برگزاری کارگاه های «شهر پایدار» هبیتات در ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران

 

هبیتات با حضور کارشناسان داخلی و بینالمللی به برگزاری کارگاههای «شهر پایدار» پرداخت

 دفتر هبیتات تهران- دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران در تاریخ 19 و 20 شهریورماه دو کارگاه با عنوان «شهر پایدار» و با حضور کارشناسان داخلی و مدعو دفتر برگزار کرد. این کارگاه‌ها در حاشیۀ ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سبز – که همزمان با تهران در 31 استان دیگر برقرار است- در محل مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

سارا حبیبی، دکترای برنامه‌ریزی شهری، در ابتدای نخستین روز کارگاه با اشاره به این که این کارگاه به دو موضوع کلی دستورکار جدید شهری و برنامه مشترک شهرهای سبزتر می‌پردازد، گفت: ایده همکاری با جشنواره فیلم سبز از وجود محورهای مشترک میان فعالیت‌های هبیتات و جشنواره شکل گرفت. این همکاری مشترک می‌تواند زمینه‌ای فراهم نماید تا افرادی که هم در حرفه شهرسازی و هم فیلمسازی یا حوزه‌های مرتبط مشغول به کار هستند بتوانند از آن استفاده کنند.

                  عکاس: سحر قریب

برنامه‌ریز منطقه‌ای و شهری دفتر هبیتات تهران به سابقه کنفرانس‌‌های هبیتات 1 و 2 اشاره کرد و توضیح داد: در سال ۱۹۷۶در پی زنگ خطری که رشد بدون کنترل و سریع شهری به ویژه در کشورهای درحال‌توسعه به صدا درآورد، مجمع عمومی سازمان ملل فراخوان برگزاری اولین کنفرانس در زمینۀ سکونت‌گاه‌های انسانی را مطرح کرد. در این کنفرانس که در ونکوور کانادا برگزار شد به رشد سریع شهرنشینی و مهاجرت از روستاها به شهرها تأکید شد. کنفرانس دوم در سال 1996 در استانبول ترکیه برگزار شد و ارزیابی میزان پیشرفت بیست سال گذشته را دنبال نمود. در پی کنفرانس‌های هبیتات یک و دو، کنفرانس سوم شکل گرفت و موضوع مسکن و توسعۀ پایدار شهری را در دستور کار خود قرار داد. این کنفرانس با مشارکت تمامی دولت‌های عضو سازمان ملل متحد و ذی‌نفعان در سال ۲۰۱۶ در شهر کیتو اکوادور برگزار و منتج به تصویب دستورکار جدید شهری شد.

حبیبی افزود: تا سال ۲۰۵۰ جمعیت شهری دوبرابر می‌شود و ما نیاز داریم به چالش‌های آن پاسخ دهیم. وی تأکید کرد که نباید به شهرنشینی به شکل منفی نگاه کنیم و باید به دنبال بهره‌گیری از فرصت‌ها و مزایای آن باشیم.

ایزابل وتزل هماهنگ‌کننده برنامۀ شهرهای سبزتر – که مشارکتی است میان برنامه محیط زیست و برنامه اسکان بشر ملل متحد- با اشاره به محورهای اصلی این برنامه گفت: این محورها شامل شهرهای تاب‌آور و بهره‌ور از منابع کافی، حمل‌ونقل پایدار و مدیریت پسماند و فاضلاب است. وتزل با بیان اینکه افزایش رشد جمعیت و شهرها نیاز به استفاده از وسایل حمل‌ونقل به منظور جابه‌جایی جمعیت در مسیرهای مختلف شهری و برون‌شهری را افزایش خواهد داد، گفت: برنامه‌ریزی برای حمل‌ونقل پایدار به عنوان یکی از خدمات پایه شهری از اهمیت بالایی برخوردار است. هر دو آژانس ملل متحد در تمامی زمینه‌های این همکاری مشترک حضور فعال دارند، اما در برخی موارد رویکرد آن‌ها نسبت به مسائل مختلف، متفاوت است. وی ادامه داد: به عنوان مثال، در بخش حمل‌ونقل پایدار، برنامه اسکان بشر ملل متحد روی برنامه‌ریزی حمل‌ونقل‌محور با استفاده از یکپارچه‌سازی کاربری اراضی تمرکز دارد، و برنامه محیط زیست ملل متحد روی ارتقا و ترویج سوخت‌ها و وسایل نقلیه پاک‌تر تأکید دارد.

وتزل با بین اینکه امروزه مناطق شهری، سکونتگاه غالب جامعه بشری و مرکز توسعۀ انسانی و اقتصادی هستند، ادامه داد:  بیش از ۵۰ درصد از جامعۀ بشری در شهرها زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود درصد جمعیت شهری تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۷۰ درصد افزایش یابد؛ این در حالی است که شهرها تنها سه درصد از مساحت کره زمین را اشغال کرده‌اند.

وی همچنین یادآور شد: شهرها مصرف کننده ۷۵ درصد منابع طبیعی زمین و تولیدکننده 60 تا 80 درصد گازهای گلخانه‌ای و ۵۰درصد پسماند جهانی هستند؛ شهری‌شدن بدون برنامه‌ریزی و با مدیریت ضعیف، تأثیرات منفی روی جامعه و محیط زیست خواهد داشت. هدف از این برنامۀ همکاری مشترک، جریان‌سازی دیدگاه محیط‌زیستی در سیاست‌سازی شهری و تقویت نقش ارتباطات محلی-جهانی در مورد مسائل محیط زیست است.

وی تأکید کرد: شهرهای جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی تولیدکننده ۲٫۲میلیارد تن پسماند جامد خواهند بود که این مقدار در سال ۲۰۱۲ میلادی برابر ۱٫۳میلیارد تن بوده است. افزایش نرخ تولید پسماند در کشورهای کم درآمد بیش از دو برابر خواهد بود. همچنین مدیریت فاضلاب با توجه به ظرفیت محدود و پیچیدگی‌هایش جزء چالش‌هایی است که شهرها با آن رو به رو خواهند بود. مصرف آب آلوده نیز به دلیل عدم مدیریت فاضلاب مناسب، تهدیدی جدی برای سلامت جامعه است.

ارائۀ آخر این کارگاه به محسن ارژنگ، مدیرعامل مؤسسه مطالعات و برنامه‌ریزی شهرهای سبزتر، اختصاص داشت. آقای ارژنگ به اصول و چشم‌اندازهای این مؤسسه در راستای ایجاد شهرهای سبز اشاره داشت و علاوه بر معرفی پروژۀ پیاده شده در شهر ارومیه، به بهترین تجربه‌های جهانی در این زمینه پرداخت.

دومین کارگاه در روز دوشنبه ۲۰ شهریور با حضور سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران، با تمرکز بر مبحث «تاب‌آوری شهری» برگزار شد. کارشناسان داخلی و مدعو دفتر هبیتات در این کارگاه عبارت بودند از دکتر مهمت امین اکدوغان کارشناس زلزله از ترکیه، دکتر سولماز حسینیون دکترای طراحی شهری، مهرداد زاهدیان کارگردان و ایزابل وتزل از دفتر مرکزی هبیتات.

سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران، با اشاره به فعالیت‌های جاری دفتر هبیتات در ایران، به طور ویژه از کنفرانس هبیتات 3 که در سال 2016 در اکوادور برگزار شد یاد کرد و ادامه داد: یک سال پیش از این کنفرانس، دفتر هبیتات کمپینی راه‌اندازی کرد که بسیار مؤثر واقع شد. این کمپین جهت آگاهی از ویژگی‌های شهر دلخواه مردم ایران با همکاری جوانان ایرانی متخصص و صاحب‌نظر در این حوزه آغاز شد. رویکرد ما در این خصوص نه انتقادی، بلکه ایجابی و پیشرو بود. فعالیت یک‌ساله این کمپین در نهایت به رونمایی از کتابچه «شهر دلخواه ایرانیان» در کنفرانس هبیتات 3 منتهی شد که نسخۀ فارسی این کتابچه نیز هم اکنون از طریق وبسایت هبیتات قابل دسترس است.

مهمت امین اکدوغان، دکترای زلزله و کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی دفتر هبیتات تهران، به کوتاه بودن حافظۀ مردم در مورد یادآوری بلایای طبیعی اشاره کرد و  گفت: گاهی این فراموش‌کردن برای روحیۀ ما خوب است اما به یاد بیاورید که تقریباً هر ده سال یکبار شاهد زلزله بزرگی در کشور ایران هستیم. زمانی که مردم چنین ذهنیتی داشته باشند، خودشان را برای بلایای طبیعی آماده خواهند کرد.

وی در خصوص بررسی های انجام شده بر خسارات ناشی از سوانح طبیعی از سوی سازمان ملل گفت: خساراتی که مستقیماً ناشی از سیل، زلزله و غرق شدن بوده‌اند در قرن گذشته در حدود 2.5 تریلیون تخمین زده شده اند.

اکدوغان درباره معنی «تاب آوری» گفت: تاب‌آوری به معنای توانایی هر سیستم شهری برای جذب تأثیرات و احیاء سریع پس از استرس‌ها و شوک‌های احتمالی وارد شده بر سیستم و حفظ عملکرد شهری است. یک سیستم باید بتواند در یک زمان مشخص مقاومت کند، انعطاف‌پذیری داشته باشد و به حالت اولیۀ خودبازگردد. البته زمانی که در مورد تاب‌آوری صحبت می‌کنیم فقط به زلزله یا سیل محدود نمی‌شویم، چرا که بیش از هشتاد مورد بلایای طبیعی و غیرطبیعی داریم.

او با اشاره به اهمیت حفظ ثروت‌های طبیعی برای نسل آینده توضیح داد: باید تلاش کنیم ساختمان‌هایی بسازیم که بیش از ۵۰۰ سال عمر داشته باشد و آن‌ها را به نسل آینده تحویل دهیم. ساختمان‌هایی که در کشورهای مختلف بیش از هزارسال قدمت دارند با بتون یا آهن ساخته نشده‌اند بلکه مصالح بومی منطبق با شرایط اقلیمی و فرهنگی به کار گرفته شده است.

اکدوغان درباره نقش سه عامل محیط‌زیست، اقتصاد و جامعه در ساخت شهر گفت: در دنیا برای شکل‌گیری شهرها همواره این سه عامل لازم و ملزوم یکدیگر بوده‌اند؛ اگر شهری پایدار می‌خواهیم باید در ابتدا سیستم اقتصادی خوبی پایه‌ریزی کنیم، سپس به توانمندی اجتماعی بپردازیم و در عین حال به محیط‌زیست توجه داشته باشیم. وی هم‌چنین در راستای ساخت شهری تاب‌آور به پنج بعد حیاتی و وابسته به یکدیگر اشاره کرد و آن‌ها را ابعاد فضایی، فیزیکی، سازمانی، عملکردی و نهایتاً زمانی برشمرد.

در ادامه مهرداد زاهدیان، مستندساز فعال در حوزۀ شهری، با پخش فیلم «تهران چند درجه ریشتر» به کارگردانی پیروز کلانتری و نمایش عکس‌هایی از شهرهای قدیم ایران به تغییر ساختار شهرها در دوره‌های تاریخی اشاره و از عدم توجه به مفهوم توسعه پایدار در این دگرگونی‌ها سخن گفت.

ایزابل وتزل در ادامۀ کارگاه درباره بحث تاب‌آوری گفت: با افزایش جمعیت در مناطق شهری، هر روز شهرها با شوک‌ها و تنش‌های جدید و پیچیده‌تری مواجه‌اند. این در حالی است که مدیریت خطر بلایا و تأثیرات تغییر اقلیم مدت مدیدی بخش مهمی از تمرکز تاب‌آوری شهری بوده است. رویدادهای اخیر در سراسر دنیا نشان می‌دهد که چگونه بحران‌های اقتصادی، شیوع بیماری‌های همه‌گیر و شهری‌شدن بدون کنترل، می‌تواند بر روی توانایی رشد پایدار و خدمات‌رسانی به شهروندان تأثیرگذار باشد، لذا نیاز به تاب‌آوری برای حرکت به سوی توسعه پایدار نیازی ضروری است.
رشد جمعیت، افزایش نرخ مهاجرت و تغییرات اقلیمی تأثیرات چشمگیری بر شهرها دارد؛ به این معنی که ما به نقطه عطف ایمنی شهرها در سراسر دنیا نزدیک می‌شویم. امروزه نیازمند سرمایه‌گذاری برای شهرهایمان و ساکنانش هستیم.

او ادامه داد: تاب‌آوری شهری گامی فراتر از روش‌های سنتی به منظور «کاهش خطرات» بر می‌دارد، و با نگاهی رو به جلو، مدلی چندبخشی، چند بلایی و چند ذینفعی را با در نظرگیری تمامی پیچیدگی‌ها و ارزش‌های منحصر به فرد شهرها و استقلال ذاتی هر بخش از سیستم شهری ارائه می‌دهد. اهمیت بحث تاب‌آوری به این دلیل است که در زمان وقوع سوانح، جان افراد، دارایی‌ها و تضمین ارائه خدمات به آن‌ها به خطر می‌افتد.

وتزل درباره اهداف اصلی برنامه توضیح داد: برنامه‌های تاب‌آوری شهرها در ایران بایستی منجر به درگیر کردن تمامی ذینفعان به منظور رویارویی با چالش‌ها و فرصت‌های ساخت شهر تاب‌آورتر گردد. همچنین گسترش همکاری در تمامی سطوح و وارد کردن تاب آوری به برنامه‌ها و سیاست‌های جدید و موجود و تعریف معیارهای اولویت‌دهی منجر شود.

او ادامه داد: برنامه‌های تاب‌آوری بایستی موجب افزایش آگاهی عمومی و جلب مشارکت جامعه محلی گردد و موجب افزایش تعهدات در سطح حکومتی گردد.

وتزل افزود: مفهوم اقتصاد سبز به ما می‌گوید که چطور بهره‌وری را در شهرها افزایش دهیم. کاهش گازهای گلخانه‌ای نگاه زیست‌محیطی است که این برنامه نسبت به شهرها دارد. اشتغال و اقتصاد شهری هم از دیگر اهدافی است که این برنامه با مدیریت انرژی، آب، غذا و پسماند در پیش گرفته است.

در ادامۀ کارگاه سولماز حسینیون، دکترای طراحی شهری و کارشناس مدعو دفتر هبیتات، با اشاره به بحث زلزله و جدی نگرفتن آن گفت: ما نسبت به سیستم شهری بی‌توجه هستیم، به این دلیل امروز بحث تاب‌آوری مهم شده است چرا که نگاه از بالا به پایین از بین رفته است و همه آگاه هستند که مسائل به شکل یک سیستم است. تاب‌آوری مفهومی است که به عنوان یکی از دیدگاه‌های نوین برای پاسخ گویی به تغییرات پیش‌بینی نشده، نیازها و پیچیدگی‌های روزافزون کشورها، شهرها، روستاها، محیط‌های طبیعی و نظام‌ها و ابعاد پیچیده چند وجهی آنان مطرح شده است.

حسینیون تأکید کرد: در دیدگاه تاب‌آوری تفکر و نگرش چندمقیاسی اهمیت زیادی دارد و همواره مقیاس‌های بالاتر و پایین‌تر مقیاس مورد مطالعه نیز می‌بایست مدنظر قرار گیرند. با وجود تفاوت اولویت کشورهای در خصوص چالش‌های تحقق تاب‌آوری و با توجه به نظام‌های فکری جدید، نمی‌توان به صورت جزیره‌ای و مجزا فکر یا اقدام کرد. تمامی شهرها و کشورها بخشی از نظام پیچیده انعطاف‌پذیر هستند و هر رخدادی در یک منطقه، سایر مناطق را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

هر دو کارگاه «شهر پایدار» دفتر هبیتات تهران که در حاشیۀ ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران برگزار شد، با استقبال علاقمندان و صاحب‌نظران حوزه‌های شهرسازی و معماری و فعالان محیط زیست برگزار شد و فرصتی مغتنم جهت تبادل نظر و هم‌رسانیِ تجربه‌ها میان سخنرانان و شرکت‌کنندگان فراهم آورد.

فراخوان تجربه های موفق مشارکتی جهت توانمندسازی زنان

Cities Alliance جایزه‌ای را برای معرفی تجربه‌های موفق مشارکت محلی در راستای توانمندسازی زنان اعلام کرده است.

Cities Alliance یا «اتحاد شهرها» برنامۀ مشترک جهانی برای کاهش فقر و ارتقاء شهرها بر اساس توسعۀ پایدار است.

این جایزه در راستای به رسمیت شناختن مشارکت‌هایی میان دولت‌ها با جوامع محلی‌شان است، که راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای ارتقاء توانمندی زنان در زمینه‌های گوناگون مانند اقتصاد، حکمرانی و شهروندی ارائه کرده‌اند. از اهداف این جایزه تولید دانش درمورد اقدامات مشارکتی میان شهرها و جوامع محلی در راستای توانمندسازی زنان است. هم‌چنین، تجربه‌های موفق را در معرض دید سرمایه‌گذاران و حامیان بالقوه می‌گذارد.

جایزهها

پنج نفر برتر، برنده این جایزه خواهند بود. هر پنج نفر بلیت سفری 3روزه و رایگان برای حضور در انجمن جهانی شهری (World Urban Forum) –کوالالامپور، فوریه 2018 – دریافت خواهند کرد. این حضور برای دریافت جایزه و شرکت در مباحثات مربوط به مشارکت در راستای توانمندسازی زنان در سطح محلی است. علاوه بر این، از 10 پروژۀ برگزیدۀ دیگر نیز تقدیر خواهد شد.

مهلت ثبت درخواست

ثبت درخواست تا 25 سپتامبر 2017، مطابق با سوم مهرماه 1396، امکان‌پذیر است.
علاقمندان برای کسب جزئیات بیشتر لطفاً اینجا کلیک نمایند.

ارتقای قابلیت زیست پذیری مهمترین اولویت بازآفرینی شهری دولت دوازدهم

ایرنا: در دولت یازدهم برای نخستین بار در کشور در سال 1393 سند ملی بازآفرینی شهری به تصویب رسید و متعاقب آن با تشکیل ستاد بازآفرینی شهری در کشور و 31 استان تاکنون بیش از 930 جلسه استانی و 32 جلسه ملی در وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی با سایر دستگاه‌های اجرایی برگزار شده است تا با اولویت‌بندی، پروژه‌های احیای بافت‌های فرسوده شهری با سرعت بیشتری در دولت دوازدهم دنبال شود.
تاکنون 2700 محله در بافت های فرسوده شهری شناسایی شده است.
در این ستاد نمایندگان تمام دستگاه‌های اجرایی حضور دارند و مهم‌ترین وظیفه آن ایجاد بستری مناسب برای همکاری بین دستگاه‌ها مختلف اجرایی است تا با اولویت‌بندی، طرح نوسازی و بهسازی محلات فرسوده شهری با تعامل بیشتری بین دستگاه‌های اجرایی عملیاتی شود.
ارتقای توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی و نهادی، ظرفیت‌سازی برای حمایت از ساکنان، نهادسازی با استفاده از مشارکت‌های مردمی، ابزارسازی برای تقویت جریان بازآفرینی شهری، نهادینه‌سازی برای پایداری برنامه‌های بازآفرینی، جریان‌سازی به منظور ترویج اطلاع‌رسانی از مهم‌ترین ارکان اصلی برنامه-های بازآفرینی شهری است.
هم‌اکنون 11 میلیون نفر در 110 شهر و در 60 هزار هکتار زمین در حاشیه شهرها سکونت دارند و 8 میلیون نفر دیگر در بافت‌های فرسوده میانی شهری و بافت‌های تاریخی از بد‌مسکنی رنج می‌برند و کیفیت زندگی این شهروندان در نازل‌ترین شرایط شهری قرار دارد.
احیا، بهسازی و نوسازی شهری مستلزم اتخاذ سیاست‌های چند وجهی در حوزه عمران، خدمات و مسکن شهری و ارائه خدمات اجتماعی و اقتصادی به ساکنان این نواحی است و انجام این وظیفه مهم و اساسی به تنهایی توسط یک دستگاه دولتی عملی نیست.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی معتقد است: اندیشه بازآفرینی شهری راه‌حلی برای رفع بحران شهرهای غیرقابل زندگی است و راه حلی ترکیبی برای ارتقای کیفیت زندگی و هویت-بخشی با احترام به مردم از مهم‌ترین سیاست‌های ما در بازآفرینی شهری در ایران به شمار می‌رود.
وی اظهار داشت: بازآفرینی شهری در چارچوب یک دستورکار قادر به بازتعریف هویتی فرآیندی و ساختاری شهر ایرانی برای خروج از چالش‌های معاصر توسعه به ویژه کاهش قابلیت زیست‌پذیری و تنزل کیفیت زندگی شهروندان است.
وزیر راه وشهرسازی یادآور شد: در این مسیر همه بافت‌های فرسوده شناسایی شده و 2700 محله بدمسکن در ایران وجود دارد که در برنامه‌های 10 ساله می‌توان مشکلات آن را برطرف کرد، البته باید بپذیریم مشکل محله‌های بافت فرسوده با یکدیگر متفاوت است و برای هرکدام باید برنامه‌ای را در پیش گرفت، لذا دنبال تقویت محله‌محوری در ایران هستم.
آخوندی با اشاره به اینکه تمرکز من روی بافت حاشیه‌ای و بافت فرسوده است، گفت: نمی‌توانیم مسأله مسکن بافت‌های فرسوده را در بیابان‌ها حل کنیم بلکه باید به دنبال حل این مسأله در درون بافت فرسوده باشیم و خوشحالم که رئیس‌جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که دنبال رفع مسأله مسکن بافت فرسوده هستیم.
بدون شک پیشبرد این مسأله مهم در سطح ملی مستلزم تعهد مشترک و هماهنگ مجموعه دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها در حوزه‌های ذی‌ربط در سطوح ملی، استانی و محلی با همراهی و مشارکت مردم و فعالان غیردولتی و خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد، عملی است.
دسترسی به سکونتگاه‌های مناسب در شهر بدون دسترسی به زیرساخت‌ها و خدمات شهری مناسب و امنیت اجتماعی و شغلی امکان‌پذیر نیست و چنانچه ساکنان شهرها همکاری نکنند اقدامات دستگاه‌های اجرایی در این زمینه بی‌نتیجه خواهد ماند.
از این رو در سند ملی بازآفرینی شهری مشارکت اجتماعی و مالی مردم و بخش خصوصی به عنوان مسأله مهم مورد توجه قرار گرفته است تا احیا، بهسازی و نوسازی شهری و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و توانمندسازی ساکنان در محدوه‌های هدف با سرعت بیشتری دنبال شود.
مدیرعامل سابق شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این که 19 میلیون نفر از جمعیت شهری ایران بدمسکن هستند، گفت: برای احیای بافت‌های فرسوده شهری در حال حاضر 680 پروژه در دست اقدام قرار گرفته است.
محمد سعید ایزدی با اشاره به اعتبار تخصیص داده شده برای بافت فرسوده کشور اظهار داشت: امسال یک هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای احیای بافت‌های فرسوده شهری هزینه می‌شود.
معاون سابق وزیر راه وشهرسازی با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: 680 طرح توسعه و بهسازی در 320 محله مسکونی بافت فرسوده و 180 شهر کشور در حال اجراست و سالیانه 270محله مسکونی‌ هدف باز آفرینی محلات سه‌‌گانه در کشور بازسازی می‌شود.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یادآور شد: در مجموع از این تعداد محله، یک هزار و 100 سکونتگاه غیررسمی از تعداد یک هزار بافت فرسوده و تعداد 600 بافت تاریخی در کشور بازآفرینی می‌شود.
معاون سابق وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برای احیای بافت‌های فرسوده شهری برای نوسازی این بافت‌ها برای نخستین‌بار در کشور تسهیلات بانکی تا سقف 50 میلیون تومان افزایش یافت و در حوزه تعریف ابزارهای نهادی هم توانستیم دو نهاد توسعه‌گر و تسهیل‌گر راه‌اندازی کنیم.
به گفته ایزدی، نهاد توسعه‌گر به منظور تشویق بخش خصوصی و حمایت از انبوه‌سازان برای فعالیت در حوزه نوسازی بافت فرسوده ایجاد شد و نهاد تسهیل‌گر نیز با هدف حضور در بافت‌های فرسوده و افزایش تعامل با مردم ساکن در این بافت و ترغیب آن‌ها برای همکاری در اجرای برنامه‌ها راه‌اندازی شد.
ارائه سیاست‌های تشویقی به سرمایه‌گذاران، انبوه‌سازان و شهرداری‌های توسط دولت در نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری بسیار تأثیرگذار خواهد بود و کاهش عوارض شهری در صدور پروانه‌های ساختمانی روند احیای بافت‌های فرسوده شهری را با مشارکت مردم و انبوه‌سازان سرعت خواهد داد.
«هوشنگ عشایری» سرپرست فعلی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به ضرورت نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری بیان کرد: از سال های 1392 و 1393 تمام تلاش ما این بود که سندی در این بخش آماده شود و با تصویب سند بازآفرینی شهری و تشکیل ستادهای بازآفرینی، به تدریج نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری در کشور آغاز شد.
وی افزود: در حالی که تعداد پروژه‌های احیای بافت‌های فرسوده در سال های 1393 و 1394 حدود 65 پروژه بود، در سال‌های 1395 و 1396 تعداد پروژه‌های ما در این بخش در 168 شهر و 352 محله به 680 پروژه افزایش پیدا کرده است.
این مقام مسئول افزود: عملیات اجرایی ساخت 48 مجتمع بزرگ آموزشی و درمانی در 288 هزار متر مربع، ساخت 28 پارک در 137 هزار مترمربع، بهسازی معابر مختلف در بافت‌های فرسوده شهری در 227 هزار متر مربع، 34 پروژه انتقال آب فاضلاب و 21 پروژه توسعه شبکه برق در محلات بافت‌های فرسوده شهری در دست اجرا است.
عشایری بیان کرد: علاوه بر این در حوزه بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت زندگی در این بافت‌ها در 140 پروژه ساخت 2400 واحد مسکونی با مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی آغاز شده و 120 خانه ارزشمند تاریخی نیز با تملک و مرمت در اختیار نهادهای بهره بردار قرار گرفته است.
تخصیص اعتبارات دولتی و پرداخت به موقع آن از طریق ردیف‌های بودجه نیز می‌تواند برنامه احیای بافت‌های فرسوده شهری را بیش از پیش تقویت کند و در این راستا تأمین امکانات و خدمات روبنایی، مسکن مناسب و شبکه تأسیسات شهری و محله‌ای و فضای شهری سه کالبد برنامه بازآفرینی شهری باید مورد توجه جدی دست‌اندرکاران قرار گیرد.
همچنین در راستای احیای بافت‌های فرسوده شهری، نهادهای توسعه گر(انبوه سازان) و دفاتر خدمات نوسازی محلات به عنوان نهاد تسهیل‌گر دو نهاد مهمی هستند که می‌توانند در نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری بسیار تأثیرگذار شوند و تاکنون صلاحیت 62 انبوه‌ساز در کشور برای انجام این پروژه‌ها تأیید شده است.
افزایش پرداخت تسهیلات بانکی و الزام پرداخت آن توسط بانک‌های خصوصی و دولتی در ارتقای زندگی شهروندان در محدوده‌ها و محله‌های ناکارآمد شهری نیز تأثیرگذار خواهد بود تا سیاست‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری در دولت دوازدهم با جدیت دنبال شود.

وضعیت بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای نتیجه جدال تجدد و ایران تاریخی هستند/ وجود ۱۹ میلیون بدمسکن در بین ۵۹ میلیون شهرنشین

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی: وزیر راه و شهرسازی ویران شدن بافت‌های فرسوده و شکل‌گیری مناطق حاشیه‌ای را نتیجه جدال دو مفهوم تجدد و ایران تاریخی دانست و افزود: در حقیقت بافت فرسوده و حاشیه‌ای دو روی یک سکه بوده و یک حقیقت را بیان می‌کنند، در این مفهوم ایران تاریخی نمی‌تواند خودش را بازآفرینی کند و در نتیجه شاهد ایجاد یک بافت حاشیه‌ای بدون هویت در کنار خود می‌شود.

بیست و سومین جلسه از سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری با سخنرانی دکتر رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی و حضور عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی، مظفر صرافی، اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل، حامد مظاهریان و محمدسعید ایزدی معاونان وزیر راه و شهرسازی و سایر معماران و کارشناسان علاقمند با موضوع ایران تاریخی – فرهنگی، ایران سیاسی در خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد.

آخوندی با تأکید بر واقعیت سخت و مهارنشدنی چیستی تجدد بیان کرد: خاصیت و بنیاد تجدد انقطاع بوده و همواره به دنبال قطع تاریخی است در حالی که موجودیت انسان‌ها تاریخی بوده و در ارتباط با گذشته است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که قطعاً تمام گرفتاری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران از همین قطع تداوم تاریخی در کشور نشأت گرفته است، گفت: به عقیده من انسان نمی‌تواند بدون تاریخ، زمان و مکان زندگی کند چراکه انسان بدون این شاخص‌ها استواری نداشته و می‌تواند هرلحظه به سمتی گرایش پیدا کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه اضافه کرد: مشکلی که درخصوص چیستی توسعه وجود دارد این است که اساس آن بر انقطاع تداوم تاریخی بنا شده است، این مسئله تعارضی بوده که در زمان کنونی با آن روبه رو هستیم، بدون شک عمده ناآرامی‌ها و انقلاب‌های امروز جهان در پیرامون ما در رویارویی با انقطاع و جان‌سختی این مسئله بوده که به شدت جهان را آشفته کرده است.

آخوندی همچنین خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه ۱۱۰ سال از مشروطیت ایران گذشته و هزاران اتفاق در حوزه‌های مختلف اعم از صنعتی، علمی، اقتصادی و… رخ داده ولی اکنون شاهد آن هستیم که در حال حاضر با وجود ۵۹ میلیون نفر جمعیت شهری، ۱۹ میلیون نفر در وضعیت بدی زندگی می‌کنند.

وی در ادامه ویران‌شدن بافت‌های فرسوده و شکل گیری مناطق حاشیه‌ای را نتیجه جدال دو مفهوم تجدد و ایران تاریخی دانست و افزود: در حقیقت بافت فرسوده و حاشیه‌ای ۲ روی یک سکه بوده و یک حقیقت را بیان می‌کنند، در این مفهوم ایران تاریخی نمی‌تواند خودش را بازآفرینی کند و در نتیجه شاهد ایجاد یک بافت حاشیه‌ای بدون هویت در کنار خود می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی از سویی دیگر گریزی در برابر تجدد و توسعه وجود نداشته و آسان‌ترین اقدام در برابر آن نوشتن برنامه است، اقدامی که قطعاً برای فرار از پاسخ به این مشکل صورت گرفته و تا کنون نیز بارها در کشور انجام شده است و ما می‌بینیم که نتیجه آن چیزی جز آشفتگی‌های امروز نیست.

 

جزئیات کارگاه‌های «شهر پایدار» هبیتات در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران

دفتر هبیتات تهران- جزئیات کارگاه‌های «شهر پایدار» هبیتات در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران منتشر شد. ششمین دورۀ «جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» امسال درحالی برگزار می‌شود که دفتر هبیتات تهران بعنوان یکی ‌از حامیان و شرکت‌کنندگان جشنواره در آن حضور خواهد داشت. این جشنواره از سال ۱۳۷۷ پایه‌گذاری و تاکنون پنج دوره آن برگزار شده است. حال ششمین دوره با محوریت «اقتصاد سبز» و تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» نیمۀ دوم شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد. دفتر هبیتات در این دوره از جشنواره، با حضور کارشناسان داخلی و بین‌المللی به ارائه کارگاه‌ و سخنرانی‌ می‌پردازد.

برنامۀ کارگاه‌های «شهر پایدار» دفتر هبیتات در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران به شرح زیر است:

 

 • معرفی دستورکار جدید شهری و برنامه مشترک شهرهای سبزتر هبیتات و برنامه محیط ‌زیست سازمان ملل
  یکشنبه ۱۹ شهریورماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳
  دکتر سارا حبیبی و ایزابل وتزل

 

 •  تاب‌آوری شهری
  دوشنبه ۲۰ شهریورماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳
  دکتر مهمت امین اکدوغان، مهرداد زاهدیان، ایزابل وتزل و دکتر سولماز حسینیون

 

شرکت در کارگاه‌ها برای عموم آزاد و به دو صورت حضور آزاد و ثبت‌نام قابل انجام است؛ به شرکت‌کنندگان ثبت‌نام شده گواهی معتبر شرکت در کارگاه اعطا خواهد شد.

برای اطلاع از نحوۀ ثبت‌نام، برنامۀ سایر کارگاه‌ها -با موضوع شهر پایدار، گردشگری پایدار و انرژی‌های نو- و جزئیات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

رئیس فرهنگستان علوم در جلسه اندیشه و تمدن ایران‌شهری: رجوع به تاریخ تفنن نیست بلکه یک ضرورت است/ نفی ایران و تاریخ آن نفی خودمان است

عکس از خبرگزاری مهر

 

رئیس فرهنگستان علوم در بیست‌وسومین جلسه اندیشه و تمدن ایران‌شهری با تأکید بر اینکه رجوع به تاریخ و یاد گذشته یک تفنن نیست بلکه ضرورتی است که تاریخ بدون آن دوام نمی‌‌یابد گفت: در زمانی که کارها دشوار و راه‌‌ها پر آشوب می‌شود و باید در میان پریشانی‌‌ها و آشفتگی‌ها راهی جست یا گشود، تاریخ است که به دادمان می‌‌رسد و یاد گذشته نوری به آینده می‌‌افکند. راه آینده ایران تکرار رسم دیرین نیست و از آینده جهان هم نمی‌‌تواند به کلی مستقل باشد.

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دکتر رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی و همچنین رئیس فرهنگستان علوم طی سخنرانی در بیست و سومین جلسه از سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری که با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با محوریت ایران تاریخی فرهنگی، ایران سیاسی در خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد اعلام کرد: ایران با اینکه یک موجودیت واحد است همواره شئون متفاوت اما به هم بسته سیاسی و فرهنگی و تاریخی داشته است، در زمان‌های دور شأن سیاسی آشکارتر بوده اما در دوره اسلامی لااقل تا زمان صفویه با اینکه رسوم سیاسی سابق کم و بیش محفوظ بوده، شأن فرهنگی ایران جلوه بیشتر پیدا کرده است.

بکوشیم بر بیگانگی با فرهنگ و هنر و تفکر ایران غلبه کنیم

به گفته وی در دوران صفویان ایران فرهنگی و ایران سیاسی در عرض یکدیگر قرار گرفتند اما با پیش‌آمد مدرنیته و مخصوصاً ظهور حکومت‌های ملی و نظام‌های جدید سیاسی، لفظ کشور معنی تازه یافته و در قاموس سیاست جا گرفت. در حدود یکصد و پنجاه سال پیش با انقلاب مشروطیت در سرزمین ما و در زبانمان کشور جای مملکت و ممالک محروسه را گرفت و ایران به عنوان وطن، بیشتر رنگ سیاسی گرفت، اگر در قدیم ظهور و جلوه سیاسی ایران بیشتر بر فرهنگ مبتنی بود، در دوره جدید سیاست کم و بیش از فرهنگ استقلال جست و به بنیاد کم‌اعتنایی کرد. مع‌هذا چون هیچ سیاستی بی‌مبنا نمی‌تواند باشد آنچه ایران را راه می‌برد هنوز هم فرهنگ و هنر و تفکر ایران است. اگر گاهی احساس می‌کنیم که با این فرهنگ و هنر و تفکر بیگانه شده‌ایم، بکوشیم بر این بیگانگی غلبه کنیم.

داوری اردکانی در ادامه با اشاره به این نکته که سخن گفتن درباره ایران هم آسان است، هم مشکل بیان کرد:صحبت از آن آسان است زیرا ایران خانه و وطن ماست و آن را دوست می‌داریم و با آن زندگی می‌کنیم، از سویی دیگر مشکل است زیرا اگر از ما بپرسند ایران چیست، مفهوم روشنی از آن نداریم و پاسخ دقیقی نمی‌توانیم به پرسش بدهیم.

وی همچنین افزود: در باب معنی و اهمیت وطن نیز نظرها یکسان نیست تا آنجا که ممکن است کسی بگوید تعلق اشخاص به این یا آن وطن اهمیت ندارد و مهم انسان بودن است، این حرف خوبی است اما متأسفانه گوینده‌اش از شرایط انسان بودن و زندگی انسانی خبر ندارد.مگر آنکه وطن را جایی بی‌نام و در قرب حق بداند، ولی به هر حال کسانی که ایران را چیزی بیش از یک نام نمی‌دانند بدانند که این نام را ما اختیار نکرده‌ایم بلکه ما نام و عنوان خود را از ایران گرفته‌ایم. نام ایران چندان ثبات و دوام داشته است که مدعی هر چه بکوشد نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. نامی را که نتوان تغییر داد، نام نیست. حقیقت است.

فیلسوف و متفکر ایرانی در این باره خاطرنشان کرد: اگر مراد از نام یک لفظ یا ظرف خالی باشد که هر چیزی می‌توان در آن ریخت، ایران چیزی بیش از یک نام است (مگر آنکه معنی عرفانی و کلامی نام منظور باشد). بد نیست اشاره‌ای به تاریخ این نام که هزاران سال عمر کرده است، بکنیم. از دوران‌های دور کمتر خبر داریم و بیشتر اطلاعات از دوهزار و پانصد سال پیش به این سو است. وقتی خشایارشاه در سالامیس و ماراتن شکست خورد، شاعر یونانی آیسخولوس نمایشنامه ایرانیان را نوشت و در آن عظمت مقام ایران را تصدیق کرد اما چون آتن را شهر مردمان آزاد می‌دانست طبیعی بود که آن را برتر بشمارد. آیسخولوس در نمایشنامه‌اش درد و شکست ایران را روایت کرده است. ایران علاوه بر این درد در طول تاریخ دردها و مصیبت‌های بزرگ دیگری را نیز تحمل کرده و البته بزرگی‌ها و سرافرازی‌ها هم داشته است.

به گفته وی بعد از پیشدادیان، کیانیان، مادها و هخامنشیان جانشینان اسکندر مدتی بر سرزمینی که تاریخش را تاریخ ایران می‌دانیم حکومت کردند. اشکانیان به حکومت سلوکیان که نتوانسته بودند ایران را یونانی کنند و خود کم و بیش ایرانی شده بودند پایان دادند. پس از چند قرن دوره اشکانی نیز به پایان رسید وساسانیان با طرح تجدید عهد دینی امپراطوری دیگری بنا کردند. کار اینان نیز با شکست یزدگرد سوم در قادسیه پایان یافت اما پایان کار ساسانیان پایان کار ایران نبود بلکه آغازی دیگر بود.

رئیس فرهنگستان علوم با اشاره به جنگ قادسیه اضافه کرد: این جنگ بر خلاف آنچه بسیاری می‌پندارند غلبه عرب بر ایران نبود. پس از این جنگ ایرانیان که اسلام را با روح خود آشنا یافته بودند، خیلی زود آن را با رضایت خاطر پذیرفتند اما اسلام آوردن انصراف از ایرانی بودن نبود. ایرانیان تنها قوم مسلمان شده‌ای بودند که زبانشان زبان عربی نشد و در طی مسلمان‌ شدنشان زبان تازه خود را یافتند و بنیاد کردند و قوام دادند و از اوایل تاریخ اسلام به گردآوری آثار ادب و حکمت و اعتقادات نیاکان خود در زبان خود پرداختند.

داوری اردکانی افزود: آنها نه فقط گذشته تاریخی خود را از یاد نبردند بلکه به ادب و فرهنگ و دانش اقوام چینی و هندی و یونانی و مخصوصاً به فلسفه و نجوم یونانی رو کردند و بنیاد فلسفه‌ای را گذاشتند که گرچه طرح اصلی آن را از یونانیان فراگرفته بودند، در اصول، مبادی و قواعد کلی آن تجدید نظر کردند و بنای مابعدالطبیعه‌ای را گذاشتند که به نظر خودشان عین دین بود یا لااقل با دین موافقت داشت. وقتی هم که غزالی بعضی قواعد اصلی این فلسفه را منافی با اصول دین خواند سهروردی به حکمت ایران باستان رجوع کرد و با تأسیس فلسفه اشراقی و حکمت نوری راهی برای ادامه فلسفه در جهان اسلام گشود و کسانی مثل نصیرالدین طوسی و قطب‌الدین شیرازی و میرداماد استرآبادی و ملاصدرای شیرازی راهی را پیمودند که او گشوده بود.

وی در ادامه سخنان خود اذعان داشت: از ابتدای دوران اسلامی تا زمان حمله مغول خراسان و ماوراءالنهر مهد فرهنگ ایران بود و در آنجا بود که زبان و ادب فارسی با خاطره تاریخی ایران قوام پیدا کرد. بسیاری از امیران و حاکمان هم از همین دیار بودند و همه هر چه و هر کس بودند با ادب و فرهنگ ایرانی می‌زیستند و حکومت می‌کردند. اگر در دوران قبل از اسلام عظمت سیاسی ایران ظاهرتر بود در دوره اسلامی دانش و ادب و فرهنگ جلوه بیشتر پیدا کرد و از همان اوانکه دارالعلم‌های بغداد و بصره رونق می‌گرفتند شهرهای خوارزم، خجند، سمرقند، بخارا، مرو، بلخ، طوس و نیشابور نیز کانون‌های قوام شعر و ادب فارسی و تعلیم علم و حکمت و فلسفه می‌شدند.

داوری اردکانی ادامه داد: این تفوق جلوه فرهنگی تا زمان صفویان دوام داشت و در این زمان سیاست و فرهنگ در عرض هم قرار گرفتند و نام ایران هم در زبان شایع‌تر شد. معنی‌دار است که عابد الجابری استاد معاصر مراکشی فلسفه، فلسفه خراسانیان را ایدئولوژی ایرانی خوانده است البته اطلاق ایدئولوژی ایرانی به فلسفه امثال فارابی و ابوالحسن عامری و ابن‌سینا بیشتر به یک اظهار نظر ایدئولوژیک شباهت دارد اما اشاره‌اش به حضور تفکر ایرانی در علم و حکمت خراسان به کلی بی‌وجه نیست. اشتباه استاد مراکشی این بود که بغداد را در مقابل بخارا و مرو و بلخ و طوس و نیشابور قرار می‌داد و نمی‌دانست که بغداد که در کنار تیسفون ساخته شده بود شهر عربی نبود تا چه رسد به اینکه مرکز عصبیت عربی باشد. اختلاف میان بغداد و طوس از سنخ اختلافی بود که میان هر دو حوزه علمی می‌تواند وجود داشته باشد نه اینکه این حوزه‌ها در تقابل قومی با یکدیگر بوده باشند. اختلاف میان اهل علم و حوزه‌های علمی یک امر طبیعی است و ربطی به تقابل عرب و عجم ندارد حتی وقتی نظام‌الملک نظامیه‌ها را در برابر الازهر مصر دائر کرد تقابل شیعی- سنی میان این دو حوزه تقابل عرب و عجم نبود بلکه در هر دو حوزه علم ایرانیان تعلیم می‌‌شد. مصر هم با اینکه سابقه درخشان تاریخی داشت و اسکندریه‌اش زمانی کانون فلسفه بود، مهد علم باقی نماند و آثار و کتب اسکندرانی به انطاکیه و مرو و … انتقال یافت.

