر این دوره نیز ٣٣ درصد رشد داشته است. وی افزود: در سطح مدیریت عالی شهرها نیز 8 نفر از زنان در 8 استان به عنوان شهردار احکام مدیریتی خویش را دریافت نموده و مشغول به فعالیت هستند.

افشانی گفت: البته در سطوح مختلف مدیریت شهری یقینا شاهد حضور پررنگ و چشمگیر زنان بعنوان شهرداران مناطق یا معاونین شهردار و یا روسای سازمانهای زیرمجموعه شهرداری ها خواهیم بود.

وی درخصوص حمایت وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از حضور زنان در مدیریت های شهری و روستایی گفت: واقعیت این است که باید قبول کنیم زمانی در تصمیم‌گیری ها می‌توانیم موفق عمل کنیم که یک مشارکت همگانی در نظر و عمل داشته باشیم. چرا که حضور زنان در سطوح مدیریتی فقط با هدف رفع تبعیض جنسیتی نیست بلکه به منظور چندوجهی نگریستن به مسائل و معضلات مربوط به اداره شهرها و روستاهاست.

معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: با توجه به برنامه های اعلامی رئیس‌جمهور باید به سمتی برویم که تا ۴ سال آینده ٣٠ درصد جایگاه‌های مدیریتی به زنان اختصاص داده شود، که این سیاست می‌تواند در شهرداری ها نیز دنبال شود.

برگزاری نشست مروری بر تجربیات نهمین مجمع جهانی شهری کوالالامپور مالزی

نشست مروری بر تجربیات نهمین مجمع جهانی شهری در روز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷با همکاری دفتر هبیتات تهران و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار شد. در این نشست روسا و اساتید دانشگاه شهید رجایی، نمایندگان دفتر هبیتات تهران، شرکت کنندگان نهمین مجمع جهانی شهری، متخصصین و دانشجویان حضور داشتند.

 

در ابتدای این نشست دکتر مهدی نژاد، رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ضمن خوش آمد گویی از برگزاری این نشست و همکاری با برنامه‌ اسکان بشر ملل متحد استقبال کردند. پس از آن سیامک مقدم ریاست برنامه اسکان بشر ملل متحد به معرفی کلی نهمین مجمع جهانی شهری، اقدامات و فعالیت‌ها و تجارب حاصل از کنفرانس پرداختند. خانم نیلوفر مصلح، نماینده شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه در خصوص کنفرانس وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه (APMCHUD) و جلسات مرتبط برگزار شده در مجامع جهانی شهری توضیح دادند. لازم به ذکر است که با توجه به میزبانی دولت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اجلاس هفتم وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه در سال جاری میلادی، در جلسات مجمع، اقدامات آماده‌سازی مطرح شده و هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این کنفرانس انجام شد.

 

دکتر فرزین فردانش که در دو نشست ساخت دوباره شهر و اجتماع پس از سانحه و برترین تجارب در سکونتگاه‌های غیر رسمی آسیا در مالزی حضور داشتند، به بیان و انتقال تجارب خود در این مجمع پرداختند. خانم شادناز عزیزی نیز به عنوان نماینده بخش خصوصی شرکت کننده در نهمین مجمع، به معرفی طرح بازآفرینی بافت مرکزی بیجار و نقش مشارکت در راستای دستیابی به پایداری شهری پرداختند. پس از آن سارا حبیبی برنامه ریز شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات تهران به تاریخچه مجمع جهانی شهری، اهداف برگزاری، بررسی نقاط قوت و ضعف مجمع اشاره کردند و بیانیه نهایی مجمع و جزئیات آنرا مرور کردند. در انتها، جلسه با پرسش و پاسخ میان شرکت کنندگان پایان یافت.

 

 

در ادامه می توانید ارائه‌های این نشست را دانلود کنید:

برای دانلود ارائه خانم نیلوفر مصلح اینجا کلیک کنید. 

برای دانلود ارائه دکتر فرزین فردانش اینجا کلیک کنید. 

برای دانلود ارائه خانم شادناز عزیزی اینجا کلیک کنید. 

برای دانلود ارائه خانم سارا حبیبی اینجا کلیک کنید. 

 

 

 

دانلود کتاب “بهره‌گیری از زمین: تامین مالی با استفاده از زمین برای دولت‌های محلی”

 

 

برای دانلود کتاب “بهره‌گیری از زمین: تامین مالی با استفاده از زمین برای دولت‌های محلی- راهنمایی برای مدرسان” اینجا کلیک کنید. 

