فرصت شغلی: دستیار پروژه (خطر و آسیب پذیری) در دفتر هبیتات تهران

 

دستیار پروژه – خطر و آسیب پذیری

دفتر هبیتات تهران به مدت۱۲ ماه ۲ نفر دستیار پروژه (خطر و آسیب پذیری) می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

Programme Associate/Risk and Vulnerability 1

Programme Associate/Risk & Vulnerability 2

متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۴ فروردین ۱۳۹۷ می‌باشد.)

 

فرصت شغلی: مدیر پروژه در دفتر هبیتات تهران

 

مدیر پروژه

دفتر هبیتات تهران به مدت۱۲ ماه مدیر پروژه می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۴ فروردین ۱۳۹۷ می‌باشد.)

فرصت شغلی: دستیار پروژه (توسعه ظرفیت و آموزش) در دفتر هبیتات تهران

 

دستیار پروژه – توسعه ظرفیت و آموزش

دفتر هبیتات تهران به مدت۱۲ ماه دستیار پروژه (توسعه ظرفیت و آموزش) می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۴ فروردین ۱۳۹۷ می‌باشد.)

فرصت شغلی: دستیار پروژه (کاهش مخاطرات غیر سازه‌ای) در دفتر هبیتات تهران

 

دستیار پروژه – کاهش مخاطرات غیر سازه‌ای 

دفتر هبیتات تهران به مدت۱۲ ماه دستیار پروژه (کاهش مخاطرات غیر سازه‌ای) می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۴ فروردین ۱۳۹۷ می‌باشد.)

 

فرصت شغلی:دستیار پروژه (دستورالعمل‌ها و استانداردها) در دفتر هبیتات تهران

 

 

 

دستیار پروژه – دستورالعمل‌ها و استانداردها

دفتر هبیتات تهران به مدت۱۲ ماه دستیار پروژه (دستورالعمل‌ها و استانداردها) می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۴ فروردین ۱۳۹۷ می‌باشد.)

 

اسامی برندگان دوره یازدهم جایزه بین المللی دبی برای بهترین روش ها برای بهبود محیط زندگی

برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد به همراه شهرداری دبی اسامی برندگان جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی را اعلام کردند. این جایزه ایده‌های برجسته‌ای را که تاثیر بسزایی در توسعه شهری پایدار داشته واولویت‌های دستور کار جدید شهری را مد نظر قرار دادند را اعلام کرده است. این برندگان عبارتند از:

 

۱. برنده بهترین عملکرد در حوزه سیاست ملی شهری: “ما فراگیران شهری هستیم” از شهر جنین آستود- از کشور مراکش.

 

۲. برنده بهترین عملکرد برای مشارکت در بهسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی: “توانمندسازی و رویکرد توسعه‌ای یکپارچه برای بهسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی”  – از کشور سوئیس.  

 

۳. برنده بهترین عملکرد انتقالی در سطح محلی –  مانند توسعه مجدد شهر و طراحی مجدد فضای شهری: “سیستم حیاط محصور برای مدیریت فضاهای عمومی”-  از کشور کنیا.

 

۴.  برنده بهترین عملکرد انتقالی پایش سازوکارهای دستور کار جدید شهری و اهداف توسعه شهری پایدار: “نظارت بر رفاه و پایداری شهری در ۱۵۳ شهرداری‌های کشور مکزیک” – از کشور مکزیک.

 

۵. دو برنده جایزه بخش خصوصی برای کمک به آمایش سرزمین، برنامه‌ریزی و طراحی شهری:

 

۱.۵.  “استفاده از سنجاق برای ساخت فضاهای عمومی فراگیر و  امن‌تر”  – از کشور هند.

۲.۵.  “سه فضای عمومی برای افزایش انعطاف پذیری جامعه” – از کشور هائیتی.

 

۶. دو جایزه انفرادی برای کمک به اقتصاد شهری و امور مالی شهرداری:

 

۱.۶. “شهر پاک توسط اقتصاد سبز” – آقای سام نگومبا – از کشور کنیا.

۲.۶. “کاپو – تجزیه و تحلیل دوچرخه سوار‌ها برای شهرهای هوشمند” – آقای ایوان پائز- از کشور شیلی.

 

۷.  دو برنده در حوزه تحقیقات دانشگاهی (در زمینه قانون‌گذاری، ضوابط و مقررات و نظام حکمروایی):

 

۱.۷. “بهسازی قوانین شهری در آفریقا: راهنمای کاربردی” – از کشور آفریقای جنوبی

۲.۷. حساس کردن زمین نسبت به اقلیم: “پروژه ای برای افزایش انعطاف پذیری شهرها در برابر سیل با برنامه‌ریزی کاربردی زمین با توجه به تغییرات اقلیمی” – از کشور فیلیپین.

 

انتشار کتاب مقالات کتیو و دستورکار جدید شهری

 

کتاب مقالات کتیو و دستوکار جدید شهری به بحث در مورد شرایط گذشته می پردازد و همزمان عرصه جدیدی برای تحقیقات ارائه می‌دهد. این کتاب در برگیرنده گستره‌ای از موضوعات شامل معماری، برنامه‌ریزی و طراحی شهری، مقرارت مالکیت زمین، مدیریت آب و فلسفه محیط زیست است. مقالات کتیو و دستوکار جدید شهری شامل چشم‌اندازهایی است که پایه‌های منشور آتن را مورد نقد قرار می‌دهد. این کتاب گرایش‌های جدید و به روز را شناسایی کرده و مفاهیم جدیدی در مورد شهرسازی معاصر ارائه می کند.    

 

برای تهیه کتاب اینجا کلیک کنید. 

 

فراخوان مسابقه گوانگژو ۲۰۱۸

 

جایزه گوانگژو برای معرفی ایده‌های نو در سیاست‌‌های عمومی، پروژه‌ها، مدل‌های تجاری و اقدامات انجام شده توسط شهرها و مناطق مختلف جهان است. هدف این جایزه تاکید بر اهمیت نوآوری بخش دولتی در ارتقاء شهرها و مناطق  پایدار و ارتقاء کیفیت زندگی برای شهروندانشان است. چهارمین دوره جایزه دوساله گوانگژو در سال ۲۰۱۸ بر راهکارهای جدید دولت‌های محلی که در راستای دستیابی به توسعه پایدار و اعمال تعهدات دستورکار جدید شهری که برای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان است تمرکز ویژه‌ای دارد. دستورکار جدید شهری موضوع و دستورالعمل این مسابقه است. در دستورکار جدید شهری بر برنامه‌ریزی و طراحی شهری، تامین مالی توسعه شهری، دسترسی به مسکن، خدمات و زیر‌ساخت‌های در توان خانوار تاکید ویژه‌ای شده است.

 شرکت در این مسابقه برای همه کشورها آزاد است. ایده‌های ارائه شده باید یا درحال انجام بوده ویا به تازگی تمام شده باشند. همچنین باید شواهد و مدارکی دلالت کننده بر تاثیر قابل توجه و یا موفق در رسیدن به اهداف برگزاری مسابقه داشته باشند. ایده‌های ارائه شده بر اساس معیارهای نوآوری، تاثیرگذاری، قابلیت تکرار و انتقال پذیری ایده و اهمیت آن توسط گروه تخصصی مورد سنجش قرار می گیرند. پیشنهاد می شود که شرکت کنندگان برای تکمیل مدارک ارسالی علاوه بر ارائه ایده مدارکی مانند عکس، نقشه، ویدیو، طرح‌های گرافیکی‌، مقاله‌های چاپ شده در روزنامه‌ها، مجله‌های علمی و غیره از آن را نیز ارسال کنند.   

در هر دوره از این مسابقات ۵ نفر به عنوان برنده اعلام می‌شوند و که هر یک از آنها جایزه ای به مبلغ ۲۰ هزار دلار دریافت می کنند. شرکت‌کنندگان مسئول اصالت و مشروعیت فرم های تکمیل شده و سایر موارد ارسال شده از جمله ایده‌هایی که ارائه می دهند هستند.  

سازمان شهرهای متحد و دولت‌های محلی (UCLG)، انجمن متروپلیس و شهر گوانگژو جمهوری خلق چین از سال ۲۰۱۲ برگزار کنندگان این مسابقه هستند و همه شهرها و مناطق را تشویق می‌کند که پروژه‌های خود را پس از ثبت نام آنلاین در لینک زیر تا تاریخ ۹ مرداد به ایمیل  [email protected] ارسال کنند.

وب سایت  جایزه گوانگژو:

http://www.guangzhouaward.org/en/index.html

لینک ثبت نام:

https://goo.gl/w1tcgy

 

برندگان یازدهمین دوره جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی اعلام شدند

برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد به همراه شهرداری دبی اسامی برندگان جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی را اعلام کردند. این جایزه ایده‌های برجسته‌ای را که تاثیر بسزایی در توسعه شهری پایدار داشته واولویت‌های دستور کار جدید شهری را مد نظر قرار دادند  را شناسایی کرده است. در مجموع ۱۰ برنده در ۵ گروه  مختلف معرفی شدند.

دوره یازدهم این جایزه به وسیله یک همکاری طولانی مدت وموفق پایان یافت. در کل ۳۵۹ ایده از ۸۹ کشور دریافت شد. این امر نشان دهنده افزایش ۵۶ درصدی تعداد شرکت کنندگان نسبت به آخرین دوره این جایزه در سال ۲۰۱۴ است.  

برندگان این جایزه از کشورهای مراکش،سوئيس، کنیا، مکزیک، هند، هائیتی، شیلی، آفریقای جنوبی، و فیلیپین بودند و نمایندگان بخش‌های مختلف ملی و منطقه‌ای، مقامات محلی و نهادهای ذیربط، سازمان‌های غیر دولتی، نهادهای محلی،‌ موسسات تحقیقاتی و علمی، نهادهای خصوصی و عمومی و افراد مستقل را شامل می شوند.

منتخبین به یک مراسم اهدای جوایز در دبی که توسط شهرداری دبی برگزار خواهد شد دعوت خواهند شد تا بتواند تجارب و موفقیتشان را با مخاطبان گسترده تری به اشتراک بگذارند .

نهمین مجمع جهانی شهری خاتمه یافت

 

نهمین مجمع جهانی شهری، با اقدامات عملی بسیاری برای اجرای دستور کار جدید شهری خاتمه یافت.

دستور کار جدید شهری یک قاعده کلی برای همه اقشار مردم است. ۲۲۰۰۰ نفراز ۱۶۵ کشور در این مجمع شرکت کردند. در میان این شرکت کنندگان بیش از ۱۰۰ وزیر و معاون وزیر حضور داشتند که در مورد گام های اجرایی بنیادی و چگونگی همکاری برای ساختن شهرهایی برای همه تا سال ۲۰۳۰  با هم گفتگو کردند.

دهمین مجمع جهانی شهری در سال ۲۰۲۰ در ابوظبی، امارات برگزار خواهد شد.

 

بيانيه نهمين مجمع جهاني شهري، كوالالامپور

We, the participants of the Ninth session of the World Urban Forum — representing  national, subnational and local governments, parliamentarians, civil society, older persons, women, youth, children, persons with disabilities, grassroots groups, indigenous peoples and local communities, private sector, foundations and philanthropies, international and regional organizations, academia, professionals and other relevant stakeholders — gathered in Kuala Lumpur, Malaysia, to localize and scale up the implementation of the New Urban Agenda as an accelerator to achieve the Sustainable Development Goals.

Led by a strong spirit of collaboration, creativity and innovation, we share our aspirations for the future of Cities 2030 as the Cities for all where no-one and no place is left behind.

To this end, we call for the deployment of all efforts, means and resources available towards the operationalization of the concept of cities for all, ensuring that all inhabitants, of present and future generations, without discrimination of any kind, are able to inhabit and produce just, safe, healthy, accessible, affordable, resilient and sustainable cities and human settlements to foster prosperity and quality of life for all.

We believe that global, regional, national and local implementation frameworks of the New Urban Agenda being formulated since its adoption should be supported by key enablers capable of unlocking positive transformation, such as:

 • Strengthening the role of subnational and local governments, urban governance systems that ensure continuous dialogue among different levels of government and participation of all actors, and increasing multilevel and cross-sectoral coordination, transparency and accountability.
 • Encouraging sharing of creative solutions and innovative practices which enable a shift in mindset necessary to drive change.
 • Building inclusive partnerships and strengthening age and gender responsive environments to ensure meaningful participation and engagement at all levels.
 • Adopting integrated territorial development, including through appropriate urban planning and design instruments, to ensure sustainable management and use of natural resources and land, appropriate compactness and density, diversity of uses, and revitalization of cultural heritage.
 • Deploying monitoring and reporting mechanisms, including assessment of impacts, that encourage best practices for effective policy making.

We draw attention to the persistent challenges faced by our cities and human settlements, such as:

 • Limited opportunities and mechanisms for youth, women and grassroots organizations, as well as other civil society organizations, local, subnational and national governments, international and regional bodies to work together in planning, implementation and monitoring;
 • Inequitable access to the city, including to decent jobs, public space, affordable and adequate housing and security of land tenure, safe, efficient and accessible public transport and mobility systems, infrastructure and other basic services and goods that cities offer;
 • Insufficient protection from human rights violations, including forced evictions, and inadequate inclusion of people living in poverty, persons with disabilities and other disadvantaged groups in urban planning, design, and legislation processes;
 • Gender inequalities in urban economic and leaderships spheres.

We recognize that today we face emerging challenges that require urgent actions, including:

 • Recognizing that crises are increasingly urban, which calls for inclusive urbanization tools adapted to local contexts and to the nature of natural and human made disasters and conflicts, as well as to guide humanitarian assistance, fast track recovery, and contribute to building and sustaining peace.
 • Managing the complexities of increased migration into cities, at all levels, leveraging positive contributions of all and using more inclusive planning approaches that facilitate social cohesion and create economic opportunities;
 • Understanding the impact of new technologies and potential of open and accessible data, which require governance and design models that help to ensure no one is left behind;
 • Addressing growing social and cultural inequalities, lack of access to economic opportunities, that are increasingly manifested in cities.
 • Responding to environmental degradation and climate change concerns.

Actionable recommendations

We, the participants of the WUF9, leveraging the advantage of the Forum, which convenes thousands of decision makers, key actors, stakeholders and communities, generated a wealth of ideas.

We encourage the acceleration of the implementation of the New Urban Agenda through:

Frameworks

 1. Encourage the formulation of implementation frameworks for the New Urban Agenda at all levels, including monitoring mechanisms, providing a coordinated space for an effective contribution from all stakeholders, aligning to the efforts and actions of the 2030 Agenda and other international, regional, national, subnational and local development frameworks.
 1. Support the creation and consolidation of inclusive platforms and agendas for dialogue among all levels of government, decision makers and stakeholders such as regional, national and local Urban Forums and committees that can strengthen policy review and assessment of impacts. These can also foster exchange of experiences and cooperation, as well as scaling up voluntary commitments and actions from all partners.
 1. Further develop and advocate for integrated territorial development, which includes integration of sectoral policies, institutions and investment; integration among the different spheres of government; spatial integration across the urban-rural continuum; improved coordination across actors; and enhanced alignment of national, subnational and local policies with international agendas.
 1. Adapt innovative and robust mechanisms for the diversification and expansion of the means of implementation, to cater for complex and integrated approaches promoted by the New Urban Agenda. Technological innovations and improvements, research, capacity building, technical assistance and partnership development, among others, may require enhanced resourcing.

Governance and partnerships

 1. Adopt multiple collaborative governance mechanisms that actively engage national, subnational and local governments, all groups of society, including youth, women and grassroots organizations and particularly the excluded, vulnerable and disadvantaged groups. This work in solidarity is critical to promote more buy-in and co-responsibility in the activities towards sustainable urban development, and to ensure the sustainability of the results.
 1. Promote multi-stakeholder constituency-based coalitions to use the implementation of the New Urban Agenda to better prevent, prepare, and respond to urban crises.

Innovative solutions

 1. Foster a culture of creativity and innovation to be embedded in the way cities and human settlements operate.
 1. Develop monitoring and data collection mechanisms, including community generated data, to enhance availability of information and disaggregated and comparable data at city, functional urban areas and community levels. This would promote informed and evidence-based decision making and policy formulation, assessing progress and impact at all levels.
 1. Create an enabling environment and develop capacities for scaling up of good practices including municipal finance, sustainable private and public investments in urban development and job creation, and generating value while advancing the public good.
 1. Adopt accessibility and universal design as core principles into national, subnational and local action plans for implementing the New Urban Agenda through inclusive, accessible and participatory processes and consultations.

We, the participants of the Ninth Session of the World Urban Forum, recognize the value of the Forum convened by UN-Habitat as an inclusive platform to collect inputs from a broad range of stakeholders and to feed these into annual and quadrennial reporting on progress in the implementation of the New Urban Agenda.

We call to further develop the role of UN-Habitat as a focal point in the United Nations system to support all countries and mobilization of stakeholders in the implementation, follow up and review of the New Urban Agenda, including through scaled up normative support.

We thank the Government of Malaysia, the City of Kuala Lumpur, and UN-Habitat for organizing the Forum, and commit to provide continuous cooperation to the next hosts, the Government of the United Arab Emirates and the city of Abu Dhabi.

Kuala Lumpur, 13 February 2018

بازآفرینی شهری، خواست عمومی، با اراده ملی و مشاركت همگانی در جهت ارتقاء كیفیت زندگی

 

محمد سعید ایزدی: تشكیل ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور رئیس جمهور نویدبخش شروع دوره جدیدی از اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری است.

سیاست نوینی كه در آغاز دولت یازدهم از سوی مقام عالی وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به چالش كیفیت زندگی و زیست پذیری شهرها معرفی و با تلاش های صورت گرفته خانواده وزارت راه و شهرسازی بویژه همكاران ارجمند شركت عمران و بهسازی شهری ایران به یك برنامه جامع ملی تبدیل و از سال نود و پنج به مرحله اجرا رسیده است.

سیاست بازآفرینی شهری به حق كارآمدترین و ضروری ترین سیاست شهری در حوزه شهرسازی است كه ضمن توجه به چالش های شهرهای كشور بر استفاده از ظرفیت‌های درونی شهرها تاكید دارد. این سیاست نوین پنج مرحله كلیدی را پشت سر گذرانده و با برخورداری از یافته های حاصل از هر مرحله بستری اجرایی برای تحقق برنامه های این سیاست را فراهم كرده است:

 • سند ملی بازآفرینی شهری

در آغاز دولت یازدهم، تدوین سند ملی بازآفرینی شهری (سند ملی احیاء، بهسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری) در دستور كار وزارت خانه قرار گرفت و در سال ١٣٩٣ به تصویب هیات وزیران رسید. این سند ضمن فراهم كردن ابزارهای قانونی اجرای سند، به تبیین رویكرد مواجهه با معضلات موجود در محلات ناكارآمد شهری می پردازد. سند ملی، با تاكید بر مشاركت همه جانبه ساكنین، ضرورت ایفای نقش كلیدی شهرداری ها، توجه به تفاوت‎های موجود در گونه‎های مختلف، محله محوری و همه جانبه نگری بویژه توجه به ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و كالبدی محلات و در نهایت ایجاد یك شبكه همكاری مشترك بین كلیه دستگاه های دخیل را مورد تاكید قرار می دهد.

 • ستاد ملی بازآفرینی شهری

وجود دستگاه‎های متعدد و عدم وجود هماهنگی‎های بین بخشی به عنوان یك معضل جدی در ساختار مدیریت كشور در سند ملی مورد توجه قرار می‎گیرد و تشكیل ستادی متشكل از نمایندگان بیست دستگاه اجرایی را پیشنهاد می‎دهد. با تشكیل این ستاد در سه سطح ملی، استانی و شهری، شبكه همكاری بین دستگاه‎های مختلف دخیل شكل می‎گیرد كه ضمن هم‎راستا سازی برنامه‎ها و منابع، به ارائه برنامه و اولویت‎های اجرا در سطوح مختلف می پردازد.

 • برنامه ملی بازآفرینی شهری

با شناسایی جامع صورت گرفته در ٥٤٣ شهر در سه گونه مورد بررسی، ٢٧٠٠ محله در وسعتی بالغ بر ١٤٠ هزار هكتار مورد شناسایی، برنامه ریزی و اولویت بندی قرار می‎گیرد. این برنامه ملی برای نخستین بار ضمن توجه با ابعاد كلان و سیاست های توسعه ملی و منطقه‎ای، به برنامه‎ریزی از سطوح محلی، شهری و در نهایت استانی تاكید دارد. ستادهای استانی، ضمن تعیین و تعریف محلات هدف برنامه‎های بازآفرینی شهری، به معرفی اولویت‎ها، برنامه اقدام در هر محله، تقسیم كار بین دستگاه‎های مختلف دخیل و معرفی پروژه‎های پیشگام و محرك توسعه پرداخته‎اند.

 • ابزارهای مالی و نهادی تحقق برنامه ملی بازآفرینی شهری

همكاری همه جانبه دولت و مجلس زمینه ساز تعریف و توسعه منابع لازم در ردیف‎های بودجه عمرانی كشور گردید. تسهیلات بانكی با تنوع و سقف قابل قبول و نرخ سود شش درصد برای اولین بار در كشور از طریق یك نظام پس انداز و كمك‎های دولت و نیز امكان بهره‎گیری از صندوق ملی توسعه، ابزارهای نوین مالی در تحقق برنامه‎های بازآفرینی شهری هستند. تعریف و تشكیل دو نهاد تاثیر گذار “توسعه گر” به عنوان نهاد مجری برنامه و نهاد “تسهیل گر” به عنوان ركن برقراری ارتباط بین ساكنان و دولت و شهرداری‎ها نیز بعنوان حلقه ساختاری و تشكیلاتی تعریف و نظام اجرایی آن مدون و عملیاتی گردید.

 • سازمان بازآفرینی شهری ایران

به منظور راهبری و مدیریت فرایند بازآفرینی شهری، ساختار تشكیلاتی نهاد متولی آن در وزارت راه و شهرسازی تجدید سازمان یافت و با تغییرات لازمه در اساسنامه به یك سازمان توسعه ای مبدل و ضمن مدیریت دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی، به تنظیم برنامه های عملیاتی و راهبری اجرای این برنامه از طریق ستادهای استانی و نیز معاونت بازآفرینی و مسكن در ادارات راه و شهرسازی می‎پردازد. هدف اصلی از این تجدید ساختار، تغییر در فرایندها و رویكردهای مواجهه و توسعه برنامه های توانمندسازی از طریق ظرفیت سازی، ابزارسازی و نهادسازی بجای رویكردهای متداول پروژه محور و دولت مبنا بوده است.

كلیه اقدامات فوق در كنار مجموعه‎ای از برنامه‎های مستندسازی، اطلاع رسانی، آموزش و ترویج به گسترش این اندیشه دامن زده تا جایی كه بازآفرینی شهری به یك خواست عمومی بین مدیران شهری در اقصی نقاط كشور مبدل شده و مدیران عالی رتبه كشور نیز بر آن تاكید دارند. گام‎های پیش رو باید به جریان سازی و نهادینه سازی این سیاست در كلیه جوامع حرفه ای، دانشگاهی و مدیریتی كمك نماید.

تداوم این سیاست در گرو ادامه ایفای نقش صحیح همه كنشگران دخیل، پرهیز از تكرار برنامه‎های ناكارآمد گذشته، استقرار یك نظام گسترده نظارت و پایش، اطلاع رسانی و ترویج نتایج و تجارب ارزشمند و تقویت نقش مردم و سازمان‎های مردم نهاد و تكیه بر توان بخش خصوصی است. شهرداری‎های كشور نقش محوری و كلیدی در اجرای این برنامه دارند، لذا ضمن ظرفیت‎سازی برای پذیرش این نقش باید برنامه‎های بازآفرینی شهری را بعنوان اولویت خود قلمداد كنند.

*معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی

 

 

 

 

 

پنج نکته مهم در طرح بازآفرینی شهری به قلم کمال اطهاری

 

 

تذکر: به اشتراک گذاشتن این متن به منزله تایید محتوای آن از طرف دفتر هبیتات تهران نیست.

۵ نکته مهم در طرح بازآفرینی شهری

کمال اطهاری: بازآفرینی بافت فرسوده با نگاه محله محوری یکی از اتفاق ‌های خوب است که دولت بدرستی آن را در دستور کار خود قرار داده است.

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از سوی سیستم بانکی اهرم کمک ‌کننده برای نوسازی بافت فرسوده است. با این حال در بازآفرینی شهری(امید) جای ۵ مقوله خالی است. مواردی که در ادامه می‌آید باید مورد توجه قرار گیرد تا این طرح ملی بدرستی انجام شود و دولت هم بتواند به اهداف خود برسد. بی‌توجهی به نکاتی که حایز اهمیت است باعث می‌شود طرح بازآفرینی شهری ابتر بماند.

۱. سکونتگاه‌ های غیر رسمی بیرون شهر در این طرح مورد توجه قرار نگرفته است. ۱۱ میلیون نفر در چنین فضاهایی زندگی می‌کنند لذا ضروری است که در بازآفرینی شهری این مقوله مورد توجه قرار گیرد. این سکونتگاه‌‎ها سرپناهی برای کم درآمد‌ترین گروه‌های اقتصادی-اجتماعی است، این در حالی است که تعداد افرادی که در بافت‎‌های فرسوده زندگی می‌کنند حداکثر ۱۰ میلیون نفر هستند. دولت در طرح بازآفرینی باید این بخش را مدنظر قرار دهد و قبل از بروز هر اتفاق، پیشگیری لازم را داشته باشد. سکونتگاه‌های غیررسمی در قبال زلزله و سایر بلایای طبیعی هیچ مقاومتی ندارند از این ‌رو قبل از آنکه این بخش با شرایط خاص روبه‌رو شود باید برای احیای آن کاری انجام داد. نکته دیگر در این بخش بافت ‌های تاریخی است. در طرح بازآفرینی برای این امر تکلیفی مشخص نشده است.

۲.  محله محوری موضوع دیگری است که باید به آن پرداخت. از محله محوری تعریف درستی صورت نگرفته است و متأسفانه اولویت‌بندی خاصی را شاهد نیستیم. دولت باید محله‌هایی را در وهله اول مورد توجه قرار دهد که افراد آن جزو کم درآمدترین ‌ها هستند. مناطقی که خود به خود و با بودجه‌های ساکنان آن می‌تواند نوسازی شود نباید در اولویت قرار گیرد. نمونه آن محله دارآباد تهران است. از طرفی هیچ نهادی برای متولی بودن محله محوری پیش ‌بینی نشده است. وقتی نهاد مشخصی برای احیای بافت فرسوده با رویکرد محله محوری دیده نشده است به طور قطع کشور با مشکلاتی چون مسکن مهر مواجه خواهد شد.

۳. واژه توسعهگر به معنای انبوه ساز است. ما نباید احیای بافت فرسوده را در توسعهگر خلاصه کنیم. توسعه‎گر باید دولت باشد و زیرساخت‌های لازم را برای توسعه کشور در بخش‎های مختلف فراهم کند. بخش خصوصی نقش توسعه‎گر را نمی‌تواند ایفا کند چرا که آنها به‌دنبال منفعت خود هستند و فعالیت آنها باید به گونه ‌ای باشد که ضد منافع عام نباشد. لذا واژه توسعه گر باید اصلاح شود.

۴. حق انتخاب باید به ساکنان محله‌های فرسوده داده شود. شاید یک فرد بخواهد واحد مسکونی خود را با دوام کند این فرد باید دسترسی به تسهیلات ارزان قیمت داشته باشد. چرا هرگونه تغییر را باید از طریق توسعه‎گر پیگیری کند؟ از سویی دیگر شاید همسایگان محله‌های بافت فرسوده بخواهند ملک‌‎های خود را تجمیع و نسبت به بازسازی آن اقدام کنند لذا این بخش هم باید آزادانه فعالیت کند. سؤال دیگر این است که چرا انواع تعاونی‌ها نمی‌توانند در احیای بافت فرسوده مشارکت کنند؟ تعاونی‌ها در ساخت وساز کارنامه خوبی دارند لذا این بخش را هم باید در بازآفرینی شهری مدنظر قرار داد.

۵. موضوع دیگری که در بازآفرینی شهری مغفول مانده، به نهادسازی برمی‌گردد. در گذشته به‌دلیل مسائل حقوقی و نبود نهادسازی پروژه‌های ملی به بار ننشسته است. نمونه آن انتشار اوراق مشارکت است. تقدم نهادسازی در این مقوله بسیار اهمیت دارد. اگر وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد در این زمینه موفق عمل کند در نخستین گام به سمت نهادسازی برای بازآفرینی شهری حرکت کند.

نتیجه گیری

ورود جدی دولت در طرح بازآفرینی شهری نکته بسیار مهمی است. مخصوصاً اینکه این مهم به صورت همزمان در استان‌های منتخب بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران، ‌خراسان رضوی و اصفهان، در دستور کار قرار گرفت. ولی ۵ نکته عنوان شده از عوامل مهم موفقیت طرح بازآفرینی شهری است که به طور قطع وزارت راه و شهرسازی می‌تواند برنامه‌ریزی صحیحی برای تحقق آنها داشته باشد.

* کارشناس و پژوهشگر اقتصادی

در نهمین مجمع جهانی شهری، هبیتات حمایت همه جانبه خود را از برگزاری اجلاس هفتم وزرای راه و شهرسازی اسیا و اقیانوسیه اعلام کرد

جلسه معاون دبیر اجرایی هبیتات خانم عایشه و رییس دفتر فوکوکا اقای کاراساوا و اقای مقدم رییس دفتر هبیتات در ایران با حضور جناب اقای مهندس عشایری معاون محترم وزیر و رییس کارگروه بهسازی شهری آسیا  اقیانوسیه ،دکتر مجید روستا عضو هیات مدیره و دبیر کارگروه،  دکتر فردانش (دبیر کمیته علمی کارگروه)و مهندس پیروز  مشاور و عضو  کمیته علمی  کارگروه و علی قائدی معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت متبوع در محل برگزاری نهمین مجمع جهانی شهری در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۶برگزار گردید. در این جلسه جناب آقای مهندس عشایری ضمن مروری بر برنامه ها و اقدامات دفتر هبیتات در ایران و ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده به تشریح سیاست های ملی دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسایل شهری با تاکید بر سیاست باز افرینی شهری در ایران در چارچوب سند ملی باز آفرینی شهری پرداختند. ایشان در این رابطه به ساختار و ترتیبات نهادی و مدیریتی سیاستگذاری بازآفرینی شهری در سطوح ملی، میانی و محلی پرداختند. وی همچنین به طرح اندیشه ایران شهری به عنوان یک رویکرد قابل توجه در همکاری های کشورهای  منطقه با توجه به حوزه تمدنی و فرهنگی مشترک مورد توجه قرار دادند و باعنایت به میزبانی دولت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اجلاس هفتم وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه از معاون دبیر اجرایی هبیتات همکاری بیشتر و حمایت همه جانبه هبیتات از این رویداد بین المللی را  خواستار شدند.

در ادامه خانم عایشه ضمن تقدیر و تشکر و ابراز خرسندی از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تدوین سیاست ملی باز آفرینی شهری  و توجه به رویکرد یکپارچه سازی برنامه ها و اقدامات دستگاههای دولتی و غیر دولتی برگزاری اجلاس وزرای راه و شهرسازی اسیا و اقیانوسیه را اقدامی مهم برای اشنایی کشورهای منطقه اسیا و اقیانوسیه و انتقال و تبادل تجارب مرتبط عنوان نموده و حمایت همه جانبه هبیتات را اعلام نمودند. در ادامه اقای کوراساوا رییس دفتر منطقه ایی هبیتات در فوکوکای ژاپن نیز ضمن ابراز خرسندی حضور خود را اعلام نمودند.

برنامه ملی بازآفرینی شهری به قلم عباس آخوندی

 

 

 

 

امروز شهرهای ایران با دو چالش بنیادین قابلیت زندگی (liveability) و روانی حرکت و جابجایی (mobility) مواجهند. در بحث قابلیت زندگی هرچند به ظاهر تعداد انباشت مسکن در ایران از تعداد خانوارها فزونتر است، در عین حال، برآورد می‌شود که 19 میلیون نفر در بدمسکنی زندگی می‌کنند.

چالش کُندی، صعوبت و نارسایی حرکت در درون کلان‌شهرها و هم‌چنین بین مرکزهای آنها و حومه‌شان، کمبود شناخته شده‌ای است که جای بحث آن اینجا نیست. هر چند حمل‌ونقل حومه‌ای سریع و روان؛ و به‌طور عمده ریلی تاثیر مستقیمی بر پاسخگویی به تقاضای مسکن دارد. چرا که عرضه‌ی محیطِ زندگی با کیفیت در حومه با دسترسی سریع، مطمئن و ایمن بین حومه و مرکز موجب کاهش تقاضا از مراکز کلان‌شهرها و گرایش به سکونت به حومه می‌شود.

و اما در باره‌ی بافت‌های ناکارآمد شهری اعم از بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی پیرامون شهرها سیاستِ ما بازآفرینی شهری است. ما براین باوریم که شهرها بیش از آنکه یک مجموعه‌ی کالبدی باشند، یک سازمان اجتماعی، با هویت مشخص و شبکه‌های درونی خود می‌باشند. بنابراین، سیاستِ بنیادین توانمند ساختن این سازمان اجتماعی در شکل جمعی و انفرادی آن است. در شکل جمعی، بازگشت به هویت ایران‌شهری سیاست فراروی ماست. و در شکل انفرادی آن، توانمندسازی ساکنان در بازآفرینی زندگی خود اعم از سکونت‌گاه، کسب‌وپیشه و روابط اجتماعی مهم‌ترین وجهه‌ی همت است.

ساختار شهرهای ایران به عنوان کالبدی برای شبکه‌های اجتماعیِ خُرد در قالب محله‌ها معنی پیدا می‌کنند. محله‌ها ضمن خودبسندگی نسبی ارتباط و وابستگی معناداری باهم دارند. بر اساس پیمایشی که از وضع کنونی سکونت‌گاه‌های ناکارآمد صورت گرفت، بافت‌های ناکارآمد در قالب ۲۷۰۰ محله در ۵۴۳شهر و در ۱۴۱هزار هکتار مساحت شهری شناسایی شدند. بازآفرینی این محله‌ها به معنی بهبود زندگی بیش از ۶میلیون خانوار است که اگر حتی ۳میلیون واحد مسکونی ظرف ۱۰ سال بهسازی و یا نوسازی شوند، یکی از بزرگترین برنامه‌های بازآفرینی شهری در تاریخ ایران و حتی در مقیاس بین‌المللی است.

وظیفه‌ی دولت در این ارتباط برنامه‌ریزی و فراهم‌آوری بستر کار برای ساکنان، تسهیل‌گران، توسعه‌گران و سازندگان است. بنابراین، اولین تاکید ما بر روی برنامه‌ریزی از سوی دولت به جای اجرای پروژه است. به گمانِ ما بزرگترین نقطه‌ی انحراف طرح مسکن مهر تاکید بر پروژه محوری به‌جای برنامه‌محوری بوده‌است. همین انحراف، موجب لغزش دولت به تصدی ساخت مسکن و جانشینی دولت به‌جای مردم و بخش خصوصی شد.  

بنیان این برنامه در گام نخستین آفرینشِ مجدد عناصر استخوان‌بندی محله‌هاست. این موضوع بسته به هر محله متفاوت خواهد بود. ممکن است در محله‌ای نوسازی مدرسه و یا مرکز بهداشت مساله‌ی اصلی باشد و در محله‌ی دیگر احداث ورزش‌گاه بتواند، این نقش کلیدی را ایفا کند و به همین ترتیب در جایی مسجد، تکیه و یا بازارگاه و یا نوسازی ساختمان‌های باارزش معماری محله‌ها که یادآور خاطرات جمعی و هویت ساکنان است بتواند راهگشا باشد. در کنار این، متناسب‌سازی زندگی با دوران معاصر و دسترسی ساکنان به خدمات زیربنایی و روبنایی جدید و هم‌چنین بازگشایی معابر و توسعه‌ی خدمات محله‌ای گام‌های نخستینی است که باید در برنامه‌ی بازآفرینی مورد توجه قرار گیرد.

در تجربه‌های اولیه‌ای که در این ارتباط داشته‌ایم به‌خوبی دریافته‌ایم که با اولین اقدام در جهت احیای هویت و استخوان‌بندی محله‌ها، استقبال گسترده‌ای از سوی ساکنان صورت می‌گیرد و با اتفاق‌های خوبی روبرو می‌‍‌شویم که هیچ‌گاه پیش از آن، انتظار آن را نداشتیم. در این ارتباط نمونه‌های مختلفی در شهرهای ایران چون بوشهر، نایین، اصفهان، یزد، تبریز و دیگر شهرها داریم.

برنامه‌ی اجرایی بازآفرینی محله‌ها شامل پنج برنامه: توسعه‌ی امکانات و خدمات روبنایی، ارتقای زیرساخت‌ها، بهسازی و ارتقای فضاهای شهری، تهیه طرح‌های بازآفرینی محله‌ها و ارتقای توانمندی‌های اقتصادی و ظرفیت سازی اجتماعی در مقیاس شهری و محله‌ای است. برآورد اعتبار مورد نیاز برای اجرای این برنامه‌ها ۷۵هزارمیلیارد تومان ظرف پنج سال است. نکته بسیار مهم این است که بخش عمده‌ای از این مبالغ هم‌کنون نیز در بودجه دستگاه‌های اجرایی مربوط پیش‌بینی شده‌است. لیکن، ضروری است که طی یک دستور تمام دستگاه‌های ذیربط مکلف شوند تا حداقل 30% منابع خود را در این محله‌ها هزینه کنند.

این درصد متناسب با نسبت جمعیتی این محله‌ها از کل جمعیت شهری است. برای آنکه بتوانیم هم کسری منابع دستگاه‌های ذیربط را تکمیل نماییم و هم مبلغی را اهرم کنیم تا سایر دستگاه‌ها نیز منابع  خود را به این امر اختصاص دهند، پیش‌بینی شده‌است که سالیانه هزاروپانصد میلیارد تومان به این امر اختصاص داده‌شود. البته این رقم از سوی سازمان برنامه نیز تایید شده‌ و در اسناد پشتیبان برنامه‌ی ششم نیز منظورگشته‌است.

نکته‌ی سوم برنامه نوسازی مسکن در این محله‌هاست. برای نوسازی ۳میلیون واحد ظرف ده سال داشتن یک بانک توسعه‌ای مسکن که بتواند سیاست‌ها دولت در این بخش را پشتیبانی کند ضروری است. خوشبختانه این موضوع در مجمع عمومی بانک مسکن در سال جاری به‌تصویب رسید و می‌تواند کمک مؤثری به اجرای سیاست‌های دولت کند. از سوی دیگر، توجه داشته‌باشیم که قاعدتا چون بازآفرینی در این محله‌ها بر بستر یک شهر موجود است، کار به‌صورت منبت‌کاری و جزءبه‌جزء صورت می‌گیرد و نمی‌توان انتظار اجرای پروژه‌های بزرگ مقیاس چند هزارواحدی را داشت. ازقضا، به‌گمان ما، این نقطه‌ی قوت این برنامه است که افراد با هر توانایی‌ای می‌تواند در بازآفرینی مشارکت داشته‌باشد.

برنامه‌ی ‌بنیادین ما بر توانمندسازی ساکنان و هم‌چنین حمایت از کسانی که این محله‌ها را برای سکونت انتخاب می‌کنند می‌باشد. بنابراین، از خانه‌اولی‌ها، کسانی که تمایل به انتقال محل سکونت خود به این بافت‌ها را دارند و ساکنان بافت به‌صورت هم‌زمان حمایت صورت می‌گیرد. خانوارهایی که می‌خواهند صاحب خانه شوند باید از یک برنامه مطمئن اقتصاد خانوار برخوردار باشند که توسط سیاست کلان پشتیبانی شود.

مبنایی که در این برنامه انتخاب شده افزایش هفت‌برابری قدرت خرید خانوارها در برابر مبلغ پس‌انداز آنهاست. این بدین معنی است که هر خانواری که مبلغ مشخصی را در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده کند، مطمئنا شش‌برابر پس‌انداز خود تسهیلات دریافت خواهد کرد، این تعهد بانک است و بانک نمی‌تواند از آن سرباز زند و مبلغ سپرده‌ی وی نیز به هنگام اخذ تسهیلات آزاد خواهد شد.

حال اگر زن و مرد هم‌زمان پس‌انداز کنند، هر دو هم‌زمان می‌توانند بر روی یک واحد مسکونی تسهیلات دریافت نمایند. به این ترتیب، یک زوج در تهران می‌تواند مبلغ ۱۶۰میلیون تومان تسهیلات دریافت نماید. این رقم برای سایر شهرهای بزرگ ۱۲۰میلیون تومان و برای  شهرهای کوچک ۸۰میلیون تومان است. البته چنانچه لازم باشد با تصویب شورای پول و اعتبار این سقف‌ها قابل افزایش است.

تا کنون تعداد سپرده‌گذاران در این صندوق به بیش از ۳۶۲هزار فقره با میانگین ۲۰.۵میلیون تومان رسیده‌است. جهت امکان اعمال سیاست دولت و تشویق خانوارها به پس‌انداز بیشتر و سکونت در بافت‌های میانی، مقرراست دو اقدام تسهیل‌کننده در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

یکی آنکه نرخ سود از ۸% به ۶% کاهش و دیگری آنکه مدت هریک دوره توقف از ۶ ماه به ۵ ماه کاهش یابد. این کاهش نرخ، نه دستوری است و نه یارانه‌ای. بلکه، با تکیه بر مبادله‌ی امتیاز بین دریافت تسهیلات و انجام پس‌انداز قیمت تمام شده‌ی پول در صندوق کاهش می‌یابد. در حال حاضر نرخ تسهیلات رسمی بانک‌ها ۱۸% است که در عمل با هزینه‌های جانبی آن بیش از این می‌باشد. با این پیشنهاد این نرخ به کمتر از یک‌سوم کاهش می‌یابد که محرک کم‌نظیری است. این اقدام همزمان، موجب کاهش مبلغ اقساط بازپرداختی تسهیلات گیرندگان می‌شود که برای تحریک تقاضا بسیار مهم‌است.

نکته‌ی دوم این است که در وضعیت فعلی، هر دوره توقف ۶ ماه است. یعنی پس از هر شش پس‌انداز، اعطای معادل همان رقم تسهیلات برعهده‌ی بانک مسکن خواهد بود. پیشنهاد ما کاهش این مدت به ۵ماه است. این موضوع برای کسی که می‌خواهد پس از شش دوره‌ی توقف، تا شش برابرِ پس‌انداز خود تسهیلات دریافت کند، زمان را از ۳سال به ۲.۵ سال کاهش می‌دهد.

نکته‌ی کلیدی در این طرح این است که این صندوق حتما با کسری منابع روبرو خواهد شد. لیکن، تامین این کسری از محل صندوق توسعه‌ی ملی و یا بودجه، از روش پرداخت یارانه‌ی سود برای دولت ارزان‌تر است. راه دیگر، سپرده‌گذاری وجوه دولتی نزد بانک‌هاست. پرداخت یارانه‌ی سود تسهیلات گران‌ترین روش، و برای دولت کمرشکن است. در راه حل سپرده‌گذاری نیز دو مشکل وجود دارد: یکی آنکه قیمت تمام شده‌ی پول برای بانک‌ها حدود ۱۲% خواهد بود. بنابراین نمی‌تواند از منظر نرخ سود تسهلات با این گزینه رقابت کند. و دیگر آنکه مخل نظم اقتصاد خانوار است.

قاعدتا سیاستمدار برای بیشینه کردن مطلوبیت خود درپی لغو پس‌انداز و اقدام فوری است. لیکن، این طرح از این، مخاطره در امان است و مبنا را پس‌انداز خانوار قرار داده‌است. افزون براین‌ها، قدرت اهرمی روشِ سپرده‌گذاری یک به دو است. فرض این است که دولت به‌میزان رقمی که بانک‌ها از منابع خودشان تامین می‌کنند، در بانک‌ها سپرده‌گذاری کند. حال آنکه در روش صندوق پس‌انداز مسکن، قدرت اهرمی بیش از چهار است و قیمت تمام شده‌ی پول برای بانک بسیار نازل است. بنابراین، برای کاهش نرخ سود به  6% نیاز به هیچ یارانه‌ای از سوی دولت نیست، مگر هزینه‌ی فرصت سپرده‌ی دولت نزد صندوق. در واقع، این هزینه‌ی اعمال سیاست از سوی دولت برای رونق‌بخشی به یک بخش اقتصادی است.     

درکنار متقضیان، حمایت از تامین مالی توسعه‌گران نیز در دستور کار است. در حال حاضر، توسعه‌گران از سوی نظام بانکی به رسمیت شناخته نشده‌اند. البته پیش‌نویسی توسط وزارت راه و شهرسازی، بانک مسکن و بانک مرکزی تهیه شده‌است که باید در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد. توسعه‌گران در مشارکت با اراضی دولتی و هم‌چنین  باساکنان امکان ایجاد ارزش افزوده بر روی املاک و اراضی دولت و ساکنان را دارند. در هر صورت مبنای کار مشارکت ساکنان و توسعه‌گران در امر بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی، تجاری و اداری است. این برنامه ظرفیت ایجاد تقاضای مؤثر برای سالانه دویست‌پنجاه هزار واحد مسکونی را دارد.