این فیلسوف و متفکر ایرانی در این‌باره تأکید کرد: اگر این بیان غلو جلوه کند و گمان کنند که نویسنده این کلمات قصد دارد ایران را مرکز کائنات و کانون دانایی و خوبی و زیبایی بخواند. بدانند که او این چنین نمی‌اندیشد بلکه ایران را یک تاریخ می‌داند که مثل هر تاریخی در طول زمان فراز و فرودها، پیروزی‌ها، شکست‌ها، توانایی‌ها، ناتوانی‌ها، دوران‌های نادانی، دانایی، ناآرامی، آسودگی، غم و شادی و آشفتگی و نظم داشته است. مهم این است که بپذیریم ایرانی بوده و هست و ما نیز به آن بسته‌ایم.

ایران تاریخی است که در وجود مردمانش تحقق یافته است

رئیس فرهنگستان علوم با تأکید بر این نکته که مسئله‌ای که فهم این معنی را دشوار می‌کند تلقی مکانیکی از تاریخ و انسان است گفت: ما معمولاً توجه نمی‌کنیم یا از یاد می‌بریم که انسان در نسبت و ارتباطش با دیگران و با تاریخ، انسان می‌شود. او موجودی نیست که همواره در هر زمان و هر جا فهم و درک ثابت داشته باشد زیرا ادراک یک امر صرفاً فیزیولوژیک و روان‌شناختی نیست که ساختار ثابت داشته باشد. اگر هم آن را کار مغز بدانیم باید توجه کنیم که مغز انسان با جهان انسانی تناسب و تناظر دارد. چنانکه یکی از اجزاء مغز مرکز حافظه است و اگر این مرکز آسیب ببیند، ادراک مختل می‌شود یعنی آدمی بدون حافظه ادراک ندارد. ما همه با حافظه شخصی و تاریخی خود امور را ادراک می‌کنیم و اگر بخواهیم از اکنون بدون گذشته آغاز کنیم حتی اشیاء محسوس را نیز درک نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: به این جهت آدمی بدون تاریخ نمی‌تواند زندگی کند. به عبارت دیگر ساختار فیزیولوژیک انسان با تاریخی بودنش تناسب دارد و به این جهت انسان از تاریخ جدا نمی‌شود و اگر بشود زندگیش پریشان و آشفته است. ایران هم تاریخی است که در وجود مردمانش تحقق یافته است و ما هم‌اکنون نیز کم‌وبیش به آن بسته‌ایم و به این بستگی نیاز داریم و برای اینکه آن را تجدید و حفظ و مستحکم کنیم باید به آن بیندیشیم.

به گفته داوری اردکانی ایرانی بودن را به تابعیت کشور ایران تحویل نباید کرد. ممکن است هزاران تن از مردم یک کشور، ترک تابعیت کنند اما گذشته خود را نمی‌توانند تغییر دهند و اگر به جهان فرهنگی دیگری تعلق پیدا نکنند آینده‌ای ندارند. ما آدمیزادان بوته‌ گیاهی نیستیم که در کنار جویی رسته باشیم. بلکه با دیگران و در نسبت با آنان در جهان انسانی خاص فهم و خرد پیدا می‌کنیم. همه مردمان در جهان خاص خود در نسبت با تاریخ و وطن خویش زندگی می‌کنند و راه می‌جویند و به جایی می‌رسند. افراد ممتاز در هر جامعه آنانند که بیشترین بستگی را به فرهنگ و تاریخ خود دارند. آن که بی‌تاریخ است، درک و علم و خرد و هنر ندارد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: خوب است در این نکته متضمن تعارض تأمل کنیم که در اروپای جدید از همان زمان که طرح حقوق بشر و جلوه‌های جهان‌وطنی در لیبرالیسم پدیدار شد ملت و ملیت هم در فکر و عمل قوام یافت و حقوق بشر در حدود آن قرار گرفت. یعنی مردمان اگر به یک کشور و ملیت تعلق نداشتند از حقوق بشر بهره‌مند نمی‌شدند. حق طبیعی هنوز اثبات و تثبیت نشده بود که به حق تاریخی مبدّل شد. گویی هیچ چیز طبیعی‌تر از تاریخی بودن بشر نیست. مراد از تاریخی بودن و تاریخ داشتن باستانی بودن نیست بلکه در زمان بودن و اکنون را به عنوان امکان‌هایی در نقطه پایان گذشته و ابتدای آینده درک کردن است.

رئیس فرهنگستان علوم همچنین اظهار کرد: اگر بگویند ایران کجاست و آورده‌اش چیست و چه مزیتی بر کشورها و اقوام دیگر دارد. قبل از پاسخ دادن به این پرسش به ۲ نکته باید توجه کرد یکی اینکه ایران در بحث کنونی صرف یک کشور نیست و آن را با کشور و مملکت یکی نباید دانست. نکته دیگر اینکه اینجا سخن گفتن از مزیت و برتری وجهی ندارد. مراد از طرح مسئله ایران دعوت به اندیشیدن در تاریخی است که همواره حکمت و معرفت و تدبیر داشته و در دورانی با بهره‌مندی از زمینه ادراکی و فرهنگی خاص، دانش و معرفت و ادب چین و هند و مصر و یونان را فراگرفته وبنای یک دوران درخشان علم و فرهنگ و سیاست را گذاشته است.

داوری اردکانی تأکید کرد: در این دوران حتی اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان علم دین اعم از فقها، مفسران، محدثان، عارفان و متکلمان ایرانی بوده‌‌اند. این حکم در مورد فیلسوفان هم صادق است. اگر در برهه‌ای از زمان در مغرب جهان اسلام ابن‌باجه و ابن‌طفیل و ابن‌میمون و ابن‌رشد و… ظهور کردند، سه بزرگ اول از آثار فارابی و ابن‌سینا درس آموخته بودند اما ابن‌رشد آراء خاص این فیلسوفان را نپذیرفت و ملامتشان کرد که چرا تعلیمات ارسطو را چنانکه بوده نپذیرفته و در آن تصرف کرده و نظرهای مغایر با نظر استاد اظهار کرده‌اند.

وی افزود: ابن‌رشد با همه بزرگی که داشت می‌گفت فلسفه یعنی فلسفه ارسطو. می‌ماند ابن‌خلدون که شاید بزرگترین صاحبنظر مغرب اسلامی باشد. او از وضع علم در سرزمین‌های غربی راضی نبود و همواره با تحسین از دانش و دانشمندان ایران یاد می‌کرد. ممکن است بگویند که ایرانیان این علوم را از دیگران فراگرفته‌ و چیز زیادی به آن نیفزوده‌اند. گویندگان این گفته خبر ندارند که اولاً علم دوره اسلامی تکرار علم دیگران نیست ثانیاً معلوم نیست که چرا فراگرفتن علم را ناچیز می‌شمارند. آیا نمی‌دانند که همیشه همه هر علمی را نمی‌توانند فراگیرند و آنان که علم دیگران را فرا می‌گیرند از جنس دانایی و دانش‌اند و با آن انس دارند.

فیلسوف و متفکر ایرانی در این باره بیان داشت: اینان باید توجه کنند که در پهنه وسیع جهان اسلام این ایران بود که به طلب علم برخاست و آن را آموخت و بر آن افزود و آثار شعر و ادب و دانش و داناییش در شرق و غرب و تا حدّ چین و اروپای غربی گسترش یافت. اگر علم ایرانِ دوره اسلامی تقلیدی بود، در تاریخ نمی‌ماند و توجه به این نکته مهم است که این علم و دانایی و فلسفه در تناسب با ادب و شعر و عرفان بود. نکته دیگر اینکه دانایی و تفکر و خرد ایران را در فلسفه و کلام و فقه و حدیث محدود نباید دانست و مگر نه اینکه ایران شاعرانی دارد که در زمره بزرگان شعر تاریخند. شعر و علم و تفکر را از تدبیر و نظم امور جدا ندانیم یعنی اگر دانش و معرفت و شعر نبود، قدرت سیاسی هم پشتوانه نداشت. ایران صرف ایران سیاسی نیست بلکه شأن بزرگ فرهنگی دارد و این شأن در مرزهای جغرافیایی و سیاسی ایران کنونی محدود نمی‌شود. ایران تاریخی و فرهنگی گرچه دگرگونی‌ها و گشت‌ها و گسست‌ها داشته، در حافظه تاریخی ایرانیان محفوظ مانده و در دوره اسلامی در شعر و ادب فارسی و مخصوصاً در شعر فردوسی قوام تازه یافته و در زمانی که خطر هجوم نظامی آن را به نابودی تهدید می‌کرده با شعر مولوی و سعدی و حافظ و با دانش و معرفت متفکران و هنرمندان بلا را از سر گذرانده و راهش را ادامه داده است. مهاجمان هم در فرهنگ ایران تحلیل رفته و عاقبت ایرانی شده‌اند و حتی اخلافشان در خارج از ایران در ترویج و نشر فرهنگ و ادب و علم و معرفت ایرانی کوشیدند.

به عقیده این فیلسوف ایرانی ما اکنون چه بخواهیم و چه نخواهیم به تاریخ چند هزار ساله ایران وابسته‌ایم و آینده ما به نحوه وابستگی و پیوستگیمان بستگی دارد. در دویست سال اخیر بر اثر نفوذ فکری اروپا و انتشار اندیشه تجدد تحولی در روح و فکر و خرد و علم و سیاست همه جهان روی داد و در این تحول وطن هم معنی تازه‌ای پیدا کرد. چنانکه امروز وطن بیشتر به معنی کشور است. در گذشته کشور و مملکت دو لفظ تقریباً مترادف بود اما اکنون دیگر کشور به معنی مملکت نیست بلکه جای مملکت را گرفته و معنی تازه پیدا کرده است. روشن‌تر بگویم کشور در جهان کنونی یک نظام حکومت رسمی و قانونی است(یا می‌گویند چنین باید باشد) و قانونش را ملت باید وضع ‌کنند. در مقابل مملکت سلطان دارد و همه‌چیزش ملک سلطان است.

داوری اردکانی خاطرنشان کرد: در ایران هم با انقلاب مشروطیت کشور جای مملکت را گرفت و نظم تازه‌ای در حکومت پدید آمد. این نظم البته سست‌بنیان و لرزان بود اما به هر حال ادامه نظم گذشته نبود. وقتی کشور ایران به وجود آمد و مردمان خود را متعلق به آن دانستند قهراً وطن هم از معنی قدیمش قدری دور شد. پیش از مشروطیت وطن جای همدلی و دیار آشنایی بود و معنی سیاسی نداشت. در نظم جدید مردمی که رعیت بودند، ملت نامیده می‌شوند و نسبت آنان با حکومت و تاریخ و سرزمینشان هم تغییر می‌کند. ملت در اصطلاح سیاست جدید صاحب کشور است و کشور وطن اوست. وطن و کشور و ملت در دوران اخیر اگر یک چیز نباشند، سه مفهوم به هم پیوسته‌اند و در نسبت با یکدیگر تعریف می‌شوند.

رئیس فرهنگستان علوم در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بسته به اینکه بنای ملت تا چه اندازه استحکام داشته باشد کشور و وطن وضع خاص پیدا می‌کند و اگر این بنا مستحکم باشد از آشوب و پراکندگی دور می‌ماند ولی در تاریخ معاصر ما حوادث چنان رقم خورد که حکومت و حاکمیت ملی محقق نشد. پس کشور و ملت هم چنانکه باید قوام نیافت و مردم که از وطن قدیم پیوند بریده بودند خود را چنانکه باید در خانه و وطن جدید نیافتند و شاید تا حدودی با خاک و دیار پیوند بریدند و بیگانه شدند (با این بیگانگی بود که وطن که ضد غربت است به غربت دچار شد و در این غربت شیره جان سرزمینش را کشیدند و اکنون از شرق و غرب و شمال و جنوب در معرض گرد و غبار و بادهای مسموم و در خطر تبدیل به برهوت قرار گرفته است) این بیگانگی در عین حال بیگانگی مردمان با خاک و با یکدیگر بود زیرا با سست شدن مناسبات قدیم در مشروطیت وحدت تازه پدید نیامد و مردمان تنها شدند و این تنهایی زمینه‌ای شد برای ابتلا به بلاهای بسیار.

داوری اردکانی اضافه کرد: مردمی که مقصد معین ندارند و با هم یکدل و یک جهت نیستند هر چند که صاحب هوش و توانایی در یادگیری باشند، ممکن است از خرد و تدبیر کلی تاریخی محروم بمانند. چیزی که می‌تواند آنان را از پراکندگی و تفرقه به وحدت و هماهنگی برساند بستگی به مبادی و آغازگاه مشترک است. در این بستگی گذشته تاریخی و آینده زندگی پیش چشم می‌آید. دشواری اینست که نمی‌دانیم این وحدت و هماهنگی چگونه و از کجا حاصل می‌شود؟

به گفته این فیلسوف ایرانی این وحدت را در اینجا و اکنون باید جستجو کرد. درک اینجا و اکنون را سهل می‌انگارید. مردمی که در اوهام و آرزوها به سر می‌برند و با حرف‌های انتزاعی و رؤیایی سرگرمند، بیگانه با اینجا و اکنون، در فضای بی‌زمان معلقند. به نظر می‌رسد که اینجا و اکنون ما ایرانی باشد که همه گذشته‌هایمان در آن جمع شده است. ما در بیرون از اینجا و اکنون یا باید در راه آینده باشیم یا معلق در اوهام و رؤیاهای اوتوپیایی با تمناهای محال سرگرم بمانیم. اوتوپیا اگر مسبوق به تذکر تاریخی باشد چیز بدی نیست اما جدا از تاریخ که باشد فضای سکون و رکود و توقف می‌شود.

رئیس فرهنگستان علوم همچنین یادآور شد: به عبارت دیگر اوتوپیا اگر چشم‌انداز آینده نباشد بیشتر از ابتلا به رکود و سکون خبر می‌دهد. ایران یک طرح ثابت و معین اوتوپیک نیست که با آن همه مشکلات و مسائل را بتوان رفع و حل کرد. ایران جزئی از وجود ماست که هزاران سال با ما بوده و ما هم به درجات شدید و ضعیف به آن بسته بوده‌ایم. ما ایران را به عنوان وطن انتخاب نکرده‌‌ایم بلکه تاریخ ما تاریخ ایران است. این تاریخ مثل هر تاریخ دیگری روی خط مستقیم سیر نکرده بلکه گسست‌‌ها و تجدید عهدها و آغازهای تازه داشته است. هر آغاز تازه هم با رجوع به آغاز قبلی میسر می‌شود و صورت می‌گیرد شاید این حرف‌ها برای کسانی که غافل از شرایط امکان فکر و عمل دعوی حلّ همه مسائل با خرد و تدبیر خود دارند، بیهوده و بی ‌معنی بنماید و اتفاقاً تلقی‌شان نیزبه اعتباری موجه است زیرا در تاریخ زیستن و با تاریخ بودن وضعی دردناک و دشوار است.

وی ادامه داد: این افراد در مقابل خود را فارغ و مستقل از شرایط توانا به هر کار دانستن، مایه غرور و رضایت از خویش و پناه غفلت می‌شود و طبیعی است که این غرور و رضایت بر درد و دشواری اندیشیدن به شرایط و فراهم آوردن مقدمات مرجح باشد ولی چه کنیم که این غرور و رضایت دیر نمی‌پاید و اگر بپاید راه به انحطاط و فساد می‌برد.

آنها که میخواهند آینده داشته باشند باید راه آینده خود را از تاریخ بپرسند

به عقیده داوری اردکانی رجوع به تاریخ و یاد گذشته یک تفنن نیست بلکه ضرورتی است که تاریخ بدون آن دوام نمی‌یابد. در زمانی که کارها دشوار و راه ‌ها پر آشوب می ‌شود و باید در میان پریشانی‌ها و آشفتگی ها راهی جست یا گشود، تاریخ است که به دادمان می‌رسد و یاد گذشته نوری به آینده می‌ افکند. راه آینده ایران تکرار رسم دیرین نیست و از آینده جهان هم نمی ‌تواند به کلی مستقل باشد. اکنون تا حدودی تکلیف هر کشوری در نقشه جغرافیایی فکری و فرهنگی و سیاسی جهان معین می‌شود. مع‌هذا آنها که می‌خواهند آینده داشته باشند باید راه آینده خود را از تاریخ بپرسند. ما هم این راه را باید از تاریخ ایران بپرسیم. این راه حتی اگر در دوره‌هایی دستخوش گسیختگی شده باشد پیوندش به کلی با گذشته قطع نشده و به هر حال با زمان تاریخی (که البته مراد زمان فیزیک و تقویم نیست) و گسست‌هایش بی مناسبت نیست.

 

فراخوان طرح پیشنهادی برای کنفرانس «علم تغییرات اقلیمی و شهرها»

 

کنفرانس «علم تغییرات اقلیمی و شهرها» در راستای پرورش دانش نوین علمی برای شهرها برپایۀ علم، تجربه و سیاستگذاری، درصدد است بر پژوهش‌های متمرکز بر «علم تغییرات اقلیمی و شهرها»، تأثیر بگذارد. برنامه اسکان بشر ملل متحد و همکاران این آژانس به عنوان میزبانان مشترک این کنفرانس برای طرح‌های پیشنهادی و چکیده مقالات اعلام فراخوان می‌کنند.

این کنفرانس که از تاریخ 5 تا 7 مارس 2018 در شهر ادمونتن کانادا برگزار می‌شود، وضع موجود دانش تجربه‌محور و دانشگاهی را درخصوص تغییرات اقلیمی ارزیابی، و شکاف‌ها و خلأها را شناسایی خواهد کرد. در عین حال، همکاران مختلف این حوزه را گرد هم می‌آورد و موفق‌ترین تجربه‌ها را به اشتراک می‌گذارد. نمایندگانی از دانشگاه‌ها، مجموعه‌های علمی، آژانس‌ها و مؤسسات تحقیقاتی، کشورهای عضو سازمان ملل، دولت‌های منطقه‌ای و شهری، و سیاستگذاران و فعالانِ حوزۀ شهر و تغییرات اقلیمی از جمله شرکت‌کنندگان در این کنفرانس هستند.

هدف این کنفرانس تشویق تحقیقات جهت پشتیبانی از پاسخ‌های مؤثر و کارآمد شهریِ به تغییرات اقلیمی در عین فراهم کردنِ محتوا برای خروجی‌های مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی ( IPCC) است.

موضوعات کنفرانس

 1. شهرها و تغییرات اقلیمی (الزامات جهت اقدام)
 2. انتشار گازهای گلخانه‌ای شهری، تأثیرات و آسیب‌پذیری‌ها (علم و تجربۀ شهرها)
 3. راه‌حل‌ها برای انتقال به شهرهای کم‌کربن و تاب‌آور از نظر اقلیمی (علم و تجربه برای شهرها)
 4. فعال‌سازیِ اقدامات اقلیمیِ دگرگون‌کننده در شهرها (علم پیشرفته و شهرهای پیشرفته)

 

قابل توجه برای علاقمندان، فراخوان ثبت درخواست تا 14 مهرماه سال جاری باز است؛ جهت کسب جزئیات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

مسابقه عکاسی جوانان برنامه اسکان بشر ملل متحد

 

مسابقه عکاسی هبیتات سازمان ملل فرصتی برای جوانان است تا صدای خود را به بیست و سومین کنفرانس احزابِ کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات اقلیمی(COP-23) برسانند. این کنفرانسِ پیشگام در حوزۀ تغییرات اقلیمی، از 15 تا 26 آبان سال جاری در شهر تاریخیِ بُن آلمان برگزار می‌شود.

برنامه اسکان بشر سازمان ملل(هبیتات) از عکاسان 18 تا 35 ساله دعوت می‌کند تا از طریق ارائه راه‌حل‌هایی برای تغییرات اقلیمی در جوامع خود، در مسابقه شرکت کنند. 20 عکس برگزیده در کنفرانس و رسانه‌های اجتماعی به نمایش در می‌آید و یک عکس به عنوان اثر برگزیدۀ سراسری انتخاب خواهد شد که هزینۀ سفر این برنده به شهر بُن آلمان تحت پوشش کامل قرار می‌گیرد.

شرکت در این مسابقه از دو راه بارگذاری عکس در شبکه‌های اجتماعی (فیسبوک، اینستاگرام و توییتر) و ارسال عکس از طریق ایمیل صورت می‌گیرد و مهلت شرکت در مسابقه تا  8مهرماه 1396 (30 سپتامبر 2017) خواهد بود.

 • جزئیات بیشتر و شرایط شرکت در مسابقه را از اینجا بخوانید.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شهرها و تغییرات اقلیمی اینجا کلیک نمایید.

 

حضور دفتر هبیتات تهران در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران

ششمین دورۀ «جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» امسال درحالی برگزار می‌شود که دفتر هبیتات تهران بعنوان یکی ‌از حامیان و شرکت‌کنندگان جشنواره در آن حضور خواهد داشت.

«جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» از سال ۱۳۷۷ پایه‌گذاری و تاکنون پنج دوره آن برگزار شده است. ششمین دورۀ این جشنواره با محوریت «اقتصاد سبز» و تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» نیمۀ دوم شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد. مهم‌ترین اهداف این جشنواره ترویج فرهنگ حفاظت محیط‌زیست و تشویق، تولید، شناسایی و ترویج آثار و فعالیت‌های هنری و فرهنگی ارزشمند، با کیفیت و مؤثر در جهت استقرار این فرهنگ است.
این جشنواره از دورۀ پنجم به شبکۀ جهانی جشنواره‌های سبز بین‌المللی  (Green Film Network)  پیوسته است.

دفتر هبیتات در این دوره از جشنواره، با حضور کارشناسان داخلی و بین‌المللی به ارائه کارگاه‌ و سخنرانی‌ می‌پردازد. گردشگری پایدار، انرژی پاک و حمل‌ونقل پایدار با تأکید بر دستورکار جدید شهری از جمله محورهایی هستند که در قالب کارگاهی از سوی دفتر هبیتات ارائه خواهد شد. همچنین کارگاه‌های دیگری نیز در زمینۀ شهرهای سبز و تاب‌آوری شهری از سوی کارشناسان داخلی و مدعو دفتر هبیتات برگزار خواهد شد.

جزئیات بیشتر از حضور دفتر تهرانِ برنامه اسکان بشر ملل متحد در این جشنواره متعاقباً از راه‌های ارتباطی این دفتر به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

 

لزوم بیمه اجباری به منظور بالا بردن کیفیت ساختمان ها

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی در کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی با افزایش بی‌رویه قیمت زمین ارتباط مستقیمی دارد، افزود: مناطق زلزله‌خیز شهر تبریز، ارتباط مستقیمی در آسیب‌پذیری با مناطق حاشیه‌نشینی دارد و شدت و ضعف توسعه مناطق حاشیه‌نشینی وابسته به شیوه مدیریت شهری است.
وی به وضعیت ناپایداری در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: طبق مطالعات صورت گرفته بر وضعیت مالی شهرداری‌ها، ۷۹ درصد بودجه شهرداری کلان‌شهرهای کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ساخت‌وسازها تعلق می‌گیرد؛ با این منظور که ما شهر را برای اداره کردن شهرمان می‌فروشیم. این پیام روشنی است تا بگوییم ما نیازمند تغییر و فضای کیفی در شهرها هستیم.

وی در اصل قرار دادن پایداری معماری بومی در مقابل زلزله و مطالعات هوشمند را برای رفع معضل مناطق روستانشین و حاشیه‌نشین مؤثر دانست.
حناچی وجود دستگاه‌های هوشمند در مناطق بحرانی زلزله‌خیز را از واجبات امداد و نجات یک کشور اذعان داشت و تأکید کرد: وجود دستگاه‌های هوشمند که همواره آماده مناطق بحرانی زلزله‌خیز در کشور باشد، یک موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه لایحه‌ای تحت عنوان امداد و نجات و مدیریت بحران در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه داشتن بیمه اجباری یکی از روش‌های بالا بردن کیفیت ساختمان‌ها در دنیا است، اظهار داشت: بعد از تجربه تلخ زلزله استانبول در ترکیه و حادثه پلاسکو در ایران، پیشنهاد شد تا ساختمان‌های مسکونی و پرتراکم مشمول بیمه اجباری شوند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تصریح اینکه ما با پدیده شرایط عدم زیست پذیری در شهرها مواجه هستیم، تأکید کرد: پاسخگویی به شفافیت و یافتن پاسخ علمی مناسب برای اداره امور شهری دو اصل کنترل‌کننده در نظام مدیریتی شهری هستند.
وی افزود: زلزله در طول تاریخ در کشور ایران و کشورهای همجوار مخصوصاً آذربایجان یک واقعیت انکارناپذیر است و شهر تبریز در طول قرن هفتم که به جهان شهر معروف بوده است، یک منطقه زلزله‌خیز بوده و آثاری که در گذشته شاهد آن بودیم، در حال حاضر یافت نمی‌شود؛ در این راستا تخریب‌های انسانی نقش بسیار کم‌رنگی داشته‌اند که شاید یکی از دلایل اصلی آن تجربه زلزله‌های سنگین در تبریز بوده است، حتی دیگر از آثاری چون ربع رشیدی و آرک علیشاه که روزی در طول تاریخ می‌درخشیدند، چیزی نمانده است.
وی تصریح کرد: واقعیت‌های زلزله را که همیشه همراه ما است را باید قبول کرد و هر تصمیمی که گرفته می‌شود، در مقیاس‌های خرد و کلان باید نقش مؤثری ایفا کند.

حناچی به زلزله‌ای که در سال ۱۹۹۹ در استانبول رخ داد، اشاره کرد و گفت: آمارهای رسمی ۲۳ هزار نفر و آمارهای غیررسمی بالای ۳۰ هزار نفر کشته را نشان می‌داد. این تجربه بزرگی بود چرا که شواهد حاکی از داشتن برنامه مقاوم‌سازی دولت ترکیه را نشان می‌داد.
معاون شهرسازی و معماری وزیر راه اظهار داشت: همچنین در سال ۱۳۸۲ زلزله بم از بدترین نوع سناریو ممکن بود چرا که نقطه‌ای بسیار دوردست از مرکز، در روز تعطیل در ساعتی که مردم در منزل سکونت داشتند، زلزله‌ای بسیار سطحی و گسلی در زیر مرکز شهر فعال شده بود که آمار و تلفات زیادی را شاهد بودیم. در زلزله بم اصلی‌ترین کار پشت‌کار مردم غیرمتخصص بود که با نیت خیر به منطقه حادثه آمده بودند.
حناچی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین مشکل در شرایط بحرانی، تصمیم‌گیری آنی و بسیج کردن امکانات آموزش‌دیده برای ورود به منطقه است، گفت: منطقه‌ای که حادثه و بلای طبیعی را تجربه می‌کند از شرایط عادی برخوردار نیستند؛ ما احتیاج به نیروهای آموزش‌دیده‌ای داریم که در ساعات اولیه نیازی به آب و غذا نداشته باشد، آگاه به کمک‌های مردمی و امداد و نجات باشد و شبه‌نظامی عمل کنند.

این مقام مسئول در پایان گفت: نکات قابل‌توجه شهر و کلان‌شهرهایی که در معرض مناطق زلزله‌خیز هستند، تاب آوری شهری و زلزله است. برای این کار در حوزه‌های مختلف سناریو تعریف می‌کنیم. حادثه از سناریوهای مهمی است که هر شهر باید از آن بهره‌مند شود. ضمن شناسایی دقیق‌تر گسل‌ها، ضوابط مورد نیاز از جمله امکانات حیاتی را در شهرهای تهران، کرج، تبریز، کرمان، اصفهان و مشهد را بررسی کرده‌ایم.

 

استقبال هبیتات از گزارش هیئت ویژۀ مستقل ارزیابی برنامه اسکان بشر ملل متحد

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از وبسایت جهانی هبیتات، پیرو انتصاب هیئت ویژۀ مستقل جهت ارزیابی برنامه اسکان بشر ملل متحد توسط دبیرکل سازمان ملل متحد، آقای گوترش، گزارش این هیئت به تازگی منتشر شده است. شکل‌گیری این هیئت به دنبال تصویب دستور کار جدید شهری در کنفرانس هبیتات 3 در کیتو صورت گرفته بود.

هبیتات از گزارش هیئت ویژۀ مستقل ارزیابی و افزایش اثربخشیِ برنامه اسکان بشر ملل متحد استقبال می‌کند. این گزارش از میان یکی از بزرگترین چالش‌های بشر شکل گرفته است: انفجار جمعیت و مهاجرت گسترده روستا به شهر به طور همزمان در سرتاسر جهان.

این گزارش تأیید می‌کند که امور هبیتات بسیار مورد نیاز حامیان و دولت‌ها است، و از هبیتات درخواست دارد به منظور تحقق جنبه‌های شهری اهداف توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری خود را تقویت نماید.

این گزارش اذعان دارد حلقه‌ بازخورد حیاتی‌ میان نقش اجرایی هبیتات و تأثیری که بر زندگی مردم دارد و هم‌چنین اقدامات هنجاری- مانند سیاستگذاری و تحقیقات- وجود دارد؛ نقشی که برنامه اسکان بشر ملل متحد برای مدت 40 سال در سراسر دنیا ایفا کرده است.

علاوه بر آن، این گزارش مبنایی برای بررسی‌های پیش‌ روی کشورهای عضو سازمان ملل متحد- با هدایت ریاست مجمع عمومی- درمورد آیندۀ هبیتات فراهم می‌آورد. نشست ویژۀ مجمع عمومی با موضوع اجرای مؤثرِ دستور کار جدید شهری، و جایگاه هبیتات در این خصوص، 5 و 6 سپتامبر سال جاری در نیویورک برگزار خواهد شد.

این گزارش همچنین در زمینه‌ی بازنگری اساسی دبیرکل سازمان ملل درخصوص توسعۀ نظامِ سازمان ملل، و درخواست کشورهای عضو سازمان ملل برای سازمانی شفاف‌تر، پاسخگوتر، مؤثرتر و هوشمندانه‌تر شکل گرفته است.

برنامه اسکان بشر ملل متحد از اینکه یکی از نخستین نهادهای ملل متحد است که از این بررسی بهره‌مند شده است ابراز خرسندی می‌کند، و مشتاق است به طور فعال در فرآیند ماه‌های پیش‌رو شرکت کند. این سازمان از نظارت دبیر کل سازمان ملل متحد و هم‌چنین از اعضای هیئت ارزیابی به خاطر کار سخت چندین‌ماهه در عین رعایت اصول حرفه‌ای، قدردانی می‌کند.

 

سکونت 19 میلیون تن در بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی


به گزارش خبرگزاری میزان، دکتر مجید روستا عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: مطالعات مختلفی در رابطه با مقوله حاشیه نشینی صورت گرفته و آماری در این رابطه به دست آمده است.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

مدیر کل دبیر خانه ستاد ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی با اشاره به آمار مختلف ارائه شده در رابطه با حاشیه نشینی تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، ۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را حاشیه نشین‌ها تشکیل می‌دهند و سایر آمار ارائه شده مورد تایید نیست.

وی از طرح موضوع سکونتگاه‌های غیر رسمی در شورای اجتماعی کشور خبرداد و خاطرنشان کرد: مسئله سکونتگاه‌های غیر رسمی به یک دغدغه عمومی تبدیل شده و موضوعات مرتبط با آن، اکنون در شورای عالی اجتماعی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتشار نسخه فارسی کتابچه «شهر دلخواه ایرانیان»

برنامه اسکان بشر ملل متحد تهران کتابچه فارسی «شهر دلخواه ایرانیان» را منتشر کرد. این کتابچه که پس از اجرای “کمپین ملی شهری ایران” تهیه شد، تماماً حاصل اندیشه مردم، اندیشمندان جوان و کارشناسان ایرانی است. لازم به ذکر است که نسخه انگلیسی شهر دلخواه ایرانیان پیش از این در اکتبر ۲۰۱۶ میلادی طی مراسمی در کنفرانس هبیتات ۳ رونمایی شد.

این کتابچه حاصل همکاری مشترک سازمان ملی زمین و مسکن، وزارت راه و شهرسازی و دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران است.

1

شهر دلخواه ایرانیان چشم اندازی است که با همکاری داوطلبانۀ بیش از هزار ایرانی از ۴۸ شهر و ده سازمان و به نمایندگی از ۱۱ گروه ترسیم شد. این اجماع و مشورت از طریق فرآیندی در سه گام میسر شد:

 •  گام اول: جمع‌آوری داده‌ها، اندیشه‌ها، پیشنهادات و راه‌حل‌های مردمی از طریق نظرسنجی‌های میدانی، تارگاه کمپین ملی شهری ایران، شبکه‌های اجتماعی، مصاحبه و برگزاری کارگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد،
 • گام دوم: پردازش داده‌ها در ده جلسه گفتگوی شهری با حضور ۲۰ متفکر شهری با تخصص‌های مختلف،
 • گام سوم: ایجاد توافق همگانی بین متخصصان شهری، مدیران و شهروندان.

برنامه اسکان بشر ملل متحد تلاش کرده تا با جمع‌آوری نظرات مردمی در مورد شهر دلخواهشان و با جلب عقاید سازنده و مثبت، خواسته‌های شهروندان ایرانی را در خصوص شهر به تصویر بکشد. پاسخ‌های دریافتی از اقصی نقاط ایران ما را به این باور رساند که این نظرات می‌تواند نشان دهندۀ انتظارات شهروندان از شهر دلخواهشان باشد. کمپین ملی شهری ایران در طول فعالیت خود به ما آموخت که مشارکت همه شهروندان می‌تواند ما را به‌سوی شهرهای پایدار هدایت نماید و این کتابچه می‌تواند انگیزه و نیروی محرکی برای شهروندان باشد. کمپین ملی شهری امید دارد تا توجه مردم را به مسایل شهری جلب کرده و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان را به مشارکت در حل مشکلات شهری تشویق نماید.
شما می توانید نسخه فارسی این کتابچه را از اینجا دانلود نمایید.

 برگزاری اولین جلسه کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران در وزارت راه و شهرسازی

دفتر هبیتات تهران- اولین جلسۀ کمیته ملی اسکان بشر به منظور هماهنگی امور مربوط به دفتر هبیتات در تاریخ هجدهم تیرماه برگزار شد. این جلسه به دعوت کمیته ملی اسکان بشر و با حضور سایر همکاران هبیتات در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت و تدوین چارچوب همکاری بالادست و بررسی دستور کار جدید شهری از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود.

53930                                              عکس از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی 

آقای علی چگنی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، به تجدید ساختار دبیرخانه و جابجایی از سازمان ملی زمین و مسکن به ستاد وزارتخانه و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اشاره داشت و ساختار جدید دبیرخانه را حاصل از این جابجایی دانست. ساختار جدید متشکل از سه رکنِ شورای راهبری اسکان بشر(متشکل از معاونان وزیر)، کمیتۀ مشورتی اسکان بشر (متشکل از اساتید محترم دانشگاه و متخصصین حوزه مسکن) وکمیتۀ ملی اسکان بشر معرفی شد.
آقای اسفندیار زبردست، مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی و مشاور دبیرخانه، به سه گام اصلی در خصوص اقدام در زمینۀ دستورکار جدید شهری اشاره داشت: استخراج محورهای مهم و اصلاح آن‌ها و انطباق با شرایط ایران، ارائه راهکارها و مکانیزم‌های اجرایی در رابطه با دستور کار جدید شهری و تدوین برنامۀ پایش و اجرا توسط دبیرخانه. زبردست یکی از وظایف این جلسه را ایجاد فضای تعامل بین شرکت‌کنندگان دانست.

آقای سیامک مقدم، رئیس و نماینده دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران، وظایف دفتر اسکان بشر در ایران را توضیح داد و بر تأمین منابع مالی در زمینۀ طرح‌ها و همکاری‌های احتمالی از سوی سازمان‌ها و نهاد‌های همکار تأکید کرد.
هم چنین خانم سارا حبیبی، کارشناس برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات در ایران، به معرفی حوزه‌های فعالیت جاری و پیشنهادی دفتر هبیتات تهران پرداخت. خانم حبیبی ظرفیت‌سازی و دوره‌های آموزشی، تسهیلگری، ترویج و پروژه‌های مشترک را از حوزه‌های اصلی برشمرد.
پس از توضیحات فوق، ادامۀ جلسه به دریافت نظرات حاضران و شرکت‌کنندگان اختصاص یافت.
در پایان این جلسه آقای مقدم به جمع‌بندی مطالب و مباحث مطرح شده پرداخت و افزود: بسیاری از کارهای ما به چند سازمان و وزارتخانه بازمی‌گردد و هبیتات می‌تواند بنا به درخواست سازمان‌ها، بخشی از کار سازمان‌های موجود را بر عهده گیرد. هم‌چنین آقای مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان، به نقش دبیرخانه کمیتۀ ملی در برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها و همچنین تدوین برنامه در ارتباط با فعالیت‌های دبیرخانه تا پایان تابستان سال جاری تأکید داشت.

در این جلسه نمایندگان تعدادی از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با هبیتات حضور داشتند؛ از جمله معاونت‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، سندیکای شرکت ساختمانی ایران، جامعه مهندسان مشاور، انجمن صنفی مشاوران معمار و شهرساز، سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی، پژوهشکده سوانح طبیعی کشور، سازمان محیط زیست، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، جامعه مهندسان شهرساز ایران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان نوسازی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دبیرخانه کلانشهرهای کشور، شبکه سازمان‌های مردم نهاد، سازمان برنامه و بودجه، سازمان نوسازی مدارس کشور، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دفتر سیاست‌های کلان مرکز آماری ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه.

 

اطلاعیه دفتر هبیتات تهران در مورد جایزه بین‌المللی دبی

پیرو اعلام قبلی  «جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی» در سال جاری برگزار می‌شود و مهلت شرکت در این رقابت 9 شهریور 1396 است.
دفتر هبیتات تهران راهنمای شرکت در این رقابت را به فارسی ترجمه کرده و هم اکنون از اینجا قابل دسترس است.

dia-logo-pages
مجدداً به اطلاع علاقمندان می رساند جوایز این رقابت در پنج بخش به شرح زیر اهدا می‌شود:
به طور کل به 10 عملکرد برتر که با چالش های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی به گونه ای پایدار برخورد کردند، جایزه اهدا می شود: 2 عملکرد برتر (بهترین عملکرد در حوزه سیاست ملی شهری و بهترین عملکرد برای ارتقای مشارکتی زاغه ها)، 2 انتقال عملکرد برتر (بهترین انتقال عملکرد در سطح محلی مانند توسعه مجدد شهر و طراحی مجدد فضای شهری و پایش سازوکارهای دستور کار جدید شهری و اهداف توسعه شهری پایدار) ، 2 جایزه فردی (در زمینه کمک به اقتصاد شهری و امور مالی شهرداری) و 2 برنده بخش خصوصی (برای کمک به برنامه ریزی سرزمینی، برنامه ریزی و طراحی شهری) که 30000 دلار آمریکا اعطا شده و 2 برنده در حوزه تحقیقات دانشگاهی (در زمینه قانون گذاری، ضوابط و مقررات و سیستم حکمروایی) 15000 دلار آمریکا دریافت می کنند.

به اطلاع شرکت‌کنندگان علاقمند می‌رساند، برنامۀ اسکان بشر در جمهوری اسلامی ایران با هیچ نهاد و ارگان خصوصی یا عمومی در خصوص این رقابت ارتباط ندارد و شرکت در آن، هیچ هزینه‌ای برای افراد حقیقی یا حقوقی دربرندارد.
این دفتر بدون دریافت هرگونه هزینه، آمادۀ راهنمایی شرکت‌کنندگان این جایزۀ بین‌المللی است و علاقمندان می‌توانند از طریق ایمیل [email protected] و یا شماره تلفن 6-88255942-021 (داخلی 596) با کارشناسان دفتر در ارتباط باشند.

تمدید مهلت ثبت نام برای شرکت در دوره 6 ماهه کارورزی (Internship) در دفتر هبیتات ایران

 • تمدید مهلت ثبت نام برای دوره کارورزی Public Information and Communication تا 31 تیر ماه 1396
 • تمدید مهلت ثبت نام برای دوره کارورزی Disaster Risk Reduction and Mitigation و   Graphic Design تا 29 تیر ماه 1396

علاقه‌مندان در رشته‌های معماری، مهندسی عمران، علوم اجتماعی، روزنامه نگاری، خبرنگاری، روابط عمومی و ارتباطات، عکاسی، مهندسی زلزله و زلزله شناسی، محیط زیست،گرافیک، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و حقوق و سایر رشته‌های مرتبط می توانند برای ثبت نام در این دوره ها اقدام نمایند.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید. واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرم‌های لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که دروب سایت UN careers قابل دسترسی است، فرم ثبت نام، کپی از آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیل بودن)، لیست تمام مهارت ها و توانایی‌ها به همراه نامه‌ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای شرکت در دوره کارآموزی را در پروفایل خود قرار دهند.

لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط باشند و در صورت پذیرفته شدن در دوره باید به صورت تمام وقت به مدت شش ماه در دفتر هبیتات در ایران مشغول به کار شوند.

جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی

برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری دبی جایزه بین المللی دبی را برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برگزار می‌کنند.

dia-logo-pages

«جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی» امسال در حالی برگزار می‌شود که دستورکار جدید شهری در اکتبر سال 2016 به تصویب رسیده است و این جایزه فرصتی منحصربه‌فردی جهت معرفی مؤثرترین مداخله‌ها برای بهبود زندگی شهرنشینان در سراسر جهان فراهم می‌کند. این جایزۀ بین‌المللی که در راستای هدف یازدهم توسعه پایدار (ایجاد شهرها و سکونتگاه‌های فراگیر، ایمن، تاب‌آور و پایدار) ارائه می‌شود، عملکردهایی را به رسمیت می‌شناسد که:

تأثیر آشکار و قابل ملاحظه‌ای در بهبود کیفیت زندگی مردم داشته باشد؛

نتیجه همکاری مؤثر بین بخش‌های عمومی، خصوصی و مدنی جامعه باشند؛

در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی پایدار باشند.

این جایزه نشانگر تعهد به توسعۀ پایدار سکونتگاه‌های انسانی و حفاظت از محیط زیست است و به عنوان نتیجۀ همکاری نزدیک و تنگاتنگ با برنامه اسکان بشر ملل متحد، اهمیت مشارکت قوی و هماهنگ در اجرای دستورکار جدید شهری و نیل به هدف یازدهم توسعه پایدار در ایجاد سکونتگاه‌هایی که از نظر اجتماعی، اقتصادی و زیست­‌محیطی برای همه پایدارند، برگزار می‌شود.

شرکت در این رقابت برای تمامی بخش‌ها از جمله دولت‌های ملی و منطقه‌ای، مقامات محلی و انجمن‌های آن‌ها، سازمان‌های غیردولتی، سازمان‌های چند جانبه، سازمان‌های جامعه‌محور، مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی، بنیادهای عمومی و خصوصی، نهادهای رسانه‌ای و سایر افراد آزاد است و برای شرکت در این مسابقه هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

چگونگی شرکت در این رقابت:

برای دریافت راهنمای ثبت نام به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید؛ همچنین دفتر هبیتات تهران راهنمای شرکت در این رقابت را به زبان فارسی ترجمه کرده و هم‌اکنون از اینجا قابل دریافت است.

مهلت ارسال مدارک برای شرکت در این رقابت 9 شهریور 1396 است.