برای دانلود کتاب “بهره‌گیری از زمین: تامین مالی با استفاده از زمین برای دولت‌های محلی- راهنمایی برای خوانندگان” اینجا کلیک کنید. 

 

 

 

به مناسبت روز معمار / عباس آخوندی

شهر و معماری ایرانی برترین جلوه‌گاه فرهنگی سرزمین و تمدن ایران است. معماری ایرانی در هماهنگی با اندیشه معنوی ایرانیان و دیدگاه آنان نسبت به هستی و انسان و همنوایی با طبیعت متنوع سرزمین ایران هزاران سال استمرار داشته و توانسته نمونه‌های زرینی را به ثبت برساند. قلمرو ظهور این اندیشه با ابزار معمارانه هنرمندان و صاحبان اندیشه به گستره‌ی تمدن و فرهنگ ایران تعمیم یافته و امروزه آثار فاخری از این مظاهر فرهنگی در پهنه سرزمینی ایران شهر قابل بازخوانی اند. معماری و شهر ایرانی عرضه کننده ارزشمندترین مصادیق تعامل با طبیعت در همسویی با ویژگیهای فرهنگی و اعتقادی و تجلیگاه مفهوم توسعه پایدار در شهر و معماری است. اهتمام معماران ایرانی در این راستا عامل اساسی استمرار هویت معماری ایرانی در عین تکامل و بهره گیری آن از پدیده های نوین در طول سده‌ها بوده است.

با آغاز عصر نوگرایی، بازآفرینی و بازخوانی تمدن ایران‌شهری دجار لکنت شده‌است، تا جایی که هنوز تعریف مورد اجماعی از توسعه در میان نخبگان حاصل نشده‌است. اين ناهمزمانی و ناهماهنگی موجب فرسايش و تشديد فرسايش این سازمان فضایی کالبدی منسجم شهرها، کاهش توان زیست‌پذیری محیطی و مخاطره تداوم تمدنی ایران شده‌است. به دیگر سخن محصول فهم ما از رویارویی با تمدن جدید غرب به از جاکندگی و گم‌گشتگی و با نگاه کالایی شدن به زندگی توام شده است. علاوه بر همزیستی ناپایدار دو انگاره قدیم و جدید، گسستی در ساختار هم‌پیوند معماری – شهرسازی رخ داده که به آشفتگی و نابسامانی شهری دامن زده است. عدم پیوند عناصر و اجزای سازنده‌ی شهرها با زمینه و بستر خود و حتی استقرار ناموزون ساختمان‌ها در تعامل با یکدیگر و نیز با ساختار طبیعی پیرامون بر این گسست دامن زده و شرایط نامطلوبی را به بار آورده‌است.

براین باورم که درمان این وضعیت، از یکسو با «بازخواني هويت ايرانی» در چارچوب اندیشه ایران‌شهری در روزگار مدرن و در اقلیمی به فراخنای ایران فرهنگی و فراهم‌ساختن زمینه‌های افزایش حس تعلّق به شهروندان میسر می‌گردد و از سوی دیگر با چنین پشتوانه‌ای ضروری است به بازاندیشی و بازنگری در نظام طرح‌ریزی و ضوابط و شیوه‌نامه‌های راهنما اقدام نموده و به ترمیم این ساختار بپردازیم. معماران ایران، به‌ویژه نسل خلاق و جوان این کشور در این عرصه وظیفه‌ای خطیر بر عهده دارند. باید با حوصله و سینه‌ای فراخ گسست‌ها و فروریختگی‌های نهادهای حرفه‌ای و آموزشی را به کمک اندیشه‌ورزان ترمیم کرد. وزارت راه‌وشهرسازی با تاکید بر نقش و جایگاه معماران و هنر معماری در نظام توسعه کشور بر آن است با حمایت از تشکل‌ها و نهادهای حرفه‌ای در تشکیل مجمع ملی معماران ایران و نیز ساختاری در ذیل شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، زمینه را برای هم‌پیوندی بین حرفه، دانشگاه و دولت فراهم و به سیاست‌گذاری برای رفع موانع و مشکلات بپردازد.

بی‌گمان معماران این کشور با اتکاء به دانش زیست این سرزمین توان افرینش دوباره‌ی هویت معماری ایرانِ معاصر را در پیوند با گذشته دارا هستند. با آرزوی سرفرازی ایرانیان و سربلندی جمهوری اسلامی ایران.