از حیث معماری، سیاست کلی ما ارتقای کیفیت معماری بافت، ساختمان‌ها و خانه‌هاست. قطعا ما باید از معماری‌ای برخوردار شویم که ضمن انکه دارای اصالت ایرانی است، جدید هم باشد. این برنامه در صدداست که برای طرح‌های پیشتاز از روش مسابقه‌های معماری بهره ببرد تا باعث جنب‌وجوشی در میان معماران جوان گردید. ما مطمئنیم که شرکت‌های استارت‌آپی زیادی بر  اساس خواسته‌های جدید توسط جوانان شکل خواهد گرفت و اشتغال درخوری از این رهگذر در کشور تامین خواهد گشت.  

نکته آخر اینکه ماهیت این برنامه محلی است. بنابراین، مقامات محلی از جمله شهرداری‌های عناصر اصلی  مقوم برنامه هستند. در این ارتباط، تمام منابع کمکی دولت در این ارتباط باید اهرم شود تا با مشارکت شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های خدماتی امکان اجرای یک سیاست ملی فراهم آید.

از حیث سازماندهی و هماهنگی فعالیت‌ها، ستاد بازآفرینی ملی بر اساس مصوبه هیات وزیران در شهریورماه سال۱۳۹۳ تشکیل شده و معادل آن در تمام استان‌ها و شهرستان‌های کشور نیز فعال است. ۱۹ وزارتخانه و سازمان این ستاد را شکل می‌دهند که در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی فعالیت‌ها را هماهنگ می‌سازند.  

سخنرانی خانم مایومونا محد شریف (مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد) در افتتاحیه نهمین مجمع جهانی شهری

WUF9 Opening Speech by Maimunah Mohd Sharif, Under-Secretary-General and Executive Director, UN-Habitat

The right honourable, Dato’ Sri Haji Mohammad Najib bin Tun Haji Abdul Razak, Honourable Ministers,

Mayors and Representatives of Local and Regional Governments,

Stakeholders,

Ladies and gentlemen,

Welcome to the Ninth session of the World Urban Forum in Kuala Lumpur.

It is a great honour for me to welcome you to my first event as Executive Director of UN-Habitat, the lead United Nations Programme for human settlements and sustainable urbanization.

I would like to convey my sincere gratitude to the Government of Malaysia and the City of Kuala Lumpur for hosting WUF9, and to my countrywomen and -men, the Malaysian people, for the warm welcome you have extended to us, the United Nations family and the participants of WUF from 173 countries. I understand that over 25,000 people have registered for WUF, and this week, some 470 organizations and representatives of Member States have come together to take part in nearly 560 official events.

This is a very special World Urban Forum, because it is the first since the adoption of the New Urban Agenda, in Quito, in 2016. It is also the first since Member States committed to the 2030 Agenda for Sustainable Development in 2015.

Additionally, this is the first WUF to be held in Asia in a decade, since WUF4 took place in Nanjing in 2008.

Our cities today host more than half the world’s population, generate more than 70 per cent of the GDP worldwide and are responsible for as much as 70 per cent of global energy consumption. Our cities are also the backdrop to many armed conflicts in the world and play host to millions of refugees and migrants. The challenge facing our cities – in both developed and developing countries – are many, and we are only now beginning to identify and overcome those challenges.

At the same time, cities have the potential to lead a country’s growth, as drivers of sustainability and as tools for social integration and equality. Cities often symbolize hope, and possibility. Well-planned, well-managed urbanization is a tool for development. Used properly, its effects are felt far beyond the boundaries of a city: through villages and townships, in rural as well as urban areas and across regional and country borders.

If we want to have a chance of achieving the Sustainable Development Goals, we need to get our cities right.

Excellencies,

My dear friends,

The theme of WUF9 is “Cities 2030, Cities for All: Implementing the New Urban Agenda.” With its open and inclusive nature, the World Urban Forum is an opportunity for partners from all over the world, representing many priorities and points of view, to contribute to the global conversation on our cities and human settlements.

The World Urban Forum is a platform for all people to exchange their views, ideas, expertise, and perhaps even frustrations, to work together for a better future. All humans live in human settlements by definition, whether they are rural or urban. The challenges of sustainable urban development are therefore intuitive to all of us: the language may be technical sometimes, but the ideas behind them make sense to each and every one of us.

By selecting Cities 2030, Cities for All as the theme, we wished to recognize that all people must be at the core of the thinking on urbanization. Cities attract people from all walks of life; they therefore need to embrace diversity, and make social inclusion a priority. The city of the future must be one that leaves no one behind, regardless of his or her gender, age, physical ability, and nationality or migration status.

The needs of integrated and holistic development plan at national / central level, at regional / state level and at local level is very important to consciously implement the New Urban Agenda and 17 Sustainable Development Goals. With the good governance and geared towards outcome based.

This makes WUF the ideal platform to debate the contribution that positive urban development makes to delivery of the 17 Sustainable Development Goals, in particular Goal 11, and the New Urban Agenda. The New Urban Agenda is the result of a long process of negotiations. It sits alongside other key pieces of documentation, such as the Paris Agreement on Climate Change and the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction.

The New Urban Agenda provides a clear framework for activities and reinforces existing aspirations laid out in Goal11 – to make cities and human settlements inclusive, safe, resilient and sustainable – and all other urban aspects of the SDGs.

Ladies and gentlemen,

Until three weeks ago, I was a Mayor, who, at the Habitat III PrepCom in New York, was appealing to the United Nations and others to localize the New Urban Agenda and the SDGs. Now, I need to “walk the talk”. Now, as Executive Director, I am appealing to you, our partners, to support one another, and the United Nations, to help countries achieve the SGDs, through the implementation of the New Urban Agenda. UN-Habitat wants to work with you to make that happen. Having been on “the other side” I know that the expectations of people, in large and small cities, and large and small towns and villages, are high.

UN-Habitat has more than 40 years of experience in urbanization and our expertise is highly valued by member states and local governments. Our expertise combines normative, coordination and operational elements, which make it one of our greatest assets.

As a focal point for sustainable urbanization in the UN System, we are committed to supporting countries to deliver on the New Urban Agenda, SDG 11 and the implementation of the urban-related SDGs in close collaboration with other UN agencies and stakeholders.

A strengthened UN-Habitat is one that can effectively coordinate the United Nations’ work on sustainable urbanization, and monitoring and reporting on the New Urban Agenda. An empowered UN-Habitat can mobilize actors and partners to support implementation of the urban-related SDGs but also assists governments to apply the normative standards of the New Urban Agenda with the operational knowledge drawn from UN-Habitat’s forty years in the field.

We are also well placed to promote localizing the SDGs and to ensure their implementation is contextually applied. In collaboration with the World Bank and other UN agencies, we are committed to facilitating increased financing of urbanization for countries, cities and human settlements. I count on your support to strengthen UN-Habitat as we continue on this important path towards a better urban future.

Excellencies, friends,

I would like to conclude my remarks by thanking you for your serious and committed discussions during this journey, which has placed urbanization on the top of the 2030 Agenda for Sustainable Development. I would like to take this opportunity to thank all of you, including my new colleagues at UN-Habitat, and my predecessor in the post, Dr. Joan Clos, who so skilfully led the Habitat III process.

Our destination is clear: inclusive, safe, resilient and sustainable human settlements for all. The New Urban Agenda is the path by which we will reach it.

I wish you all a fruitful week here at the World Urban Forum.

Thank you.

منبع خبر:‌

http://wuf9.org/media-centre/news/wuf9-opening-speech-by-madam-maimunah-mohd-sharif-under-secretary-general-and-executive-director-un-habitat/

ارزیابی عملکرد مراکز درمانی ایران در برابر زلزله

 

تهران 17 بهمن 1396 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) — برنامه اسکان بشر ملل متحد با همکاری وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران طرح “ارزیابی عملکرد مراکز درمانی و بیمارستان های ایران در برابر زلزله وسایر مخاطرات طبیعی ” را بزودی آغاز خواهد کرد. این طرح با حمایت مالی دولت ژاپن به اجرا درمی آید.

هدف این همکاری ایجاد یک بنیان تحلیلی مبتنی بر توافق جمعی برای سرمایه‌گذاری دراز مدت بر کاهش خطرات در بخش سلامت است. این همکاری پنج دستاورد مشخص خواهد داشت:

۱. ارزیابی آسیب‌پذیری زیرساخت‌های سلامت (بیمارستان‌ها و مراکز درمانی) در برابر زلزله و سایر مخاطرات طبیعی.

۲. تدوین دستورالعمل‌های طراحی مراکز درمانی به منظور استمرار عملکرد اجزای ساختاری و غیر ساختاری این مراکز بر اساس استانداردهای به ‌روز بین المللی.

۳.مقاوم‌سازی و احیای چند بیمارستان نمونه از دیدگاه اجزای غیر سازه‌ای.

۴.ارتقای ظرفیت کارشناسان بخش سلامت برای طراحی ساختمان‌ها و مدیریت بهره‌برداری از مراکز درمانی.

۵. طراحی پروژه سرمایه‌گذاری کاهش آسیب پذیری دراز مدت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

برنامه اسکان بشر ملل متحد امیدوار است با همکاری متخصصان با تجربه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتواند قدمی هرچند کوچک در راستای کاهش خطرات لرزه‌ای و وظایف سازمانی خود بردارد. همچنین، برنامه اسکان بشر مراتب سپاس خود از حمایت مالی دولت ژاپن را نیز اعلام می‌دارد.

***

 

 

Earthquake performance evaluation of health facilities in Iran by UN

TEHRAN, 6 February 2018 (UNIC) — The United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), in collaboration with the Ministry of Health and Medical Education of the Islamic Republic of Iran will soon begin implementation of the project “Inventory, Earthquake and Multi-Hazard Performance Evaluation of Existing Health Facilities in Islamic Republic of Iran”. The project is funded by the Government of Japan.

The objective of this cooperation is to develop a consensus-driven analytical foundation required for long-term investment to reduce risk in the health sector in Iran. It will focus on five main outcomes:

i) Assessment of the vulnerability and risk of the health infrastructures to earthquakes and other natural hazards;

ii) Developing design guidelines for the Health Centers based on permanent function of structural and non-structural components, according to up-to-date international standards;

iii) Retrofitting and rehabilitation of the selected hospitals from non-structural components perspective;

iv) Capacity development of the health experts and individuals for design, construction, and utilization management of Health Centers.

v) Design of long term vulnerability reduction investment plan for Ministry of Health.

UN-Habitat believes this collaboration with the skilled technical personnel of the Ministry of Health will make a positive contribution to reduce seismic risks and in execution of its mandate in Iran.  UN-Habitat is also grateful to the Government of Japan for its generosity in financing this project.

***

فرصت شغلی: دستیار امور اداری در دفتر هبیتات تهران

دستیار امور اداری

دفتر هبیتات تهران به مدت۱۲ ماه  دستیار امور اداری می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۹ اسفند ۱۳۹۶ می‌باشد.) 

 

 

 

در گفتگوی معاون وزیر راه و شهرسازی با اطلاعات تشریح شد: دراجرای طرح ملی بازآفرینی پایدار بافت شهری

به نقل از روزنامه اطلاعات، توسعه نامتعارف وغیراصولی شهرنشینی در ایران ظرف نیم قرن اخیر‌، فرصت توجه به کیفیت زندگی شهروندان وتلاش برای بهبود آن را از تصمیم‌گیران گرفته وآنها راسرگرم مشکلات روزمره و برنامه‌ریزان را درگیر گسترش کمّی شهرها کرده است.

پدیده هایی نظیر آپارتمان نشینی، ترافیک، آلودگی هوا، کمبود اوقات فراغت وامکان تفریح سالم، خشونت شهری وناامنی اجتماعی که همگی مرهون توسعه غیر اصولی سکونتگاه های شهری و ازدحام جمعیت درمحلات ناکارآمد هستند، درسالهای اخیر هویت فرهنگی شهر وحقوق انسانی شهروندان رانشانه گرفته وروح زندگی را ازجامعه زدوده است.

امروزه آنچه ازمحیط پیرامون خود ودرتعامل میان شهروندان با ابنیه ومعابرمشاهده می کنیم، به دلیل نابودی شأن انسان درآن هیچ تشابهی با مفهوم شهر سالم ندارد. به عبارت دیگر کلانشهرهای ما صرفاً مکانی برای اسکان انبوه جمعیت هستند، نه فضایی برای زندگانی آنها.

گزارش خبرنگار ما حاکیست، دولت در سالهای اخیر با درک این مشکل و به منظور بازآفرینی مفهوم شهر در زندگی مردم، برنامه گسترده ای تدوین کرده که اجرای آن با مشارکت همه نهادهای اجتماعی می تواند سطح رضایتمندی شهروندان از زندگی در کلانشهرها را افزایش دهد. این برنامه به شکل نمونه قرار است ظرف روزهای اخیر با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در یکی از محلات ناکارآمد کشور آغاز شود و سپس با همت توسعه گران بخش خصوصی در سایر محلات فرسوده ۳۱ استان به اجرا گذاشته شود.

دکترمحمد سعید ایزدی معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی اختصاصی با اطلاعات ضمن تشریح این برنامه اظهار می دارد: ظرف دهه های اخیر در طرح ها و برنامه های توسعه، اهمیت و نقش “شهروند” را فراموش کرده ایم و همین مساله سبب بروزمشکلات عدیده درسازمان فضائی- اجتماعی شهرها شده است. ما شهر را برای استفاده ازخودرو وکمک به ارتقای شرایط زندگی خود ساخته ایم ولی اکنون آنچنان مقهور زندگیِ “خودرومحور” شده ایم که محل سکونت ماچیزی جز پارکینگ ومحل عبور ومرورخودروها نیست.‌وی با اشاره به اینکه شاخص امنیت کلان شهرهای ما در وضعیت نامطلوبی است و مخاطرات زیادی امنیت شهروندان را تهدید می‌کند،ادامه می‌دهد: درحال حاضر ۱۴۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در کشور و ۲ هزار و ۷۰۰ محله در ۵۴۳ شهر با چنین ویژگی وجود دارد، اما این به این معنی نیست که دربقیه محلات شهرها آسایش وکیفیت حاکم است، بلکه این ۲ هزارو ۷۰۰ محله دروضع بحرانی به سرمی برند و متاسفانه ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشوردرهمین محلات زندگی می کنند.

دکتر ایزدی تصریح می کند: مقام معظم رهبری هم در تأکیدات خود براصلاح شیوه زندگی، به موضوع امنیت، بحران هویت، نابسامانی ساخت و سازها و تجاوز به حریم منابع طبیعی در کلانشهرها اشاره داشته اند؛ ازاین رو در رویکرد جدید بازآفرینی شهری، وزارت راه وشهرسازی، شهروند محوری راهدف برنامه ریزی ها قرار داده است.

وی با اظهار اینکه نگاه کمیتی به توسعه شهری درگذشته باعث گسترش بیش ازحد وسعت کلانشهرها شده است، نظام برنامه ریزی شهری درایران را که از بالا به پایین و کالبد محور است، مورد انتقاد قرار داد و گفت: این نظام یک سیستم کمّی بوده و براساس آن جمعیت آتی شهرها را پیش‌بینی وبه رشد فیزیکی شهر اقدام می کند، ولی دراین نظام ازکیفیت زندگی شهروندان خبری نیست.به همین دلیل سیاست های اصلاحی آینده نباید به توسعه بیش ازپیش وسعت شهرها بیانجامد.

نامبرده اضافه می کند: ازسوی دیگر بافت های فرسوده شهرها علاوه بر اینکه یک تهدید امنیتی برای زندگی سالم به شمار می روند، درعین حال فرصت مناسبی برای پیاده سازی برنامه های تامین مسکن از طریق اجرای سیاست‌های بازآفرینی هستند.

وی گفت: طرح های گذشته توسعه شهری بااین رویکرد باید مورد بازنگری قرارگیرند. به همین منظور بنا داریم تاپایان امسال در ۱۰ شهربه صورت نمونه فرآیند بازنگری طرح های جامع وتفصیلی را آغاز کنیم ودرصورت موفقیت، نتایج رابه سایرشهرها تسری دهیم.

معاون معماری وشهرسازی وزیر راه وشهرسازی همچنین با اشاره به زمین لرزه های اخیر درکلانشهرهایی نظیر تهران، کرج، کرمان و کرمانشاه گفت: ضرورت دارد تا با شناسایی انواع مخاطرات در سکونتگاه های شهری، اسناد پشتیبان آنرا به سرعت تدوین کنیم تاضریب ایمنی کلانشهرها نسبت به این مخاطرات افزایش یابد. به همین منظور به دستور ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ معاون اول رئیس جمهوری مأموریت یافته ایم تا مطالعه جامعی روی گسل های کلانشهرها انجام داده و سند پهنه بندی این گسل‌ها را برای جلوگیری ازساخت وسازدرنقاط پرخطر این مناطق شهری تدوین کنیم.

به گفته وی، در هفته‌های اخیر نقشه پهنه‌های پرخطر تهران تهیه وابلاغ شد تا شهرداری به شدت از صدور مجوزساخت و سازدراین پهنه‌ ها خودداری کند و قرار شد برای ۱۰ شهر دیگر کشور هم این نقشه‌ها تهیه شود. سازمان برنامه و بودجه هم حمایت خود را اعلام کرده و قرارشده منابع آن را دراختیار ما قرار دهد تا بتوانیم باکمک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی این نقشه‌ها را تهیه و به دستگاه‌های مسئول و شهرداری‌ها ابلاغ کنیم.
ایزدی می افزاید: اکنون مطالعه گسل ها در کرج، کرمان، مشهد، اصفهان، تبریز و ۴ کلانشهر دیگر آغازشده است. نتایج این مطالعات برای اصلاح طرح های جامع شهری به شورای عالی معماری وشهرسازی ارسال خواهد شد.
به گفته وی، یکی دیگرازبرنامه های ما برای بازآفرینی هویت شهری، پیاده سازی نظام برنامه ریزی محله محور و ترغیب مردم به مشارکت درتوسعه مطلوب محیط پیرامون خود است.

این مقام مسئول توضیح می دهد: در حال حاضر اجرای نظام برنامه ریزی محله محور و مشارکتی با ساکنان محلات با استفاده از تجارب گذشته در سه شهر زاهدان، بندرعباس و کرمانشاه آغاز شده است که بر اساس این نظام، هرشهر با توجه به ویژگی های خود به معرفی محلات هدف مبادرت می ورزد و با تعیین اولویت در ستاد بازآفرینی استان، برنامه عملیاتی هر محله تهیه و پس از تقسیم کار بین دستگاه های مختلف اجرایی، اقدامات، عملیاتی می شوند.

وی ادامه می دهد: ضرورت دارد تا این نگرش که دولت باید مجری طرح های بازآفرینی باشد، اصلاح شود. وزارت راه وشهرسازی فقط به دنبال ایجاد یک گفتمان ومطالبه عمومی دربین ساکنان بافت های ناکارآمد است و ما باید مجوزهای لازم برای مشارکت نهادهای بخش خصوصی به عنوان توسعه‌گر را در این طرح‌ها صادر کنیم.

معاون معماری وشهرسازی وزیر راه وشهرسازی اضافه می کند: ما ازمحل برخی منابع دولت و شهرداری‌ها می‌توانیم درتوسعه خدمات زیربنایی و زیرساخت‌ها اقدام کنیم. بخش دیگری از منابع دولت باید به عنوان مشوق به بخش خصوصی سرمایه گذار و توسعه‌گر واگذار شوند.

وی بااشاره به مصوبات اخیر شورای عالی معماری وشهرسازی می گوید: اخیراً آثار توسعه شهرها براقلیم مناطق، بخصوص در مورد بحران آب مورد بررسی قرارگرفته است؛ براین اساس دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی موظف شد تاپایان امسال برنامه عملیاتی نحوه مواجهه بااین بحران اقلیمی را بررسی و راهکارهای خود را ارایه کند.

با تدوین این برنامه انتظار می‌رود بتوانیم راه حل‌هایی برای جلوگیری از توسعه‌های صنعتی که روند خشکسالی راتسریع کرده اند، تدوین کنیم. دکتر ایزدی ادامه می دهد: سکونتگاه‌های جدید که بدون توجه به پدیده‌های اقلیمی وبدون درنظرگرفتن منابع آب موردنیاز شکل گرفتند یا شهرهایی که بدون توجه به ظرفیت‌های اقلیمی مناطق توسعه پیدا کرده اند، هدف اصلی این برنامه است.

وی تصریح می کند: برای بازآفرینی زندگی درشهرها نباید ازمقوله حمل ونقل شهروندان غافل شد. امروزه این موضوع به ویژه درکلانشهرهایی که ازوسعت زیادی برخوردارند،چنان با زندگی شهروندان گره خورده که نمی توان آنرا نادیده گرفت. اساساً نیاز به حمل ونقل موجب “خودرومحوری” کلانشهرها و فاصله گرفتن ازهویت انسانی شهرها شده است. معاون وزیر راه وشهرسازی می گوید: ما برای کاهش استفاده ازخودروهای شخصی و بهبود وضع هوای کلانشهرها درپی تدوین راهنمای سند توسعه مبتنی برحمل‌ ونقل همگانی درشورای عالی معماری وشهرسازی هستیم. موضوع شهرسازی ریل پایه که همواره دردولت یازدهم ودولت فعلی مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی بوده، اساس طرح بازآفرینی شهری وتوسعه حمل ‌ونقل همگانی است. وی می افزاید: باید مشخص شود که چه میزان از ساختمان‌های موجود درشهرها به مراکز حمل‌ و نقل عمومی دسترسی دارند و این فراهم نمی‌شود مگر آنکه نظام مدیریت یکپارچه حمل ‌و نقل محقق شود.

مهندس هوشنگ عشایری سرپرست سازمان عمران و بهسازی شهری هم در گفتگو با خبرنگار اطلاعات ضمن تشریح ابعاد دیگری از برنامه جدید دولت برای بازآفرینی زندگی در سکونتگاه های شهری می‌گوید: برای تحقق برنامه ملی بازآفرینی برای هر محله باید حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه کنیم تا به میانگین آن شهر برسد که در طول ۵ سال برای هزار و ۳۳۴ محله، ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است که سالی ۲۵ هزار میلیارد تومان برای ۲۷۰ محله برآورد می شود که میانگین برای هر محله تقریبا ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم است.

وی می افزاید: مطابق بندهای(الف) و (ب) ماده ۵۶ قانون برنامه ششم توسعه، دولت و شهرداری‌ها موظف شده اند تا سال ۱۴۰۰ (چهارسال آینده) حداقل ۲۷۰ محله ناکارآمد را از طریق این طرح بازآفرینی کنند که اجرای این طرح در قالب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ عملاً از شهریور شروع می شود ولی به دستور رئیس جمهوری برای سرعت دادن به اجرای “برنامه ملی بازآفرینی پایدار بافت شهری” و آغاز این طرح در سال جاری، قرار شد دولت و شهرداری ها در کنار ارائه فعالیت های زیربنایی و روبنایی بدون اخذ وجه، اراضی تحت مالکیت خود را در بافت های ناکارآمد شهرها به رایگان در اختیار توسعه گران بخش خصوصی قرار دهند تا آنها با استفاده از الگوهای معماری نوین حداقل سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در این محلات ایجاد کنند.

سرپرست سازمان عمران و بهسازی شهری اضافه می‌کند:در دهه فجر امسال هم در ۳۰ شهر کشور ساخت ۵۰۰۰ واحد مسکونی در اراضی اهدایی دولت و ۵۰۰۰ واحد مسکونی دیگر در اراضی اهدایی شهرداری ها آغاز خواهد شد.‌ وی ادامه می دهد : در اجرای این طرح توسعه‌گران از پرداخت عوارض صدور مجوز ساخت معافند و سایر خدمات انشعابی را هم با تخفیف دریافت خواهند کرد.

نامبرده می گوید: سازمان برنامه و بودجه هم متعهد شده تا از وجوه اداره شده مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد تومان نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند تا نیمی از کارمزد تسهیلات اعطایی به توسعه گران در بافت فرسوده توسط سیستم بانکی بخشوده شود. به عبارت دیگر مقرر شده تا توسعه گران بافت های فرسوده به ازای هر واحد مسکونی ایجادی از ۵۰ میلیون تومان تسهیلات سیستم بانکی استفاده کنند که نیمی از کارمزد ۱۸ درصدی آن توسط دولت پرداخت شده است و این تسهیلات با نرخ ۹ درصد در اختیار توسعه گران قرار گیرد.

وی می افزاید: اطلاعیه فراخوان توسعه گران برای مشارکت در این طرح ملی همزمان با آغاز طرح به دست رئیس جمهوری، از ۱۵ بهمن با انتشار پلاک اراضی اهدایی منتشر می شود. وی درباره سهم استان ها در اجرای این طرح می‌گوید: بیشترین سهم را استان تهران دارد، البته دولت و شهرداری ها در ۲۳ استان دیگر هم اراضی دارند که به صورت رایگان در اختیار طرح قرار می گیرد.
عشایری تصریح می کند: برنامه نوسازی بافت‌های فرسوده با سه هدف ارتقای تاب آوری محله، ارتقای زیست پذیری محله و ارتقای کیفیت زندگی شهروندی تامین شده است که وقتی این سه کار با هم حرکت کنند برنامه به صورت مطلوب اجرا خواهد شد.

در نهمین مجمع جهانی شهری به “متروپلیس” بپیوندید

در نهمین مجمع جهانی شهری، که  از 7 تا 13 فوریه در کوالالامپور برگزار می شود، می توانید در رویدادهای زیر به دبیرکل  “متروپلیس”  بپیوندید.

متروپلیس از تشکیل جلسات دو جانبه برای نمایندگان شهرها استقبال می کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با خانم هلن جوردان (مامور پروژه متروپلیس برای همکاری های آموزشی)  تماس بگیرید:  ([email protected])

 

 

 

 

فرصت شغلی: مشاور مدیریت خطر بلایا در دفتر هبیتات تهران

 

فرصت شغلی: مشاور مدیریت خطر بلایا در دفتر هبیتات تهران

دفتر هبیتات تهران به مدت ۹ ماه  مشاور مدیریت خطر بلایا می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت می‌توانید اینجا را ببینید. متقاضیان مدارک خود را به آدرس ایمیل دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران ارسال کنند: [email protected]

(مهلت درخواست برای این موقعیت شغلی تا ۱ اسفند ۱۳۹۶ می‌باشد.)

 

تجربیات گرانبها و درس‌های بازسازی سری لانکا پس از پایان درگیری‌های داخلی

 

 

Good Practices and Lessons Learnt in Post-Conflict Reconstruction in Sri Lanka

در سال ۲۰۰۹ میلادی، درگیری‌های داخلی سری‌لانکا پس از بیش از سه دهه پایان یافت، حدود ۴۵۰۰۰۰ بی خانمان که بسیاری از اعضای خانواده خود را از دست داده بودند می بایست زندگی‌شان را از نو بسازند.

در برنامه بازسازی پس از اتمام درگیری‌ها در استان‌های شمالی و شرقی سری‌لانکا هبیتات جایگاه ویژه‌ای داشت. این برنامه بازسازی هبیتات چالش‌ها و فرصت‌های بسیاری را به همراه داشت و از نوآوری‌‌ها و تکنولوژی‌های جدید بهره‌برداری شد. برنامه با بازسازی ۳۱۳۵۰ منزل مسکونی و ۵۲۰ زیرساخت موفق شد موجب نزدیک شدن گروه‌های مختلف گردد.

درس‌های بازسازی مذکور اینک منتشر شده است و در اختیار عموم قرار دارد. این گزارش نگاه عمیقی به عناصر اصلی موفقیت این برنامه دارد. این عناصر عبارتند از:‌  مشارکت مردم از ابتدا تا پایان، مشارکت‌ و همکاری‌های گوناگون، کمک کنندگان، دولت، گروه‌های مردم نهاد که باعث همگرایی مردم در اجرای برنامه می شوند و تکنولوژی‌های جدید و خلاقانه که موجب پایداری و اقتصادی شدن پروژه می شوند معرفی شده‌اند.

درباره مدیر اجرایی جدید برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد

 

 

 

خانم مایومونا محد شریف (مالزیا)، مدیر اجرایی جدید برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸ کار خود را در دبیرخانه نایروبی آغاز کرد.

قبل از انتصاب به این جایگاه ، خانم شریف شهردار شورای شهر جزیره پنانگ مالزی بود. در سال ۲۰۱۱، او اولین زنی بود که به عنوان نماینده شورای  شهر سبرنگ پرای منصوب شد. او به عنوان شهردار یک قدرت محلی، او شورای شهر سبرنگ پرای را برای دستیابی به چشم‌اندازهای “مکان پاکیزه، سبز، امن و سالم برای کار، زندگی، سرمایه گذاری و بازی” رهبری کرد.

اوپیشرو برنامه ریزی مشارکتی  و بودجه بندی  با در نظر گرفتن برابری جنسیتی است. او به وسیله یکپارچه سازی دیدگاه های جنسیتی در فرایند حکومتداری  توجه به برابری جنسیتی را در سیاست گذاری و برنامه ریزی بودجه و توسعه میسر کرد.در طول دوران مدیریت خود، شورای شهر سبرانگ پرای اولین قدرت محلی در پیاده سازی و دستیابی به شش گواهینامه مدیریت کیفیت مبتنی بر کیفیت بود.

خانم شریف مسیر حرفه‌ای خود را در سال ۱۹۸۵ به عنوان برنامه‌ریز شهری در شورای شهر جزیره‌ی پنانگ آغاز کرد. در سال ۲۰۰۳، او به مدیر برنامه ریزی و توسعه ارتقا پیدا‌ کرد که این جایگاه را تا سال ۲۰۰۹ حفظ کرد.به عنوان مدیر، او مسئول تهیه ساختار و برنامه های محلی بود و مستقیما در کنترل توسعه پروژه های شهر پنانگ و توسعه منظر و محیط شرکت داشت.

او همچنین یک تیم را برای برنامه ریزی و اجرای پروژه های بازسازی شهری در شهرجورج تاون مدیریت کرد. در نوامبر ۲۰۰۹، او به عنوان اولین مدیر عمومی برای پایه‌گذاری و مدیریت  میراث جهانی جورج تاون انتخاب شد که در ماه ژويیه ۲۰۰۸ توسط یونسکو ثبت شد.

خانم شریف که در تاریخ ۲۶ اوت ۱۹۶۱ در شهر کوالاپیلا به دنیا آمده بود، دارای مدرک کارشناسی در رشته مطالعات برنامه ریزی شهری از موسسات علم و فناوری دانشگاه ویلز، انگلستان و دارای مدرک کارشناسی ارشد مطالعات برنامه ریزی از دانشگاه علوم مالزی است. او تعدادی جوایز دریافت کرده است، از جمله جوایز او  “برنامه ریز سال 2014” توسط موسسه برنامه ریزان مالزی و همچنین در سال ۲۰۱۶ در کنفرانس هبیتات III در کیتو جایزه برترین مشارکت اسکان جهانی بشر را برای مشارکتش در برنامه‌ریزی پایدار شهر سبرانگ پرای  از آن خود کرد.    

 

 

 

هیئت داوران دوره یازدهم جایزه بین المللی دبی شروع به کار کردند

 

شهرداری دبی 16 ژانویه 2018– هیئت داوران پنج نفره که توسط  دبیرخانه جایزه دبی و برنامه اسکان بشر سازمان  ملل متحد انتخاب شده‌اند این هفته کار خود را بری ارزیابی عملکرد برتر در یازدهمین دوره جایزه بین المللی دبی آغاز کردند. هیئت داوران از بین ۱۱۰ پروژه که مورد ارزیابی کمیته مشورتی تخصصی  در تاریخ ۳۰ اکتبر – ۳ نوامبر قرارگرفتند، ۱۰ پروژه برتر انتخاب خواهند کرد.  در مجموع از ۸۹ کشور در این جایزه معتبر شرکت کردند.  

هیئت داوری جایزه بین المللی بهترین عملکردهای دبی، پروژها و نوآوری هایی که هم راستا با زمینه‌های برنامه جدید شهری سیاست، ملی شهری، مشارکت اجتماعی، مکانیزم های نظارت، بازسازی شهری، برنامه ریزی و طراحی شهری، امور مالی شهرداری، قانون گذاری و قوانین و مقررات هستند را انتخاب می کنند.

همچینین،این پروژه‌ها باید،

 • تاثیر ملموس و قابل ملاحظه‌ای در کیفیت زندگی مردم داشته باشند.
 • نتیجه مشارکت موثر بین بخش های عمومی، خصوصی و مدنی جامعه باشند.
 • از لحاظ اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و محیطی پایدار باشند.

در جلسه افتتاحیه، مدیرکل شهرداری دبی، آقای محمد ماتویوی، به خاطر تعهد و تلاش قابل تحسین هیئت داوری برای انجام ارزیابی نهایی پروژه‌های ارسال شده تشکر کرد و بر اهمیت تاثیر قابل توجه این پروژه‌ها در جامعه بین المللی تاکید کرد.

رئیس بخش بهترین پروژه‌ها در برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، خانم آسا جونسون، تاکید کرد که همه دولت‌های عضو، و همه همکاران برنامه اسکان بشر ملل متحد شامل سازمان‌های غیر دولتی و جامعه علمی، به روش‌های گوناگونی به دنبال بهترین روش به عنوان راهنمای کار خود هستند. هر چند ممکن است که هرکدام از آن‌ها برای کار خود اصطلاح متفاوتی مثل  “بهترین نمونه” و یا “مطالعات موردی” را استفاده کنند.

به همین ترتیب، هیئت داوری و افرادی که پروژه‌های خود را ارائه می دهند، ایده خود را با افتخار به نمایش می گذارند. اهمیت این جایزه در انتخاب و متمایز کردن بهترین ایده از حیث‌های متفاوتی برای راهنمایی و تقویت سیاست و برنامه‌ها است.

تمام این اقدامات نمونه‌هایی است ازاینکه چگونه جامعه جهانی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری در حالی که مشوق دیگران باشند کارمی‌کند.از طریق این جایزه، می‌توان این طرح‌ها را به رسمیت شناخت و  آنها را به جهان معرفی کرد. از سال ۱۹۹۶، بیش از ۱۰۰ نفر برنده جایزه دبی شده‌اند که پروژه های آن‌ها تاثیر مثبتی بر بهبود محیط زندگی داشته اند.

فرآیند ارزیابی هیئت داوران

پشت درهای بسته، اعضای هیئت داوری با توجه به تخصص خود با دقت و بر اساس معیارهای ارزیابی برای ۷دسته، به بررسی، بحث و ارزیابی موارد ارسال شده می پردازند. روز آخر، هیئت داوری  براساس معیارهای  تاثیر، مشارکت، پایداری، رهبری و توانمندسازی اجتماع، برابری جنسیتی و اجتماعی، نوآوری در محیط محلی و قابلیت انتقال به  همراه معیارهایی ویژه برای هر دسته برندگان را انتخاب می کنند.  پنج  داور از کشورهای مختلف بر اساس تخصصشان انتخاب شده‌اند. فرایند ارزیابی به روش عادلانه، شفاف و مستقل انجام خواهد شد.

The first workshop on diagnosis report of the National Urban Policy project at the Ministry of Roads and Urban Development

Tehran 23 January 2018 – The United Nations Human Settlements Program (HABITAT) Tehran Office, in cooperation with the Directorate of Housing and Construction in Ministry of Roads and Urban Development  (MoRUD) hosted the first workshop in order to discuss the diagnosis report on National Urban Policy (NUP) prepared and presented by Ms. Giti Etemad, on 21 January 2018 at the Ministry of Roads and Urban Development. The participants of this workshop were UN-Habitat partners and National Habitat Committee member. The report is considered the first section of the diagnosis report which is the first step in the process of developing  the national urban policy.

Mr. Ali Chegni, General Director of the Planning and Housing Economy in MoRUD, opened the meeting and welcomed the participants. He introduced the project and the purposes of conducting the workshop. Then Mr. Siamak Moghaddam, head of the UN-Habitat Office in Tehran, briefed on the  UN-Habitat global project on national urban policy. Moghaddam recognized that preparation of the  national urban policy in the three countries of Iran, Nigeria and Myanmar, will lead and assist in the preparation of an international guideline for implementing the NUP  in other countries.

Moghaddam noted that the first phase of the project in the three countries is preparing diagnosis report and during a competitive process, Ms. Giti Etemad was selected as a consultant for this project in this phase. He added that the report will be finalized during two other workshops by mid March 2018.

Ms. Giti Etemad presented the discussion paper on the national urban policy, pointing out that we need standards and laws for land, housing and urban development. Because these issues have caused to urban decay, marginal settlement and land trafficking.

Later, a number of  UN-Habitat and the MoRUD partners gave their comments and suggestions on the discussion paper. This meeting was attended by representatives from National Habitat Committee and UN-Habitat partners such as the Directorate of Housing and Construction, Deputy of Architecture and Urban development, New Towns Development Company, Urban Development and Revitalization Organization of Iran, Urban Renewal Organization of Tehran, Secretariat of the Metropolitan Cities, Road, Housing and Development Research Center, Technical and  Vocational Training Organization, Office of the Advisor to the Ministry of Roads and Urban Development on Women Affairs.

برگزاری اولین کارگاه مذاکره و تبادل نظر در مورد گزارش شناختی سیاست ملی شهری در وزارت راه و شهرسازی

 

 

دفتر هبیتات تهران، ۱ بهمن  ۱۳۹۶- برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) با همکاری معاونت مسکن وساختمان وزارت راه وشهرسازی اولین کارگاه مذاکره وتبادل نظر در مورد سند مباحثه (Discussion paper) سیاست ملی شهری که توسط خانم گیتی اعتماد تهیه شده بود را در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۶در سالن اجتماعات وزارت راه وشهرسازی برگزار کرد. شرکت کنندگان در این جلسه را همکاران هبیتات و اعضای کمیته ملی اسکان بشر که متشکل از وزارت‌خانه‌ها و نهادهای متعددی است تشکیل می دادند. گزارش مذکور اولین بخش سند گزارش شناختی (Diagnosis Report) سیاست ملی شهری محسوب می‌شود.

در ابتدای این جلسه آقای علی چگنی،  مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ضمن خوش آمدگویی به معرفی طرح و اهداف برگزاری کارگاه پرداختند. سپس آقای سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران، به معرفی مختصر سیاست ملی شهری پرداختند. مقدم تهیه سیاست ملی شهری در سه کشور ایران، نیجیریه ومیانمار را تجربه‌ای دانست که نتایج حاصل از آن می‌تواند به راهنمایی بین المللی برای اجرا در سایر کشورهای جهان تبدیل شود. او در ادامه افزود که هرچند هنوز توافق نامه‌ای برای این طرح امضا نشده، اما مراحل اولیه آن طی شده است.

مقدم خاطرنشان کرد مرحله‌ اول این طرح در هر سه کشور یک کار تحقیقاتی یه عنوان تهیه گزارش شناختی است و در طی پروسه‌ای رقابتی، خانم گیتی اعتماد به عنوان مشاور طرح در این فاز انتخاب شدند. وی افزود که این گزارش در طی دو کارگاه دیگر تا ابتدای سال ۱۳۹۷ نهایی خواهد شد.

در ادامه این کارگاه خانم گیتی اعتماد به ارائه سند مباحثه سیاست ملی شهری پرداختند و به این نکته اشاره داشتند که که ما نیازمند ضوابط ومقرارتی در زمینه زمین، مسکن وشهرسازی هستیم. زیرا این مسایل است که باعث ایجاد بافت فرسوده، ایجاد حاشیه نشینی وسوداگری زمین ومستقلات شده است.

 

در ادامه این کارگاه تعدادی از سازمان‌ها ونهادهای همکار با هبیتات و وزارت راه وشهرسازی نظرات وپیشنهادات خود را در مورد گزارش تهیه شده بیان کردند. این جلسه با حضور نمایندگانی از کمیته ملی اسکان بشرو همکاران هبیتات از جمله معاونت مسکن و ساختمان، معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه وشهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، سازمان ملی زمین و مسکن، معاونت بازآفرینی سازمان نوسازی شهرداری تهران، دبیرخانه کلان شهر‌های کشور، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان دبیرخانه کمیته ملی اسکان بشر، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و دفتر مشاور وزیر در امور زنان تشکیل شد.

 

کسب رتبه اول مسابقه ” طراحی معماری نامعماری” توسط خانم سوسن مومنی

 

معمارنت با همکاری گروه ها، شرکت ها و نهادهای حامی اولین مسابقه طراحی معماریِ نامعماری را با موضوع اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی (زلزله، سیل، جنگ و…) برگزار کرد. هدف مسابقه، ارتقاء و به روز رسانی حکمت و تجربه محلی بر اساس نیازهای روز و تلفیق با خِرَد مهندسی است؛ تا بتوان به اسکان موقت، ارزان، ساده، ایمن، و در مقیاس انسانی برای سوانح طبیعی (زلزله، سیل، جنگ و . . .) و بی جا شدگی ناشی از بحران های اجتماعی دست یافت. موضوع مسابقه طراحی سرپناه موقت به منظور اسکان بی جا شدگان در حدفاصل اسکان اضطراری (تا دوماه) و اسکان دائم که قابلیت استفاده حداقل یک سال برای یک خانواده حداقل ۴ نفره را تأمین نماید، بوده است.

در مراسم اعلام نتایج مورخ ۲۵ دی ماه ۹۶، از ٢٠ طرح منتخب رونمایی شد و این طرح ها به مدت یک هفته در گالری محیطی خانه هنرمندان نمایش داده می شود.

رتبه اول این مسابقه به خانم سوسن مومنی موکویی و آقای احمد زینالی تعلق گرفت. خانم مهندس مومنی کارشناس معماری و کارشناس ارشد بازسازی پس از سانحه از دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس کاهش خطر بلایا در دفتر هبیتات تهران است. طرح منتخب با ایده تلفیق ایده های صنعتی با شرایط بومی و قابل انعطاف برای استفاده پس از سوانح در ایران پیشنهاد گردیده است.

انتشار نسخه انگلیسی کتابچه «معرفی دوره‌های آموزشی» دفتر هبیتات تهران

 

دفتر هبیتات تهران- دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران نسخه انگلیسی کتابچه «معرفی دوره‌های آموزشی» را منتشر کرد. دوره‌های آموزشی هبیتات در راستای تعهد برنامه اسکان بشر ملل متحد برای ارتقاء ظرفیت متخصصان و باتوجه به نیازهای کشور طراحی و معرفی شده است.

پیش از این 21 دوره آموزشی توسط هبیتات در زمینه‌های مختلف ازجمله تاب‌آوری شهری، مدیریت خطرات بلایا، ارتقاء محلات فقیرنشین شهری و نوسازی پایدار با همکاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله وزارت بهداشت، سازمان نوسازی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و شورای اسلامی شهر تهران با موفقیت برگزار شده است؛ در حال حاضر هبیتات در تلاش است تا با توجه به نیازهای سازمان‌های ایرانی علاوه بر حوزه‌های فوق در زمینه‌های دیگری از جمله حوزه شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری (از جمله سیاست ملی شهری، راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی)، مدیریت آب، محیط زیست، تغییرات اقلیمی و سامانه فرماندهی بحران(Incident Command System) اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی جدید نماید.

در کتابچۀ «معرفی دوره‌های آموزشی» 33 دورۀ آموزشی 1 تا 5 روزه ذیل پنج موضوع اصلی «برنامه‌ریزی، مدیریت و طراحی شهری»، «خطرپذیری و بازسازی»، «تغییرات اقلیمی»، «آب و بهداشت» و «پژوهش شهری و توانمندسازی» ارائه شده است. دوره‌های آموزشی هبیتات در سطوح مختلف قابل برگزاری است:

 • دوره‌های آموزشی برای مدیران و متخصصان
 • دوره‌های آموزشی برای حرفه‌مندان
 • دوره‌های آموزشی ظرفیت‌سازی برای آگاهی عمومی
 • آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد

این دوره‌های آموزشی تعاملی و مبتنی بر یادگیری متقابل است و در هر دوره لازم است که شرکت‌کنندگان از سابقۀ آموزشی و حرفه‌ای مربوط به موضوع مورد نظر برخوردار باشند. ترکیب این دو معیار و به اشتراک‌گذاری دانش و اطلاعاتی که از آن‌ها حاصل می‌شود، فرصتی برای بحث‌های باز، شناسایی واقع‌گرایانۀ چالش‌ها و مشکلات و نیل به درک بهتری از مسئولیت‌ها و قابلیت‌های سطوح مختلف سازمان‌ها فراهم می کند. علاوه بر این، تجربۀ بین‌المللی آموزش‌دهندگان همراه با تجربیات عملی در دوره، به افزایش سطح یادگیری کمک خواهد کرد.
گفتنی است دوره‌های آموزشی هبیتات با همکاری متخصصان هبیتات و اساتید ایرانی، به دو زبان فارسی و انگلیسی، برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر یا اعلام درخواست دوره‌ها از طریق راه‌های ارتباطی دفتر هبیتات تهران اقدام نمایند.