جوایز:

جوایز در پنج بخش اهدا می‌گردد؛ به طور کل به 10 عملکرد برتر که با چالش‌های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی به گونه‌ای پایدار برخورد کردند، جایزه اهدا می‌شود: 2 عملکرد برتر (بهترین عملکرد در حوزه سیاست ملی شهری و بهترین عملکرد برای ارتقای مشارکتی زاغه‌ها)، 2 انتقال عملکرد برتر (بهترین انتقال عملکرد در سطح محلی مانند توسعه مجدد شهر و طراحی مجدد فضای شهری و پایش سازوکارهای دستور کار جدید شهری و اهداف توسعه شهری پایدار)، 2 جایزه فردی (در زمینه کمک به اقتصاد شهری و امور مالی شهرداری) و 2 برنده بخش خصوصی (برای کمک به برنامه‌ریزی سرزمینی، برنامه ریزی و طراحی شهری) که 30000 دلار آمریکا اعطا شده و 2 برنده در حوزه تحقیقات دانشگاهی (در زمینه قانون‌گذاری، ضوابط و مقررات و سیستم حکمروایی) 15000 دلار آمریکا دریافت می‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.unhabitat.org.ir و یا www.dubaiaward.ae مراجعه نمایید.

 

 

دوره کارورزی (Internship) در دفتر هبیتات ایران

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران دوره شش ماه کارورزی (Internship) در زمینه‌های زیر را برگزار می کند. علاقه‌مندان در رشته‌های شهرسازی، مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، معماری، عمران، علوم اجتماعی، خبرنگاری، ارتباطات، عکاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مهندسی زلزله، جغرافیا، محیط زیست، منابع انسانی، اقتصاد، حسابداری، مدیریت امور اداری، گرافیک، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و حقوق و سایر رشته‌های مرتبط می¬توانند برای ثبت نام در این دوره تا تاریخ 11 تیرماه 1396 اقدام نمایند.
Administrative Assistance
Disaster Risk Reduction and Mitigation
Graphic Design
Public Information and Communication
Urban Planning and Management
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
https://careers.un.org/lbw/home.aspx?viewtype=SJ&exp=All&level=0&location=2100&occup=0&department=19801980&bydate=0&occnet=0
واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرم‌های لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که دروب سایت UN careers قابل دسترسی است، فرم ثبت نام، کپی از آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیل بودن)، لیست تمام مهارت¬ها و توانایی‌ها به همراه نامه‌ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای شرکت در دوره کارآموزی را در پروفایل خود قرار دهند.
لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط باشند و در صورت پذیرفته شدن در دوره باید به صورت تمام وقت به مدت شش ماه در دفتر هبیتات در ایران مشغول به کار شوند.

نخستین کنفرانس زلزله، مدیریت بحران، احیا و بازسازی در دانشگاه بوئین زهرا

slider

نخستین کنفرانس بین المللی زلزله، مدیریت بحران، احیا و بازسازی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا در روز چهارشنبه سوم خرداد ماه 1396 در شهر بوئین زهرا برگزار شد. در این کنفرانس جمعی از نمایندگان بین المللی از جمله نماینده و کارشناسان دفتر اسکان بشر ملل متحد، نماینده آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (JICA)، متخصصان، پژوهشگران و صاحبنظران در این حوزه حضور داشتند. آقای هیروکی تاناکا نماینده ارشد جایکا در ایران اظهار داشت پیشگیری به موقع، استحکام بخشیدن و تقویت زیرساخت‌های موجود در جامعه و انجام فعالیت‌های بنیادی را می‌توان به عنوان مؤثرترین روش‌های مقابله با بلایای طبیعی چون زلزله نام برد.

 آقای سیامک مقدم نماینده دفتر اسکان بشر ملل متحد در تهران ابتدا به معرفی دفتر اسکان بشر پرداخت. از جمله نکات مهم و کلیدی که نماینده اسکان بشر ملل متحد در ایران بدان اشاره داشت، لزوم مشارکت ساکنان محلی با مسئولین در مرحله پس از بحران بود به نحوی که توجه صرف به ساختار فیزیکی بدون توجه به مسائل اجتماعی- فرهنگی، محیط زیستی و اقتصادی برنامه ای شکست خورده به بارمی آورد. وی تأکید داشت که ما در ایران از قوانین و مقررات به روز و در سطح جهانی و در حوزه ساخت و ساز برخورداریم اما این قوانین بیشتر بر روی کاغذ باقی مانده و کمتر نمود بیرونی دارند. آقای سیامک مقدم در ادامه سخنرانی خود به سیل سال 2010 پاکستان اشاره نمود که شمال تا جنوب کشور را فراگرفته بود و حدود 20 میلیون نفر و غالبا افراد آسیب پذیر در معرض آن بودند. وی اظهار داشت که اجرای برنامه بازسازی حدود 18 ماه  و با تأمین مالی دولت پاکستان، همکاری کشور ژاپن و مشارکت ساکنان محلی و سازمان های مردم نهاد به طول انجامید و مثالی روشن از نحوه مشارکت مردمی در اجرای طرح بود. ایشان در انتهای سخنان خود به دو سند دستور کار جدید شهری و سندای اشاره کرد که در آن ها مسئله تاب آوری شهری بسیار با اهمیت است.

conference

در ادامه برنامه دکتر محمد جوان دانشیار سازه‌های هیدرولیکی دانشگاه شیراز اظهار داشت که یکی از اصلی‌ترین معضلات موجود در جامعه در زمینه مقابله با اثرات بلایای طبیعی، کم توجهی به مسئله پیشگیری و مسئله کیفیت در اجرای فنون مهندسی در پروژه های عمرانی است.

علی بیت‌الهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حاشیه کنفرانس معتقد بود که  یکی از مؤثرترین راه‌های مقابله با زلزله افزایش مطالبه در این زمینه و آمادگی هرچه بیشتر برای پیشگیری از خسارت‌های ناشی از آن است. همچنین ایشان اشاره داشتند که علی رغم پیشرفت های بسیاری در زمینه مقابله با اثرات زلزله و افزایش کیفیت ساختمان ها صورت گرفته خطر زمین لرزه در کشور بسیار بالا رفته و عواملی چون شتاب بالا و عمق کانونی کم زلزله ها در کشور و واحد‌های مسکونی آسیب‌پذیر بسیار، سبب افزایش خطرهای جانی و مالی در این زمینه شده است.

پروفسور مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین­ المللی زلزله شناسی  و مهندسی زلزله، در رابطه با گسل­­های شمال تهران و امتداد آن­ها به سمت منطقه بویین زهرا و نقش آن در ایجاد زلزله بحث کردند. وی توضیحاتی در رابطه با عمق کانونی، شدت و بزرگی زمین لرزه سال 41 ارائه دادند و مهم ترين علل تخريب و خرابي ها را شدت بالا و آسيب­ پذيري بنا­ها عنوان کردند. در ادامه ایشان در رابطه با مرحله احیا در روستاهای آسیب دیده و تغییراتی که در این سال ها بر بافت این روستا ها اتفاق افتاده است صحبت کردند.

در این کنفرانس محمت آکدوگان مشاور فنی دفتر هبیتات در ایران با معرفی تاریخچه ای مختصر از شکل گیری City Resilience Profiling Program(CRPP) ، شروع این برنامه را با تمرکز دولت ها بر خسارات ناشی از زلزله ها و مخاطرات، در سال 2011 در کشورهایی نظیر ژاپن و نیوزلند که در حدود 380 میلیارد دلار تخمین زده شده بود، دانست.

وی افزود: مهمترین اهداف این برنامه در درجه اول این است که بتوانیم اطلاعات ، ابزارها و برنامه ها را برای تصمیم گیران و مدیران شهری در مورد تاب آوری شهری ایجاد کنیم و به آنها بگوییم این برنامه ها و ابزارها برای شناسایی میزان تاب آوری شهرها وجود دارد. آکدوگان اظهار داشت : تاب آوری شهری به این معنا است که اگر شوکی به جامعه ای وارد می شود، نه تنها سیستم می تواند آن شوک را خنثی کند بلکه می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به عملکرد و شرایط قبلی خود بازگردد.

در بخش دیگری از برنامه کنفرانس، خانم غزاله شادی­فر کارشناس کاهش خطر سوانح در دفتر هبیتات تهران به معرفی “درس‌هایی از بازسازی‌های انجام شده بعد از زلزله سال 1341 بوئین زهرا” پرداخت. وی اظهار داشت که در بازسازی بوئین زهرا سازمان‌های خارجی، دولتی و گروه‌های مردمی زیادی برای بازسازی اعلام آمادگی کردند و هریک بازسازی روستاهای مختلفی را به عهده گرفتند. سپس روستاهای بازسازی شده توسط هر گروه‌ و ویژگی‌ آن­ها بیان شد. شادی فر تاکید داشت رویکردها و روش‌های مختلف در بازسازی بوئین زهرا و عوامل دخیل در آن نتایج و اثرات زیادی در پی داشته است.

ghazale

بخشی از برنامه کنفرانس به کارگاه مبانی بازسازی و مدیریت بحران اختصاص داشت که با حضور دانشجویان و اساتید در سالن کنفرانس دانشگاه بویین زهرا برگزار شد. هدف این کارگاه آشنا کردن دانشجویان با مباحث مرتبط با سوانح و مبانی بازسازی پس از سانحه و همچنین اقدامات کشورهای توسعه یافته در زمینه تخمین خسارت سوانح طبیعی بود که در دو بخش عنوان شد. در بخش اول خانم سوسن مومنی کارشناس کاهش خطر سوانح در دفتر هبیتات، به بررسی “مبانی بازسازی پس از سانحه و مدیریت بحران” پرداخت و پس از آن به معرفی اقدامات مدیریتی، معماری و شهرسازی در زمینه کاهش خطر سوانح و همچنین معرفی سامانه فرماندهی سانحه (ICS) و چرخه مدیریت بحران اشاره کرد. در این میان آقای مقدم نماینده و رئیس دفتر هبیتات پرسش‌هایی از دانشجویان در ارتباط با مباحث ارائه شده داشتند که به پویایی و تعامل دو طرفه بحث کمک شایانی نمود.

در بخش انتهایی کارگاه خانم نیلوفر کیارستمی کارشناس کاهش­ خطر سوانح در دفتر هبیتات نیز به معرفی “روش تخمین خسارت سوانح طبیعی با استفاده از نرم افزار HAZUS” پرداخت.

آغاز بیست و ششمین نشست شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا

GC

بیست و ششمین نشست شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و رئیس دفتر اسکان بشر ملل متحد تهران در مـقر ستاد اسکان بشر سازمان ملل متحد واقع در شـهر نایـروبی کشور کـنیا آغاز به کار کرد.

در این نشست که با حضور  ۵۸ کشور عضو در مـقر ستاد اسکان بشر سازمان ملل متحد واقع در شـهر نایـروبی در کشور کـنیا برگزار شده است مواردی از قبیل بهبود وضعيت شهرها و زیستگاه‌های انسان، توسعه پايدار اجتماعى و زيست محيطى زيستگاه‌هاى بشر و دستيابى به هدف تامين سر پناه مناسب براى همه آحاد بشر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

نشست شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد هر دو سال یکبار برای ارزیابی فعالیت‌ها و تعیین راهکارها و بودجه دوسالانه برنامه مـرکز اسکان اسکان بشر سازمان مـلل متحد بر پا می‌شود که امسال شهر نایروبی از تاریخ ۱۸ الی ۲۲ اردیبهشت‌ماه میزبان این نشست است.

با توجه به برنامه اسکان بشر سازمان ملل، این قسمت در ۷ بخش طرح و برنامه شهرى، اقتصاد شهرى، خدمات شهرى،  بهبود اماكن مسكونى و كاهش زاغه‌نشينى، كاهش مخاطرات و نوسازى، تحقيقات و ظرفيت‌سازى و مديريت و قانون‌گذارى در مورد املاك فعالیت کرده و مباحث حوزه‌های مذکور را بررسی می‌کند.

هیئت جمهوری اسلامی ایران نیز با ریاست دکتر فرجوند سفیر ایران در کنیا و آقایان مجید روستا، علی چگنی، فرزین فردانش، اسفندیار زبردست و صادق صادقپور به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی در این نشست شرکت کردند.

یکی از رویدادهای جانبی این اجلاس نشست هیئت رئیسه اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی آسیا- اقیانوسیه (APMCHUD ) پیرامون بازرسی چالش‌های شهری منطقه شامل مسکن، حمل و نقل شهری، تامین مالی، آب و فاضلاب  و … است.

همچنین میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای هفتمین اجلاس (APMCHUD) از موضوعات کلیدی نشست هیئت رئیسه ششم اجلاس اعلام شده است.

هیئت مستقل ارزیابی هبیتات منصوب شد

H I III

دبیر کل سازمان ملل، آقای گوترش، هیئت ویژه مستقلی را برای ارزیابی کارآیی و تاثیرگذاری برنامه اسکان بشر ملل متحد منصوب کرد. این اقدام به دنبال تصویب دستور کار جدید شهری در کنفرانس هبیتات 3 در کیتو صورت گرفته است.

بر اساس مصوبه کیتو، مقرر گردید که برنامه اسکان بشر ملل متحد مورد ارزیابی یک هیئت مستقل ویژه قرار گیرد و عملکرد ،کارآیی، پاسخگویی و مشکلات آن بررسی و راه حل‌های مناسب ارائه گردد.

گزارش این هیئت قرار است به اجلاس ویژه دو روزه‌ای در مجمع عمومی با شرکت مقامات بلندپایه در هفتاد و یکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که از سپتامبر جاری آغاز می گردد، تسلیم شود. این اجلاس ویژه موضوع اجرای موثر دستور کار جدید شهری را به گفتگو خواهد گذاشت و نقش هبیتات در این راستا را نیز تعیین خواهد کرد.

اعضای این هیئت ویژه مستقل عبارتند از:

پیتر کالترپ، معمار

دیان تریانسیار جانی ، سفیر و نماینده دائمی اندونزی در سازمان ملل

آن هیداگلو ، شهردار پاریس، فرانسه

شیلا پاتل ، موسس و مسئول انجمن ارتقای مراکز منابع محیط (SPARC)

روزاریو روبلز ، وزیر توسعه کشاورزی، سرزمینی و شهری مکزیک

فرانتیشک روزیکا ، نماینده دائمی جمهوری اسلواکی در سازمان ملل

پونستو سکاتله، وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی لسوتو

فو پارکس تائو، ریئس شهرهای متحد و حکومت‌های محلی (UCLG) و انجمن حکومت‌های محلی آفریقای جنوبی

 

معرفی نشریات جدید ترجمه شده هبیتات در زمینه برنامه سیاست ملی شهری

فرآیند شهری شدن نیاز به مدیریت شهرنشینی به شیوه‌ای پایدار را مطرح می‌نماید. این امر بدان معناست که برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری باید مسایل گسترده‌ای را مورد توجه قرار دهد و نیاز به یک رویکرد وسیع که دربرگیرنده سطوح مختلف افقی و عمودی است، در این خصوص وجود دارد. سیاست ملی شهری ابزاری است که دولت می‌تواند به کمک آن به هدایت و کنترل شهرنشینی بپردازد و با بکارگیری ظرفیت‌های تمامی سطوح ملی تا محلی بهترین فرصت را برای تدوین یک برنامه توسعه شهری هماهنگ فراهم آورد. با بکارگیری فرآیندهای سیاستی بالا به پایین و پایین به بالا سیاست ملی شهری می‌تواند در ایجاد یک فضای توانمند سازمانی، بسیج ذی نفعان، ظرفیت‌سازی و ارزیابی آن در تعریف چشم‌انداز و برنامه‌های یک کشور کمک نماید. فعالیت برنامه اسکان بشر ملل متحد در این زمینه از یکی از مصوبات شورای حکام نشات گرفته است. این برنامه بر آن است تا با مشورت با کمیته نمایندگان دایمی، چارچوب راهنمای کلی برای تدوین سیاست‌های ملی شهری بر اساس تجارب بین‌المللی را تدوین کند و از کشورهای عضو در تدوین و بهبود سیاست‌های شهری حمایت نماید. از سوی دیگر سیاست ملی شهری به‌عنوان ابزاری کلیدی برای حمایت از اجرا و پایش آرمان‌های توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری شناخته شده است. انتخاب سیاست ملی شهری به‌عنوان یکی از ده واحد سیاست‌گذاری هبیتات ۳ نشان دهنده به رسمیت شناختن آن به‌عنوان ابزاری برای تحقق آرمان‌های توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری است. در مقاله سیاستی واحد سیاست گذاری عنوان شده که سیاست ملی شهری باید بخش مهمی از هر تلاش جدی در راستای اجرای آرمان‌های توسعه پایدار را تشکیل دهد و به ابزاری کلیدی برای سنجش دستاوردهای این آرمان‌ها تبدیل شود.

برنامه اسکان بشر ملل متحد با مشارکت شرکای خود در حال تهیه ابزارهایی برای کمک به کشورهایی است که تدوین سیاست ملی شهری را پذیرفته‌اند. سیاست ملی شهری بر پایه پنج اصل امکان سنجی، تشخیص، تدوین، اجرا، پایش و ارزیابی استوار است. برنامه اسکان بشر ملل متحد هم اکنون از ۲۶ کشور برای تدوین سیاست ملی شهری حمایت کرده و با توجه به نظر مساعد وزارت راه و شهرسازی، این موضوع جزو اولویت‌های دفتر هبیتات تهران قرار گرفته است. برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در راستای ترویج و تحقق اهداف برنامه سیاست ملی شهری در حال انجام اقدامات متعددی از جمله ترجمه کتاب سیاست ملی شهری و تهیه دوره‌های آموزشی است. جهت آشنایی بیشتر با این برنامه پیشنهادی می‌توانید به بروشورهای ترجمه شده سه گانه در خصوص معرفی برنامه سیاست ملی شهری هبیتات رجوع نمایید. جهت دسترسی به این اسناد بر روی آن‌ها کلیک کنید.

file-page1first page 2first page 3

انتشارات جدید هبیتات: ارزیابی پایداری ساخت و ساز همراه با مقایسه تطبیقی

در طول سی سال گذشته، تعداد، قلمرو و پیچیدگی ابزارهای ارزیابی تاثیر محیط‌زیستی بر ساخت و ساز به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. آزمودن ضرورت ارزیابی و پایداری ساخت و ساز همراه با مقایسه تطبیقی به عنوان پدیده‌ای جهانی درست همانند موانع سیاسی و عملی می‌تواند جهت درک نقش حتمی آنها در فهم مقصود “دستور کار جدید شهری” و سیاست هایی که از این دستور کار تاثیر می پذیرند، مفید و کارآمد باشد.

Building Sustainability-first page

از آنجا که هبیتات به منظور ارتقا توسعه پایدار شهری از طریق خلق دانش و مدیریت فعالیت می کند، این گزارش قصد دارد تا برخی از نگرانی ها در قالب چهار هدف زیر تبیین نماید:

الف) ایجاد بسترهای منطقی برای ارزیابی و پایداری ساخت و ساز و مقایسه تطبیقی (فصل اول)

ب) شناسایی چالش‌ها و محدودیت‌هایی که سیاست سازان و شاغلان بخش ساختمان در اعمال و تفسیر ابزارهای ارزیابی پایداری ساخت و ساز همراه با مقایسه تطبیقی با آن مواجه می‌شوند (فصل دوم)

ج) ارائه نمونه‌ای از نگاه کلی به برخی از ابزارهای ارزیابی و سنجش پایداری محیط‌زیستی و مسکن درست به اندازه مواردی که بر معیارهای اجتماعی و اقتصادی تاثیر می‌گذارند (فصل سوم)

د) شناسایی راه‌هایی برای جذب ابزار‌های ارزیابی توسط صنایع، نهادهای حرفه‌ای، سیاست‌گذاران، آموزش عالی و سایر نقش آفرینانی که در حوزه محیط‌زیست فعال هستند (فصل چهارم)

شما می‌توانید این کتاب را از اینجا دانلود نمایید.

بیست و دومین همایش ملی و منطقه ای انجمن متخصصان محیط‌‌‌ زیست ایران

Ebtekar

بیست و دومین همایش ملی و منطقه ای انجمن متخصصان محیط‌‌ زیست ایران و دوازدهمین جشنواره توسعه سبز، سوم و چهارم اسفند سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

این همایش با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظ محیط زیست، دکتر علی عباسپور رئیس واحد علوم و تحقیقات، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، نماینده دفتر منطقه ای یونسکو، نماینده سازمان غذا و کشاوزی ملل متحد، رئیس دفتر اسکان بشر ملل متحد، جمعی از معاونان، اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و صاحبنظران عرصه محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات گشایش یافت.

Ebtekar, Abbaspour

همچنین چشم‌انداز برنامه ششم در حوزه توسعه پایدار در این همایش مورد بررسی قرار گرفت. معاون رئیس جمهور ضمن استقبال و اعلام آمادگی از تقویت پیوند محیط زیست با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی، نقد علمی و تخصصی که منتج به اصلاح روندها و تصمیمی گیری های درست می شود و همچنین روند بیداری محیط زیستی آغاز شده در کشور و پرچم‌داری اساتید در این بیداری را مایه خوشبختی دانست.

در این همایش سیامک مقدم، رئیس دفتر تهران، برنامه اسکان بشر ملل متحد در سخنرانی خود از اهمیت بالای مقوله محیط زیست در طرح‌ها و برنامه‌های برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) سخن گفت. وی همچنین به توضیح دستور کار جدید شهری تصویب شده در اکتبر سال 2016 و ملاحظات آن و مقایسه اهداف برنامه توسعه پنجم توسعه ایران با دستور کار برنامه اسکان بشر ملل متحد پرداخت و این دو را مطابق با یکدیگر دانست.

Moghaddam

برای مشاهده متن کامل سخنرانی اینجا را کلیک کنید.

دیدار کارکنان دفتر هبیتات تهران با آتش‌نشانان ایستگاه 77 شهر تهران

web3

اعضای دفتر هبیتات تهران با حضور در ایستگاه 77 آتش­نشانی شهر تهران ضمن ادای احترام به شهدای حادثه ساختمان پلاسکو به گفتگو با آتش­نشانان پیرامون “شهر ایمن” پرداختند. در این دیدار که با حضور احمد صفری معاون آتشنشانی منطقه دو تهران و ابوتراب قیاسی سرپرست ایستگاه انجام شد، حاضرین به پرسش و پاسخ پیرامون مقوله ایمنی در شهر پرداختند. ابوتراب قیاسی به نکات مهمی در ارتباط با ایمنی شهری از جمله ممنوعیت تغییر فضای پیرامونی ساختمان­‌ها اشاره کرد و افزود تغییر فضاهای ورودی مجتمع ها که معمولا به دلیل ارتقای زیبایی بصری صورت می­‌گیرد در بسیاری از موارد منجر به اختلال در عملیات آتش­نشانی در هنگام بروز حوادث می‌­شود. در این فضاها حتی مجهزترین امکانات آتش­نشانی هم امکان ورود ندارند. قیاسی ادامه داد: مقوله مهم دیگری که باید به آن توجه شود لزوم تطابق کاربری تعیین شده برای یک ساختمان با کاربری کنونی آن است تا منجر به بروز حوادث نشده و عملیات اطفای حریق با مشکل مواجه نشود.

web

سرپرست ایستگاه 77آتش­نشانی شهر تهران گفت: اگرچه ایجاد سیستم اطفای حریق در ساختمان­های بلندمرتبه نوساز الزامی شده، اما چالش اساسی ما مواجهه با سوانح در ساختمان­های قدیمی است که تمهیدات لازم برای آن­ها اندیشیده نشده است. او گفت بر اساس مصوبه شورای شهر تهران در آذرماه از ابتدای سال 1396 ساختمان­‌های یک طبقه نیز باید از آتش­نشانی مجوزهای لازم و دستورالعمل اطفای حریق دریافت کنند.

قیاسی افزود: مقوله ایمنی شهری در ابتدا از خود شهروندان آغاز می­‌شود و به همان میزان که شهروندان به این مقوله اهمیت دهند ایمنی شهر نیز افزایش پیدا می­‌کند.

web2

قیاسی در پاسخ به پرسش یکی از حاضرین در مورد ایمنی بیمارستان­‌ها گفت: بیمارستان­ها باید اخطارهای آتش­نشانی را جدی گرفته و نواقص سیستم اطفای حریق خود را تکمیل کنند. این سیستم مدام باید تست، بروزرسانی و رفع نقص شود. برنامه­‌های خروج اضطراری و مانورهای مکرر در ساختمان­‌های مهم نظیر بیمارستان­‌ها و مدارس نیز بسیار ضروری است.

نشست معرفی دستورکارجدید شهری هبیتات 3 برگزار شد

  نشست تخصصی بررسی دستورکار جدید شهری هبیتات 3 به همت جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن جامعه شناسی ایران و جامعه مهندسان شهرساز و با همکاری دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در محل این جامعه برگزار شد. در این نشست که با حضور جمعی از اعضای جامعه مهندسین مشاور، متخصصین شهری و برخی نمایندگان دولت برگزار شد دستورکارجدید شهری در پنلی پنج نفره مورد بررسی قرار گرفت. سیامک مقدم نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران، فرزین فردانش استاد دانشگاه، سارا حبیبی برنامه‌­ریز شهری دفتر هبیتات تهران از چهار منظر مختلف به دستورکار جدید شهری پرداختند. گیتی اعتماد عضو جامعه مهندسین مشاور نیز به عنوان دبیر نشست در این پنل حضور داشت.

IMG_4015

در ابتدا ماریا دوتسنکو اولین رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران ضمن معرفی آرمان­های توسعه پایدار به طور خاص به آرمان یازدهم آن ” فراگیر، ایمن، تاب‌آور و پایدار ساختن شهرها” پرداخت و افزود یافتن راهکارهای پایدار جهانی برای مشکلات جهانی علت برگزاری اجلاس توسعه پایدار سازمان ملل در سپتامبر سال 2015 بود که به ارائه دستورکار 2030 و 17 آرمان توسعه پایدار انجامید. دوتسنکو ادامه داد: “امروز بیش از 50 درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی می­‌کنند. با پیشی گرفتن رشد جمعیت شهر از میزان اراضی موجود در جهان، شهرها از مرزهای رسمی اداری خود تجاوز می­‌کنند. منطقه‌ آسیا و اقیانوسیه بین سال‌های 2000 تا 2015 بیشترین نرخ استفاده از زمین نسبت به رشد جمعیت را تجربه کرده است. پراکنده‌­رویی شهری یکی دیگر از عوامل برهم‌زننده توسعه پایدار است. با هر 10 درصد افزایش در پراکنده‌رویی، 5.7 درصد سرانه کربن دی‌اکسید و نیز 9.6 درصد آلاینده‌های خطرناک افزایش پیدا می‌کنند. به همین ترتیب تغییرات اقلیمی، آلودگی هوا و تولید پسماند توسعه پایدار را به خطر می‌اندازند.” دوتسنکو کنفرانس هبیتات 3 را فرصتی برای پرداختن به این مسائل به شکلی دقیق‌تر دانست  و خاطرنشان کرد مسئولان کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران با تعهد به دستورکار جدید شهری برای پیگیری بندهای آن همکاری خواهند کرد.

رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران در پایان سخنان خود به سابقه تاریخی ایران در کنفرانس‌های هبیتات اشاره کرد و افزود پیش از برگزاری اولین کنفرانس هبیتات در سال 1976 در ونکوور کانادا، تهران یکی از چهار شهر جهان بوده است که میزبانی نشست مقدماتی‌ منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه و غرب آسیا را در ژوئن سال 1975 برعهده داشته است. این نشست با همکاری کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای غرب آسیا(ECWA) و کمیسیون اقتصاد و اجتماعی سازمان ملل برای آسیا و اقیانوسیه در تهران برگزار شد.

IMG_4012

سیامک مقدم نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران که خود در کنفرانس هبیتات 3 حضور داشت به تشریح روند رسیدن به این کنفرانس و تدوین دستورکارجدید شهری پرداخت. مقدم ضمن ارائه خلاصه‌ای از کنفرانس‌های هبیتات 1 و 2 و نیز مقایسه آن‌ها با کنفرانس هبیتات 3، جزئیات نحوه برگزاری کنفرانس هبیتات 3، رویدادهای جانبی و شبکه‌ای آن را تبیین کرد. رئیس دفتر هبیتات تهران افزود:” برخلاف کنفرانس هبیتات 2 که مدت چهارده روز در استامبول به طول انجامید، کنفرانس هبیتات 3 کنفرانسی چهار روزه بود، چرا که فرآیند تصویب دستورکار جدید شهری پیش از کنفرانس هبیتات 3 به پایان رسید. از این رو، این کنفرانس بیشتر فرصتی برای سخنرانی نمایندگان کشورها و البته رویدادهای مفصل جانبی بود. بیش از 1000 رویداد جانبی در چهار روز برگزار شد، از جمله 6 میزگرد در سطح مقامات عالی‌رتبه، 10 گفتگوی سیاستی، 16 میزگرد ذی‌نفعان شهری، 4 مجمع و 22جلسه تخصصی که یکی از این جلسات به رونمایی از کتابچه شهر دلخواه ایرانیان به عنوان تنها گزارش شهروندی جهان اختصاص داشت.” مقدم ضمن اشاره به حضور پر رنگ سازمان‌های مردم‌نهاد و دولت‌های محلی در کنفرانس گفت: 30 هزار نفر از 167 کشور جهان در این کنفرانس حضور داشتند که 2 هزار نفر آن را نمایندگان محلی تشکیل می‌دادند.

IMG_4021

سارا حبیبی برنامه‌ریز شهری دفتر هبیتات تهران به تشریح و تببین دستورکارجدید شهری پرداخت. حبیبی گفت: دستورکار جدید شهری، شهرنشینی را نه یک چالش بلکه یک فرصت برای توسعه می‌بیند و از این رو است که تغییر در نحوه برنامه‌ریزی، مدیریت، تامین مالی و حکمرانی را نیازمند یک پارادایم جدید می‌پندارد. وی افزود دستور کار به طور کلی دارای دو بخش بیانیه کیتو و برنامه اجرایی است که در بخش اول به چشم‌اندازی مشترک به همراه اصول و تعهدات کشورها را ترسیم کرده و در بخش دوم به تببین تعهدات دگرگون‌ساز، اجرای موثر و بازبینی می‌پردازد. برنامه‌ریز شهری دفتر هبیتات در ادامه به محتوای یکپارچه دستورکار با محوریت پایداری اشاره کرد و گفت: موضوعات مختلف در دستورکار مانند اسکان غیررسمی و فضاهای عمومی از سه بعد اجتماعی، اقتصادی و محیط‌زیستی مورد توجه قرار می‌گیرند و برنامه‌ریزی یکپارچه شهری و سرزمینی و برنامه‌ریزی پاسخگو به سن و جنس از جمله مفاهیم کلیدی این سند هستند. حبیبی در ادامه به تمرکز دستورکار بر پنج محور اساسی اشاره کرد و افزود توجه کشورها به این پنج موضوع برای تحقق دستورکار ضروری است:

 • سیاست ملی شهری
 • قانونگذاری شهری و قوانین و مقررات
 • برنامه‌ریزی و طراحی شهری
 • اقتصاد شهری و تامین مالی شهرداری
 • اجرای کالبدی محلی

IMG_4029

فرزین فردانش استاد دانشگاه و مشاور سازمان‌های بین‌المللی از جمله بانک جهانی و یونسکو ضمن نگاهی تحلیلی به اسناد بین‌المللی منتشر شده در جهان بین سال‌های 2012-2016 به تفاوت‌های دستورکارشهری هبیتات 3 با دستورکار هبیتات 2 پرداخت. فردانش افزود اگر شعار هبیتات2 در جهانِ در حالی شهری شدن ” سرپناه برای همگان” بود، شعار هبیتات 3 در جهانِ شهری شده ” شهر برای همگان” است. اگر پس از کنفرانس هبیتات 2 کشورها به سوی تهیه برنامه‌ها و سیاست‌های مختلف حرکت کردند در کنفرانس هبیتات 3 موضوع اجرایی شدن این سیاست‌ها و نیز پایش و ارزیابی آن‌ها بسیار اهمیت پیدا کرده است. از سوی دیگر پس از 20 سال از کنفرانس هبیتات2 سطح دانش و آگاهی شهروندان نسبت به شهر بیشتر شده، شمار کسانی که به موضوع شهر اندیشیده و نظر کارشناسی می‌دهند افزایش یافته و از سوی دیگر تعاملات بین افراد افزایش یافته است به همین دلیل است که متن دستورکار به جنبه‌های مختلف مالی، حقوقی، حاکمیتی و … می‌پردازد. فردانش گفت: دستورکار به طور مشخص بیان می‌کند که موضوع شهر نیاز به گفتگوی تخصص‌های مختلف دارد. او در پایان خاطرنشان کرد، پیش از اینکه جهان و به طور خاص شهرنشینی بیش از این غیرقابل کنترل شود یادگیری از یکدیگر و فراهم آوردن بسترهای گفتگو و تبادل دانش و آگاهی در سطوح مختلف محلی، منطقه‌ای و ملی برای کنترل و هدایت آن باید رواج پیدا کند.

IMG_4040

بخش پایانی این نشست نیز به پرسش و پاسخ بین حاضرین در نشست و اعضای پنل اختصاص داشت.

سومین کنفرانس بناهای بلند

سومین کنفرانس بناهای بلند با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران (UN-Habitat) در تاریخ 28 دی ماه سال 1395 از ساعت 8 الی 16:30 درمرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

poster_small

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در چند دهه گذشته به عنوان یک موضوع اساسی در زندگی شهرنشینی مطرح شده، بحث مسکن و شهرسازی است. از آنجایی که افزایش جمعیت شهرها یک مسئله اجتناب‌ناپذیر است، همواره موضوع اسکان جمعیت افزوده و توسعه شهری متناسب با فرهنگ، بافت و جنس یک شهر، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان ارشد شهری است.

از همین رو سیاست‌گذاران سعی دارند مباحث موجود در این حوزه‌ها روشن‌تر شوند تا مردم و متخصصان این حوزه با آگاهی بیشتری نسبت به شهر خود رفتار نمایند. کنفرانس بناهای بلند به گفته مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی، یکی از موفق‌ترین نمونه‌های برگزاری کنفرانس در حوزه شهرنشینی است که مرکز توجه خود را بحث بناهای بلند و حیات پایدار شهری قرار داده است.

این کنفرانس که تا کنون دو دوره (در سال‌های 93 و 94) برگزار شده است، مورد استقبال بسیار خوبی از سوی مهندسان و جامعه متخصص در این حوزه قرار گرفته و توانسته مسئولان و متخصصان این حوزه را نسبت به قانون‌گذاری کارآمد و به‌روز شده، سیاست‌گذاری مناسب و فکر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده، ساخت و ساز اصولی و قانون‌مند، برنامه‌ریزی مدون و توسعه‌محور و … تشویق نماید.

اکنون پس از برگزاری دومین کنفرانس بناهای بلند، دبیرخانه کنفرانس در نظر دارد دی‌ماه سال جاری سومین دوره از این کنفرانس را با هدف بررسی موضوعی و کلان پدیده بناهای بلند و تاکید بر توسعه شهری متناسب با فرهنگ، بافت و جنس یک شهر، برگزار نماید.

برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد  این کنفرانس به این سایت مراجعه نمایید.

وزیر راه و شهرسازی: بازآفرینی شهری بدنبال هدف قرار دادن مساله مسکن در محل بروز مساله است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی‌ در بیان راهکار برون‌رفت از مشکلات کمبود مسکن گفت: اصلی‌ترین سیاست ما سرمایه‌گذاری در داخل بافت‌شهری است. همه شهرهای بزرگ و تاریخی ما دارای مرکز شهری و محله‌ای است که ارزش تاریخی و انسانی و روابط اجتماعی دارند. همچنین دارای زیرساخت‌های اصلی مانند برق، آب و گاز هستند و مهم‌تر از این‌ها، سرشار از حس زندگی و تعلق و هویت هستند.

آخوندی ادامه داد: ما باید به این محله‌ها و بافت‌های‌ قدیمی‌ و فرسوده توجه کنیم؛ یعنی سیاست ما در برابر سیاست احداث مسکن مهر، هدف قرار دادن مساله در محل مساله است. لذا بازآفرینی شهری راهکار اصلی ما است. اگر مشکل ما بدمسکنی و بافت فرسوده و حاشیه شهرهاست باید به همین بخش‌ها برگردیم و آن‌ها را ترمیم و بازسازی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی‌ در تشریح طرح مسکن اجتماعی‌ با بیان اینکه این در خود بافت شهری اجرا خواهد شد، گفت: ما تصمیم داریم مشکلات را در داخل بافت شهری حل و فصل کنیم. به اعتقاد ما مسکن اجتماعی یعنی اینکه جامعه خودش باید عامل بازسازی باشد و خودش را ترمیم کند. این عین آموزه‌ پیامبر (ص) است.

آخوندی‌ اضافه کرد: در این‌باره هم باید نهادهایی که وظیفه اجتماعی دارند، نهادهایی مانند سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری‌ها، کمیته‌امداد و بنیاد مسکن به کمک بیایند.

وی‌ ادامه داد: معضل مسکن، مشکل همه جامعه است یعنی تنها نمی‌توان به فکر طبقه ضعیف بود و از طبقه متوسط غافل شد. از همه مهم‌تر اینکه نمی‌توان مشکل مسکن را با کوچ و انتقال دادن مردم حل کرد. یعنی اصولاً امکان انتقال 19 میلیون نفر یعنی یک‌سوم جمعیت شهری وجود ندارد.

عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه راه حل مساله، هویت دادن به محله‌هاست، گفت: ما دارای سازمان اجتماعی روشن و مفهوم تاریخی مشخصی هستیم. باید در بافت‌های قدیمی سرمایه‌گذاری کرد و فضاهای خدماتی، سرزندگی، سبز، مسجد و معبر ساخت؛ در این صورت خواهیم دید که مردم به شکل زیبایی نوسازی این محله‌ها را آغاز می‌کنند.

 

سخنان مشاور رهبری جمهوری اسلامی ایران در مورد زلزله تهران

%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%b5%d9%81%d9%88%db%8c

“سردار صفوی در مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، استفاده از علم فرماندهی و کنترل را در مدیریت شهری برای کنترل بحران ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: من آرزو دارم سیستم فرماندهی و کنترل در تهران بکار گرفته شود. من گاهی دو تا چهار ساعت در ترافیک هستم. فکر کنیم ۱۰ سال دیگر چه می‌شود؟ اگر روزی جمعیت تهران ۲۰ میلیون نفر شود، آن روز چه می‌شود؟ من بیاد دارم فرانسوی‌ها در دهه ۵۰ به شاه گفتند اگر تهران جمعیتش به ۵ میلیون نفر برسد به مشکل برمی‌خورید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: باید آرزو کنیم در تهران زلزله نشود. من ساخت و سازهای اتوبان همت را می‌بینم، تنم می‌لرزد. اگر روزی زلزله بالای هفت ریشتر بیاید، آنگاه همه ساختمان‌ها و پل‌ها فرو می ریزد و لوله‌های گاز منفجر می‌شود.”

برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ضمن استقبال از سخنان صریح سردار صفوی امیدوار است که هشدار ایشان و سایر مقامات در مورد زلزله شهر تهران و دیگر شهرها و سکوتگاه‌ها از سوی جامعه ایران و دستگاه‌های ذیربط جدی گرفته شده تا شاهد گام‌های عملی برای افزایش مقاومت و تاب‌آوری و ارتقای کیفیت مدیریت خطر بلایا در همه سکونتگاه‌های ایرانی باشیم.

فراخوان شرکت در دوازدهمین کنگره جهانی متروپلیس

untitled

دوازدهمین کنگره جهانی متروپلیس  از 19 تا 22 ژوئن سال 2017 در مونترال کانادا برگزار می‌شود. شما می‌توانید چکیده برنامه‌ها و پروژه‌های نوآورانه خود در زمینه توسعه شهری را تا 15 فوریه 2017 به این کنگره ارسال نموده و به ترویج دستاوردهای شهر خود بپردازید.

اشکال شرکت در این کنگره:

 • ارائه پروژه‌های شهرداری توسط شهرداران، مقامات منتخب شهرداری و یا متخصصان توسعه شهری
 • ارائه طرح‌های ابتکاری توسط سازمان‌های مختلف که در شهرهای بزرگ مشغول به کار هستند( موسسات، گروه‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و …)
 • ارائه فردی پروژه‌های تحقیقاتی در رابطه با موضوعاتی که توسط کنگره تعیین شده است.

نحوه شرکت در این کنگره:

 • ارائه شفاهی
 • پوستر
 • نشست(نشست‌های عمومی، کارگاه‌های آموزشی…)

موضوعات پیشنهادی کنگره :

 • شهر هوشمند
 • جابجایی و برنامه‌ریزی شهری
 • شهرهای بزرگ و محیط‌زیست
 • توسعه اقتصادی، اقتصاد همکارانه و اقتصاد دورانی(گردشی)
 • فراگیری و زندگی با یکدیگر
 • رهبری کلانشهری و حکمروایی

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

انتشارات جدید هبیتات: تامین مالی زمین-محور برای دولت‌های محلی

نقش مهم تامین مالی زمین-محور در توسعه شهرهای پایدار و اجتماعات خوب تجهیز شده اغلب نادیده گرفته می­‌شود. تامین مالی زمین-محور یک نام جمعی است که به مجموعه­‌ای از ابزارها گفته می­‌شود که دولت‌های محلی با استفاده از آن‌ها می‌توانند سود پایه خود را افزایش داده و منابع مالی لازم برای ارائه و نگهداری خدمات و زیرساخت ایجاد کنند. این ابزارها می­‌توانند برای ارتقای تامین مالی عمومی، پیوند عادلانه سرمایه­‌گذاری‌های عمومی، منافع خصوصی و سودهای عمومی و ترویج الگوهای پایدار توسعه شهری مورد استفاده قرار گیرند.