آغاز کنفرانس منظر در گذار، کنفرانس بین‌المللی معماری منظر خاورمیانه

 

به نقل از فصلنامه شهر و منظر

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران (دفتر هبیتات تهران) ضمن اعلام حمایت از کنفرانس منظر در گذار در برگزاری پنل‌های تخصصی نیز همکاری می‌کند.

آقای سیامک مقدم رییس محترم دفتر هبیتات تهران سخنرانی خود را در مراسم افتتاحیه‌ی کنفرانس ایراد خواهند کرد. آقای دکتر مهمت امین آکدوگان کارشناس ارشد سکونت‌گاه‌های انسانی و مشاور فنی هبیتات نیز در پنلی تخصصی از نگره‌های جدید در زیرساخت‌های ارتباطی سخن خواهند گفت و به معرفی طرح جهانی TUMI (تغییر در حمل و نقل شهری) خواهند پرداخت.

 

International Federation of Landscape Architects- Middle East Region

Middle East Landscape Architecture Conference (MELAC 2018)

07-08 May 2018-IRAN

Theme: Landscape in Transition

Landscape transition has a massive impact on the quality of life. Indeed, landscape changes can effectively contribute to boosting the quality of life or presenting a serious threat to the human life. Most of reasons leading to a transition in landscapes are caused by human activities and misbehaviors.

Over the past few decades, in the Middle East, a hotspot of growing socio-economic changes and environmental degradation, landscapes have undergone massive changes due to the effect of a vast variety of driving forces like drought, migration, immigration, political struggles and wars. As a result, the health and resilience of natural and cultural landscapes, and consequently people’s livelihood, have been seriously threatened by lots of crises.

So it is an urgent to conduct studies about these changes and effects they have on the quality of life and the whole environment, and the way they should be managed and controlled.
In the midst of these significant natural and socio-cultural changes, landscape experts should deal with new challenges, taking advantage of new advanced technologies and, at the same time, expanding their understanding of how complicated and multifaceted the concept of landscape is.

By holding The IFLA Middle East Conference (7th and 8th of May 2018, Tehran, Iran) we are going to expand an ontological dialogue to gain a better understanding of the concept of landscape and landscape transition, develop interdisciplinary approaches and explore new technologies in landscape planning and design, and ,in general, gain a useful insight about how landscapes change and the ways we could respond to environmental and socio-cultural transitions in order to safeguard our valuable landscapes and protect our shared environment.

 

منبع خبر: http://rd.shahromanzar.org/melac2018/

روز معمار را چگونه گذراندم:انشاء برای یک روز و ۳۶۴ روز دیگر/محمدرضا حائری مازندرانی

تذکر: به اشتراک گذاشتن متن زیر به منزله تایید محتوای آن توسط برنامه اسکان بشر دفتر تهران نیست و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد.

تولیدات معماری که بطور مشخص با بنا وساخت و ساز و تفکر رابطه مستقیم دارند؛ بعنوان جریان ها و نهادهای اجتماعی نیز نقش ایفا می کنند. روز روز معماران است وخوشحال از اینکه تقویم جامعه، روز و شاید هم روزهائی از اردیبهشت را به احترام معماران، روز معمار، نامگذاری کرده است. از آن جا که ما معماران مثل مادرانمان میدانیم که روز مادر و روز معمار به یک روز کفاف نمی دهد و در یک روز نمی گنجد ، خوش تر آنکه به فکر ۳۶۴ روز دیگر باشیم و فرصت را از دست ندهیم. سخن را با توصیف و تحلیل وضعیت خودمان آغاز می کنم تا چنانچه جامعه در روز معمار سال آینده وضعیت بهتری را برای ما معماران فراهم نکرد خودمان بتوانیم وضعیت خودمان را تغییر دهیم.