آدرس ایمیل: [email protected]

شماره تماس دفتر: 88952428-021 (داخلی 596)

جهت دانلود فایل pdf این کتابچه اینجا کلیک نمایید.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران: از تونل توحید رفع بحران کردیم/تأکید بر خلاقیت در پروژه‌های عمرانی

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در خصوص جزئیات پروژه‌های عمرانی و چالش‌های موجود در این حوزه گزارش داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیروز حناچی در نشست خبری با اشاره به وضعیت فعلی معاونت فنی و عمران گفت: در حال حاضر هزار و ۵۸۵ پرسنل در این معاونت حضور دارند که ۲۰۶ نفر آنان را زنان و ۱۳۷۹ نفر از آنان را آقایان تشکیل می دهند. بررسی ها نشان می دهد مدرک تحصیلی عمده کارکنان کارشناسی است و بدنه زیردیپلم عمدتا در کارخانجات آسفالت فعالیت می کنند.

وی با تاکید بر وضعیت معابر و تونل های تهران گفت: در حال حاضر ۵۶۳ کیلومتر معابر شریانی وجود دارد و ۴۰ کیلومتر در دست اقدام است. ۳۶۹ پل و تقاطع غیرهمسطح در تهران داریم که ۴۹ مورد نیز در دست احداث است؛ ضمن اینکه بیش از ۲۲ کیلومتر تونل در پایتخت وجود دارد و طول شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی ۵۱۷ کیلومتر است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران افزود: در حال حاضر طول معابر بزرگراهی تهران ۵.۶۰۳ است که ۴۰ کیلومتر در دست اقدام داریم. علاوه بر اینکه تاکنون ۱۶ پل در تهران مقاوم سازی شدند و ۷ پل نیز در دست اقدام است.

حناچی با اشاره به آخرین وضعیت احداث تقاطع های غیرهمسطح و بزرگراه ها در پایتخت اظهار کرد: در خصوص تقاطع غیرهمسطح بزرگراه های امام علی- صیاد شیرازی تجهیز کارگاه صورت گرفته و ۷ پل، تقاطع، رمپ و لوپ در آن احدث می شوند که پیشرفت فیزیکی پروژه تاکنون ۸۰ درصد بوده است. تونل آرش- اسفندیار خیابان آرش شرقی را به بزرگراه نیایش وصل می کند که شامل دو زیر گذر و تونل است که این پروژه نیز با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد همراه بوده است.

وی ادامه داد: در این پروژه برای ایجاد گالری ۱۷ متری از روش‌های پیچیده و سنتی استفاده شده است که فارغ از میزان تاثیرگذاری برای احداث این پروژه اقدامات بسیار دشواری انجام شد.

به گفته معاون شهردار تهران، احداث بزرگراه حکیم و تقاطع های مربوط به آن با ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی، تقاطع بزرگراه امام رضا(ع) و بزرگراه دولت‌آباد با ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی و همچنین بزرگراه دولت آباد و تقاطع های مربوط با ۷۹ درصد پیشرفت فیزیکی روبرو بوده است.

حناچی ادامه داد: احداث بزرگراه یادگارامام به بزرگراه فتح به طول ۵۰۰ متر با ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی همراه بود و تقاطع غیرهمسطح بزرگراه های چمران- آل احمد- پل گیشا تاکنون ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

ایده تازه برای پل گیشا

وی در توضیح پروژه پل گیشا تصریح کرد: به دلیل گره های ترافیکی و حجم بالای ترافیک در نیمه اول سال نمی توانیم، اقدامات عمرانی را انجام دهیم و تاکنون آن بخش از کار که ممکن بود انجام شده است البته همکاران من در حال بررسی این موضوع هستند که اگر امکان پذیر باشد، بخشی از پل گیشا به عابرپیاده اختصاص پیدا کند و عبور سواره را در زیر پل داشته باشیم البته این موضوع در حد ایده است و اگر امکان‌پذیر باشد، انجام می شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، احداث پارکینگ طبقاتی نیایش را از دیگر اقدامات مدیریت شهری معرفی کرد و گفت: این پروژه تاکنون ۴۲ درصد پیشرفت داشته و از بالا به پایین اجرا شده است. از این حیث هم جز پروژه های خاص محسوب می شود. ضمن اینکه در این پروژه احداث ۸۰ واحد تجاری دیده شده است و امکان دسترسی از تونل نیایش به پارکینگ و خروج از آن پیش بینی شده است.

حناچی افزود: در حال حاضر احداث تقاطع غیرهمسطح باقرشهر با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد و بزرگراه شهید بروجردی با پیشرفت فیزیکی ۴۷ درصد همراه بوده است. توسعه برج طغرل نیز تاکنون ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که در صورت اجرای درست آن می تواند در مناطق جنوبی تاثیرگذار باشد.

وی پیشرفت فیزیکی ساماندهی آب ریز مسیل کن و سرشاخه های آن را ۴۴ درصد اعلام کرد و گفت: این پروژه به منظور ساماندهی آب های سطحی آزادگان در منطقه ۱۸ انجام می شود.

حناچی در ادامه این نشست به احداث پل بوستان چیتگر اشاره و عنوان کرد: دریاچه از طرحی که در طرح تفصیلی و جامع شهرداری در سال ۷۲ تدوین شده کوچکتر است و ما در حال بررسی این موضوع هستیم تا با نگاهی همچون پل طبیعت، پل بوستان چیتگر را به یک مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

۲مانع اصلی احداث بزرگراه شوشتری

وی در ادامه به احداث بزرگراه شهید شوشتری پرداخت و گفت: اجرای این پروژه با معضلات زیادی همراه بود، چراکه از مناطق حفاظت شده ای همچون پارک سرخه حصار، پادگان ها و مناطق مسکونی عبور می کند. این پروژه احتمالا از طرح هایی است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی و اخذ عوارض برای تردد در آن انجام می شود.

معاون شهردار تهران افزود: امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا شهروندان برای استفاده از اتوبان ها عوارض می پردازند. تحت این شرایط به جای استفاده از منابع عمومی پروژه ها قابل فروش به بخش خصوصی است و یکی از تاثیرات این اقدام کاهش سفرهای درون شهری غیر لازم است. ما ناچاریم به این سمت حرکت کنیم و در این روش مکانیزهای تامین مالی در شهر متفاوت می شود.

حناچی در بخش دیگری از اظهاراتش به مقایسه بودجه معاونت فنی عمران در فاصله سال های ۸۶ تا ۹۷ اشاره کرد و گفت: در سال ۸۶ بودجه معاونت ۴۷۷ میلیاردتومان بود که اوج آن در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان رسید. البته طبیعی بود که روند به این شکل ادامه پیدا نکند و به این دلیل از سال ۹۲ به بعد با روند نزولی مواجه شدیم. در سال ۹۳ بودجه معاونت به هزار و ۶۳۲ میلیاردتومان کاهش پیدا کرد که در نهایت لایحه بودجه در سال ۹۶ به ۷۱۰ میلیاردتومان رسید و پیش بینی ما این است که با این آهنگ بودجه معاونت در سال ۹۷ به ۵۲۹ میلیارد تومان افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به اهم چالش های پیش‌روی معاونت فنی و عمران بیان کرد: موضوع ایمنی و تاب‌آوری و مقابله با مخاطرات از جمله موضوعات مهمی است که باید به طور مستمر پیگیری شود. در حال حاضر حدود ۷۰۰ دستگاه پل در تهران داریم که دائماً نیازمند کنترل هستند. ایمنی و بهسازی ساختمان های شهرداری، ایمن سازی گودهای عمیق سطح شهر که به طور بالقوه خطر محسوب می شوند، مقابله با مخاطراتی همچون سیلاب، اجرای طرح جامع، مدیریت آب های سطحی و ساماندهی رودخانه ها و  روددره ها از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه معاونت است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه براساس طرح جامع ۸ روددره باید در تهران وجود داشته باشد، گفت: با همکاری شرکت خاکریز آب تلاش می کنیم تا تغییر رویکردی را در خصوص روددره ها ایجاد کنیم. به طور مثال آب از کوهپایه البرز به سمت پایین در حرکت است و ما می توانیم آن را به عنوان یک مسیل ببینیم تا ظرفیت هایی در سطح شهر ایجاد شود. به این معنی که با ایجاد بند در مواقع سیل، سیل از آن عبور کند و در مواقعی که سیل نداریم، به عنوان تفریحگاه از آن استفاده کنیم.

حناچی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه های نیمه تمام پایتخت گفت: طبیعی است زمانی که تجهیز کارگاه می کنیم و اقدامات عمرانی طولانی می شود، عکس‌العمل هایی از سوی شهروندان داشته باشیم. تلاش ما این است تا علاوه بر نگاه عمرانی به پروژه‌ها دو عنصر خلاقیت و ایجاد جاذبه را اضافه کنیم.

وی ادامه داد: منابع مالی و بودجه یکی از دیگر از چالش های پیش روی ما است. همان طور که شهردار تهران دیروز اعلام کرد شهرداری تعهداتی دارد که این امر امکان مانور را به حداقل می رساند. اما تلاش می کنیم با تغییر مکانیزم تامین مالی پروژه ها چالش را پشت سر بگذاریم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران همچنین به رویکردهای پیش روی معاونت اشاره و تصریح کرد: نگاه خلاقانه و توجه به زیبایی در طرح های عمرانی، استانداردسازی و ایجاد وحدت رویه در اجرای پروژه ها، مدیریت و بهره برداری بهینه از آب و فاضلاب، تلاش برای حرکت به سمت مدیریت یکپارچه، انسجام و یکپارچه سازی شبکه بزرگراهی، بکارگیری فناوری های نوین، شناسایی ظرفیت های موجود و تغییر کاربری به فضاهای عمومی و قابل استفاده و تاکید بر بررسی جنبه های اجتماعی قبل از اجرای پروژه از مهم ترین رویکردهای پیش روی ماست. متاسفانه پروژه هایی داریم که بعد از احداث و بهره برداری روی جنبه های اجتماعی آن کار می شود. این در حالیست که هرگونه بررسی باید قبل از اجرای پروژه انجام شود.

حناچی با اشاره به بازدید هفته گذشته خود و شهردار تهران از کارخانه سیمان ری گفت: این کارخانه ۲۵ سال است که متروکه شده و نگاه غالب در گذشته این بود که چنین املاکی تملک شوند، اما در حال حاضر منابع نداریم و اگر هم داشته باشیم، تملک این ملک در اولویت ما نیست. تحت این شرایط می توانیم با استراتژی «برد- برد» با همکاری مالکان، شهرداری و سرمایه گذار اتفاق خوبی را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: پادگان‌ها هم از این جنس هستند. اگرچه برای انتقال آنها قانون وجود دارد، اما ماموریت داریم این فضا را به مکانی برای استفاده شهروندان تبدیل کنیم.

حناچی با اشاره به تجربه های گذشته در این خصوص گفت: پیشتر در بریانک کارگاه جوراب بافی و در مرتضوی کارخانه شمس را به فضایی برای استفاده عموم تبدیل کردیم. البته در گذشته به سراغ کارخانه چیت جهان نرفتیم و در حال حاضر دو کارخانه برق آلستوم و دخانیات منتظر تصمیمات ما هستند.

وی گفت: شبیه کارخانه برق آلستوم در تهران کارخانه‌ای به همین سیاق در ترکیه وجود داشت که بخشی از آن به پارک فناوری و موزه تاریخ علم و بخش دیگر آبه دانشگاه تبدیل شد.

معاون شهردار تهران در بخش دیگری از اظهاراتش به اولویت‌های معاونت پرداخت و گفت: ضرورت تامین ایمنی، پیشرفت فیزیکی بالا، عدم وجود معارض، ضرورت اجرای تعهدات و رضایت مردم  از جمله مواردی است که در اولویت بندی پروژه‌های نیمه تمام شهرداری قرار دارد

حناچی با اشاره به پروژه بزرگراه شهید شوشتری عنوان کرد: برای ادامه روند ساخت این پروژه باید فضای شکننده زیست محیطی کاملاً رعایت شود، شاید اگر بخواهیم این پروژه را انجام دهیم، طول تونل ها بیشتر شود و مشخصات فنی آن تغییر کند. این پروژه برای تامین اعتبار مانند سابق نخواهد بود و باید تامین اعتبار جدیدی برای آن پیش بینی شود. قرارداد بزرگراه شهید شوشتری در دوره مدیریت قبلی بسته و به پیمانکار ابلاغ شده است و ما در مورد بحث های مالی و زیست محیطی در حال بررسی هستیم و در حال حاضر دستور توقف آن را دادیم تا معضلاتی مانند تامین منابع مالی توسط بخش خصوصی و اخذ عوارض مالی و مباحث زیست محیطی آن را حل کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت تونل امیرکبیر گفت: روز گذشته با شهردار منطقه در مورد این پروژه صحبت هایی داشتیم. حجم سرمایه گذاری غیرنقدی این پروژه بالا بوده و با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که در این پروژه صورت گرفته، باید راهکار مناسبی برای ادامه روند آن پیدا کنیم. تمام سرمایه صرف شده روی این پروژه به صورت تهاتر و کاملاً غیرنقدی بوده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به آخرین وضعیت تونل توحید و فرسودگی آن بیان کرد: اینکه تونل توحید رو به فرسودگی می رود، بحث درستی نیست، زیرا این تونل در زمان احداث مشکلی نداشت و پس از آنکه آب های شرب تهران به دلیل ترکیدگی لوله های اطراف به آن نشت کردند، دچار آب گرفتگی شد. بتن‌های این تونل به شکلی است که آب به آنها رسوب نمی کند و از نظر فنی و ایمنی هیچ مشکلی ندارد.

حناچی در ادامه با بیان اینکه همچنان در حال رفع نشت آب تونل توحید هستیم، گفت: براساس بررسی ها بخشی از آب های این تونل آب های شرب تهران است و بخشی از آن هم آب های سطحی است که به دنبال منشا آن هستیم تا مشکل را رفع کنیم. همچنین، به دنبال شکایت پیمانکار پروژه هستیم، تونل از نظر ایمنی مشکلی ندارد و از لحاظ سازه ۱۰۰ سال ضمانت دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با شفاف سازی قراردادهای شهرداری اظهار کرد: تاکنون قراردادی نبسته ایم که بخواهیم آن را شفاف سازی کنیم. ۷۰ درصد پروژه های عمرانی تحت شرایطی خاص با قرارگاه خاتم الانبیا بسته شده است، این روش شاید در شرایط مالی که در پیش گرفته ایم، روش درستی باشد. ما با قرارگاه این انعطاف پذیری را داریم که می توانیم، بگوییم برخی از قراردادها را متوقف کند یا آن ها را در اولویت های بعدی قرار دهد، اما نمی توان با بخش خصوصی این انعطاف را داشت. در صورتی که به توان با بخش خصوصی این انعطاف را داشت، حتما به این سمت خواهیم رفت.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه پادگان جی یک نقطه درشت در شهر تهران است، گفت: ما در زمان زلزله نیازمند سطوح عظیمی هستیم که در شرایط زلزله پاسخگوی مردم باشد و آنها بتوانند در زمان بحران به این مکان پناه ببرند. اگر در نقطه صفر بودم، اجازه نمی دادم ۲ اتوبان متقاطع از میان پادگان جی عبور کند؛ برای از بین بردن این نقاط پر رنگ تهران در حال پیشرفت هستیم.

حناچی با اشاره به گودهای تهران اذعان کرد: در مورد گودها ما بخشی را پیگیری می کنیم که شهرداری مجری آن باشد یا پیگیری آن را به ما ابلاغ کرده باشد. در آینده شاهد چنین گودهایی نخواهیم بود و اولویت برای ایمن سازی با گودهایی است که به ما ابلاغ شده است مانند برج میلاد یا شن چاله ها. در پروژه رویان نیز گود عمیقی برداشته شده که به دلیل بحث های مالی متوقف شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درباره شن چاله ها خاطر نشان کرد: ما معادن شن و ماسه در غرب تهران داشتیم و داریم که حدود ۵ دهه از آن ها بهره برداری شده است. در حال حاضر هم در آن محدوده حجم عظیمی از زمین های خالی شده، وجود دارد که در برخی از این نقاط ارتفاع دیواره گود به ۱۰۰ متر می رسد. این یک تهدید بالقوه است و ما باید راهی پیدا کنیم تا شاید به توان آن را تبدیل به فرصت کرد. این مکان در حریم رودخانه است و ما به دنبال راهکاری برای تبدیل این معضل به فرصت هستیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه آیا قرارگاه خاتم مانند شهرداری علاقه‌مند به ادامه همکاری با شهرداری است؟ گفت: بله، این رضایت از سمت قرارگاه نیز وجود دارد و این رابطه دوطرفه است.

حناچی در خصوص اینکه آیا به دلیل کمبود نقدینگی، امسال نیز پروژه‌هایی با پیشرفت زیر ۵۰ درصد حذف خواهد شد؟ گفت: در اولویت‌بندی پروژه‌ها، تنها پیشرفت فیزیکی را لحاظ نکرده‌ایم و موارد اثربخش دیگری را نیز در نظر گرفته‌ایم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در خصوص اینکه برخی از رودرده‌ها ساماندهی شده و کف آنها بتونی است و ممکن است در زمان سیل برای تهران خطرآفرین باشد، گفت: اصلاح پروژه‌های به اتمام رسیده، سخت است و به راحتی نمی‌توان در خصوص تخریب سرمایه‌های شهر تصمیم گرفت اما در پروژه‌های جدید تلاش می‌کنیم نگاه جدید را حاکم کنیم.

 

کنفرانس اکو بیلد (2018 ecobuild) :‌ لندن – اسفند ۱۳۹۶

 

دفتر هبیتات تهران، ۱۹ دی 1396- کنفرانس و نمایشگاه اکو بیلد (2018 ecobuild) با محورهای اصلی چگونگی اعمال تعهدات دولت‌ها به اهداف جهانی در زمینه آب، انرژی، سرمایه طبیعی، چرخه اقتصادی، تغییر رویه، مسکن، فن‌آوری، اخلاق حرفه‌ای ، کیفیت ساخت و مدیریت در اسفند ماه ۱۳۹۶ (۱۵-۱۷ اسفند) در لندن برگزار می‌گردد.

اکو بیلد کنفرانس و نمایشگاهی در زمینه انرژی و ساخت و ساز است. این کنفرانس ابزاری برای الهام بخشی و ایجاد شبکه‌ی ارتباطی میان معماران و متخصصان شهرسازی است.

در این کنفرانس که بر محورهای به‌زیستی، بهره‌وری انرژی، زیرساخت‌ها، فن‌آوری، مسکن و ساخت و ساز برون سایتی متمرکز است، اجزای ساختمان (شامل مصالح و اجزای پیش ساخته) که برای استفاده بهینه از انرژی و رفاه بیشتر ساخته‌ شده‌اند به نمایش گذاشته خواهند‌شد.

اکو بیلد با تمرکز بر ساخت و ساز مکان‌های مسکونی و تجاری بر حمایت از محیط زیست تاکید می‌کند.

برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

مشاهده برنامه کنفرانس: https://goo.gl/A4ey4s

وب سایت رسمی کنفرانس: /https://www.ecobuild.co.uk

 

مدیر اجرایی جدید هبیتات از سوی دبیر کل سازمان ملل معرفی خواهد شد


دفتر هبیتات تهران-
مجمع عمومی ملل متحد خانم «میمونه مهد شریف» از مالزی را به عنوان مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در سمت معاون دبیرکل برای دوره‌ای چهارساله انتخاب کرد.
دکتر جان کلاس، مدیر اجرایی فعلی، در پیامی با تبریک این انتصاب اظهار داشت:«تجربۀ طولانی‌مدت خانم شریف در مسائل شهری آسیا و فعالیت متعهدانۀ وی در روند کنفرانس هبیتات 3 برای برنامه اسکان بشر ملل متحد امتیازی ارزشمند به حساب می‌آید».
گفتنی است خانم شریف که فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان برنامه‌ریز شهری از سال 1985 آغاز کرده است، در حال حاضر شهردار جزیرۀ پنانگِ مالزی است.

پوشاندن تخلف با جریمه در ساختمان‌سازی، یکی از دلایل اصلی افزایش میزان خسارات در زلزله/ کاهش ۸۰ درصدی خسارات و تلفات زلزله با رعایت قوانین موجود

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی: محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز راه، مسکن و شهرسازی در دومین نشست ویژه بررسی ابعاد زلزله ۲۱ آبان ماه در کرمانشاه – سرپل ذهاب گفت: طبق گزارش‌های آماده شده علی‌رغم زلزله مهیب ۷.۳ ریشتری با عمق ۱۸ کیلومتر و شتاب ۰.۶۸ از شتاب ثقل حدود ۶۵ درصد از ساختمان‌ها در ۲ شهر اسلام‌آباد و سرپل ذهاب سالم هستند و بیشتر خرابی‌ها مربوط به مناطق روستایی اعلام شده است.

شکرچی‌زاده در این خصوص ادامه داد: از آنجایی که درصد مقاومت خانه‌های مسکونی در روستاهای منطقه زلزله‌زده نسبت به میانگین مقاومت خانه‌های روستایی در کل کشور ۴۶ درصد کمتر بوده است، متأسفانه شاهد تخریب  و تلفات بسیاری در این نواحی بودیم.

در ادامه رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، آمار ساختمان‌های فاقد آسیب دیدگی در مسکن مهر را ۵۳ درصد و سایر ساختمان‌ها را ۶۵ تا ۷۰ درصد خبر داد و گفت: براساس اطلاعات به دست آمده تعداد کشته‌شدگان سایت مسکن مهر در این مناطق ۳ نفر ولی آوارگان باقی‌مانده از تخریب‌ها بسیار زیاد گزارش شده است.

شکرچی‌زاده با اشاره به ۳۵ درصد تخریب و خسارات مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه و اقدامات نادرست صورت گرفته در حوزه مهندسی افزود: متأسفانه طبق آمار به دست آمده نزدیک به ۷۰ کشته و هزار زخمی طی دهه گذشته در ساختمان‌های جدید‌الاحداث گزارش شده است که قطعا آمار خوشایندی نخواهد بود.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که بیش از نیم قرن از تهیه دستورالعمل لازم برای مقاوم‌سازی در برابر زلزله در کشور می‌گذرد گفت: متاسفانه در ریشه‌یابی ابعاد زلزله و خسارات ناشی از آن متوجه شدیم، همانطور که در عالم مردانگی شاهد وجود مرد و نامرد در کنار یکدیگر هستیم در عالم مهندسی نیز وجود مهندس و نامهندس را می‌بینیم.

وی در این رابطه اظهارداشت: من همانطور که از مهندسان شریف و متعهد به آیین‌نامه و دستورالعمل‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم به همان اندازه از نامهندسانی که وظایف خود را انجام نداده و از رعایت ابتدایی‌ترین اصول مهندسی نیز دریغ می‌کنند شکایت دارم، نامهندسانی که بدون مقام‌سازی زمین، ساختمان‌ها را بر روی اراضی باتلاقی و یا خاک نرم احداث کرده و یا در جایی دیگر با وجود تهیه بتن‌های ۳۰۰ مگاپاسکالی در آزمایشگاه‌های کشور برای ساخت واحدهای مسکونی از بتن‌های با مقاومت زیر ۱۰ مگاپاسکال استفاده کرده‌اند.

این مقام مسئول همچنین افزود: درحقیقت نامهندسی کسی است که ساختمان با مجوز ۴ طبقه را با ۷ طبقه، آن هم با بتن غیر مقاوم بنا کرده است، نامهندس کسی است که شاید با اصول مهندسی آشنا باشد ولی در عمل با عدم رعایت اصول اخلاقی مهندسی، حقوق مردم را پایمال کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این خصوص اضافه کرد: نگرانی اول ما آن است که قطعا این زلزله آخرین زلزله بزرگ مقیاس اتفاق افتاده در کشور نبوده و ما نمی دانیم زمین‌لرزه بعدی در کجا روی خواهد داد، از سویی دیگر نگرانی دوم ما آن است که ساختمان‌های غیرمقاوم ما در برابر زلزله تنها در کرمانشاه نبوده و کرمانشاه‌های دیگری نیز در کشور وجود داشته و یا در حال ایجاد شدن هستند.

شکرچی‌زاده در ادامه سخنان خود ارائه پیشنهادها و راهکارهای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای چگونگی ایجاد مقاومت در برابر زلزله بیان کرده و گفت: مهار دیوارهای غیربارور قطعاً باید الزامی شده و در زمان اجرای تمامی ساختمان‌ها مورد توجه قرار گیرد، از سویی دیگر آموزش کافی، جدی و کاربردی نیز باید در دستور کار قرار گرفته و تولید بتن به روش دستی در تمامی نقاط کشور ممنوع شود.

وی در ادامه با تأکید براینکه اعطای نشان استاندارد به کارخانه‌های ساخت بتن نیز باید بیش از پیش در کشور جدی گرفته شود افزود: باید آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت تحت نظارت بیشتری قرار گرفته و از سویی دیگر شهرداری‌ها به عنوان مراجع صدور پروانه در شهرها حتماً نسبت به تغییر نقشه‌های مصوب در احداث ساختمان‌ها توجه بیشتری داشته و کنترل بیشتری بر رعایت اصول مهندسی در این پروژه‌ها کرده باشند.

شکرچی‌زاده در پایان تأکید کرد: بدون شک با توجه به نتایج به دست آمده باید بازخوانی کاملی در نظام اداری حوزه ساخت و ساز عمومی و خصوصی کشور صورت گیرد تا ضمن تقویت نقاط مثبت. بخش های ضعف آن نیز حذف و مرتفع شود.

مدیر بخش مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بنا شدن ساختمان‌های مسکن مهر بر روی خاک نرم را علت اصلی تخریب این واحدها دانست و گفت: براساس آخرین آمار اعلام شده ۶۲۰ نفر در این زلزله جان خود را از دست دادند که بیشترین آن‌ها با رقمی بالغ بر ۵۵۹ نفر مربوط به شهرستان سرپل ذهاب گزارش شده است.

علی بیت‌اللهی مدیر بخش مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دومین نشست ویژه بررسی ابعاد زلزله ۲۱ آبان ماه در کرمانشاه – سرپل ذهاب اظهارداشت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، وظایف شهرداری‌ها و تعویض تخلف با جریمه یکی از مشکلات اصلی اتفاق افتاده در این حوزه بوده که ما در زلزله اخیر کرمانشاه متوجه آن شدیم و درحقیقت پوشاندن تخلف با جریمه به عنوان یکی از منابع درآمدی شهرداری به شمار می‌رود و یکی از دلایل اصلی افزایش میزان خسارات و تخلف در این مناطق بوده است.

بیت‌اللهی در ادامه با بیان اینکه ما در قسمت اجرا و سازندگان نیز دچار ضعف هستیم گفت: متأسفانه ورود افراد فاقد صلاحیت به بازار کار، به دلایل اقتصادی و یا عدم درک صحیح از اهمیت خطر به ساخت واحدهای مسکونی پرداخته که در برخی موارد عدم نظارت جدی نیز افزون بر این مسئله، مشکل را دوچندان کرده است.

وی با تأکید براینکه قطعاً اگر سیستمی جدی، محکم و بدون نوسان جهت تحمیل انجام وظایف قانونی هر شخص وجود داشته باشد با وجود همین قوانین موجود شرایط بسیار بهتری ایجاد می‌شود گفت: در مطالعات دیدیم که برخی از واحدهای مسکونی در روستاهای روی خط گسل در این منطقه سالم مانده‌اند و امری بسیار جالب که نشان می‌داد، اگر قوانین موجود اجرایی شود شاید بیش از ۸۰ درصد از تلفات و خسارات به وجود آمده کمتر می‌شود.

مدیر بخش مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه سخنان خود بناشدن ساختمان‌های مسکن مهر بر روی خاک نرم را علت اصلی تخریب این واحدها دانست و گفت: براساس آخرین آمار اعلام شده ۶۲۰ نفر در این زلزله جان خود را از دست دادند که بیشترین آن‌ها با رقمی بالغ بر ۵۵۹ نفر مربوط به شهرستان سرپل ذهاب گزارش شده است.

همچنین وی نسبت تلفات زنان به مردان را ۱.۲ اعلام کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد ۲۰ درصد تلفات در این زلزله از بین زنان بوده‌اند که حاکی از آسیب‌پذیری بیشتر آن‌ها در برابر حوادث و بلایا است.

بیت‌اللهی تعداد مجروحان زمین‌لرزه مناطق غربی کشور را ۷ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: طبق گزارش‌های به دست آمده حدود سه برابر مورد نیاز اهالی آسیب دیده در این مناطق بین افراد چادر توزیع شده و ۹۲ مدرسه و ۱۰ هزار دام سبک نیز در این حادثه آسیب دیده‌اند.

این مقام مسئول از آسیب ۱۰۴ هزار، تخریب ۳۷ هزار و تعمیر ۵۲ هزار واحد مسکونی در این منطقه خبر داد و گفت: در این نواحی حدود ۱۴ هزار و ۷۹۵ واحد سالم و بدون آسیب باقی‌مانده‌ و از نظر مسکن مهر نیز، ۲ بلوک به طور کامل تخریب و مابقی دچار ترک‌خوردگی در درجات متفاوت هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش عدم وقوع زلزله‌های ایران در نزدیکی شهرهای بزرگ را نوعی خوش‌شانسی قلمداد کرد و افزود: ما باید با کسب تجربه از این اتفاقات ابعاد زلزله تهران را در نظر گرفته و شرایط لازم را برای برخورد با آن فراهم کنیم.

به گفته مدیر بخش مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی باید تصمیمات و قوانین مصوب را جدی گرفته و در قبال قصورها مسئول باشیم و باید به کاهش خطرپذیری لرزه‌ای در تهران توجه کنیم چرا که زلزله تهران زلزله شهری نیست بلکه زلزله‌ای فراملی خواهد بود.

بیت‌اللهی در پایان با تأکید بر اهمیت آموزش حرفه‌ای و تهیه برنامه‌ای جامع در این حوزه گفت: توجه به ایمنی لرزه‌ای در ساختمان‌های مهم تهران مسئله ویژه دیگری است که باید در دستور کار قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی: برای بازآفرینی مناطق هدف نیازمند ۱۲۳ هزار میلیارد تومان هستیم

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی: وزیر راه وشهرسازی در خصوص بحث بازآفرینی شهری با تاکید بر این نکته که موضوع بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده از جایگاه ویژه ای برخوردار است گفت: بازآفرینی شهری از سیاست‌های اصلی دولت به شمار می رود و در برنامه ششم به آن توجه شده و رئیس جمهور محترم در برنامه بودجه ارائه کرده اند.
عباس آخوندی  در حاشیه گردهمایی با مدیران كل استان‌ها در شهر اصفهان در خصوص بحث بازآفرینی شهری در جمع خبرنگاران با تاكید بر اینكه طبق این برنامه ما موظف شدیم تا سالانه ۲۷۰ محله را بازآفرینی كنیم اظهار داشت: براساس برآوردهای انجام گرفته، در حال حاضر نزدیك به ۱۴۰ هزار هكتار به عنوان مناطق ناكارآمد در كشور به شمار می‌روند كه دارای كیفیت پایین زندگی و فرسودگی بسیار زیاد هستند.
وزیر راه وشهرسازی در ادامه گفت: خوشبختانه در برنامه ملی بازآفرینی كه ما در ستاد ملی نیز موفق به تصویب آن شدیم قرار است تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای برای احیا و بازسازی ۶۶ هزار هكتار بافت ناكارآمد در كشور با كمك شهرداری تهیه و به صورت محله به محله در دست اجرا قرار دهیم.
وی رقم مورد نیاز برای انجام اقدامات بازآفرینی در مناطق مذكور را حدود ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اعلام كرد و افزود: این بدان مفهوم نیست كه تمامی این هزینه از سوی دولت تامین شود بلكه به معنای آن است که این رقم باید برای احیا و نوسازی این محلات در این مناطق سرمایه‌گذاری شود.
همچنین این مقام مسئول اضافه كرد: طبق برنامه ملی بازآفرینی شهری ۵۰ هزار میلیارد تومان از طرف بخش خصوصی در حوزه مسكن سرمایه‌گذاری شده و بخش عمده‌ای از اقدامات نوسازی و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی از سوی دانشگاه‌های دولتی و گشایش وبهسازی محاسبه نیز از سوی شهرداری‌ها انجام خواهد گرفت.
آخوندی با تاكید براینكه در این دوره اصلی‌ترین ماموریت وزارت راه و شهرسازی پروژه‌های حمل و نقلی و اجرای بازآفرینی شهری است اظهارداشت: قطعا به دلیل پیچیدگی بالای این بحث ؛ باید دولت وشهرداری این محلات در كنار یكدیگر به اجرای این اقدامات پرداخته تا بتوانیم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.
در ادامه وزیر راه وشهرسازی به نقش ستاد ملی بازآفرینی شهری اشاره کرد و افزود:: ستاد ملی بازآفرینی شهری در راستای همین هدف در سال ۹۳ تشكیل و با ایجاد هماهنگی میان ۲۰ دستگاه دولتی و شهرداری به بررسی مشكلات این محلات و رفع آن‌ها پرداخت.
به گفته وی ستاد ملی ضمن ایجاد هماهنگی‌های مذكور در محلات ناكارآمد مستقر و با تشكیل دفاتر تسهیل‌گری با مردم این محلات شروع به گفتگو كرد.
وزیرراه و شهرسازی ضمن اشاره به این نكته كه بدون شك خروج ساكنین از محلات و تخریب و ساخت مجدد آن اقدامی نادرست در احیای این محلات خواهد بود گفت: شاید ساكنان در مدت كوتاهی به دلیل گرفتن پول خوشحال شوند ولی واقعیت آن است كه به مرور زمان تبدیل به حاشیه‌نشینان جدید خواهند شد.
وی در ادامه احیای محلات هدف همراه با خود ساكنین آن‌ها را یكی از رویكردهای اصلی برنامه ملی بازآفرینی اعلام كرد و گفت: امیدواریم این اقدام كه برای اولین بار در كشور به این گستردگی در حال انجام است با همكاری شهرداری، دولت و مردم به خوبی انجام گرفته و به نتیجه دلخواه برسد.
آخوندی با بیان این مطلب كه متاسفانه علی‌رغم سرمایه‌گذاری هزاران میلیارد دلاری پس از زمان مشروطه تاكنون در كشور همچنان ۱۹ میلیون بد مسكن در كشور زندگی می‌كنند افزود: این مسئله نشان‌می‌دهدکه با وجود این سرمایه‌گذاری‌ها، كیفیت زندگی برای تعداد زیادی از مردم کهئ در شرایط مالی مناسبی قرار ندارد فاصله فقر و غنا در كشور به شدت احساس می‌شود.
در پایان وزیر راه وشهرسازی برنامه ملی بازآفرینی را به عنوان بخشی از برنامه فقرزدایی رئیس جمهوری در كشور دانست.

جلسه تبادل نظر آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) و دفتر هبیتات تهران در خصوص افزایش تاب‌آوری شهر تهران

دفتر هبیتات تهران، 21 آذر 1396- جلسه تبادل نظر آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) و دفتر هبیتات تهران در خصوص افزایش تاب‌آوری شهر تهران و بازتعریف نقشۀ کلان کاهش خطر در چارچوب سندای برگزار گردید.

طرح‌نامه این موضوع توسط جایکا با درنظرگرفتن بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل و اثرات ثانویه آن‌ها مانند آتش‌سوزی، به سازمان مدیریت بحران شهر تهران ارائه شده است. در همین راستا در این جلسه به نکاتی مانند توجه به ارتقاء کمی و کیفی سیستم‌های پیش‌آگاهی وقوع خطر، نظارت دقیق‌تر بر اجرای آئین‌نامه‌ها و برطرف‌نمودن ضعف هماهنگیِ میان‌سازمانی با وجود فعالیت نهادهای متعدد حرفه‌ای در تهران اشاره شد که دفتر هبیتات تهران نیز بر استفاده از ظرفیت‌های نهادهای مذکور تأکید داشت.

 

امضای تفاهم‌نامه همکاری با «شرکت آب و فاضلاب استان تهران»

 

دفتر هبیتات تهران، 21 آذر 1396- برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) با شرکت آب و فاضلاب استان تهران تفاهم‌نامه‌ای در زمینه‌های حرفه‌ای و آموزشی حوزۀ مدیریت آب و فاضلاب امضا کرد. این تفاهمنامه با حضور مدیرعامل و معاونان شرکت آب و فاضلاب استان تهران، کارشناسان دفتر هبیتات تهران و نمایندگان آژانسهای خواروبار و کشاورزی ملل متحد(فائو) و یونسکو در محل شرکت آب و فاضلاب استان تهران به امضا رسید.

در نشست امضای این تفاهم‌نامه، رئیس دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران، تأمین آب مناطق شهری را در چارچوب تأمین خدمات پایهای شهری و از محورهای اساسی ساختار این سازمان خواند. سیامک مقدم با اشاره به شبکه آبرسانی در استان تهران و خطرات بلایای طبیعی، بر اهمیت تابآورسازی شریانهای حیاتی از جمله این شبکه تأکید کرد.
وی هم
چنین به «کمیته ملی اسکان بشر» اشاره کرد و گفت: این کمیتۀ ملی متشکل از نمایندگان چندین وزارت‌خانه و سازمان مرتبط از جمله سازمان آبفای استان تهران در وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته است. علاوه بر آن  تدوین سیاست ملی شهری را با وزارت راه و شهرسازی آغاز کرده‌ایم که همکاری آب و فاضلاب استان تهران به عنوان یکی از ذی‌نفعان این طرح ضروری خواهد بود.           
مقدم افزود: برنامهای کشوری با چشماندازی تا پایان دولت دوازدهم از سوی هبیتات تهران تهیه شده است و پس از انتشار از سوی وزارت راه و شهرسازی، اعلام نظرات شرکت آبفای استان تهران در مورد این برنامه می‌‌تواند راهگشا باشد.

نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران این تفاهم نامه و آغاز همکاری را همچنین فرصتی برای تسهیلگری ارتباط با سایر سازمانها و برنامههای بینالمللی مانندGlobal Water Operators خواند.
مقدم افزود: «همکاریِ سازمان ملل و سایر سازمان
های بینالمللی با نهادهای ملی یکی از اموری است که در این دفتر دنبال میشود. با توجه به ارتباط شکلگرفته میان هبیتات و آبفای استان تهران و امضای تفاهمنامه، این همکاری از سوی دستکم سه آژانس هبیتات، فائو و یونسکو میتواند شکل بگیرد و از تخصص سازمانی این همکاران بهره برده شود».

              
عکاس: موسوی- آبفا

در ادامۀ این نشست آقای دکتر پرورش، مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران، امضای تفاهم‌نامه همکاری با سازمان ملل را نمودی از اعمال تفکر جهانی در مدیریت دانست. پرورش، توسعه پایدار را از دغدغههای سازمان آبفا و نوعی نگاه خواند که درک اهمیت آن این سازمان را به ایجاد دفتر توسعه پایدار در شرکت ترغیب کرده است. وی در ادامه به چالشهای استان تهران پرداخت و گفت: این استان کم‌تر از ۱,۱ از سطح کشور را داراست، اما ۲۰ درصد جمعیت ایران را در خود جای داده است. فاصله تهران از منابع آب باعث نیاز به انتقال این منابع شده است و این امر نیازمند سطوح ویژهای از مدیریت با نگاه توسعه پایدار است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با اشاره بر اهمیت برنامهریزیهای بلندمدت گفت: تغییر استانداردها و بالابردن کیفیت، از سرعت اجرای امور میکاهد، و این امر شاید مطلوب مدیران نباشد؛ اما عقد تفاهمنامۀ امروز  به خصوص در حوزه آب و دفع فاضلاب میتواند اطلاعات خوبی را به آبفا منتقل کند و امیدواریم به سمت اجرای این استانداردها برویم.

پرورش در رابطه با تفاهمنامه با دفتر هبیتات گفت: هدف از امضای این تفاهم‌نامه تأمین چارچوبی برای همکاری در زمینه‌های حرفه‌ای و آموزشی در خصوص مدیریت آب و فاضلاب و همکاری با تمرکز بر توسعه شهری پایدار و سبز، آموزش و پرورش، مدیریت پایدار آب، زیرساخت و تسهیلات آب و بهداشت، بهره‌وری و کارایی آب، مدیریت کیفیت آب، حساب‌داری آب و حساب‌رسی آب و مقررات ایمنی آب است وی در پایان ابراز امیدواری کرد که این همکاری دوطرفه موجب اتخاذ رویکردی ملی و جهانی، فراتر از نگاهی استانی در شرکت آب و فاضلاب استان تهران شود.

 

در این نشست دکتر مهمت اکدوغان، کارشناس ارشد سکونتگاههای انسانی دفتر هبیتات تهران، به استانداردهای خدمات شهری اشاره داشت. وی با ذکر نمونۀ کشور هلند با بیش از 200هزار استاندارد و ایران با 13هزار استاندارد خدمات شهری، بیان داشت: تغییر نگاه در خصوص خدمات شهری میبایست تابآور، پایدار و طبق استانداردهای مشخصی باشد. وی دفتر هبیتات را آمادۀ همکاری در خصوص استانداردسازیها و کنترل استانداردها دانست. 

اسکان 3.2 میلیون عراقی در سکونتگاه‌های غیررسمی

9 آذر 1396، دفتر هبیتات تهران- دور جدیدی از نقشه‌برداری‌های انجام شده نشان می‌دهد در حال حاضر 3687 سکونتگاه غیررسمی در عراق وجود دارد که حدود 3.2 میلیون شهروند در آن‌ها زندگی می‌کنند.

دکتر سلمان الجُمیلی، وزیر برنامه‌ریزی عراق، در رابطه با این نقشه‌برداری‌ها که توسط وزارت برنامه‌ریزی و با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد انجام شد، گفت: «مشکل سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور با توجه به بحران مسکن در کنار عدم اجرای قوانین و مقررات، هر سال شدت بیشتری پیدا کرده ‌است. گسترش این مسأله در روند برنامه‌های توسعه نیز اختلال ایجاد کرده‌است.»

دبیر هیئت وزیران، دکتر مهدی العلق، به مصوبه کابینه در سال 2015، شامل حمایت مالی از نقشه‌راه ارائه شده توسط هبیتات، اشاره کرده و بر نقش آن در تسهیل اجرای «برنامه ملی توانمندسازی و  قاعده‌مندی سکونتگاه‌های غیررسمی در عراق» و همچنین مواجهه با مسئله به روشی جامع و با توجه به ابعاد سیاسی، اقتصادی، سلامت، کالبدی و اجتماعی در چارچوبی پایدار و عملگرایانه، تأکید کرد.

در همین راستا لیزا گراند، معاون نمایندۀ ویژه دبیر کل سازمان ملل و هماهنگ‌کننده اقدامات بشردوستانه در عراق، به تشویق تلاش‌های دولت عراق و برنامه اسکان بشر در انجام این پروژه پرداخت و تأکید کرد سازمان ملل از هیچ تلاشی برای رفع این مشکل دریغ نمی‌کند. وی همچنین بیان کرد برنامه حاضر با توجه به تجربیات مدرن و موفق در بسیاری از کشورها، راه‌حل‌های فنی مناسبی ارائه کرده ‌است. وی افزود: شهروندان عراقی می‌توانند بر کمک سازمان ملل در بازسازی کشورشان حساب کنند. گراند اضافه کرد به زودی کنفرانسی بین‌المللی در ارتباط با بازسازی در عراق برگزار خواهد شد.

رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد در عراق، عرفان علی، بر ادامه برنامه ملی جهت حمایت از دولت عراق برای پیاده‌سازی راهبردها با هدف ارتقاء و بهسازی سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق زندگی آوارگان داخلی تأکید کرد و خاطرنشان کرد همکاری‌ها برای اجرای اقدامات قانونی، فنی و نهادی برنامه، در صورت تأیید چارچوب قانونی توسط مجلس و تصویب «صندوق توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی» توسط هیئت وزیران عراق، ادامه پیدا خواهد کرد.

نشست تخصصی ارائه یافته‌های تیم اعزامی مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه – سرپل ذهاب

تهران، 2 آذر 1396- نشست تخصصی ارائه یافته‌های تیم اعزامی مرکز تحقیقات راه،‌مسکن و شهرسازی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه – سرپل­ ذهاب صبح چهارشنبه اول آذر 96 با حضور جمع کثیری از متخصصان، محققان و علاقمندان در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.