این انتشارات شامل دو جلد بسته آموزشی در زمینه تامین مالی زمین­-محور شامل یک راهنمای خواننده و یک راهنمای آموزش­‌دهنده است. ابزارهای تامین مالی زمین-محور در این انتشارات در هفت طرح درس توضیح داده شده اند.

image-2016-12-06161022-png
شما می‌توانید این کتاب‌ها را از لینک‌های زیر دانلود نمایید:

تامین مالی زمین-محور | راهنمای خواننده

تامین مالی زمین-محور | راهنمای آموزش دهنده 

Housing Finance & Construction Technology: Challenges & the Way Forward

Tehran, 7 December 2016 – UN-Habitat and the Embassy of the Republic of Korea in Tehran and Iran’s Ministry of Roads and Urban Development, held a joint workshop on “Housing Finance & Construction Technology: Challenges and the Way Forward” at IRIB International Conference Center.

photo_2016-12-15_09-40-32

This workshop was sponsored by the Embassy of Korea and Korean Contractors’ Association in Iran. The morning session focused on housing finance, and in the afternoon session, the subject of construction technologies and new towns were discussed.

photo_2016-12-15_09-39-46
Experts from several governmental, non-governmental and private sector institutions such as Ministry of Roads and Urban Development, Building and Housing Research Centre (BHRC), the Housing Bank, National Land & Housing Organisation, Urban Development & Revitalisation Organisation, New Town Development Corporation, the Housing Foundation, Tehran Municipality, Tehran City Council, Chamber of Commerce, Construction Engineering Organisation, Iranian Society of Consulting Engineers, Beheshti and Tehran Universities, and Korean companies as well as experts from UN-Habitat Headquarters and Korean Land and Housing Institute participated in the workshop to discuss various topics focused on issues and concerns on Iranian housing sector.
At the opening ceremony Siamak Moghaddam, Acting Chief of Tehran Office, Mohammad Shekarchizadeh, Head of BHRC and Seungho Kim, Korean Ambassador to Tehran addressed the audience. Moghaddam noted the importance of housing in Iran, who recognized the housing right in its constitution, and acknowledged that housing for low income families had always been a critical issue for the Government. He added that at the international level, housing stood at the centre of the “New Urban Agenda” as well as the Sustainable Development Goals.

photo_2016-12-15_09-40-01

Housing at the centre
Seongho Kim and Shekarchizadeh briefly addressed housing issues both in Korea and Iran, stating that the session provided an opportunity for exchanging experience of the two countries. Ambassador Kim referred to the difficult housing experience of Korea and hoped that Iran could benefit from the lessons learnt from the Korean housing sector.
Speakers at the event included:

– Juan Luis Arango, UN-Habitat consultant in Urban Economy Branch
– Seongho Kim, UN-Habitat Senior Advisor in Urban Planning & Design branch [no relation to the Ambassador]
– Hamid Erfanian as an architectural technologist and member of Architectural Institute of British Columbia
– Ghazal Raheb, faculty member of Iran’s Road, Housing & Urban Development Research Center (BHRC)
– Fardin Yazdani, Economic Systems Planner; Researcher, Housing Economics & Planning
– Seungyeoun CHO, Urban Engineer; Research Fellow, Land & Housing Institute, Korea Republic
– Youngtae CHO, Research Fellow, Land & Housing Institute, Korea Republic
– Abolghasem Rahimi Anaraki, Banking & Financial Services Manager; Board of Directors Member, Iran Housing Bank
The experts emphasized high land prices and their major share in the construction cost, lack of appropriate and efficient land data base and management system, and practical problems with housing loans as some of the main challenges in the housing sector in Iran, as well as the urgent need for a comprehensive and holistic approach towards the housing issue.

photo_2016-12-15_09-40-45
Enabling authorities to control price pressure
The minor share of innovative construction technologies in housing price in Iran was also mentioned as one of the main loopholes in current construction trends besides the necessity to improve and reform land laws to allow addition and offering new pieces of lands in urban areas; offering preferential prices could enable government and local authorities to control demand and price pressure more effectively.
In addition, it was mentioned that provision of regulatory framework by government is critical to use construction technology as a tool for sustainable development with equal attention to utilization of sophisticated software technology as well as hardware ones.
Access to proper shelter as one of the basic human rights as apparently and fundamentally embedded in the constitution of the Islamic Republic of Iran was another core topic that led to emphasis on some primary issues to be addressed: setting affordable housing prices for low and middle income people and lack of alternative rental social housing and mechanism for rent subsides. In this regard, experts pointed to excessive unsold luxury units occupying a vast area of Tehran as a stumbling block in the way of building affordable residential complexes for middle and lower class residents of Tehran.
After the initial presentations by the invited speakers in each session, professional group discussion on housing finance and construction technologies followed and several good suggestions were made as the way forward. The summary of the workshop discussions and recommendations are now being prepared for electronic publication in the near future.

انتشارات جدید هبیتات: افزایش بهره‌وری در اقتصاد غیررسمی شهری

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

“امروزه اقتصاد غیررسمی عامل حیاتی بسیاری از شهرها است. این اقتصاد برای بسیاری شغل فراهم می‌کند. در برخی از شهرها غالب کارکنان شهری خدمات منعطفی برای بسیاری از ساکنان شهری فراهم می‌آورند و کمک بزرگی به اقتصاد شهر می‌کنند. اقتصاد غیررسمی بروز پویایی، انعطاف و کارآفرینی است از زنجیره‌های تامین محلی و مبادلات جهانی پشتیبانی می‌کند…..”

pages-from-publication-on-informal-economy-4email

این کتاب در پنج بخش تهیه شده است:

 1. حکمروایی و اقتصاد غیررسمی
 2. برنامه‌ریزی و طراحی شهری
 3. چارچوب‌های تنظیم قانونی
 4. حقوق و نمایندگی
 5. پیوندهای رسمی-غیررسمی

این کتاب برای ذینفعان، به ویژه دولت‌های مرکزی و محلی، متخصصان شهری، سازمان‌های کارگری تهیه شده و روش‌هایی را معرفی می‌کند که در آن‌ها مدیریت شهری نوآورانه و انسجام اجتماعی نقش اقتصادی کارکنان غیررسمی را ارتقا بخشیده و آسیب‌پذیریشان را کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید این کتاب را از اینجا دانلود نمایید.

انتشارات جدید هبیتات: لابراتوارهای برنامه‌ریزی و طراحی شهری

لابراتوار برنامه‌ریزی و طراحی شهری هبیتات از زمان آغاز فعالیت خود در سال 2014، به طور مستقیم به چهل شهر در جهان کمک کرده است. این لابراتوار با ارتقای فرآیند برنامه‌ریزی و طراحی شهری به بخشی از حمایت استراتژیک هبیتات به دولت‌های محلی، منطقه‌ای و ملی بدل شده است. در مدت نسبتا کوتاهی، این لابراتوار به تهیه “چارچوب توسعه فضایی ژوهانسبورگ در سال 2040″، راهنمای برنامه‌ریزی شهری میانمار و طرح نوسازی شهری کنعان در هایتی کمک نمود. لابراتوار برنامه‌ریزی و طراحی شهری هبیتات همیچنین شبکه‌ای ازلابراتوارهای برنامه‌ریزی ایجاد کرده که به تبادل دانش بهترین عملکردهای شهرها در جهان می‌پردازد.

pages-from-lab-publication-v-1-0-reviewed

این کتاب به سه موضوع زیر می‌پردازد:

 • چالش‌های اساسی گریبانگیر برنامه‌ریزی شهری امروز،
 • یک لابراتوار چگونه می‌تواند این چالش‌ها را مورد توجه قرار دهد و به دولت‌های ملی و محلی کمک نماید
 • راهنمای گام به گام تشکیل یک لابراتوار برنامه‌ریزی

شما می‌توانید این کتاب را از اینجا دانلود نمایید.

UN-Habitat Holds Expert Meeting on Housing Finance & Construction Technology in Tehran

1395-08-28-poster-ver-7-2

Growth of cities has been the single largest influence on development in the 21st century. With this in mind, housing the citizens receives such importance that UN-Habitat claims to put it at the center of the urbanization.

To fulfill the notion of “Adequate Housing for All”, housing finance and construction technology are two pivotal issues that planners should consider. A house is not adequate if its cost threatens the occupants’ enjoyment of other human rights as well as not being able to guarantee the physical safety and energy efficiency.

To address these two concerns, on 23 November 2016, UN-Habitat Iran, Embassy of Korea Republic, and Iran’s Ministry of Roads and Urban Development jointly hold a workshop on “Housing Finance and Construction Technologies: Challenges and The Way Forward” at IRIB International Conference Center.

Having two deep roundtable discussions, housing experts from UN-Habitat, Iran and South Korea will share their knowledge and experiences on housing finance and construction technologies.

By Invitation Only.

1395-0

1395-08

1395-08-28-letterhea

1395-08-28-letterhe

1395-08-28-letter

1395-08-28-letterhead-ver-3

1395-08-28-letterhead-ver-3-2

1395-08-28-letterhead

نشست تخصصی هبیتات در تهران: تامین مالی مسکن و تکنولوژی ساخت

1395-08-22-poster-ver-5

دفتر برنامه اسکان بشرسازمان ملل متحد(UN-Habitat) قصد دارد نشست تخصصی با موضوع مسکن در تهران برگزار کند. این برنامه با مشارکت سفارت جمهوری کره در تهران، دولت جمهوری کره، برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران و وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در بخش ساختمان و مسکن تحت عنوان “تامین مالی مسکن و تکنولوژی های ساخت، چالش ها و راه های پیش رو” ( Housing Finance and Construction Technologies: Challenges and The Way Forward) قرار است در تاریخ ۲۳ نوامبر سال ۲۰۱۶  میلادی مطابق با ۳ آذر سال ۱۳۹۵ در شهر تهران برگزار شود. با توجه به تحلیل وضعیت مسکن در ایران و تجارب کره جنوبی در این حوزه، این کارگاه بر دو محور اصلی تکنولوژی مسکن و تامین مالی مسکن با تاکید بر تامین مسکن افراد کم درآمد و تکنولوژی ساخت مسکن در شهرهای جدید استوار خواهد بود.

در این راستا پیش‌بینی می‌شود تا در این کارگاه  در ابتدا متخصصینی از دولت جمهوری کره ، برنامه اسکان بشر ملل متحد در نایروبی و همچنین اساتید و متخصصین حوزه مسکن در ایران به ارایه تجارب خود در این خصوص پرداخته و در نهایت پنل هایی جهت بحث و تبادل نظر برای دستیابی به راهکارهایی برای پاسخگویی به چالش های مسکن ایران برگزار گردد. تلاش بر آن است که در انتهای این کارگاه یک روزه، پیش نویسی از وضعیت مسکن در ایران و راهکارهای پیش روی آن در دو محور مطرح شده تهیه گردد.

حضور در این کارگاه فقط با دعوت قبلی امکان‌پذیر است.

دوره کارورزی (Internship) در زمینه ارتباطات و رسانه در دفتر هبیتات ایران

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران دوره شش ماه کارورزی (Internship) در زمینه ارتباطات و رسانه برگزار می­کند. علاقه مندان در رشته های علوم اجتماعی، خبرنگاری، ارتباطات، گرافیک، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و حقوق می­توانند برای ثبت نام در این دوره تا  تاریخ 24 آبان سال 1395 اقدام نمایند.

واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرمهای لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که دروب سایت UN careers قابل دسترسی است ، فرم ثبت نام ، کپی از آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیل بودن)، لیست تمام مهارت­ها و توانایی ها به همراه نامه ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای شرکت در دوره کارآموزی را درپروفایل خود قرار دهند. شرح وظایف کارورزان در این دوره شامل همکاری در پیش برد بخش اطلاع رسانی و رسانه برنامه­های دفتر هبیتات در ایران اعم از اطلاع رسانی در زمینه های برگزاری رویدادها و برنامه های دفتر هبیتات، عکاسی و فیلم برداری در رویدادها و مراسم برگزارشده توسط این دفتر، همکاری وکمک در مدیریت وب سایت و شبکه های اجتماعی دفتر هبیتات در ایران، ترجمه اخبار، تهیه گزارش و خبر به زبان فارسی و انگلیسی و…  می باشد. لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط باشند و در صورت پذیرفته شدن در دوره باید به صورت تمام وقت به مدت شش ماه در دفتر هبیتات در ایران مشغول به کار شوند. علاقه مندان می­توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد جزییات  این دوره کارورزی سند زیر را مطالعه نمایند.

TOR-Public Information and Communication

دوره کارورزی (Internship) در زمینه کاهش خطر بلایا در دفتر هبیتات ایران

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران دوره شش ماه کارورزی (Internship) در زمینه کاهش خطر بلایا برگزار می­کند. علاقه مندان در رشته های مهندسی عمران، مهندسی زلزله، مهندسی محیط زیست، زلزله شناسی و معماری می­توانند برای ثبت نام در این دوره تا  تاریخ 24 آبان سال 1395 اقدام نمایند.

واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرمهای لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که دروب سایت UN careers قابل دسترسی است ، فرم ثبت نام ، کپی از آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیلی)، لیست تمام مهارت­ها و توانایی ها به همراه نامه ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای شرکت در دوره کارآموزی را درپروفایل خود قرار دهند. وظایف کارورزان در این دوره شامل همکاری در پیش برد تمام برنامه­های مربوط به خطر بلایا دفتر هبیتات در ایران اعم از تحقیق و پژوهش، آماده سازی طرح های موضوعی و سندهای پروژه، ترجمه متون مرتبط از انگلیسی به فارسی و بالعکس، همکاری در آماده سازی اقدامات لازم برای برگزاری دوره های آموزشی، برنامه ریزی و هماهنگی در برگزاری جلسات با دولت و …. می باشد. لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط باشند و در صورت پذیرفته شدن در دوره باید به صورت تمام وقت به مدت شش ماه در دفتر هبیتات در ایران مشغول به کار شوند. علاقه مندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد جزییات  این دوره کارورزی سند زیر را مطالعه نمایند.

TOR-Disaster Risk Reduction and Mitigation

دوره کارورزی (Internship) در زمینه برنامه ریزی شهری در دفتر هبیتات ایران

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران دوره شش ماه کارورزی (Internship) در زمینه برنامه­ریزی شهری برگزار می­کند. علاقه مندان در رشته های شهرسازی، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، برنامه ریزی منطقه ای و معماری می­توانند برای ثبت نام در این دوره تا  تاریخ 24 آبان سال 1395 اقدام نمایند.

واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرمهای لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که در وب سایت UN careers قابل دسترسی است ، فرم ثبت نام ، لیست تمام مهارت­ها وتوانایی ها به همراه نامه ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای پذیرفته شدن  و کپی  آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیلی)  خود را درپروفایل خود قرار دهند. شرح وظایف کارورزان در این دوره شامل همکاری در پیش برد تمام برنامه­های دفتر هبیتات در ایران اعم از همکاری در برگزاری دوره های آموزشی، رویدادها و…، طراحی، ترجمه متون تخصصی مورد نیاز، تحقیق وپژوهش در زمینه های مرتبط با برنامه­ریزی شهری در ایران، برنامه ریزی و هماهنگی در برگزاری جلسات با دولت، ارزیابی برنامه ها، همکاری و هماهنگی باکمیته اسکان بشر، آماده­سازی مدارک و طرحهای موضوعی و … می باشد. لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط بوده و در صورت پذیرفته شدن باید به صورت تمام وقت در دفتر هبیتات به مدت شش ماه مشغول به کار شوند. علاقه مندان می­توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد جزییات این دوره کارورزی سند زیر را مطالعه نمایند.

TOR-Urban Planning and Management

انتشاری جدید از هبیتات: تامین مالی برای مدیران شهری

شهرها با گردهم آوردن شمار زیادی از انسان‌ها در کنار یکدیگر، جهش رشد اقتصادی، ترویج نوآوری و خلق شکوفایی، نیروهای پیشران قرن 21 هستند. اما تحت فشار چالش‌هایی برای ایجاد یک محیط زیست‌­پذیر، امکان فعالیت اقتصادی سودمند برای شهروندان و ترویج توسعه شهری قرار دارند. آنچه به طور مشخص مورد نیاز است تامین مالی این توسعه است: برای دستیابی به آرمان‌­های توسعه پایدار، 3-4 تریلیون دلار نیاز است. در جهان به سرعت شهری شده، شهرها نقش مهمی در از بین بردن این شکاف مالی دارند.

کتاب “تامین مالی برای مدیران شهری” به تازگی توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد منتشر شده است. این کتاب دارای سه بخش است: 1) اصول تامین مالی شهرداری 2) طراحی محصولات مالی 3) مسائل میان‌بخشی

 fcl_handbook_hires-1

این کتاب اصول راهنمای تامین مالی شهرداری را تدوین کرده، اهمیت تامین مالی شهرداری را توضیح داده و ابزارهایی برای ایجاد منابع مالی را مورد بحث قرار داده است. این کتاب بیان می‌دارد که تمرکززدایی مالی، مولفه مهم تامین مالی پایدار و مستقل است که باید در درون بستر قانونی اتفاق بیفتد.

شما می‌توانید این کتاب را از اینجا دانلود نمایید.

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها 2016

549e47697f276

تهران 10 آبان 1395 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی شهرها،  31 اکتبر 2016 برابر با 10 آبان ماه جاری گفت دستورکار جدید شهری، همراه با سایر چارچوب‌ها و دستورکارهای جهانی شامل دستورکار 2030 برای توسعه پایدارشهرنشینی پایدار را در مرکز تلا ش‌های ما برای ریشه‌کن ساختن فقر و دستیابی به توسعه و شکوفایی برای همه قرار خواهد داد.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

شهرها به شکل فزاینده به محل زندگی بشر تبدیل می‌شوند. آن‌ها محور اقدام برای اقلیم، شکوفایی جهانی، صلح و حقوق بشر هستند. بیش از نیمی ازتمامی مردم در شهرها و سکونتگاه‌های بشری زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود این نسبت تا 2050 به دو سوم افزایش یابد.

برای دگرگونی جهان، باید شهرهای آن را دگرگون سازیم.

جرم، آلودگی و فقر خسارات زیادی برای صدها میلیون نفر ساکنین شهری به بار می‌آورد. در عین حال، مناطق شهری قطب انرژی، نوآوری، و پویایی اقتصادی هستند. با سرمایه گذاری در شهرها، می‌توانیم  پیشرفت را در سراسر جوامع رواج دهیم.

جریانی در حال پی ریزی است. در کنفرانس هبیتات 3 که به تازگی پایان یافت، دستورکار جدید شهری تصویب شد. این دستورکار، چشم‌اندازی برای شهرهایی عدالت‌محور، ایمن، قابل دسترس، متناسب با درآمد مالی، تاب‌آور و پایدار است. این رویداد، نقطه عطفی برای ایجاد معیارهای جهانی توسعه پایدار شهری قلمداد می‌شود که اندیشه‌ای نوین را در شیوه برنامه‌ریزی، مدیریت و زندگی در شهرها برمی‌انگیزد.

دستورکار جدید شهری، همراه با سایر چارچوب‌ها و دستورکارهای جهانی شامل دستورکار 2030 برای توسعه پایدار، دستورکاری برای انسانیت، چارچوب “سندای” برای کاهش مخاطره بلایا و دستورکار اقدام آدیس آبابا، شهرنشینی پایدار را در مرکز تلا ش‌های ما برای ریشه‌کن ساختن فقر و دستیابی به توسعه و شکوفایی برای همه قرار خواهد داد. همچنین این دستورکار می‌تواند موافقت‌نامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی را تکمیل کند.

اقدام محلی برای به فعل رساندن توان بالقوه این موافقت‌نامه‌های جهانی ضروری است. بیایید در روز جهانی شهرها، اراده خود را برای رویارویی با مشکلات شهری تجدید کرده و راه‌حل‌های پایا پدید آوریم. می‌توانیم همراه با یکدیگر نشان دهیم چگونه موفقیت در شهرها الهام‌بخش تغییر در سراسر جهان است.

شما می‌توانید نسخه انگلیسی این پیام را از اینجا دانلود نمایید.

دوره آموزشی به سوی توسعه شهری پایدار در شورای اسلامی شهر تهران توسط دفتر هبیتات تهران

photo_2016-10-27_10-53-08
دفتر هبیتات تهران با همكاري شوراي اسلامي شهر تهران اولين دوره آموزشي توسعه پايدار شهري را آغاز کرد. اين دوره به مدت ٢ روز در محل شوراي إسلامي شهر تهران براي كاركنان كميته هاي تخصصي شورا برگزار مي شود. اولین روز از این دوره آموزشی صبح روز قبل(چهارشنبه) با حضور مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و محمت آکدوغان مشاور فنی دفتر هبیتات تهران آغاز شد.

photo_2016-10-27_10-52-16

مهدی چمران ضمن خوش آمدگويي به همه شركت كنندگان در دوره و تشكر از هماهنگي هاي انجام شده براي برگزاري اين دوره، به لزوم آموزش در هر سن و جايگاه و تخصصي تاكيد كرد. وی افزود: در راه رسيدن به توسعه پايدار، تلاش براي بهتر انجام دادن وظائف امري ضروري است و آموزش و آشنايي و استفاده از تكنولوژي ها موجب بالا رفتن كارايي و اثربخشي مي شود و از هدر رفت انرژي و زمان جلوگيري مي‌كند.

ir1477477344

این کارگاه آموزشی در روز گذشته با حضور اساتيدی چون دكتر مظفر صرافي، دكتر سولماز حسينيون و دكتر علی فرزين به بررسي تاب آوري شهري، ضرورت استفاده از مفهوم تاب آوري در ابعاد مختلف اجتماعي، اقتصادي، زيرساختي، محيط زيست و رابطه تاب آوري و مديريت ريسك بلايا و رابطه توسعه پايدار شهري و تاب آوري پرداخت.

photo_2016-10-27_10-53-00

 دكتر علي فرزين، مدير برنامه كاهش فقر در برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران در رابطه با آرمان‌هاي توسعه پايدار، شاخص هاي آن‌ها و نحوه محاسبه آنان توضيحاتی ارائه کردند.

صبح امروز نیز( پنجشنبه ٦ آبان ١٣٩٥) روز دوم دوره با كار گروهي شركت كنندگان در خصوص چالش هاي قانون گذاري در بهبود محله‌های فرودست شهر تهران با حضور دكتر مهرداد جواهري پور آغاز و پس از آن اخلاق حرفه اي توسط دكتر شعفي ارايه مي‌گردد.

بخش دوم دوره  عصر امروز(پنجشنبه) به بحث كاهش خطرات اختصاص دارد كه دكتر مجرب و دكتر آكدوگان مشاور دفتر فني هبيتات به آن مي پردازند.

فرصت های شغلی برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران

کارآموزی در زمینه برنامه‌ریزی شهری

دفتر هبیتات تهران به مدت شش ماه در زمینه برنامه‌ریزی شهری “یک” کار آموز می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. برای ارسال فرم درخواست و سایر مدارک به آدرس https://inspira.un.org مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال نمایید.

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا 24 آبان 1395 می‌باشد.)

کارآموزی در زمینه کاهش خطرات بلایا 

دفتر هبیتات تهران به مدت شش ماه در زمینه کاهش خطرات بلایا  “یک” کار آموز می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا  را ببینید. برای ارسال فرم درخواست و سایر مدارک به آدرس https://inspira.un.org مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال نمایید.

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا 24 آبان 1395 می‌باشد.)

کارآموزی در زمینه ارتباطات و رسانه

دفتر هبیتات تهران به مدت شش ماه در زمینه ارتباطات و رسانه “یک” کار آموز می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. برای ارسال فرم درخواست و سایر مدارک به آدرس https://inspira.un.org مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال نمایید.

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا 24 آبان 1395 می‌باشد.)

دستورکار جدید شهری در هبیتات 3 به تصویب رسید!

nua_adopted

با تصویب دستورکار جدید شهری توسط هیئت‌های دولتی، چارچوبی جدید برای برنامه‌ریزی و مدیریت شهرها به منظور ترویج شهرنشینی پایدار تهیه شد.

جون کلوس مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد:” ما چالش‌هایی را که شهرهایمان با آن‌ها مواجه هستند تحلیل و مورد مباحثه قرار دادیم و بر روی نقشه راهی برای 20 سال آینده به توافق رسیدیم”. کلوس گفت: سند دستورکار جدید شهری باید به عنوان افزونه‌ای بر دستورکار 2030 برای توسعه پایدار که توسط 193 کشور عضو سازمان ملل در سپتامبر 2015 به تصویب رسید، مورد توجه قرار گیرد.

هبیتات 3، شهرداران، نهادهای محلی و منطقه‌ای، جامعه مدنی و گروه‌های اجتماعات محلی، بخش خصوصی و برنامه‌ریزان شهری را گردهم آورد.

در کنار مباحثات رسمی، چندین رویداد موازی و جانبی شرکای مختلف را برای بحث در زمینه‌های پیچیده‌تر شهرنشینی مانند حق زنان و جوانان بر شهر، اهمیت فضاهای عمومی و چگونگی تامین مالی دستور کار جدید شهری در کنار هم جمع کردند.

کلوس گفت:”دستور کار جدید شهری تعهدی است که همه ما برای هدایت توسعه جهانِ در حال شهری شدنمان مسئولیت آن را برعهده خواهیم گرفت”.

کنفرانس هبیتات 3 با میزبانی شهر کیتو و حضور 36 هزار نفر از 167 کشور مختلف در هفته گذشته به پایان رسید.

کتابچه شهر دلخواه ایرانیان در کنفرانس هبیتات 3 رونمایی شد

3-c

20 اکتبر 2016 میلادی(29 مهرماه 1395) – روز پایانی سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار(هبیتات 3) در کیتو اکوادور با رونمایی از کتابچه شهر دلخواه ایرانیان(The City Iranians Need) همراه بود. کتابچه‌­ای که محصول فعالیت یک­‌ساله کمپین ملی شهری ایران با مدیریت مشترک دفتر هبیتات تهران و سازمان ملی زمین و مسکن است. شهر دلخواه ایرانیان تنها گزارش شهروندی ارسال شده از سوی کشورهای جهان به کنفرانس هبیتات 3 بود که در مراسمی با حضور مقامات وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، برنامه اسکان بشر ملل متحد و جمعی از شرکت کنندگان در کنفرانس رونمایی شد.

در این مراسم که در سالن “کتابحانه شهری” واقع در محل برگزاری کنفرانس هبیتات3 برگزار شد، ابتدا سیامک مقدم، نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران، ضمن خوشامدگویی به حضار، به تشریح فرآیند تهیه کتابچه­ شهر دلخواه ایرانیان در قالب فعالیت کمپین ملی شهری ایران پرداخت. وی در ادامه با هدف انعکاس نظرات ایرانیان نسبت به شهر دلخواه خود در این کنفرانس چکیده­ای از محتوای این کتابچه را برای حاضرین بازگو کرد.

1-6-g

از چپ: سارا حبیبی-سیامک مقدم-علی چگنی-شراره امانی

نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران ضمن تشکر از همکاری کلیه افراد و نهادها، نقش فعال و داوطلبانه کارشناسان، اساتید دانشگاه، سازمان‌های دولتی، عمومی و مردم­‌نهاد و دانشجویان را در اجرای فرآیند کمپین ملی شهری ایران پر اهمیت خواند. مقدم با اشاره به نظرات و خواسته های منعکس شده در این کتابچه تاکید کرد: بر خلاف تصوری که برخی رسانه های بین المللی در محافل جهانی از ایرانیان ترسیم کرده­‌اند، گروه‌‌های مختلف شهروندان ایرانی با مشارکت در این کمپین نشان دادند که به سرنوشت و آینده خود و محیط زندگیشان همانند مردم سایر جوامع، علاقه‌­مند و حساس هستند. ایرانیان با ارسال نظرات خود از طریق متن، عکس و صوت و پرهیز از هر گونه منفی‌نگری کوشیدند تا با “مثبت‌نگری” به عنوان ایده اساسی کمپین ملی شهری ایران، آینده دلخواه شهرها و محیط زندگی خود را توصیف کنند.

4-d

سارا حبيبي، برنامه­‌ریز شهری دفتر هبیتات ایران، با تاكيد بر اينكه امروزه آرمان‌های توسعه پايدار و دستور كار جديد شهري دو سند بين المللي مهم در امر برنامه‌ريزي شهري هستند، اين کتابچه را محرکی برای تحقق اهداف اين اسناد دانست. وي همچنين ضمن تشکر از تلاش تمامي دست اندركاران تهيه اين کتابچه از جمله سازمان ملي زمين و مسكن و وزارت راه و شهرسازي، اظهار اميدواري كرد كه نتايج حاصل از اين كتابچه گامي در جهت تحقق انديشه ايرانشهر باشد.

1-5-f

شراره امانی، مدیر کل برنامه‌ریزی سازمان ملی زمین و مسکن نیز ضمن تشکر از حاضرین در این مراسم، نسبت به ادامه فعالیت کمپین ملی شهری ایران در مقیاسی وسیع‌­تر ابراز امیدواری کرد.

در بخشی از این مراسم، تنی چند از حضار ایرانی و خارجی با ابراز علاقه به ادامه فعالیت این کمپین و انتشار نسخه فارسی کتابچه شهر دلخواه ایرانیان، سوالاتی را در مورد ادامه فعالیت کمپین در آینده، وسعت آن، امکان شرکت اقشار مختلف جامعه در کمپین، تمایل سازمان ملی زمین و مسکن به ادامه این فعالیت، برنامه دفتر هبیتات ایران در آینده در ارتباط با کمپین و دستور کار جدید شهری مطرح کردند که از سوی حاضرین در پنل به آنها پاسخ داده شد.

1-f

در پایان مراسم، نسخه انگلیسی کتابچه «شهر دلخواه ایرانیان» رونمایی و در اختیار شرکت کنندگان در این رویداد قرار گرفت. همچنین نسخه فارسی «راهنمای بین المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی» که پیش از این توسط دفتر هبیتات تهران ترجمه و منتشر شده بود، در اختیار ایرانیانی که از کشورهای دیگر در این رویداد شرکت کرده بودند، قرار داده شد.

2

هبیتات 3: “هیچکس نادیده گرفته نشود” اولویت مشترک سران دولت‌ها است

1

تبدیل دستور کار جدید شهری به بنیان توسعه شهری مشارکتی، یکپارچه و پایدار، پیام اصلی افتتاحیه هبیتات 3 بود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد : “شهرها نقشی عظیم برای پایان دادن فقر و ساختن جوامع فراگیر دارند. جوامعی که مشارکت همگان را ترویج می­کنند”. درخواست مالکیت اشتراکی و قدرتمند دستور کارجدید شهری به عنوان یک “چارچوب مهم و بلندهمت” از سوی دبیرکل دیده شده است. این دعوتی دیگر برای ایجاد همکاری‌های جدید در میان سطوح مختلف مدیریتی برای ترویج توسعه پایدار است.

دبیر کل سازمان ملل گفت: “واضح است که دگرگونی جهانمان برای بهتر شدن به معنای دگرگونی شهرهایمان است. این یعنی حکمروایی شهری، برنامه‌ریزی و طراحی بهتر. همچنین این امر به معنای سرمایه‌گذاری بیشتر برای مسکن قابل استطاعت، زیرساخت‌ها و خدمات اولیه باکیفیت است. به معنای مشارکت دادن زنان و دختران در ایمن‌تر ساختن و بهره‌ور کردن شهرها برای همگان است.

همچنین مدیر اجرایی هبیتات و دبیر کل کنفرانس هبیتات 3 جون کلوس گفت: “دستور کار جدید شهری چشم‌اندازی است برای آینده شهری بهتر و سبزتر جایی که همگان دسترسی به منافع شهر را دارند. چشم‌اندازی که همه افراد قادر به لذت بردن از حقوق برابر و آزادی‌های اساسی شامل برابری جنسیتی است.”

“هیچکس نادیده گرفته نشود”  اولویت مشترک سران دولت‌ها است؛ با تعهدی محکم به خلق خدمات اولیه و ترویج برنامه‌ریزی شهری بهتر به منظور کاهش شمار ساکنان شهری که هنوز در سکونتگاه‌های نابسامان و غیررسمی زندگی می‌کنند.

گزارش تصویری از حضور هیئت ایرانی در کنفرانس هبیتات 3

سیامک مقدم(رئیس دفتر هبیتات ایران)، سارا حبیبی(برنامه‌ریز شهری دفتر هبیتات تهران)، عباس آخوندی(وزیر راه و شهرسازی)، حامد مظاهریان(معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی)، حمیدرضا عظیمیان(مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن)، علی چگنی(مدیرکل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن)، زهره داوودپور(مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی)، اسفندیار زیردست(مشاور عالی وزارت راه‌وشهرسازی)، شهرام گیل‌آبادی و گشتاسب مظفری(رئیس و معاون مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین‌الملل شهرداری تهران) از جمله کسانی هستند که در این کنفرانس حضور دارند.

2

عباس احمدآخوندی

11

16

از راست: شهرام گیل‌آبادی-گشتاسب مظفری-سیامک مقدم

photo_2016-10-19_12-13-18

از راست: سیامک مقدم-حامد مظاهریان-اسفندیار زبردست

photo_2016-10-19_12-13-28

photo_2016-10-19_12-41-55

سیامک مقدم-سارا حبیبی

گزارش ملی ایران برای کنفرانس هبیتات 3 منتشر شد

ir-iran-national-habitat-3-report-2016-1

برنامه اسکان بشر ملل متحد در مسیر رسیدن به کنفرانس هبیتات 3 بستری برای ارزیابی تلاش دولت‌ها در زمینه شهر و شهرنشینی فراهم کرد تا از این ارزیابی برای تهیه دستور کار جدید شهری استفاده کند. گزارش ملی ایران برای کنفرانس هبیتات 3 به درخواست برنامه اسکان بشر ملل متحد توسط وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. این گزارش حاوی راهبردها، سیاست‌ها و اقدامات ایران در حوزه شهر و شهرنشینی در طول بیست سال گذشته از کنفرانس هبیتات 2 در استانبول تا به اکنون و نیز وضعیت کنونی توسعه شهری در ایران است.

شما می‌توانید نسخه انگلیسی این گزارش را از اینجا دانلود نمایید.

سخنرانی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در کنفرانس هبیتات 3

untitled

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن کامل سخنرانی دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سومین  کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبتات ۳) در کیتو پایتخت اکوادور به شرح زیر است.

به نام خداوند بخشنده و مهربان

آقای رئیس جمهور؛ خانم رئیس جمهور؛ سران محترم کشورها؛ وزیران محترم و عالیجنابان؛ سرکار خانم ها و آقایان

می‌خواهم از این فرصت برای عرض قدردانی صمیمانه به دولت و مردم اکوادور برای میزبانی این کنفرانس مهم و خوب سازماندهی شده در کیتو این شهر زیبا استفاده نموده و از مهمان‌نوازی خوبی که به همراهانم داشتید تشکر نمایم. همچنین می‌خواهم که از دبیرخانه UN_HABITAT برای ساماندهی عالی این رویداد تشکر نمایم.

آقای رئیس جمهور،

شهرنشینی نقش مهمی در گفتمان جهانی درباره توسعه پایدار داشته است. شهرنشینی روزافزون و تمرکز جمعیت شهری در مناطق متراکم شهری بزرگتر، ویژگی خاص پدیده شهرنشینی ایران شده است. بعد از گذشت ۲۰ سال از نشست هبیتات۲، جمعیت شهری ایران نزدیک ۴۵.۷ درصد افزایش یافته است.

جمعیت کلان شهر تهران بعنوان پرجمعیت ترین منطقه در ایران، از ۱۰.۳ میلیون در سال ۱۹۹۶ به ۱۴.۵۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ رسیده است. دیگر مناطق شهری نیز به نسبت منطقه شان نرخ رشد جمعیت بسیار زیادی را تجربه کرده اند.

آقای رئیس جمهور،

برای مدیریت روند سریع شهرنشینی، علاوه بر طرح های توسعه موجود چندین طرح جدید در سطوح مختلف ملی، منطقه ای و شهری معرفی و تصویب گردیده است.

یک طرح کالبدی ملی در سال ۱۹۹۷ تهیه و تصویب شد. این طرح سیستم شهری­ای که در آن ساختار ارائه خدمات شهری تسهیل گردیده را معرفی می کند. همچنین عرصه مناسب برای توسعه شهری آتی و رشد شهرها را مشخص نموده و مجموعه ای مناسب از قوانین و مقررات برای کاربرد و توسعه اراضی برای کل سرزمین ایران طراحی گردیده است. طرح مذکور در حال حاضر در حال بازبینی و تجدیدنظر است.

در سطح شهری، معیارها و شاخص هایی برای شناسایی مناطق شهری کشور معرفی شده و برنامه های شهری برای نقاط شهری کشور آماده شده و در دست اجرا هستند.

در حال حاضر سیاست شهرنشینی ملی بوسیله وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است که به ابزارهای موجود برای مدیریت پروسه سریع شهرنشینی در کشور اضافه می شود.

آقای رئیس جمهور،

یکی از تاثیرات مخرب شهرنشینی سریع، پراکندگی شهری بوده است. برای پرداختن به موضوع پراکندگی شهرها دو نهاد ایجاد گردیده است: (۱) اولی به منظور ارتقاء، نوسازی و بازسازی سکونت گاه­های غیر رسمی شهری و (۲) دومی به منظور توسعه شهرهای جدید برای تامین مسکن مناسب و شایسته برای سرریز جمعیت شهری.

در حوزه مدیریت شهری، یکی از مهمترین روش هایی که توسط دولت طی دو دهه اخیر مصوب گردیده است، ادغام فرایند تصمیم­گیری بوده است. این راهکار برای کاهش نقش سازمان های دولتی در مدیریت شهری و تفویض اختیار آن به شهرداری ها دنبال شده است.

فرصت مهم دیگری که در حوزه مدیریت شهری طی دو دهه اخیر به وجود آمد ایجاد ظرفیت سازماندهی شده جدیدی از بین مردم و تشکل ها بوده که با تاسیس شوراهای اسلامی شهر و روستا محقق شده است. این شوراها که مستقیما توسط مردم انتخاب می شوند، برخی کارهایی را که قبلا توسط شهرداری ها صورت می پذیرفت را انجام می دهند.

آقای رئیس جمهور،

دسترسی گروه های مختلف جامعه به مسکن مناسب و شایسته یکی از نکات اصلی و کانونی در برنامه های پنج ساله توسعه کشور بوده است. از زمان کنفرانس هبیتات ۲، چهار برنامه توسعه پنج ساله در ایران تهیه و اجرا گردیده است. در بخش مسکن توسعه دسترسی به مسکن مناسب و شایسته و نیز تامین نیازهای اولیه برای کلیه خانوارها جزو هدف های این طرح های توسعه بوده اند.

دولت همچنین ادغام رفاه و امنیت اجتماعی با طرح های مسکن، را از طریق «برنامه مسکن اجتماعی» در دستور کار دارد. با همراهی و هماهنگی مستقیم کلیه سازمان های درگیر در سیاست های اجتماعی و حمایتی، این برنامه‌ها درصدد طراحی و تامین مسکن برای ۴۰% فقیرترین افراد جامعه در چارچوب برنامه‌های رفاه اجتماعی و توانمندسازی است.

دولت تلاش می کند تا مسکن اقشار با درآمد متوسط جامعه را از طریق سیاست هایی نظیر توسعه طرح های وام و پس انداز و افزایش تسهیلات و اعتبارهای بانکی تامین نماید. رویکرد دیگری که توسط دولت در طرح های تامین مسکن دنبال می شود این است که به شاخصه های منطقه ای و محلی توجه نموده و طرح های مسکن را بر مبنای ویژگی های منطقه ای توسعه دهد. در مجموع، رویکرد جدید دولت ایران بر مبنای سیاست های زیر است:

– توسعه برنامه های تامین مسکن از طریق چارچوب سیاست جامع رفاه اجتماعی.

– استفاده بهینه از مکانیزم های بازار و دخالت دولت تنها در مورد شکست بازار.

– گسترش نظام های وام و پس انداز در جهت افزایش دسترسی افراد دارای درآمد متوسط به مسکن مناسب و شایسته.

 آقای رئیس جمهور،

علی­رغم تمام تلاش های صورت پذیرفته در طول دو دهه گذشته از زمان کنفرانس هبیتات ۲ در استانبول، برای اطمینان از اینکه شهرنشینی به طور موثر به توسعه پایدار کمک می کند، تعدادی از اصلی­ترین چالش باید ذکر گردد :

– توجه ها باید به تهدیدات و فرصت هایی که بوسیله رشد سریع شهرها به وجود آمده است باشد. (همچنین) نیاز به حمایت فعال از بخش های مختلف دولت احساس می شود تا از رویکرد هماهنگ برنامه ریزی و مدیریت شهرها و مناطق شهری کوچکتر اطمینان حاصل گردد.

– «کیفیت زندگی» باید در مرکز توجه همه تلاش های توسعه سکونت گاه های انسانی پایدار باشد.

– تلاش ها باید برای افزایش «حس تعلق» به شهرهایمان افزایش یابد.

– اهمیت تعامل و ارتباط استفاده از زمین و حمل و نقل باید در کلان شهرها و شهرستان های بزرگ با معرفی سیستم حمل نقل عمومی ریلی زنده شود. همچنین، باید به ادغام سیستم های حمل و نقل درون شهری و بین شهری توجه ویژه نمود.

– سهم حمل و نقل عمومی در «تحرک شهری» باید بوسیله شبکه های راه آهن شهری تقویت شده و توسعه یابد.

– نظارت قانونی بر روی طرح های توسعه مصوب، همچنین «بازبینی های دوره ای» باید بعنوان فاکتورهای جدی فرایند برنامه ریزی در نظر گرفته شود.

– در آماده سازی طرح های تفصیلی شهرها، استراتژی های توسعه اقتصادی منطقه ای باید دارای اولویت بالایی باشد.

آقای رئیس جمهور،

دستور کار شهری جدید هر سه رکن توسعه پایدار را باید مدنظر داشته باشد:

ترویج نقش اقتصادی شهرها در توسعه ملی و نیز شناسایی فرصت های اقتصادی­ای (جدیدی) که شهرها ارائه می‌دهند.

مدنظر داشتن نیازهای اساسی میلیون ها نفری که داخل شهرستانها، شهرها و مناطق شهری در فقر بسر می‌برند، و:

رسیدگی به چالش های زیست محیطی جهانی مانند تغییرات آب و هوایی، مصرف ناپایدار انرژی، و ریسک بلایای طبیعی.

تشکر از صبر و توجه شما…

متن انگلیسی این سخنرانی را می‌توانید از اینجا دانلود نمایید.

ویدئوی این سخنرانی را می‌توانید از اینجا تماشا کنید

کمتر از دو ساعت دیگر: گردهمایی سران دولت‌ها در کنفرانس هبیتات 3

quito-ecuador1

گردهمایی سران دولت‌ها در سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار (هبیتات 3) در حالی کمتر از دو ساعت دیگر در کیتو اکوادور آغاز می‌شود که سه روز از رویدادهای جانبی و شبکه‌ای این کنفرانس می‌گذرد. تاکنون رخدادهایی از قبیل اجلاس شهرداران جهان، اجلاس جوانان و کودکان و اجلاس زنان در طی دو روز گذشته برگزار شده است. عصر امروز از ساعت 6:30 به وقت تهران این کنفرانس رسما کار خود را برای بررسی و تصویب دستور کار جدید شهری آغاز خواهد کرد. از ایران نیز عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در این کنفرانس حضور خواهد داشت.

14717054_1002038173251771_7797291813173129505_n

اجلاس شهرداران جهان با حضور بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

سیامک مقدم رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران  و سارا حبیبی برنامه‌ریز شهری این دفتر نیز در این کنفرانس حضور دارند. دفتر هبیتات تهران در این کنفرانس فعالیت منحصر به فرد و مشارکتی یک ساله خود در راستای کنفرانس هبیتات 3 را ارائه خواهد کرد. کتابچه شهر دلخواه ایرانیان محصول مشترک دفتر هبیتات تهران و سازمان ملی زمین و مسکن در این کنفرانس رونمایی خواهد شد.

این خبر بروز رسانی می‌شود.

همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد در همایش ساخت شهر پایدار

همایش ساخت شهر پایدار(تلاقی نگاه ایرانی و فرانسوی) در تاریخ ۱۲ و ۱۳ مهر ماه سال ۱۳۹۵ در سالن اجتماعات شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این همایش که توسط سفارت فرانسه در ایران و با همکاری قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، شخصیت‌ها و متخصصین سرشناسی از جمله سفیر فرانسه، اساتید دانشگاهی، متخصصان و صاحب نظران ایرانی و فرانسوی حضور داشتند.