در دهه‌ی ۱۳۵۰ و ۱۳۶۰ به اتفاق دوستانی که تعدادی از آن ها یا ازین دنیا و یا ازین کشور رفته اند شاهد عقب افتادن شهرسازی از شهرنشینی بودیم (پویش شهر نشینی در ایران- انتشارات آگاه)، به همراه آن ها که مانده اند در دهه‌ی هفتاد متوجه شدیم معماری و شهرسازی نسبت به ساخت و ساز و تفکیک زمین و خیابان کشی به حاشیه رانده شده اند و اما در دهه‌ های ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ با غیبت عظیم معماری و شهرسازی و در حقیقت حذف آن ها به توسط بازار مستغلات زمین و ساختمان روبرو شدیم. بازار مستغلات زمین و ساختمان با قدرت تمام کوشیده است همه ما معماران و مهندسین مرتبط با ساخت و ساز را در درون خود حل و حضور اجتماعی سازمان حرفه ای ما را نا پدیدکند. این بازار موفق شده که از دهه‌ی ۱۳۴۰ به بعد پدیده‌ای نوظهور به نام ساختن بدون معماری را در شهرها و روستاهای کشور رواج دهد. پدیده ای که باعث شد بدون حضور معماری و شهرسازی در شهرها و روستاهای کشور ، حجم عظیمی از ساخت و ساز بسیار کم کیفیت و از هم گسیخته شکل بگیرد. در همه این سال ها، علیرغم قدرت نمائی بازارپرقدرت ساخت و ساز، تعداد نادری از بناها ساخته شدند که توانستند تا اندازه ای نظر بازار را تغییر دهند و به دارايی های معمارانه ما به پیوندند. اما کجا کفاف دهد این بناهای نادر به تقاضاهای صادر شده از طرف آن بازار.
اگر بپذیریم که امروزه حرفه و حرفه مندی عبارتست از فعال شدن تخصص دانشگاهی در خدمت به جامعه، و از بهم پیوستن حرفه مندان سازمان های حرفه ای حضوری اجتماعی پیدا می کنند؛ و اگر بپذیریم که سازمان های حرفه‌ای علی القاعده نهادهائی هستند که حضوری محسوس در سطح ملی و محلی دارند، بعلاوه طرف مشورت قرار می گیرند و به عنوان فاعل و ناظر فعالیت های تخصصی به رسمیت شناخته می شوند. می توانیم به صورتی فشرده سه دوره از تولیدات سازمان حرفه ای معماران ایران را مقایسه کنیم ؛ سازمان حرفه ای معماران در دوره قاجار متاخر پس از مشروطه، سازمان حرفه ای معماران در دوران پهلوی اول و نیمی از پهلوی دوم و سازمان معماری حرفه مندان معاصردر نیم قرن حاضر(مجله اندیشه ایرانشهر- شماره های ۲۲ و ۲۳).

در جامعه قاجاری پس از مشروطه تمام تولیداتی که ساخته می‌شدند برای مصرف و همه آن ها برخوردار از ارزش های معمارانه بودند. در سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۰ معماران آن دوران، هم برای مصرف و هم برای بازار تولید می کردند ولی همچنان حضور تولیدات معمارانه در سطح شهرهای کشور به توسط سازمان حرفه ای معماران آشکار بود. در دو دوره قاجاری و پهلوی، معماری که اقدامی برای سازماندهی آگاهانه و خلاقانه فضاها و بناها محسوب می شد، شهرسازی را نیز در بر می گرفت و تعداد معماران با نیاز جامعه در توازن و تعادل منطقی بودند. پس از سال های ۱۳۴۰، یعنی در عصری که جامعه حرفه ای معماران را ما معماران و شهرسازان معاصر تشکیل داده ایم عمده تولیدات ما بی بهره از کیفیت های معمارانه شدند و به گسترش بازار ساخت و ساز رونق بخشیدند. در دوران معاصر، علیرغم افزایش روزانه انواع موسسات و دانشکده های معماری و شهرسازی در سراسر کشور و تعداد رو به تزاید معماران و شهرسازان صاحب مدرک، شهرسازی همچنان غائب از نظر و حجم تولیدات معمارانه بسیار بسیار اندک است. از سال های ۱۳۴۰ به بعد تا امروز توجه بازار ساخت و ساز به تولید معماری و ساختمان های با کیفیت و فضاهای شهری انسانی روز به روز کاهش یافته است. به نحوی که در سه دهه پایانی قرن چهارده شمسی می توان گفت که به تقریب ۹۵% معماران و مهندسان با تولید نازل ترین کیفیت های احداث در بازار ساخت و ساز ناپدید شده اند، تولید۴% از معماران برای شناساندن خود شان به جامعه مخاطب مورد نظرشان صورت می گیرد و کمتر از ۱% جامعه حرفه ای را معمارانی تشکیل می دهند که سعی می‌کنند با معماری، خود، جامعه و سرزمین خود را بشناسند و درین مسیر تولید کنند. فراموش نکنیم این درصد ها تغییر می کنند و مشخص است که مبارزه برای افزایش حضور معماری در جامعه شهری و روستائی کشور به توسط ۵ درصد ناپدید نشده در بازار ساخت و ساز همچنان فعال و رو به افزایش است.