به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز در این نشست با بیان این مطلب که زلزله‌ای که در بخش‌های مهمی از کرمانشاه به وقوع پیوست، بزرگتر از زمین‌لرزه‌ای بود که برای آن ناحیه از زاگرس مورد انتظار بود، گفت: 102 دستگاه شتابنگار در قسمت‌های مختلف کشور شتاب این زلزله را ثبت کرده‌اند و حتی در فاصله بیش از 100 کیلومتر در خراسان شمالی هم ثبت شتاب داشته‌ایم.
ما باور داریم که زلزله علاوه بر لرزاندن زمین‌ها و کوه‌ها، عملکرد گذشته ما در ساخت‌و‌ساز ساختمان‌ها، پل‌ها، شهرها و… را نیز لرزان و میزان آمادگی ما را در مدیریت صحنه و پس از حادثه نشان می‌دهد.
وی در تشریح مأموریت و تکالیف مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی در خصوص زلزلۀ رخ‌داده در کرمانشاه گفت: مرکز تحقیقات پیرو حکمی که از سوی وزیر راه و شهرسازی دریافت نمود، تیمی را به منطقه اعزام کرده که به یافته‌های بسیاری در جهت برنامه‌ریزی‌ها دست یافته‌اند.
وی تأکید نمود که در حکم ابلاغی، بررسی وضعیت ساختمان‌های جدیدالاحداث به‌ویژه مسکن مهر و بیمارستان‌ها در دستورکار قرار گرفته است و بر این اساس، بررسی‌ها همچنان ادامه دارد و پس از تکمیل ارائه و منتشر خواهد شد.
دکتر شکرچی‌زاده ادامه داد: در زلزله کرمانشاه، شاهد رفتارهای متفاوتی از ساختمان‌های منطقه هستیم. اولاً شتاب زلزله نسبت مستقیم با نیروی وارد بر ساختمان‌ها دارد و ما با شتاب‌های متفاوتی به‌ویژه در منطقه سرپل ذهاب مواجه بوده‌ایم. در این شهر شتاب حاصله، 68 صدم g بوده است و 11 ثانیه به طول انجامیده است. همچنین در اسلا‌م‌آباد، این شتاب 12 صدم g بوده است که در مدت زمان بیشتری اتفاق افتاده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی افزود: نحوه اجرا در رعایت دستورالعمل‌ها در ساختمان‌ها متفاوت است و کیفیت مصالح بسیار در ساختمان‌ها تعیین‌کننده بوده است. به‌ویژه در ساختمان‌های بتنی به کرات عدم رعایت قوانین مشاهده می‌شود. نکتۀ دیگر دیوارها و میان‌قاب‌ها در ساختمان هستند که در اسکلت‌ها جایگاه مناسبی ندارند و در زلزله‌ها فرو می‌ریزند.
دکتر شکرچی‌زاده یادآور شد که مهندسی عمران باید تکلیفش را با این نوع المان‌های غیرسازه‌ای مشخص کند چرا که در زمان زلزله بسیار اثرگذار است.
وی با تأکید بر ضرورت و اهمیت جایگاه شبکه شتابنگاری افزود: شبکه شتابنگاری سرمایه ملی محسوب می‌شود و در این زلزله جایگاه بسیار مهم خود را نشان داد. یکی از برنامه‌های مهم ما در مرکز تحقیقات، پیگیری به منظور تقویت این شبکه به عنوان یک ضرورت جدی است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در خصوص برنامه‌ریزی‌ها به منظور آمادگی برای مقابله با زلزله‌های احتمالی با همین مقیاس گفت:زلزله‌های رخ داده با بزرگی 7 در ایران بیشتر در شهرهای با جمعیت کمتر از 100 هزار نفر بوده است و مسلماً اگر در کلانشهرهایی مثل تهران، مشهد و تبریز رخ دهد،‌ شاهد فجایعی فراتر از مرزها خواهیم بود. در همین رابطه استقرار سامانه‌های هشدار سریع و پاسخ سریع در این شهرها می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای از خسارات بکاهد.
وی افزود: نکتۀ بسیار مهم دیگر در این زلزله، ساختمان‌های مهمی است که بر اساس استاندارد 2800 در طبقه‌بندی اهمیت بسیار دارند. متأسفانه این ساختمان‌ها نظیر بیمارستان‌ها، در کل مناطق زلزله‌زده کرمانشاه آسیب دیده‌اند به طوری که بهره‌برداری مستمر آن‌ها را امکان‌پذیر نکرده است. در حال حاضر تصویر روشنی از وضعیت بیمارستان‌ها در سایر نقاط کشور نداریم ولی می‌توان آنها را مورد بازدید جدی قرار داد و سپس اقدامات اولیه را برای مقاوم‌سازی به عمل آورد.
دکتر شکرچی‌زاده در بخش پایانی تصریح کرد: باید اقرار کنیم که اقدامات صورت گرفته در چند سال اخیر تأثیر خود را در این زلزله به وضوح نشان داد. پس از زلزله کرمانشاه بسیاری از اسکلت‌ها سرپا هستند و ما ویرانه‌های وسیع شهری را شاهد نیستیم. این نشان می‌دهد که مهندسی کشور راهکاری ندارد جز اینکه آیین‌نامه‌ها و قوانین بخصوص آیین‌نامه 2800 را به عنوان میثاق مهندسی در نظر بگیرد.

در ادامه این نشست جمعی از اعضای تیم اعزامی مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی با حضور در دو پنل تخصصی نتیجه بررسی‌های خود را در محورهای گوناگون ارائه نمودند. مطالعات مقاوم‌سازی سازه بیمارستان اسلام‌آباد غرب،‌ عملکرد شبکه شتابنگاری در زمین‌لرزه کرمانشاه، یافته‌های ژئوتکنیکی در زلزله کرمانشاه – سرپل ذهاب، گزارش پیمایش سکونتگاه‌ها، بررسی میدانی سازه‌های مهم شهری و ارزیابی اولیه کیفیت بتن‌های اجرا شده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه از جمله محورهایی بود که در این بخش ارائه و تشریح شد.
در بخش پایانی نشست تخصصی امروز، دکتر بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رئیس تیم اعزامی مرکز به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه،‌ با تقدیر از بسیج عمومی مردم و نهادها در ارائه کمک به مناطق زلزله، به ارائه گزارشی از نتیجه بازدیدها از این مناطق پرداخت.
وی گفت: از زلزله‌ رودبار تا به امروز گزارش‌های متعددی تهیه کرده‌ایم و به قطعیت می‌گویم که بسیاری از مسائلی که در این زلزله‌ها شاهد بوده‌ایم به سادگی پیش از وقوع زلزله قابل حل بوده است.
دکتر بیت‌اللهی در ادامه با بیان این مطلب که تاکنون 320 گسل در سطح کشور شناسایی شده است و عمدتاً در کنار تجمع گسل‌ها،‌ تجمع مراکز جمعیتی را نیز شاهد هستیم، گفت: از زمان وقوع زلزله تاکنون، 879 پس‌لرزه ثبت شده است و انتظار داریم تا حدود 150 روز دیگر نیز این پس‌لرزه‌ها با تعداد کمتر و بزرگی کمتر ادامه داشته باشد. تا 20 روز اول پس از زلزله احتمال پس‌لرزه‌های بزرگ وجود دارد که باید به این نکته توجه داشت.
رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات در بخش دیگری افزود: بر اساس نتایج اولیه تحقیقات مشخص شد که جابجائی در جهت عمودی و ایجاد پرتگاه با ارتفاع بیش از سه متر، گسیختگی طولی و ممتد در امتداد بیش از چهار کیلومتر و در پهنای بیش از یک کیلومتر در سطح زمین، در نتیجه رخداد زلزله کرمانشاه – سرپل ذهاب ایجاد شده است.
وی در خصوص برآوردهای تخمینی میدان تخریب ساختمانی در زلزله کرمانشاه – سرپل ذهاب گفت: بر اساس این برآوردها، 30500 واحد مسکونی آسیب‌دیده داریم که 4500 واحد شهری و 11500 واحد روستایی با 100 درصد تخریب مواجه بوده‌اند. همچنین 4500 واحد شهری و  روستایی با درصدهای مختلف آسیب‌دیدگی قابل تعمیر هستند.


دکتر بیت‌اللهی ادامه داد: مسکن مهر نیز در اسلام‌آباد غرب یکی از چهره‌های بحران‌زای منطقه بود. مجتمع مسکن مهر بدره در اسلام‌آباد غرب با 20 بلوک بدون آسیب‌دیدگی بوده است ولی در مجتمع مسکن مهر آزاد در اسلام‌آباد غرب با 99 بلوک، ‌تخریب 100 درصد را داشته‌ایم. همچنین در مسکن مهر شهید شیرودی و مجتمع کارمندی شکوه در سرپل ذهاب تخریب عمده‌ای ایجاد نشده است اما مسکن مهر الوند در این منطقه 100 درصد تخریب داشته است.
رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رئیس تیم اعزامی مرکز به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در بخش پایانی سخنان خود به اقدامات عملیاتی برای مدیریت بحران پیش از زلزله اشاره نمود.
وی، آموزش گسترده مردم، تعیین گروه‌های مردم‌نهاد مطلع و آماده در سطح مناطق، تعیین راهکارهای مقاوم‌سازی نقاط آسیب‌پذیر، ساخت و تجهیز مراکز امدادی و اقامتی، آموزش مهارسازی اجزای غیرسازه‌ای در ساختمان‌ها، کنترل و کاهش شرایط ایجاد مخاطرات ثانویه و تهیه آیین‌نامه‌ها و ضوابط ساخت‌و‌ساز متناسب با مباحث لرزه‌ای را از محورهای مهم عملیاتی برای مدیریت بحران پیش از زلزله برشمرد.

پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب با حضور کارشناسان دفتر هبیتات

پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب با حضور متخصصان، مدیران و دانشجویان در روزهای 22 و 23 آبان ماه 1396 در محل وزارت راه و شهرسازی در تهران برگزار گردید. این کنفرانس با سخنرانی مهندس مهرداد تقی‌زاده، معاون حمل‌و‌‌نقل وزارت راه‌و‌شهرسازی و ریاست کارگروه تخصصی حمل‌و‌نقل، شریان‌های حیاتی، بلایای جوی و طوفان، سیف الله آقا بیگی مدیر کل مدیریت بحران و پدافند غیر‌عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و دیگر متخصصان در این حوزه افتتاح گردید.
در روز دوم از این کنفرانس، سیامک مقدم، رییس دفتر هبیتات، زهرا عباسی، مشاور كاهش خطرات بلايا، سوسن مومنی، غزاله شادی فر و نیلوفر کیارستمی کارشناسان کاهش خطرات بلایا از سوی دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد به ایراد سخنرانی پرداختند.

زهرا عباسی، ضمن معرفي برنامه اسكان بشر ملل متحد و تشريح فعاليت‌هاي دفتر در رابطه با اسناد مرتبط با برنامه‌هاي تاب‌آوري شهري توضيح داد. وی همچنین افزود: دستور كار جديد شهري به عنوان سندي كه ١٦٩ كشور جهان بر آن توافق دارند، تاب آوري را يكي از اصول اساسی در دستيابي به توسعه پايدار مطرح مي‌كند. وي عنوان كرد كه سيلاب‌هاي شهري تنها يكي از مخاطراتي است كه سكونت‌گاه‌هاي انساني را تهديد مي‌كند و براي مديريت مناسب اين خطر بايد ديدگاهي جامع‌نگر و چند‌ذي‌نفعي در نظر گرفت، اين ديدگاه در برنامه تاب‌آوري شهري مطرح شده است.


سوسن مومنی، در مورد برنامه سازمان ملل برای کاهش ریسک سانحه و به طور خاص چارچوب سندای (2030-2015) و بررسی نقش این سند در کاهش خطر سیل صحبت کردند. در بخش دیگری از کنفرانس، غزاله شادی‌فر به بررسی اقدامات هبیتات پس از سیل ویران‌گر سال 2010 پاکستان در ساخت سرپناه ارزان‌قیمت و مقاوم در برابر سیل معروف به “One Room Shelter” و سایر اقدامات هبیتات اشاره کرد.


با توجه به اهمیت بحث بیمه در جبران خسارت سوانح طبیعی، بخش انتهایی به این موضوع اختصاص یافت. نیلوفر کیارستمی، ابتدا در خصوص نقش بیمه در افزایش تاب‌آوری صحبت کرد و سپس به الگوهای بین‌المللی بیمه سوانح طبیعی در جهان اشاره شد. در این کارگاه به سازوکار بیمه سوانح در کشورهایی همچون ترکیه، نیوزلند، ژاپن، جزایر کارائیب و آمریکا اشاره شد و همچنین پوشش بیمه سوانح طبیعی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.


در انتها سیامک مقدم، ضمن جمع‌بندی کلی بحث‎های مطرح شده در کارگاه، در خصوص تجربیات بازسازی پاکستان پس از سیل سال 2010 توسط برنامه اسکان بشر ملل متحد، صحبت و به پرسش‎های حضار پاسخ داد.

 • برای دریافت اطلاعات تکمیلی اینجا کلیک کنید.

دیدار رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران با هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز


دفتر هبیتات تهران- نشست مشترک دانشگاه شیراز با دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد، بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۶ در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزار شد. این نشست با حضور ریاست دانشگاه شیراز، ریاست معاونت پژوهشی دانشگاه، ریاست و اساتید دانشکده هنر و معماری و نماینده دفتر تسهیلگری، بهسازی و نوسازی منطقه تاریخی فرهنگی شیراز صورت گرفت. در این جلسه سیامک مقدم نماینده و رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران به تشریح ظرفیت‌های موجود در دفتر هبیتات برای ترویج مفاهیم شهری پرداخت و به اهمیت حفاظت از بافت تاریخی شهر شیراز و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی اشاره کرد. دکتر ابراهیم گشتاسبی راد، ریاست دانشگاه شیراز نیز نسبت به ایجاد زمینه‌های همکاری اظهار تمایل کرد و مقرر شد در این خصوص مذاکرات و اقدامات اجرایی لازم صورت گیرد.

لازم به ذکر است روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ نیز جلسه‌ای با حضور ریاست و اساتید دانشکده هنر و معماری برگزار شد که طرفین به معرفی خود، ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری با جزئیات بیشتر پرداختند.

پانل تخصصی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرسازی در دانشگاه شیراز

دفتر هبیتات تهران- پانل تخصصی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی با معرفی کتابچه شهر دلخواه ایرانیان و دستور کار جدید شهری در تاریخ دوشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۶ در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزار شد. سیامک مقدم ریاست دفتر، سارا حبیبی، کارشناس برنامه‌ریزی شهری و سوسن مومنی کارشناس مدیریت خطر بلایا دفتر هبیتات در این پانل حضور داشتند.سیامک مقدم، نماینده و رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در ابتدا با معرفی دفتر هبیتات تهران، به بررسی تاریخچه کنفرانس هبیتات یک تا سه پرداخت. ایشان پس از اشاره به مراحل آماده‌سازی گزارش ملی برای کنفرانس هبیتات سه، کتابچه شهر دلخواه ایرانیان و روند تهیه آن را معرفی کرد.

 

سارا حبیبی با معرفی دستور کار جدید شهری، آن را یکی از اسناد راهنمای بین‌المللی شهرسازی دانست و چارچوب آن را تشریح نمود. سوسن مومنی نیز با تشریح سند سندای به مقوله کاهش خطر بلایا و اهمیت توجه به آن تأکید داشت. در انتها جلسه با پرسش و پاسخ دانشجویان و تبادل نظر آن‌ها به پایان رسید.
لازم به ذکر است که مراسم بزرگداشت روز شهرسازی در بعد از ظهر همین روز با حضور ریاست دانشگاه شیراز، ریاست معاونت پژوهشی دانشگاه، اساتید و دانشجویان دانشکده هنر و معماری برگزار شد و سیامک مقدم نیز در این برنامه با ارایه سخنرانی به مسایلی از جمله پیچیدگی مسایل شهری، چالش‌های موجود و اهمیت نقش شهرسازان پرداخت.

 • جهت دریافت فایل ارائه شده در این جلسه با عنوان معرفی دستورکار جدید شهری، اینجا کلیک نمایید.

 

بیانیه منتسب به سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد زمین‌لرزه درجمهوری اسلامی ایران

دفتر هبیتات تهران، 22 آبان 1396- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد به نقل از این مقام مراتب تسلیت آنتونیو گوترش را اعلام کرد. وی بیان داشت: دبیر کل به دنبال جان‌باختن مردم و خسارات ناشی از زمین‌لرزه‌ای که منطقه مرزی جمهوری اسلامی ایران و عراق را یکشنبه شب لرزاند، عمیقاً اظهار تاسف می‌نماید. ایشان مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار، دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق ابراز می‌نماید و آرزوی بهبودی سریع برای مجروحان حادثه دارد.

دبیرکل ملل متحد تلاش‌های محلی در حال انجام برای کمک به زلزله‌زدگان را تحسین می‌نماید. هم‌چنین سازمان ملل متحد در صورت نیاز، آماده کمک‌رسانی است.

انتشار کتاب «مشارکت شهروندان در برنامه‌ریزی شهری و توسعه در ایران»

21 آبان 1396، دفتر هبیتات تهران- کتاب «مشارکت شهروندان در برنامه ریزی شهری و توسعه در ایران» از انتشارات Routledge منتشر شد. این کتاب با عنوان اصلی “CITIZENS’ PARTICIPATION IN URBAN PLANNING AND DEVELOPMENT IN IRAN”، خروجی پروژه تحقیقاتی ایرانی-آلمانیِ «شهرهای نوپا به دنبال افزایش بهره‌وری در شهر» در تهران-کرج است. در این کتاب که در سال 2017 منتشر شده است، مقالاتی از پژوهشگران ایرانی از جمله پرویز پیران، ناصر برک‌پور، حسین ایمانی‌جاجرمی، مجید روستا، جهانشاه پاکزاد، مجتبی رفیعیان و … موجود است.

بخشی از مقدمه این کتاب را در ادامه می‌خوانید:

در طی سال‌های اخیر، موضوع مشارکت از منظر عملی و نظری اهمیت بسیاری در حوزۀ علمی ایران پیدا کرده است. با این وجود در خصوص ادبیات پیشین مسأله، به ویژه به زبان انگلیسی، اطلاعات اندکی درباره شرایط، پیشینۀ حقوقی، دریافت‌ها، تجربه‌ها و روندهای مشارکت شهروندان در ایران وجود دارد.

هدف این کتاب پرداختن به پرسش‌ پارادوکسیکال مشارکت در ایران است: هم مسبوق به سابقه است و هم جدید، هم ناکارآمد است و هم کارا، هم ناامیدکننده است و هم نویدبخش. چنین وضعیت ناپایداری از مشارکت، پژوهشگران را به این نتیجه می‌رساند که تفسیرها و دریافت‌های متعارضی را درباره وجود، کارایی و ظرفیت مشارکت پیشنهاد کنند. درنتیجه، کتاب چشم‌اندازها، تفسیرها، دیدگاه‌های مختلف، مطالعات موردی و تحولات تاریخی مفهوم مشارکت را در ایران بررسی می‌کند، و از این طریق به خواننده یک دید چندجانبه از پرسش مشارکت در ایران می‌بخشد.

لازم به ذکر است معرفی این کتاب لزوماً منعکس‌کننده دیدگاه دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران نخواهد بود.

 

Consultancy Opening Position 

The United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) office in Tehran is seeking for a qualified consultant for preparing a Discussion Paper and an Urban Diagnostic Report, as a first step in the process of developing national urban policy in Iran. The closing date for applications is 22 November 2017.

Details of this consultancy can be seen here.

United Nations 72nd anniversary in Iran

Tehran, 8 November 2017- The occasion of the United Nations 72nd anniversary took place in Tehran at the Iran’s National Library. This ceremony was held in the presence of Deputy Foreign Minister, Dr. Seyed Abbas Araghchi, government counterparts, members of the diplomatic corps, the media and members of the UN family in Iran including UN Resident Coordinator, Mr. Gary Lewis.

Addressing this ceremony, Mr Gary Lewis said the UN mission and Iranian authorities have agreed to cooperate on four pillars, including the Environment, Health, A Resilient Economy, and Drug Control.

UN Resident Coordinator in Iran, Highlighted the great achievements of the mutual cooperation in recent years remarking the point that the UN would help Iran reach the sustainable development goals, calling for the implementation of a national plan ratified by the Parliament for reducing poverty, promoting hygiene and protecting the environment.

Having the privilege to observe the UN Day in Iran for 5 years, Lewis expressed his gratitude to his colleagues, members of UN agencies in Iran for their commitment to reaching their objectives i.e. “peace, justice, human rights and development” in the country.

In the ceremony, the audience were also given a visual tour of all development work of the UN in the last 5 years of operation in Iran.

The UN Development Assistance Framework (UNDAF) End-of-Cycle Progress Report 2012-2016 was also launched on the occasion.

The world is in a better place because of the UN

The other speaker at UN Day was Mr Abbas Araghchi, who for his part, praised the UN, saying, “The world is in a better place because of decades of collective efforts made by all member of the states at the United Nations.”

Iran’s deputy foreign minister added “The UN has given us hope to make a better world through peaceful means.”

“Take the JCPOA, the Joint Compressive Plan of Action, for example,” he said, referring to it as a collective efforts made by seven nations in the world as well as the European Union to resolve a complicated issue, preventing an unnecessary crisis and misunderstanding.

Elsewhere in his remarks, Araqchi pointed to the measures taken by UN in Iran and emphasized “participating in Iran’s economic objectives and combat smuggling drug in the country are of the main task of UN in Iran.”

We hope UN would take more giant strides in cooperating with Iran in joint activities, he stressed.

In the end, Deputy Foreign Minister for International Affairs Dr. Abbas Araghchi expressed his special thanks to Gary Lewis UN envoy in Iran and said “effective steps have been taken by UN envoy in Iran, one of which is saving Iranian cheetah, reviving Urmia Lake and also helping boost health indicators in Iran.”

In this event Iranian photographers who had won various UN photography contests received certificates of appreciation which included 3 Iranian winners from the UN-Habitat climate change photography contest.

گزارش «قیمت مسکن: تغییر دنیای هر شهر» منتشر شده توسط دفتر اسکان بشر ملل متحد

این گزارش مشترکاً توسط آکادمی ملی استراتژی اقتصادی (NAES)، آکادمی چینی علوم اجتماعی(NAES) و دفتر اسکان بشر ملل متحد، در ماه اکتبر و هم­زمان با روز جهانی شهر­ها منتشر شد.

در این پروژه در سال 2017 تا 2018 ، این تیم تحقیقاتی بر روی مسأله قیمت مسکن تمرکز کرده و الگویی را امتحان کردند. آن­‌ها با تغییر قیمت مسکن جهانی و تاثیرش بر دنیای شهری، نتایج ارزشمند و تجربیات مختصری از اینکه چگونه قیمت مسکن شهری توانسته است دنیای شهری را تغییر دهد، به دست آوردند. این گزارش می‌­تواند برای تسهیل و حل مسائل مسکن در فرآیند توسعه شهری مفید باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود گزارش اینجا کلیک کنید.

مراسم بزرگداشت هفتاد و دومین سالروز تاسیس سازمان ملل متحد

عراقچی: برجام نمونه بسیار شفاف و موفقی از این بود که چگونه دیپلماسی و مذاکره می تواند جای اختلاف و جنگ را بگیرد.

سید عباس عراقچی روز سه­‌شنبه، 16 آبان­‌ماه، در مراسم بزرگداشت هفتاد و دومین سالروز تاسیس سازمان ملل متحد اظهارکرد: سازمان ملل یکی از سنگ بناهای همکاری بین المللی در دهه‌های اخیر شده است.
وی ادامه داد: سازمان ملل نشان داده که یکی از سکوها برای کشورهای عضو و حتی اشخاص است که بتوانند نظرات و شکایات خود را بیان و مشکلات را حل کنند.
معاون ظریف با اشاره به مذاکرات ایران و ١+٥ به همراه اتحادیه اروپا و حصول برجام ادامه داد:  هفت کشور به همراه اتحادیه اروپا توانستند با همکاری هم موضوع پیچیده ای را تحت لوا و پرچم سازمان ملل حل کنند و برجام توانست یک سوءتفاهم بلندمدت را که می‌توانست گریبان‌گیر همه شود را از بین ببرد.

وی ادامه داد: برجام توانست با توجه به همه طرفین این قرارداد ، موضوع یکی از نشست‌های مهم سازمان ملل باشد و جزو بیانیه‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت شد. برجام نمونه بسیار شفاف و موفقی است که نشان می‌دهد چطور دیپلماسی و مذاکره می‌تواند جای اختلاف و جنگ را بگیرد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، با اشاره به تغییرات جدیی که در سیاست ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاده گفت:برخورد بسیار رادیکال آمریکا با مسایل جهانی و نفی دیپلماسی می‎تواند برای دنیا تهدید‌آمیز باشد.
عراقچی اظهار داشت: فکر می کنم سازمان ملل سکویی برای مذاکرات چندجانبه بوده و باید نقش موثرتری در این زمینه ایفا کند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام دربارۀ لزوم حمایت جامعه بین­‌الملل از برجام، ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌الملل همچنان از اجرای موفق برجام حمایت کند و گفت: باید اطمینان حاصل کنیم که برجام در دنیای دیپلماسی به عنوان یک مشعل امید، روشن بماند.
عراقچی در پایان ماموریت هماهنگ‌کننده کنونی سازمان ملل در ایران اشاره کرد و گفت : از آقای گری لوییس که به زودی از اینجا خواهند رفت شخصا تشکر می‌کنم. وی افزود: گری لوییس در ایران واقعا سخت‌کوشی کرد و از خود آثار بسیار مثبتی برجای گذاشت.
گری لوئیس: آینده همکاری ایران با سازمان ملل متحد امیدوارکننده و مستحکم است

در ابتدای این مراسم، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد عنوان کرد: چارچوبی که اقدامات توسعه ای ملل متحد در خلال آن محقق می‌شود، (UNDAF) یا همان چارچوب کمک های توسعه‌ای ملل متحد است. این چارچوب برای دوره زمانی 2017 تا 2021 در دوران مسئولیت دکتر عراقچی امضا شد. در این دورۀ پنج ساله- که تا کنون حدود یک سال آن سپری شده است- تمرکز ما طبق توافقی که با مقامات ملی صورت گرفته است، بر 4 حوزه خواهد بود. این حوزه ها عبارتند از:

 1. محیط زیست
 2. سلامت
 3. اقتصاد تاب آور
 4. کنترل مواد مخدر

گری لوئیس در سخنرانی خود عنوان کرد که چند هفته دیگر دوره پنج ساله حضورش در ایران به عنوان هماهنگ کننده پایان می یابد و افزود: خدمت کردن برای سازمان ملل در ایران یکی از بهترین تجربه ها برای من بود.  هر جا بروم ایران و فارس همه جا با من خواهد بود. هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل با اشاره به همکاریهای سازمان ملل و ایران، عنوان کرد: همکاری ما ورای اهداف توسعه ای ادامه خواهد یافت و از آن طریق می توانیم به اهداف حقوق بشری هم نائل شویم. گری لوئیس آینده همکاری ایران با سازمان ملل را امیدوارکننده و مستحکم خواند.

در این مراسم پیام گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز ملل متحد پخش شد و از گزارش عملکرد سازمان ملل در دوره ٢٠١٢ تا ٢٠١٦ نیز رونمایی شد.

در این مراسم، از عکاسان و برندگان مسابقات عکاسی مرتبط با سازمان ملل تقدیر شد. که در میان آنان، 3 عکاس جوان ایرانی، به نام­های دانیال تقوی(رتبه 3)، بهشاد مهاجر(رتبه 7) و مجید حاجی­زاده(رتبه 16) از برندگان مسابقه عکاسی جوانان برنامه اسکان بشر ملل متحد با موضوع تغییرات اقلیمی، حضورداشتند.
در حاشیه مراسم نمایشگاهی از اقدامات دفاتر مختلف سازمان ملل متحد در ایران، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

برگزاری دهمین جشنواره بین المللی برترین های پژوهش و نوآوری و چهارمین کنفرانس علمی مدیریت شهری(جایزه جهانی تهران)

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران از برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی برترین‌های پژوهش و نوآوری و چهارمین کنفرانس علمی مدیریت شهری(جایزه جهانی تهران) با موضوع اقتصاد شهری و درآمدهای پایدار در دی ماه 1396 خبر داد.

بابک نگاهداری با اشاره به برگزاری دهمین دوره‌ی جشنواره گفت: شاهد آن هستیم که امروزه شهرداری تهران دارای وجهه بین‌المللی رو به رشدی در بین مجامع علمی است و سعی ما بر آن خواهد بود از طریق برگزاری جشنواره، ضمن تکریم پدید‌آورندگان آثار علمی با رویکردی نوگرایانه به توسعه ارتباط با دانشگاه‌ها و مجامع و مؤسسات علمی-پژوهشی بپردازیم.

وی عنوان کرد: این جشنواره در دوره‌های گذشته از روند رو به رشد برخوردار بوده به گونه‌ای که در جشنواره ششم در سال 1392 تعداد 2000 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال و 12 کشور در جایزه جهانی تهران شرکت کرده بودند و در جشنواره نهم در سال 1395 شاهد ارسال بیش از 8000 اثر با مشارکت 36 کشور بودیم.

رئیس مرکز مطالعات گفت: محورهای 14 گانه تخصصی دهمین جشنواره مشتمل بر اقتصاد شهری و درآمدهای پایدار، حمل و نقل پایدار و انسان محور شهری، عدالت شهری، خدمات شهری مدیریت و حکمروایی شهری، ارتقای محیط زیست شهری، هوشمندسازی شهری، زیرساخت‌های عمرانی، دیپلماسی شهری، ایمنی، تاب‌آوری و مقابله با مخاطرات شهری، توسعه اجتماعی و فرهنگی، معماری، شهرسازی و بازآفرینی شهری پایدار، ایثار و مقاومت در ارتقاء فرهنگ شهروندی و شهر ایرانی– اسلامی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد در جشنواره دهم ضمن تعریف این 14 محور تخصصی، برای اولین بار با تشکیل تیم‌های دانشجویی در روز جشنواره، سعی خواهیم نمود تا ضمن توسعه مشارکت نخبگان، ایده‌های نوگرایانه و خلاقانه به منظور پاسخگویی به یکی از سوال‌های شهردار محترم تهران احصا گردد.

نگاهداری در خصوص کم و کیف سوال شهردار محترم از نخبگان و دانشگاهیان بیان نمود که این سوال با دست خط شهردار تهران اعلام و در روز اختتامیه در معرض نظر مخاطبان محترم قرار خواهد گرفت تا ضمن تشکیل تیم‌های دانشجویی، بهترین پاسخ یا پاسخ‌ها شناسایی شود و مورد تقدیر قرار گیرند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در ادامه افزود امسال علاوه بر بخش نمایشگاهی، به طور ویژه این امکان فراهم گردیده است تا سازمان‌ها از طریق ارسال تجارب موفق در کاربست پروژه‌های پژوهشی در جشنواره شرکت نمایند.

گفتنی است برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران از حامیان این برنامۀ بین‌المللی است.

مهلت ارسال آثار برای این جشنواره تا 4 آذر و محور اصلی مقالات کنفرانس، اقتصاد شهری و درآمدهای پایدار است.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت جایزه جهانی تهران مراجعه نمایند.

پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها

پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها 2017

دکتر جان کلاس/31 اکتبر 2017

اکنون که بیش از نیمی از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می‌کنند، نیاز است که درباره شیوۀ حکمروایی شهرهای کوچک و بزرگ‌‌مان بازاندیشی نوآورانه‌ای داشته باشیم. در دستورکار 2030 برای توسعه پایدار متعهد شدیم که با یکدیگر در راستای ساخت جهانی بهتر تلاش کنیم؛ و کاربست دستورکار جدید شهری نیز برای ما چشم‌اندازی فراهم می‌سازد تا شهرهایمان را به صورتی فراگیرتر، ایمن‌تر، تاب‌آورتر و پایدارتر برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم.

به‌کارگیری فناوری، فرصت‌های عظیمی برای سازوکارهای فراگیرترِ حکمروایی فراهم می‌آورد و موجب افزایش و ارتقاء مشارکت شهروندان جهت دستیابی به شهرهایی با فراگیری، کارآمدی و پاسخگویی بیشتر است. امروزه دامنه و سرعت دسترسی مردم به اطلاعات و تعامل متقابلشان با یکدیگر در تاریخ بی‌سابقه است، و نهادها باید به این شیوه‌های نوین پاسخ دهند تا راه برای تمرین شهروندی هموار گردد.

ما نباید از نوآوری هراس داشته باشیم؛ بلکه شفافیت و حکمروایی آزاد ابزارهایی تأثیرگذار برای ایجاد شهرهایی بهره‌ور است و مردم را بیشتر و بیشتر همراه می‌سازد. شهروندان و ذی‌نفعان/گروداران/دست‌اندرکاران می‌توانند نقشی سازنده در ایجاد شهرهایی فراگیرتر به ویژه برای آسیب‌پذیرترین افراد داشته باشند.

اما برای تحقق این مهم، دولت‌ها باید پذیرای حکمروایی با مشارکت شهروندان، جامعه مدنی و بخش خصوصی باشند- چرا که چالش‌های پیش‌روی ما بزرگتر از آن هستند که به‌تنهایی برطرف شوند. به عنوان مثال برون‌سپاری به انبوه مردم می‌تواند به خلق ایده‌ها و رویکردهای تازه در حکمروایی و سیاست‌گذاری منجر شود.

حکمروایی شهری نیازمند نهادهای محلی قدرتمندی است که از فرصت‌های مزبور کمال استفاده را داشته باشند و احتمال‌های پیش‌رو را شناسایی کنند؛ هم‌چنین رهبرانی شجاع که این تغییرات را با آغوش باز بپذیرند.

روز جهانی شهرهای امسال «حکمروایی نوآورانه، شهرهای آزاد» را گرامی می‌دارد و فرصتی فراهم می‌کند تا بایدها و نبایدهای حکمروایی شهرهای آینده را ترسیم کنیم. اگر اذهان را به روی امکانات و فرصت‌های حکمروایی آزاد بگشاییم، بدون شک در ایجاد جهانی بهتر برای مردم، کرۀ زمین و نیکبختیِ آنان سهیم خواهیم بود.

برای دانلود متن فارسی و انگلیسی پیام، روی زبان مورد نظر کلیک کنید.
همچنین برای مشاهده پیام ویدیویی دکتر جان کلاس، اینجا کلیک کنید.

گام‌هایی برای جهانی‌شدن شهرهای ایران

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از همشهری آنلاین (عباس ثابتی راد): تهران به هیئت یک شهر جهانی درخواهد آمد. این سخنان معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران است. محمد مهدي حجت از عزم شهرداري تهران براي ايجاد فضايي متناسب با استانداردهاي جهاني در شهر تهران سخن گفت و افزود: «مهم‌ترين شاخص در جهاني‌سازي‌ يك شهر بهبود كيفيت رفتار شهروندان با هم، با طبيعت و با همه اقشار و افزايش كيفيت روابط انساني در آن است».

بهانه اين گفتار معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران، امروز است؛ يعني «روز جهاني شهرها». 9آبان‌ماه (31اكتبر) روز جهاني شهرها نام گرفته؛ رويدادي كه از سال 2013ميلادي مجمع عمومي سازمان ملل طي قطعنامه‌اي آن‌را به رسميت شناخت. روز جهاني شهرها امسال با شعار «شهر بهتر، زندگي بهتر؛ حكمروايي نوآورانه:شهرهاي آزاد» در سراسر جهان مورد توجه شهرسازان، مديران شهري و صاحب‌نظران قرار گرفته‌است. مسئول دفتر برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد در ايران در گفت‌وگو با همشهري گفت: «حكمروايي نوآورانه؛ شهرهاي آزاد» در دستور كار جديد شهري سازمان ملل در هبيتات3 تصويب شد. اين رويكرد به اين معناست كه شهرهاي آزاد مي‌تواند به افزايش كارايي شهرها و جلب اعتماد مردم به دولت‌هاي محلي و همينطور دسترسي آزاد به اطلاعات شهري كمك كند.

سيامك مقدم با اشاره به اينكه شهردار تهران در بيان ديدگاه‌هاي خود، مفاهيمي چون شفافيت و مبارزه با فساد را مطرح كرده‌، اظهار داشت: آنچه از رويكرد دستور كار جديد شهرهاي جهان برمي‌آيد، تكيه بر همين اصول براي داشتن يك شهر مطلوب است. اين مفهوم در واقع تبيين افزايش شفافيت در نهاد شهرداري كه نمادهاي حكومت محلي در ايران است مي‌تواند باشد.

به گفته مقدم، اين رويكرد هم مسئوليت‌پذيري شهروندان را افزايش مي‌دهد و هم باعث افزايش پاسخگويي مديران شهري مي‌شود. مسئول دفتر برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد در ايران از رويكرد شوراي شهر كه مبتني بر افزايش اعتماد شهروندان است نيز سخن گفت. وي اظهار داشت:

شوراي شهر تهران نيز با چنين رويكردي با توجه به ديدگاه‌هاي ارائه شده هم‌راستا است و به‌نظر مي‌رسد با تكيه بر همين ديدگاه مي‌توان شهري مطلوب‌تر داشت. مقدم به چالش‌هاي پيش روي شهرهاي ايران اشاره كرد و گفت: چالش‌هايي مانند قانونگرايي، مشاركت‌پذيري، بهره‌وري سازماني و كارآمدي وجود دارد كه با نوعي تعامل و تصميم‌گيري مناسب كه در سيستم شهر آزاد مي‌تواند برقرار باشد كمك مي‌كند تا بسياري از مشكلات حل شود و اعتماد شهروندان افزايش يابد. با اين شيوه مي‌توان به بهبود شرايط زندگي شهروندان كمك كرد.

 • لزوم افزايش ارتباطات بين‌المللي در كلانشهرها

در ايران برخي شهرها توانسته‌اند رويكردي تازه در عرصه جهاني داشته باشند. براي نخستين بار اصفهان در سال 2006 به‌عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام انتخاب شد رويدادي كه هم‌اكنون و در سال 2017 مشهد ميزبان آن است. سال آينده ميلادي يعني 2018 تبريز، پايتخت گردشگري جهان اسلام ‌است.

 

اصفهان و رشت همچنين به عنوان شهر خلاق در صنايع دستي و تنوع غذايي در فهرست يونسكو به ثبت رسيده‌اند. آيسسكو (سازمان علمي، فرهنگي و آموزشي اسلامي) با هدف ارتقاي جايگاه شهرها در جهان اقدام به انتخاب شهري به‌عنوان پايتخت فرهنگي و گردشگري مي‌كند تا علاوه بر معرفي اين شهرها، زمينه ارتقاي مديريت و كيفيت شهرها را فراهم آورد.

در كنار اين رويدادها يزد نيز به‌عنوان نخستين شهر تاريخي ايران و بيست‌ و دومين اثر تاريخي كشور در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شد. معاون شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي وزارت كشور در گفت‌وگو با همشهري نيز با اشاره به اينكه تجربه آيسسكو در جهاني‌سازي‌ شهرهاي ايران تأثير بسيار زيادي دارد، گفت:

«تشكل شهرهاي اسلامي فرصت بسيار مناسبي براي كلانشهرهاي كشور است تا وارد فرايندهاي بين‌المللي شوند، اين تجربه براي حضور در مجامع جهانیبسيار مؤثر و كاراست.» هيربد معصومي، با اشاره به شكل‌گيري مجامع شهرداران آسيايي در تهران افزود: در ميان كلانشهرهاي ايران، تهران اين ظرفيت را دارد كه وارد فرايند جهاني شود، كمااينكه تجارب تهران در دوره‌هاي مختلف مورد توجه شهرداران شهرهاي بزرگي مانند استانبول قرار گرفت.

 • تهران در هيئت يك شهر جهاني

تهران طي يك دهه گذشته بارها مورد توجه مجامع جهاني قرار گرفت. پروژه‌هاي شاخصي چون پل طبيعت، درياچه چيتگر و بسياري از اتفاقات اين شهر مانند شكل‌گيري سامانه اتوبوس‌هاي تندرو، باعث تحسين جهانيان شد.

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با اشاره به رويكرد جهاني‌سازي‌ در تهران گفت: اگر يك مجموعه مثل تهران مي‌خواهد در زمره شهرهاي جهان قرار بگيرد، نوع تعامل و سبك زندگي آن بايد در طراز جهاني باشد. نمي‌توان انتظار داشت كه صرفاً با افزايش جمعيت يا گستردگي و مساحت آن، شهري جهاني داشت. اين رفتارهاي انسان‌ها در يك شهر است كه مي‌تواند حيثيت جهاني‌شدن را به همراه داشته باشد.

 

محمدمهدي حجت در ادامه افزود: ما اگر توقع داريم تهران جهاني شود بايد نوع نگاه نسبت به طبيعت و فضاهاي عمومي شهر تغيير كند. نمي‌توانيم نسبت به محيط‌زيست بي‌تفاوت باشيم يا در ترافيك پرخاشگر باشيم و انتظار داشتن شهری جهانی را داشته باشيم.

به گفته وی، اگر اين پارامترها در تهران ارزيابی شود، مي‌توان متوجه شد كه آيا تهران در طراز شهرهای جهاني هست يا نه. نوع ارتباط و مناسبات رفتاري شهروندان شهرهاي جهاني نسبت به يكديگر و طبيعت و… نشان مي‌دهد كه در يك شهر چقدر اعتبار و كيفيت وجود دارد. بهبود كيفيت رفتار شهروندان با هم، با طبيعت و با همه اقشار و افزايش كيفيت روابط انساني در تهران آنگونه كه حجت مي‌گويد مي‌تواند رويكرد ما نسبت به يك شهر جهاني را مشخص كند.

معاون شهرسازي و معماري در پاسخ به اين سؤال كه آيا چنين ظرفيتي در تهران و شهروندان براي تبديل‌شدن به يك شهر جهاني وجود دارد، گفت: قطعاً امكان‌پذير است. دليل امكان‌پذيري اين است كه ما انقلاب كرديم و در جنگ پيروز شديم. ما ملتي هستيم كه با اراده خودمان توانستيم حكومت مورد علاقه خود را به‌وجود آوريم. چگونه ممكن است نتوانيم تهران را به يك شهر ايده‌آل تبديل كنيم و ناتوان باشيم.وي در پايان گفت: ما برنامه داريم تا تهران را به هيئت يك شهر جهاني براساس فرهنگ و تمدن ايراني اسلامي درآوريم.

 

مراسم اختتامیه روز جهانی شهرها با حضور شهردار تهران و سفرای کشورهای خارجی

دفتر هبیتات تهران، 10 آبان 1396- باغ کتاب تهران سه شنبه 9 آبان میزبان برگزارکنندگان «روز جهانی شهرها» بود. همه‌ساله این روز در آخر ماه اکتبر- که به نام اکتبرِ شهری خوانده می‌شود- در سرتاسر دنیا گرامی داشته می‌شود و مجالی برای توجه بیشتر به مسائل سکونتگاهِ 60 درصد ساکنان کره زمین است. شهر تهران نیز همگام با سایر شهرهای دنیا، مراسم اختتامیه روز جهانی شهرها را با همراهی شهردار تهران، سفیران کشورهای خارجی، مقامات سازمان ملل متحد، مدیران و برنامه‌ریزان شهری برگزار کرد. گزیده‌ای از سخنان شهردار تهران، رییس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در ایران و رییس مرکز ارتباطات و امور بین‎‌الملل شهرداری تهران در این مراسم به شرح ذیل است:

مردم نباید در برابر شهرداری احساس‌ ضعف‌ کنند

در ادامۀ مراسم گرامیداشت روز جهانی شهرها، محمدعلی نجفی، شهردار تهران، با بیان اینکه جمعیت جهان به سرعت به سوی شهری شدن می‌رود، گفت: اکنون بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و در 30 سال آینده بیش از دو و نیم میلیارد نفر به این جمعیت اضافه خواهد شد.

وی افزود شهرهای امروز ما بیش از پیش شهرهایی جهانی‌اند و ساکنان آن بیش از پیش به دیگر انسان‌های روی کره زمین پیوند خورده‌اند، به طوریکه از کالاهایی که در شهرها تولید و مصرف می‌شود تا سنت‌ها و فرهنگ‌ها، انسان‌ها با هم پیوند پیدا کرده‌اند و در حالی که بر هویت متمایز خود پا می‌فشارند، دروازه‌های واقعی و مجازی شهر خود را به فرهنگ‌های انسانی دیگر هم گشوده نگه می‌دارند.

نجفی ادامه داد: مشکلات شهرهای امروز تنها به قلمروهای مرزی آنها محدود نمی‌ماند. جمعیت‌هایی که در پی جنگ، تضادها و تنش‌های قومی، ناامنی‌ها و نابرابری‌های فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی از کشوری به کشورهای دیگر جابجا می‌شود، مقیاسی جهانی دارد. مشکلات شهرهای امروز هم سیمایی جهانی دارد. می‌توان گفت شهری شدن و جهانی شدن دو فرایندی است که سیمای جهان کنونی را به نحوی بارز و قاطع دگرگون ساخته است. مهاجرت، رشد حاشیه‌نشینی، نابرابری‌های اجتماعی و تروریسم و حتی رشد خشونت‌های شهری دیگر مشکلاتی محدود به برخی شهرها نیست بلکه خصوصیت مشترکی است که در شهرهای جهان دیده می‌شوند. شهر در کشورهای در حال توسعه مشکلات ویژه‌ای در مقایسه با شهر در جوامع پیشرفته دارد که عموماً ناشی از رشد نامتوازن و سرعت بالای شهر نشینی و سرعت اندک تامین زیرساخت‌های متناسب برای این جمعیت رو به رشد دارد .

وی تاکید کرد: تهران نیز برکنار از چنین تغییراتی نیست. روندهایی که در طول چند دهه جامعه ایران را دستخوش تغییراتی شتابان و پردامنه ساخته است، وجوه مختلف زندگی ما را از بعد فردی و خلق و خو و روان انسان ایرانی گرفته تا ساختارهای جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در برگرفته است. جامعه ایران طی چهار دهه از جامعه‌ای با جمعیت روستایی به جامعه‌ای با جمعیت شهری تبدیل شده است. تهران، مهم‌ترین شهر، کانون تپنده این تغییرات و دیگ درهم‌جوش فرهنگ‌های گوناگون برای رسیدن به فصل مشترکی از مفهوم ملیت است .