این همایش شامل سه کارگاه مرتبط با مقولات ساخت شهر پایدار به شرح زیر بود:

۱- کارگاه‌ برنامه‌ریزی شهری و آمایش سرزمین، عوامل توسعه پایدار

۲- کیفیت هوا، مدیریت آب و پسماند: عوامل زیست محیطی و حیاتی

۳- کارگاه شماره ۳: چالش تحرک پذیری پایدار

در کارگاه مرتبط با برنامه‌ریزی شهری و آمایش سرزمین خانم دکتر سارا حبیبی به نمایندگی از دفتر هبیتات تهران به معرفی دستور کار جدید شهری پرداختند. ایشان با بررسی سابقه تاریخی کنفرانس‌های هبیتات به مراحل و روند تهیه دستور کار جدید شهری اشاره نموده و در نهایت جزییات و محتویات پیش نویس دستور کار جدید شهری را تشریح نمودند.

دستور کار جدید شهری که سند مورد توافق کنفرانس هبیتات ۳ در اکتبر سال ۲۰۱۶ خواهد بود، راهنمایی در خصوص شهرنشینی در بیست سال آینده فراهم خواهد نمود. اجرای دستور کار جدید شهری موجب تسهیل اجرای  آرمان‌ها و اهداف توسعه پایدار از جمله آرمان ۱۱ توسعه پایدار که مرتبط با مقوله شهرنشینی است، خواهد شد. در انتها این جلسه با پرسش و پاسخ میان حاضرین و سخنرانان کارگاه به پایان رسید.

پس از برگزاری دوره‌های مقاوم‌سازی دفتر هبیتات ایران: اصفهان پیشگام در مقاوم‌سازی مراکز بهداشتی-درمانی

پس از برگزاری دوره‌های مقاوم‌سازی دفتر هبیتات ایران: اصفهان پیشگام در مقاوم­‌سازی مراکز بهداشتی-درمانی

پس از پایان دوره­ آموزشی ” کاهش خطرات سازه­‌ای و غیرسازه‌­ای بلایا در مراکز بهداشتی- درمانی” که توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با همکاری وزارت بهداشت و درمان در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در اردیبهشت 1395 برگزار گردید، متخصصان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عملیاتی کردن و مقاوم‌­سازی اجزای غیر سازه‌­ای در مراکز بهداشتی و درمانی خود پرداختند.

مهم‌ترین فعالیت­‌های صورت گرفته در استان اصفهان توسط متخصصان شرکت­ کننده از علوم پزشکی اصفهان پس از شرکت در کارگاه ” کاهش خطرات سازه ای و غیر سازه­‌ای”، عبارتند از:

 • تشکیل کمیته در راستای تامین ایمنی غیر سازه­ای با حضور اعضاء( اعضای کمیته عبارتند از معاون محترم اجرایی مرکز بهداشت استان، کارشناسان واحد مدیریت خطر بلایا استان، یک نماینده از گروه توسعه شبکه استان)
 • برگزاری کارگاه ایمنی غیر سازه­ای در سه ماهه دوم سال 95 برای کارشناسان مسئول واحد مدیریت خطر بلایای شهرستان­های استان اصفهان
 • ابلاغ و مکلف نمودن کلیه شهرستان­‌ها به ارتقای ایمنی اجزای غیرسازه­‌ای(حداقل تا %20) تا آخر سال جاری در کلیه واحد­های بهداشتی خود.
 • تامین بودجه جهت تامین ایمنی غیر سازه­‌ای واحد­ها از محل ردیف بودجه بهبود استانداردهای گروه توسعه شبکه استان.

مداخلات صورت گرفته جهت مقاوم سازی اجزای غیرسازه­ای، انجام شده در این مراکز  عبارتند از:

 • حذف فایل­‌ها و قفسه­‌ها و جایگزین کردن آن­ها با کمد­های دیواری

sde

 • تثبیت برد­ها و تابلوها به دیوار

photo_2016-10-06_07-35-00

photo_2016-08-30_13-14-47

 •  تثبیت ترالی­‌ها، کپسول­‌های آتش نشانی، کپسول­‌های اکسیژن، سیستم کامپیوتر و…

425306353_137149-copy

 

425725160_81659

دفتر هبیتات تهران از بهمن‌ماه سال 1394 با همکاری دپارتمان سلامت در بلایا و فوریت­های وزارت بهداشت و آموزش پزشکی، اقدام به برگزاری 9 دوره­ آموزشی کاهش خطرات ساه‌­ای و غیرسازه­ای بلایا  در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور یکسان برای متخصصان کلیه دانشگاه­‌های علوم پزشکی ایران کرده است.

هدف این کارگاه‌­ها ارتقای شاخص­‌های ایمنی سازه­‌ای و غیرسازه­‌ای واحدهای بهداشتی درمانی جمهوری اسلامی ایران و مداخله در پیاده­‌سازی مقاوم‌­سازی اجزای غیرسازه‌­ای در راستای کاهش آثار بلایا و ارتقای ظرفیت کارکنان حوزه بهداشت و درمان است.

گروه کاهش خطر بلایا، مدیران شبکه گسترش، کارشناسان دفاتر فنی، کارشناسان مدیرت بحران وکارشناسان دبیرخانه کارگروه سلامت از جمله متخصصان شرکت کننده در این دوره‌ها هستند.

همچنین موسسه ملی تحقیقات سلامت، دفتر مدیریت خطر بلایای وزارت بهداشت، کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه، مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌­های پزشکی کشور، دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت و درمان در برگزاری این دوره‌ها نقش بسزایی داشته‌اند.

دوره‌های” کاهش خطرات سازه­ای و غیرسازه­ای بلایا در مراکز بهداشتی- درمانی” با همکاری دفتر هبیتات تهران و دپارتمان سلامت در بلایا و فوریت­‌های وزارت بهداشت و آموزش پزشکی،  تا انتهای سال 1395 ادامه می‌یابد.

وزیر راه و شهرسازی در روز جهانی اسکان بشر 2016: مسکن در کانون توجه و در کانون شهرها پیام مهم مدیر اجرایی هبیتات است.

40262

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امروز ۱۲ مهر ماه دکتر عباس آخوندی وزی راه و شهرسازی در شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران ضمن تسلیت ایام محرم و همچنین تشکر از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برای میزبانی این همایش گفت: اصلی‌ترین مسئله‌ای که در حوزه مسکن باید مورد توجه قرار بگیرد فهم موضوعات و درک صورت مسئله است تا بر اساس آن امکان پاسخگویی مناسب نیز به وجود آید.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید در تشریح نخستین مسئله از فهم موضوعات به داشتن فهمی نسبت به تحولات ساختاری در شهرنشینی ایران اشاره کرد و گفت: داشتن فهم روشن از تحولات شهر و شهرنشینی بحث بسیار مهمی است و فکر می‌کنم ما در ایران به اجماع جدی در این زمینه نرسیده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: جمعیت شهری ایران در دهه ۳۰ کمتر از ۶ میلیون نفر بود که در آخرین سرشماری در سال ۹۰ به ۵۶ میلیون نفر رسید به این معنا که ما طی ۶۰ سال جمعیت کشورمان نه برابر شد و به عبارت دیگر رشد شتابان شهری در ایران رخ داد که به دنبال آن سیاست‌گذاری‌های شهری، اقتصادی، مسکن و سایر حوزه‌ها را دچار تحولات شدیدی کرد.

سیاست‌گذار ارشد حوزه مسکن با طرح این پرسش که رشد شهرنشینی همچنان ادامه دارد گفت: در حال حاضر به دلیل ادامه رشد سریع شهر نشینی برای بیشتر سیاست‌گذاران و مدیران حوزه‌های مختلف و شهروندان این عادت همچنان وجود دارد که به دنبال راهکارهایی برای پاسخ‌گویی به رشد سریع جمعیت باشیم.

عدم تعادل جمعیتی در بیشتر شهرها

وی افزود: در گذشته رشد سریع ایجاب می‌كرد تا تولید انبوه و ساخت شهرهای جدید در برنامه‌ریزی‌های كلان مسكن ورود داشته باشد. اما در حال حاضر شاهد هستیم كه در بیشتر شهرها جمعیت به تعادل نسبی رسیده است. همچنین در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طی دو سال گذشته در بازنگری طرح‌های جامع شهرهای میانی آمارها نشان‌دهنده این مطلب است كه بیشتر شهرها به افق جمعیتی طرح جامع خود نرسیده‌اند. در حالی‌ که در کلان‌شهرها خلاف این مسئله رخ‌داده است.

آخوندی ادامه داد: با توجه به عدم تعادل جمعیتی در بیشتر شهرها و رسیدن به تعادل نسبی جمعیتی در کلان‌شهرها این پرسش مطرح است كه آیا تولید انبوه مسكن در شهرهای بزرگ اولویت سیاست‌گذاری مسكن است یا خیر؟

سیاست‌گذار ارشد حوزه مسكن گفت: در شش سال گذشته تصور بر این بود كه مسكن مسئله‌ای پروژه محور است و باید مانند یك سلسله پروژه‌های شهری حل شود. درحالی‌ که واقعیت شهرهای برگ ما خلاف این است. همچنین با توجه به اینكه برای بیش از ۱۶۶ هزار واحد مسكونی مهر متقاضی مسكن وجود ندارد در حال حاضر باید مسئله مسكن را با واقعیت موجود مورد تحلیل قرار دهیم و به این پرسش پاسخ علمی دهیم كه آیا رشد شتابان شهرنشینی در ایران وجود دارد و با پاسخ به این پرسش به ثبات و تعادل در سیاست‌گذاری برای شهرنشینی برسیم.

وزیر راه و شهرسازی پیام هبیتات را دست‌مایه ادامه صحبت‌های خویش قرارداد و با اشاره به اینكه در رسانه‌ها متواتر شنیده می‌شود كه در تهران خانه‌های خالی وجود دارد گفت: پیام هبیتات نشان‌دهنده این مطلب است كه آنچه احداث‌شده در پاسخ به  انتظارات سوداگرانه بوده و مطابق با بازار تقاضای مسكن نبود. همچنین اساساً با توجه به انفجار جمعیت در کلان‌شهرها دیگر رشد و تقاضایی مانند گذشته وجود ندارد.

نیازمند بازگشت به كانون شهرها هستیم

آخوندی با اشاره به اینكه اقدامات دهه‌های ۵۰ و ۶۰ مربوط به همان دوران است و در دهه ۹۰ پاسخگوی نیازهای واقعی جامعه نیست ادامه داد: با توجه به پیام هبیتات كه كانون شهرها را مورد توجه قرار داده در حال حاضر اعتقاد من این است كه ما برای حل مسئله مسكن نیازمند بازگشت به كانون شهرها هستیم و فهم این مسئله بسیار مهم است. بدین معنا وقتی می‌گوییم مسكن به‌عنوان پیشران باید تعریف دقیقی از پیشرانی در جامعه امروز داشته باشیم.

وی در بیان نكات دیگر در فهم صورت‌مسئله به سلسله نهادهای ایجادکننده آن اشاره كرد و گفت: مسكن توسط یك سری سلسله نهاد كه از خانواده به عنوان متقاضی شروع می‌شود تا نهادهای بانك توسعه‌ای، ‌شهرداری و یك سری سلسله نهاد دیگر متشكل است. بدین معنا كه در بحث مسكن یك سلسله نهاد درگیر هستند تا محصولات تعاملات نمادین ساخت مسكن و توسعه شهرها محقق شود.

عضو كابینه دولت تدبیر و امید با انتقاد از مجموعه اقداماتی كه در دو دولت گذشته رخ داد گفت: در دولت جدید هنگامی‌که شروع به کار کردیم بازار نهادی مسكن مانند بازار سوریه و یمن بازاری بمب باران شده بود كه در آن محله‌ها به‌هم‌ریخته بودند و این بازار بمباران‌شده دچار اختلالات نهادی وحشتناكی بود كه وقتی این دوران را با سال ۷۲ مقایسه می‌کنم می‌بینم كه این دو بازار به‌هیچ‌عنوان قابل‌مقایسه باهم نیستند.
آخوندی تأکید كرد: بزرگ‌ترین مشكل دولت قبل در بحث مسكن اختلال در نهادهای بازار مسكن بود. بدین معنا كه بازار مسكن كه دارای نهادهای متنوعی همچون متقاضی، تولیدکننده، انبوه‌ساز و سرمایه‌گذار است دچار اختلال شد و نهادهای انبوه‌ساز و تولیدكننده عملاً به پیمانكاران بخش دولتی تبدیل شدند كه در حال حاضر تغییر رفتار این قشر مشكلاتی را برای سیاست‌گذاران ارشد حوزه مسكن ایجاد كرده است.

با مداخله دولت تولیدکنندگان انبوه تبدیل به پیمانکاران دولت شدند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وزیر راه و شهرسازی گفت: مجموعه اتفاقاتی در نهاد اقتصاد مسکن رخ داد که باعث تغییر رفتار در سطوح خرد و کلان شد. به این معنا که یک دفعه یک نفر پیدا شد و ساختارها را به هم ریخت و مفهوم پس‌انداز برای یک دهه از بین رفت. در حالیکه اساسا بدون ساختار و برنامه‌ریزی صحبت کردن درباره سیاست‌های توسعه مسکن و خانه‌دار شدن عملا غیر ممکن است.

وی با اشاره به اینکه آمارهای بانک مسکن تا سال‌های ۸۲ و ۸۳ نشان از پس‌انداز سه میلیون نفر در کل نظام بانکی بود گفت: بعد از آن سالها با وعده‌های یک نفر و اجرایی کردن آنها عملا کل سیستم انتظارات برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در سراسر ایران با مسئله روبرو شد و همچنین طرف تقاضا نیز با افزایش ۹برابری مسکن خانه‌دار شدن را امری محال تصور کرد.

آخوندی ادامه داد: بازار صد درصد خصوصی ایران در سال‌های ۸۴ که تمام صنایع همچون مخابرات و سایر صنایع پیچیده داشتند خصوصی می‌شدند به‌ناگاه تغییر موقعیت داد و در اختیار دولت قرار گرفت و مداخله عظیم دولتی در بازار نهادی شکل گرفت.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با مداخله دولت تولیدکنندگان انبوه تبدیل به پیمانکاران دولت شدند و تغییر رفتارهای این چنینی دولت یازدهم را با چالش تغییر رفتار انبوه‌سازان و تفهیم این موضوع که انبوه‌ساز پیمانکار نیست روبرو کرد.

وی تاکید کرد: درحال حاضر از همکاران خود خواسته‌ام که گزارشی ارائه کنند که معماری دو میلیون واحد مسکونی ساخته شده درمسکن مهر چند طرح معماری را شامل می‌شده است و هنوز این گزارش‌ها به دستم نرسیده است.

آخوندی گفت: بازاری که داشت کار خودش را می‌کرد یک دفعه از سال‌های ۸۴ دچار تحولات عجیبی شد و اختلال کلی درآن رخ داد که به نظرم به دلیل فهم نادرست از صورت مسئله بود و اینکه موضوعات برنامه‌ریزی نهادی توجه به شهر، محله، انبوه‌ساز، بانک، تسهیل‌گر و پس‌انداز را نادیده می‌گرفت.

در وزارت راه و شهرسازی به دنبال برنامه‌ریزی‌های نهادی هستیم

وی تاکید کرد: بازتعریف برنامه‌ریزی نهادی کاری است که در وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌شود و معتقدم که اصلاح رفتارها و عادات بد متاسفانه در حوزه سیاسی تشدید و به کشتی‌گیری سیاسی
تبدیل می‌شود به همین خاطر ما در وزارت راه و شهرسازی به دنبال برنامه‌ریزی‌های نهادی هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود به بحث سوداگری در مدیریت شهری اشاره کرد و با تاکید بر اینکه کیفیت زندگی شهری و مسائل اجتماعی باید در شهرها و مدیریت شهری لحاظ شود گفت: مشکل نظام شهرسازی از آنجایی شروع می‌شود که نهاد شهرداری از مدیریت شهری تبدیل به نهاد تجارت شهری می‌شود و ما شهرداری تجارت پایه داریم که در آن تمامی مقررات و ضوابط قابل خرید و فروش هستند. به همین دلیل زمانی که شهرداری تمایل به سوداگری دارد وضعیت شهرها به وضعیت کنونی می‌رسد. به همین دلیل باید شرایطی را فراهم کنیم که قابلیت زندگی و کیفیت زندگی اولویت مدیریت شهری شود.

آخوندی گفت: چالش اصلی دیگری که سیاستگذاران با آن مواجه هستند نهاد مدیریت شهری است و اینکه مدیریت شهری در ایران تبدیل به فاجعه شده و در طولانی مدت سوداگری را حرفه اصلی خود کرده و ثروت آتی شهروندان در آن خرید و فروش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت مسکن در تهران از دو و نیم میلیون در جنوب شهر تا ۹ میلیون در شمال شهر معامله می‌شود، گفت: مفهوم اصلی انقلاب که قرار بود عدالت اجتماعی را در ایران به اجرا درآورد با آمارهای قیمت مسکن در تضاد است و شاهد هستیم که چگونه مدیریت شهری بالای شهر و جنوب شهر را از یکدیگر مجزا کرده و در حال حاضر با عدم تعادل‌های وحشتناک شهری مواجه هستیم.

توسعه شهری در بافت‌های میانی و باز زنده‌سازی آنها

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آخوندی گفت: در حوزه سیاستگذاری مسکن اصلی‌ترین مسئله تعریف درست و واقعی صورت مسئله است و آیا اینکه پاسخ صورت مسئله مسکن تولید انبوه مسکن است یا توسعه شهری در بافت‌های میانی شهرها و باز زنده‌سازی آنها موضوع اصلی است.

وی ادامه داد: اگر پاسخ تولید انبوه باشد باید به دنبال نظام صنعتی‌سازی پیچیده رفت اما اگر پاسخ عکس تولید انبوه باشد آنچه مورد اهمیت است مسئله کیفیت زندگی و تلاش برای ارتقای حاشیه‌نشینی و تامین مسکن جوانان است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: درحال حاضر ۳۰ درصد جمعیت شهرها در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که به عنوان بدمسکن شناخته می‌شوند. همچنین بخش عمده‌ای از جمعیت شهرنشین در بافت میانی که دچار فرسودگی تاریخی هستند و یا روستاهای حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که مشکل شبکه‌ای شدن دارند. بنابراین اگر صورت مسئله بافت‌های ناکارآمد شهری، بافت‌های حاشیه‌ای و بافت‌های فرسوده درون شهر تهران است آن وقت سوداگری و تراکم فروشی درمنطقه ۲۲ نه تنها دردی را درمان نمی‌کند بلکه بر دردهای شهرنشینی می‌افزاید.

وی افزود: فروش تراکم و باغات تجریش در منطقه یک تهران نیز حل کننده مشکلات تامین مسکن و شهرنشینی نیستند.

آخوندی با اشاره به اینکه توسعه ناهنجار شهری در شهر مشهد تحت عنوان توسعه شهری رخ داده است، به بحث احیا و نوسازی حرم مطهر امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۳۰۰ ساختمان بدقواره در اطراف حرم وجود دارند که نه مفهوم اسلامی نه معماری ایرانی نه شهرسازی را تداعی می‌کنند و صرفا ساختمان‌های لوکسی هستند که تقاضای زائر را پاسخ می‌دهند.

باید مفهوم ایران‌شهری را در کیفیت معنوی زندگی شهری مطرح کنیم

وزیر راه و شهرسازی گفت: اصلی‌ترین مسئله نظام شهری ما کیفیت مادی و معنوی زندگی است که باید مورد توجه قرار بگیرد به این معنا ما درکیفیت مادی باید مسکن را تنها به مفهوم چهاردیواری درنظر نگیریم بلکه به مفهوم شهر و مدنیت توجه کنیم و کیفیت فیزیکی را با اقدامات اولیه و رفاهی پاسخگو باشیم. خانه‌های ما در این تعریف باید حداقل آسایش و آرامش شهروندان را داراباشند.

آخوندی ادامه داد: کیفیت معنوی زندگی مسئله بسیار مهم شهری است که ما نباید آن را نادیده بگیریم و کیفیت زندگی در شهرها را تنها به بهبود کیفیت مادی تنزل دهیم به این معنا باید مفهوم ایران‌شهری را در کیفیت معنوی زندگی شهری مطرح کنیم که سرانجام کیفیت معنوی زندگی باید بر اساس مفهوم تمدنی ایران‌شهری تعریف شود زیرا ما ملتی هستیم که تمدنی تاریخی داریم و این تاریخ ثروت بزرگ ماست.

وی افزود: مفهوم تمدنی ایران‌شهر در دوران معاصر به مفهوم ساختمان‌های لوکس در منطقه یک، منطقه ۲۲ و مسکن مهر نیست زیرا هیچ یک از آنها تداعی کننده تمدن ایران‌شهری نیستند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: معمولا توسعه‌های فاقد ارزش که تنها جنبه‌های مادی را پاسخ می‌دهند با تغییر سیاست‌ها تغییر موضع می‌دهند باید توجه کنیم که ما با یک آداب و رسوم دنیا آمده و بزرگ شده‌ایم و باید این آداب و رسوم در زندگی شهری ما و مسکن تجلی پیدا کند.

وی با مقایسه احساس تعلق در جوامع توسعه یافته صنعتی و جوامع سنتی گفت: احساس قرابت خمیرمایه اصلی تمدنی، هویتی و فرهنگی است که به ما در درک درست از صورت مسئله کمک می‌کند.

آخوندی در بیان سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: پیشنهاد نهاد هویتی- فرهنگی- اجتماعی و اندیشه‌ای پیشنهادی است که مورد توجه ماست و در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌شود و با توجه به اینکه رشد شتابان تحولات شهری را نداریم زمان فعلی وقت مناسبی برای بازخوانی تمدن ایران‌‌شهری است که البته باید با خوانش جدید معاصر و متناسب با زندگی امروز باشد.

تلاش برای تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای

وی ادامه داد: اگر قبول کنیم که مسئله مسکن در ایران مسئله ۳۰ درصد بدمسکن است که به ظاهر خانه دارند ولی خانه‌هایشان فاقد کیفیت است و همچنین مسئله تامین مسکن برای جوانانی است که وارد بازار کار می‌شوند باید موضوع برنامه‌ریزی مسکن را برای این دو قشر انجام دهیم و همچنین برنامه‌ریزی سیاست‌های مسکن باید پاسخ مسئله این دو قشر را بدهد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش کردیم تا مفهوم پس‌انداز، صندوق پس‌انداز و تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای را برای جبران تورم و برگشتن به دوران رونق و نظام حکمروایی شهری دنبال کنیم و بتوانیم توسعه محله‌محور را دردستور کار قرار دهیم تا بتوانیم حس خوب زندگی شهری، مشارکت و هماهنگی را به شهرها برگردانیم.

وی درپایان سخنان خود با اشاره به توجه به اقتصاد کلان و توجه به اقتصاد خرد و خانواده تاکید کرد: برگشت به اقتصاد خانواده و تامین نیازهای آن نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار دهیم و امید است که این فهم را مورد چالش قرار داده و در چارچوب مسئله محور بتوانیم به سیاست‌های توسعه شهری واقعی دست یابیم.

سیامک مقدم در روز جهانی اسکان بشر 2016:رويكرد “مسکن در کانون توجه” به دنبال تغيير نگرش از ساخت و ساز معمولي به ایجاد چارچوبی جامع برای توسعه مسکن است

متن زیر سخنرانی سیامک مقدم نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایرن در مراسم گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر 2016 است که در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران همزمان با کنفرانس سیاست‌های توسعه مسکن در ایران برگزار شد. در این مراسم ترجمه پیام دبیرکل سازمان ملل و مدیر اجرایی هبیتات به مناسبت روز جهانی اسکان بشر میان حضار توزیع شد.

40256

روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۱۶ میلادی – دانشکده اقتصاد، دانشگاه تهران
دوشنبه، ۳ اکتبر ۲۰۱۶ میلادی
مسکن در کانون توجه

حرکت به سمت یک جهان شهری، روند شهرنشینی را به یکی از شاخص‌ترین گرایش‌های جهانی قرن بیست و یکم تبدیل کرده است. با رشد سریع جمعیت، شهرهاي جهان خصوصا در کشورهای در حال توسعه با چالش‌هایی در زمینه رفع نیاز مسکن مواجه هستند. با افزایش جمعیت شهری نیاز به خانه و سرپناه هم افزایش یافته و در سطح جهانی یک میلیارد خانه تا سال2025 مورد نیاز است تا مسکن 50 ملیون شهروند جدید در هرسال تامین شود.

در راستای حركت به سوي دستور کار جدید شهری و هبیتات ۳، هبیتات تلاش‌های خود را بر اهميت دادن مجدد به نقش مسکن در آینده شهرسازی پایدار متمرکز کرده است. سازمان ملل متحد نیز در سال جاری موضوع “مسکن در کانون توجه” را به‌عنوان شعار روز جهانی اسکان بشر انتخاب کرده تا از این طریق بر اهمیت تامین دسترسی به مسکن کافی و امکانات سکونتی مناسب برای همگان تاکید نماید. نباید فراموش کرد که داشتن مسکن مناسب یک حق جهانشمول است و میبایستی که در کانون سیاست شهری قرار گیرد. موضوع کنفرانس امروز و فردا هم دلالت بر اهمیت مسکن در داخل کشور دارد.

رويكرد “مسکن در کانون توجه” به دنبال تغيير نگرش از ساخت و ساز معمولي به سمت ایجاد چارچوبی جامع برای توسعه مسکن است تا از این طریق در جهت توسعه پایدار شهری گام بر‌دارد. در سطح ملی، هدف اصلي يكپارچه كردن مسکن با سیاست¬های ملی شهری و راهبردهاي هبیتات در زمینه شهرسازی برنامه‌ریزی شده است. در سطح محلی نیز هدف تقويت اهميت مسکن در برنامه‌ریزی شهری و توسعه شهرها است.
.
“مسکن در کانون توجه ” اهمیت نقش مسکن در توسعه، تحریک اقتصاد، کاهش فقر و ترویج فراگیری در شهرها را دوباره مورد تاکید قرار داده و مسکن را در جايگاهي راهبردي در دستور كار جدید شهری قرار می‌دهد. “مسکن در کانون توجه” از مفهوم مسکن به‌عنوان یک سقف و چهار دیوار فراتر رفته و به سمت مفهوم یک حق برای زندگي در مکانی امن، آرام و درخور پیش می رود. این اقدام نه تنها توسعه اجتماعی مسکن را به دنبال داشته، بلکه مردم و حقوق آنها را در اولویت توسعه پایدار شهری قرار می دهد. در راستای قرار دادن مسکن در محوریت توسعه ملی شهری لازم است تا اصول زیر مدنظر قرار گیرند:
• مسکن از شهرنشینی جدایی ناپذیر است. لازم است سیاست‌ها و راهبردهای مسکن در سطوح محلی و ملی با سیاست‌های توسعه شهری یکپارچه و با سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی هماهنگ شود.
• مسکن امری ضروری در توسعه اقتصادی اجتماعی است.
• اصلاحات ساختاری و سیاست‌های بلندمدت برای دسترسی به مسکن مناسب برای همگان مورد نیاز است.
• رویکرد به¬کارگیری همزمان سیاست‌های درمانی (ارتقا سکونتگاه‌های غیررسمی) و پیشگیرانه (تامین مسکن جدید) لازم است مشارکت تضمینی و تلاش‌های هماهنگ دولت‌های محلی و ملی، توسعه نهادهای مالی، بخش خصوصی و جامعه مدنی را ترغیب کند.
• لازم است ارتباط روشنی میان قوانین و برنامه‌های توسعه‌شهری برقرار شود.

هبیتات تلاش می‌کند تا با قرار دادن مسکن در کانون توجه به سمت تغییر پارادایم در تفکر و عمل به سوی توسعه مسکن هماهنگ شده با دستور کار ملی و محلی، افزایش آگاهی و تعهد دولت‌ها و نقش آفرینان و تقویت مشارکت و دخالت دولت به سوی یک نقش هدایت گر پیش رود تا از این طریق پیشرفت قابل ملاحظه مسکن و شرایط زندگی برای همه، به خصوص افرادی که در سکونتگاه‌های غیر رسمی و در شرایط آسیب‌پذیر زندگی می‌کنند، ایجاد نماید.

اجرایی نمودن “مسکن در کانون توجه” گام بعدی و مهمترین گام است. هبیتات، دولت‌های ملی و محلی، دست اندرکاران دستورکار هبیتات و دیگر ذینفعان را تشویق می‌کند تا رویکرد مسکن در کانون توجه و اصول راهنمای مطرح شده را پیگیری و حمایت کنند. مسئله‌ای که پس از جامه عمل پوشاندن به این رویکرد مطرح می‌شود، باید نتیجه یک تعهد جمعی برای تحقق تدریجی حق مسکن مناسب و ساختن آینده‌ای باشد که در آن شهرها مکانی برای ایجاد فرصت‌هایی برای همگان خواهند بود.

همانطور که حضار محترم مستحضر هستند آرمان‌های توسعه پایدار تا سال 2030 میلادی در سال گذشته به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید. آرمان 11 آرمانهای توسعه پایدار مشخصا بر توسعه پایدار شهرها و ایمن و تاب آور بودن شهرها تاکید می کند. این موضوع به خصوص در کشور ما و با توجه به سانحه پذیری تقریبا کل کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
در 3-2 هفته آینده نیز در کیتو اکوادور سومین کنفرانس مسکن و توسعه پایدار شهری سازمان ملل برگزار خواهد شد تا دستور کار جدید شهری را به تصویب رساند.
آرمانهای توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری بخشی اصولی از اقداماتی هستند که می کوشند عزت و کرامت انسانی برای میلیون‌ها نفر از مردم جهان به دست آید. در این برهه تاریخی، بیاییم تجدید عهد کنیم برای توسعه پایدار و قرار دادن مسکن در مرکز توجه سیاست شهری همچنان بکوشیم. تنها در آن صورت است که می توانیم شهرهایی را بسازیم که واقعا برای همه ساکنان آن باشند.

سخنرانی سیامک مقدم در برنامه کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان به مناسبت روز جهانی اسکان بشر 2016

متن زیر سخنرانی سیامک مقدم نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در برنامه کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن به مناسبت روز جهانی اسکان بشر 2016 است. این مراسم در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

photo_2016-10-02_16-39-00

مسکن مناسب یک حق جهانشمول است و می‌بایست در کانون سیاست شهری قرار گیرد.

شهرها و خانه های ما به نوعی مشخص می کنند که ما کیستیم و آیا به آموزش و پرورش و فرصت های شغلی دسترسی خواهیم داشت یا خیر. شهر ها و خانه های ما توانایی ما برای داشتن یک زندگی سالم و نحوه مشارکت در یک زندگی جمعی در محله مان را تعیین می کنند.

در سال جاری، سازمان ملل متحد می خواهد که بر نقش مسکن مناسب در کیفیت زندگی شهری تاکید نماید. نباید فراموش کرد که داشتن مسکن مناسب یک حق جهانشمول است و می بایستی که در کانون سیاست شهری قرار گیرد.

حق داشتن مسکن مناسب جزئی از داشتن استاندارد مناسب زندگی است و معنایی فراتر از داشتن چهاردیوار و یک سقف است. یک مسکن مناسب به عواملی چند بستگی دارد: اینکه در کجا واقع شده است، قابلیت استطاعت خرید آن چقدر است و آیا از خدمات پایه همچون آب و فاضلاب و بهداشت برخوردار است؟

در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر در جهان، که عمدتا شامل زاغه نشینان می شود، نمی توانند از حق مسکن برخوردار شوند. در بیست سال گذشته، علیرغم افزایش تقاضا، سیاستهای مسکن در برنامه های توسعه ملی و بین المللی اولویت داده نشده است. در نتیجه جمعیت قابل توجهی از مردم جهان هنوز هنوز استطاعت خرید مسکن مناسب را ندارند.

گرایش دو دهه اخیر نمایانگر افزایش هزینه مسکن است و مردم در پیدا کردن مسکن متناب با درآمدشان وادار شده اند که به حاشیه شهرها روی آورند. شیوه عملکرد بازار مسکن در ارائه مسکن متناسب با درآمد اقشار کم درآمد به وضوح شکست خورده است.

در مکانهایی که مسکن متناسب با درآمد است می بینیم که یک ویژگی مشترک خود را نشان می دهد: اینکه یک سیاست قوی و جامع مسکن با هدف قابلیت استطاعت مسکن اتخاذ و اعمال شده است.

نمونه های موفق را می توان هم در کشورهای ثروتمند و هم در کشورهای کم درآمد مشاهده کرد و یا در نقاطی که بهای زمین ارزان یا گران است. اینها عواملی نیستند که موجب استطاعت پذیری گردند.

آنچه که اهمیت دارد انسجام و تداوم یک سیاست عمومی (public policy) در راستای مسکن متناسب با درآمد و فارغ از میزان توسعه کشور یا بهای زمین است. دقیقا به همین دلیل است که مسکن باید در کانون توجه سیاست شهری قرار گیرد. یک سیاست مسکن متناسب با درآمد و قابل استطاعت، در صورت اجرای صحیح، نه تنها می تواند مشکل گشای یک مسئله انسانی و اجتماعی گردد بلکه می تواند ابزاری توانمند برای توسعه محلی و نیکبختی هم باشد. این حالت می تواند حالت برد/برد باشد و باید هم چنین باشد.

افزون بر این مسکن باید در مرکز کالبدی شهر قرار گیرد. چالش های شهری شدن همچون تغییرات اقلیمی ، جابجایی و مصرف انرژی، بدون بازگشت مسکن و به خصوص مسکن ارزان به مرکز کالبدی شهر، نمی توانند به خوبی مورد توجه قرار گیرند.

شاید این امر آرزویی خام به نظر آید، یا مدینه فاضله را تداعی کند. اما در حقیقت این اقدامی است فوری برای یک راه حل موثر در قبال یکی از مهمترین چالش های جامعه نوین امروزی.

به همین دلیل، روز اسکان بشر امسال تاکید را بر نیاز به بهبود دستیابی به مسکن متناسب با درآمد از طریق استراتژی که ما آن را “مسکن در کانون توجه” نامیده ایم، قرار داده است.

همانطور که حضار محترم مستحضر هستند آرمانهای توسعه پایدار تا سال 2030 میلادی در سال گذشته به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید. آرمان 11 آرمانهای توسعه پایدار مشخصا بر توسعه پایدار شهرها و ایمن و تاب آور بودن شهرها تاکید می کند. این موضوع به خصوص در کشور ما و با توجه به سانحه پذیری تقریبا کل کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در 3-2 هفته آینده نیز در کیتو اکوادور سومین کنفرانس مسکن و توسعه پایدار شهری سازمان ملل برگزار خواهد شد تا دستور کار جدید شهری را به تصویب رساند.

آرمانهای توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری بخشی اصولی از اقداماتی هستند که می کوشند عزت و کرامت انسانی برای میلیونها نفر از مردم جهان به دست آید. در این برهه تاریخی، بیاییم تجدید عهد کنیم برای توسعه پایدار و قرار دادن مسکن در مرکز توجه سیاست شهری همچنان بکوشیم. تنها در آن صورت است که می توانیم شهرهایی را بسازیم که واقعا برای همه ساکنان آن باشند.

مقاله دکتر جون کلاس در مطبوعات خارجی: شهرنشینی خوب یک سرمایه‌گذاری، یک شیوه زندگی

“متن زیر مقاله دکتر جون کلوس مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) در مطبوعات خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. شما می‌توانید متن انگلیسی این مقاله را از اینجا دانلود کنید.”

شهرنشینی خوب یک سرمایه‌گذاری، یک شیوه زندگی

شهرنشینی یک فرآیند انسانی است که منحر به تغییرات عمیق در زندگی روزمره بیش از نیمی از جمعیت جهان شده است. شیوه­ای که شهرهایمان برنامه­ریزی و سازماندهی می­شوند بیش از تصورما بر زندگیمان تاثیر می­‌‎گذارد. طرح یک شهر بر زمانی که صرف سفر از یک مکان به مکان دیگر می‌­کنیم؛ بر الگوهای عمومی، خصوصی و غیررسمی مسکن؛ خیابان­‌ها، پارک­‌ها و فضاهای عمومی؛ فرصت­‌های اشتغال و آموزش؛ فقر شهری؛ فضا برای فرهنگ‌­ها و قومیت­‌های مختلف؛ یکپارچگی؛ فعالیت­‌های فرهنگی؛ آلودگی و پایداری محیط‌­زیستی تاثیر می­‌گذارد.

با این وجود، توجه، اگاهی و گفتمان جهانی در مورد روندهای منفی شهرنشینی کنونی در جهان همچون افول برنامه‌­ریزی، کاهش تراکم، افزایش گسترش شهری، کمبود فضای عمومی و مصرف انرژی بیشتر و تاثیرشان در دهه­های اخیر به طور کامل مورد تحلیل قرار نگرفته است. این بی‌­توجهی در مورد منافع عظیم شهرنشینی خوب نیز صدق می­‌کند. اگرچه شهرنشینی یک فرآیند بسیار پیچیده انسانی است، فوایدی که شهرنشینی عرضه می­‌کند می­‌تواند به حل بسیاری از چالش­‌هایی که جهان امروز با آن مواجه است، یاری رساند.

اکنون زمان یک تغییر پارادایم است. هبیتات 3، سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار، 17-20 اکتبر 2016 میلادی (26 تا 29 سال 1395) در کیتو اکوادور، به ما فرصت می­‌دهد تا دستورکارجدید شهری را به تصویب برسانیم. این دستور کار می­‌تواند پیشرفت ثروت، شکوفایی و انسان را برای ساکنان شهری کنونی و آینده به حرکت درآورد. ساکنانی که انتظار می‌­رود تا سال 2050 میلادی، 70 درصد جمعیت جهان را دربرگیرند.

ما نمی‌­توانیم این فرصت را از دست دهیم. به‌­رسمیت شناختن نیروی شهرنشینیِ خوب­‌برنامه­‌ریزی شده به عنوان محرکی برای توسعه پایدار، یک تغییر پارادایم تاریخی است که در دستورکار 2030 برای توسعه پایدار لحاظ شده است.  در برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات)، به عنوان نهاد راهبر در زمینه سکونتگاه­‌های انسانی و توسعه شهری، ما نه تنها مشکلات مربوط به شهرنشینی بدون برنامه‌­ریزی را ارزیابی کردیم بلکه فرصت­‌های عظیم شهرنشینی خوب را در سراسر جهان مورد آزمون قرار دادیم. شهرنشینی پایدار موتوری قدرتمند برای رشد، انسجام اجتماعی و حفاظت محیط ­زیستی است. ما قویا بر این باور هستیم که دستورکار جدید شهری یک فرصت برای همگان است.

در روز جهانی اسکان بشر، سوم اکتبر امسال (12 مهرماه 1395) ما مشتاقیم که به ترویج فرهنگ و آگاهی در مورد اهمیت شهرها در زندگی روزمره‌­مان و فرصت­‌های بزرگی که ارمغان دستورکارجدید شهری برای شکوفایی و پایداری آن است، ادامه دهیم. در مسیر کنفرانس هبیتات 3، ما به طور ویژه بازقرارگیری مسکن در مرکز شهرنشینی خوب را خواستاریم. در واقع، محل زندگی ما به شیوه­‌های مختلف مشخص می­‌کند که ما کیستیم ؛ و معرف توانایی­‌های ما برای مشارکت در بافت­ شهرمان از طریق دسترسی به خدمات پایه، آموزش، فرصت­‌های شغلی و فرهنگی است. در این روز، ما از تصمیم­‌سازان می­‌خواهیم که یادآور شوند “مسکن مناسب” یک حق جهانی است، و معنایی بیش از چهار دیوار و یک سقف دارد. ما باید در مقیاس جهانی به اراده سیاسی،  مداخله عمومی و سرمایه­‌گذاری کافی برای تصمین مسکن در مرکز شهرنشینی خوب و ارتقای شرایط زندگیِ بیش از یک میلیارد ساکن سکونتگاه­‌های نابسامان و فقرای شهری متعهد شویم.

شکوفایی رشد ما با کیفیت شهرنشینی­‌مان و برنامه‌­ریزی شهرها ارتباط نزدیکی دارد. گذار تاریخی از اقتصاد تک­بخشی به اقتصادی با بخش­‌های مولد بیشتر، پیوند نزدیکی با شهرنشینی دارد. اجرای دستور کار جدید شهری بهترین سرمایه‌­گذاری برای کیفیت زندگی­‌مان است. برای رسیدن به این هدف، بیایید روزجهانی اسکان بشر، اکتبر شهری، هبیتات3 و روزجهانی شهرها را در این اکتبر بسیار ویژه با یکدیگر جشن بگیریم و تعهدات جهانی خود را برای شهرنشینی خوب نو سازیم.

نسخه فارسی گزارش وضعیت شهرهای جهان ۲۰۱۶ رونمایی شد.

رونمایی از نسخه فارسی کتاب گزارش وضعیت شهرهای جهان سال ۲۰۱۶ و سمپوزیوم ملی با محوریت طرح ابتکاری شکوفایی شهری (CPI) در تاریخ دوشنبه پنجم مهر ۱۳۹۵ در تهران انجام شد. این برنامه با همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی و برنامه اسکان بشر ملل متحد در سالن کنفرانس شرکت عمران و بهسازی شهری برگزار شد. جناب آقای محمد سعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری، محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، علی نوذرپور معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، حسین محمد پورزرندی مدیرعامل بانک شهر، مسعود نصرتی شهردار قزوین و رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی و حامد مانی‌فر مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان قزوین در این جلسه حضور داشتند.

از سوی دیگر ، سیامک مقدم رئیس دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل ایران، خانم کریستین موسیسی مدیر روابط خارجه برنامه اسکان بشر ملل متحد، ادواردو مورنو لوپز رییس پژوهش و توسعه ظرفیت برنامه اسکان بشر ملل متحد، گودون ویس سخنگوی برنامه اسکان بشر ملل متحد، سیدو اندو معاون بخش حقوقی برنامه اسکان بشر ملل متحد و ایزابل واتزل هماهنگ کننده همکاری های شهرهای سبزتر برنامه اسکان بشر و برنامه محیط زیست و رضا پوروزیری رایزن جهانی برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد از شرکت کنندگان و مهمانان دفتر هبیتات در این برنامه بودند.

در این جلسه جناب آقای دکتر ایزدی ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و تشکر در جهت برگزاری این نشست، به بحث در خصوص چالش های پیش روی برنامه ریزی شهری، شهرنشینی شتابان، نیاز به ارتقا کیفیت زندگی شهری و تامین مسکن پرداختند. در ادامه این برنامه ضمن معرفی گزارش وضعیت شهرهای جهان سال ۲۰۱۶ و طرح ابتکاری شکوفایی شهری توسط آقای ادوارودو مورنو لوپز، شرکت کنندگان به سخنرانی و هم اندیشی در خصوص مسایل موجود و زمینه های تقویت همکاری‌های آتی پرداختند. این برنامه با رونمایی از نسخه فارسی گزارش وضعیت شهرهای جهان سال ۲۰۱۶ و تقدیر از همکارانی که در تهیه آن تلاش کرده بودند به پایان رسید.

برنامه دقیق کنفرانس هبیتات 3 اعلام شد

کنفرانس هبیتات 3 شامل نشست افتتاحیه در 17 اکتبر 2016(26 مهرماه 1395)، 6 نشست علنی، 6 میزگرد در سطح عالی و اختتامیه در 20 اکتبر خواهد بود. مجمع ذینفعان که شامل یک نمایشگاه، دهکده هبیتات 3، گفتگوها، جلسات تخصصی، رویدادهای جانبی، رویدادهای شبکه‌ای، و میزگردهای ذینفعان خواهد بود از 15 اکتبر 2016(24 مهرماه 1395) به طور موازی با نشست‌های تخصصی و مباحثات شهری برگزار خواهد شد. این مجمع توسط کشورهای عضو، سازمان ملل و ذینفعان سازماندهی میشود.