خوش است روز معمار را با دوستان معمارمان بگذرانیم و به سخرانی ها و نمایشگاه ها برویم و احیانا به چندین کتاب فروشی سر بزنیم، از فردای روز معمارمی توانیم برای ۳۶۴ روز باقیمانده سال هر یک از ما بعنوان عضوی از اعضاء جامعه حرفه ای معماران معاصر ایران برای حضور فعال در مبارزه حرفه ای، نقشی برای آینده‌ی خود تعریف کنیم، در غیر اینصورت به توسط بازار مستغلات زمین و ساختمان تعریف و ناپدید خواهیم شد. این تعریف از نقش خود، تفکر و عمل در چگونه بازگرداندن معماری و شهرسازی به صحنه شهرها و روستاهای کشور را شامل می شود. بعلاوه نقش هر یک از ما می تواند در نسبت با چگونه حضور یافتن در صحنه های جهانی معماری نیز تعریف شود، که نمونه های پراکنده ای از این حضور جهانی را هم اکنون شاهد هستیم.

هرکدام از ما می توانیم برای تعریف نقشمان در جامعه حرفه ای معاصر و در مسیر به صحنه درآوردن معماری و شهرسازی شیوه هائی از تفکر و اقدام را تعریف کنیم. دستاورد چهل سال کنش حرفه ای را اینگونه می توانم خلاصه می کنم که کنش حرفه‌ای ترکیبی است متوازن از حضور دانش ، منش ، روش و بینش در درون هریک از ما حرفه مندان، که در این روزمعمار، مخاطب این گفتگو برای برخوردارشدن از این چهار شیوه رفتاری و تفکری، معماران معاصرهستند.

بسیاری از معماران با شنیدن عبارت ضرورت شناخت معماری گذشته ایران نگران می شوند. بهتر است این نگرانی را از خود دور کنیم. شناخت گذشته، بازگشت به گذشته نیست. چرا که بازگشت به گذشته اساسا غیر ممکن است. دانش بدست آمده از شناخت گذشته تحقق آینده مفید و خلاق ما را در سطح ملی و جهانی تضمین خواهد کرد (خانه- فرهنگ و طبیعت در معماری ایران- وزارت راه و شهرسازی- ۱۳۸۸). ما معماران باید به چنان دانشی از معماری و شهرسازی ایران و جهان مجهز شویم که هر خطی که می کشیم، هر بنا و فضائی را که می سازیم از سه خصلت برخوردار باشد: معماری باشد؛ ایرانی باشد و معاصر باشد.

امروزه معنای دانش معماری برای ما کمرنگ و حتی بی ارزش شده است چرا که ما معماران عموما به جمع آوری داده (data gathering) و آن هم بیشتر به جمع آوری تصاویر نماهای خارجی بناها اکتفا کرده ایم: تکیه بر داده و به داده جمع کن بدل شدن یعنی به پائین ترین سطح از دانائی رضایت دادن . حال آنکه برای تحقق معماری معاصر ایران نیازمندیم داده ها و اطلاعات جمع آوری شده را با تکیه بر دانش های لازم بطور مستمر و روزانه پردازش کنیم و سطوح پائین دانائی را به سطوح قابل اتکاء دانش، جهان بینی تا دست یابی به حکمت سرزمینی ارتقاء دهیم. کسب انواع مهارت های نرم افزارهای دیجیتالی هم در کمرنگ کردن نقش دانش تاثیر داشته و دارد. دانشگاه های معماری می توانند به نحوی در بر طرف کردن این نقطعه ضعف نقش ایفا کنند. نقش موسسات آمزش عالی آنست که دانش معماری را به شیوه نرم افزار های غیر ذیجیتالی در تعاملی سازنده وتکمیل کننده با نرم افزارهای دیجیتالی ارائه کنند.

 

کسب بینش توجه به آینده است. تفکر درباره آینده، و آینده را در عمل امروزمان درنظر داشتن. آینده ای که می آید و ما، هم امروز می بایست با آن در ارتباط باشیم. ما مسئول آینده هستیم. دانشی که در عمل، آینده را پرمخاطره و مختل می کند غیر قابل اتکاء و اعتماد است. با بینش مناسب می توانیم سلامت دانش را محک بزنیم.

منش حرفه ای مستقیما با وجدان حرفه مند در تماس است. منش، رعایت صداقت و اخلاق در عمل است. وقتی صداقت وجود نداشته باشد هم اینده به خطر می افتد، هم دانش کارائی خود را از دست می دهد و هم معماری محقق نمی شود. می توان غیبت معماری را به غیبت وجدان حرفه ای ربط داد. اما در نبود منش پیوستگی جامعه حرفه ای از بین می رود و ما به انبوهی از معماران جدا جدا بدل می شویم.