شهردار تهران در ادامه صحبت‌های خود گفت: تهران در عین زیبایی‌های منحصر بفرد و ظرفیت‌های ارزشمند خود با چالش‌های مهمی نیز مواجه است. وی افزود: نابرابری اجتماعی مهم‌ترین چالشی است که پیش روی شهر تهران قرار دارد. نابرابری اجتماعی اثری گسیخته‌ساز دارد و انسجام اجتماعی را تهدید می‌کند. جلوه‌های این نابرابری را می‌توان در سطوح مختلف مشاهده کرد. یکی از اصلی‌ترین جلوه‌های نابرابری، جمعیت ساکن در بافت‌های نابسامان و سکونت‌گاه‌های غیررسمی است. جمعیتی که در حاشیه نظام‌های اقتصادی و اجتماعی قرار دارند، با سازوکارهای مختلفِ طرد، از فرصت‌های زندگی کنار گذاشته می‌شوند، به خدمات مناسب شهری دسترسی محدودی دارند، و نیازهای آموزشی، بهداشتی و اشتغال آنان تامین نمی‌شود. تمرکز نابرابری اجتماعی در فضاهای شهری و تمرکز آسیب‌های اجتماعی، زندگی بخشی از جمعیت شهر تهران را تهدید می‌کند. از دید مردم فاصله طبقاتی بین فقرا و ثروتمندان در حال افزایش است و این می‌تواند بر کاهش حس تعلق اجتماعی آنان موثر باشد. در این فرایند زنان و کودکان و سالمندان بیش از گروه‌های دیگر در معرض آسیب قرار دارند. وظیفه مدیران شهری و متخصصان برنامه‌ریزی شهری است که در هر اقدام و برنامه خود به موضوع نابرابری حساس باشند.

وی ادامه داد: دومین چالشی که شهر تهران در برابر آن قرار دارد، خطراتی است که زندگی ساکنان را تهدید می‌کند. آلودگی هوا به صورت تدریجی سلامت جسمی و روانی ساکنان را کاهش می‌دهد. در کنار آن، خطرات طبیعی مثل زلزله و حوادثی مثل آتش‌سوزی جان ساکنان شهر را تهدید می‌کند. برای اداره تهران، موضوع مهم مشارکت مردمی را محور برنامه ها و تلاشهای خویش قرار داده ایم.

وی تاکید کرد: ساکنان شهر باید در تامین هزینه‌های شهر مشارکت داشته باشند. این کار مستلزم آن است که از یکسو، مدیریت و سازمان مدیریت شهری کارآمد و پاسخگو شود، بهره‌وری افزایش پیدا کند و مهم‌تر از همه با فساد شهری با جدیت و قاطعیت مقابله و شفافیت محقق شود. با وجود فساد اداری هیچ سیاستی به بار نخواهد نشست. مقابله با فساد هم تنها در اراده مدیران شهرداری نیست، بلکه اراده جمعی و فراگیر می‌خواهد و مشارکت همگان را می‌طلبد. فساد نابرابری هم را بیش از آنچه که هست تشدید می‌کند .

نجفی با تاکید بر اینکه کسانی که از شهر منافع بیشتری برده و می‌برند، باید سهم بیشتری پرداخت کنند افزود: خوشبختانه این گرایش و خواست عمومی در توافق نسبت به این گزاره بین گروه‌های مختلف وجود دارد. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که اکثریت مردم با شهرفروشی مخالفند و حاضرند سهم بیشتری در اداره شهر بر عهده گیرند. هم‌چنین این گرایش عمومی وجود دارد که گروه‌های برخوردارتر، سهم بیشتری بر عهده گیرند. این فرصتی است که پیش روی مدیریت شهری قرار دارد و امیدوارم که بتوان از این فرصت برای سامان دادن به منابع مالی شهر استفاده کرد .

وی ادامه داد: علاوه بر آن باید به خاطر داشت که مشارکت تنها در تامین منابع مالی خلاصه نمی‌شود. مشارکت یعنی دخالت فرد برای تعیین سرنوشت شهر و دخالت او در تصمیم‌گیری‌هایی که به زندگی شهری او مربوط می‌شود. مردم در برابر سازمان‌های بزرگی مثل شهرداری که قدرت و منابع زیادی دارد و قادر است در امور مختلف زندگی آنان تصمیمات اساسی بگیرد، نباید احساس ناتوانی و ضعف کنند. وقتی مردم در مورد پروژه‌ای که در محله آنان اجرا می‌شود و مثلا رفت و آمد محله را مختل می‌سازد، نقشی ندارند، چگونه می‌توان انتظار داشت که نسبت به محله خود حساسیت داشته باشند و در امور آن مشارکت کنند؟ شهرداری بازیگر مهمی در حیات شهری است اما باید مجالی فراهم کنیم تا نهادهای مردمی و سازمان‌های داوطلبانه بتوانند در سرنوشت شهر نقش داشته باشند. حل مشکلات از توان یک سازمان خارج است. معضلاتی مثل کارتن‌خوابی، اعتیاد، فقر شهری، انواع آلودگی‌ها، ترافیک و مانند آن نیازمند مشارکت گسترده شهروندان در حیات شهری است .

وی با اشاره به فرصت های پیشروی شهر تهران گفت: نخست، آمادگی و تمایل مردم برای مشارکت است. وجدان جمعی به سرنوشت شهر حساس شده است. این یک فرصت مهم است. ما امروز هم به شهر خود آگاه شده‌ایم، به بیماری‌هایش به تدریج آگاه می‌شویم و در عین حال، به شهر خود علاقه‌مندتر شده‌ایم. حس تعلق به شهر، توجه به تاریخ شهر و نگرانی نسبت به سرنوشت شهر در آگاهی جمعی ما پررنگ‌تر و پررنگ‌تر می‌شود. این حسی است که شهر را به پیش خواهد برد و بر چالش‌های آن غلبه خواهد کرد .

شهردار تهران گفت: شهر تهران، تنوعی از فرهنگ‌های نقاط مختلف سرزمین ایران را در خود گردآورده است. سخنی دقیق است که تهران، ایرانی کوچک است زیرا همه گروه‌ها و فرهنگ‌های متنوع ایرانی در تهران حضور دارند. تنوع فرهنگی نه تنها تپندگی و شور زندگی را در شهر بر می‌انگیزد بلکه عاملی اقتصادی است که برای شهر فرصت‌های مختلف ایجاد می‌کند. در عین حال، شهر تهران بیشترین و ماهرترین نیروی تحصیل‌کرده را در خود جای داده است. بسیاری از این‌ها امید به بهتر شدن تهران را نوید می‌دهد. من امیدوارانه چشم به آینده‌ تهرانی دوخته‌ام که در آن فرصت‌های زندگی عادلانه تر و محیط آن ایمن‌تر و فضای اجتماعی آن اخلاقی‌تر است.

وی افزود: در انتها علاقمندم به این نکته اشاره کنم که برنامه ها و طرحهای مختلفی برای توسعه تهران در دست بررسی و تنظیم است که می تواند جاذبه های فراوانی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی ایجاد کند. بنابراین ضمن اعلام آمادگی شهرداری تهران برای ایجاد تسهیلات در جذب سرمایه های خارجی انتظار دارم نمایندگان محترم کشورهای دوست در ایران ، سرمایه گذاران کشور خود را برای مشارکت در اجرای این پروژه ها راهنمایی و تشویق نمایند .

شهرها فرصتی برای گشایش باب گفتگو و همکاری بین کشورها، نهادها، مدیران و شهروندان

نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران روز جهانی شهرها را فرصتی خواند برای گشایش باب گفتگو و همکاری بین کشورها، نهادها، مدیران و شهروندان. سیامک مقدم انتخاب موضوع «حکمروایی نوآورانه، شهرهای آزاد» را باعث توجه به شیوه‌های نوآورانه و خلاقانه حکمروایی و مدیریت شهری دانست و افزود: با توجه به رشد شهرنشینی در ایران و جهان و نیز پیشرفت‌های شگفت‌آور فناوری و ارتباطات و چالش‌های جدی و مستمر در فرآیند ساخت محیط زندگی شهری بهتر، به نظر می‌رسد که نظام‌های گذشته و سنتی حکمروایی شهری توانایی مواجهه با این چالش‌ها را ندارند و نیاز به نوآوری و رویکردهایی خلاق و متناسب با شرایط امروزی وجود دارد.

وی در ادامه به مفهوم شهر آزاد پرداخت و گفت: شهر آزاد شهری متنوع و مشارکتی را پوشش می‎دهد که از حکمروایی نوآورانه اثر می‎پذیرد و خود منجر به این نوع حکمروایی می‎شود. شهر آزاد با روش‎های مدیریتی شفاف و پروسه‎ای مشارکتی پیوند می‎خورد و مکانیزم روشنی برای ادامه همزیستی شهری دارد.

مقدم ادامه داد: شهر آزاد از طریق گردش آزاد اطلاعات شهری و دسترسی یکسان به خدمات و امکانات و ایجاد امکان حضور و فعالیت آزادانه در شهر، حق شهروندی را تضمین می‎کند. چنین شهری واجد نظامی پذیرا و چند عملکردی است.

ترویج رویکردهای مشارکتی با در نظر گرفتن زنان؛ کودکان؛ سالمندان، معلولان و همه اقشار جامعه، بخصوص آسیب مندان و آسیب دیدگان، در تمامی سطوح فرایند برنامه‎ریزی و سیاستگذاری شهری  و سرزمینی، یکی از تأکیدات دستور کار جدید شهری است.

سیامک مقدم خاطرنشان کرد: در ایران؛ خوشبختانه مفاهیم مبتنی بر حکمروایی خلاقانه و شهر آزاد موجود است و در اسناد فرادست شهری همچون طرح‎های جامع ورود داشته است. اخیراً شهردار جدید و محترم تهران، در متن سخنرانی برای شورای اسلامی شهر پنجم تهران، به موضوعات راهبردی شهرداری تهران اشاره کردند، که «حکمروایی خوب شهری» یکی از محورهای برنامه ایشان است. همین‎طور در افق ۸ ساله شهرداری تهران، بر ایجاد نهادی «شفاف و عاری از فساد»، «مسئولیت پذیر و پاسخگو»، «شفاف و دارای سلامت سازمانی» تأکید شده است.

وی افزود: شورای اسلامی جدید شهر تهران در برنامه‎ای که برای «نجات پایتخت از کج‎راهه توسعه» تدوین کرده است به «اصلاحات در تهران به نفع شهروندان» به عنوان هدف اشاره کرده است. این برنامه به دنبال تشکیل پارلمانی محلی و قدرتمند و شهردار پاسخگوست.

حركت به سمت شهرهاي هوشمند

گری لوییس، هماهنگ‌كننده سازمان ملل متحد در ايران در آيين روز جهاني شهرها گفت: در ابتدا قصد دارم تا توجه شما را  اهمیت زندگی شهرنشینی و سکونت در شهرها جلب کنم. از چند سال پيش يك اتفاق مهم افتاد كه نخستين‌بار تمايل مردم به زندگي در شهرها رشد پيدا كرد و اين روند تا جايي پيش رفت كه در ايران نيز تقریباً 7۰ درصد مردم در شهرها زندگي مي‌كنند. گري لوئيس با اشاره به اينكه ۷۰درصد انرژي در شهرها مصرف مي‌شود و ۷۵درصد تأثيرات روي گرمايش جهاني و تغییرات اقلیمی بر اثر زندگي شهرنشيني صورت مي‌گيرد، يادآور شد: ما مي‌توانيم به سمت شهرهاي هوشمند حركت كنيم و در كنار آن مي‌توانيم سيستم انرژي، سيستم آبرساني، حمل‌ونقل شهري، سيستم بازيافت زباله و… را تقويت كنيم.

وی همچنین با اشاره به هدف شماره 11 از اهداف توسعه پایدار، که بر شهرها و جوامع پایدار تاکید می‌کند، عنوان کرد که چهار گام باید در این خصوص پیگیری شود: یک نگرش جامع وجود داشته باشد، بر ایمنی شهرها تمرکز داشته باشد، بر پایداری شهرها تمرکز کند و نهایتاً در کشوری همچون ایران که با بلایای طبیعی بسیاری روبرو است، ما باید تاب‌آور و آماده باشیم. با توجه به موضوع امسال روز جهانی شهرها که «حکمروایی نوآورانه: شهرهای آزاد» است، در این زمینه و با توجه به هدف 11 از اهداف توسعه پایدار باید پنج گام دیگر طی شود که شامل اطمینان از دسترسی همه به مسکن ایمن و خدمات پایه، نظارت بر مدیریت پسماند و کیفیت هوا -که در تهران و غرب ایران بسیار مهم است-؛ مشارکت همه افراد در برنامه‌ریزی‌ها برای بهبود شهرها که در این راستا یابد به ترویج قدردانی و حمایت از محیط شهری و فرهنگ بپردازیم، مهیا ساختن حمل‌و‌نقل منظم و ایمن که آسیبی برای محیط زیست ندارند و در آخر تاب‌آور ساختن شهرها نسبت به بلایا و سازگار شدن با تغییرات اقلیمی است.
اين مقام بين‌المللي با اشاره به اينكه ايران جزو 10 كشور اول در توليد گازهاي گلخانه‌اي است، تأكيد كرد: بايد بر حركت به سمت جوامع پايدار، دسترسي با كيفيت به امكانات، غلبه بر آلودگي هوا و بهبود سيستم بازيافت زباله كه در تهران و حتي بسياري از شهرهاي دنيا داراي اهميت است، تأكيد كنيم.

شهرداری تهران، یکی از شرکای کلیدی در سازوکارهای مهم بین‌المللی

امین عارف‌نیا، مشاور شهردار تهران و رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری در آیین گرامیداشت روز جهانی شهرها اظهار کرد: شهرها چه خوب و چه بد، چه فرصت و چه تهدید، چه یک انتخاب چه یک الزام به عنوان یک واقعیت پررنگ و غیرقابل انکار در زندگی و سرنوشت ما انسان‌های عصر حاضر سایه انداخته و آسایش یا سختی، رفاه یا تنگ دستی، خوشبختی یا شوربختی ما در سایه زیست شهری و نحوه تعامل ما با محیط زیست و سکونتگاه‌های شهرمان است.

عارف نیا ادامه داد: تهران به واسطه اینکه پایتخت جمهوری اسلامی ایران است، در تحولات و اصلاحات منطقه همواره اثرگذار بوده و به عنوان پایتخت و کلانشهر پیشرو عمل می‌کند. وی با اشاره به اینکه شهر تهران هم‌اکنون از نزدیک با 30 شهر منطقه و سراسر جهان ارتباط دارد، عنوان کرد: این ارتباطات براساس صلح، همزیستی و احترام متقابل و بر پایه اشتراکات و پایه‌های تمدنی تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی، سیاسی، روابط دوستی و خواهرخواندگی برقرار است.رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل تاکید کرد: شهرداری تهران هم‌اکنون به یکی از اعضا و شرکای کلیدی، ساز و کارهای مهم بین‌المللی بدل شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در پرتو ارتباطات تهران به عنوان شهر امید، مشارکت و شکوفایی با سایر شهرهای جهان، صاحب جهانی عاری از خشونت، سرشار از امید و پیشرفت باشیم.

در حاشیه این مراسم یک گشت برای سفرا و مقامات خارجی جهت معرفی و آشنایی با فضای باغ کتاب نیز فراهم گردید.

صاحب‌نظران و شهروندان گرد «شهر» آمدند؛ مراسم افتتاحیه روز جهانی شهرها

دفتر هبیتات تهران، 10 آبان 1396- باغ کتاب تهران سه شنبه 9 آبان میزبان برگزارکنندگان «روز جهانی شهرها» بود. همه‌ساله این روز در آخر ماه اکتبر- که به نام اکتبرِ شهری خوانده می‌شود- در سرتاسر دنیا گرامی داشته می‌شود و مجالی برای توجه بیشتر به مسائل سکونتگاهِ حدود 60 درصد ساکنان کره زمین است. شهر تهران نیز همگام با سایر شهرهای دنیا، آیین روز جهانی شهرها را با همراهی مدیران و برنامه‌ریزان شهری، اساتید دانشگاه و صاحبنظران و شهروندان علاقمند برگزار کرد. این برنامه طی دو نشست تخصصی با حضور صاحبنظران و دانشگاهیان برگزار شد. گزیده‌ای از ارایه‌های سخنرانان به شرح ذیل است:

ارتقای کیفیت زندگی شهری: راهی به سوی شکوفایی شهری
دکتر مونا عرفانیان، به سرعتِ افزایش جمعیت شهری و شهرنشینی در ایران و سراسر دنیا و مشکلات و مسائل ناشی از آن اشاره کرد. وی 6 عامل را به عنوان مسائلی که زیست‌پذیری شهرها را کاهش می‌دهد، عنوان و تشریح کرد: فقرشهری، گسترش آسیب‌های اجتماعی، بحران ایمنی و تاب‌آوری پایین در بلایا، افت منزلت مکانی و بحران هویت، ناکارآمدی نظام اجتماعی و نهایتاً بحران زیست‌محیطی.
عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران افزود: فقر شهری را نباید محدود به درآمد دانست و امروزه فقر بهداشت، آموزش و خدمات نیز به مسائلی جدی تبدیل شده‌اند. وی خاطرنشان کرد تاب‌آوری شهری نیز در ایران باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که ایران درگیر بسیاری از بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله است و حادثه پلاسکو نیز باید برای ما درس بزرگی باشد. عرفانیان با اشاره به فقدان هویت در بسیاری از شهرهای ایران، آن را محدود به مناطق خاصی ندانست و بسیاری از شهرها را درگیر این بحران دانست. وی در انتها با اشاره به نمونه‌های موفق حفظ منابع زیست‌محیطی در مناطقی از ایران، بر ضرورت وجود چنین اقداماتی در بسیاری از مناطق دیگر تاکید داشت.

سرنوشت انسانها در کانونهای شهری رقم میخورد
دکتر رحیم سرور، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در رابطه با موضوع شکوفایی شهری به ارائه نکاتی پرداخت. وی با اشاره به اینکه قرن 21 به نام قرن شهری نام گرفته است، افزود: این بدین معناست که سرنوشت انسان‌ها در کانون‌های شهری رقم می‌خورد و باتوجه به اینکه در ایران بیش از80 درصد جمعیت شهرنشین هستند، مسأله شکوفایی شهری بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. شکوفایی شهری یک ابتکار جهانی است که از سال 2012 ظهور پیدا کرده است و مفهومی اجتماعی-مدیریتی است که بر تغییر نگرش‌ها و روش‌های مدیریتی در خصوص توزیع و تخصیص منابع شهری و نحوه هدایت حوزه‌های مختلف شهری تأکید دارد.
وی ادامه داد: مجمع جهانی شکوفایی شهری، 6 مؤلفه اصلی را برای شکوفایی در نظر گرفته است که شامل بهره‌وری، زیرساخت، کیفیت زندگی، عدالت، پایداری محیطی، حکمروایی و نظام‌های قانونی است.
سرور خاطرنشان کرد در بسیاری از کشورها، موانع اساسی بر سر راه شکوفایی وجود دارد. وی یکی از این موانع را سیاسی‌شدن فضاهای شهری دانست و افزود شکوفایی مستلزم اصل تناسب‌ است. تناسب‌ها در یک فضای نسبتاً آزاد رخ می‌دهد و در اکثر کشورهای در حال توسعه عاملی که برهم‌زننده تعادل و درنتیجه شکوفایی است، دخالت‌های عاملان قدرت و ثروت است که قواعد زندگی شهری را رعایت نمی‌کنند. وی در انتها اقتصاد پول‌مبنا را یک مانع جدی بر سر راه عدم تحقق شکوفایی شهری دانست.

شهرنشینی یک انتخاب یا ضرورت

در ادامه دکتر حسین ایمانی جاجرمی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، موضوع شهر انسانی، شهر اجتماعی را مورد بحث قرار داد. وی عنوان کرد: امروزه مسأله شهری‌شدن با جان و زندگی انسان‌ها عجین شده است و اگر مسائل و مشکلات شهری نادیده گرفته شوند این جان و زندگی افراد است که در معرض نابودی قرار می‌گیرد. ایمانی افزود: شهرنشینی یک شمشیر دولبه است که می‌تواند از سویی باعث شکوفایی تمدن انسانی و از سوی دیگر باعث نابودی کره زمین شود. شهرنشینی یک انقلاب بزرگ و یکی از رویدادهای تمدنی شگرف در سراسر جهان است.
وی تأکید کرد: در پی انتشار بحرانی گاز‌های گلخانه‌ای و گرم‌شدن کره زمین، شاهد مشکلات اقلیمی در سرتاسر جهان هستیم. شهری‌شدن جهان -که عنوان یکی از گزارش‌های برنامه اسکان بشر ملل متحد در سال 2005 نیز هست- اشاره دارد که جهان به سرعت به سمت شهری‌شدن حرکت می‌کند و شهرها که روزی مایه امید و دلگرمی بودند امروزه به یک نگرانی و بحران مبدل شده‌‌اند. فقر شهری، بی‌عدالتی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و نابرابری مسائلی هستند که مسئولان باید نسبت به آن‌ها اهتمام ویژه‌ای نشان دهند.

ناامیدی شهری نتیجۀ فردگرایی و عدم حس تعلق به شهر
مدیر گروه دین انجمن جامعه شناسی ایران، موضوع امید اجتماعی و زندگی شهری را مدنظر قرار داد. دکتر محمود نجاتی حسینی مفهوم امید را تشریح و سیر ورود این مفهوم را از فلسفه به جامعه‌شناسی دین مطرح نمود و افزود: مفهوم امید، یعنی اطمینان از رخ ‌دادن اتفاقات خوب در زندگی. پس شهروندان نیز در زندگی شهری خود باید اطمینان داشته باشند که اتفاقات خوب در شهر رخ می‌دهد. تعریف دیگری که از امید ارائه شده است توقع به داشتن آینده‌ای بهتر است که در ادیان و فلسفه نیز امید به آینده بهتر وجود دارد.
نجاتی ادامه داد: برای برگرداندن امید به زندگی شهری دو راه پیش روی ماست، یک راهی است که می‌تواند مستقیماً امید را افزایش دهد و دیگری راهی است که ما تلاش کنیم ناامیدی اجتماعی را کم کنیم به جای آنکه امید را افزایش دهیم. اولین گام در کاهش ناامیدی اجتماعی، مقابله با فردگرایی و خودخواهی و خودگرایی است؛ چراکه این مسأله در نهایت دگر‌خواهی را از بین می‌برد.
وی افزود: یکی دیگر از اقداماتی که برای کاهش یأس اجتماعی و افزایش امید شهری نیاز است، تقویت حس تعلق به شهر در شهروندان است که می‌تواند بهبود مسئولیت‌پذیری در قبال شهر را به دنبال داشته باشد. ایشان در نهایت عدم توجه به بحث امیدِ شهری را زمینه‌ساز تبدیل شهر به یک لامکان و به یک محیط ناامن دانست که افراد از آن گریزان هستند.

آثار صنعتی به عنوان سرمایه تاریخی برای توسعه اجتماعی

دکتر پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، طی سخنرانی خود به بحث میراث معماری صنعتی پرداخت. وی با اشاره به انقلاب صنعتی و پیامدهای زیست محیطی آن برای شهرها، به جریانی اشاره کرد که در دورۀ پساصنعتی در جهان غرب شکل گرفته و درآن به آثار صنعتی به عنوان سرمایه تاریخی برای توسعه اجتماعی دنیای غرب توجه شده است. این استاد دانشگاه با ذکر نمونه‌هایی از موفق‌ترین پروژه‌هایی که در آن فضاهای صنعتی قدیمی مانند کارخانجات با استفاده فرهنگی به جاذبه‌های شهری و گردشگری بدل شده‌اند، پایداری حس مکان و تداوم شخصیت لایه به لایه ساخته شده شهر، نمایش تاریخ فناوری و ارزش های فنی و علمی، ارزش های زیبایی شناسانه ی این آثار را از جمله دلایل حفاظت از میراث صنعتی دانست.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در ادامه به کمیته بین‌المللی حفظ میراث صنعتی اشاره کرد و خاطر‌نشان کرد ایران از سال 1391 به این کمیته پیوسته است. وی هم‌چنین به نمونه‌هایی ایرانی از تغییر کاربری فضاهای صنعتی در شهرها پرداخت. کارخانه چرم‌سازی تبریز که امروزه بخشی از دانشگاه هنر این شهر شده است، کشتارگاه تهران که به فرهنگسرای بهمن مبدل شد و کتابخانه ملی کرمان که سابقاً یک کارخانه نساجی بوده است از مواردی است که حناچی به عنوان نمونه‌های موفق داخلی از آن‌ها یاد کرد. وی افزود:« با این وجود بسیاری از کارخانجات تا 90 درصد تخریب شده‌اند و فضاهای صنعتی بسیاری هستد که در انتظار اتخاذ تصمیمی درستی به سر می‌برند»

شبکهسازی شهریِ پویا؛ لازمه حکمرانی نوآورانه

عضو شورای اسلامی شهر تهران تحقق حکمروایی نوآورانه را نیازمند شبکه‌سازی شهریِ پویا دانست. دکتر الهام فخاری در سخنان خود به شکاف میان دانشگاه و جامعه اشاره کرد و عدم توفیق دانشگاه‌های سرآمد در بهبود زندگی شهری را ناشی از فعالیت جزیره‌ای آن‌ها دانست. وی با توجه به میزبانی شهر تهران از برترین نهادهای علمی کشور، این پرسش را طرح کرد که آیا این شهر توانسته است از فرصت حضور چنین سرمایه‌هایی برای تحقق زندگی نوآورانه بهره ببرد؟ فخاری با تأکید بر مدل دانشگاه‌های نسل سوم موسوم به دانشگاه‌های آینده نگر، این مدل را در پیوند عمیق با مدیریت شهری دانست. وی هم‌چنین به آموزش دانشگاهی در شهرهای نوآور اشاره داشت و خاطرنشان کرد:«محتوا و روش‌های آموزشی در این مدل بروز شده است؛ در الگوی شهرهای نوآور و آزاد، آموزش‌ها میان‌رشته‌ای می‌شوند و در نتیجه شبکه‌ای مفهومی شکل می‌گیرد که زیرساخت خلاقیت و تفکر نقاد است. آیا در فضای شهری ما شبکه‌ای وجود دارد که در پیوند با صنعت و دانشگاه باشد؟ در این الگو مسائل به صورت تک‌خطی پیش نمی روند؛ آیا در فضای زندگی ما این انعطاف‌پذیری فراهم است؟»

الهام فخاری در ادامه یادآور شد بدون شکل‌گیری و تحقق پیش زمینه‌های بافتی و اجتماعی الگوی شهرهای آزاد و حکمروایی مبتکرانه، این الگو محقق نخواهد شد. وی این پیش زمینه‌ها را از جمله ثبت چشم‌اندازی در راهبردهای نوآورانه و لذا بازنویسی اسناد خرد و کلان، ایجاد فرهنگ کارآفرینانه بر اساس زندگی امروزی، ایجاد ساختار سازمانی منعطف و توجه به سمن‌ها و شوراهای محله به عنوان مراکز نوآوری، کاهش استخدام‌های رسمی و جایگزینی همکاری‌های دوره‌ای و برون‌سپاری‌ها و اهتمام به آموزش‌های شهروندی دانست.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان آمار بالای تحصیلات زنان در شهرها را فرصتی خواند که نباید به چشم تهدید به آن نگاه کرد و اتخاذ دیدگاه مثبت در این خصوص را با دید ‌نوآورانه امکان‌پذیر دانست.

اجرای حکمروایی نوآورانه و ایجاد شهری هوشمند

دکتر رضا هل فروش در سخنان خود به گام‌های اجرای حکمروایی نوآورانه و ایجاد شهری هوشمند پرداخت. این استاد دانشگاه تکنولوژی وین سوالاتی کلیدی در خصوص تحقق این مهم مطرح کرد؛ از جمله: «بررسی مطالعات آینده‌نگاری چگونه می‌تواند به مدیریت هوشمند شهر کمک کند؟ آیا شهر ما می‌تواند شهر نمونه و منحصربفرد باشد؟در این صورت نباید به طور خاص نیز برنامه‌ریزی شود؟ جایگاه شهر ما به صورت کلان در رقابت و تعامل با شهرهای داخلی و خارجی کجاست؟ چگونه Best practices (نمونه‌های موفق) می‌توانند در این راستا به ما کمک کنند؟ کدام موضوعات (گردشگری، کشاورزی، صنعت، خدمات، …) به عنوان محرک توسعه اقتصادی شهر ما قلمداد می‌شود؟»

وی در ادامه شهرهوشمند را کلان‌سیستمی از زیر سیستم‌های شهری دانست که هدف نهایی آن ارتقاء پایدار سطح و کیفیت زندگی شهروندان است؛ هم‌چنین تحقق هوشمندسازی را مستلزم برنامه‌ریزی برای زیرسیستم‌ها با کمک ابزارهای خلاق و نوآورانه خواند. هل‌فروش در پایان از جمله راهبردهای هوشمندسازی شهر به مدیریت یکپارچه شهری، آینده‌نگاری شهری و آموزش اشاره و توجه را به این پرسش کلیدی جلب کرد که چگونه می‌توان یک نسخه بومی برای هوشمندسازی شهر تجویز کرد.

حکمروایی خلاقانه در مقابله با آسیبهای اجتماعی شهرها

در ادامه دکتر محمدعلی زکریایی، جامعه شناس، به بحث حکمروایی خلاقانه در مقابله با آسیب‌های اجتماعی شهرها پرداخت. وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی محلاتی چون «باغ آذری» و «گود عرب‌ها» به عنوان لایه‌های پنهان شهر، تأکید کرد عدم موفقیت در ساماندهی این مناطق به فقدان مفصل‌بندیِ اقدامات، ضعف در مانیتورینگ آسیب‌های اجتماعی و جدی نگرفتن سازمان‌های مردم‌نهاد است. این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد فقدان یا ضعف جامعه مدنی موجب می‌شود حکمرانی خوب هیچگاه محقق نشود؛ وی افزود«بدون منظر ذهنی صحیح از شهر و تخیل جامعه‌شناختی مشکلات حل نخواهند شد. فهم کلان‌شهر بسیار مهم است و یک تحلیل درست می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد»

شهر باز راهی برای تسلیم در برابر شرایط جدید

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهر باز را راهی برای تسلیم در برابر شرایط جدید و ساخت جوامع نوین از پایین به بالا دانست. دکتر کاوه رشیدزاده خاطرنشان کرد چارچوب مفهومی شهر باز از طرف ریچارد سِنِت، جامعه شناس، مطرح شده است و هدف پذیرفتن تفاوت‌ها و عدم حذف دیگری را دنبال می‌کند. وی ادامه داد: رسیدن به شهر باز با مفاهیم فیزیکی و فضایی ممکن است و با حضور مردم معنا پیدا می‌کند. رشیدزاده در ادامه به بررسی وضعیت شهر پاریس به عنوان شهر بسته و ارائۀ راهکارهایی برای نزدیک شدن به مفهوم شهر باز پرداخت.

 

آیین گرامیداشت روز جهانی شهرها: دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری تهران برگزار می‌کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2013 میلادی، طی قطعنامه‌ای روز 31 اکتبر هر سال را به عنوان «روز جهانی شهرها» نام نهاده است. گرامیداشت این روز با حضور و مشارکت مدیران دولتی و محلی، سازمان‌های مردم‌نهاد، آژانس‌های وابسته به سازمان ملل، اساتید،کارشناسان، دانشجویان، شهروندان و دیگر ذی‌نفعان کلیدی، می‌تواند گام مهمی در آگاهی‌بخشی و حساس‌سازی نسبت به وضعیت امروز شهرهایمان و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، منافع عمومی ملت‌ها و جامعه جهانی و نیز همکاری برای بهره‌برداری از فرصت‌ها و مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای پیش رو در مسیر تحقق شعار «شهر بهتر، زندگی بهتر» باشد.

شهرداری تهران و دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران، به مناسبت روز جهانی شهرها که امسال با شعار «حکمروایی نوآورانه: شهرهای آزاد» همراه شده است، نشست‌های علمی- تخصصی را  به شرح ذیل برگزار می­‌کنند:

زمان : سه شنبه 9 آبان 1396

– ساعت8:30  تا  10:30  نشست علمی _ تخصصی (امید و مشارکت برای شکوفایی شهرها)

– ساعت 11:00 تا  12:30  نشست علمی _ تخصصی (حکمروایی نوآورانه: شهرهای آزاد)

مکان: بزرگراه شهید حقانی، ورودی کتابخانه ملی، بلوار کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران

سخنرانان نشست­‌ها و برنامۀ زمانی دقیق‌، متعاقباً از طریق همین وب سایت اعلام خواهد شد.

بی تردید حضور و هم‌اندیشی شما در این مراسم، نویدبخش آینده‌ای بهتر برای شهرها و فرزندان این سرزمین خواهد بود.

برای دانلود بروشور به زبان انگلیسی و فارسی روی زبان مورد نظر کلیک کنید.

گرامیداشت روز ملل متحد با کودکان شهر ری 

بازدید اعضای دفتر هبیتات تهران از «خانه ایرانی شهر ری: پناهی برای کودکان»

دفتر هبیتات تهران، 3 آبان 1396- همه‌ساله روز ملل متحد بهانه‌ای برای گرامیداشت این سازمان و آشنایی بیشتر عموم افراد جامعه با اهداف، اقدامات و برنامه‌های ملل متحد است. دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران به رسم چندسال گذشته، امسال نیز 24 اکتبر را در کنار کودکان- این آینده‌سازان جامعۀ جهانی- سپری کرد.

«خانه ایرانی شهر ری»، یکی از مراکز جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی (ع)، مقصد امسال اعضای دفتر هبیتات تهران بود. این مرکزِ حمایتی که از سال 1389 در منطقه 20 شهر تهران مشغول به فعالیت است، به کودکان و خانواده‌های محلات معضل‌خیز و آسیب‌پذیر این منطقه خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی ارائه می‌کند.

عمده خدمات این مرکز معطوف به کودکان بلوچ پاکستانی است که به دلیل فقدان هرگونه اوراق هویتی و هم‌چنین مشکلات اقتصادی خانواده، از تحصیل محروم مانده‌ و اغلب درگیر کار خیابانی هستند. به گفتۀ مسئولان و معلمان داوطلب این مرکز، 150 کودک 7 تا 15 ساله تحت پوشش «خانه ایرانی شهر ری» قرار دارند که 80 تن از آن‌ها به طور روزانه جهت بهره‌مندی از خدمات آموزشی به مرکز مراجعه می‌کنند. مطابق اظهار مسئولان «خانه ایرانی»، با پیگیری این مرکز و همکاری وزارت آموزش و پرورش از هفتۀ آینده یک مدرسه در منطقه «قلعه الیمون» در اختیار این کودکان قرار خواهد گرفت. اعضای دفتر هبیتات فرصتی یافتند تا در روز سه‌شنبه 2 آبان با جمعی از این کودکان دیدار کنند و گفتگویی دوستانه داشته باشند.

دانش‌آموزان حاضر در این مرکز، که خانواده‌های ‌آن‌ها در حدود سه تا چهار دهۀ گذشته به ایران مهاجرت کرده و در حاشیۀ تهران ساکن شده‌اند، از چرایی حضور اعضای دفتر هبیتات در این مرکز و فعالیت‌های سازمان ملل سؤال کردند. بنابراین فرصتی مغتنم مقارن با روز ملل متحد فراهم شد تا ساختار سازمان ملل و فعالیت‌ها و حمایت‌های آن با زبانی ساده به کودکانی که به واسطۀ زندگی در حاشیۀ شهر، درگیر معضلات و محرومیت‌های فراوان‌ هستند شرح داده شود. هم‌چنین در گفتگو با مسئولان «خانه ایرانی شهر ری»، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی این اجتماع مورد بحث قرار گرفت و برخی اقدامات حمایتی این مرکز هم‌چون برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی زنان معرفی شد. در همین راستا نماینده اسکان بشر ملل متحد در ایران از تلاش‌ها و زحمات معلمان و مسئولان «خانه ایرانی» تقدیر و تشکر کرد.

در طی این بازدید هدایایی برای کودکان از طرف برخی آژانس‌های ملل متحد به مرکز «خانه ایرانی شهر ری» اهدا شد و هم‌چنین اعضای دفتر هبیتات تقبل کردند که آزمایشگاه علوم این مرکز را با هزینۀ شخصی تجهیز نمایند.

در پایان این دیدار، اعضای دفتر هبیتات تهران از محل اسکان خانواده‌های این کودکان در حاشیۀ زمین‌های کشاورزی منطقه 20 بازدید و با تعدادی از اهالی گفتگو کردند.

یونسکو و اکو کارگاه منطقه‌ای دربارۀ ارتقای ایمنی مدارس برگزار کردند.

با مشارکت سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) وسازمان همکاری‌های اقتصادی(اکو)، کارگاه منطقه‌ای درخصوص ارتقای ایمنی در سطح مدارس برگزار گردید. این کارگاه در طول 3 روز، از تاریخ 22 تا 24 اکتبر، در تهران برگزار شد.

دراین کارگاه نمایندگان کشور‌های عضو اکو از جمله: آذربایجان، ایران، قزاقستان، قرقیزستان و پاکستان حضور داشتند. همچنین نمایندگانی از وزارتخانه‌های آموزش و آژانس‌های مدیریت ملی بلایا نیز حاضر بودند. این متخصصان ملی به منظور ارایه مطالبی در رابطه با وضعیت فعلی ایمنی مدارس و آموزش کاهش ریسک بلایا در کشورهای خود، حضور به هم رساندند.
متخصصان ایرانی کاهش ریسک بلایا و آموزش نیز در این کارگاه شرکت داشتند که در واقع نمایندگان سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت آموزش و پرورش، پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله ، رییس مدیریت ملی بلایای یونسکو، کمیسیون ملی ایرانی یونسکو، همچنین آژانس‌های سازمان ملل متحد از جمله، یونیسف و هبیتات بودند.

به منظور حمایت از کشورهای مختلف در توسعه و اجرای طرح‌های اقدام قاطع برای مدارس ایمن‌تر، یونسکو همگام با دیگر آژانس‌های اصلی سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی در زمینه کاهش ریسک بلایا، به پیمان جهانی برای کاهش ریسک بلایا و تاب‌آوری در بخش‌های آموزشی پیوستند.


در سومین روز از نشست‌های این کارگاه، آقای سیامک مقدم، نماینده و رییس دفتر اسکان بشر ملل متحد در تهران، خاطر نشان کردند “مدرسه نه تنها در هنگام زلزله و بلایای دیگر از دانش‌آموزان حفاظت می‌کند، بلکه آن‌ها به عنوان پناهگاه‌های موقتی برای جوامع نیز به کار گرفته می‌شوند. اگرچه قوانین و مقرارات ساختمانی در بسیاری از کشور‌ها به اندازه کافی تهیه شده‌اند، اما ممکن است در اجرا، اهمیت جنبه‌های کیفی در میان هجوم به سمت کمیت، کم‌‌ شده باشد. بر طبق «دستور کار جدید شهری» که یک استاندارد جدید برای توسعه پایدار شهری تعیین کرده است، کاهش ریسک بلایا و تاب‌آوری شهرها دست یافتنی است”.
در کنار اشتراک تجربیات میان دولت‌های عضو اکو، این کارگاه جلسات آموزشی را نیز که از سوی متخصصان کاهش ریسک بلایای سازمان اکو و یونسکو ارایه شده بود، برگزار نمود. لازم به ذکر است که این کارگاه 3 روزه با بازدید از مدارس بازسازی شده و همچنین بازدید از محوطه پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله همراه شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

معرفی کتاب «ارزیابی ملی ریسک بلایا» منتشر شده توسط دفتر کاهش ریسک بلایای سازمان ملل متحد

در سال 2016، دفتر کاهش ریسک بلایای سازمان ملل متحد (UNISDR)، ماموریت یافت تا توسعۀ راهنما‌های ارزیابی ملی ریسک بلایا (NDRA) را به عنوان بخشی از مجموعۀ راهنماهای‌های موضوعی اقدام “گفتار به سوی عمل” اش، در راستای‌ حمایت از اجرای ملی چهارچوب سند سندای کاهش ریسک بلایا 2015-2030، مورد توجه قرار دهد.

راهنما‌های کنونی حاصل همکاری بیش از 100 تن از متخصصان صاحب‌نظر از مقامات ملی، سازمان­های بین‌المللی، سازمان‌های غیر‌دولتی، دانشگاهیان، اتاق‌های فکر و بخش‌های خصوصی است. آن‌ها تمرکز خود را بر روی اولین اولویت اقدام چهارچوب سند سندای: شناخت ریسک بلایا، که پایۀ همه اقدامات کاهش ریسک بلایا است و به سه اولویت اقدام دیگر نیز مرتبط است، گذاشته‌اند.

این راهنما‌ها قصد دارند تا:

الف) تشویق و راهنمایی کشورها در ایجاد یک سیستم ملی برای شناخت ریسک بلایا، که به عنوان مرکز اصلی همۀ اطلاعات ریسک موجود برای عموم عمل خواهد کرد. این سیستم ملی، اجرا و به روز‌رسانی ارزیابی ملی ریسک بلایا را برای استفاده در مدیریت ریسک بلایا از جمله استراتژی‌های کاهش ریسک بلایای تعریف‌شده و طرح‌های توسعه‌ای به دنبال خواهد داشت.

ب) رهبران ارزیابی ملی ریسک بلایا و واحد‌های مجری را تشویق می‌کند تا تلاش خود را بر ارزیابی جامعی که یک شناخت از ابعاد کاملاً متفاوت ریسک بلایا (خطرات، در معرض بودن، آسیب‌پذیری و ظرفیت‌ها) فراهم می‌‌کند، معطوف کنند. این ارزیابی شامل انواع مختلفی از تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بلایا از قبیل، فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی، محیطی و سازمانی است. آن‌ها همچنین اطلاعاتی دربارۀ محرک‌های اساسی ریسک همانند تغییر اقلیم، فقر، نابرابری، حکمرانی ضعیف و گسترش مهارنشده شهری را ارایه می‌کنند.

این راهنما‌ها به منظور آزادی در مطالعه قسمت‌های مختلف، بر اساس علایق و نیازهای کاربران طراحی شده است. آن‌ها از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند:

قسمت اول- ساختار اصلی؛ این بخش خط‌‌مشی‌هایی که برای انجام یک ارزیابی موفق ریسک بلایا، بدان نیاز است را فراهم نموده است و بر روی سه مرحله از فرآیند ارزیابی تمرکز ‌دارد:

مرحله 1: آماده‌سازی و هدف گذاری

مرحله 2: انجام تحلیل ریسک

مرحله سوم: استفاده از نتایج برای مدیریت ریسک بلایا و تصمیمات توسعه‌ای

قسمت دوم- عناوین ویژه: این قسمت شامل معیار‌هایی است که در موضوعات ویژه، در زمان طراحی و اجرای یک ارزیابی ملی ریسک بلایا باید در نظر گرفته شوند.

قسمت سوم- ارزیابی ریسک‌های ویژه خطرات:  این بخش شامل معیار‌‌هایی است که در عمق اطلاعات انجام ارزیابی ریسک برای خطرات ویژه نهفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود بخش‌های مختلف این کتاب اینجا کلیک کنید.

«آنچه بدان نیازمندیم اراده است»، پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز ملل متحد

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز ملل متحد، 24 اکتبر 2017 برابر با 2 آبان ماه 1396، ضمن اشاره به­ برخی از چالش­‌هایی که جهان امروزه با آن­‌ها روبروست، تأکید کرد ابزار و توان غلبه بر آن‌ها وجود دارد و “آنچه بدان نیازمندیم اراده است”.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

جهان ما با چالش‌های بزرگی روبه‌رو است.

درگیری‌ها و نابرابری رو به گسترش.

تغییرات اقلیمی شدید و نابردباری مرگ آور.

تهدید‌های امنیتی؛ شامل سلاح‌های هسته‌ای.

ما ابزار و توانگری غلبه بر این چالش ها را داریم. آنچه بدان نیازمندیم اراده است.

مشکلات جهان از مرزها فراتر می‌روند.

باید اختلافاتمان را به منظور ایجاد تحول در آینده­‌مان کنار بگذاریم.

زمانیکه به حقوق بشر و منزلت برای همه مردم دست پیدا  کنیم؛ آنان جهانی سرشار از صلح، توسعه پایدار و عدالت ایجاد می‌کنند.

اجازه دهید “ما مردمان” در روز ملل متحد این تصور را به واقعیت تبدیل کنیم.

سپاس گزارم.

برای مشاهده پیام ویدیویی دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز ملل متحد، اینجا کلیک کنید.

اعلام برندگان مسابقه عکاسی جوانان با موضوع تغییرات اقلیمی: حضور 3 عکاس جوان ایرانی در میان برگزیدگان مسابقه

دفتر هبیتات تهران، 30 مهر 1396- برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) با اعلام فراخوانی از عکاسان جوان در سرتاسر جهان دعوت کرد تا راه‌حل‌های جامعه خودشان را در قبال تغییرات اقلیمی با زبان تصویر بیان کنند. این مسابقه به عنوان فرصتی برای جوانان شناخته شده است تا صدای خود را به بیست و سومین کنفرانس احزابِ کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات اقلیمی(COP-23) برسانند. این کنفرانسِ پیشگام در حوزۀ تغییرات اقلیمی، از 15 تا 26 آبان سال جاری در شهر تاریخی بُن در آلمان برگزار می‌شود.