برنامه برگزاری کنفرانس هبیتات 3 را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

یک ایرانی رایزن جهانی برنامه اسکان بشر ملل متحد شد

رضا پوروزیری برنامه‌ریز شهری و شهروند ایرانی با حکم دکتر جون کلوس، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد، به عنوان رایزن جهانی هبیتات منصوب شد. در این سمت، آقای پوروزیری به حمایت از دستورکارجدیدشهری و ترویج برنامه های هبیتات در راستای ارتقای شهرسازی پایدار و سکونت‌گاه های انسانی خواهد پرداخت. این انتصاب با توجه به رسمیت شناختن تلاش و همکاری آقای پوروزیری با برنامه اسکان بشر ملل متحد صورت گرفته است. دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران برای ایشان آرزوی توفیق در این مسئولیت دارد.

crwrfz9weaapi98

دستور کار جدید شهری مورد توافق قرار گرفت!

agreed

دستور کار جدید شهری در نهایت در جلسات غیررسمی بین دولتی که 7-10 سپتامبر در دفاتر مرکزی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد مورد توافق قرار گرفت. این دستور کار در سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار(هبیتات 3) که در اکتبر سال 2016 در کیتو برگزار می­­‌شود به تصویب خواهد رسید.

شما می‌­توانید پیش‌­نویس توافق شده دستور کار جدید شهری را از اینجا دانلود نمایید.

راهنمای شرکت کنندگان و هیئت‌های ملی برای حضور در کنفرانس هبیتات3

شما می‌توانید اطلاعات مربوط به نحوه حضور در سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار را از لینک های زیر دانلود کنید:

راهنمای حضور هیئت‌های ملی برای شرکت در کنفرانس هبیتات 3

راهنمای حضور شرکت‌کنندگان برای حضور در کنفرانس هبیتات3

عناوین روز جهانی اسکان بشر و روز جهانی شهرها اعلام شد

برنامه اسکان بشر ملل متحد موضوع  روز جهانی اسکان بشر که اولین دوشنبه اکتبر هر سال برگزار می‌شود و نیز  روز جهانی شهرها(31 اکتبر) را اعلام کرد. براین اساس موضوع روز جهانی اسکان بشر “مسکن در کانون توجه(Housing at the Center)” و روز جهانی شهرها “شهرهای فراگیر، توسعه اشتراکی(Inclusive Cities, Shared Development)” تعیین شده است. برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران هر ساله مراسمی برای گرامیداشت این دو روز برگزار می‌کند. جزئیات برنامه‌های امسال که به ترتیب در روزهای 12 مهرماه 1395 و 10 آبان 95 برگزار می‌شود، متعاقبا اعلام خواهد شد.

 2016-wcd-whd

سیامک مقدم: “شهر دلخواه ایرانیان”؛ تنها گزارش شهروندی هبیتات 3 است

دوشنبه 14 شهریورماه 1395-  نشست “دستورکارجدیدشهری: بایسته­‌های نظری و اجرایی” توسط مرکز مطالعات و برنامه­‌ریزی شهر تهران در بوستان گفتگو برگزار شد.

در این نشست که با هدف بررسی دستورکارجدید شهری برگزار شد اساتید محترم: محمدحسین شریف‌زادگان، مظفر صرافی، غلامرضا کاظمیان و مهرداد جواهری‌پور در دو پنل تخصصی به نقد و بررسی محتوای دستورکار جدید شهری و وضعیت شهرهای ایران پرداختند.

در این نشست سیامک مقدم رئیس دفتر هبیتات تهران، ضمن توضیح روند تهیه و تصویب دستورکار جدید شهری، از تعهد سران کشورهای حاضر در کنفرانس به این دستورکار خبر داد.

وی با اشاره به مسائل شهری در ایران افزود: بنظر می‌رسد در طرح شهری ایران به مقوله کیفیت زندگی توجه نمی‌شود. از سوی دیگر، انفکاک متولیان تهیه، تصویب و اجرای طرح­‌های شهری یکی دیگر از مسائل شهری در ایران است.

download

منبع عکس: وبسایت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران

download (1)

منبع عکس: وبسایت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران

همچنین در این نشست کیهان شمس مسئول کمپین ملی شهری ایران در دفتر هبیتات تهران، ضمن تشریح فعالیت یک ساله این کمپین در مسیر حرکت بسوی کنفرانس هبیتات3 از پایان فعالیت این کمپین خبر داد. فعالیتی که  به ارسال گزارش شهر دلخواه ایرانیان به این کنفرانس خواهد انجامید. وی گفت: گزارش شهر دلخواه ایرانیان نتیجه یک فرآیند منحصربه فرد و متمایز از سایر کمپین های ملی شهری در جهان است. این گزارش پس از طی مراحل جمع‌­آوری نظرات مردمی و پردازش آن‌ها توسط متخصصین، اکنون در مرحله اجماع با مشارکت سه گروه مردم، متخصصین و مسئولین قرار دارد. این گزارش ‌اواخر شهریورماه به صورت کتابچه‌ای مصور منتشر خواهد شد. شمس افزود: همچنین 6 مقاله موضوعی مستخرج از جلسات پردازش نظرات مردمی پس از انتشار کتابچه شهر دلخواه ایرانیان منتشر خواهد شد. او از همه فعالان شهری، دانشجویان، اساتید و شهروندان درخواست کرد تا با اشاعه و ترویج این کتابچه در سطح کشور به ایجاد کنشگری شهری و  آینده شهری بهتر در ایران کمک نمایند.

photo_2016-09-06_12-41-41

 

اعلام درخواست برای تشکیل مرکز عالی شهری تا 15 اکتبر 2016 میلادی (24 مهرماه 1395)

برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) بدنبال همکاران توسعه و یک شهر میزبان برای ایجاد مرکز عالی شهری هبیتات و تبدیل شدن به کرسی دانش، تجربه و نوآوری بین­‌المللی است. این شهر ماموریت خواهد داشت تا ظرفیت جهانی در زمینه طراحی، برنامه­‌ریزی و مدیریت شهرهای پایدار ارتقا داد، شکوفایی شهری را ترویج کند و به اشاعه توسعه شهری پایدار در قرن 21 بپردازد.

مرکز مورد نظر به دنبال توسعه و تقویت مهارت­ها، دانش، فن، یادگیری، و نوآوری برای حمایت از دولت­های ملی و شهری در طراحی و یافتن راه‌­حل­هایی برای مشکلات شهرها و مجموعه­ های شهری است.

این مرکز بر روی تقویت ظرفیت­‌های فردی و نهادی به منظور برنامه‌­ریزی و مدیریت شهرنشینی پایدار تمرکز کرده و برای دستیابی به آرمان­‌های توسعه پایدار به خصوص آرمان 11 تلاش خواهد کرد.

این مرکز دانش و برترین عملکردهای مستخرج از پروژه­‌های هبیتات، پژوهش‌­ها و تحلیل داده­‌های شهر جهانی و نیز تجربیات و درس­آموخته­‌های شهرها و دولت­‌ها، بخش خصوصی، سازمان­‌های مردم‌­نهاد و دانشگاهی که بطور مستقیم در زمینه مسکن و توسعه شهری فعالیت می­‌کنند را نظام­مند کرده و اشاعه می­‌دهد.

شهر میزبان

این مرکز در شهری که خواستار همکاری با سازمان ملل برای رسیدن به آینده شهری بهتر است مستقر خواهد شد. این شهر خود باید تامین مالی این مرکز را برعهده بگیرد.

زمان و مدت

شهر برگزیده شده میزبان مرکز عالی شهری برای مدت حداقل 10 سال خواهد بود.

ابراز تمایل

پروپوزال باید میزان پشتیبانی مالی، زمان فعالیت کارکنان فنی و اداری و سایر موارد برای تاسیس و بقای فعالیت این مرکز را مشخص کند.

پرسشنامه درخواست

پروپوزال باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

چرا این مرکز مناسب است که در شهر شما راه‌­اندازی شود؟

سیاست شهر شما برای دستیابی به شهرنشینی پایدار چیست؟

شهر شما چه سیاست‌ها و راه‌حل‌های شهری نوآورانه‌ای در سال‌های اخیر اجرا کرده است؟

راه‌اندازی این مرکز چه فایده‌ای برای شهر شما دارد؟

با راه‌اندازی این مرکز، شهر شما چه منفعتی به هبیتات می‌رساند؟

روند درخواست:

ابراز تمایل در پاسخ به این درخواست باید به کلودیو آسیولی [email protected] ایمیل شود. ضمنا در این ایمیل آدرس [email protected] را نیز کپی نمایید.

مهلت ارسال درخواست: 15 اکتبر سال 2016 میلادی(24 مهرماه سال 1395)

از متقاضیان درخواست می‌شود اطلاعات زیر را در ایمیل لحاظ نمایند:

 • نامه تعهد رسمی امضا شده توسط بالاترین نماینده سیاسی شهر، مبنی بر ابراز تمایل برای راه‌اندازی مرکز
 • پاسخ کامل به پرسشنامه
 • اطلاعات تماس فرد و یا گروهی که مسئول پروپوزال هستند.

چارچوب زمانی

فرآیند درخواست شامل سه مرحله است:

 • ارسال نامه ابراز تمایل (24 تا تاریخ مهرماه 1395)
 • معرفی نامزدهای نهایی(در کنفرانس هبیتات 3 معرفی خواهند شد)
 • انتخاب شهر میزبان(9 آبان 1395)

پس از انتخاب شهر میزبان مرکز عالی شهری، توافقات قراردادی بین هبیتات و شهر مورد نظر به مذاکره گذارده خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با آدرس ایمیل زیر تماس حاصل فرمایید:

[email protected]

(تذکر: ایمیل [email protected] را نیز کپی نمایید)

اطلاعات بیشتر را می‌توانید از اینجا مطالعه فرمایید.

پروژه‌های برگزیده برای نمایش در دهکده هبیتات 3 معرفی شدند…..

درخواست برای شرکت در دهکده هبیتات 3 به پایان رسید و از بین 150 درخواست، 41 پروژه برای ارائه در دهکده هبیتات 3 در اکوادور انتخاب شدند. در اکتبر امسال خیابان‌ها، فضاهای عمومی و محله‌های کیتو میزبان کنفرانس هبیتات 3 خواهند بود؛ فضایی منحصربه‌فرد که بروی همه باز خواهد بود و همه نوآوری‌ها و راهکارها در زمینه برنامه‌ریزی شهری، مدیریت و توسعه پایدار نمایش داده خواهند شد.

دهکده هبیتات 3 در سرتاسر شهر کیتو از جمله محل برگزاری کنفرانس، فضایی نوآورانه و پویا برای برنامه‌ریزان شهری، سازمان‌ها و همه ذی‌نفعان شهری از سرتاسر جهان خواهد بود تا راه‌حل‌ها و پروژه‌های شهری خود را معرفی کنند.

دهکده هبیتات 3 ابتکار دبیرخانه کنفرانس هبیتات 3 با حمایت وزارت مسکن اکوادور و همکاری آژانس‌های مختلف منطقه‌ کلانشهر کیتو است.

شما می‌توانید فهرست پروژه‌های برگزیده برای ارائه در دهکده هبیتات3 را از اینجا دانلود کنید.

کمپین ملی شهری ایران در 310 روز: گزارشی از فعالیت‌های کمپین ملی شهری ایران از آغاز تاکنون….

کمپین ملی شهری ایران در 14 مهرماه سال 1394 مصادف با روز جهانی اسکان بشر آغاز به کار کرد. این کمپین به عنوان یکی از شعب فعال کمپین جهانی شهری با هدف ارائه تصویری از “شهر دلخواه ایرانیان” به سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار(هبیتات3) فرآیندی سه مرحله‌ای طراحی کرد تا بتواند نظرات و پیشنهادات مردمی را در مورد شهر دلخواهشان در مرحله اول دریافت کرده و سپس در مرحله دوم مورد پردازش قرار دهد. و در نهایت با ایجاد اجماع بر روی گزارش “شهر دلخواه ایرانیان” آن را به کنفرانس هبیتات 3 ارسال نماید. در ادامه به ارائه خلاصه ای از فعالیت‌های کمپین ملی شهری ایران می‌پردازیم:

Start

فعالیت‌های انجام شده:
– جمع‌آوری نظرات، پیشنهادات و ایده‌های مردمی از طریق وبسایت، پرسشنامه‌، شرکت در کنفرانس‌ها و نمایشگاه بین‌المللی کتاب، و نیز 7 کارگاه مردمی در تهران، مشهد، کرج و سنندج، و همکاری نزدیک با 5 سازمان مردم‌نهاد(جمعیت امام علی(ع)،موسسه کیانا، موسسه توسعه و توانمنتسازی ژیار، اندیشه انسانشهر، طرح سرزمین) و انجمن‌های علمی شهرسازی دانشگاه‌های تهران. فهرست کارگاه‌ها به شرح زیر است:
 (کارگاه یادگیری”محله خوب، محله دلخواه من” محله اتابک تهران، با حضور10 تن از بانوان و بحث و تبادل نظر در زمینه محیط زیست، زنان، امنیت و …. و در نهایت تهیه بیانیه “محله دلخواه من”
 کارگاه یادگیری محله امامزاده عبدالله تهران، با حضور 15 تن از نوجوانان محله، بحث و تبادل نظر با موضوع “محله دلخواه من”
 کارگاه یادگیری محله امامزاده عبدالله تهران، با حضور زنان فعال محله، بحث و تبادل نظر در زمینه “محله دلخواه من”.
 کارگاه یادگیری محله امامزاده عبدالله تهران، با حضور فعالان حوزه‌های مختلف محیط زیست، مهاجرین، آسیب‌مندان و…. در زمینه” محله دلخواه من”.
 کارگاه یادگیری “محله دلخواه من” در محله امامزاده عبدالله تهران، با حضور ساکنان این محله
 کارگاه یادگیری “شهر و تنوع زیستی: شهر و پرندگان” در دو مدرسه پسرانه و دخترانه تهران و کرج توسط موسسه طرح سرزمین
 کارگاه یادگیری”محله دلخواه من” نایسر سنندج

NGOs

first Workshop

Biodiversity

– مصاحبه با 6 هنرمند عرصه موسیقی و سینما با هدف جلب توجه جامعه ایران به موضوعات شهری و نیز پیوند بین مفاهیم حوزه‌های مختلف با حوزه شهر:
– “از نظم در موسیقی تا نظم در شهر”-گفتگو با لوریس چکنواریان آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران
– “لبخند شهر”-گفتگو با گروه موسیقی پالت در مورد آلبوم “شهرمن، بخند”
– “از کاراکتر در تئاتر، تا هویت در شهر”-گفتگو با فرهاد آئیش بازیگر سینما و تئاتر
– “من، شهرم را برای آیندگان می‌سازم”-گفتگو با مائده طهماسبی بازیگر سینما و تئاتر
– “شهر شاد، مردم شاد”-گفتگو با رامبد جوان بازیگر و کارگردان سینما و مجری تلویزیون
– “هنر و امنیت شهری”-گفتگو با رضا کیانیان بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر

Template-4

Kianian

Jeld-Aeesh

jeld2

pallet tahmasbi

– مصاحبه با فعالان اجتماعی در حوزه‌های مختلف مربوط به شهر: نابینایان، آسیب‌مندان، محیط زیست، اسکان غیررسمی
 “زندگی یا زنده‌گی”-گفتگو با محمد درویش فعال محیط زیستی و مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست
 “خط خوردیم…”-گفتگو با ترانه میلادی دبیرکل کانون‌های معلولین شهر تهران
 “دیکتاتوری چشم”-گفتگو با ادریس فتحی دبیر کانون دانش‌پژوهان با آسیب بینایی دانشگاه تهران
 “سکونتگاه‌های غیررسمی:آسیب یا فرصت”-گفتگو با زهرا رحیمی خامنه مدیر عامل جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی(ع)

Darvish jeld1 jeld1

– برگزاری 10 جلسه پردازش نظرات مردمی با عنوان “گفتگوی شهری” و با حضور 20 کارشناس جوان در 6 حوزه فعالیت کمپین ملی شهری برای تدوین گزارش”شهر دلخواه ایرانیان”
– برگزاری 9 گفتگوی آنلاین شهری از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعی

_DSC0231

فعالیت‌های در حال انجام:
– تدوین مقالات موضوعی کمپین ملی شهری ایران(خروجی مباحث گفتگوی شهری)
– تدوین گزارش شهر دلخواه ایرانیان به دو زبان فارسی و انگلیسی
– دستیابی به اجماع بر روی گزارش شهر دلخواه ایرانیان با کمک سه گروه از مردم، متخصصین و مدیران

Consensus

فعالیت‌های پیش رو:
– برگزاری مجمع ملی شهری جهت حصول نهایی اجماع و رونمایی از گزارش شهر دلخواه ایرانیان
– رونمایی از گزارش شهر دلخواه ایرانیان در کنفرانس هبیتات 3 در کیتو اکوادور

دیدار جان کلاس مدیر اجرایی هبیتات با “محمدسعید ایزدی” معاون وزیر راه و شهرسازی

36154

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در دیدار  “محمد سعید ایزدی” معاون وزیر راه و شهرسازی ایران با “جان كلاس” معاون دبيركل سازمان ملل و مدير اجرايي برنامه اسكان بشر ملل متحد در حاشیه سومین نشست از کمیته مقدماتی سومین کنفرانس سازمان ملل در زمینه مسکن و توسعه پایدار شهری (هبیتات ۳) در شهر “سورابایا” معاون وزير راه و شهرسازي كشورمان، سياست‌ها و برنامه‌های توسعه شهری دولت را تشریح کرده و بر ضرورت مواردی ازجمله ارتقای كيفيت زندگی، ارتقای زيست‌پذيری و كاهش فقرشهری تأکید کرد.

ایزدی همچنین در طول نشست به تشریح برنامه‌های وزارت‌خانه از جمله شهرسازی ريل پايه، بازآفرينی شهری و طرح جامع مسكن نیز پرداخت.

جان كلوس، مدير اجرايی برنامه اسكان بشر ملل متحد، ضمن تبريك و تاييد سياست‌های متاخر وزارت بر ضرورت تداوم اين رويكرد و اجرای برنامه‌های تشريح شده تاكيد كرد.

همچنین در این دیدار راه‌های مختلف تعمیق و گسترش همکاری‌های بین وزارت راه و شهرسازی و دفتر برنامه اسکان بشر در تهران مورد گفتگو قرار گرفت.

وی در بخش ديگری از سخنان خود برای امضا توافقنامه‌ای جامع ميان UN-HABITAT و دستگاه‌های مختلف ايرانی جهت ياری رساندن به برنامه‌های توسعه شهری در ايران و همچنين استفاده از تجربيات كشورمان در اين زمينه اعلام آمادگی کرد.

در اين جلسه سیامک مقدم رئیس دفتر هبیتات ایران و اسفندیار زبردست عضو هیئت ایرانی شرکت کننده در اجلاس اندونزی نیز حضور داشتند.

برنامه اسکان بشر ملل متحد، طرح شاخص شکوفایی شهری را در قزوین آغاز کرد

2 مردادماه 1395- ادواردو لوپز مورنو معاون ظرفيت‌سازي و پژوهش برنامه اسکان بشر ملل متحد، شهر قزوین را به عنوان شهر پایلوت طرح شاخص شکوفایی شهری معرفی کرد. در جلسه­‌ای که در روز شنبه در تهران و در محل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با حضور آقایان پورمحمدی معاون توسعه امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی، سیامک مقدم رئیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، سایدو آندو مدیر حقوقی برنامه اسکان بشر ملل متحد، ایزابل وتزل هماهنگ کننده همکاری­‌های شهرهای سبزتر هبیتات و برنامه محیط زیست سازمان ملل، داوود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، فریدون همتی استاندار قزوین، مسعود نصرتی شهردار قزوین، حسین محمد پور زرندی مدیر عامل بانک شهر و رضا پور وزيري رئيس بنیاد بین المللی رهبران شهري برگزار شد، ادواردو مورنو ضمن معرفی مختصر شاخص شکوفایی شهری به ارائه گزارشی در خصوص نحوه انتخاب شهر قزوین به عنوان شهر پایلوت سنجش این شاخص پرداخت. وی از شناسایی شش عامل حکمروایی شهری و قانونگذاری، توسعه زیرساخت­‌ها، انسجام اجتماعی و برابری، پایداری محیط زیست، کیفیت زندگی و بهره‌وری برای شکوفایی شهرها خبر داد و اظهار کرد: برنامه شکوفایی شهری تنها به تدوین و شناسایی شاخص‌ها خلاصه نمی شود، بلکه باید از این شاخص ها در راستای دست یابی به آرمان های توسعه پایدار بهره گرفت. در این جلسه بر نقش برنامه ششم توسعه و نیاز به هماهنگی این طرح با برنامه ششم توسعه تاکید شد.

photo_2016-07-25_14-11-46

علاوه بر این در دیداری که با حضور تیم حاضر و معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط­ زیست صورت گرفت، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت که شکوفایی شهری مراحلی بالاتر از توسعه پایدار را دنبال می کند به گونه ای که تمام ارکان محیط زیستی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کنار هم قرار می گیرند و شهری سالم، مولد، پویا و شاد را شکل می دهند.

photo_2016-07-25_14-06-59

ادواردو لوپز مورنو اشاره کرد که بر اساس مجوز مجمع عمومی، سازمان ملل هبیتات باید گزارشی از وضعیت شهرهای جهانی ارائه می‌کرد و بر اساس همین مجوز، در سال 2012  نخستین گزارش جهان توسط هبیتات تهیه شد و اندازگیری شکوفایی شهری و نحوه اندازه گیری این شاخص در آن مطرح شد. وی گفت که پس از این مراحل، قزوین به عنوان شهر پایلوت اجرای برنامه CPI یا شکوفایی شهری انتخاب شد تا با تنظیم و ارتقاء سیاست‌های مدیریتی آن بتوانیم تجربه ای در جهت توسعه ملی ایجاد کنیم. لوپز در ادامه اجرای نخستین پروژه CPI در ایران را شامل استفاده از برنامه شاخص شکوفایی شهری برای پایش اهداف و آرمان‌های توسعه پایدار و ترکیب برنامه شهرهای سبزتر برنامه محیط­زیست سازمان ملل و هبیتات با برنامه قزوین دانست.

علاوه بر این ایزابل وتزل هماهنگ‌کننده طرح شهرهای سبزتر برنامه اسکان بشر ملل متحد و برنامه محیط زیست سازمان ملل نیز  با بیان اینکه طرح شکوفایی شهری یکی از مهم ترین برون دادهای برنامه اسکان بشر ملل متحد طی چهار دهه گذشته است گفت: طرح شکوفایی شهری یک رویکرد نوآورانه است تا بتواند از این طریق تحلیلی مناسب و درست از وضعیت فعلی شهرها ارائه دهد. این طرح قادر به تحلیل بسیار جامع شهرها و ارائه برنامه عملیاتی برای اداره آنهاست.

معصومه ابتکار نیز ضمن اشاره به افزایش روزافزون شهرنشینی در جهان و ایران افزود این امر منجر به افزایش توجه و اهمیت به مدیریت شهری در سطح جهان شده و برنامه ها و اقداماتی همچون طرح شکوفایی شهری را از سوی سازمان ملل متحد در دستور کار قرار داده است. معاون رئیس جمهور در ادامه اشاره کرد که شهرها باید تمامی کارکردهای لازم برای زندگی سالم همچون نشاط و سرزندگی، فضای سالم برای فعالیت، استراحت، کار و آموزش، فضایی امن برای بازی کودکان، بهره گرفتن از طبیعت را تامین نمایند. ابتکار بیان داشت که یکی از ابعاد مهم شاخص شکوفایی شهری استفاده از ابزار آماری و تحلیلی برای سنجش مستمر وضعیت شهری است که شاخص های محیط زیستی از ارکان اساسی آن محسوب می شود. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: آغاز سریع برنامه های اجرایی در این زمینه، همچنین ایجاد فضای هم افزایی بین بخش های مختلف از جمله سرمایه های اجتماعی همچون سمن ها، مشارکت و سرمایه گذاری  بخش خصوصی و فرصت های ایجاد شده برای سرمایه گذاری همچون مدیریت پسماند و آب، بهینه سازی مصرف انرژی، همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استفاده از ظرفیت های بین المللی و سرمایه گذاری های جهانی مانند  این برنامه باید در اولویت قرار گیرد. همچنین در پایان این جلسه به اهمیت حضور فعال در کنفرانس هبیتات سه تاکید شد.

 photo_2016-07-25_14-13-53

در پایان این روز با امضا تفاهم نامه همکاری و برگزاری نشست خبری، دفتر منطقه‌اي طرح ابتکاري شکوفايي شهري با مشارکت برنامه اسکان بشر ملل متحد، بانک شهر و بنیاد بین المللی رهبران شهري در تهران راه­‌اندازی شد. در این نشست بانک شهر به عنوان مسئول صندوق شکوفایی شهر از سوی سازمان ملل  معرفی شد. حسین محمد پورزرندی مدیر عامل بانک شهر در خصوص صندوق شکوفایی شهر و میزان اهمیت آن، در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون ایران ریاست صندوقی را در سطح بین المللی بر عهده نداشته است. درحال حاضر بانک شهر برای این کار انتخاب شده و این صندوق زیر نظر سازمان ملل به فعالیت می‌پردازد. او با بیان کرد که فعالیتی نو، بلند مدت، بین المللی و ویژه آغاز شده و امیدواریم تا از این طریق نام نظام جمهوری اسلامی و سیستم بانکی ایران در جهان مطرح شود.

تا پایان سال 2016، بر اساس داده­‌ها و اطلاعات بدست آمده از طریق شاخص CPIیک طرح اقدام توسط شهردار برای مباحثه با ذی­نفعان محلی ارائه خواهد شد. انتظار می‌­رود که طرح اقدام به شکوفایی شهر قزوین در همه ابعاد یاد شده منجر شود.

چارچوب پایش CPI-MCهمه شاخص­‌های آرمان یازدهم توسعه پایدار و تعدادی از شاخص‌های مربوط به سایر آرمان­‌ها را که ماهیت شهری دارند یکپارچه می­‌سازد. برنامه اسکان بشر ملل متحد در همکاری با بنیاد بین ­المللی رهبران شهری، شهر قزوین را برای انجام طرح CPI پشتیبانی خواهد کرد.

 

انتشار نسخه پیش‌نویس دستورکار جدید شهری برای بحث در کمیته سوم آماده‌سازی پیش از کنفرانس هبیتات 3

نسخه پیش‌نویس دستورکارجدید شهری برای بحث در سومین نشست کمیته آماده‌سازی(Prepcom3) که در سورابایا اندونزی برگزار خواهد شد، منتشر شد. این نسخه بر اساس داده‌ها و مذاکرات انجام شده در فرآیند بین جلسه‌ای پیش از نشست سوم کمیته آماده‌سازی تهیه شده است. دستور کار جدید شهری به دنبال چارچوبی مختصر، اجرایی، آینده‌نگر و جهانی برای اقدامات در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار است. این نسخه منتشر شده فصلی جدید از نقشه راه کنفرانس هبیتات 3 باز می‌کند. پیش از این دو نسخه از پیش‌نویس اولیه دستورکار جدید شهری منتشر شده بود.

شما می‌توانید نسخه پیش‌نویس دستور کار جدید شهری را از اینجا دانلود نمایید.

“ارزیابی اقدامات نوسازي دفاتر تسهيلگري سازمان نوسازی شهر تهران”-ششمین دوره آموزشی نوسازی پایدار شهری هبیتات برگزار شد.

28 تیرماه 1395- دفتر هبيتات ششمين دوره آموزشي “نوسازي پايدار شهري ” را صبح امروز با همكاري سازمان نوسازي شهر تهران در محل اين سازمان آغاز كرد.
اين  دومين كارگاه آموزشي است كه براي مسئولين و كاركنان دفاتر تسهيلگري مناطق 10، 11، 12، 14، 16 و 17 تهران در طَي دو روز برگزار مي‌گردد. روز اول اين دوره با سخنراني جناب آقاي خاني مدير بخش توسعه و پژوهش و دكتر آكدوغان، مشاور فني دفتر هبيتات آغاز شد و با کارگاه “ساخت شاخص هاي ارزيابي اقدامات نوسازي وبهسازي توسط كاركنان دفاتر تسهيلگري” که توسط دکتر مظفر صرافی برگزار شد، ادامه پیدا کرد.

IMG_1493

photo_2016-07-18_16-14-14

photo_2016-07-18_16-14-38

photo_2016-07-18_16-14-58

photo_2016-07-18_16-15-01

اساتيد اين دوره از کارگاه‌های آموزشی هبیتات، دكتر فردانش،دكتر صرافي، دكتر جواهري پور، دكتر شعفي و دكتر مجرب هستند.

نام 45 شهر ایران در گزارش “شهر دلخواه ایرانیان” برای ارسال به کنفرانس هبیتات 3

28 تیرماه 1395- کمپین ملی شهری ایران با شعار “من، شهرم را می‌­سازم” پس از یک سال فعالیت، پایان تابستان 1395 گزارش شهر دلخواه ایرانیان را آماده خواهد کرد. دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) در تهران با اعلام اینکه تاکنون شهروندان 45 شهر ایران نظرات خود را برای بهبود شهرهایشان به کمپین ملی شهری ایران ارسال کردند، از برگزاری سلسله نشست­های “گفتگوی شهری” در مرحله پردازش این نظرات، پیشنهادات و ایده­‌ها در 6 حوزه توسعه فضایی، اقتصاد شهری، اکولوژی و محیط­‌زیست شهری، چارچوب قانونی شهری، انسجام اجتماعی و برابری و مسکن و خدمات اولیه شهری خبر داد. بنا بر گزارش دفتر هبیتات تهران، در این مرحله از 20 متخصص شهری که غالب آن­ها را جوانان تشکیل می­‌دهند دعوت شده است تا به بررسی و پردازش نظرات خام مردمی بپردازند. تاکنون شش نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی شهری برگزار شده است. نتیجه این نشست­‌ها پیش­نویس اولیه گزارش شهر دلخواه ایرانیان را شکل خواهد داد که  در مجمعی متشکل از متخصصان برجسته، مدیران و نمایندگان مردمی مورد اجماع قرار خواهد گرفت. این دفتر اعلام کرد: تمام سعی ما و کمیته ملی اسکان بشر به عنوان همکار اصلی کمپین این است تا از گزارش نهایی در سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار که مهرماه سال جاری در کیتو اکوادر برگزار می­‌شود، رونمایی شود و نمایندگان همه کشورهای جهان “شهر دلخواه ایرانیان” را بشناسند. این گزارش حاوی چشم­‌اندازی از شهر دلخواه ایرانیان و نظرات خام شهروندان ایرانی خواهد بود که در دو نسخه فارسی و انگلیسی تهیه خواهد شد. این دفتر تصریح کرد: مسلما این گزارش تصویر نهایی شهر دلخواه ایرانیان نیست و این تصویر ذهنی به مرور زمان با دغدغه بیشتر شهروندان و آگاهی افزون­‌تر آنان از مسائل و آینده دلخواهشان روشن­‌تر و کامل­‌تر خواهد شد. تهیه این گزارش تنها گام اول و کوچکی برای همبسته کردن شهروندان بسوی آینده شهری پایدار در ایران است.

علاقمندان می­‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز ارسال نظر خود در مورد شهر دلخواهشان و نیز افزودن نام شهر خود به این گزارش به وبسایت www.irhabitat.ir مراجعه فرمایند.

نسخه اصلاحی دستورکار جدید شهری منتشر شد

نسخه اصلاحی پیش‌نویس اولیه دستورکارجدید شهری بر پایه داده‌ها و مذاکراتی که در خلال فرآیند بین‌جلسه‌ای هبیتات 3 انجام شد، تهیه شده است. این فرآیند شامل جلسات آزاد مشاوره‌ای(25-29 آوریل 2016)، شنیده‌های غیررسمی از کانون‌های سازمان‌های محلی(16-17 می 2016)، جلسات بین دولتی غیررسمی(18-20 می 2016)، شنیده‌های غیررسمی از ذی‌نفعان(6-7 ژوئن 2016)، و جلسات بین دولتی غیررسمی(8-10 ژوئن 2016) بوده است.
شما می‌توانید نسخه اولیه پیش‌نویس دستور کار جدید شهری را از لینک‌های زیر دانلود نمایید:

مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل: دست یافتن به توسعه پایدار امری الزامی است نه اختیاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، جفری ساکس مشاور مخصوص دبیرکل سازمان ملل در خصوص اهداف توسعه پایدار و مدیر شبکه توسعه پایدار سازمان ملل در نشست کمیته راهبردی توسعه پایدار که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: ایران در زمینه رفع مشکلات محیط زیستی تلاش های زیادی کرده اما با چالش هایی مواجه است که بخشی از آن مربوط به تحریم های اعمال شده علیه این کشور است.

ساکس تاکید کرد: تحریم ها باید به صورت جامع برداشته شود، اما در شرایط کنونی نیز باید اقداماتی در زمینه حفظ محیط زیست و رسیدن به توسعه پایدار صورت گیرد.

وی افزود: ایران در منطقه ای خشک واقع شده و متوسط بارندگی در آن حدود 250 میلی متر است که نسبت به بارندگی های دنیا بسیار کم است، همسایه های ایران نیز کشورهای کم آب هستند، سد می سازند و مسیر رودخانه ها را تغییر می دهند و با این کارها به بحران دامن می زنند و به جای اینکه آب وارد کشور کنند، گرد و غبار وارد می کنند.

خشکسالی، مهمترین چالش زمین

مشاور دبیرکل سازمان ملل در اهداف توسعه پایدار اظهار کرد: سال 2015 گرم ترین سال دنیا بود و بررسی ها نشان می دهد برخی ماه های سال 2016 نیز گرم ترین ماه های کره زمین بوده است؛ خشکسالی و گرم شدن زمین چالش هایی است که زمین با آن مواجه است و مردم این بحران را احساس کرده اند.

ساکس افزود: این وضعیت ما را به نقطه فلج شدن رسانده است، از این رو دست یافتن به توسعه پایدار امری الزامی است و دیگر اختیاری نیست.

وی با ابراز خوشحالی از سفر به ایران گفت: برای نخستین بار است که به ایران سفر کرده ام و افتخار می کنم که در این کشور هستم، کارهای خوبی در زمینه توسعه پایدار در ایران انجام شده که نقش بزرگی در تعیین اهداف توسعه پایدار جهانی داشته است.

ساکس ادامه داد: دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران در سال 2015 در راستای حمایت از اهداف توسعه پایدار در سازمان ملل سخنرانی کرد که اقدام مثبتی برای رسیدن به تفاهم و درک مشترک این اهداف بود، حدود 193 کشور دنیا در مورد اهداف توسعه پایدار به تفاهم رسیدند و بعد از آن 196 کشور در پاریس گردهم آمدند و به توافق پاریس دست یافتند.

نیازمند توسعه پایدار هستیم

وی با بیان اینکه امروز به توسعه پایدار نیاز داریم و این موضوع دیگر امری فانتزی یا اختیاری نیست بلکه برای جهان حیاتی است، تاکید کرد: در این راستا چارچوب کلی پیگیری نحوه حرکت به جلو در خصوص تغییر اقلیم است.

مشاور دبیر کل سازمان ملل در اهداف توسعه پایدار افزود: تمام کشورهای دنیا در حال حاضر با یک بحران مشترک مواجه هستند همانطور که دکتر روحانی گفت همه ما در یک کشتی هستیم و گریزناپذیر است، به علت این واقعیت باید تمام کشورها در کنار هم قرار گیرند تا چالش های محیط زیستی را برطرف کنند.

وی تاکید کرد: دانش موجود در جهان به حدی گسترده است که می توانیم معضلاتی مانند آب، هوا و غذا را برطرف کنیم؛ با این حال به دلیل این ظرفیت ها و رشد اقتصادی که جهان در 50 سال گذشته تجربه کرده است، رسیدن به راه حل های اساسی بدون درک مخاطرات امکان پذیر نیست.

جهان درگیر چالش های محیط زیستی است

ساکس با بیان اینکه فعالیت های انسان موجب شده تا مشکلات بزرگتر و در نهایت به بحران تبدیل شوند، افزود: مشکلات زیادی ایجاد شده اما نتوانستیم راهکاری ارایه دهیم؛ بسیاری از منابع در مناقشات و دشمنی ها و جلوگیری از ارایه راهکارها از بین رفته اند و اکنون به نقطه بغرنجی رسیده ایم.

مدیر شبکه راهکارهای توسعه پایدار گفت: منابع زیاد است اما همین منابع در خطر هستند و از آن گریزی نیست؛ در یک ماه گذشته به 15 کشور سفر کردم و یک کشور نبود که چالش محیط زیستی نداشته باشد و در واقع باید گفت جهان درگیر چالش های محیط زیست است.

وی افزود: با خشکسالی های گسترده ای در کالیفرنیا مواجه هستیم، مردم این بحران را احساس کرده اند و باید در کنار هم این مشکل را برطرف کنیم.

افزایش هشت برابری تنش های محیط زیستی ایران پس از قرن بیستم

ساکس اظهار کرد: افزایش جمعیت نیز مشکلاتی ایجاد کرده است؛ در شروع قرن 20 جهان 1.5 میلیارد نفر جمعیت داشت اما اکنون جمعیت به 7.3 میلیارد نفر رسیده است، ایران در ابتدای قرن 20 حدود 10 میلیون جمعیت داشت اما اکنون 8 برابر شده است بنابراین تنش های محیط زیستی نیز هشت برابر شده است. استفاده از منابعی مانند آب، خاک و تنوع زیستی نیز افزایش یافته و هماهنگ با آن محیط زیست جهان نیز دچار تنش شده است.

وی گفت: بارندگی در سه تا چهار دهه اخیر حدود 20 درصد کاهش یافته که در کنار افزایش جمعیت، سبب افزایش چالش های محیط زیستی شده است؛ این چالش بزرگی است که تمام دنیا با آن مواجه است و تمام پیش بینی ها روی تنش آبی و وخامت بیشتر تاکید دارند. نه فقط ایران بلکه تمام کشورهایی که در این طول جغرافیایی قرار دارند، خشکسالی را در پیش رو دارند.

ساکس افزود: همزمان با آن به علت کاهش بیش از حد منابع زیرزمینی و افزایش تبخیر به علت گرم شدن زمین، چالش ها بیشتر شده است.

حذف کامل تولید هیدروکربن تا 50 سال آینده

وی با بیان اینکه چالش های دیگری نیز در ایران وجود دارد، گفت: ایران یکی از تولیدکنندگان هیدروکربن اصلی در جهان است؛ در یک بازه زمانی در حدود 50 سال آینده قرار است هیدروکربن از چرخه تولید حذف شود که در توافق پاریس بر آن تاکید شده است و این مساله مهمی برای کشورهای تولیدکننده مانند ایران به شمار می رود.

ساکس اظهار کرد: در نشست پاریس تاکید شده است که باید مانع گرم شدن زمین تا دو درجه شویم این در حالی است که در مقایسه با زمان صنعتی شدن دنیا تاکنون زمین یک درجه گرمتر شده است یعنی نیمی از راه را رفته ایم، علت اصلی گرم شدن زمین انتشار گازهای گلخانه ای است که از سوخت های فسیلی و قطع درختان به دست می آید.

وی با بیان اینکه تا سال 2070 باید انتشار هیدروکربن به صفر برسد، افزود: در آمریکا صنعت نفتی بسیار قوی است و به صحبت هایی که در این زمینه مطرح می کنیم توجه نمی کنند اما دولت ایران آن را خوب درک کرده است.

ساکس ادامه داد: علاوه بر چالش های منابع آب و خاک، ایران یک چالش تلخ دیگری نیز در پیشرو دارد و آن اینکه اقتصاد با کربن بالا را باید به اقتصاد با کربن پایین تغییر دهد که کار بسیار سختی است، هرچند در این زمینه گام های اساسی برداشته شده اما کافی نیست و راه زیادی در پیش است چراکه تحول در انرژی در ایران مطرح است.

وی افزود: ایران گزینه استفاده از انرژی های باد و خورشید را دارد، شاید گزینه ترسیب کربن نیز مطرح باشد اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم؛ ایران سرمایه بزرگی دارد و آن دانشمندان باهوش و جوانان تحصیلکرده و با مهارت است که می توانند مشکلات را برطرف کنند.

ساکس تاکید کرد: باید مناقشات را کنار بگذاریم و راهکاری جهانی پیدا کنیم چراکه دیگر وقت زیادی نداریم، همسایه های ایران وضعیت بهتری ندارند اما آنها باید مشکلات داخلی را خودشان حل کنند و برای مشکلات فرامرزی نیز همکاری کنند.

اولین نشست “گفتگوی شهری” کمپین ملی شهری ایران در سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد.

20 خرداد 1395-اولین نشست از سلسله نشست‌های پردازش نظرات مردمی کمپین ملی شهری ایران با عنوان “گفتگوی شهری” از سوی دفتر هبیتات تهران در سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد. در این جلسه که با هدف هماهنگی جلسات آتی “گفتگوی شهری” کمپین ملی شهری برگزار شد، 17 نفر از متخصصین و فعالان اجتماعی جوان در شش حوزه فعالیتی کمپین ملی شهری ایران حضور داشتند.

_DSC0327

خانم‌ها سولماز حسینیون، نگاه تقی بیگلو، بهناز شعبانی، مهسا محرمی، شادناز عزیزی، ریحانه وحیدیان، شراره عظیمی، مهرناز عطاران، هاله نبوی رضوی، صفیه طیبی و آقایان هادی کاشانی، محمدکریم آسایش، امیرحاجی طهرانی، ایمان واقفی، عباس ثابتی‌راد، مصطفی جلیلی و محمدحسن رضوی دعوت شدگان به جلسات “گفتگوی شهری “هستند که کارگروه‌های شش گانه کمپین را تشکیل می‌دهند:

 • انسجام اجتماعی و برابری
 • اقتصادی شهری
 • توسعه فضایی
 • مدیریت شهری
 • اکولوژی و محیط زیست شهری
 • مسکن و خدمات اولیه شهری

 

_DSC0335

از چپ : هادی کاشانی-محمدکریم آسایش-نگاه تقی بیگلو-بهناز شعبانی-مهسا محرمی

_DSC0337

از راست : صفیه طیبی-امیرحاجی طهرانی-عباس ثابتی‌راد-مهرناز عطاران-شراره عظیمی

 

_DSC0343

از چپ : هاله‌سادات نبوی رضوی-سولماز حسینیون-ایمان واقفی

_DSC03354

از چپ: بهناز شعبانی-مهسا محرمی-شادناز عزیزی-ریحانه وحیدیان

_DSC0342

از راست: سیدمصطفی جلیلی- محمدحسن رضوی

کمپین ملی شهری ایران در فاز اول فعالیت خود به جمع‌آوری نظرات، ایده‌ها و پیشنهادات مردم از تمام اقشار جامعه پرداخته است. فاز دوم فعالیت کمپین ملی شهری ایران تحلیل محتوا و پردازش تخصصی نظرات گردآوری شده و تهیه مقالات موضوعی مرتبط با حوزه‌های فعالیت کمپین و به دنبال آن تهیه چشم انداز شهر دلخواه ایرانیان در افق 20 ساله است تا در فاز سوم به اجماع این سند در بین گروه‌های مختلف جامعه بیانجامد.