هر یک از ما بعنوان یک حرفه مند و برخوردار از دانش و بینش و منش لازم، باید روش حضور حرفه ای در جامعه را نیز بیاموزیم. حضور همزمان در هر سه حوزه تولیدی ۹۵ درصدی، ۴ درصدی و یک درصدی، حق هر معمار و شهرساز است. در روز معمار می توانیم از خود بپرسیم آیا مناسب ترین ومفید ترین شیوه حضور حرفه ای را در هریک ازین سه حوزه در مسیر منفعت رسانیدن به جامعه می دانیم و آنچه را اکنون انجام می دهیم در راستای منفعت اجتماعی است؟

این وضعیت در حالیست که نظام مهندسی و نظام دانشگاهی و نهادهای مدیریتی مرتبط با شهر و معماری تنها مجوز و مدرک صادر می‌کنند : اعم از مدرک تحصیلی ، مجوز اشتغال به کار و مجوز ساخت و ساز؛ اما پرسش ها و نیازهائی همانند اینکه این نهادها ما را چقدر حرفه ای بار می‌آورند و یا ما را چگونه در مسیر حرفه ای شدن قرار می دهند و آثاری که تولید می کنیم به چه میزان مثبت برای محیط زیست، مفید به حال جامعه و چه اندازه ماندگار هستند ، پاسخگو نیستند.

جان کلام آنکه اگر مشخص نکنیم که در انتظار چه نشسته ایم، وقتی خودمان ، نقش خودمان را تعریف نکنیم، وقتی در زندگی حرفه ای خودمان و برای خودمان پروژه نداشته باشیم؛ وقتی کنش حرفه ای ما در ترکیبی نا متوازن و یا در فقدان هر یک از چهار رکن دانش، بینش، منش و روش شکل بگیرد؛ بازار مستغلات زمین و ساختمان و سایت ها و ژورنال ها ما را تعریف و ناپدید خواهند کرد و با نام معمار و شهر ساز و به کام بازار مستغلات ساخت و ساز سراسر سرزمینمان را فرا خواهد گرفت. هم در روز معمار و هم در ۳۶۴ روز دیگر ما در حسرت دیگری بودن و چرا این جا اون جا نیست دوره می کنیم شب را و روز را… هنوز را …

از گفتمان حاکمیت و فرد تا گفتمان شهر و معماری/ غزال راهب

تذکر: به اشتراک گذاشتن متن زیر به منزله تایید محتوای آن توسط برنامه اسکان بشر دفتر تهران نیست و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد.

اغلب آنان که از دور و نزدیک دستی بر معماری دارند، از خوانده ها و شنیده ها و دیده ها یقین دارند که معماری تبلور «زندگی» است در «فضا»، که «مکان» را می سازد و می پروراند. بازخوانی و بازتعریف قطعیتهایی که به باور ما رسیده اند، همواره راهگشاست؛ از این رو، به بهانه روز معمار بر آنیم که ردپای زندگی را در «زیست- مکان» امروزمان بازخوانی کنیم.

تکراری است، ذکر مصیب رخت بستن شاعرانگی و سبزینگی از مکانهای زیست امروزی؛ این که باد و آب و نور دیگر مهمانان عزیز خانه های ما نیستند و پنجره هایمان به جای آنکه تمنای بیرون باشند برای درون، فقط هستند که پاسخگوی ضوابط و قوانین باشند، اینکه شکوه و فخر فضا جای خود را به اجناس و اجزای تجملاتی بخشیده و خلاصه آنکه: «آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت»…

معماری تبلور کالبدی زندگی است. رابطه معماری، هر زمان (از گذشته تا امروز)، در رابطه با شهر در تناظر است با رابطه فرد با حاکمیت. به عبارت دیگر، معماری جزء است که در پیوند با اجزای دیگر، شهر را می سازد با نظامات حاکم بر آن؛ همچنان که افراد، اجتماع را می سازند در رابطه با نظام حاکمیت. توجه به این نکته لازم است که این رابطه و میزان ارزش و اعتبار آن، رابطه ای صرفاً تمثیلی نیست؛ بلکه رابطه ای عِلّی است. زیست- مکان و فرد مستلزم یکدیگرند ، همچنان که شهر و حاکمیت.