پیرو این فراخوان، هبیتات صدها عکس دریافت کرد که در هیئت داوران متشکل از صاحب‌نظران صنعت عکاسی و کارشناسان تغییرات اقلیمی هبیتات بررسی شد و 24 اثر برگزیده معرفی شدند.

در میان آثار برگزیده، عکس‌های 3 شرکت‌کنندۀ جوان ایرانی با تصاویری از شهرهای مشهد و تهران حضور دارد.

 

رتبه 3 این مسابقه به تصویری از توربین‌های بادی شهر مشهد اختصاص یافته است؛ «دانیال تقوی» عکس خود را با این توضیح همراه کرده است:

Renewables on the horizon: Many cities are ideal for wind energy and should introduce it to the supply chain.  #weareclimatechange #Mashhad

انرژی‌های تجدیدپذیر در افق: بسیاری از شهرها برای بهره‌بردن از انرژی بادی ایده‌آل هستند و می‌بایست این ظرفیت را به زنجیره تأمین معرفی کنند.

 

                                     عکس دانیال تقوی از توربین‌های بادی مشهد

 

رتبه 7 عکس «بهشاد مهاجر ایروانلو» از صندلی چرخدار یک شهروند در تهران:

Solar-mobile: An Iranian citizen uses a climate- and disability- friendly transport, a solar-powered

wheelchair. #weareclimatechange #Tehran

 

انرژی خورشیدی سیار: یک شهروند ایرانی از وسیله نقلیه دوستدار محیط زیست- و معلولان- استفاده می‌کند، یک صندلی چرخدار که انرژی خود را از نور خورشید دریافت می‌کند.

                                    عکس بهشاد مهاجر از شهروندی در شهر تهران

 

و رتبه 16 عکسی از «مجید حاجی‌زاده میرکوهی» از ترافیک شهر تهران و انتخاب دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه پاک:

The clean choice of travel:Bicycles and buses take up less space and emit less GHG emissions than cars. #weareclimatechange #Tehran

انتخابی پاک برای جابجایی: دوچرخه‌ها و اتوبوس‌ها فضای کمتری اشغال می‌کنند و نسبت به خودروها گازهای گلخانه‌ای کمتری نیز منتشر می‌کنند.

 

                                     عکس مجید حاجی‌زاده کوهی از شهر تهران

 

دفتر هبیتات تهران به این سه برگزیده جوان ایرانی تبریک می‌گوید و برای آن‌ها آرزوی موفقیت روزافزون دارد.

 

سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وزیر راه و شهرسازی در دومین رویداد ملی «جستار کیفیت در تجربه‌های بازآفرینی شهری» گفت: بسیار خوشوقتم که در جمع فرهیخته‌ای متشکل از اندیشه‌ورزان در حوزه مسکن و شهرسازی و زندگی شهری صحبت می‌کنم.

دکتر آخوندی در این رویداد ملی که به همت وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری 25 مهرماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد، اظهار امیدواری کرد تا در سطح ملی تبادل‌نظرهای جدی صورت بگیرد.

وی با تأکید بر این مطلب که سیاست وزارتخانه انضمام حاشیه به متن است، گفت: تاکیدم بر بحث شهروند محوری که بارها و بارها آن را موردتوجه قرار دادم با این هدف بود که معتقدم هر اقدامی باید با شاخصه‌های ارتقا کیفیت آزمون و سنجیده شود.
آخوندی گفت: مدت زیادی است که ما در ایران اساساً توسعه و مدرن شدن را با اجرای یکسری از پروژه‌ها مساوی می‌دانیم. حتی مدرنیزم را تحت‌عنوان پروژه مدرنیزم می‌شناسیم. تاکید بیش از حد بر پروژه محوری و تنزل همه اقدامات و اتفاقات در قالب اینکه پروژه‌ای طراحی کنیم، همه کارها را مهندسی کنیم و فکر کنیم تمام زندگی شهری در کنترل مهندسان چه مهندسان حکومتی و چه مهندسان کارگاهی است در واقع این نوع نگاه نازل‌ترین نوع نگاه به زندگی و توسعه شهری است.
عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در حال حاضر همه فکر می‌کنند همه زندگی شهری در کنترل و در اختیار مهندسان، چه مهندسان حکومت و چه مهندسان کارگاه است به همین دلیل از ابتدای پذیرش مسئولیت تأکید فراوانی بر بحث حفظ حقوق شهروندی و شهروند محوری داشته‌ام.
آخوندی ادامه داد: اگر یک نفر از من که از سال ۵۸ تاکنون در سمت‌های مختلفی کار کرده‌ام پرسش کند که چه تجربه‌ای آموخته‌ام؟ پاسخ‌خواهم داد که در غیاب شهروند و محور قرار ندادن شهروند هرگونه‌ توسعه‌ای در حوزه‌های مختلف صنعت، فرهنگ و شهرسازی بی‌اثر است.
وی تصریح کرد: اگر شهروند، محور توسعه نباشد همه برنامه‌ها «هباء منثورا» است و جز ایجاد مزاحمت برای شهروندان نتیجه ای در پی نخواهد داشت.
آخوندی با تأکید بر آنکه مفهوم شهروند، مفهوم پیچیده و عمیقی است، گفت: شهروند در برگیرنده مفاهیمی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی حق داشتن حق و آزادی است. در کنارش تکلیف، تعهد و مسئولیت نسبت به آینده خویشتن و کشور از دیگر مفاهیم شهروندی است که باید موردتوجه قرار گیرد.
آخوندی افزود: شهروند مفهوم پیچیده‌ای است اما به دلیل آنکه اکثریت، خوی تقلیل‌گرایی دارند در پی آن هستیم که شهروند را یارانه‌بگیر و نان‌خور دولت تعریف کنیم. به همین دلیل از ابتدا و در همه‌جا نه‌فقط به شرکت عمران و بهسازی شهری بلکه در بنادر، راهداری و سایر حوزه‌ها بر این مطلب تأکید کرده‌ام که همگان برای ارتقا کیفیت زندگی شهروندان تلاش کنند.
عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: به همکارانم در سازمان بنادر بارها گفته‌ام که باید تحلیل کنیم که تحولاتی که در سازمان بنادر و دریانودری اتفاق افتاد، نتیجه‌اش چه بود؟ بندر شهید رجایی در بندرعباس به این امید ایجاد شد که بزرگ‌ترین بندر تجاری را در شمال خلیج‌فارس ایجاد کند که این بندر با اهداف فوق احداث شد. اگرچه این بندر ظرفیت زیادی دارد و به دنبال توسعه بیشتر است، ‌اما همین عمران گرایی باعث شد که آثار پیرامونی بندر نادیده گرفته شود.
بنادر کشور بی‌توجه به شهروندمحوری توسعه یافتوی افزود: آیا بنادر لنگه، میناب و سایر بنادر کوچک با توسعه بندر شهید رجایی توسعه یافت؟ در حال حاضر ۴۰ درصد جمعیت بندرعباس حاشیه‌نشین هستند و توسعه بنادر به ارتقا کیفیت زندگی در بندرعباس نینجامیده است.
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: تاکیدم بر بحث شهروند محوری که بارها و بارها آن را موردتوجه قرار دادم با این هدف بود که معتقدم هر اقدامی باید با شاخصه‌های ارتقا کیفیت آزمون و سنجیده شود. بنده به‌هیچ‌عنوان مخالف توسعه بنادر نیستم اما برایم مهم است که رابطه بنادر را با بندر‌های پیرامون و همچنین شهروندمحوری، موردتوجه قرار دهیم.
وی با طرح این پرسش که آیا می‌دانستیم در بنادر جنوب کشور شبکه بین‌المللی تجاری داریم و وقتی بندر شهید رجایی ایجاد شود کل شبکه تجاری از بین می‌رود؟ گفت: بسیار مهم است وقتی اقدامی می‌کنیم در قالب حوزه شهروندی و ارتقا کیفیت زندگی شهروندان باشد به همین دلیل معتقدم اساساً باید تعریف خود را از شهر تغییر دهیم؛ زیرا شهر سازمان اجتماعی است و تنها یک کالبد نیست.
وی در رابطه با اندیشه ایران‌شهری یادآور شد: اخیراً کتابی را از آقای اخوان یکی از متفکران ایرانی مطالعه می‌کردم که در آن اشاره کرده بود به این نکته که شهر یک سازمان اجتماعی است؛ و در این سازمان اجتماعی غیر از انسان‌ها موجودات دیگری نیز زندگی می‌کنند که در این سازمان اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرند.
آخوندی ادامه داد: نکته‌ای که می‌خواهم به صحبت‌های اخوان اضافه کنم آن است که باید تلاش کنیم که در شهر (سازمان اجتماعی) ارزش‌های بیشتری خلق کنیم؛ زیرا انسان موجودی اجتماعی – فرهنگی است و آن بخش فرهنگی است که سبک زندگی را شکل می‌دهد، کیفیت زندگی را ایجاد می‌کند و همه بحث‌ها از حوزه فرهنگ نشات می‌گیرد.
آخوندی همچنین گفت: نکته‌ای که برایم جای تأمل داشت این بود که عاقبت و فرجام عمران‌گرایی بدون توجه به حوزه فرهنگ و جستار در کیفیت فرهنگی، شهرهای کنونی است.گرایش صرف به عمران‌گرایی، عواقب دردناک و جانکاهی دارد

وی ادامه داد: معتقدم تجربه‌های ما در خاورمیانه هرکدام به نحوی متذکر می‌شوند که بی‌توجهی به انسان فرهنگی –اجتماعی و توجه صرف به عمران گرایی دارای عواقب سخت، دردناک و جانکاهی است.
وی ادامه داد: انقلاب ایران بحث قابل واکاوی است. در هر صورت انقلاب اسلامی ایران در اوج فعالیت‌های عمرانی محقق شد و توجه به بازآفرینی شهری در برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گرفت و نشان داد که توسعه صرف بر مبنای عمران‌گرایی، قابل‌قبول نیست بلکه شهروند محوری نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: مطالعه بر روی داعش و پدیده خشونت‌بار داعش در روزگار معاصر، قابل‌تأمل است. اگر این پدیده خشونت بار را تعقیب کنید متوجه خواهید شد که خواستگاه داعش در کشورهایی است که دارای بیشترین رشد عمرانی هستند و مرفه‌ترین زندگی مادی را دارند.
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه داعش توسط کشورهای با بیشترین توسعه عمرانی پشتیبانی می‌شود، گفت: ابعاد سیاسی داعش در جای خود، قابل بررسی است و من به دنبال واکاوی ابعاد فرهنگی آن هستم زیرا معتقدم بدون فرهنگ هیچ کاری قابل انجام نیست. از همین رو ست که هر چه بیشتر می‌گذرد، بیشتر بر اینکه باید مبنای توسعه، توسعه بر محور بهبود کیفیت زندگی انسان فرهنگی باشد معتقدتر می‌شوم.

بازگشت به حوزه تمدنی ایران‌شهری و ارتقای کیفیت زندگی شهری و شهروندی

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: معتقدم تعریف انسان فرهنگی با در نظر گرفتن ارتقا کیفیت زندگی و حس تعلق تاریخی و معنوی می‌تواند در حوزه‌های مختلف سیاست‌گذاری تأثیر مستقیم داشته باشد که این تعریف و بازخوانی همانا بازگشت به حوزه فرهنگ و تمدن ایران‌شهری است.
وی افزود: بازگشت به حوزه فرهنگی-تمدنی ایران‌شهری بازگشتی است که سال های متمادی در ادوار گذشته؛ مردمان ما با آن زندگی کرده‌اند و توانسته‌اند صلح را در منطقه پایدار نگه‌دارند و توانسته‌اند با حوزه فرهنگی- تمدنی ایران شهری، تاریخ را حفظ کنند بدین مفهوم حوزه تمدنی و اندیشه تمدنی ایرانشهری توانسته بسیاری از تلاطم‌ها را پشت سر بگذارد.
آخوندی گفت: تاریخ ایران پیش از اسلام در دوران اسلامی پس‌ازآن نشان می‌دهد که حوزه تمدنی ایران‌شهری توانسته است بسیاری از ارزش‌ها را حفظ کند و تا امروز آن‌ها را ادامه دهد.

 

 

 

ضرورت بازخوانی و بازاندیشی اندیشه ایران شهری

آخوندی ادامه داد: تمدن ایران شهری سبب شده تا در ایران هنوز بتوانیم با زبان فارسی با دنیا صحبت کنیم. به دلیل برخورداری از تمدن ایران شهری، هنوز هم می توانیم بگوییم که ایران محوریت امنیت در منطقه است؛ بنابراین امیدوارم در دوره جدید بازخوانی، بازاندیشی و خلق مجدد از اندیشه ایران‌شهری در دستور کار قرار بگیرد.
وی ادامه داد: به علت آنکه در وزارتخانه به بحث بازآفرینی شهری تأکید دارم این است که نباید مجادله کنیم بلکه باید با زبان بازآفرینی با یکدیگر و دنیا گفتگو کنیم. همچنان که ایران بعد از اسلام خود را بازآفرینی کرد؛ بنابراین ضمن آنکه به‌هیچ‌وجه قصد بازگشت به گذشته وجود ندارد باید بدانیم آخر کار ما خودمان هستیم و دیگری نیستیم.
وی تصریح کرد: فهم من آن است که باید مسیر را درست انتخاب کنیم و مسیر بازآفرینی شهری مسیری است که ارتباط ما را با دنیای پیرامون بر اساس فرهنگ و اندیشه ایرانی شکل می‌دهد. بدین معنا ما نمی‌خواهیم بافت‌های حاشیه‌ای را دور بزنیم؛ مانند آنچه در دوره گذشته اتفاق افتاد بلکه هدف ما درس‌آموزی از اتفاقات گذشته است.
آخوندی تاکید کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی انضمام حاشیه به متن است.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تاكید براینكه ما نمی‌توانیم مسائل مربوط به حاشیه‌نشینی، فرسودگی بافت‌های میانی و تخریب بافت‌های تاریخی و بافت‌های روستایی ملحق شده به شهر كه باعث ایجاد كیفیت‌های زندگی نامناسب شده‌اند را دور بزنیم گفت: قطعا اگر صورت مسئله را خوب درك كرده و موضوع را خوب ببینیم، بخش عمده‌ای از راه‌حل مشكل را انجام داده‌ایم. مهم این است كه در مسیر درست قرار گرفته و موضوع را بپذیریم ودر این راه از ظرفیت حل بینهایت ستادهای بازآفرینی در سطح ملی، استانی و شهری استفاده كنیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: ما به نادرست تصور می‌كنیم مشكل تهران پروژه است و باید آن را حل كنیم. این در حالی است كه باید راه صحیح را پیدا كنیم كه قطعا این ظرفیت در تمامی شهرهای ایران وجود دارد.
به گفته وی دولت مرد حل تمام مشكلات نبوده و تنها باید به سیاست‌گذاری بپردازد. قطعا دولت نباید صورت مسئله را پاك كرده و علامت غلط ودروغ به مردم بدهد بلكه باید بازگوی مسئله واقعی به آن‌ها باشد.
عضو كابینه دولت دوازدهم با تاكید براینكه همه شهروندان چه در حاشیه و چه در متن از شهروندان درجه یك كشور هستند گفت: به یاد دارم پیش از این گفته بودم كه انضمام حاشیه به متن یكی از سیاست‌های مهم ما است و همه شهروندان جز متن هستند ولی در ادامه شاهد انتقادات شدیدی در این حوزه بودم به گونه‌ای كه به من گفتند این حرف بسیار گستاخانه و خطرناك است.
وی در ادامه افزود: به تصور من حرف خطرناك صحبت از یك سوم جمعیت شهری ایران در مناطق حاشیه‌ای است. بدون شك گفتن این مطلب كه همه شهروندان جزو متن هستند عین حق بوده و همان حقوق شهروندی است.
آخوندی در پایان با تاكید بر اهمیت بازگشت به مفهوم انسان فرهنگی گفت: این مطلب به قدرت زایش فرهنگ و خلاقیت در بین تمامی مردم است.
گفتنی است در پایان این همایش ضمن رونمایی از كتب برگزیده در دومین دوره جایزه ملی جستار كیفیت در تجربه‌های بازآفرینی شهری از شورای داوران دومین دوره جایزه ملی نیز با حضور وزیر راه وشهرسازی تقدیر به عمل آمد.
همچنین در پایان این همایش از وزیر راه وشهرسازی به وسیله معاون انجمن توسعه شهری كشور فرانسه لوح تقدیری اهدا شد.
در پایان این همایش جوایز مسابقه اصلی تجارب موفق، نخستین دوره مسابقه انتخاب كتاب اثرگذار در جریان فكری بازآفرینی شهری و دومین دوره مسابقه عكاسی جستجوی كیفیت در شهر از دریچه تصویر به برندگان اعطا شد و از كنشگران اثرگذار در فرآیند تجارب موفق نیز با حضور محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه وشهرسازی و هوشنگ عشایری سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ایران تقدیر به عمل آمد.

سخنرانی دکتر اکدوغان در نشست تاب آوری زير ساخت‌های شهری و مديريت آب و فاضلاب

دفتر هبیتات تهران، 27 مهر 1396 – در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و  فاضلاب ایران در محل دایمی نمایشگاه­‌های بین‌­المللی تهران، در تاریخ 25 مهرماه، شرکت آب و فاضلاب استان تهران با مشارکت دفتر هبیتات تهران­، اقدام به برگزاری نشست تخصصی تاب­ آوری زیر­ساخت­‌های شهری و مدیریت آب و فاضلاب نمود.
در این نشست که به طور کلی به بررسی مساله مدیریت آب و فاضلاب شهری اختصاص داشت، مدیران ارشد منطقه­‌ای آب و فاضلاب استان تهران حضور داشتند. در ابتدا مهندس رحیم زاده، معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان تهران ضمن عرض خیر مقدم به حضار و مسئولین، به اهمیت موضوع مدیریت آب و فاضلاب شهری اشاره کرد.

 

 

در ادامه، مهمت امین اکدوغان، دکترای زلزله و کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی دفتر هبیتات تهران، به معرفی برنامه اسکان بشر ملل متحد و معرفی دفتر هبیتات تهران پرداخت و همچنین به اسناد بالادستی دفتر هبیتات از جمله دستور کار جدید شهری، اهداف توسعه پایدار و چهارچوب همکاری‌های سازمان ملل متحد با جمهوری اسلامی ایران (UNDAF) و برنامه کشوری هبیتات اشاره کرد.

وی ارتباط میان این اسناد و اهمیت حوزه مدیریت آب و فاضلاب شهری را تشریح  و چند نمونه از اقدامات و برنامه­‌های دفتر اسکان بشر ملل متحد در حوزه آب و فاضلاب شهری را بیان کرد. اکدوغان بر این باور است که برنامه اسکان بشر ملل متحد موضوع مدیریت تقاضای آب را یک چرخه پویا می­‌داند که مولفه­‌های اقتصادی، اجتماعی، فنی، قانونی و سازمانی در آن به ایفای نقش می‌­پردازند.

وی در ادامه به تبیین چالش‌­های موجود در دستیابی پایدار به آب و فاضلاب شهری در سطح بین­‌المللی و ملی پرداخت. همچنین اثراتی که فقدان یک سیستم مناسب آب و فاضلاب شهری می­‌تواند بر سلامت عمومی، اقتصاد و پایداری اکو سیستم داشته باشد مورد تحلیل و تاکید قرار گرفت.
وی قبل از اتمام مباحث فنی به سوالاتی که حاضرین در زمینه تاب‌آوری شهری، مدیریت آب و فاضلاب شهری و همچنین تجربه­‌های موفق کشور­های دیگر مطرح کرده بودند، پاسخ داد.

در پایان این نشست، اکدوغان با اشاره به توافقات شکل گرفته بین دفتر هبیتات و شرکت آب و فاضلاب استان تهران، بار دیگر بر ضرورت و زمینه‌های موجود برای همکاری اشاره و اعلام آمادگی نمود.

جهت دسترسی به اسلاید‌های ارایه شده در این نشست از سوی سخنران اصلی، اینجا را کلیک کنید.

انتشار کتابچه «معرفی دوره‌های آموزشی» دفتر هبیتات تهران

دفتر هبیتات تهران- دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران کتابچه «معرفی دوره‌های آموزشی» را منتشر کرد. دوره‌های آموزشی هبیتات در راستای تعهد برنامه اسکان بشر ملل متحد برای ارتقاء ظرفیت متخصصان و باتوجه به نیازهای کشور طراحی و معرفی شده است.

پیش از این 21 دوره آموزشی توسط هبیتات در زمینه‌های مختلف ازجمله تاب‌آوری شهری، مدیریت خطرات بلایا، ارتقاء محلات فقیرنشین شهری و نوسازی پایدار با همکاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله وزارت بهداشت، سازمان نوسازی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و شورای اسلامی شهر تهران با موفقیت برگزار شده است؛ در حال حاضر هبیتات در تلاش است تا با توجه به نیازهای سازمان‌های ایرانی علاوه بر حوزه‌های فوق در زمینه‌های دیگری از جمله حوزه شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری (از جمله سیاست ملی شهری، راهنمای بین‌المللی برنامه‌ریزی شهری و سرزمینی)، مدیریت آب، محیط زیست، تغییرات اقلیمی و سامانه فرماندهی بحران(Incident Command System) اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی جدید نماید.

در کتابچۀ «معرفی دوره‌های آموزشی» 33 دورۀ آموزشی 1 تا 5 روزه ذیل پنج موضوع اصلی «برنامه‌ریزی، مدیریت و طراحی شهری»، «خطرپذیری و بازسازی»، «تغییرات اقلیمی»، «آب و بهداشت» و «پژوهش شهری و توانمندسازی» ارائه شده است. دوره‌های آموزشی هبیتات در سطوح مختلف قابل برگزاری است:

 • دوره‌های آموزشی برای مدیران و متخصصان
 • دوره‌های آموزشی برای حرفه‌مندان
 • دوره‌های آموزشی ظرفیت‌سازی برای آگاهی عمومی
 • آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد

این دوره‌های آموزشی تعاملی و مبتنی بر یادگیری متقابل است و در هر دوره لازم است که شرکت‌کنندگان از سابقۀ آموزشی و حرفه‌ای مربوط به موضوع مورد نظر برخوردار باشند. ترکیب این دو معیار و به اشتراک‌گذاری دانش و اطلاعاتی که از آن‌ها حاصل می‌شود، فرصتی برای بحث‌های باز، شناسایی واقع‌گرایانۀ چالش‌ها و مشکلات و نیل به درک بهتری از مسئولیت‌ها و قابلیت‌های سطوح مختلف سازمان‌ها فراهم می کند. علاوه بر این، تجربۀ بین‌المللی آموزش‌دهندگان همراه با تجربیات عملی در دوره، به افزایش سطح یادگیری کمک خواهد کرد.
گفتنی است دوره‌های آموزشی هبیتات با همکاری متخصصان هبیتات و اساتید ایرانی، به دو زبان فارسی و انگلیسی، برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر یا اعلام درخواست دوره‌ها از طریق راه‌های ارتباطی دفتر هبیتات تهران اقدام نمایند.

آدرس ایمیل: [email protected]

شماره تماس دفتر: 88952428-021 (داخلی 596)

جهت دانلود فایل pdf این کتابچه روی تصویر زیر کلیک نمایید.


 

 

 

معرفی کتاب «رفاه و نابرابری اقتصادی در ایران؛ تحولات پس از انقلاب اسلامی»

کتاب «رفاه و نابرابری اقتصادی در ایران، تحولات پس از انقلاب اسلامی»، شامل مجموعه مقالاتی است که به کوشش چندی از محقّقان علوم اجتماعی ایرانی در دانشگاه‌های تهران، استرالیا و آلمان گردآوری و تألیف شده است. نویسندگان اصلی این کتاب، محمدرضا فرزانگان و پویا علاء الدینی، بر این باورند که  «نابرابری»، هم به عنوان یکی از محرک‌های وقوع بحران‌های مالی در سطح جهان و هم به عنوان یکی از عوامل به وجودآورنده‌ی بسیاری از چالش‌های اقتصادی و اجتماعی، باید به طور جدی مورد مطالعه قرار بگیرد. در همین راستا، این کتاب به بررسی وضعیت رفاه اقتصادی-اجتماعی مردم ایران و سنجش چالش نابرابری در چهل سال گذشته می‌پردازد.

 

 

این کتاب شامل 9 مقاله است که موضوعاتی نظیر عدالت اجتماعی، اقتصاد مبتنی بر صادرات نفت، مسکن، تحریم‌های بین‌المللی، برابری جنسیتی و طبقاتی و … را پوشش می‌دهد و در بستر موضوع رفاه اقتصادی و اجتماعی تحلیل می‌کند.

ترکیب دیدگاه‌های جدید، تجارب نو و روش‌‌های پژوهشی متفاوت، این کتاب را به نمونه‌ای مفید برای محققان، دانشجویان و فعالان مرتبط با موضوع یادشده، تبدیل کرده است.

برای خرید و پیش نمایش کتاب به وب‌سایت آمازون مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که معرفی این کتاب لزوماً منعکس‌کننده دیدگاه دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران نخواهد بود.

پانل تخصصی اسکان بشر در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران

اسکان اقشار کم درآمد و سیاست‌های بینالمللی اسکان  

 

دفتر هبیتات تهران- پانل تخصصی «اسکان بشر» در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران با موضوع اسکان اقشار کم‌درآمد در دستورکارهای هبیتات و محوریت بررسی سیاست‌های ملی اسکان، اسکان اقشار کم‌درآمد و سیاست‌های بازآفرینی شهری در دومین روز از این همایش برگزار شد.

این نشست به ریاست اسفندیار زبردست؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، چهارشنبه 19 مهرماه 1396 برگزار شد.
از دفتر هبیتات تهران سیامک مقدم؛ رئیس و سارا حبیبی، کارشناس برنامه‌ریزی شهری دفتر هبیتات و سخنران اصلی این پنل، حاضر بودند و هم‌چنین: مجیدروستا؛ عضو هیأت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، بابک پیروز؛ مشاور معاونت مسکن و ساختمان، غزال راهب، سرپرست پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، فرزین فردانش؛ عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، سایر اعضای پنل اسکان بشر را تشکیل دادند.

سارا حبیبی با اشاره به کنفرانس هبیتات اول هبیتات (ونکوور)، دوم (استانبول) و سوم (کیتو)، به معرفی چارچوب آن‌ها و جایگاه مفهوم اسکان اقشار کم‌درآمد پرداخت. حبیبی به این نکته اشاره داشت که در کنفرانس هبیتات 1 جایگاه مسکن با مفهوم «سرپناه» گره خورده بود که در کنفرانس دوم به مفهوم «سرپناه مناسب برای همه» و در کنفرانس سوم به مفهوم «مسکن در محوریت» تبدیل شد. وی افزود: علی‌رغم تلاش‌های بین‌المللی که در جهت رفع مسائل و مشکلات گروه‌های کم‌درآمد و ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی انجام شده، مشکلات هم‌چنان ادامه داشته و مسکن در محوریت سعی دارد تا با تغییر پارادایم در تفکر و عمل، فراتر رفتن مفهوم مسکن از یک سقف و چهاردیواری و پیگیری استراتژی جهانی مسکن به مسائل آن پاسخ دهد. این کارشناس برنامه‌ریزی شهری در ادامه گفت: در دستور کار جدید شهری هبیتات 3 -که در شهر کیتو اکوادوربرگزار شد- به بررسی مفاهیمی چون اقشار کم درآمد در سیاست ملی، یکپارچگی اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی، و جلوگیری از جداافتادگی اقشار مختلف و تاب‌آوری در سکونتگاه‌های رسمی و غیررسمی پرداخته شده است. این دستور کار جدید همچنین به مسکن‌ متناسب با درآمد و مسکن تدریجی تأکید می‌نماید.

اسفندیار زبردست افزود: پیش از برگزاری کنفرانس هبیتات در بسیاری از کشورها دفتری با عنوان یا معادل مفهوم وزارت مسکن و شهرسازی وجود نداشت اما پس از توسعه شهرنشینی، ایجاد حاشیه‌نشینی و اهمیت توجه به مسکن و سرپناه، لزوم ایجاد وزارت مسکن و شهرسازی را نمایان شد.

 

فرزین فردانش در این نشست نکاتی همچون لزوم فاصله گرفتن از عملکردهای نمایشی و دنباله‌رویِ صرف از مسابقات و جوایز بین‌المللی در حوزه مسکن را یادآور شد. وی هم‌چنین به ترویج راه‌‌حل‌های خلاقانه، عملیاتی و بومی اشاره کرد.

در ادامه، بابک پیروز به مقایسه اسناد سه‌گانه هبیتات پرداخت و رویکرد، خاستگاه و پیامدهای آن‌ها را با یکدیگر مقایسه نمود. پیروز با اشاره به بحران‌های مالی جهانی و تأثیر آن بر فعالیت‌های هبیتات، شرایط کنفرانس هبیتات 3 در اکوادور را متأثر از مسائل و بحران‌های جهانی دانست. وی هم‌چنین تغییر نگاه محسوس در عملکرد هبیتات در سال‌های اخیر را تاحدی ناشی از تغییرات در سطوح مدیریتی این سازمان خواند.

مجید روستا، عضو هیئت مدیره سازمان عمران و بهسازی شهری ایران، در ادامۀ این پانل از چالش‌های تضمین امنیت سکونت برای اقشار آسیب‌پذیر از نظر اقتصادی- اجتماعی صحبت کرد. اهمیت تأمین زمین به عنوان مسأله‌ای اساسی در تأمین مسکن و تفاوت تعریف فقر در کلانشهرها در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر (مبدأ مهاجرت) از دیگر مباحث مطرح شده توسط این مقام مسئول بود.

سیامک مقدم، نماینده و رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، دربارۀ تجربه حضور خود در دبیرخانه کنفرانس‌های هبیتات گفت و از منظری درون-سازمانی به چالش‌های جاری این کنفرانس‌ها پرداخت. مقدم به مقایسه نقش برنامه هبیتات در مناطق مختلف پرداخت و تأثیر آن را در کشورهای درحال توسعه و آفریقایی چشمگیر خواند. رئیس دفتر هبیتات تهران همچنین ویژگی برجسته این برنامه را امکان تجمیع دانش و تجربه و انتقال آن در سرتاسر جهان دانست.

اسفندیار زبردست در پایان ضمن تشکر از حضور و مشارکت کارشناسان و علاقمندان در این پانل، اشاره‌ای به برخی اصطلاحات رایج در حوزه مسکن فرودستان، مانند «بافت‌های ناکارآمد»، داشت و پیشنهاد نمود بهتر است با واژه‌های مثبت جایگزین شود.

این پانل که با استقبال علاقمندان و صاحب‌نظران حوزه مسکن و شهرسازی روبرو شده بود با تبادل نظر و پرسش و پاسخ میان حاضران جلسه و اعضای پانل به پایان رسید.

 

 

کنفرانس جهانی شهر‌ها و مهاجرت: بلژیک، آذر 1396


کنفرانس جهانی شهر­ها و مهاجرت از سوی وزارت امور خارجه و تجارت خارجی و توسعه همکاری‌های دولت فدرال بلژیک با همکاری سازمان بین­‌المللی مهاجرت، سازمان شهر­‌های متحد و حکومت­‌های محلی و برنامه اسکان بشر ملل متحد، دسامبر 2017 در بلژیک برگزار خواهد شد.

این کنفرانس قصد دارد پیوندی میان تفکر کنونی حاکم درخصوص مهاجرت بین­‌المللی و بحث توسعه پایدار شهری ایجاد کند. تا از این طریق، مشارکتی در اجرای ابعاد شهری دستورکار توسعه پایدار- از جمله هدف یازدهم که به ساخت شهرها و سکونت‌­گاه‌های انسانیِ فراگیر، ایمن، تاب آور و پایدار تخصیص یافته است- شکل بیابد.

برای دستیابی به این هدف، مهاجران می‌بایست به خدمات پایه دسترسی داشته باشند، رعایت حقوق­شان تضمین شده باشد و حضور و نقش آفرینی آن‌ها در بافت محلی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تسهیل شده باشد.

کنفرانس جهانی شهر‌­ها و مهاجرت در تاریخ 16-17 دسامبر 2017 مطابق با 25 و 26 آذرماه 1396در شهر مکلین، بلژیک برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت http://www.citiesandmigration.com/  مراجعه کنید.

آغاز به کار هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن و بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر

 

دفتر هبیتات تهران، 18 مهر 1396- هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن از امروز، 18 مهرماه، با گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر آغاز به کار کرد. مراسم افتتاحیه این همایش دوروزه با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان، اساتید دانشگاه، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه شهرسازی و مسکن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد. آقای سیامک مقدم، نماینده و رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) در ایران، در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه و گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر با تأکید بر موضوع روز جهانی هبیتات 2017- «سیاست‌های مسکن: خانه‌های متناسب با درآمد- به پیشینه و اهمیت بحث مسکن در برنامه اسکان بشر ملل متحد پرداخت.

مقدم در ادامه پیام دکتر جان کلاس، مدیر اجرایی هبیتات، را به مناسبت روز جهانی اسکان بشر برای حاضران قرائت کرد. در بخشی از این پیام به سکونت 1.6 میلیارد نفر در مسکن های نامناسب اشاره شده و آمده است: «یک میلیارد از این جمعیت در سکونتگاه‌های غیررسمی و زاغه‌ها زندگی می‌کنند. در حالیکه میلیون‌ها نفر از خانه‌های مناسب بی‌بهره هستند، انباشت خانه‌های بدون سکنه، به تدریج رو به فزونی است. از این‌رو، مسأله پیچیده دستیابی به توان مالی برای تأمین مسکن از اهمیت استراتژیکی در توسعه، صلح اجتماعی و برابری برخوردار است. توجه به نیازهای مسکن فقیرترین و آسیب‌پذیرترین اقشار، خصوصاً زنان و جوانان و آنان که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند باید به عنوان یک اولویت در دستور کار برنامه‌های توسعه‌ای در نظر گرفته شود.»

وزیر راه و شهرسازی نیز در سخنان افتتاحیه این همایش با اشاره به پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد نکاتی را خاطر نشان کرد. جان کلاس در بخشی از پیام خود آورده است: «به منظور آنکه مسکن به ایجاد توسعه اقتصادی-اجتماعی ملی و همچنین دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کند، دستور کار جدید شهری تدوین شده و خواستار استقرار سیاست‌های مسکن در کانون سیاست‌های ملی شهری در کنار راهبردهای مبارزه با فقر، بهبود سلامت و اشتغال گردیده است. همگام با تلاش برای ساخت شهرهایی برای همگان، اقدام فوری برای دستیابی به خانه‌های متناسب با درآمد، نیازمند تعهدی جهانی به سیاست‌های مسکن مؤثر و فراگیر است»

آخوندی در همین خصوص بیان کرد:« مدیر اجرایی اسکان بشر می‌گوید دولت‌ها باید بخش مسکن را به عنوان موتور اقتصاد راه‌اندازی کنند تا کیفیت زندگی ارتقاء یابد؛ بنابراین اگر تصور می‌کنید با تزریق پول و مداخله دولت، بخش مسکن راه می‌افتد، نتیجه همان اتفاقی می‌شود که در سال 1384 رخ داد. آیا با صد درصد افزایش قیمت مسکن، زندگی مردم بهتر می‌شود یا مردم را در عُسرت قرار خواهد داد؟ مسکن مهر در ظاهر می‌خواست به مردم کمک کند، اما نتیجه‌ای عکس داشت؛ این مداخلات نشان‌دهنده عدم درک اقتصاد و مسائل اجتماعی ایران است.»

همایش سیاست‌های توسعه مسکن در هفدهمین سال برگزاری خود به موضوعات اساسی مرتبط با مسکن از جمله تأمین مالی مسكن، مسکن اقشار کم درآمد، بافت‌های ناکارآمدهای شهری، سیاست زمین/شهرسازی /اقتصاد شهر، بازار مسکن و اسکان بشر می‌پردازد.
گفتنی است دفتر هبیتات تهران فردا چهارشنبه 19 مهرماه در نشست «اسکان بشر» این همایش با سخنرانی خانم دکتر سارا حبیبی- کارشناس برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات- حضور خواهد داشت.
لازم به ذکر است نشست‌ها و سخنرانی‌های اولین روز این همایش هم‌اکنون در حال برگزاری است و اخبار تکمیلی متعاقباً از وب‌سایت و سایر کانال‌های ارتباطی دفتر هبیتات تهران به اطلاع خواهد رسید.

پیام مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر

دفتر هبیتات تهران- سازمان ملل متحد اولین دوشنبۀ اکتبر هر سال را به عنوان روز جهانی هبیتات تعیین نموده­ تا در این روز به وضعیت شهرها و حق اولیۀ تمامی مردم در دسترسی به سرپناه توجه شود. روز جهانی هبیتات قصد دارد تا به دنیا یادآوری کند که همۀ ما توانایی و مسئولیتی در برابر ایجاد آیندۀ شهرهایمان داریم.

در همین راستا، پیام دکتر جان کلاس، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر در ادامه می‌آید. همچنین متن انگلیسی این پیام را می‌توانید از اینجا دریافت کنید

 درباره روز جهانی اسکان بشر

مسکن یکی از عوامل اصلی در روند شهری­‌شدن است و تأثیر تعیین­‌کننده­‌ای در اجرای دستور کار جدید شهری دارد. دست­‌کم نیمی از مساحت زمین در شهرها برای ساخت مسکن استفاده می­‌شود که پیش­‌شرطی برای فعالیت­‌های انسانی است. به این دلیل تصمیمات توسعۀ مسکن به شهر شکل می­‌دهد و در دستیابی به توسعۀ شهری پایدار و فراگیر تعیین­‌کننده است. مسکن مناسب از نیازهای اولیه و بخشی از حق دسترسی تمامی مردم به استانداردی مناسب از زندگی است.

مسکن همچنین نقش تعیین­‌کننده­‌ای در توسعۀ اقتصادی، اشتغال­‌زایی، کاهش فقر و کاهش آسیب­‌پذیری­‌ها در شهر دارد. به همین دلیل، هر نوع سرمایه­‌گذاری در مسکن تأثیری مستقیم بر شهرها و زندگی مردم خواهد داشت. عدم تناسب درآمد افراد با نیاز آن­ها به دغدغه‌­ای جهانی در شهرها تبدیل شده ­است که بی­‌عدالتی و جدایی­‌گزینی را تشدید می­‌کند.

دستور کار جدید شهری مسکن را در مرکزِ برنامه­‌ریزی برای توسعۀ شهری پایدار و فراگیر قرار داده و به تشویق اقدامات و تصمیماتی می­‌پردازد که تمامی گروه­‌های درآمدی به ویژه ساکنان کم­‌درآمد را مد نظر قرار داده و به تأمین فضاهای عمومی متناسب و خدمات پایه‌­ای زیرساختی نیز توجه کند.

روز جهانی اسکان بشر تمامی سطوح مدیریت و گروه­‌های بهره‌­ور را به تأمل در چگونگی اجرای اقدامات به گونه‌­ای که متضمن مسکن مناسب و متناسب با درآمد باشد، در چارچوب اجرای دستور کار جدید شهری و دستیابی به اهداف توسعه پایدار، دعوت می‌­کند.

روز جهانی شهرها

دفتر هبیتات تهران-  31 اکتبر هر‌سال به نام «روز جهانی شهر‌ها» نام‌گذاری شده است. این روز فرصتی برای دولت‌ها، نظام ملل متحد به ویژه برنامه اسکان بشر ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی مرتبط، جامعۀ مدنی و سایر ذی‌نفعان و فعالان شهری جهت اهتمام به توسعه پایدار شهری در سرتاسر جهان است.

موضوع عام روز جهانی شهرها «شهر بهتر، زندگی بهتر» است و همه‌ساله موضوعی که موفقیت‌های شهری‌شدن یا چالش‌های ناشی از آن را منعکس کند نیز ذیل این موضوع انتخاب می‌شود. ازاین‌رو سازمان ملل متحد، موضوع «حکمروایی نوآورانه: شهرهای آزاد» را برای روز جهانی شهرها در سال 2017 میلادی تعیین کرده است.
برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران هر ساله مراسمی برای گرامیداشت این روز با همکاری شهرداری تهران برگزار می‌کند که جزئیات برنامه‌ امسال متعاقباً از طریق همین وب‌سایت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ایدۀ شهر آزاد در دستور کار جدید شهری مورد توجه قرار گرفته‌ است. شهر آزاد، شهری است واجد نظامی پذیرا و چندعملکردی که دربرگیرندۀ تنوعی از مردم است که از فضای مشترکی استفاده کرده و از دستاوردهای بومی خود حمایت می‌کنند. کیفیت زندگی و تداوم آن به نیروی کار و اطلاعاتی بستگی دارد که به آزادی در جریان است و به این ترتیب به فضای شهری شکل داده و آن را متحول می‌کند. در این شهر تنوع فرهنگ‌ها، جوامع و صنایع به نوآوری شهری و توسعه انسانی می‌انجامد. شهرهای آزاد، متنوع و مشارکتی در نهایت به حکمروایی مدرن شهری می‌انجامد که نیازمند نوآوری در توسعه شهری است.

حکمروایی شهری نوآورانه باید در رویکرد خود:

 • ذی‌نفعان مختلفی را دربرگیرد
 • شامل همکاری‌های انعطاف‌پذیر و مؤثر بین نهادهای عمومی و خصوصی باشد
 • جهت تضمین تأثیرات عادلانۀ سرمایه‌گذاری دولتی از سرمایه‌های اجتماعی استفاده کند

مدیریت حکمروایی شهری نیز باید از طریق معرفی فناوری‌های جدید اطلاعاتی و راه‌حل‌های داده-محور به منظور کمک به مقامات محلی برای دستیابی به نظام حکمروایی شفاف، پاسخگو و مشارکتی ارتقاء یابد.
حکمروایی فراگیر شهری در چارچوب ارتقاء خدمات عمومی و با بهره‌گیری از فناوری و بهبود کارایی سازوکارهای تبادل اطلاعات شهری میان دولت و شهروندان فعالیت می‌کند؛
درواقع شهر آزاد، از طریق تحقق گردش آزاد اطلاعات شهری و دسترسی یکسان به خدمات پایه، حقوق شهروندی را برای همگان تضمین می‌کند.

 

حق مردم به شهر: یادداشت سید محمد بهشتی در خصوص شهر، مردم و مدیریت شهری

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدمحمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی، در رابطه با حق مردم به شهر، یادداشتی به شرح ذیل ارائه داده است:

در شهر تهران، پس از چندین دهه زمستان مدنی، به تدریج شاهد آغاز بهار مدنیت هستیم؛ خوشبختانه مردم دیگر خود را نه اجاره‌نشینان شهر که مالکین تمام عیار شهر می‌دانند و نسبت به جزئی‌ترین رویدادهای گذرنده در شهر حسّاسند. به این ترتیب به‌تازگی می‌توانیم بگوییم شعار «شهر ما خانۀ ما» بیانِ حال اهل شهر شده است و مدیریت شهری به مقام اصلی‌شان که همان خدمتگزاران شهرند بازگشته‌اند.


«دیگی که برای من نجوشه، سر سگ توش بجوشه»، «تا فردا کی مرده و کی زنده»، «من نباشم میخوام دنیا نباشه» و … در جامعه‌ای که چنین مثلهایی رایج است، باید انتظار شرایط وخیمی را داشته باشیم؛ جایی که هر کس به منافعی که حداکثر در طول عمر خودش موضوعیت دارد بها می‌دهد. جامعه‌ای از هم پاشیده و متفرق که در آن انتفاع من به معنی متضرر شدن دیگری است؛ جامعه‌ای که آینده در آن بی‌معنی است و همه به مبتذل‌ترین شکل در پی سوءاستفاده از اکنون‌اند. آیا بر این جمعیت آشوب‌ناک می‌توان نام «شهر» گذاشت؛ مگر شهر انباشتی از واحدهای مسکونی و تجاری و خیابان است.

مسلما اینطور نیست. شهر آنجایی است که بندهایی نامرئی از حقوق و قوانین و بعد اخلاقیات و بالاتر از آن اهلیت و تعلق خاطر، افراد و خاندان‌ها و محلات را به هم متصل می‌کند و برای آنان سرنوشتی مشترک رقم می‌زند. در یک «جامعه» در معنای واقعی‌اش، همۀ افراد در سود و زیان یکدیگر شریکند. روی دیگر سکه مثلهایی است چون «دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم دیگران بخورند»، «تو نیکی میکن و در دجله انداز، که ایزد در بیابانت دهد باز» و یا «از هر دستی بدهی از همان دست می‌گیری» و … که به خوبی حکایت از همبستگی و درکِ نوعی وابستگیِ حقوق و منافع خصوصی با حقوق و منافع عمومی دارد. در جایی که این قبیل مثلها جاری است پنداری همه متذکرند که تنها راه تأمینِ منافع شخصی، رعایت منافع عمومی است و بالعکس.