نشست‌های گفتگوی شهری، از جمله فعالیت‌های فاز دوم کمپین ملی شهری ایران پس از جمع‎‌آوری نظرات مردمی است. قرار است در این نشست‌ها که به مدت دو ماه در سازمان ملل متحد در تهران برگزار خواهد شد، پیش‌نویس اولیه “شهر دلخواه ایرانیان” برای ارسال به سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار تهیه شود.

نشست پاياني سلسله نشست­‌هاي شهرهاي جديد در دانشگاه تهران برگزار شد.

نشست پاياني سلسله نشست­‌هاي شهرهاي جديد با حضور دبيران علمي نشست­‌هاي پيشين و نمايندگان شرکت عمران شهرهاي جديد در تاريخ 12 خرداد 1395 در نگارخانه پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزار شد. دکتر محمدعلي کامروا، دکتر اسفنديار زبردست، دکتر محمد مهدي عزيزي، دکتر بهناز امين زاده، دکتر ميثم بصيرت و دکتر شهاب الدين کرمانشاهي از حوزه دانشگاه و مهندس محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، مهندس حبیب اله طاهرخانی معاون شهرسازی و توسعه مسکن شرکت عمران شهرهای جدید، دکتر حسین ایمانی جاجرمی دانشیار دانشگاه تهران و عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید به عنوان نمايندگان شرکت عمران شهرهاي جديد در اين جلسه حضور داشتند.

photo_2016-06-05_09-38-20

دکتر کامروا با اشاره بر اينکه دو روش صفر يا صد و روش ميانه در برخورد با مقولات شهري وجود دارد، بر نياز به بکارگيري يک روش واقع­‌گرا تاکيد کردند.

از ديدگاه دکتر امين­‌زاده ضرورت ساخت و کيفيت ساخت دو مقوله جدا از هم هستند. شهرسازي بر شهرنشيني مقدم است و نياز به افراد متخصص در حوزه‌­هاي مختلف در اين شهرها به چشم مي­‌خورد. دکتر عزيزي بر اهميت مقوله مسکن و جايگاه آن در شهرهاي جديد پرداخته و پاسخ به سوالات متعددي از جمله اهداف، مسائل، معيارها، اقشار مخاطب، الگوي مسکن، زيرساخت­‌ها، سرمايه­‌هاي اجتماعي و اشتغال را از شروط موفقيت ذکر کردند.

دکتر کرمانشاهي غلبه سواره بر پیاده را از نکات منفي سکونت در اينگونه شهرها و بررسي روند بهبود را ضروري دانستند.

دکتر بصيرت بر رويکردهاي منطقه­‌اي، ابزارسازي، گذر از تفرق به يکپارچگي، نظام تامين درآمدي و ايجاد ظرفيت براي سازمان­‌هاي مردم نهاد تاکيد کردند.

photo_2016-06-05_09-38-25

مهندس نريمان با تکيه بر اهميت نقش شرکت عمران در شهرهاي جديد، بر ظرفيت اين شهرها براي مطرح کردن ايده­‌ها و طرح­‌هاي جديد مانند شهرهاي ريل پايه اشاره کرده و زمين را عامل ايجاد انگيزه و جذب اعتبار دانستند.

مهندس طاهرخاني به دلايل عدم تحقق اهداف از جمله مکانيابي، عدم هماهنگي سياستي در سطح کلان، عدم تلفيق شهرسازي، عدم مطرح شدن ايده­‌هاي جديد و نياز به توسعه برنامه­‌ريزي شده تاکيد داشتند.

دکتر جاجرمي شهرهاي قديمي را حاصل يک فرآيند تدريجي و شهرهاي جديد را حاصل يک حرکت يکباره دانستند و سه مقوله مسکن محله مبنا، بهره­‌گريري از رويکرد مشارکتي و اعتبار شهرهاي جديد را داراي اهميت دانستند.

photo_2016-06-05_09-38-32

در انتهاي جلسه پرسش و پاسخ ميان شرکت کنندگان نشست و اعضاي پنل انجام شد و دکتر زبردست به­‌عنوان دبير علمي نشست به جمع­‌بندي پرداختند. ايشان با ذکر اين مسئله که حدود 43 سال است که کمبود يک رويکرد يکپارچه در مسائل شهري به چشم مي­‌خورد، سياست ملي شهري را راه حلي براي حل مشکلات و تحقق اهداف دانستند.

شما می‌توانید گزارش سایر نشست‌های شهرهای جدید را از لینک‌های زیر دانلود کنید :

UNESCO and UN-HABITAT hold induction capacity building workshop on seismic hazard and risk analysis

On 30 May, UNESCO and UNHABITAT kicked off a 3-day capacity building workshop, as part of a joint sub-regional project on Seismic Hazard and Risk Analysis, covering Afghanistan, Iran, Pakistan and Turkmenistan.

The Economic Cooperation Organization (ECO) and the International Institute of Earthquake Engineering and Seismology (IIEES) have been major partners of the project from the beginning.

The capacity building workshop is taking place at the ECO secretariat in Tehran and brings together four participants from Pakistan, four from Turkmenistan, four from Afghanistan, plus several Afghan students in Geo-Physics who are pursuing their studies in Tehran, as well as a number of Iranian participants and an expert from Turkey.

During the opening session, Mr. Siamak Moghadam, Chief of UN-Habitat in Iran, talked about the importance and unique character of the project, which aims at using the most recent methods and technologies for seismic hazard analysis, which will result in evaluating and re-assessing the seismicity of the four countries.

An updated assessment will be carried out on the seismic hazardous parts of two selected cities in each of the four countries and a seismic risk map will be developed for those cities, in order to enable city planners and policy makers to make sound and well-informed decisions.

photo_2016-05-31_13-41-14

Ms. Kuisch Laroche, Director and Representative of the UNESCO Tehran Cluster Office stressed that disaster risk reduction is all about choices: “The ultimate goal of this sub-regional project is to provide your countries with the knowledge, expertise and tools that will enable all of us to make wiser choices.”

The UNESCO Representative mentioned that the project fit well within UNESCO’s mid-term strategy, which states that “UNESCO will promote international collaboration on the assessment and monitoring of global changes and natural hazards, including droughts and floods and geo-hazards, as well as tsunamis; the generation and sharing of scientific knowledge leading to the understanding of natural hazards; and by the reduction of disaster risks.”

She highlighted the fact that the nature of this particular project was unique, as it was a joint effort between two UN agencies, supported by ECO and IIEES, bringing together four neighboring countries in the region.

“Today’s workshop is the first step towards implementation, which fulfills our promise that this project will capitalize on training and national capacity-building to create a well-trained and confident team of national experts who will be able to carry out the tasks of the project,” said Ms. Kuisch Laroche.

Mr. Seyed Jalaledin Alavi, Deputy Secretary-General of the Economic Cooperation Organization (ECO), underlined the strong support of ECO to the project, which covers four ECO countries, and he expressed the hope that in the future it could be expanded to also cover the remaining countries of the ECO region.

photo_2016-05-31_13-41-40

Dr. Mehdi Zare of the International Institute of Earthquake Engineering and Seismology (IIEES) spoke about the high seismic risk in the four countries and the urgent need to focus on disaster risk reduction, resiliency and sustainable development.

After the opening session, Dr. Mehmet Akdogan of UN-HABITAT introduced the different sessions of the workshop, which will focus on urban inventory (elements at risk) and database development; probabilistic seismic hazard analysis; developing seismic zoning maps and uniform hazard spectra; and earthquake risk assessment.

At the end of the training, the participants will also pay visits to IIEES and the Road, Housing and Urban Development Research Centre in Tehran.

نشست معرفی برنامه سنجش تاب آوری شهری و ایجاد هماهنگی بین سازمان های ذینفع در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران برگزار می‌شود.

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران(هبیتات)، جلسه معرفی برنامه سجش تاب آوری شهری را با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، برای 14 سازمان­ ذینفع در امر تاب آوری شهری تهران را برگزار کرد.

این نشست صبح امروز 9 خرداد 1395 با حضور و سخنرانی آقای سیامک مقدم، ریس دفتر هبیتات در ایران و آقای دکتر استاد تقی زاده قائم مقام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران به مدت نیم روز در برگزار شد.

در این نشست پس از خوشامدگویی و سخنرانی افتتاحیه، دکتر محمت آکدوگان مشاور فنی هبیتات ضمن خوشامدگویی به مدیران و ذینغعان ابتدا به تعریف مفاهیم تاب آوری شهری و تاریخچه ایجاد و شکل گیری مفهموم و برنامه مپرداخت  و پس از تشریح دستاوردهای تهران، راه پیشرو در اجرای پروژه و قوانین و مسئولیت های ذینفعان را به بحث گذاشت.

photo_2016-05-29_16-15-39

photo_2016-05-29_16-16-09

هبیتات گزارش شهرهای جهان 2016 “شهرنشینی و توسعه: آینده‌ در حال ظهور” را منتشر کرد.

wcrdی

“گزارش شهرهای جهان” جدیدترین انتشار شاخص هبیتات در زمینه توسعه شهری پایدار با عنوان ” شهرنشینی و توسعه، آینده­ در حال ظهور” منتشر شد. این گزارش ضمن تحلیل توسعه شهری جهان در 20 سال گذشته  بیان می­‌کند که دستور کار جدید شهری باید قفل قدرت تحول‌زای شهرها را بشکند.  در این گزارش آمده است که بر طبق شواهد موجود اشکال جدیدی از همکاری، مشارکت، برنامه‌ریزی، حکمروایی و تامین مالی وجود دارند که می‌توانند تغییرات مثبت را پایدار سازند. این گزارش صراحتا بین می‌دارد که الگوی شهرنشینی کنونی در بسیاری جهات ناپایدار است. این گزارش پیامی آشکار به جهانیان ابراز می‌دارد که برای پاسخ به چالش‌های زمان، الگوی شهرنشینی باید تغییر کرده و مسائلی از قبیل نابرابری، تغییر اقلیم، عدم رسمیت، ناامنی و اشکال ناپایدار گسترش شهری را باید مورد توجه قرار دهد.

شما می‌توانید این انتشارات را از اینجا دانلود کنید

همایش بین‌المللی سکونت‌گاه‌های فقیرنشین شهری با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد در سنندج برگزار شد.

همایش بین‌المللی سکونت‌گاه‌های فقیرنشین شهری، در جهت بهسازی و بازآفرینی شهری پایدار از 15 تا 17 اردیبهشت 1395 در سنندج برگزار شد. این همایش شرکت‌کنندگان بسیاری را از سراسر ایران و جهان گرد  آورده بود که از جمله آن‌ها می توان به وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، دانشگاه کردستان، هبیتات، اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه، شهرداری‌های مریوان، بانه، سبزوار و سنندج، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، مرکز مطالعه و برنامه‌ریزی شهری تهران، شورای شهر تهران، سازمان نظام مهندسی، سازمان‌های مردم نهاد و موسسات تحقیقاتی اشاره کرد.

مراسم با سخنرانی برخی روسا و معاونین سازمان‌ها آغاز شد. سیامک مقدم رییس دفتر هبیتات در ایران بیان کرد که روند شهرنشینی در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان رو به رشد است و حل مشکلات آن نیازمند برنامه‌ریزی و هماهنگی دولت، مقامات محلی، شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات، سازمان‌ها و متخصصان مختلف است. وی افزود بررسی دستورکار جدید شهری فرصتی منحصر به فرد برای توجه به چالش‌های شهری در دو دهه آینده است و توافق بر آن در کنفرانس هبیتات 3 در اکتبر 2016 در کیتو بر لزوم تعهد اعضای دولت‌ها و جوامع بین‌المللی تاکید می کند. او با معرفی آرمان‌های توسعه پایدار، اعلام کرد که لازم است تا این آرمان‌ها در سطح ملی نیز مطرح شوند و از نتایج کنفرانس حاضر در دستیابی به دستورکار جدید شهری در هبیتات 3 بهره گرفته شود.

DSC_0883

متن کامل سخنرانی سیامک مقدم را در اینجا بخوانید.

کارگاه آموزشی هبیتات در خصوص تجارب بهسازی سکونت‌گاه‌های فقیرنشین و معرفی “برنامه مشارکتی ارتقا سکونت‌گاه‌های فقیرنشین (PSUP)”، آرمان‌های توسعه پایدار و کنفرانس هبیتات 3 در روز دوم برگزار شد.

DSC_0022

در این روز خانم کرستین سومر، مدیر برنامه مشارکتی ارتقای سکونتگاه­های نابسامان هبیتات، به معرفی نمونه­ هایی از تجارب موفق هبیتات در ساماندهی سکونتگاه­های نابسامان در سراسر جهان پرداخت. او به لزوم تغییر رویکرد در ارتقای این نوع سکونتگاه­ها اشاره کرد و افزود: رویکرد “مردم در مرکز توجه” در ارتقای سکونتگاه­های نابسامان رویکرد جدیدی است که بجای نگاه صرف کالبدی به این امر از سوی هبیتات در پیش گرفته شده است.

DSC_0051

فایل ارائه خانم کرستین سومر را از اینجا دانلود کنید.

با توجه به این که در ایران در حدود 23 میلیون نفر در سکونتگاه ­های نابسامان ساکن هستند، لازم است تا با در نظر گرفتن منابع و ظرفیت‌های انسانی و فرهنگی ایران به چشم‌اندازهای مشترک و اولویت‌های شفاف توجه داشت.

به اشتراک‌گذاری تجارب در زمینه مبارزه با فقر و نابرابری‌های اجتماعی، ظرفیت‌سازی، ایجاد یکپارچگی و مدیریت خوب شهری از اهداف این همایش بوده و بر موضوعاتی چون کنترل بلایا و فقر شهری، ترویج عدالت، ایجاد تعادل بین ابعاد مختلف بهسازی، ترغیب ایده‌های جدید، بهسازی مشارکتی، امنیت مالکیت و برنامه‌ریزی یکپارچه تاکید شد.

 

هبیتات و همکاران جلسه گروه متخصصین در حوزه تامین مالی مسکن را برگزار کردند.

در هفته گذشته برنامه اسکان بشر ملل متحد با حمایت شورای شهر بارسلونا و وزارت توسعه اسپانیا جلسه گروه جهانی متخصصین را با موضوع “تامین مالی سیاست‌ها و برنامه‌های مسکن ملی: درس‌هایی برای جهان درحال توسعه” را برگزار کردند.

جلسه بر روی ارزیابی شرایط و نیز ارائه رویکردهای موفق برای آینده جهان درحال توسعه به منظور غلبه بر چالش‌های مالی اجرای سیاست مسکن و نیز چالش‌های برنامه‌ای مربوط به تامین مسکن متناسب با درآمد خانوار تمرکز داشت.

در این جلسه 40 متخصص از شش قاره جهان به بحث و تبادل بهترین تجارب خود پرداخته و بر روی مسیر آینده‌ی تامین مالی سیاست‌ها و برنامه‌های مسکن اجماع کردند.

این گروه رویکرد “مسکن در مرکز توجه” را به عنوان رویکرد جدید حوزه شهری معرفی کرده و مسکن را در مرکز دستورکارهای ملی و محلی قرار می‌دهد. این یک تغییر رویکرد از ساخت‌وساز ساده مسکن به یک چارچوب همه‌جانبه برای توسعه مسکن است که باید با روش صحیح برنامه‌ریزی شهری و نیز قرار دادن مردم و حقوق بشر در صدر توسعه شهری پایدار همراه شود.

در این جلسه کارشناس و مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی ایران نیز حضور داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جلسه به اینجا مراجعه فرمایید.

راهنمای شرکت در کنفرانس هبیتات 3

Picture1

هبیتات ۳ ، سومین کنفرانس سازمان ملل  متحد برای مسکن و توسعه شهری پایدار است که در سال ۲۰۱۶ به عنوان اولین کنفرانس جهانی سازمان ملل بعد از ایجاد دستور کار توسعه بعد از ۲۰۱۵ یا آرمان‌های توسعه پایدار برگزار می شود.  این کنفرانس موقعیتی برای شکل دادن به اجرای این آرمان‌های جدید، و ارائه راهبرد های جدیدی رو به جلو برای پاسخ به چالش ­های شهری ­شدن خواهد بود. این کنفرانس از تاریخ 17 تا 20 ماه اکتبر سال  میلادی 2016 مصادف با 26 تا 29 مهرماه سال 1395 در شهر کیتو در کشور اکوادور برگزار خواهد شد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات مربوط به نحوه شرکت در این کنفرانس و رویدادهای وابسته به آن و همچنین نحوه سفر به کشور اکوادور را با مراجعه به دفترچه راهنمای شرکت در کنفرانس هبیتات 3 تهیه شده در دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران مراجعه نمایید.  لازم به ذکر است که این راهنما با توجه به اخبار و اتفاقات جدید در هفته‌های آتی به‌روزرسانی خواهد شد.

برای دانلود دفترچه راهنمای شرکت در کنفرانس هبیتات 3 اینجا را کلیک کنید.

سومین نشست از سلسله نشست‌های سخنرانی شهری هبیتات برگزار شد.

سومین نشست از سلسله نشست های سخنرانی شهری  برنامه اسکان بشر ملل متحد  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات دانشکده علوم انسانی برگزار شد.

423823411_60730

این نشست با حضور اساتید و دانشجویان محترم تشکیل شد. پس از معرفی و پخش ویدیوی سخنرانی شهری جان کلوس، مدیر اجرایی دفتر اسکان بشر ملل متحد، اساتید دغدغه های خود را در مورد موضوعات مطرح شده بیان کردند. موضوع این ویدیو اصول شهرنشینی برنامه ریزی شده بود که بر رویکرد سه گانه ای تاکید می کند که شامل 1. قوانین و مقررات، 2. طراحی شهری، و 3. برنامه ریزی مالی می شود.

1.قوانین و مقررات که در سه حوزه زیر اعمال می‌شود:

 • فضای عمومی،
 • حقوق ساختمان سازی، و
 • استانداردهای ساختمان سازی.

2.طراحی شهری متضمن:

 • طرح فضایی،
 • طراحی فضای باز، و
 • الگوی خیابان ها می باشد.

3.برنامه ریزی مالی در شهرنشینی برنامه ریزی شده ضروری است تا فضای شهری پایدار شود، این راهبرد موارد زیر را در بر دارد :

 • بودجه،
 • سیستم مالیات حکومت محلی، و
 • منابع مالی دولت مرکزی.

ایده های کلیدی که باید در برنامه ریزی مالی لحاظ شود، اشتراک گذاری ارزش ها و تنظیم مجدد زمین هستند که عملا مثال هایی از یک موقعیت برد برد به شمار می روند.

با توجه به این مباحث اساتید به بیان نقطه نظرات خود پرداختند:

آقای احمد سعیدنیا ضمن قبول رویکرد سه جانبه مطرح شده به بررسی تفاوت های میان بافت های فرسوده و بافت های کم مسئله ی شهری با توجه به این سه رویکرد پرداخت و افزود اجرای برنامه مالی، قوانین و مقررات شهری و طراحی شهری در بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده ایران امکان‌پذیر نیست. احمد سعیدنیا وضعیت کنونی شهرهای ایران را ناشی از سه گسست اساسی دانست: )گسست بین اساتید دانشگاه 2) گسست بین مدیریت و برنامه‌ریزی شهری و 3) گسست بین شهر و منطقه

422305916_126181

فایل ارائه آقای احمدسعیدنیا را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

آقای اسماعیل شیعه نیز به آسیب‌شناسی شهرهای ایران پرداختند.

422134445_126979

خانم سیمین حناچی از سیاست زده بودن شهرسازی سخن به میان آورد و تاکید کرد که مدیریت یکپارچه شهری باید به عنوان بعد چهارم به این رویکرد سه جانبه  افزوده گردد. حناچی افزود این که هرکدام از تهیه کنندگان ، تصویب‌کنندگان و مجریان طرح‌های شهری چه میزان در وضعیت کنونی شهرهای ما مقصراند را باید در دادگاهی عادل به قضاوت نشست.

422118644_126689

آقای پویا علاء الدینی علت عدم تحقق این رویکرد سه جانبه در ایران را بی توجهی به مقوله اقتصاد سیاسی دانست. او از چرخش دو مدار در اقتصاد سیاسی ایران سخن گفت، اولین مدار مداری است که در آن پول نفت و کالا وارد می‌شود و مدار دوم مدار مصرف است که شهر بستر آن را مهیا می‌کند. ساخت و سازهای شهری و مغازه‌های کوچک شهری نمود مدار دوم مصرفی هستند. او راه رهایی از وضعیت کنونی شهرهای ایران را افزایش مطالبه‌گری شهروندان دانست.

422108295_125515

در انتها نیز حاضرین به پرسش و پاسخ با اعضای پنل پرداختند.

گفتگوی کمپین ملی شهری با “رضا کیانیان” بازیگر سینما و تئاتر

شهر دلخواه من، بدون هنر امکان ندارد.

“رضا کیانیان” متولد خرداد 1330 در تهران، بازیگر سینما و تئاتر، طراح و عکاس ایرانی است. کیانیان شاید یکی از معدود بازیگران ایرانی است که دغدغه ویژه‌ای نسبت به مسائل شهر و شهرنشینی دارد. برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در  بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر از طرح‌های خود برای آینده‌ی شهری بهتر با کمپینملی شهری ایران می‌گوید.

تعریف شما از شهر چیست ؟

من تعریفی علمى از شهر نمی توانم ارائه کنم، ولی می‌توانم شهر را در چارچوب خواسته‌هایم بيان کنم و بگويم از شهر چه انتظاراتى دارم.

پس از انقلاب صنعتی، شهر علاوه بر هويت هاى قبلی خود مفهوم جدیدی پیداکرد. و پس از انقلاب دیجیتالی حتما در هويت و مفهوم شهر تفاوت هايى ايجاد شده که من قادر به تعریف آن نیستم. امروز گستردگی مفهومى و فيزيكى شهر بسیار زیاد است و تعریف آن نیز به تبع این گستردگی پیچیده است كه حتما از عهده من بر نمى آيد.

شواهد حاکی از دغدغه شما در مورد مسائل شهری است ، چه عواملی این دغدغه را در شما ایجاد کرده است؟

  من به موضوعات مختلف علاقه مندم مثلا در دوران دانشجويى مدت ها در دفتر معماری و شهرسازی کار کردم و تقريبا مى دانم  شهرسازان چکار می کنند؟چه تحقیقاتى انجام می دهند؟ بدنبال فهم چه هستند؟و امروز به این دلیل شهر دغدغه من است که دوست دارم به محیطم، به ارتباطاتم شکل بهتر و انسانی تری بدهم.

_DSC0092_1

در شهر انبوهی از انسان ها در کنار یکدیگر با تعامل زندگی می‌کنند. این روش زندگی در واقع نیاز به تربیت خاص و قوانین خاص دارد. تهران به عنوان یک ابرشهر بی در و پیکر با گسترش بدون برنامه‌ریزی، شهرها و روستاهای كشور را می خورد و لى هضم نمی کند. مدام می‌بلعد ولى دفع نمی‌کند. و آن چنان فربه  شده که نهایتا منفجر خواهد شد.  حال فرض کنیم منفجر هم نشود و اطراف خود را هم نبلعد، اما ما در اين مجموعه بزرگ در کنار هم زندگی می کنیم و باید بتوانیم آسایش همدیگر را تامین کنیم نه اینکه برای هم مزاحمت ایجاد کنیم. در وهله اول مجموعه‌ای از قوانین وجود دارد که قانون‌گذار مقرر مى كند و دولت هم قاعدتا باید آن‌ها را اجرا کند. شهرنشین‌ها باید با این قوانین آشنا شوند. مثلا قانون ما را ملزم می‌کند که پشت چراغ قرمز توقف کنیم تا زودتر به مقصد برسیم. این یک مسئله متناقض است. توقف کن تا زودتر برسی. این را باید درک کرد و این تصور را نداشت که اگر نایستیم زودتر خواهیم رسید. چرا که همه با هم تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ایجاد گره های ترافیکی سر چهاراه ها، بایستیم. در واقع ما برای دیگران صبر می کنیم و دیگران هم برای ما صبر می‌کنند، همه برای همدیگر صبر می‌کنیم . اما برخی هستند که سر چهاراه ها نمی ایستند، بین خطوط حرکت نمی‌کنند، برای اینکه زودتر به مقصد برسند لایی می‌کشند. اما فکر نمی‌کنند که با این کارها حقوق شهروندی را زیرپا می‌گذارند. ما در مواجهه با این مسائل باید چکار کنیم. در بعضی از کشورها مثل امریکا مردم خیلی زیاد از پلیس می ترسند و اگر فشارپلیس برداشته شود کشور به هم خواهد ریخت. مانند شبی که چند سال پیش در نیویورک برق رفت. شهر غارت شد اما فردای آن شب با روشن شدن هوا و نظارت پلیس اوضاع درست شد. پس یا باید چنان فشار پلیس بالا باشد که ساکنان شهرها قواعد را رعایت کنند یا اینکه خود باید به آن حد از فرهنگ برسند که برای بهتر زندگی کردن قوانين را رعایت کنند.  ما به عنوان شهروند باید در مورد ساخت و ساز خانه هامان حقوق ديگران را رعایت کنیم، شهرداری در ساختن خیابان ها باید آسايش ما را رعایت کند، در واقع  ساختن شهر مساله سخت افزاری است و زندگی کردن در  شهر  بخش نرم افزاری شهر را تشکیل می دهد. هر دو این‌ها باید قانون مدار باشند. درکشور ما متاسفانه  خیلی از قانون استقبال نمی شود و علاقه به اجرای قانون وجود ندارد. علت آن هم این است که بسيارى از ساكنين شهر ساكن شهر نيستند! از جاى ديگر آمده اند كه در آمدى كسب كنند و بروند وبسیاری از مسئولان ما هم از اين دسته اند و قوانين شهرى را رعایت نمی کنند. این یک هرج و مرج عظیم ایجاد می‌کند که اوضاع کنونی ما را شکل داده. مثلا شهرداری اخیرا فضای سبز می سازد چرا که متوجه شده شهر بدون فضای سبز می‌میرد اما هنوز برای نماهای شهری، برای خط آسمان هیچ تعریفی وجود ندارد و آسمان روز به روز از دست ما فرار می‌کند. ما در هر خانه ای که زندگی می‌کنیم روز به روز بیش تر به عمق زمین فرو می رویم چون در اطراف ما ساختمان ها در حال بالا رفتن هستند و هیچ قاعده ای برای جلوگیری از این بالا رفتن وجود ندارد. و یا اگر قرار به بالا رفتن است باید در نقطه ای خاص بالا رود. این ها قواعدی است که شهرداری ها باید رعایت کنند. در مقابل قواعدی هست که ما به عنوان شهروند باید رعایت کنیم. قواعدی وجود دارد که نیروی انتطامی باید رعایت کند قواعدی هست که دولت باید رعایت کند و اگر همه این قواعد را بفهمند شهر ما شهری به سامان و رام خواهد بود.

_DSC0139

نقش هنرمند در این میان چیست ؟

 در دراز مدت است که هنر اتفاق فرهنگی عمیق ایجاد می‌کند. اما می توان گام های سریعتری نیز برداشت مثلا در زمان شهرداری آقای کرباسچی اولین بار بود که گلدان در خیابان ها نصب کردند و این گلدان هایی که در سطح شهر نصب می شد توسط برخی دزدیده می شد. آقای کرباسچی در برابر این مساله گفت خوب انقدر می گذاریم تا سیر شوند و دیگر این کار را نکنند و همین اتفاق هم افتاد. این وجه کار اقای کرباسچی خوب بود چون شکلی زنده به شهر می بخشد. زمانی‌که در شهر فضای سبز نباشد و فقط ساختمان و خیابان باشد، شهر مرده است و ما زندگی را روبروی چشممان نمی بینیم اما همان اقای کرباسچی اشتباه بزرگی را پایه گذاری کرد که هنوز دارد اتقاق می افتد و آن هم تراکم فروشی است. بخاطر ایجاد در آمد برای شهرداری شروع به فروختن تراکم کرد و تراکم را تا ابد می توان فروخت  و همچنان هم می فروشند و شهر را در جهت دیگر میکُشند. درست است که خرج نظافت و پارک های شهر را در می آورند ولى با تراكم بيش از حد مسله آب، آموزش، امنيت و… خيلى چيز هاى ديگر نابود مى شود !حالا نقش هنرمند اینجا چیست؟ هنرمند باید ايده پردازى كند و به دولت و مردم  زيبايى را بچشاند هنر جنگنده نیست هنر برای غلبه کردن نیست هنر برای بودن و خوب بودن، سالم بودن و ارام بودن و آسایش داشتن است. اين سلامت و آرامش را كه در زيبايى ست مى شناساند.

مثلا قرار است مشهد تا چند سال دیگر پایتخت معنوی جهان اسلام بشود.  معنویت چیست ؟ معنویت فقط مناسک دینی نيست؟ وجوه دیگری از معنویت آن چیزهایی است كه زیبایی می آفریند اگر بپذیریم که هنر معنویت است، باید ببینیم این معنویت را چگونه باید به مادیت تبدیل کرد. ، چکار باید بکنیم که آن جلوه معنوی در شهر ديدنى و قابل لمس شوند بتوان آن را دید بتوان آن را شنید بتوان آن را بویید و در نهایت در آن زندگی کرد. پس، مشهد چون قرار است پایتخت معنوی شود باید زیباترین ساختمان های دنیا در مشهد ساخته شوند، زیباترین فضاهای شهری در مشهد خلق شوند، بهترین معمارهای جهان مشهد را طراحی کنند.این سنت باید در مشهد اجرا شود كه هر معماری که در هر جای جهان ایده‌ی زیبایی برای محیط شهری دارد بیاید در مشهد اجرا کند. بهترین سالن های سینما و تئاتر باید در مشهد باشد بهترین گالری ها، بهترين و زيباترين مجسمه ها  و بهترین کنسرت ها باید در مشهد باشند . تمام  جلوه های معنوی و هنری باید آنجا باشد. زیباترین مساجد و کلیساها، کنیسه ها، اتشکده ها باید در آنجا ایجاد شوند تا هر کسی به هر دینی که اعتقاد دارد ببیند که مشهد زیباترین جایی است که می‌تواند در آن دعا کند. اینگونه مشهد می‌تواند پایتخت معنوی شود.

ولی اتقاقی که در واقعیت افتاده در مشهد عکس این است یعنی همچنان مانند تمام شهرهای دیگر ساختمان‌های بی در و پیکر، نماسازی های بی درو پیکر ، فضاسازی های بی در و پیکر، انجام می شود و هر کسی هر کاری می‌خواهد می‌کند. هرج و مرج  ضد زیبایی است ضد نظم و آرامش است، ضد امنیت است. همینطور که در تهران و  شهرهای دیگر ایران هم اتفاق افتاده و وقتی امنیت از بین می رود معنویت از بین می رود و این بحث برای همه شهرها لازم است و شهر چون موجود زنده است، مغز دارد، دل و روده، دست و پا دارد، حرکت می کند و ما هم در آن حرکت می کنیم. باید بفهمیم‌ که مغز شهر کجاست قلب شهر کجاست. خون شهر در کجاها جاری است. یعنی شهر را مثل یک موجود زنده ببینیم. لوکوربوزیه انسان را معیار می گذارد و بعد معماری را بر مبنای انسان تعریف می‌کند اگر این کار را بکنیم در واقع وجوه زيباى شهر نیز رشد می کنند و ظاهر می‌شوند. مثلا در تعاریف شهرسازی هست که هر شهروندی در عرض 20دقیقه باید به یک سینما دسترسی داشته باشد ! برای اینکه بتواند راحت برسد و استراحت کند، خوش بگذراند، پذیرایی شود، بخندد، گریه کند. تعریف سینما فقط “فیلم خوب نیست بلکه به ساختمانش به صندلی‌هایش به رفاهش به کافی شاپش و به تمام مسائلی است که به فرد یا یک خانواده حال خوب دست دهد در ضمن فیلم را هم ببینند در این نوع تعریف انسان در مركز وجود دارد یعنی باید به منٍ انسان خوش بگذرد.

IMG_1562_1

با  وجود قدمت برنامه ریزی شهری در ایران و کم رنگ بودن نقش مردم در این برنامه ریزی یعنی برنامه ریزی برای مردم به جای برنامه ریزی با مردم، مشاهده می شود که مردم نه تنها از فرایندبرنامه ریزی خارج شده اند بلکه به حاشیه شهرها نیز رانده شده اند. حاشیه‌ای که مسکن مناسب ندارد. شما در این زمینه فعالیت هایی انجام دادید، از جمله قضیه اضافه کردن “سرپناه” به عنوان سین هشتم به سفره های هفت سین ؟

چند سازمان مردم نهاد وجود دارد که برای بی خانمان ها و کارتن خواب ها فعالیت می کنند. یکی از آن ها یک مراسمی گرفت به خاطر اینکه حدود 400 بی خانمان را به زندگی برگردانده بود، با خانواده آشتی داده بود و برای آنها کار درست کردند و بدین منظور یک دورهمی گرفتند و در عین حال پول هم جمع می کردند برای فعالیت های بعدیشان. خانم بنی اعتماد در آنجا حضور داشتند و جایزه آسیا-اقیانوسیه خودش را تقدیم به آن ها کردند که بتوانند در حراجی بفروشند و درآمدش را برای كمك بردارند. بعد از آن من هم تصمیم گرفتم جوایزم را بدهم. بعد در ایسنا هم مقاله ای نوشتم و به عنوان شهروند..از هم وطنانم خواستم   برای آن‌هايى كه سر پناه ندارند آرزوی سرپناه کنیم و در سفره های هفت سین‌مان یک سین اضافه کنیم به نام سین هشتم “سرپناه”. پس از اعلام این موضوع بسیاری از دوستان سینمایی بلافاصله جوایز خودشان را اهدا کردند و به یک حرکت اجتماعی تبدیل شد. و این حرکت اجتماعی منجر شد که بقیه هنرمندان ديگر رشته ها هم بپیوندند و بعد کم‌کم از سطح ملی فراتر رفت و بزرگ تر شد. مثلا سه فضانورد روسی پیوستند و آنها هم گفتند ما مدال های خودمان را می دهیم تا شما به حراج بگذارید.

در مورد طرح “موزه شهروندی” و “خانه امن” هم توضیح می‌دهید؟

یک طرح نوشتیم برای شهرداری که یک جایی به ما بدهد تا موزه شهروندی راه‌اندازی کنیم. این موزه فعالیت های شاخص شهروندى را در خود نگه می دارد ما هم در یک طبقه کل این جوایز را می گذاریم . همانجا جایی را اختصاص بدهیم به رفتگری که یک میليارد پول پیدا کرد و بدون هیچ کم و کاستی صاحبش را یافت و پول را پس داد. این هم یک فعالیت شهروندی است و تمام فعالیت هایی که به اخلاق شهروندی کمک می‌کند را در موزه نمايش دهیم. گشتیم در منطقه 12 که در آینده قرار است بازسازی شود. چند مکان مثل حمام نواب که بازسازی شده را پيشنهاد داديم موزه کنیم.  طرح دادیم که پشت بام حمام را در آینده به سالن سینماى روباز  تبدیل می‌کنیم. در این موزه هر ماه یک فیلم نشان می دهیم و بازیگران و هنرمندان فیلم را دعوت می کنیم تا با مردم به تماشا بنشینند و چون سینمایی ها بنیان گذاربودند و همه هنرمندان حمایت کردند اصلا گردهمآیی‌های هنری را اینجا برگزار می‌کنیم . البته این طرح در فرآیند تصویب است.

این جریان سین هشتم ، سرپناه  مسئله را گسترده تر از کارتن خواب ها مى بيند. مثلا  زنی با شوهرش دعوایش می‌شود و شوهر از خانه بیرونش می کند.این زن کجا باید برود؟ سرنوشتی جز فاحشه گری برایش نمی ماند، . جای امنی برای زنان که بسیار آسیب پذیر هستند وجود ندارد.  باید جاهایی به نام خانه های امن برای خانم ها در هر محله وجود داشته باشد که اگر خانمی با این مشکل مواجه شد فورا بتواند وارد آن خانه امن شود . همان خانه امن برای بچه ها نیز قابل کاربرد است. چون بچه ها نیز در کشور ما بسیار آسیب‌پذیرند. این برنامه های ما برای “سرپناه” بود که کم کم دارد جلو می رود.

به نظر شما انجام کارهای هنری مانند ساخت فیلم ها ومستندها از سکونت گاه ها و مشکلات شهری تا چه حد در کمک به بهبود این مشکلات موثر است؟

من یک طرح به  سینماگران، تهیه کنندگان و مردم شهرک‌های تهران پیشنهاد می‌کنم. مثلا شهرك اكباتان كه دیگر شهرك نيست چون مجموعه ای است که بیشتر از شهر یزد جمعیت دارد ! اما یک سالن سینما ،يك سالن تئاتر یا گالری در آن وجود ندارد  هیچ مکان هنرى در آن وجود ندارد اگر ساکنان شهرک اکباتان یا آپادانا  بخواهند بروند سینما باید سفری انجام دهند که برایشان هزینه‌بردار است پس از خير سينما مى گذرند . الان تمام شهرک های اطراف تهران، شهرک های اقماری چه آن هایی که از قبل و زمان شاه ساخته شده اند تا پردیسی که همین اواخر ساخته شده،  تا این ساختمان های مسکن مهر هیچ کدام یک متر فضای فرهنگی ندارند. نتیجه چه مى  شود؟؟ آن‌جا پر از خشونت و فساد خواهد شد و پیامدهای وحشتناک خواهد داشت.

این شهرک های اقماری اطراف تهران مثل پاکدشت و اسلام دشت وضعیت بدتری دارند. ساکنان آن‌ها هیچ تعلق خاطری به محیط خود ندارند و تنها برایشان یک مسافرخانه موقت برای زندگی کردن است تا بیایند تهران کار کنند و شب برگردند.  در نتیجه تمام این‌ها لانه زنبور هستند برای رشد و گسترش جرم وجنایت و فساد. حال چگونه می شود جلوی این فساد و جرم و جنایت را گرفت. راهش این است که به محیط‌شان تعلق خاطر پیدا کنند. دوم اینکه حالشان خوب شود یعنی هنر هم وارد زندگیشان شود بواسطه همان ابزارهایی که قبلا ذکر کردیم.

به نظر شما راهکار  برای حساس سازی مردم و مسئولین نسبت به این مسائل چیست ؟ 

پرده ها باید برداشته شود، همه چیز باید عریان شود.  ما به عنوان شهروند باید بتوانيم مسائل اجتماعی‌مان را بیان کنیم و درخواست اجتماعی‌مان را مطرح کنیم. تکرار و نوشتن این مسائل باعث می‌شود شهروندان و سياست مداران هم آگاه شوند. بايد بتوانيم آسايش را به عنوان مطالبه مطرح کنیم.

آیا در 20سال آینده وضعیت شهرهای ما بهتر خواهد شد ؟

ما محكوم به امیدواری هستيم، باید امیدوار باشیم  که حتما همه چيز بهتر مى شود.

IMG_1567

نشست معرفی و بررسی برنامه سنجش مشخصات تاب آوری شهری(CRPP)

صبح روز چهارشنبه 9 اردیبهشت ماه دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران، نشستی جهت آگاه سازی و معرفی سنجه‌های تاب آوری شهری برای مدیران بحران مناطق شهرداری تهران و کارکنان سازمان مدیر یت یحران شهر تهران با میزبانی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار کرد.
در این نشست محمت آکدوگان مشاور فنی دفتر هبیتات در ایران با معرفی تاریخچه ای مختصر از شکل گیری City Resilience Profiling Program(CRPP) ، شروع این برنامه را با تمرکز دولت ها بر خسارات ناشی از زلزله ها و مخاطرات، در سال 2011 در کشورهایی نظیر ژاپن و نیوزلند که در حدود 380 میلیارد دلار تخمین زده شده بود، دانست.
لذا بسیاری از دولت‌ها تلاش نمودند تا بر اساس این برنامه میزان تاب آوری خور را ارزیابی کنند و برنامه های عملیاتی لازم برای تاب آور تر شدن در برابر بلایای طبیعی و انسان ساخت را تدوین و اجرا نمایند.
وی ضمن بررسی نتایج و دستاوردهای کنفرانس های استانبول در سال 1996 و کنفرانس ریو در سال 2012 از پایداری و تاب آوری شهری به عنوان دستاوردهای کلیدی آن یاد کرد و افزود: به دنبال برگزاری کنفرانس ریو این نتیجه به دست آمد که برنامه ای را در یک سری شهرها پیش ببریم که بتوان با استفاده از الگوهای آن تاب آوری را مورد سنجش قرار داد. بر اساس برنامه تاب آوری شهری، 10 شهر از سراسر جهان انتخاب شد که به عنوان نمونه مورد ارزیابی قرار گیرند و خوشبختانه شهر تهران با توجه به جمعیت زیاد و اینکه در معرض خطرات و بلایای طبیعی و غیر طبیعی زیادی است در این بین، منحصر بفرد است.
آکدوگان افزود : نکته مهم پیش از هر چیزی این است که مشکل را بشناسیم، تا زمانی که مشکل را نشناسیم قطعا نمی توانیم راه حل را پیدا کنیم. برنامه تاب آوری از سال 2013 شروع شده و قرار است در یک روند 5 ساله تکمیل و اطلاعات آن جمع آوری شود و بین سازمان ها و کشورهای مختلف به اشتراک گذاشته شود. تهران هنوز در مرحله سنجش قرار دارد و برای رسیدن به گام های دیگر این برنامه باید از این مرحله عبور کرد و در این میان همکاری و مشارکت همه بهره وران و سازمان های متولی برای پیش برد این برنامه ضروری می‌باشد.
وی گفت: مهمترین اهداف این برنامه اول این است که بتوانیم اطلاعات ، ابزارها و برنامه ها را برای تصمیم گیران و مدیران شهری در مورد تاب آوری شهری ایجاد کنیم و به آنها بگوییم این برنامه ها و ابزارها برای شناسایی میزان تاب آوری شهرها وجود دارد.
وی گفت : تاب آوری شهری این است که اگر شوکی به جامعه ای وارد می شود، نه تنها سیستم می تواند آن شوک را خنثی کند بلکه می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به عملکرد و شرایط قبلی خود بازگردد.

egfvws
همچنین در معرفی گام‌ها این برنامه وی افزود: شناسایی چهار گام اصلی دارد. گام اول، شناسایی شهر است. ابتدا یک شماره شناسایی برای شهرمان در نظر می گیریم که 7 بخش اصلی و 19 زیرمجموعه و در نهایت 96 شاخص مهم دارد. گام بعدی شناسایی ذی نفعان است که در 4 سطح انجام می شود . این که چه نوع ذی نفعانی در این پروسه وجود دارند باید جداگانه شناسایی شوند. گام بعدی تاثیر مخاطرات است. این که بدانیم این مخاطرات از چه نوعی هستند. آیا طبیعی اند یا انسان ساخت و چگونه تاثیر می گذارند. آنها هم در تقسیم بندی های مختلف به 31 گونه مخاطره و در مجموع 112 زیرمجموعه تقسیم می شود.
آکدوغان یادآور شد: گام آخر هم عناصر شهری است. ما 8 عنصر اصلی و 49 عضو زیرمجموعه آن داریم، 202 شاخص با 429 سوال وجود دارد. زمانی که تمام اینها را شناختیم تازه این اطلاعات را باید جمع آوری کنیم. این اطلاعاتی است که در مورد شهرمان داریم. آنجاست که می توانیم شروع کنیم به آنالیز و این که شهر ما در این سیستم در چه نقطه ای قرار دارد.
وی افزود در این برنامه قرار نیست شهرهای نمونه مورد مطالعه را با یکدیگر مقایسه کنیم و تنها تاب آوری هر شهر نسبت به تاب آوری شروع برنامه مقایسه می‌شود ولی می‌توان از تجارب موفق شهرهایی نظیر بارسلون با در نظر گرفتن شرایط تهران، بهره برد. زیرا در 100 سال اخیر آمار گشته شدگان در زلزله‌های ایران بیش از 106هزار نفر بوده است در صورتی که شهر بارسلون در زمینه مقاوم سازی و ساخت و ساز مقاوم در این برنامه به عنوان یکی از الگوهای موفق در زمینه تاب آوری برای افزایش عمر مفید ساختمان ها و حفظ سرمایه است.

sdf
در پایان وی از همه شرکت کنندگان در جلسه درخواست کرد که در دوره آمورشی که در راستای آموزش ابزارها و روش‌های تاب آوری شهری در خرداد ماه در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران برگزار می گردد حضور فعال نموده و نظرات و پیشنهادات خود را در راستای دستیابی به تهران تاب آورتر ارائه نمایند.
جناب آقای رامین رادنیا مدیر روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به عنوان میزبان این برنامه به معرفی برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد و پروژه تاب آوری شهری در 10 شهر مهم دنیا پرداخت.
وی افزود: : این کمپین مشخصات، اهداف، دستاوردها و در عین حال گام هایی دارد که باید طی شود تا مورد قبول واقع شده و بتواند الگویی برای شهرهای دیگر شود.