حاکمیت پایدار، برایند واقعی بردارهای اجزا است. کلیتی است که اصول خود را از احترام به یکایک ارزشهای فردی می گیرد و این ارزشها آمیخته با سابقه و زمینه هایی است که هر فرد با باورهای خود نماینده ای از آن محسوب می شود. نادیده گرفتن افراد در تصمیمات حاکمیتی و هدایت مردمان به عمل در چارچوبهای تعریف شده، هرچند که ممکن است در کوتاه مدت آرامشی را با خود به همراه داشته باشد، اما به از دست رفتن سرزندگی در کلیت جامعه خواهد انجامید. چنانچه بنیان اصول و قوانین حاکمیت براساس اصالت بخشیدن به بالندگی اندیشه های فردی شکل گرفته باشند، جامعه ای پویا را به ارمغان خواهند آورد و درغیر اینصورت، ناهماهنگی و به دنبال آن اغتشاش و یا سرخوردگی را به همراه دارد.

تحقق عینی «حاکمیت» در «شهر» و «افراد» در «ساختمانها»، پیوندی همه جانبه میان این چهار بخش برقرار می کند. معماری امروز جامعه ما در بستر چنین سازوکاری که ذکر آن رفت، شکل گرفته و درحال شکل گیری است. سهم معماری در نظام توسعه و عمران کشور ما کمرنگ تر از آن است که بتواند با آزادی لازم به بالندگی برسد و الگوهایی هویت ساز را شکل دهد. در مقیاس کلان، شهرسازی بدون آنکه فرایندی جزء به کل را در شکل گیری طی کرده باشد، چارچوبی غیر منعطف برای معماری ایجاد می کند و معمار موظف است که در این چارچوب که اصول آن در موارد بسیاری در تناقض با معماری بوم محور است، طرح بنا را در اندازد.

از طرف دیگر، معماری متعهد است به اصول استحکام، ایمنی و امنیت به عنوان نیازهای اولیه ای در جامعه ای که سطوح نیازهای انسانی در آن، کمتر به حد کمال نزدیک شده باشند، اصالتی بیش از اصول زیبایی و خودشکوفایی و خود شکوفایی یافته و اینگونه مفاهیم از سطح نیازهای متعالی به فانتزیهایی قابل حذف تقلیل می دهد…
معماری امروز در حال انقباض میان دو بردار است: چارچوبهای تعریف شده شهرسازی از بالا که اغلب برآمده از الگوی معماری بوم محور در فرایند جزء به کل نیستند؛ و از سوی دیگر الزامات فن مدار که محدودیتهای ساختاری را بر بنا حکم می کنند. معمار امروز در این میان، به جای آنکه در فضای ذهنی پویا و آزاد، خلاقانه طرح خود را دراندازد، دائم به دنبال ایجاد راهکار برای برون رفت از وضع موجود است و خلاقیت او در یافتن راه حل در میان خطوط حدی که برای او گذاشته اند، نمود می یابد.

گرچه تقید به الزامات علمی که دائم بر دقت آن افزوده می شود، اجتناب ناپذیر است؛ اما آنچه مهم است اصالت دادن به معماری در فرایند تصمیم سازیها است که می تواند شکل و ساختار طرحهای بالادست و پایین دست را به تبع خود تعریف کند. این مهم، صرفاً از طریق گفتمان شهر و معماری پیش از هرگونه تصمیم گیری حاکمیتی برای شهر حاصل می شود. شهر در پیوندی قوی و عِلّی با ساختار حاکمیت قرار می گیرد و معماری هنرمندانه و آزاد اندیشانه نیز تنها در تناظر با اصالت فرد شکل می گیرد. اصالت فرد در رابطه با نظام حکمروایی و به تبع آن، اصال معماری در رابطه با شهرسازی در ارزش نهادن به پیوندها و مفاهیم برگرفته از محیط و تاریخ و همچنین، اندیشه آزاد وی تعریف می شود.

انتشار گزارش “ارزیابی کشورهای آسیا و اقیانوسیه در زمینه توانمندسازی محیط شهری”

 

 

گزارش “ارزیابی کشورهای آسیا و اقیانوسیه در زمینه توانمندسازی محیط شهری” تلاشی است برای شناسایی فعالان و بازیگران اصلی شهرهای قرن بیست و یکم. این گزارش شامل بررسی روند شهرنشینی در آسیا و اقیانوسیه، معرفی چالش‌های شهرنشینی، نقش نهادهای محلی و جایگاه شهرها در دستیابی به توسعه پایدار شهری است. گزارش حاضر  با معرفی أصول و روش‌شناسی مطالعه، شاخص‌هایی برای ارزیابی توانمندسازی محیط کشورهای آسیا و اقیانوسیه و ارائه چشم اندازی کلی از این منطقه معرفی نموده است. از جمله این شاخص‌‌ها می‌توان به چارچوب قانون اساسی، نحوه نقل و انتقالات مالی، ظرفیت‌سازی نهادهای محلی، شفافیت، مشارکت مردمی، استراتژی شهری و مدیریت تغییرات اقلیمی اشاره کرد.