دو گروه مثال فوق، مبین دو قسم احوالات یک جامعه است؛ خوش‌احوالی مدنی و ناخوش‌احوالی مدنی یا بحران مدنیت. در شرایط بحران‌زده، همیشه حقوق خصوصی و عمومی متعارض است و نتیجه برد- باخت است؛ برای اینکه خود انتفاع بریم ناگزیریم به شهرمان صدمه بزنیم و یا رعایت حقوق شهر به ضررمان می‌انجامد. اساسا در شرایط بحران مدنیت واژۀ «حق» تداعی‌کنندۀ حقوق خصوصی است درحالیکه در تفوقِ مدنیت شاهد سلسله مراتب حقیم؛ چه به لحاظ زمانی (کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت)، چه موضوعی (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و …) و چه مقیاسی (شخصی، بومی، ملی، منطقه‌ای و جهانی) و رعایت حقوق در مرتبۀ کوتاه‌مدت و خصوصی، منافی احقاق حق در مراتب بلندمدت‌تر و عمومی‌تر نیست بلکه متضمن آن است. مدنیت و بحران مدنیت، چه در رفتار اهل شهر و چه در رفتار مدیریت شهری، ظهور دارد. در بحران مدنیت کمتر کسی دغدغۀ محدوده‌ای فراتر از حدود اربعۀ خانۀ خود را دارد و شهر عرصۀ «بیرون» یا «بیگانه» و «ناامن» است، در برابر محیط خصوصی که «درون»، «آشنا» و «امن» است.

در این شرایط اگر شعار «شهر ما خانۀ ما» شنیده می‌شود، بیشتر از سوی مدیریت شهری است که خود را صاحبخانه می‌داند و شهروندان همچون اجاره‌نشینان شهرند. به هر میزان که بحران مدنیت فروکش میکند، دایرۀ احساس حق نیز از «خانۀ من»، «خانوادۀ من» و «محلۀ من» به مقیاس‌های بزرگتر تسری یافته و اینجاست که «شهر من» بامعنی می‌شود. عصر بحران مدنیت دورۀ سیطرۀ کمیات است و درعوض احوال خوش مدنی، مردم را به یاد امور کیفی‌تری می‌اندازد؛ شهروندان دیگر حق خود بر شهرشان را منحصر به روانیِ ترافیک و یا آسفالت مناسب معابر نمی‌دانند، بلکه بیش از آن خود را مالک اصوات خوش، مناظر بدیع کوهستان، درختان، خاطرات شهر و … می‌دانند. این بیت حافظ «خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش/ خداوندا نگهدار از زوالش» دربارۀ آن کیفیات مجرد و در واقع عطر و طعمی است که متضمن شیراز بودن شیراز است و نه فقط اهل شیراز که همۀ اهل این سرزمین نسبت به آن محق‌اند. خصوصا وقتی اینگونه بر زبان و قلم حافظ شیرازی جاری می‌شود، این حق تبدیل به امری بی‌زمان شده که متعلق به نامدگان و رفتگان نیز است. حتی این بیت می‌شود هدف و قبلۀ ما و وقتی عزم شیراز می‌کنیم قصد می‌کنیم به این «جایی» که حافظ گفته برویم.

برای احقاق حق به لحاظ قضایی باید بتوان پاهایش را بر زمین استوار کرد، در عین اینکه هرقدر حق عمومی‌تر و کیفی‌تر می‌شود، کمتر قابل اندازه‌گیری و احصاست. مثلا سخت است تصور قانونی برای تثبیت حق مردم شهر تهران بر منظرۀ کوههای البرز. لیکن هر قدر مدنیت استوارتر شود این قبیل حقوق نیز قوۀ نظارتی و اجرایی قوی‌تری می‌یابد؛ چرا که اهل شهر خود محکمه‌ای ترتیب می‌دهند و خود هم در جایگاه شاکی و هم در جایگاه قاضی، خاطیان را محاکمه می‌کنند. هرقدر مدنیت غلبه پیدا کند، حق قابل دفاع‌تر می‌شود؛ یعنی اهرم‌های حمایتی و تدافعی مستحکم‌تری پدید می‌آید. در شهر تهران، پس از چندین دهه زمستان مدنی، به تدریج شاهد آغاز بهار مدنیت هستیم؛ خوشبختانه مردم دیگر خود را نه اجاره‌نشینان شهر که مالکین تمام عیار شهر می‌دانند و نسبت به جزئی‌ترین رویدادهای گذرنده در شهر حسّاسند. به این ترتیب به‌تازگی می‌توانیم بگوییم شعار «شهر ما خانۀ ما» بیانِ حال اهل شهر شده است و مدیریت شهری به مقام اصلی‌شان که همان خدمتگزاران شهرند بازگشته‌اند.

نهمین مجمع جهانی شهری: کوالالامپور- بهمن 1396

 

دفتر هبیتات تهران، 5 مهر 1396- نهمین کنفرانس مجمع جهانی شهری -(WUF9 (9th World Urban Forum- از سوی برنامه اسکان بشر ملل متحد، فوریه 2018 برگزار خواهد شد.

موضوع نهمین کنفرانس انجمن جهانی شهری «شهرهای 2030، شهرهایی برای همه: اجرای دستورکار جدید شهری» تعیین شده است؛ بنابراین تمرکز کنفرانس بر دستورکار جدید شهری به عنوان ابزاری شتاب‌دهنده برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار گذاشته شده است.

شرکت‌کنندگان این کنفرانس شامل دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی، سازمان‌های اجتماع‌محور، متخصصان، کارشناسان، مؤسسات علمی-تحقیقاتی، بخش خصوصی، رسانه‌ها و آژانس‌های بین‌المللی هستند.

این کنفرانس کنشگران و نقش‌آفرینان شهری را برای به اشتراک گذاشتنِ دانش و راه‌حل‌ها در خصوص توسعۀ پایدار شهری در دولت‌، جامعۀ مدنی، بخش خصوصی و دانشگاه‌ بسیج می‌کند.

تاریخ برگزاری این کنفرانس 18 تا 24 بهمن ماه سال جاری است. لازم به ذکر است شرکت در این کنفرانس رایگان و ارائه درخواست حضور هم‌اکنون از طریق وب‌سایت نهمین مجمع جهانی شهری امکان‌پذیر است.

 

روز جهانی اسکان بشر ملل متحد

برنامه اسکان بشر ملل متحد موضوع روز جهانی اسکان بشر امسال را اعلام کرد. همه ساله اولین دوشنبه ماه اکتبر به عنوان روز جهانی اسکان بشر (World Habitat Day) گرامی داشته می­شود. امسال روز جهانی اسکان بشر با عنوان «سیاست­های مسکن: خانه­های متناسب با درآمد» نام­گذاری شده که در تاریخ 2 اکتبر 2017 گرامی داشته می­شود. برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران هر ساله مراسمی برای گرامیداشت این روز برگزار می‌کند.

البته شایان ذکر است که این برنامه  امسال در ایران به دلیل مصادف شدن با ایام عزاداری محرم با تاخیر برگزار خواهد شد. جزئیات برنامه‌ امسال متعاقباً از طریق همین وبسایت اعلام خواهد شد.

برگزاری کارگاه های «شهر پایدار» هبیتات در ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران

 

هبیتات با حضور کارشناسان داخلی و بینالمللی به برگزاری کارگاههای «شهر پایدار» پرداخت

 دفتر هبیتات تهران- دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) در ایران در تاریخ 19 و 20 شهریورماه دو کارگاه با عنوان «شهر پایدار» و با حضور کارشناسان داخلی و مدعو دفتر برگزار کرد. این کارگاه‌ها در حاشیۀ ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سبز – که همزمان با تهران در 31 استان دیگر برقرار است- در محل مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

سارا حبیبی، دکترای برنامه‌ریزی شهری، در ابتدای نخستین روز کارگاه با اشاره به این که این کارگاه به دو موضوع کلی دستورکار جدید شهری و برنامه مشترک شهرهای سبزتر می‌پردازد، گفت: ایده همکاری با جشنواره فیلم سبز از وجود محورهای مشترک میان فعالیت‌های هبیتات و جشنواره شکل گرفت. این همکاری مشترک می‌تواند زمینه‌ای فراهم نماید تا افرادی که هم در حرفه شهرسازی و هم فیلمسازی یا حوزه‌های مرتبط مشغول به کار هستند بتوانند از آن استفاده کنند.

                  عکاس: سحر قریب

برنامه‌ریز منطقه‌ای و شهری دفتر هبیتات تهران به سابقه کنفرانس‌‌های هبیتات 1 و 2 اشاره کرد و توضیح داد: در سال ۱۹۷۶در پی زنگ خطری که رشد بدون کنترل و سریع شهری به ویژه در کشورهای درحال‌توسعه به صدا درآورد، مجمع عمومی سازمان ملل فراخوان برگزاری اولین کنفرانس در زمینۀ سکونت‌گاه‌های انسانی را مطرح کرد. در این کنفرانس که در ونکوور کانادا برگزار شد به رشد سریع شهرنشینی و مهاجرت از روستاها به شهرها تأکید شد. کنفرانس دوم در سال 1996 در استانبول ترکیه برگزار شد و ارزیابی میزان پیشرفت بیست سال گذشته را دنبال نمود. در پی کنفرانس‌های هبیتات یک و دو، کنفرانس سوم شکل گرفت و موضوع مسکن و توسعۀ پایدار شهری را در دستور کار خود قرار داد. این کنفرانس با مشارکت تمامی دولت‌های عضو سازمان ملل متحد و ذی‌نفعان در سال ۲۰۱۶ در شهر کیتو اکوادور برگزار و منتج به تصویب دستورکار جدید شهری شد.

حبیبی افزود: تا سال ۲۰۵۰ جمعیت شهری دوبرابر می‌شود و ما نیاز داریم به چالش‌های آن پاسخ دهیم. وی تأکید کرد که نباید به شهرنشینی به شکل منفی نگاه کنیم و باید به دنبال بهره‌گیری از فرصت‌ها و مزایای آن باشیم.

ایزابل وتزل هماهنگ‌کننده برنامۀ شهرهای سبزتر – که مشارکتی است میان برنامه محیط زیست و برنامه اسکان بشر ملل متحد- با اشاره به محورهای اصلی این برنامه گفت: این محورها شامل شهرهای تاب‌آور و بهره‌ور از منابع کافی، حمل‌ونقل پایدار و مدیریت پسماند و فاضلاب است. وتزل با بیان اینکه افزایش رشد جمعیت و شهرها نیاز به استفاده از وسایل حمل‌ونقل به منظور جابه‌جایی جمعیت در مسیرهای مختلف شهری و برون‌شهری را افزایش خواهد داد، گفت: برنامه‌ریزی برای حمل‌ونقل پایدار به عنوان یکی از خدمات پایه شهری از اهمیت بالایی برخوردار است. هر دو آژانس ملل متحد در تمامی زمینه‌های این همکاری مشترک حضور فعال دارند، اما در برخی موارد رویکرد آن‌ها نسبت به مسائل مختلف، متفاوت است. وی ادامه داد: به عنوان مثال، در بخش حمل‌ونقل پایدار، برنامه اسکان بشر ملل متحد روی برنامه‌ریزی حمل‌ونقل‌محور با استفاده از یکپارچه‌سازی کاربری اراضی تمرکز دارد، و برنامه محیط زیست ملل متحد روی ارتقا و ترویج سوخت‌ها و وسایل نقلیه پاک‌تر تأکید دارد.

وتزل با بین اینکه امروزه مناطق شهری، سکونتگاه غالب جامعه بشری و مرکز توسعۀ انسانی و اقتصادی هستند، ادامه داد:  بیش از ۵۰ درصد از جامعۀ بشری در شهرها زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود درصد جمعیت شهری تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۷۰ درصد افزایش یابد؛ این در حالی است که شهرها تنها سه درصد از مساحت کره زمین را اشغال کرده‌اند.

وی همچنین یادآور شد: شهرها مصرف کننده ۷۵ درصد منابع طبیعی زمین و تولیدکننده 60 تا 80 درصد گازهای گلخانه‌ای و ۵۰درصد پسماند جهانی هستند؛ شهری‌شدن بدون برنامه‌ریزی و با مدیریت ضعیف، تأثیرات منفی روی جامعه و محیط زیست خواهد داشت. هدف از این برنامۀ همکاری مشترک، جریان‌سازی دیدگاه محیط‌زیستی در سیاست‌سازی شهری و تقویت نقش ارتباطات محلی-جهانی در مورد مسائل محیط زیست است.

وی تأکید کرد: شهرهای جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی تولیدکننده ۲٫۲میلیارد تن پسماند جامد خواهند بود که این مقدار در سال ۲۰۱۲ میلادی برابر ۱٫۳میلیارد تن بوده است. افزایش نرخ تولید پسماند در کشورهای کم درآمد بیش از دو برابر خواهد بود. همچنین مدیریت فاضلاب با توجه به ظرفیت محدود و پیچیدگی‌هایش جزء چالش‌هایی است که شهرها با آن رو به رو خواهند بود. مصرف آب آلوده نیز به دلیل عدم مدیریت فاضلاب مناسب، تهدیدی جدی برای سلامت جامعه است.

ارائۀ آخر این کارگاه به محسن ارژنگ، مدیرعامل مؤسسه مطالعات و برنامه‌ریزی شهرهای سبزتر، اختصاص داشت. آقای ارژنگ به اصول و چشم‌اندازهای این مؤسسه در راستای ایجاد شهرهای سبز اشاره داشت و علاوه بر معرفی پروژۀ پیاده شده در شهر ارومیه، به بهترین تجربه‌های جهانی در این زمینه پرداخت.

دومین کارگاه در روز دوشنبه ۲۰ شهریور با حضور سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران، با تمرکز بر مبحث «تاب‌آوری شهری» برگزار شد. کارشناسان داخلی و مدعو دفتر هبیتات در این کارگاه عبارت بودند از دکتر مهمت امین اکدوغان کارشناس زلزله از ترکیه، دکتر سولماز حسینیون دکترای طراحی شهری، مهرداد زاهدیان کارگردان و ایزابل وتزل از دفتر مرکزی هبیتات.

سیامک مقدم، رئیس دفتر هبیتات تهران، با اشاره به فعالیت‌های جاری دفتر هبیتات در ایران، به طور ویژه از کنفرانس هبیتات 3 که در سال 2016 در اکوادور برگزار شد یاد کرد و ادامه داد: یک سال پیش از این کنفرانس، دفتر هبیتات کمپینی راه‌اندازی کرد که بسیار مؤثر واقع شد. این کمپین جهت آگاهی از ویژگی‌های شهر دلخواه مردم ایران با همکاری جوانان ایرانی متخصص و صاحب‌نظر در این حوزه آغاز شد. رویکرد ما در این خصوص نه انتقادی، بلکه ایجابی و پیشرو بود. فعالیت یک‌ساله این کمپین در نهایت به رونمایی از کتابچه «شهر دلخواه ایرانیان» در کنفرانس هبیتات 3 منتهی شد که نسخۀ فارسی این کتابچه نیز هم اکنون از طریق وبسایت هبیتات قابل دسترس است.

مهمت امین اکدوغان، دکترای زلزله و کارشناس ارشد سکونتگاه‌های انسانی دفتر هبیتات تهران، به کوتاه بودن حافظۀ مردم در مورد یادآوری بلایای طبیعی اشاره کرد و  گفت: گاهی این فراموش‌کردن برای روحیۀ ما خوب است اما به یاد بیاورید که تقریباً هر ده سال یکبار شاهد زلزله بزرگی در کشور ایران هستیم. زمانی که مردم چنین ذهنیتی داشته باشند، خودشان را برای بلایای طبیعی آماده خواهند کرد.

وی در خصوص بررسی های انجام شده بر خسارات ناشی از سوانح طبیعی از سوی سازمان ملل گفت: خساراتی که مستقیماً ناشی از سیل، زلزله و غرق شدن بوده‌اند در قرن گذشته در حدود 2.5 تریلیون تخمین زده شده اند.

اکدوغان درباره معنی «تاب آوری» گفت: تاب‌آوری به معنای توانایی هر سیستم شهری برای جذب تأثیرات و احیاء سریع پس از استرس‌ها و شوک‌های احتمالی وارد شده بر سیستم و حفظ عملکرد شهری است. یک سیستم باید بتواند در یک زمان مشخص مقاومت کند، انعطاف‌پذیری داشته باشد و به حالت اولیۀ خودبازگردد. البته زمانی که در مورد تاب‌آوری صحبت می‌کنیم فقط به زلزله یا سیل محدود نمی‌شویم، چرا که بیش از هشتاد مورد بلایای طبیعی و غیرطبیعی داریم.

او با اشاره به اهمیت حفظ ثروت‌های طبیعی برای نسل آینده توضیح داد: باید تلاش کنیم ساختمان‌هایی بسازیم که بیش از ۵۰۰ سال عمر داشته باشد و آن‌ها را به نسل آینده تحویل دهیم. ساختمان‌هایی که در کشورهای مختلف بیش از هزارسال قدمت دارند با بتون یا آهن ساخته نشده‌اند بلکه مصالح بومی منطبق با شرایط اقلیمی و فرهنگی به کار گرفته شده است.

اکدوغان درباره نقش سه عامل محیط‌زیست، اقتصاد و جامعه در ساخت شهر گفت: در دنیا برای شکل‌گیری شهرها همواره این سه عامل لازم و ملزوم یکدیگر بوده‌اند؛ اگر شهری پایدار می‌خواهیم باید در ابتدا سیستم اقتصادی خوبی پایه‌ریزی کنیم، سپس به توانمندی اجتماعی بپردازیم و در عین حال به محیط‌زیست توجه داشته باشیم. وی هم‌چنین در راستای ساخت شهری تاب‌آور به پنج بعد حیاتی و وابسته به یکدیگر اشاره کرد و آن‌ها را ابعاد فضایی، فیزیکی، سازمانی، عملکردی و نهایتاً زمانی برشمرد.

در ادامه مهرداد زاهدیان، مستندساز فعال در حوزۀ شهری، با پخش فیلم «تهران چند درجه ریشتر» به کارگردانی پیروز کلانتری و نمایش عکس‌هایی از شهرهای قدیم ایران به تغییر ساختار شهرها در دوره‌های تاریخی اشاره و از عدم توجه به مفهوم توسعه پایدار در این دگرگونی‌ها سخن گفت.

ایزابل وتزل در ادامۀ کارگاه درباره بحث تاب‌آوری گفت: با افزایش جمعیت در مناطق شهری، هر روز شهرها با شوک‌ها و تنش‌های جدید و پیچیده‌تری مواجه‌اند. این در حالی است که مدیریت خطر بلایا و تأثیرات تغییر اقلیم مدت مدیدی بخش مهمی از تمرکز تاب‌آوری شهری بوده است. رویدادهای اخیر در سراسر دنیا نشان می‌دهد که چگونه بحران‌های اقتصادی، شیوع بیماری‌های همه‌گیر و شهری‌شدن بدون کنترل، می‌تواند بر روی توانایی رشد پایدار و خدمات‌رسانی به شهروندان تأثیرگذار باشد، لذا نیاز به تاب‌آوری برای حرکت به سوی توسعه پایدار نیازی ضروری است.
رشد جمعیت، افزایش نرخ مهاجرت و تغییرات اقلیمی تأثیرات چشمگیری بر شهرها دارد؛ به این معنی که ما به نقطه عطف ایمنی شهرها در سراسر دنیا نزدیک می‌شویم. امروزه نیازمند سرمایه‌گذاری برای شهرهایمان و ساکنانش هستیم.

او ادامه داد: تاب‌آوری شهری گامی فراتر از روش‌های سنتی به منظور «کاهش خطرات» بر می‌دارد، و با نگاهی رو به جلو، مدلی چندبخشی، چند بلایی و چند ذینفعی را با در نظرگیری تمامی پیچیدگی‌ها و ارزش‌های منحصر به فرد شهرها و استقلال ذاتی هر بخش از سیستم شهری ارائه می‌دهد. اهمیت بحث تاب‌آوری به این دلیل است که در زمان وقوع سوانح، جان افراد، دارایی‌ها و تضمین ارائه خدمات به آن‌ها به خطر می‌افتد.

وتزل درباره اهداف اصلی برنامه توضیح داد: برنامه‌های تاب‌آوری شهرها در ایران بایستی منجر به درگیر کردن تمامی ذینفعان به منظور رویارویی با چالش‌ها و فرصت‌های ساخت شهر تاب‌آورتر گردد. همچنین گسترش همکاری در تمامی سطوح و وارد کردن تاب آوری به برنامه‌ها و سیاست‌های جدید و موجود و تعریف معیارهای اولویت‌دهی منجر شود.

او ادامه داد: برنامه‌های تاب‌آوری بایستی موجب افزایش آگاهی عمومی و جلب مشارکت جامعه محلی گردد و موجب افزایش تعهدات در سطح حکومتی گردد.

وتزل افزود: مفهوم اقتصاد سبز به ما می‌گوید که چطور بهره‌وری را در شهرها افزایش دهیم. کاهش گازهای گلخانه‌ای نگاه زیست‌محیطی است که این برنامه نسبت به شهرها دارد. اشتغال و اقتصاد شهری هم از دیگر اهدافی است که این برنامه با مدیریت انرژی، آب، غذا و پسماند در پیش گرفته است.

در ادامۀ کارگاه سولماز حسینیون، دکترای طراحی شهری و کارشناس مدعو دفتر هبیتات، با اشاره به بحث زلزله و جدی نگرفتن آن گفت: ما نسبت به سیستم شهری بی‌توجه هستیم، به این دلیل امروز بحث تاب‌آوری مهم شده است چرا که نگاه از بالا به پایین از بین رفته است و همه آگاه هستند که مسائل به شکل یک سیستم است. تاب‌آوری مفهومی است که به عنوان یکی از دیدگاه‌های نوین برای پاسخ گویی به تغییرات پیش‌بینی نشده، نیازها و پیچیدگی‌های روزافزون کشورها، شهرها، روستاها، محیط‌های طبیعی و نظام‌ها و ابعاد پیچیده چند وجهی آنان مطرح شده است.

حسینیون تأکید کرد: در دیدگاه تاب‌آوری تفکر و نگرش چندمقیاسی اهمیت زیادی دارد و همواره مقیاس‌های بالاتر و پایین‌تر مقیاس مورد مطالعه نیز می‌بایست مدنظر قرار گیرند. با وجود تفاوت اولویت کشورهای در خصوص چالش‌های تحقق تاب‌آوری و با توجه به نظام‌های فکری جدید، نمی‌توان به صورت جزیره‌ای و مجزا فکر یا اقدام کرد. تمامی شهرها و کشورها بخشی از نظام پیچیده انعطاف‌پذیر هستند و هر رخدادی در یک منطقه، سایر مناطق را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

هر دو کارگاه «شهر پایدار» دفتر هبیتات تهران که در حاشیۀ ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران برگزار شد، با استقبال علاقمندان و صاحب‌نظران حوزه‌های شهرسازی و معماری و فعالان محیط زیست برگزار شد و فرصتی مغتنم جهت تبادل نظر و هم‌رسانیِ تجربه‌ها میان سخنرانان و شرکت‌کنندگان فراهم آورد.

فراخوان تجربه های موفق مشارکتی جهت توانمندسازی زنان

Cities Alliance جایزه‌ای را برای معرفی تجربه‌های موفق مشارکت محلی در راستای توانمندسازی زنان اعلام کرده است.

Cities Alliance یا «اتحاد شهرها» برنامۀ مشترک جهانی برای کاهش فقر و ارتقاء شهرها بر اساس توسعۀ پایدار است.

این جایزه در راستای به رسمیت شناختن مشارکت‌هایی میان دولت‌ها با جوامع محلی‌شان است، که راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای ارتقاء توانمندی زنان در زمینه‌های گوناگون مانند اقتصاد، حکمرانی و شهروندی ارائه کرده‌اند. از اهداف این جایزه تولید دانش درمورد اقدامات مشارکتی میان شهرها و جوامع محلی در راستای توانمندسازی زنان است. هم‌چنین، تجربه‌های موفق را در معرض دید سرمایه‌گذاران و حامیان بالقوه می‌گذارد.

جایزهها

پنج نفر برتر، برنده این جایزه خواهند بود. هر پنج نفر بلیت سفری 3روزه و رایگان برای حضور در انجمن جهانی شهری (World Urban Forum) –کوالالامپور، فوریه 2018 – دریافت خواهند کرد. این حضور برای دریافت جایزه و شرکت در مباحثات مربوط به مشارکت در راستای توانمندسازی زنان در سطح محلی است. علاوه بر این، از 10 پروژۀ برگزیدۀ دیگر نیز تقدیر خواهد شد.

مهلت ثبت درخواست

ثبت درخواست تا 25 سپتامبر 2017، مطابق با سوم مهرماه 1396، امکان‌پذیر است.
علاقمندان برای کسب جزئیات بیشتر لطفاً اینجا کلیک نمایند.

ارتقای قابلیت زیست پذیری مهمترین اولویت بازآفرینی شهری دولت دوازدهم

ایرنا: در دولت یازدهم برای نخستین بار در کشور در سال 1393 سند ملی بازآفرینی شهری به تصویب رسید و متعاقب آن با تشکیل ستاد بازآفرینی شهری در کشور و 31 استان تاکنون بیش از 930 جلسه استانی و 32 جلسه ملی در وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی با سایر دستگاه‌های اجرایی برگزار شده است تا با اولویت‌بندی، پروژه‌های احیای بافت‌های فرسوده شهری با سرعت بیشتری در دولت دوازدهم دنبال شود.
تاکنون 2700 محله در بافت های فرسوده شهری شناسایی شده است.
در این ستاد نمایندگان تمام دستگاه‌های اجرایی حضور دارند و مهم‌ترین وظیفه آن ایجاد بستری مناسب برای همکاری بین دستگاه‌ها مختلف اجرایی است تا با اولویت‌بندی، طرح نوسازی و بهسازی محلات فرسوده شهری با تعامل بیشتری بین دستگاه‌های اجرایی عملیاتی شود.
ارتقای توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی و نهادی، ظرفیت‌سازی برای حمایت از ساکنان، نهادسازی با استفاده از مشارکت‌های مردمی، ابزارسازی برای تقویت جریان بازآفرینی شهری، نهادینه‌سازی برای پایداری برنامه‌های بازآفرینی، جریان‌سازی به منظور ترویج اطلاع‌رسانی از مهم‌ترین ارکان اصلی برنامه-های بازآفرینی شهری است.
هم‌اکنون 11 میلیون نفر در 110 شهر و در 60 هزار هکتار زمین در حاشیه شهرها سکونت دارند و 8 میلیون نفر دیگر در بافت‌های فرسوده میانی شهری و بافت‌های تاریخی از بد‌مسکنی رنج می‌برند و کیفیت زندگی این شهروندان در نازل‌ترین شرایط شهری قرار دارد.
احیا، بهسازی و نوسازی شهری مستلزم اتخاذ سیاست‌های چند وجهی در حوزه عمران، خدمات و مسکن شهری و ارائه خدمات اجتماعی و اقتصادی به ساکنان این نواحی است و انجام این وظیفه مهم و اساسی به تنهایی توسط یک دستگاه دولتی عملی نیست.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی معتقد است: اندیشه بازآفرینی شهری راه‌حلی برای رفع بحران شهرهای غیرقابل زندگی است و راه حلی ترکیبی برای ارتقای کیفیت زندگی و هویت-بخشی با احترام به مردم از مهم‌ترین سیاست‌های ما در بازآفرینی شهری در ایران به شمار می‌رود.
وی اظهار داشت: بازآفرینی شهری در چارچوب یک دستورکار قادر به بازتعریف هویتی فرآیندی و ساختاری شهر ایرانی برای خروج از چالش‌های معاصر توسعه به ویژه کاهش قابلیت زیست‌پذیری و تنزل کیفیت زندگی شهروندان است.
وزیر راه وشهرسازی یادآور شد: در این مسیر همه بافت‌های فرسوده شناسایی شده و 2700 محله بدمسکن در ایران وجود دارد که در برنامه‌های 10 ساله می‌توان مشکلات آن را برطرف کرد، البته باید بپذیریم مشکل محله‌های بافت فرسوده با یکدیگر متفاوت است و برای هرکدام باید برنامه‌ای را در پیش گرفت، لذا دنبال تقویت محله‌محوری در ایران هستم.
آخوندی با اشاره به اینکه تمرکز من روی بافت حاشیه‌ای و بافت فرسوده است، گفت: نمی‌توانیم مسأله مسکن بافت‌های فرسوده را در بیابان‌ها حل کنیم بلکه باید به دنبال حل این مسأله در درون بافت فرسوده باشیم و خوشحالم که رئیس‌جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که دنبال رفع مسأله مسکن بافت فرسوده هستیم.
بدون شک پیشبرد این مسأله مهم در سطح ملی مستلزم تعهد مشترک و هماهنگ مجموعه دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها در حوزه‌های ذی‌ربط در سطوح ملی، استانی و محلی با همراهی و مشارکت مردم و فعالان غیردولتی و خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد، عملی است.
دسترسی به سکونتگاه‌های مناسب در شهر بدون دسترسی به زیرساخت‌ها و خدمات شهری مناسب و امنیت اجتماعی و شغلی امکان‌پذیر نیست و چنانچه ساکنان شهرها همکاری نکنند اقدامات دستگاه‌های اجرایی در این زمینه بی‌نتیجه خواهد ماند.
از این رو در سند ملی بازآفرینی شهری مشارکت اجتماعی و مالی مردم و بخش خصوصی به عنوان مسأله مهم مورد توجه قرار گرفته است تا احیا، بهسازی و نوسازی شهری و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و توانمندسازی ساکنان در محدوه‌های هدف با سرعت بیشتری دنبال شود.
مدیرعامل سابق شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این که 19 میلیون نفر از جمعیت شهری ایران بدمسکن هستند، گفت: برای احیای بافت‌های فرسوده شهری در حال حاضر 680 پروژه در دست اقدام قرار گرفته است.
محمد سعید ایزدی با اشاره به اعتبار تخصیص داده شده برای بافت فرسوده کشور اظهار داشت: امسال یک هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای احیای بافت‌های فرسوده شهری هزینه می‌شود.
معاون سابق وزیر راه وشهرسازی با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: 680 طرح توسعه و بهسازی در 320 محله مسکونی بافت فرسوده و 180 شهر کشور در حال اجراست و سالیانه 270محله مسکونی‌ هدف باز آفرینی محلات سه‌‌گانه در کشور بازسازی می‌شود.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یادآور شد: در مجموع از این تعداد محله، یک هزار و 100 سکونتگاه غیررسمی از تعداد یک هزار بافت فرسوده و تعداد 600 بافت تاریخی در کشور بازآفرینی می‌شود.
معاون سابق وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برای احیای بافت‌های فرسوده شهری برای نوسازی این بافت‌ها برای نخستین‌بار در کشور تسهیلات بانکی تا سقف 50 میلیون تومان افزایش یافت و در حوزه تعریف ابزارهای نهادی هم توانستیم دو نهاد توسعه‌گر و تسهیل‌گر راه‌اندازی کنیم.
به گفته ایزدی، نهاد توسعه‌گر به منظور تشویق بخش خصوصی و حمایت از انبوه‌سازان برای فعالیت در حوزه نوسازی بافت فرسوده ایجاد شد و نهاد تسهیل‌گر نیز با هدف حضور در بافت‌های فرسوده و افزایش تعامل با مردم ساکن در این بافت و ترغیب آن‌ها برای همکاری در اجرای برنامه‌ها راه‌اندازی شد.
ارائه سیاست‌های تشویقی به سرمایه‌گذاران، انبوه‌سازان و شهرداری‌های توسط دولت در نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری بسیار تأثیرگذار خواهد بود و کاهش عوارض شهری در صدور پروانه‌های ساختمانی روند احیای بافت‌های فرسوده شهری را با مشارکت مردم و انبوه‌سازان سرعت خواهد داد.
«هوشنگ عشایری» سرپرست فعلی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به ضرورت نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری بیان کرد: از سال های 1392 و 1393 تمام تلاش ما این بود که سندی در این بخش آماده شود و با تصویب سند بازآفرینی شهری و تشکیل ستادهای بازآفرینی، به تدریج نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری در کشور آغاز شد.
وی افزود: در حالی که تعداد پروژه‌های احیای بافت‌های فرسوده در سال های 1393 و 1394 حدود 65 پروژه بود، در سال‌های 1395 و 1396 تعداد پروژه‌های ما در این بخش در 168 شهر و 352 محله به 680 پروژه افزایش پیدا کرده است.
این مقام مسئول افزود: عملیات اجرایی ساخت 48 مجتمع بزرگ آموزشی و درمانی در 288 هزار متر مربع، ساخت 28 پارک در 137 هزار مترمربع، بهسازی معابر مختلف در بافت‌های فرسوده شهری در 227 هزار متر مربع، 34 پروژه انتقال آب فاضلاب و 21 پروژه توسعه شبکه برق در محلات بافت‌های فرسوده شهری در دست اجرا است.
عشایری بیان کرد: علاوه بر این در حوزه بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت زندگی در این بافت‌ها در 140 پروژه ساخت 2400 واحد مسکونی با مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی آغاز شده و 120 خانه ارزشمند تاریخی نیز با تملک و مرمت در اختیار نهادهای بهره بردار قرار گرفته است.
تخصیص اعتبارات دولتی و پرداخت به موقع آن از طریق ردیف‌های بودجه نیز می‌تواند برنامه احیای بافت‌های فرسوده شهری را بیش از پیش تقویت کند و در این راستا تأمین امکانات و خدمات روبنایی، مسکن مناسب و شبکه تأسیسات شهری و محله‌ای و فضای شهری سه کالبد برنامه بازآفرینی شهری باید مورد توجه جدی دست‌اندرکاران قرار گیرد.
همچنین در راستای احیای بافت‌های فرسوده شهری، نهادهای توسعه گر(انبوه سازان) و دفاتر خدمات نوسازی محلات به عنوان نهاد تسهیل‌گر دو نهاد مهمی هستند که می‌توانند در نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری بسیار تأثیرگذار شوند و تاکنون صلاحیت 62 انبوه‌ساز در کشور برای انجام این پروژه‌ها تأیید شده است.
افزایش پرداخت تسهیلات بانکی و الزام پرداخت آن توسط بانک‌های خصوصی و دولتی در ارتقای زندگی شهروندان در محدوده‌ها و محله‌های ناکارآمد شهری نیز تأثیرگذار خواهد بود تا سیاست‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری در دولت دوازدهم با جدیت دنبال شود.

وضعیت بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای نتیجه جدال تجدد و ایران تاریخی هستند/ وجود ۱۹ میلیون بدمسکن در بین ۵۹ میلیون شهرنشین

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی: وزیر راه و شهرسازی ویران شدن بافت‌های فرسوده و شکل‌گیری مناطق حاشیه‌ای را نتیجه جدال دو مفهوم تجدد و ایران تاریخی دانست و افزود: در حقیقت بافت فرسوده و حاشیه‌ای دو روی یک سکه بوده و یک حقیقت را بیان می‌کنند، در این مفهوم ایران تاریخی نمی‌تواند خودش را بازآفرینی کند و در نتیجه شاهد ایجاد یک بافت حاشیه‌ای بدون هویت در کنار خود می‌شود.

بیست و سومین جلسه از سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری با سخنرانی دکتر رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی و حضور عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی، مظفر صرافی، اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل، حامد مظاهریان و محمدسعید ایزدی معاونان وزیر راه و شهرسازی و سایر معماران و کارشناسان علاقمند با موضوع ایران تاریخی – فرهنگی، ایران سیاسی در خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد.

آخوندی با تأکید بر واقعیت سخت و مهارنشدنی چیستی تجدد بیان کرد: خاصیت و بنیاد تجدد انقطاع بوده و همواره به دنبال قطع تاریخی است در حالی که موجودیت انسان‌ها تاریخی بوده و در ارتباط با گذشته است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که قطعاً تمام گرفتاری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران از همین قطع تداوم تاریخی در کشور نشأت گرفته است، گفت: به عقیده من انسان نمی‌تواند بدون تاریخ، زمان و مکان زندگی کند چراکه انسان بدون این شاخص‌ها استواری نداشته و می‌تواند هرلحظه به سمتی گرایش پیدا کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه اضافه کرد: مشکلی که درخصوص چیستی توسعه وجود دارد این است که اساس آن بر انقطاع تداوم تاریخی بنا شده است، این مسئله تعارضی بوده که در زمان کنونی با آن روبه رو هستیم، بدون شک عمده ناآرامی‌ها و انقلاب‌های امروز جهان در پیرامون ما در رویارویی با انقطاع و جان‌سختی این مسئله بوده که به شدت جهان را آشفته کرده است.

آخوندی همچنین خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه ۱۱۰ سال از مشروطیت ایران گذشته و هزاران اتفاق در حوزه‌های مختلف اعم از صنعتی، علمی، اقتصادی و… رخ داده ولی اکنون شاهد آن هستیم که در حال حاضر با وجود ۵۹ میلیون نفر جمعیت شهری، ۱۹ میلیون نفر در وضعیت بدی زندگی می‌کنند.

وی در ادامه ویران‌شدن بافت‌های فرسوده و شکل گیری مناطق حاشیه‌ای را نتیجه جدال دو مفهوم تجدد و ایران تاریخی دانست و افزود: در حقیقت بافت فرسوده و حاشیه‌ای ۲ روی یک سکه بوده و یک حقیقت را بیان می‌کنند، در این مفهوم ایران تاریخی نمی‌تواند خودش را بازآفرینی کند و در نتیجه شاهد ایجاد یک بافت حاشیه‌ای بدون هویت در کنار خود می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی از سویی دیگر گریزی در برابر تجدد و توسعه وجود نداشته و آسان‌ترین اقدام در برابر آن نوشتن برنامه است، اقدامی که قطعاً برای فرار از پاسخ به این مشکل صورت گرفته و تا کنون نیز بارها در کشور انجام شده است و ما می‌بینیم که نتیجه آن چیزی جز آشفتگی‌های امروز نیست.

 

جزئیات کارگاه‌های «شهر پایدار» هبیتات در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران

دفتر هبیتات تهران- جزئیات کارگاه‌های «شهر پایدار» هبیتات در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران منتشر شد. ششمین دورۀ «جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» امسال درحالی برگزار می‌شود که دفتر هبیتات تهران بعنوان یکی ‌از حامیان و شرکت‌کنندگان جشنواره در آن حضور خواهد داشت. این جشنواره از سال ۱۳۷۷ پایه‌گذاری و تاکنون پنج دوره آن برگزار شده است. حال ششمین دوره با محوریت «اقتصاد سبز» و تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» نیمۀ دوم شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد. دفتر هبیتات در این دوره از جشنواره، با حضور کارشناسان داخلی و بین‌المللی به ارائه کارگاه‌ و سخنرانی‌ می‌پردازد.

برنامۀ کارگاه‌های «شهر پایدار» دفتر هبیتات در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران به شرح زیر است:

 

 • معرفی دستورکار جدید شهری و برنامه مشترک شهرهای سبزتر هبیتات و برنامه محیط ‌زیست سازمان ملل
  یکشنبه ۱۹ شهریورماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳
  دکتر سارا حبیبی و ایزابل وتزل

 

 •  تاب‌آوری شهری
  دوشنبه ۲۰ شهریورماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳
  دکتر مهمت امین اکدوغان، مهرداد زاهدیان، ایزابل وتزل و دکتر سولماز حسینیون

 

شرکت در کارگاه‌ها برای عموم آزاد و به دو صورت حضور آزاد و ثبت‌نام قابل انجام است؛ به شرکت‌کنندگان ثبت‌نام شده گواهی معتبر شرکت در کارگاه اعطا خواهد شد.

برای اطلاع از نحوۀ ثبت‌نام، برنامۀ سایر کارگاه‌ها -با موضوع شهر پایدار، گردشگری پایدار و انرژی‌های نو- و جزئیات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

رئیس فرهنگستان علوم در جلسه اندیشه و تمدن ایران‌شهری: رجوع به تاریخ تفنن نیست بلکه یک ضرورت است/ نفی ایران و تاریخ آن نفی خودمان است

عکس از خبرگزاری مهر

 

رئیس فرهنگستان علوم در بیست‌وسومین جلسه اندیشه و تمدن ایران‌شهری با تأکید بر اینکه رجوع به تاریخ و یاد گذشته یک تفنن نیست بلکه ضرورتی است که تاریخ بدون آن دوام نمی‌‌یابد گفت: در زمانی که کارها دشوار و راه‌‌ها پر آشوب می‌شود و باید در میان پریشانی‌‌ها و آشفتگی‌ها راهی جست یا گشود، تاریخ است که به دادمان می‌‌رسد و یاد گذشته نوری به آینده می‌‌افکند. راه آینده ایران تکرار رسم دیرین نیست و از آینده جهان هم نمی‌‌تواند به کلی مستقل باشد.

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دکتر رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی و همچنین رئیس فرهنگستان علوم طی سخنرانی در بیست و سومین جلسه از سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری که با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با محوریت ایران تاریخی فرهنگی، ایران سیاسی در خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد اعلام کرد: ایران با اینکه یک موجودیت واحد است همواره شئون متفاوت اما به هم بسته سیاسی و فرهنگی و تاریخی داشته است، در زمان‌های دور شأن سیاسی آشکارتر بوده اما در دوره اسلامی لااقل تا زمان صفویه با اینکه رسوم سیاسی سابق کم و بیش محفوظ بوده، شأن فرهنگی ایران جلوه بیشتر پیدا کرده است.

بکوشیم بر بیگانگی با فرهنگ و هنر و تفکر ایران غلبه کنیم

به گفته وی در دوران صفویان ایران فرهنگی و ایران سیاسی در عرض یکدیگر قرار گرفتند اما با پیش‌آمد مدرنیته و مخصوصاً ظهور حکومت‌های ملی و نظام‌های جدید سیاسی، لفظ کشور معنی تازه یافته و در قاموس سیاست جا گرفت. در حدود یکصد و پنجاه سال پیش با انقلاب مشروطیت در سرزمین ما و در زبانمان کشور جای مملکت و ممالک محروسه را گرفت و ایران به عنوان وطن، بیشتر رنگ سیاسی گرفت، اگر در قدیم ظهور و جلوه سیاسی ایران بیشتر بر فرهنگ مبتنی بود، در دوره جدید سیاست کم و بیش از فرهنگ استقلال جست و به بنیاد کم‌اعتنایی کرد. مع‌هذا چون هیچ سیاستی بی‌مبنا نمی‌تواند باشد آنچه ایران را راه می‌برد هنوز هم فرهنگ و هنر و تفکر ایران است. اگر گاهی احساس می‌کنیم که با این فرهنگ و هنر و تفکر بیگانه شده‌ایم، بکوشیم بر این بیگانگی غلبه کنیم.

داوری اردکانی در ادامه با اشاره به این نکته که سخن گفتن درباره ایران هم آسان است، هم مشکل بیان کرد:صحبت از آن آسان است زیرا ایران خانه و وطن ماست و آن را دوست می‌داریم و با آن زندگی می‌کنیم، از سویی دیگر مشکل است زیرا اگر از ما بپرسند ایران چیست، مفهوم روشنی از آن نداریم و پاسخ دقیقی نمی‌توانیم به پرسش بدهیم.

وی همچنین افزود: در باب معنی و اهمیت وطن نیز نظرها یکسان نیست تا آنجا که ممکن است کسی بگوید تعلق اشخاص به این یا آن وطن اهمیت ندارد و مهم انسان بودن است، این حرف خوبی است اما متأسفانه گوینده‌اش از شرایط انسان بودن و زندگی انسانی خبر ندارد.مگر آنکه وطن را جایی بی‌نام و در قرب حق بداند، ولی به هر حال کسانی که ایران را چیزی بیش از یک نام نمی‌دانند بدانند که این نام را ما اختیار نکرده‌ایم بلکه ما نام و عنوان خود را از ایران گرفته‌ایم. نام ایران چندان ثبات و دوام داشته است که مدعی هر چه بکوشد نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. نامی را که نتوان تغییر داد، نام نیست. حقیقت است.

فیلسوف و متفکر ایرانی در این باره خاطرنشان کرد: اگر مراد از نام یک لفظ یا ظرف خالی باشد که هر چیزی می‌توان در آن ریخت، ایران چیزی بیش از یک نام است (مگر آنکه معنی عرفانی و کلامی نام منظور باشد). بد نیست اشاره‌ای به تاریخ این نام که هزاران سال عمر کرده است، بکنیم. از دوران‌های دور کمتر خبر داریم و بیشتر اطلاعات از دوهزار و پانصد سال پیش به این سو است. وقتی خشایارشاه در سالامیس و ماراتن شکست خورد، شاعر یونانی آیسخولوس نمایشنامه ایرانیان را نوشت و در آن عظمت مقام ایران را تصدیق کرد اما چون آتن را شهر مردمان آزاد می‌دانست طبیعی بود که آن را برتر بشمارد. آیسخولوس در نمایشنامه‌اش درد و شکست ایران را روایت کرده است. ایران علاوه بر این درد در طول تاریخ دردها و مصیبت‌های بزرگ دیگری را نیز تحمل کرده و البته بزرگی‌ها و سرافرازی‌ها هم داشته است.