انتشارات جدید برنامه اسکان بشر ملل متحد

“Urbanization and Structural Transformation”

1

نگاهی اجمالی به کتاب :

شهرسازی پایدار به عنوان وسیله‌ای  برای تحول اقتصادی و اجتماعی ملی شناخته شده است. منظور از توسعه پایدار تحول فضاهای روستا – شهری  که منجر به تحول اقتصادی، محیط زیستی و جامعه  شهری و روستایی در عین احترام به حقوق نسل حاضر با بالاترین کیفیت بدون به خطر انداختن و کاهش استانداردهای زندگی نسل های آینده است. این تغییر ساختاری با برنامه ریزی مناسب و مکانیسم های قانونی قابل اجرا حمایت می شود و از این طریق، منجر به پیشرفت های سریع اقتصادی و توسعه عادلانه شهروندان می شود.  وقتی تحول روستایی و شهری به درستی در کنار صنعتی سازی  و فضای شهری برنامه ریزی شده مدیریت شود، منجر به دستیابی به سطوح بالای بهره وری و در نهایت، افزایش سطح و کیفیت بهتر زندگی می شود. شهرسازی پایدار موجب رشد و تکامل شهرها به عنوان هسته تغییرات و نوآوری‌ها می شود. چراکه تمرکز مردم، منابع و اقدامات، نوآوری های بشری را حمایت می کند.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ، تعدادی از کشورها بدون تغییرات بزرگ اقتصادی در زمینه  تولید و خدمات شهری شده اند. این پدیده در این مطالعه مورد بحث قرار گرفته است.

شما می توانیدنسخه انگلیسی این کتاب را از اینجا دانلود کنید.

Overview

Sustainable urbanization is known to be a vehicle for national economic and social transformation. By sustainable urbanization we mean the transition of rural-urban landscapes that structure both rural and urban economy, ecology and society in ways that reward the present generation with higher quality of life but without endangering and diminishing the living standards of future generations.

This structural shift is underpinned by proper planning, supported by enforceable legal mechanisms and, by so doing, brings about rapid economic progress and the equitable development of citizens. When rural-urban shift is properly managed alongside industrialization and planned urban space, it tends to lead to higher productivity and, eventually, rising living standards and better quality of life.Sustainable urbanization spawns cities that evolve into centres of change and innovation, mainly because the concentration of people, resources and activities support human creativity. However, research has shown that there are a number of countries that are highly urbanized without having seen a large shift of economic activity towards manufacturing and services in most developing countries. This phenomenon is discussed in this study

 ” Structural Transformation in Developing Countries: Cross Regional Analysis” 

3

نگاه اجمالی به کتاب :

تحول ساختاری به معنای تحول اقتصاد از بهره وری پایین و فعالیت اقتصادی کاربر به سمت بهره وری بالاتر و فعالیت های مهارت محوراست.نیروی محرکه برای تحول ساختاری، تغییر بهره وری در بخش مدرن است، که تا حد زیادی تحت سلطه تولید و خدمات  قرار دارد. تحول ساختاری همچنین حرکت  نیروی کار از فعالیت های کاربر به سمت فعالیت های مهارت محور تعریف می‌شود. جنبش کارگری (نیروی کار) به شدت تحت تاثیر وجود فرصت ها در بخش مهارت – محوراست. حتی اگر این فرصت ها به‌وجود آید ، نیروی کار ممکن است در صورت وجود آموزش درست به سمت یک  بخش جدید جذب شود.  بنابراین، نیروی کار موجود قبل از ورود به بخش جدید نیازمند آموزش های مناسب است. شواهد تجربی نشان می دهد که تغییر ساختاری می تواند بدون تغییرات قابل توجه در بهره وری نیروی کار انجام شود.  الگوی تغییرات ساختاری مشاهده شده در بسیاری از کشورهای آفریقایی مصداقی برای این موضوع است. در این سناریو ، تغییر در ساختار اقتصادی تا حد زیادی توسط صادرات محصولات مبتنی بر منابع طبیعی هدایت می شود.

یک مطالعه توسط همکاران وریز(Vries) در سال 2013 میلادی، تحول ساختاری در 11 بخش آفریقای سیاه را مورد تحلیل قرار داده است. این پژوهش دلایل ایستایی یا کاهش بهره وری در بخش های “مدرن” درقاره ” آفریقا” را بررسی می کند.

شما می توانیدنسخه انگلیسی این کتاب را از اینجا دانلود کنید.

Overview

Structural transformation is defined as the transition of an economy from low productivity and labour-intensive economic activities to higher productivity and skill intensive activities. The driving force behind structural transformation is the change of productivity in the modern sector, which is dominated by manufacturing and services
It is also characterized by the movement of the workforce from labour-intensive activities to skill-intensive ones. The movement of labour is severely affected by the existence of opportunities in skill-intensive sectors because, even if these opportunities exist, labour might only move to a new sector if it is properly trained to be absorbed by the sector. The existing labour force would therefore require requisite training before moving to the new sector

Empirical evidence also suggests that structural change can take place without much change in labour productivity. The pattern of structural change observed in many African countries is a case in point. In that scenario, changes in economic structure are driven largely by the export of natural resource-based products. A study by Vries et. al. (2013) analysed structural transformation in 11 Sub-Saharan African. This study analyses the reasons for stagnant or declining productivity in”modern”sectors”on”the” African”continent

فراخوان رسمی برای برگزاری رویدادهای جانبی هبیتات 3

امکان درخواست آنلاین برای سازماندهی این رویدادها تا 10 خردادماه 1395(30 می 2016) بسته خواهد شد.

دبیرخانه کنفرانس هبیتات 3 از هرگونه درخواست برای سازماندهی رویدادهای جانبی در این کنفرانس که 26-29 مهرماه 1395 (17-20 اکتبر2016) در کیتو اکوادور برگزار می‌شود، استقبال می‌کند.

رویدادهای جانبی مدتی یک ساعته خواهند داشت و فرصتی خواهند بود برای به اشتراک گذاردن دانش، داده و طرح‌­ها برای تلاش در جهت اجرای توسعه شهری پایدار در شهرهای جهان.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارسال درخواست به لینک زیر مراجعه کنید.

فراخوان رسمی برای برگزاری رویدادهای شبکه‌ای هبیتات 3

امکان درخواست آنلاین برای سازماندهی این رویدادها تا 10 خردادماه 1395(30 می 2016) بسته خواهد شد.

دبیرخانه کنفرانس هبیتات 3 از هرگونه درخواست برای سازماندهی رویدادهای شبکه‌­ای در این کنفرانس که 26-29 مهرماه 1395 (17-20 اکتبر2016) در کیتو اکوادور برگزار می‌شود، استقبال می‌کند.

رویدادهای شبکه‌­ای مدتی دو ساعته خواهند داشت و فرصتی خواهند بود برای خلق دانش، تقویت همکاری­‌ها و ارتباطات از طریق به اشتراک گذاردن ایده‌­ها برای تلاش در جهت اجرای توسعه شهری پایدار در شهرهای جهان.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارسال درخواست به اینجا مراجعه کنید.

 

گزارش جهانی “سلامت شهری” توسط هبیتات و سازمان بهداشت جهانی منتشر شد

Global Report Urban Health_ Full Report-1

 

برنامه اسکان بشر ملل متحد با همکاری سازمان بهداشت جهانی، گزارش جهانی ” سلامت شهری” را منتشر کردند.

برای حرکت جامعه جهانی بسوی توسعه پایدار، به یک مدیریت و رهبری متعهد برای شهرهای سالم‌تر نیاز است. این گزارش می‌تواند نقطه آغازی باشد برای شناسایی چالش‌های سلامتی که صدها میلیون شهروند در سراسر جهان با آن مواجه‌اند. این گزارش شواهدی از بهبود سلامتی در شهرها نشان می‌دهد که نه فقط بواسطه نظام سلامت کشورها بلکه با ایجاد محیط‌‌ های شهری بوجود آمده‌اند.

شما می‌توانید کتاب سلامت شهری را از اینجا دانلود کنید.

UN Habitat publishes Persian version of Int’l Guidelines on Urban and Territorial Planning

TEHRAN, 15 March 2016 (UNIC) – United Nations Habitat Office in Tehran has translated into Persian and published the 2015 edition of International Guidelines on Urban and Territorial Planning.
International Guidelines on Urban and Territorial Planning: Towards a Compendium of Inspiring Practices (2015) comprises a sample of 26 international experiences in urban and territorial planning that have been developed by the Guidelines Expert Group and its associated networks. It provides a cross section of inventive, ambitious and unique cases that address common issues of urban and territorial development and highlights successful examples of how urban and territorial planning can reshape countries and regions towards more sustainable development.

The need for planning cannot be over-emphasized. Urbanization is progressing rapidly and by 2050, seven out of ten people will be living in cities. Inappropriate policies, plans and designs have led to inadequate spatial distribution of people and activities, resulting in proliferation of slums, congestion, poor access to basic services, environmental degradation, and social inequity and segregation.

The International Guidelines on Urban and Territorial Planning serve both as a source of inspiration and a compass for decision makers and urban professionals when reviewing urban and territorial planning systems. The Guidelines provide national governments, local authorities, civil society organizations and planning professionals with a global reference framework that promotes more compact, socially inclusive, better integrated and connected cities and territories that foster sustainable urban development and are resilient to climate change.

This valuable book includes twelve key principles and a series of action-oriented recommendations that are based on strong evidence, inspiring practices and lessons learnt from various regions and contexts. The Guidelines emphasize the need for an integrated approach to planning and cover areas of urban policy and governance, sustainable urban development, planning components as well as implementation and monitoring mechanisms.

سومین دوره آموزشی “کاهش خطر بلایای اجزای سازه‌ای و غیر سازه ای ” با همکاری وزارت بهداشت برگزار شد.

سومین دوره آموزشی “کاهش خطر بلایای اجزای سازه­ای و غیر سازه ای در مراکز بهداستی- درمانی” با همکاری وزارت بهداشت در تاریخ 10 تا 12 اسفند ماه 1394در دانشکده بهداشت دانشکاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

این دوره آموزشی سه روزه با حضور نمایندگان دفتر فنی، مدیران گسترش شبکه، دبیران دبیرخانه کارگروه سلامت در بلایا و کارشناسان دفتر بلایا از استان­های اهواز، اصفهان، مرکزی، سمنان و قم با حضور دکتر اردلان (مشاور محترم وزیر بهداشت و ریس دفتر مدیریت بلایا وزارت بهداشت)، دکتر خراسانی (ریس کارگروه حوادث غیرمترقبه)، روز دوشنبه آغاز شد و در روز آخر با بازدید و ارزیابی خطرات اجزای غیر سازه­ای بیمارستان امام خمینی تهران به پایان رسید.

IMG_0621

IMG_0623

در این دوره همانند دو دوره گذشته، ابتدا به طرح مباحث در زمینه شناخت بلایا و مخاطرات، مکانیسم های وقوع زلزله و مخاطرات ناشی از آن، آشنایی با گسل­ها و پدیده فرونشت پرداخته شد. پس از آن دکتر آکدوغان، مشاور فنی دفتر هبیتات توضیحات کاملی در رابطه با اجزای آسیب پذیر سازه ای و غیر سازه ای ارائه کرد. در ادامه فرآیند ارزیابی و مقاوم‌سازی اجزای غیر سازه ای در ساختمان‌ها طی جلساتی توضیح داده شد.

در این کارگاه‌ها چندین کارگروه در رابطه با فرآیند ارزیابی و مقاوم‌سازی اجزای غیرسازه ای در مراکز بهداشتی درمانی تشکیل شد و در پایان کل فرایند ارزیابی اجزای غیر سازه ای در بخشی از بیمارستان امام خمینی(ره) توسط گروه­های شرکت کننده با نظارت دکتر آکدوغان صورت گرفت. مسئولان بیمارستان امام خمینی نیز از میزان آسیب‌پذیری ساختمان خوددر برابر زلزله مطلع شدند.

IMG_0635

واحدهای سیاستی 10 گانه جهت تدوین دستورکارجدید شهری کنفرانس هبیتات 3 تشکیل شدند.

برنامه اسکان بشر ملل متحد به عنوان دبیرخانه سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار(هبیتات3)  جهت تدوین پیش‌نویش دستورکار جدید شهری 10 واحد سیاستی را تشکیل داد. تهیه دستورکار جدید شهری کنفرانس هبیتات3 در یک فرآیند سه مرحله‌ای تنظیم شده است:

مرحله اول- تهیه مقالات موضوعی: این مقالات شامل خلاصه مطالبی از موضوعات مختلف تحقیقاتی، یافته‌های کلی و نیز نیازهای موجود در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار هستند. این مقالات خود مواد اولیه تدوین مقالات سیاستی در مرحله بعد را تشکیل می دهند. شما می‌توانید مقالات موضوعی کنفرانس هبیتات 3 را از اینجا دانلود نمایید.

مرحله دوم- تهیه مقالات سیاستی: بر اساس مقالات موضوعی تهیه شده، تا 31 دسامبر سال 2015 میلادی ده واحد سیاستی تشکیل شد که وظیفه تعیین چارچوب‌های سیاستی مقدماتی کنفرانس را برعهده دارند. چارچوب‌های سیاستی تدوین شده جهت دریافت نظرات و پیشنهادات دولت‌ها به کشورهای عضو ارسال و پس از دریافت دیدگاه‌های آن‌ها منجر به تکمیل و ارائه مقالات سیاستی خواهد شد که تا تاریخ 29 فوریه سال 2016 میلادی منتشر خواهند شد. این مقالات پیش‌نویس مقدماتی تدوین دستورکارجدید شهری در مرحله بعد را تشکیل می‌دهند.

مرحله سوم- تدوین و تصویب دستورکار جدید شهری : در این مرحله پیش‌نویس مستخرج از مقالات سیاستی در مجمع عمومی سازمان ملل مورد بررسی و اجماع قرار گرفته و دستور کار جدید شهری تدوین و تصویب خواهد شد.

شما می‌تواند چارچوب‌های سیاستی مربوط به واحدهای 10 گانه را از طریق لینک‌های زیر دانلود کنید.

1- حق بر شهر و شهرها برای همگان

2- چارچوب‌های شهری اجتماعی-فرهنگی

3- سیاست‌های شهری ملی

4- حکمروایی شهری، نهادسازی و ظرفیت‌سازی

5- مالیه شهری و نظام‌های مالی محلی

6- راهبردهای فضایی شهری

7- زاهبردهای توسعه اقتصاد شهری

8- اکولوژی و تاب‌آوری شهری

9- خدمات و تکنولوژی شهری

10- سیاست‌های مسکن

 

افراد، سازمان‌های مردم نهاد، سازمان های عمومی و خصوصی، اساتید و مسئولان می توانند  نظرات و پیشنهادات خود را در مورد پیشنویش مقالات سیاستی 10 گانه از طریق دفتر هبیتات ایران و ایمیل [email protected] به دبیرخانه کنفرانس ارسال نمایند.

گفتگوی کمپین ملی شهری ایران با “لوریس چکنواریان” آهنگساز و رهبر ارکستر

لوریس چکنواریان متولد مهر 1316 در بروجرد، آهنگساز و رهبر ارکستر و یکی از مشهورترین چهره های فرهنگی در ایران است. او علاوه بر آهنگسازی و رهبری، نقاش و نویسنده نیز هست. چکنواریان ارکسترهای بین‌المللی مختلفی را در سراسر جهان از جمله اتریش، بریتانیا، آمریکا، کانادا، فنلاند، ارمنستان و ژاپن رهبری کرده است. مردی که از هنرستان عالی موسیقی شروع کرد، به وین، امریکا و لندن رفت و پس از اتمام تحصیل رهتوشه هنری خود را به عنوان رئیس ارکستر اپرای ایران باز گشود. هنرمندی متین، متواضع و عاشق که پس از گذشت سال‌ها سفر به مناطق مختلف جهان اکنون در ایران و همان محله قدیمی خودش سی تیر( قوام السلطنه) زندگی می کند. هنرمندی که همواره آنطور که دلش می‌خواسته زیسته و حال از شهر دلخواهش با کمپین ملی شهری ایران می‌گوید.

3

آقای چکنواریان شما متولد بروجردید؟!!!!

بله بله من متولد بروجردم، پدرم در زندان استالین زندانی بود و بعد فرار میکنه به ایران. مادرم هم از قتل عام ترکیه فرار میکنه به ایران و در بروجرد با یکدیگر آشنا می شوند و ازدواج می کنند.

زندگی من از بچگی پر از فعالیت بوده، جاهای مختلفی سفر کردم، مدتی در اتریش زندگی کردم و  10 سال در لندن مشغول رهبری ارکستر و ضبط آثار برای شرکت RCA  مشغول بودم. بعد در امریکا 10-15 سال تحصیل کردم و استاد دانشگاه بودم. کلا از یک جا ماندن خسته میشم.

چرا بعد از این همه سال در ایران و در این محله قدیمی ساکن شدید ؟

خوب ایران کشور و فرهنگ منه. من با مردم این محله خیلی ارتباط دارم و هر موقع به خارج از کشور  سفر می­ کنم دوست دارم برگردم به محله خودم. ریشه من همینجاست، همین کوچه و پس کوچه ها. یک مدتی محیط اینجا خیلی عالی بود. پر از فعالیت هنری بود، خیلی رنگارنگ بود. ولی الان پر از موتور و ماشینه. بی قانونی موتور سواران این محیط رو خیلی خراب کرده. ولی این رو به شما بگم حدس من اینه که در بیست سال آینده گرانترین زمین های تهران اینجا خواهد بود. یک زمانی در مرکز لس آنجلس هیچکس زندگی نمی کرد. رفت و آمد مردم به مرکز لس آنجلس یک ساعت یا بیش تر طول می کشید. مرکز لس آنجلس جای امنی نبود. اما بعد مرکز لس آنجلس تبدیل به محیطی شد پر از آپارتمان و آدم های معروف و مرکز هنری دنیا که در آنجا زندگی می کردند. شما دلتان می خواهد در شهر بیاید بیرون، قدم بزنید، یه شیر بخرید، تو محلتون راه برید، با مردم سلام و احوالپرسی کنید، زندگی یعنی این. من از این محله برای آهنگسازی الهام می گیرم چرا که پر از جنب و جوشه و با بیش تر مردمان آن آشنا هستم و مردم هم منو می شناسن.

خانواده تون هم با شما زندگی می کنند؟

خیر، خانم بنده در وین هستند. پسرم ویولونیست فوق العاده ای است. الان هم سفر کرده به لندن و در سطح جهانی داره کار میکنه. یکی از پسرهام کارگردانه و  دخترم هم که دانشجوست.

پس هنر در خانواده شما ارثی هست؟

نه پدر و مادرم هیچ کدام هنرمند نبودند. اما در ارامنه سنت شده بود که در خانواده همه بچه ها حتما باید یک کار هنری بلد باشند. امکان نداشت بلد نباشند. حتما باید یا پیانو بزنند یا ویلون و…. پدرو مادر من هم با وجود مشکلاتی که داشتند طبق سنت با ما رفتار کردند. یادمه پدرم به زحمت پیانو و ویولن برای ما خریدند و من شروع کردم به ویولن زدن و خواهرم مشغول یادگرفتن پیانو شد.

شما گفتید این محله به شما الهام میده چه چیزهایی برای شما الهام بخشه؟

چون تو این محله فرهنگ وجود داره. بیش تر فعالیت های هنری تو این محدوده هستن. وقتی اینجا می آیی این فرهنگ ایرانه. می بینید؟؟!! یک جا موزه ایران باستان، یک قسمت موزه آبگینه هست، وزارت امور خارجه، میدان حسن آباد، میدان فردوسی، پست، پست و تلگرام. می بینید؟؟ تمام عناصر تمدن تهران اینجا قرار دارند. این ها هستند که به من الهام می بخشند.

پس شهر دلخواه شما شهری هست که دارای فرهنگ باشه؟

ببینید “ایران” اسم سرزمینه اسم یک ملت نیست تو این سرزمین صد و اندی فرهنگ زندگی می کنند. بگذریم که ما مذاهب مختلف هم داریم. یک عده زیادی مسلمان هستند، شیعه هستند، سنی هستند، مسیحی هستند، ولی بیش از 100 فرهنگ مختلف داریم. کرد، آذری، ارمنی، آشوری، کلیمی و بلوچ و غیره.  تهران یک زمانی یک فرهنگ داشت و بیشتر فارس بودند، خانه ها هم حالت باغ داشت با یک حیاط و یک حوض وسطش. الان مردم از فرهنگ های مختلف در تهران زندگی می­ کنند. اینطور نیست که یک فرهنگ خاصی داشته باشند. هر کس فرهنگ خودش رو داره  هرکس مطابق فرهنگ خودش در شهر رفتار می­کنه. مثلا من میرم خیابون، لر هست، کرد هست، ارمنی هست، آشوری هست، بلوچی هست، بوشهری هست. هر کس طبق فرهنگ و آداب و طرز فکر خودش زندگی می کند و رفتار می کند. با وجود اینکه گاهی مشکل سازه اما با این حال برای من بسیار زیباست. این هست که نمی توان از یک فرهنگ خاص برای همه مردم حرف زد. اما باید سعی کرد که یک وحدت در عین کثرت در رفتارهای درون شهر ایجاد کرد. الان یکی داد میزنه یکی کاغذ میاندازه. موتوری وارد پیاده رو میشه، تازه عصبانی هم هست که چرا ما هم در پیاده رو هستیم. به هر حال یک بازه زمانی 20-30 سال نیاز هست که نسل های بعدی به نظم و هارمونی برسند و مثل قبل یک فرهنگ تهران نشین به وجود بیاورند. به نظر من الان دوره گذار هست.

1

شما از نظم و هارمونی گفتید، ارتباطی بین ارکستر وشهر می بینید؟؟

شما می دانید ارکستر قوی ترین ارتش دنیاست از لحاظ نظم. نظمی که در آن همه در عرض یکی دو ساعت میلیون ها نت افقی و عمودی میزنند و اگر یک نفر خارج ازاین نظم باشه همه چیز بهم میریزه. یادم می آید یک وقتی چهار تا از ژنرالهای شوروری آمدند سر تمرین من. من به آن ها گفتم شما میدانید که این صد نفری که اینجا نشستند از ارتش شوروری شما قویترند؟! همه خندیدند. ولی بهشان گفتم ببینید من به این ارکستر میگم “یک”. همه در عرض یک صدم ثانیه باهم می نوازند. شما صدنفر از ارتش خودتان پیدا کنید ببینم اگر بگویید “یک” همه شان سر موقع تیراندازی می کنند؟ اوناپرسیدند چرا اینجوریه ؟ گفتم شما یک نفر را در عرض چند ماه سربازش می کنید اینجا نوازنده بیست سال ساز میزند تا به یک ارکستر برسد. بیست سال کجا چند ماه کجا؟ از اونجایی که اون ژنرال ها در فرهنگ و هنر و موسیقی بزرگ شدند متوجه مسئله شدند و قبول کردند. در شهر هم همینطور هست 20-30 سال زمان نیاز هست تا به یک نظم و هارمونی برسیم. شهرمان خیلی بهم ریخته هست. شما به ساختمان های بلندمرتبه در خیابان های 6 متری نگاه کنید اگر خدای نکرده یکی از این ساختمان ها بریزد هیچ کسی، هیچ آمبولانسی ماه ها و سال ها نمی تواند کمک رسانی کند.

2

پس در نهایت شهر دلخواه شما چگونه است؟

ببینید یک زیبایی در هرچیزی باید باشه، عشق باید در همه چیز باشه. شهر دلخواه من شهری است که در آن عشق و دوستی زنده باشه. دریک فیلم مستندی از من پرسیدند هنگام رهبری ارکستر از چه چیزی الهام میگری؟ من واقعیت را گفتم. گفتم که وقتی وارد سالن میشوم از چهره های مثبت و زیبا الهام می گیرم و با عشق برایشان رهبری می کنم. من وقتی از خانه بیرون می آیم به 10-20 نفر سلام می کنم.”حالت چطوره؟ خوبی؟ چیکار میکنی؟” و بقیه هم به من سلام می­کنند و با هم خوش و بش می­کنیم، شهر دلخواه من این است که تو وقتی مردم رو ببینی لبخند بزنی سلام بگی. چه بشناسی و چه نشناسی. باید حس خانوادگی در شهر وجود داشته باشه. وضعیت شهرها خوب نیست اگر همینطور ازش بگذریم که اتفاقی نمی افتد،  پس باید از الان شروع کنیم در بازسازی شهر تهران عزیزمان. و من به امید نسل آینده تهران هستم که از حاصل فرهنگ های مختلف خواهند بود.

4

Ministry of Interior and UN-Habitat Appreciate the Best Practices of Iranian Municipalities

In a 3-day event held at Kish Island on 1-3 January 2016, organised by the Municipalities and Rural Management Organization, Ministry of Interior (MRMO/MoI), and attended by hundreds of mayors and rural administrators throughout the country, the best practices of municipalities and rural administrations in 2016 were introduced. This was the first festival of Iran’s municipal best practices “Ideal City”, which aimed at the overall goal of improving living environment in Iranian cities, in accordance with standards set by UN-Habitat.  In the urban contest, four themes had been selected for 2015, namely Urban Green Space, Urban Waste Management, Urban Safety (Fire Safety), and Urban Transportation and Traffic. More than 80 projects from municipalities throughout the country had participated in the contest.  The Jury, in which UN-Habitat actively participated, could only determine four projects under three themes to meet the criteria:

 • Improving bus transport system, from the city of Qazvin
 • Urban waste management, source separation of waste and development of waste industries, from the city of Mashhad
 • Developing intelligent traffic control center in the city of Neyshabour
 • Green Space Development Plan, from the city of Mashhad

Contribution of the above projects in improving the living conditions in the respective cities were recognized and appreciated in the presence of dignitaries and senior government officials.  It is planned to prepare these projects for participation in the UN-Habitat International Award for Best Practices in 2017.

وزارت کشور و برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران بهترین عملکردهای شهرداری ها را معرفی کردند

IMG_1101

اولین دوره از جشنواره برترین عملکردهای شهرداری های کشور با عنوان “شهر ایده آل”، 11-13 دیماه سال 1394 در جزیره کیش برگزار شد. در این مراسم طی دو روز در کیش از برترین عملکردهای دهیاری­ ها و شهرداری­ های کشور با حضور مسئولان، متخصصان و کارشناسان تقدیر به عمل آمد. در این جشنواره که با همکاری سازمان شهرداری­ ها و دهیاری­ های وزارت کشور و برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران برگزار شد، بیش از 80 پروژه از شهرداری های مختلف کشور در چهار محور فضاي سبز، پسماند، آتش نشاني و ايمني  شهری، حمل و نقل و ترافيك شرکت داشتند. این پروژه­ ها بر اساس معیارهای تعیین شده توسط هبیتات شامل: اثرگذاری ملموس بر کیفیت زندگی، مشارکت، پایداری، مدیریت و توانمندسازی جوامع محلی، برابری جنسیتی و فراگیری اجتماعی، نوآوری و انتقال پذیری در کمیته داوری که هبیتات نیز در آن حضور داشت مورد ارزیابی قرار گرفتند. درنهایت چهار پروژه از شهرهای مشهد، قزوین و نیشابور در حد استانداردهای بین­المللی تشخیص داده شده و به عنوان برترین عملکرد معرفی شدند. قرار است این پروژه­ ها در جشنواره بین­ المللی برترین عملکردهای هبیتات در سال 2017 میلادی نیز شرکت کنند.

جزئیات کامل طرح ­های برتر را می­ توانید از طریق لینک­های زیر دریافت نمایید.

دومین کارگاه آموزشی ” کاهش خطر اجزای سازه ای و غیر سازه ای در مراکز بهداشتی – درمانی “

برنامه اسکان بشر ملل متحد با همکاری وزارت بهداشت دومین کارگاه آموزشی ” کاهش خطر اجزای سازه ای و غیر سازه ای در مراکز بهداشتی – درمانی ” را در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران برگزار می­ کند.

دومین دوره این کارگاه­ها با حضور مهندسین دفاتر فنی، پزشکان و متخصصان کاهش خطر بلایا از بخش درمان و دفتر کاهش بلایای وزارت بهداشت از دانشگاه­های علوم پزشکی استان­های مشهد، قزوین، شیراز و تهران فردا 5 بهمن ماه به مدت سه روز برگزار خواهد شد.

این دوره در روزهای اول و دوم به تشریح مفاهیم و مبانی مهندسی زلزله و لرزه شناسی ، آثار بلایای زلزله و مدیریت ریسک زلزله توسط دکتر مجرب استاد دانشگاه تهران و ارزیابی آسیب پذیری غیرسازه ای- مفاهیم و فرآیند، برداشت های مربوط به آسیب پذیری غیرسازه ای، کاهش خطر غیر سازه ای- مطالعه موردی، راهنمایی هایی در خصوص مقاوم سازی غیر سازه ای، ابزارهای مورد استفاده در مقاوم سازی غیر سازه ای توسط دکتر محمت امین آکدوگان، مشاور فنی دفتر برنامه اسکان بشر در ایران ارائه خواهد شد.

در سومین روز این دوره کار عملی در رابطه با مقاوم سازی غیر سازه ای در مراکز بهداشتی-درمانی توسط شرکت کنندگان با نظارت دکتر آکدوگان در بیمارستان قلب تهران واقع در خیابان کارگر شمالی برگزار خواهد شد و مخاطبین دوره پس از ارزیابی میزان آسیب پذیری اجزای غیر سازه­ای  بیمارستان گزارش کوتاهی از مرحله شناسایی تا پیشنهادات جهت مقاوم سازی اجزای سازه ای ارائه خواهد شد.

poster kargah imeni-2(2)

برگزاری دوره آموزشی برای مدیران شهرداری تهران و سازمان نوسازی شهر تهران توسط دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران

دوره آموزشي با موضوع” نوسازي پايدار شهري” ويژه مديران شهرداری و سازمان نوسازي شهر تهران با حضور ريیس دفتر هبيتات، مديران ارشد شهرداری تهران، مدیران سازمان نوسازي شهر تهران و اساتيد دانشگاه ها در تاریخ 29 دی ماه در سازمان نوسازی شهر تهران برگزار شد. جناب آقای سیامک مقدم، مدیر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، ابتدا هدف از برگزاری این دوره های آموزشی را افزایش مشارکت و ایجاد بستری برای به اشتراک گذاشتن تجارب شرکت کنندگان دانست.
قابل به ذکر است که این سومین دوره آموزشی مشترک با سازمان نوسازی شهر تهران بود که با هدف بررسی جنبه های عملی تاب آوری و توسعه پایدار شهری با مدیران شهری برگزار گردیده است.
در این دوره یک روزه ابتدا دكتر مظفر صرافي و دكتر فرزین فردانش توضیحاتی در رابطه با موضوع تاب آوري شهري و توسعه پايدار شهري ارائه کردند. پس از بررسی موضوع تاب آوری شهری و توسعه پایدار، آقاي بابک پيروز و دكتر آكدوگان نمونه هایی از نحوه تأمين مالي پروژه هاي شهري و ضرورت آن را با مدیران به اشتراک گذاشتند و در ادامه دكتر جواهري پور شيوه هاي جلب مشاركت در پروژه هاي بازآفريني شهري را توضیح داد. پس از اتمام این بخش از دوره آموزشی، دكتر مسعود مجرب به شرح مفاهيم مديريت كاهش خطر بلایا و لزوم بکارگیری آن پرداخت. در انتها، جلسه با برگزاری پنلي با حضور كليه اساتيد و شركت كنندگان و پرسش و پاسخ به پایان رسید.

photo_2016-01-21_10-14-19

حضور فعال سازمان های مردم نهاد در جلسه معرفی و هم اندیشی “کمپین ملی شهری ایران”

جلسه معرفی و هم اندیشی کمپین ملی شهری ایران با حضور نمایندگان و کارشناسان 15 سازمان و موسسه مردم نهاد در سالن کنفرانس دکتر اوز ساختمان سازمان ملل متحد در ایران برگزار شد.  در این جلسه که توسط دفتر هبیتات ایران برگزار شد، “جمعیت امام علی  (ع)” ، “باهمستان”، “موسسه پژوهشی کودکان دنیا”، “موسسه رعد”، “رخداد تازه اندیشه”، “کانون جوانان همشهرکی”، “گروه فرهنگی-اجتماعی کیانا”، “اندیشه انسان شهر”، “جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست”، ” بنیاد توسعه کارآفرینان زنان و جوانان”، “کانون کیفیت و توسعه پایدار”، “موسسه نفس”، “انجمن طرح سرزمین”، “کانون در آغوش طبیعت” و “انجمن آتیه سازان جوان ساوه” حضور داشتند.

در این جلسه ابتدا جیران کردستانی هماهنگ کننده کمپین ملی شهری ایران در دفتر هبیتات ایران ضمن خوشامدگویی هدف از برگزاری جلسه را ترسیم مسیر مشترک همکاری بین موسسات نامبرده و کمپین ملی شهری ایران دانسته و خلاصه ای از برنامه جلسه را ارائه کرد.

DSC_0014

در ادامه نمایندگان هریک از سازمان ها و موسسات مردم نهاد به معرفی خود و سازمان خود پرداخته و محمت اکدوغان مشاور فنی وکارشناس اسکان بشر دفتر هبیتات نیز به معرفی هبیتات و برنامه های آن در ایران پرداخت. او گفت: تلاش برای رفع مشکلات مردم و نیز همکاری جمعی دو ویژگی مشترک آژانس های سازمان ملل متحد و سازمان های مردم نهاد است. محمت آکدوغان اضافه کرد:ایران به سرعت در حال شهری شدن است و این شهری شدن با افزایش مشکلات همراه خواهد بود که این خود می تواند انگیزه ای برای همکاری دفتر هبیتات با سازمان های مردم نهاد باشد. محمت اکدوغان افزود تاکنون تنها پنج کمپین ملی شهری در جهان راه اندازی شده است که تنها سه کمپین به طور فعال در حال فعالیت اند. کمپین ملی شهری ایران یکی از آن ها است. اکدوغان تاکید کرد این کمپین بدون همکاری سازمان های مردم نهاد نمی تواند به نقطه هدف گذاری خود که کنفرانس هبیتات 3 است برسد. او از همه سازمان های مردم نهاد خواست تا با پشتیبانی خود از این کمپین آن را به بهترین کمپین شهری در راه رسیدن به کنفرانس هبیتات 3 تبدیل کنند.

_DSC0062

در ادامه احمدرضا شمس مدیر پروژه کمپین ملی شهری ایران در دفتر هبیتات ایران به معرفی بستر این کمپین برای استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های سازمان های مردم نهاد پرداخت. او گفت این کمپین با مدیریت مشترک دفتر هبیتات ایران و کمیته ملی اسکان بشر مستقر در سازمان ملی زمین و مسکن مدیریت می شود و هردو این سازمان ها مصمم هستند که کمپین فعالیتی بلند مدت داشته و بعد از هبیتات 3 نیز به فعالیت خود ادامه دهد چرا که دو فاز از سه فاز فعالیتی این کمپین برای بعد از کنفرانس هبیتات 3 در نظر گرفته شده است. شمس افزود این کمپین به دنبال معرفی شهر دلخواه ایرانیان به سومین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسکن و توسعه شهری پایدار است و محوریت کار خود را استفاده از نظرات و پیشنهادات مردمی از همه اقشار قرار داده، بنابراین نقش سازمان های مردم نهاد که با اقشار مختلف جامعه از جمله زنان، کودکان، سالمندان و آسیب مندان یا توانیابان در ارتباط اند نقشی محوری است. او افزود تاکنون در حدود 100 نظر و ایده برای بهبود شهرها به کمپین ملی شهری ارائه شده که در بین آن ها توجه ویژه ایرانیان به دو مقوله پیاده مداری و نیز هویت شهرها بارز است.

_DSC0066

در ادامه نمایندگان سازمان ها و موسسات مردم نهاد به بحث و تبادل نظر پرداخته، انتقادات و پیشنهاداتی برای پیشبرد اهداف کمپین ارائه کردند.

ژینوس تقی زاده نماینده “موسسه نفس ” از لزوم آموزش مردم پیش از ترسیم شهر دلخواهشان گفت و افزود “بدون آموزش، مردم به موضوعات محدود و مشابهی اشاره می کنند.”

_DSC0050

ندا شمس  نماینده “بنیاد توسعه کارآفرینان زنان و جوانان”  نیز بر گسترش جغرافیایی فعالیت کمپین تاکید کرد و افزود برای اینکه تصویر شهر دلخواه ایرانیان درست و واقعی تر جلوه داده شود باید نظرات شهروندان سایر شهرها و نقاط دورافتاده را نیز جویا شد.

_DSC0048

فاطمه شعبانی نماینده “کانون کیفیت و توسعه پایدار” ضمن درخواست از کمپین  برای معرفی تاثیرات کنفرانس های هبیتات بر کشورهای مختلف از ضرورت دعوت از تصمیم گیران و مدیران شهری در جلسات کمپین اطلاع دادند. شعبانی افزود با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی امکان ارتباط به شهرهای مختلف برقرار است و سازمان های مردم نهاد می توانند این امکان را برقرار کنند.

_DSC0043

اکرم امینایی نماینده “موسسه پژوهشی کودکان دنیا” نیز پیشنهاد کردند تاکنون سازمان های مردم نهاد فعالیت ها و طرح های بسیار خوبی را به انجام رسانیده اند که در اولین گام می توانند در اختیار کمپین ملی شهری ایران قرار دهند.

DSC_0025

مهرناز عطاران “نماینده جمعیت امام علی” نیز بر لزوم ساده سازی ادبیات شهری در فعالیت های کمپین ملی شهری در شبکه های اجتماعی تاکید کردند. عطاران افزود باید فعالیت های اشاعه ای کمپین برای مردم عام قابل فهم باشد.

_DSC0040

آذر تشکر نماینده “رخداد تازه اندیشه” گفت: راه اندازی یک کمپین شهری در جامعه ای که کنشگری شهری وجود ندارد کار دشواری است. او  نیز بر لزوم آموزش پیش از جمع آوری نظرات مردم در مورد شهر دلخواهشان تاکید و پیشنهاد کرد طرح گفتگوهای متمرکز با حضور مردم می تواند به این امر کمک کند.

_DSC0087

آرمین نوربخش نماینده “کانون جوانان همشهرکی” با تاکید بر لزوم یادگیری اجتماعی از طرح جلسات گفتگوهای متمرکز استقبال کرد. او افزود این جلسات باید ساختارمند شوند.

DSC_0033

علی طیبی نماینده ” باهمستان” نیز از امکان نظارت و ارزیابی کیفی طرح های سازمان های مردم نهاد توسط آژانس های سازمان ملل برای پیشرفت فعالیت های آنان گفت.

_DSC0052

در انتها نیز احمدرضا شمس ضمن استقبال از انتقادات و پیشنهادات ارائه شده گفت: گزارشی که در نهایت پس از اجماع در مجمع ملی شهری ایران به کنفرانس هبیتات 3 ارسال می شود در تدوین دستور کار جدید شهری مورد استفاده قرار گرفته و سران کشورها به اجرای این دستور کار متعهد خواهند شد. جیران کردستانی نیز افزود کمپین بدنبال رفع همه مشکلات شهری نیست بلکه فراهم کردن بستری برای دریافت پیشنهادات مردم در مورد مشکلات شهری، خود گام مهمی برای افزایش کنشگری شهری است. در نهایت شرکت کنندگان بر اجرای طرح گفتگوهای متمرکز به عنوان زمینه همکاری مشترک بین سازمان های مردم نهاد و نیز کمپین ملی شهری ایران اجماع کردند.

دوره آموزشی “نوسازی پایدار شهری” برای مدیران

برنامه اسکان بشر ملل متحد با همکاری سازمان نوسازی شهر تهران، دوره آموزشی نوسازی پایدار شهری برای مدیران شهری برگزار می­‌کند. این دوره یک روزه که در تاریخ 29 دی ماه 1394 برگزار می­ شود، زیر موضوعات این دوره آموزشی شامل موارد زیر است:

 • تاب­ آوری شهری و توسعه پایدار شهری
 • تامین مالی پروژه­ ها،مفاهیم و ابزارها
 • مشارکت جامعه در پروژه های نوسازی و بازسازی شهری
 • کاهش خطر بلایا

این موضوعات در قالب سخنرانی توسط اساتید در نیمه اول روز مطرح و در پنل به بحث و بررسی این موضوعات پرداخته می­‌شود.

اساتید این دوره جناب آقای دکتر فرزین فردانش، دکتر صرافی، دکتر جواهری پور، آقای بابک پیروز و دکتر مجرب و دکتر آکدوگان می­‌باشند. این دوره در سالن جلسات سازمان نوسازی شهر تهران برگزار خواهد شد. شما می‌توانید برنامه این دوره را از اینجا دانلود کنید.

“Structural and Non-Structural Hazard Mitigation of Health Facilities”

The first national training on “Structural and Non-Structural Hazard Mitigation of Health Facilities” , conducted by UN-Habitat and Department of Disaster and Emergency Health (Ministry of Health and Medical Education), commenced on 11 January 2016 at Tehran University Medical Sciences Faculty. This Training continues for three days. Iran’s National Institute of Health Research, Disaster Risk Management office at Health Ministry, Health Working Group on Unexpected Hazards, Iran’s Hazards Management and Medical Emergencies Centre, Physical Resource Development and Reconstructive office of Ministry of Health and Medical Education are all participating in the training. Thirty mid to senior level officials and technical experts, including managers from Risk Mitigation Departments and Deployment Networks from Tehran, Tabriz and Hamedan are attending this training. The training was opened by Dr. Ali Ardalan, Advisor to Deputy Minster and Disaster Risk Management Office Director, and Siamak Moghadam, Chief of UN-Habitat Tehran office. According to Dr. Mehmet Akdogan, Human Settlement Officer and Technical Advisor, the goal of the training is “Increasing Structural and Non-structural protective index in health units in Iran and improving the capacity of staffs in Health and Sanitation area” . Two more sessions are programmed in the first quarter of 2016.

photo_2016-01-12_10-50-46

photo_2016-01-12_10-51-02

sedf

pic1
pic1

حوزه های کاری