 

این گزارش در بخش ایران با همکاری مشترک میان دفتر هبیتات تهران و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی تهیه شده است. برای ارزیابی شاخص های ذکر شده در ایران ۳۱ پرسشنامه میان متخصصین دولتی و غیردولتی، اساتید و سازمان‌ها توزیع شد. در نهایت، ۲۰ پرسشنامه پاسخ داده شد و نتایج بر اساس مقایسه و تحلیل پاسخ‌ها نهایی شد. بر اساس این گزارش ایران با کسب امتیاز ۳۴ از ۴۴، دربالاترین رده طبقه‌بندی کشورهای آسیا و اقیانوسیه قرار گرفته و پیشرفت قابل توجهی در زمینه سازگار کردن و توانمند سازی محیطی برای شهرها و دولت‌های محلی داشته است. با توجه به معیارهای ارزیابی شده، دو موضوع تدوین استراتژی ملی شهری و شفافیت در مدیریت دولت محلی برای تحقق بیشتر پایداری شهری پیشنهاد شده است.

 

برای دانلود گزارش اینجا کلیک کنید. 

کنفرانس وزرای آسیایی در مورد کاهش خطر سوانح

در ماه ژوئیه دولت‌های مناطقی که در معرض بیشترین سوانح طبیعی هستند در مغولستان دیدار خواهند کرد. در این کنفرانس ضمن بررسی پیشرفت در کاهش تلفات سوانح  در مورد تسریع تلاش‌ها برای آینده‌ی پایدار این مناطق شامل چگونگی پیشگیری از سوانح و مقابله با تغییرات اقلیمی گفتگو خواهند کرد.

 

برای مشاهده برنامه کنفرانس به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.preventionweb.net/files/56219_amcdrr2018programmeataglance2903201.pdf

وب سایت کنفرانس:

https://www.unisdr.org/conference/2018/amcdrr

برای ثبت نام در این کنفرانس به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.unisdr.org/conferences/2018/amcdrr/registration/form/register

 

 

نشست مروری بر تجربیات نهمین مجمع جهانی شهری کوالالامپور، مالزی

برنامه اسکان بشر ملل متحد با همکاری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی نشست مروری بر تجربیات نهمین مجمع جهانی شهری را در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در سالن شهید تهرانی مقدم، دانشگاه شهید رجائی برگزار می کند.

این نشست با حضور مهندس هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، سیامک مقدم، ریاست دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، دکتر الهام فخاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگانی از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی، وزارت راه و شهرسازی، شورای اسلامی شهر تهران، جامعه دانشگاهی، بخش خصوصی و سایر همکاران برگزار خواهد شد.

 

آدرس محل برگزاری: آدرس محل برگزاری: تهران – لویزان – خیابان شهید شعبانلو – دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی

 

 

 

 

کتاب “سازمان‌دهی فرایندهای بازسازی پس از بحران: بازسازی مسکن پس از زلزله بم” نوشته دکتر فاطمه فرناز عارفیان منتشر شد

 

خانم دکتر فاطمه فرناز عارفیان در کتاب “سازمان‌دهی فرایندهای بازسازی پس از بحران: بازسازی مسکن پس از زلزله بم” با تلفیق ادبیات بین رشته ای گسترده ای در زمینه‌های مطالعات بحران، توسعه، مدیریت و نظریه سازمانی و مطالعه موردی عمیق، یک چارچوب تحلیلی برای سازماندهی برنامه های بازسازی پس از سانحه ارائه می دهد. هدف این کتاب کاهش ریسک بحران در آینده و رسیدن به اهداف دیگر بازسازی شهری است. همچنین این کتاب، نقش طراحی و مدیریت سازمانی را برای دستیابی به اهداف برنامه بازسازی در ایران پس از زلزله سال ۲۰۰۳ بم را بررسی می کند.

لینک تهیه کتاب:

https://www.springer.com/gp/book/9783319709109

 

pic1
pic1

حوزه های کاری