به گفته وی بعد از پیشدادیان، کیانیان، مادها و هخامنشیان جانشینان اسکندر مدتی بر سرزمینی که تاریخش را تاریخ ایران می‌دانیم حکومت کردند. اشکانیان به حکومت سلوکیان که نتوانسته بودند ایران را یونانی کنند و خود کم و بیش ایرانی شده بودند پایان دادند. پس از چند قرن دوره اشکانی نیز به پایان رسید وساسانیان با طرح تجدید عهد دینی امپراطوری دیگری بنا کردند. کار اینان نیز با شکست یزدگرد سوم در قادسیه پایان یافت اما پایان کار ساسانیان پایان کار ایران نبود بلکه آغازی دیگر بود.

رئیس فرهنگستان علوم با اشاره به جنگ قادسیه اضافه کرد: این جنگ بر خلاف آنچه بسیاری می‌پندارند غلبه عرب بر ایران نبود. پس از این جنگ ایرانیان که اسلام را با روح خود آشنا یافته بودند، خیلی زود آن را با رضایت خاطر پذیرفتند اما اسلام آوردن انصراف از ایرانی بودن نبود. ایرانیان تنها قوم مسلمان شده‌ای بودند که زبانشان زبان عربی نشد و در طی مسلمان‌ شدنشان زبان تازه خود را یافتند و بنیاد کردند و قوام دادند و از اوایل تاریخ اسلام به گردآوری آثار ادب و حکمت و اعتقادات نیاکان خود در زبان خود پرداختند.

داوری اردکانی افزود: آنها نه فقط گذشته تاریخی خود را از یاد نبردند بلکه به ادب و فرهنگ و دانش اقوام چینی و هندی و یونانی و مخصوصاً به فلسفه و نجوم یونانی رو کردند و بنیاد فلسفه‌ای را گذاشتند که گرچه طرح اصلی آن را از یونانیان فراگرفته بودند، در اصول، مبادی و قواعد کلی آن تجدید نظر کردند و بنای مابعدالطبیعه‌ای را گذاشتند که به نظر خودشان عین دین بود یا لااقل با دین موافقت داشت. وقتی هم که غزالی بعضی قواعد اصلی این فلسفه را منافی با اصول دین خواند سهروردی به حکمت ایران باستان رجوع کرد و با تأسیس فلسفه اشراقی و حکمت نوری راهی برای ادامه فلسفه در جهان اسلام گشود و کسانی مثل نصیرالدین طوسی و قطب‌الدین شیرازی و میرداماد استرآبادی و ملاصدرای شیرازی راهی را پیمودند که او گشوده بود.

وی در ادامه سخنان خود اذعان داشت: از ابتدای دوران اسلامی تا زمان حمله مغول خراسان و ماوراءالنهر مهد فرهنگ ایران بود و در آنجا بود که زبان و ادب فارسی با خاطره تاریخی ایران قوام پیدا کرد. بسیاری از امیران و حاکمان هم از همین دیار بودند و همه هر چه و هر کس بودند با ادب و فرهنگ ایرانی می‌زیستند و حکومت می‌کردند. اگر در دوران قبل از اسلام عظمت سیاسی ایران ظاهرتر بود در دوره اسلامی دانش و ادب و فرهنگ جلوه بیشتر پیدا کرد و از همان اوانکه دارالعلم‌های بغداد و بصره رونق می‌گرفتند شهرهای خوارزم، خجند، سمرقند، بخارا، مرو، بلخ، طوس و نیشابور نیز کانون‌های قوام شعر و ادب فارسی و تعلیم علم و حکمت و فلسفه می‌شدند.

داوری اردکانی ادامه داد: این تفوق جلوه فرهنگی تا زمان صفویان دوام داشت و در این زمان سیاست و فرهنگ در عرض هم قرار گرفتند و نام ایران هم در زبان شایع‌تر شد. معنی‌دار است که عابد الجابری استاد معاصر مراکشی فلسفه، فلسفه خراسانیان را ایدئولوژی ایرانی خوانده است البته اطلاق ایدئولوژی ایرانی به فلسفه امثال فارابی و ابوالحسن عامری و ابن‌سینا بیشتر به یک اظهار نظر ایدئولوژیک شباهت دارد اما اشاره‌اش به حضور تفکر ایرانی در علم و حکمت خراسان به کلی بی‌وجه نیست. اشتباه استاد مراکشی این بود که بغداد را در مقابل بخارا و مرو و بلخ و طوس و نیشابور قرار می‌داد و نمی‌دانست که بغداد که در کنار تیسفون ساخته شده بود شهر عربی نبود تا چه رسد به اینکه مرکز عصبیت عربی باشد. اختلاف میان بغداد و طوس از سنخ اختلافی بود که میان هر دو حوزه علمی می‌تواند وجود داشته باشد نه اینکه این حوزه‌ها در تقابل قومی با یکدیگر بوده باشند. اختلاف میان اهل علم و حوزه‌های علمی یک امر طبیعی است و ربطی به تقابل عرب و عجم ندارد حتی وقتی نظام‌الملک نظامیه‌ها را در برابر الازهر مصر دائر کرد تقابل شیعی- سنی میان این دو حوزه تقابل عرب و عجم نبود بلکه در هر دو حوزه علم ایرانیان تعلیم می‌‌شد. مصر هم با اینکه سابقه درخشان تاریخی داشت و اسکندریه‌اش زمانی کانون فلسفه بود، مهد علم باقی نماند و آثار و کتب اسکندرانی به انطاکیه و مرو و … انتقال یافت.

این فیلسوف و متفکر ایرانی در این‌باره تأکید کرد: اگر این بیان غلو جلوه کند و گمان کنند که نویسنده این کلمات قصد دارد ایران را مرکز کائنات و کانون دانایی و خوبی و زیبایی بخواند. بدانند که او این چنین نمی‌اندیشد بلکه ایران را یک تاریخ می‌داند که مثل هر تاریخی در طول زمان فراز و فرودها، پیروزی‌ها، شکست‌ها، توانایی‌ها، ناتوانی‌ها، دوران‌های نادانی، دانایی، ناآرامی، آسودگی، غم و شادی و آشفتگی و نظم داشته است. مهم این است که بپذیریم ایرانی بوده و هست و ما نیز به آن بسته‌ایم.

ایران تاریخی است که در وجود مردمانش تحقق یافته است

رئیس فرهنگستان علوم با تأکید بر این نکته که مسئله‌ای که فهم این معنی را دشوار می‌کند تلقی مکانیکی از تاریخ و انسان است گفت: ما معمولاً توجه نمی‌کنیم یا از یاد می‌بریم که انسان در نسبت و ارتباطش با دیگران و با تاریخ، انسان می‌شود. او موجودی نیست که همواره در هر زمان و هر جا فهم و درک ثابت داشته باشد زیرا ادراک یک امر صرفاً فیزیولوژیک و روان‌شناختی نیست که ساختار ثابت داشته باشد. اگر هم آن را کار مغز بدانیم باید توجه کنیم که مغز انسان با جهان انسانی تناسب و تناظر دارد. چنانکه یکی از اجزاء مغز مرکز حافظه است و اگر این مرکز آسیب ببیند، ادراک مختل می‌شود یعنی آدمی بدون حافظه ادراک ندارد. ما همه با حافظه شخصی و تاریخی خود امور را ادراک می‌کنیم و اگر بخواهیم از اکنون بدون گذشته آغاز کنیم حتی اشیاء محسوس را نیز درک نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: به این جهت آدمی بدون تاریخ نمی‌تواند زندگی کند. به عبارت دیگر ساختار فیزیولوژیک انسان با تاریخی بودنش تناسب دارد و به این جهت انسان از تاریخ جدا نمی‌شود و اگر بشود زندگیش پریشان و آشفته است. ایران هم تاریخی است که در وجود مردمانش تحقق یافته است و ما هم‌اکنون نیز کم‌وبیش به آن بسته‌ایم و به این بستگی نیاز داریم و برای اینکه آن را تجدید و حفظ و مستحکم کنیم باید به آن بیندیشیم.

به گفته داوری اردکانی ایرانی بودن را به تابعیت کشور ایران تحویل نباید کرد. ممکن است هزاران تن از مردم یک کشور، ترک تابعیت کنند اما گذشته خود را نمی‌توانند تغییر دهند و اگر به جهان فرهنگی دیگری تعلق پیدا نکنند آینده‌ای ندارند. ما آدمیزادان بوته‌ گیاهی نیستیم که در کنار جویی رسته باشیم. بلکه با دیگران و در نسبت با آنان در جهان انسانی خاص فهم و خرد پیدا می‌کنیم. همه مردمان در جهان خاص خود در نسبت با تاریخ و وطن خویش زندگی می‌کنند و راه می‌جویند و به جایی می‌رسند. افراد ممتاز در هر جامعه آنانند که بیشترین بستگی را به فرهنگ و تاریخ خود دارند. آن که بی‌تاریخ است، درک و علم و خرد و هنر ندارد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: خوب است در این نکته متضمن تعارض تأمل کنیم که در اروپای جدید از همان زمان که طرح حقوق بشر و جلوه‌های جهان‌وطنی در لیبرالیسم پدیدار شد ملت و ملیت هم در فکر و عمل قوام یافت و حقوق بشر در حدود آن قرار گرفت. یعنی مردمان اگر به یک کشور و ملیت تعلق نداشتند از حقوق بشر بهره‌مند نمی‌شدند. حق طبیعی هنوز اثبات و تثبیت نشده بود که به حق تاریخی مبدّل شد. گویی هیچ چیز طبیعی‌تر از تاریخی بودن بشر نیست. مراد از تاریخی بودن و تاریخ داشتن باستانی بودن نیست بلکه در زمان بودن و اکنون را به عنوان امکان‌هایی در نقطه پایان گذشته و ابتدای آینده درک کردن است.

رئیس فرهنگستان علوم همچنین اظهار کرد: اگر بگویند ایران کجاست و آورده‌اش چیست و چه مزیتی بر کشورها و اقوام دیگر دارد. قبل از پاسخ دادن به این پرسش به ۲ نکته باید توجه کرد یکی اینکه ایران در بحث کنونی صرف یک کشور نیست و آن را با کشور و مملکت یکی نباید دانست. نکته دیگر اینکه اینجا سخن گفتن از مزیت و برتری وجهی ندارد. مراد از طرح مسئله ایران دعوت به اندیشیدن در تاریخی است که همواره حکمت و معرفت و تدبیر داشته و در دورانی با بهره‌مندی از زمینه ادراکی و فرهنگی خاص، دانش و معرفت و ادب چین و هند و مصر و یونان را فراگرفته وبنای یک دوران درخشان علم و فرهنگ و سیاست را گذاشته است.

داوری اردکانی تأکید کرد: در این دوران حتی اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان علم دین اعم از فقها، مفسران، محدثان، عارفان و متکلمان ایرانی بوده‌‌اند. این حکم در مورد فیلسوفان هم صادق است. اگر در برهه‌ای از زمان در مغرب جهان اسلام ابن‌باجه و ابن‌طفیل و ابن‌میمون و ابن‌رشد و… ظهور کردند، سه بزرگ اول از آثار فارابی و ابن‌سینا درس آموخته بودند اما ابن‌رشد آراء خاص این فیلسوفان را نپذیرفت و ملامتشان کرد که چرا تعلیمات ارسطو را چنانکه بوده نپذیرفته و در آن تصرف کرده و نظرهای مغایر با نظر استاد اظهار کرده‌اند.

وی افزود: ابن‌رشد با همه بزرگی که داشت می‌گفت فلسفه یعنی فلسفه ارسطو. می‌ماند ابن‌خلدون که شاید بزرگترین صاحبنظر مغرب اسلامی باشد. او از وضع علم در سرزمین‌های غربی راضی نبود و همواره با تحسین از دانش و دانشمندان ایران یاد می‌کرد. ممکن است بگویند که ایرانیان این علوم را از دیگران فراگرفته‌ و چیز زیادی به آن نیفزوده‌اند. گویندگان این گفته خبر ندارند که اولاً علم دوره اسلامی تکرار علم دیگران نیست ثانیاً معلوم نیست که چرا فراگرفتن علم را ناچیز می‌شمارند. آیا نمی‌دانند که همیشه همه هر علمی را نمی‌توانند فراگیرند و آنان که علم دیگران را فرا می‌گیرند از جنس دانایی و دانش‌اند و با آن انس دارند.

فیلسوف و متفکر ایرانی در این باره بیان داشت: اینان باید توجه کنند که در پهنه وسیع جهان اسلام این ایران بود که به طلب علم برخاست و آن را آموخت و بر آن افزود و آثار شعر و ادب و دانش و داناییش در شرق و غرب و تا حدّ چین و اروپای غربی گسترش یافت. اگر علم ایرانِ دوره اسلامی تقلیدی بود، در تاریخ نمی‌ماند و توجه به این نکته مهم است که این علم و دانایی و فلسفه در تناسب با ادب و شعر و عرفان بود. نکته دیگر اینکه دانایی و تفکر و خرد ایران را در فلسفه و کلام و فقه و حدیث محدود نباید دانست و مگر نه اینکه ایران شاعرانی دارد که در زمره بزرگان شعر تاریخند. شعر و علم و تفکر را از تدبیر و نظم امور جدا ندانیم یعنی اگر دانش و معرفت و شعر نبود، قدرت سیاسی هم پشتوانه نداشت. ایران صرف ایران سیاسی نیست بلکه شأن بزرگ فرهنگی دارد و این شأن در مرزهای جغرافیایی و سیاسی ایران کنونی محدود نمی‌شود. ایران تاریخی و فرهنگی گرچه دگرگونی‌ها و گشت‌ها و گسست‌ها داشته، در حافظه تاریخی ایرانیان محفوظ مانده و در دوره اسلامی در شعر و ادب فارسی و مخصوصاً در شعر فردوسی قوام تازه یافته و در زمانی که خطر هجوم نظامی آن را به نابودی تهدید می‌کرده با شعر مولوی و سعدی و حافظ و با دانش و معرفت متفکران و هنرمندان بلا را از سر گذرانده و راهش را ادامه داده است. مهاجمان هم در فرهنگ ایران تحلیل رفته و عاقبت ایرانی شده‌اند و حتی اخلافشان در خارج از ایران در ترویج و نشر فرهنگ و ادب و علم و معرفت ایرانی کوشیدند.

به عقیده این فیلسوف ایرانی ما اکنون چه بخواهیم و چه نخواهیم به تاریخ چند هزار ساله ایران وابسته‌ایم و آینده ما به نحوه وابستگی و پیوستگیمان بستگی دارد. در دویست سال اخیر بر اثر نفوذ فکری اروپا و انتشار اندیشه تجدد تحولی در روح و فکر و خرد و علم و سیاست همه جهان روی داد و در این تحول وطن هم معنی تازه‌ای پیدا کرد. چنانکه امروز وطن بیشتر به معنی کشور است. در گذشته کشور و مملکت دو لفظ تقریباً مترادف بود اما اکنون دیگر کشور به معنی مملکت نیست بلکه جای مملکت را گرفته و معنی تازه پیدا کرده است. روشن‌تر بگویم کشور در جهان کنونی یک نظام حکومت رسمی و قانونی است(یا می‌گویند چنین باید باشد) و قانونش را ملت باید وضع ‌کنند. در مقابل مملکت سلطان دارد و همه‌چیزش ملک سلطان است.

داوری اردکانی خاطرنشان کرد: در ایران هم با انقلاب مشروطیت کشور جای مملکت را گرفت و نظم تازه‌ای در حکومت پدید آمد. این نظم البته سست‌بنیان و لرزان بود اما به هر حال ادامه نظم گذشته نبود. وقتی کشور ایران به وجود آمد و مردمان خود را متعلق به آن دانستند قهراً وطن هم از معنی قدیمش قدری دور شد. پیش از مشروطیت وطن جای همدلی و دیار آشنایی بود و معنی سیاسی نداشت. در نظم جدید مردمی که رعیت بودند، ملت نامیده می‌شوند و نسبت آنان با حکومت و تاریخ و سرزمینشان هم تغییر می‌کند. ملت در اصطلاح سیاست جدید صاحب کشور است و کشور وطن اوست. وطن و کشور و ملت در دوران اخیر اگر یک چیز نباشند، سه مفهوم به هم پیوسته‌اند و در نسبت با یکدیگر تعریف می‌شوند.

رئیس فرهنگستان علوم در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بسته به اینکه بنای ملت تا چه اندازه استحکام داشته باشد کشور و وطن وضع خاص پیدا می‌کند و اگر این بنا مستحکم باشد از آشوب و پراکندگی دور می‌ماند ولی در تاریخ معاصر ما حوادث چنان رقم خورد که حکومت و حاکمیت ملی محقق نشد. پس کشور و ملت هم چنانکه باید قوام نیافت و مردم که از وطن قدیم پیوند بریده بودند خود را چنانکه باید در خانه و وطن جدید نیافتند و شاید تا حدودی با خاک و دیار پیوند بریدند و بیگانه شدند (با این بیگانگی بود که وطن که ضد غربت است به غربت دچار شد و در این غربت شیره جان سرزمینش را کشیدند و اکنون از شرق و غرب و شمال و جنوب در معرض گرد و غبار و بادهای مسموم و در خطر تبدیل به برهوت قرار گرفته است) این بیگانگی در عین حال بیگانگی مردمان با خاک و با یکدیگر بود زیرا با سست شدن مناسبات قدیم در مشروطیت وحدت تازه پدید نیامد و مردمان تنها شدند و این تنهایی زمینه‌ای شد برای ابتلا به بلاهای بسیار.

داوری اردکانی اضافه کرد: مردمی که مقصد معین ندارند و با هم یکدل و یک جهت نیستند هر چند که صاحب هوش و توانایی در یادگیری باشند، ممکن است از خرد و تدبیر کلی تاریخی محروم بمانند. چیزی که می‌تواند آنان را از پراکندگی و تفرقه به وحدت و هماهنگی برساند بستگی به مبادی و آغازگاه مشترک است. در این بستگی گذشته تاریخی و آینده زندگی پیش چشم می‌آید. دشواری اینست که نمی‌دانیم این وحدت و هماهنگی چگونه و از کجا حاصل می‌شود؟

به گفته این فیلسوف ایرانی این وحدت را در اینجا و اکنون باید جستجو کرد. درک اینجا و اکنون را سهل می‌انگارید. مردمی که در اوهام و آرزوها به سر می‌برند و با حرف‌های انتزاعی و رؤیایی سرگرمند، بیگانه با اینجا و اکنون، در فضای بی‌زمان معلقند. به نظر می‌رسد که اینجا و اکنون ما ایرانی باشد که همه گذشته‌هایمان در آن جمع شده است. ما در بیرون از اینجا و اکنون یا باید در راه آینده باشیم یا معلق در اوهام و رؤیاهای اوتوپیایی با تمناهای محال سرگرم بمانیم. اوتوپیا اگر مسبوق به تذکر تاریخی باشد چیز بدی نیست اما جدا از تاریخ که باشد فضای سکون و رکود و توقف می‌شود.

رئیس فرهنگستان علوم همچنین یادآور شد: به عبارت دیگر اوتوپیا اگر چشم‌انداز آینده نباشد بیشتر از ابتلا به رکود و سکون خبر می‌دهد. ایران یک طرح ثابت و معین اوتوپیک نیست که با آن همه مشکلات و مسائل را بتوان رفع و حل کرد. ایران جزئی از وجود ماست که هزاران سال با ما بوده و ما هم به درجات شدید و ضعیف به آن بسته بوده‌ایم. ما ایران را به عنوان وطن انتخاب نکرده‌‌ایم بلکه تاریخ ما تاریخ ایران است. این تاریخ مثل هر تاریخ دیگری روی خط مستقیم سیر نکرده بلکه گسست‌‌ها و تجدید عهدها و آغازهای تازه داشته است. هر آغاز تازه هم با رجوع به آغاز قبلی میسر می‌شود و صورت می‌گیرد شاید این حرف‌ها برای کسانی که غافل از شرایط امکان فکر و عمل دعوی حلّ همه مسائل با خرد و تدبیر خود دارند، بیهوده و بی ‌معنی بنماید و اتفاقاً تلقی‌شان نیزبه اعتباری موجه است زیرا در تاریخ زیستن و با تاریخ بودن وضعی دردناک و دشوار است.

وی ادامه داد: این افراد در مقابل خود را فارغ و مستقل از شرایط توانا به هر کار دانستن، مایه غرور و رضایت از خویش و پناه غفلت می‌شود و طبیعی است که این غرور و رضایت بر درد و دشواری اندیشیدن به شرایط و فراهم آوردن مقدمات مرجح باشد ولی چه کنیم که این غرور و رضایت دیر نمی‌پاید و اگر بپاید راه به انحطاط و فساد می‌برد.

آنها که میخواهند آینده داشته باشند باید راه آینده خود را از تاریخ بپرسند

به عقیده داوری اردکانی رجوع به تاریخ و یاد گذشته یک تفنن نیست بلکه ضرورتی است که تاریخ بدون آن دوام نمی‌یابد. در زمانی که کارها دشوار و راه ‌ها پر آشوب می ‌شود و باید در میان پریشانی‌ها و آشفتگی ها راهی جست یا گشود، تاریخ است که به دادمان می‌رسد و یاد گذشته نوری به آینده می‌ افکند. راه آینده ایران تکرار رسم دیرین نیست و از آینده جهان هم نمی ‌تواند به کلی مستقل باشد. اکنون تا حدودی تکلیف هر کشوری در نقشه جغرافیایی فکری و فرهنگی و سیاسی جهان معین می‌شود. مع‌هذا آنها که می‌خواهند آینده داشته باشند باید راه آینده خود را از تاریخ بپرسند. ما هم این راه را باید از تاریخ ایران بپرسیم. این راه حتی اگر در دوره‌هایی دستخوش گسیختگی شده باشد پیوندش به کلی با گذشته قطع نشده و به هر حال با زمان تاریخی (که البته مراد زمان فیزیک و تقویم نیست) و گسست‌هایش بی مناسبت نیست.

 

فراخوان طرح پیشنهادی برای کنفرانس «علم تغییرات اقلیمی و شهرها»

 

کنفرانس «علم تغییرات اقلیمی و شهرها» در راستای پرورش دانش نوین علمی برای شهرها برپایۀ علم، تجربه و سیاستگذاری، درصدد است بر پژوهش‌های متمرکز بر «علم تغییرات اقلیمی و شهرها»، تأثیر بگذارد. برنامه اسکان بشر ملل متحد و همکاران این آژانس به عنوان میزبانان مشترک این کنفرانس برای طرح‌های پیشنهادی و چکیده مقالات اعلام فراخوان می‌کنند.

این کنفرانس که از تاریخ 5 تا 7 مارس 2018 در شهر ادمونتن کانادا برگزار می‌شود، وضع موجود دانش تجربه‌محور و دانشگاهی را درخصوص تغییرات اقلیمی ارزیابی، و شکاف‌ها و خلأها را شناسایی خواهد کرد. در عین حال، همکاران مختلف این حوزه را گرد هم می‌آورد و موفق‌ترین تجربه‌ها را به اشتراک می‌گذارد. نمایندگانی از دانشگاه‌ها، مجموعه‌های علمی، آژانس‌ها و مؤسسات تحقیقاتی، کشورهای عضو سازمان ملل، دولت‌های منطقه‌ای و شهری، و سیاستگذاران و فعالانِ حوزۀ شهر و تغییرات اقلیمی از جمله شرکت‌کنندگان در این کنفرانس هستند.

هدف این کنفرانس تشویق تحقیقات جهت پشتیبانی از پاسخ‌های مؤثر و کارآمد شهریِ به تغییرات اقلیمی در عین فراهم کردنِ محتوا برای خروجی‌های مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی ( IPCC) است.

موضوعات کنفرانس

 1. شهرها و تغییرات اقلیمی (الزامات جهت اقدام)
 2. انتشار گازهای گلخانه‌ای شهری، تأثیرات و آسیب‌پذیری‌ها (علم و تجربۀ شهرها)
 3. راه‌حل‌ها برای انتقال به شهرهای کم‌کربن و تاب‌آور از نظر اقلیمی (علم و تجربه برای شهرها)
 4. فعال‌سازیِ اقدامات اقلیمیِ دگرگون‌کننده در شهرها (علم پیشرفته و شهرهای پیشرفته)

 

قابل توجه برای علاقمندان، فراخوان ثبت درخواست تا 14 مهرماه سال جاری باز است؛ جهت کسب جزئیات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

مسابقه عکاسی جوانان برنامه اسکان بشر ملل متحد

 

مسابقه عکاسی هبیتات سازمان ملل فرصتی برای جوانان است تا صدای خود را به بیست و سومین کنفرانس احزابِ کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات اقلیمی(COP-23) برسانند. این کنفرانسِ پیشگام در حوزۀ تغییرات اقلیمی، از 15 تا 26 آبان سال جاری در شهر تاریخیِ بُن آلمان برگزار می‌شود.

برنامه اسکان بشر سازمان ملل(هبیتات) از عکاسان 18 تا 35 ساله دعوت می‌کند تا از طریق ارائه راه‌حل‌هایی برای تغییرات اقلیمی در جوامع خود، در مسابقه شرکت کنند. 20 عکس برگزیده در کنفرانس و رسانه‌های اجتماعی به نمایش در می‌آید و یک عکس به عنوان اثر برگزیدۀ سراسری انتخاب خواهد شد که هزینۀ سفر این برنده به شهر بُن آلمان تحت پوشش کامل قرار می‌گیرد.

شرکت در این مسابقه از دو راه بارگذاری عکس در شبکه‌های اجتماعی (فیسبوک، اینستاگرام و توییتر) و ارسال عکس از طریق ایمیل صورت می‌گیرد و مهلت شرکت در مسابقه تا  8مهرماه 1396 (30 سپتامبر 2017) خواهد بود.

 • جزئیات بیشتر و شرایط شرکت در مسابقه را از اینجا بخوانید.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شهرها و تغییرات اقلیمی اینجا کلیک نمایید.

 

حضور دفتر هبیتات تهران در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران

ششمین دورۀ «جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» امسال درحالی برگزار می‌شود که دفتر هبیتات تهران بعنوان یکی ‌از حامیان و شرکت‌کنندگان جشنواره در آن حضور خواهد داشت.

«جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران» از سال ۱۳۷۷ پایه‌گذاری و تاکنون پنج دوره آن برگزار شده است. ششمین دورۀ این جشنواره با محوریت «اقتصاد سبز» و تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» نیمۀ دوم شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد. مهم‌ترین اهداف این جشنواره ترویج فرهنگ حفاظت محیط‌زیست و تشویق، تولید، شناسایی و ترویج آثار و فعالیت‌های هنری و فرهنگی ارزشمند، با کیفیت و مؤثر در جهت استقرار این فرهنگ است.
این جشنواره از دورۀ پنجم به شبکۀ جهانی جشنواره‌های سبز بین‌المللی  (Green Film Network)  پیوسته است.

دفتر هبیتات در این دوره از جشنواره، با حضور کارشناسان داخلی و بین‌المللی به ارائه کارگاه‌ و سخنرانی‌ می‌پردازد. گردشگری پایدار، انرژی پاک و حمل‌ونقل پایدار با تأکید بر دستورکار جدید شهری از جمله محورهایی هستند که در قالب کارگاهی از سوی دفتر هبیتات ارائه خواهد شد. همچنین کارگاه‌های دیگری نیز در زمینۀ شهرهای سبز و تاب‌آوری شهری از سوی کارشناسان داخلی و مدعو دفتر هبیتات برگزار خواهد شد.

جزئیات بیشتر از حضور دفتر تهرانِ برنامه اسکان بشر ملل متحد در این جشنواره متعاقباً از راه‌های ارتباطی این دفتر به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

 

لزوم بیمه اجباری به منظور بالا بردن کیفیت ساختمان ها

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی در کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی با افزایش بی‌رویه قیمت زمین ارتباط مستقیمی دارد، افزود: مناطق زلزله‌خیز شهر تبریز، ارتباط مستقیمی در آسیب‌پذیری با مناطق حاشیه‌نشینی دارد و شدت و ضعف توسعه مناطق حاشیه‌نشینی وابسته به شیوه مدیریت شهری است.
وی به وضعیت ناپایداری در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: طبق مطالعات صورت گرفته بر وضعیت مالی شهرداری‌ها، ۷۹ درصد بودجه شهرداری کلان‌شهرهای کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ساخت‌وسازها تعلق می‌گیرد؛ با این منظور که ما شهر را برای اداره کردن شهرمان می‌فروشیم. این پیام روشنی است تا بگوییم ما نیازمند تغییر و فضای کیفی در شهرها هستیم.

وی در اصل قرار دادن پایداری معماری بومی در مقابل زلزله و مطالعات هوشمند را برای رفع معضل مناطق روستانشین و حاشیه‌نشین مؤثر دانست.
حناچی وجود دستگاه‌های هوشمند در مناطق بحرانی زلزله‌خیز را از واجبات امداد و نجات یک کشور اذعان داشت و تأکید کرد: وجود دستگاه‌های هوشمند که همواره آماده مناطق بحرانی زلزله‌خیز در کشور باشد، یک موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه لایحه‌ای تحت عنوان امداد و نجات و مدیریت بحران در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه داشتن بیمه اجباری یکی از روش‌های بالا بردن کیفیت ساختمان‌ها در دنیا است، اظهار داشت: بعد از تجربه تلخ زلزله استانبول در ترکیه و حادثه پلاسکو در ایران، پیشنهاد شد تا ساختمان‌های مسکونی و پرتراکم مشمول بیمه اجباری شوند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تصریح اینکه ما با پدیده شرایط عدم زیست پذیری در شهرها مواجه هستیم، تأکید کرد: پاسخگویی به شفافیت و یافتن پاسخ علمی مناسب برای اداره امور شهری دو اصل کنترل‌کننده در نظام مدیریتی شهری هستند.
وی افزود: زلزله در طول تاریخ در کشور ایران و کشورهای همجوار مخصوصاً آذربایجان یک واقعیت انکارناپذیر است و شهر تبریز در طول قرن هفتم که به جهان شهر معروف بوده است، یک منطقه زلزله‌خیز بوده و آثاری که در گذشته شاهد آن بودیم، در حال حاضر یافت نمی‌شود؛ در این راستا تخریب‌های انسانی نقش بسیار کم‌رنگی داشته‌اند که شاید یکی از دلایل اصلی آن تجربه زلزله‌های سنگین در تبریز بوده است، حتی دیگر از آثاری چون ربع رشیدی و آرک علیشاه که روزی در طول تاریخ می‌درخشیدند، چیزی نمانده است.
وی تصریح کرد: واقعیت‌های زلزله را که همیشه همراه ما است را باید قبول کرد و هر تصمیمی که گرفته می‌شود، در مقیاس‌های خرد و کلان باید نقش مؤثری ایفا کند.

حناچی به زلزله‌ای که در سال ۱۹۹۹ در استانبول رخ داد، اشاره کرد و گفت: آمارهای رسمی ۲۳ هزار نفر و آمارهای غیررسمی بالای ۳۰ هزار نفر کشته را نشان می‌داد. این تجربه بزرگی بود چرا که شواهد حاکی از داشتن برنامه مقاوم‌سازی دولت ترکیه را نشان می‌داد.
معاون شهرسازی و معماری وزیر راه اظهار داشت: همچنین در سال ۱۳۸۲ زلزله بم از بدترین نوع سناریو ممکن بود چرا که نقطه‌ای بسیار دوردست از مرکز، در روز تعطیل در ساعتی که مردم در منزل سکونت داشتند، زلزله‌ای بسیار سطحی و گسلی در زیر مرکز شهر فعال شده بود که آمار و تلفات زیادی را شاهد بودیم. در زلزله بم اصلی‌ترین کار پشت‌کار مردم غیرمتخصص بود که با نیت خیر به منطقه حادثه آمده بودند.
حناچی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین مشکل در شرایط بحرانی، تصمیم‌گیری آنی و بسیج کردن امکانات آموزش‌دیده برای ورود به منطقه است، گفت: منطقه‌ای که حادثه و بلای طبیعی را تجربه می‌کند از شرایط عادی برخوردار نیستند؛ ما احتیاج به نیروهای آموزش‌دیده‌ای داریم که در ساعات اولیه نیازی به آب و غذا نداشته باشد، آگاه به کمک‌های مردمی و امداد و نجات باشد و شبه‌نظامی عمل کنند.

این مقام مسئول در پایان گفت: نکات قابل‌توجه شهر و کلان‌شهرهایی که در معرض مناطق زلزله‌خیز هستند، تاب آوری شهری و زلزله است. برای این کار در حوزه‌های مختلف سناریو تعریف می‌کنیم. حادثه از سناریوهای مهمی است که هر شهر باید از آن بهره‌مند شود. ضمن شناسایی دقیق‌تر گسل‌ها، ضوابط مورد نیاز از جمله امکانات حیاتی را در شهرهای تهران، کرج، تبریز، کرمان، اصفهان و مشهد را بررسی کرده‌ایم.

 

استقبال هبیتات از گزارش هیئت ویژۀ مستقل ارزیابی برنامه اسکان بشر ملل متحد

به گزارش دفتر هبیتات تهران به نقل از وبسایت جهانی هبیتات، پیرو انتصاب هیئت ویژۀ مستقل جهت ارزیابی برنامه اسکان بشر ملل متحد توسط دبیرکل سازمان ملل متحد، آقای گوترش، گزارش این هیئت به تازگی منتشر شده است. شکل‌گیری این هیئت به دنبال تصویب دستور کار جدید شهری در کنفرانس هبیتات 3 در کیتو صورت گرفته بود.

هبیتات از گزارش هیئت ویژۀ مستقل ارزیابی و افزایش اثربخشیِ برنامه اسکان بشر ملل متحد استقبال می‌کند. این گزارش از میان یکی از بزرگترین چالش‌های بشر شکل گرفته است: انفجار جمعیت و مهاجرت گسترده روستا به شهر به طور همزمان در سرتاسر جهان.

این گزارش تأیید می‌کند که امور هبیتات بسیار مورد نیاز حامیان و دولت‌ها است، و از هبیتات درخواست دارد به منظور تحقق جنبه‌های شهری اهداف توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری خود را تقویت نماید.

این گزارش اذعان دارد حلقه‌ بازخورد حیاتی‌ میان نقش اجرایی هبیتات و تأثیری که بر زندگی مردم دارد و هم‌چنین اقدامات هنجاری- مانند سیاستگذاری و تحقیقات- وجود دارد؛ نقشی که برنامه اسکان بشر ملل متحد برای مدت 40 سال در سراسر دنیا ایفا کرده است.

علاوه بر آن، این گزارش مبنایی برای بررسی‌های پیش‌ روی کشورهای عضو سازمان ملل متحد- با هدایت ریاست مجمع عمومی- درمورد آیندۀ هبیتات فراهم می‌آورد. نشست ویژۀ مجمع عمومی با موضوع اجرای مؤثرِ دستور کار جدید شهری، و جایگاه هبیتات در این خصوص، 5 و 6 سپتامبر سال جاری در نیویورک برگزار خواهد شد.

این گزارش همچنین در زمینه‌ی بازنگری اساسی دبیرکل سازمان ملل درخصوص توسعۀ نظامِ سازمان ملل، و درخواست کشورهای عضو سازمان ملل برای سازمانی شفاف‌تر، پاسخگوتر، مؤثرتر و هوشمندانه‌تر شکل گرفته است.

برنامه اسکان بشر ملل متحد از اینکه یکی از نخستین نهادهای ملل متحد است که از این بررسی بهره‌مند شده است ابراز خرسندی می‌کند، و مشتاق است به طور فعال در فرآیند ماه‌های پیش‌رو شرکت کند. این سازمان از نظارت دبیر کل سازمان ملل متحد و هم‌چنین از اعضای هیئت ارزیابی به خاطر کار سخت چندین‌ماهه در عین رعایت اصول حرفه‌ای، قدردانی می‌کند.

 

سکونت 19 میلیون تن در بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی


به گزارش خبرگزاری میزان، دکتر مجید روستا عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: مطالعات مختلفی در رابطه با مقوله حاشیه نشینی صورت گرفته و آماری در این رابطه به دست آمده است.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

مدیر کل دبیر خانه ستاد ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی با اشاره به آمار مختلف ارائه شده در رابطه با حاشیه نشینی تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، ۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را حاشیه نشین‌ها تشکیل می‌دهند و سایر آمار ارائه شده مورد تایید نیست.

وی از طرح موضوع سکونتگاه‌های غیر رسمی در شورای اجتماعی کشور خبرداد و خاطرنشان کرد: مسئله سکونتگاه‌های غیر رسمی به یک دغدغه عمومی تبدیل شده و موضوعات مرتبط با آن، اکنون در شورای عالی اجتماعی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتشار نسخه فارسی کتابچه «شهر دلخواه ایرانیان»

برنامه اسکان بشر ملل متحد تهران کتابچه فارسی «شهر دلخواه ایرانیان» را منتشر کرد. این کتابچه که پس از اجرای “کمپین ملی شهری ایران” تهیه شد، تماماً حاصل اندیشه مردم، اندیشمندان جوان و کارشناسان ایرانی است. لازم به ذکر است که نسخه انگلیسی شهر دلخواه ایرانیان پیش از این در اکتبر ۲۰۱۶ میلادی طی مراسمی در کنفرانس هبیتات ۳ رونمایی شد.

این کتابچه حاصل همکاری مشترک سازمان ملی زمین و مسکن، وزارت راه و شهرسازی و دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران است.

1

شهر دلخواه ایرانیان چشم اندازی است که با همکاری داوطلبانۀ بیش از هزار ایرانی از ۴۸ شهر و ده سازمان و به نمایندگی از ۱۱ گروه ترسیم شد. این اجماع و مشورت از طریق فرآیندی در سه گام میسر شد:

 •  گام اول: جمع‌آوری داده‌ها، اندیشه‌ها، پیشنهادات و راه‌حل‌های مردمی از طریق نظرسنجی‌های میدانی، تارگاه کمپین ملی شهری ایران، شبکه‌های اجتماعی، مصاحبه و برگزاری کارگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد،
 • گام دوم: پردازش داده‌ها در ده جلسه گفتگوی شهری با حضور ۲۰ متفکر شهری با تخصص‌های مختلف،
 • گام سوم: ایجاد توافق همگانی بین متخصصان شهری، مدیران و شهروندان.

برنامه اسکان بشر ملل متحد تلاش کرده تا با جمع‌آوری نظرات مردمی در مورد شهر دلخواهشان و با جلب عقاید سازنده و مثبت، خواسته‌های شهروندان ایرانی را در خصوص شهر به تصویر بکشد. پاسخ‌های دریافتی از اقصی نقاط ایران ما را به این باور رساند که این نظرات می‌تواند نشان دهندۀ انتظارات شهروندان از شهر دلخواهشان باشد. کمپین ملی شهری ایران در طول فعالیت خود به ما آموخت که مشارکت همه شهروندان می‌تواند ما را به‌سوی شهرهای پایدار هدایت نماید و این کتابچه می‌تواند انگیزه و نیروی محرکی برای شهروندان باشد. کمپین ملی شهری امید دارد تا توجه مردم را به مسایل شهری جلب کرده و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان را به مشارکت در حل مشکلات شهری تشویق نماید.
شما می توانید نسخه فارسی این کتابچه را از اینجا دانلود نمایید.

 برگزاری اولین جلسه کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران در وزارت راه و شهرسازی

دفتر هبیتات تهران- اولین جلسۀ کمیته ملی اسکان بشر به منظور هماهنگی امور مربوط به دفتر هبیتات در تاریخ هجدهم تیرماه برگزار شد. این جلسه به دعوت کمیته ملی اسکان بشر و با حضور سایر همکاران هبیتات در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت و تدوین چارچوب همکاری بالادست و بررسی دستور کار جدید شهری از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود.

53930                                              عکس از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی 

آقای علی چگنی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، به تجدید ساختار دبیرخانه و جابجایی از سازمان ملی زمین و مسکن به ستاد وزارتخانه و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اشاره داشت و ساختار جدید دبیرخانه را حاصل از این جابجایی دانست. ساختار جدید متشکل از سه رکنِ شورای راهبری اسکان بشر(متشکل از معاونان وزیر)، کمیتۀ مشورتی اسکان بشر (متشکل از اساتید محترم دانشگاه و متخصصین حوزه مسکن) وکمیتۀ ملی اسکان بشر معرفی شد.
آقای اسفندیار زبردست، مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی و مشاور دبیرخانه، به سه گام اصلی در خصوص اقدام در زمینۀ دستورکار جدید شهری اشاره داشت: استخراج محورهای مهم و اصلاح آن‌ها و انطباق با شرایط ایران، ارائه راهکارها و مکانیزم‌های اجرایی در رابطه با دستور کار جدید شهری و تدوین برنامۀ پایش و اجرا توسط دبیرخانه. زبردست یکی از وظایف این جلسه را ایجاد فضای تعامل بین شرکت‌کنندگان دانست.

آقای سیامک مقدم، رئیس و نماینده دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران، وظایف دفتر اسکان بشر در ایران را توضیح داد و بر تأمین منابع مالی در زمینۀ طرح‌ها و همکاری‌های احتمالی از سوی سازمان‌ها و نهاد‌های همکار تأکید کرد.
هم چنین خانم سارا حبیبی، کارشناس برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر هبیتات در ایران، به معرفی حوزه‌های فعالیت جاری و پیشنهادی دفتر هبیتات تهران پرداخت. خانم حبیبی ظرفیت‌سازی و دوره‌های آموزشی، تسهیلگری، ترویج و پروژه‌های مشترک را از حوزه‌های اصلی برشمرد.
پس از توضیحات فوق، ادامۀ جلسه به دریافت نظرات حاضران و شرکت‌کنندگان اختصاص یافت.
در پایان این جلسه آقای مقدم به جمع‌بندی مطالب و مباحث مطرح شده پرداخت و افزود: بسیاری از کارهای ما به چند سازمان و وزارتخانه بازمی‌گردد و هبیتات می‌تواند بنا به درخواست سازمان‌ها، بخشی از کار سازمان‌های موجود را بر عهده گیرد. هم‌چنین آقای مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان، به نقش دبیرخانه کمیتۀ ملی در برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها و همچنین تدوین برنامه در ارتباط با فعالیت‌های دبیرخانه تا پایان تابستان سال جاری تأکید داشت.

در این جلسه نمایندگان تعدادی از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با هبیتات حضور داشتند؛ از جمله معاونت‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، سندیکای شرکت ساختمانی ایران، جامعه مهندسان مشاور، انجمن صنفی مشاوران معمار و شهرساز، سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی، پژوهشکده سوانح طبیعی کشور، سازمان محیط زیست، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، جامعه مهندسان شهرساز ایران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان نوسازی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دبیرخانه کلانشهرهای کشور، شبکه سازمان‌های مردم نهاد، سازمان برنامه و بودجه، سازمان نوسازی مدارس کشور، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دفتر سیاست‌های کلان مرکز آماری ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه.

 

اطلاعیه دفتر هبیتات تهران در مورد جایزه بین‌المللی دبی

پیرو اعلام قبلی  «جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی» در سال جاری برگزار می‌شود و مهلت شرکت در این رقابت 9 شهریور 1396 است.
دفتر هبیتات تهران راهنمای شرکت در این رقابت را به فارسی ترجمه کرده و هم اکنون از اینجا قابل دسترس است.

dia-logo-pages
مجدداً به اطلاع علاقمندان می رساند جوایز این رقابت در پنج بخش به شرح زیر اهدا می‌شود:
به طور کل به 10 عملکرد برتر که با چالش های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی به گونه ای پایدار برخورد کردند، جایزه اهدا می شود: 2 عملکرد برتر (بهترین عملکرد در حوزه سیاست ملی شهری و بهترین عملکرد برای ارتقای مشارکتی زاغه ها)، 2 انتقال عملکرد برتر (بهترین انتقال عملکرد در سطح محلی مانند توسعه مجدد شهر و طراحی مجدد فضای شهری و پایش سازوکارهای دستور کار جدید شهری و اهداف توسعه شهری پایدار) ، 2 جایزه فردی (در زمینه کمک به اقتصاد شهری و امور مالی شهرداری) و 2 برنده بخش خصوصی (برای کمک به برنامه ریزی سرزمینی، برنامه ریزی و طراحی شهری) که 30000 دلار آمریکا اعطا شده و 2 برنده در حوزه تحقیقات دانشگاهی (در زمینه قانون گذاری، ضوابط و مقررات و سیستم حکمروایی) 15000 دلار آمریکا دریافت می کنند.

به اطلاع شرکت‌کنندگان علاقمند می‌رساند، برنامۀ اسکان بشر در جمهوری اسلامی ایران با هیچ نهاد و ارگان خصوصی یا عمومی در خصوص این رقابت ارتباط ندارد و شرکت در آن، هیچ هزینه‌ای برای افراد حقیقی یا حقوقی دربرندارد.
این دفتر بدون دریافت هرگونه هزینه، آمادۀ راهنمایی شرکت‌کنندگان این جایزۀ بین‌المللی است و علاقمندان می‌توانند از طریق ایمیل [email protected] و یا شماره تلفن 6-88255942-021 (داخلی 596) با کارشناسان دفتر در ارتباط باشند.

تمدید مهلت ثبت نام برای شرکت در دوره 6 ماهه کارورزی (Internship) در دفتر هبیتات ایران

 • تمدید مهلت ثبت نام برای دوره کارورزی Public Information and Communication تا 31 تیر ماه 1396
 • تمدید مهلت ثبت نام برای دوره کارورزی Disaster Risk Reduction and Mitigation و   Graphic Design تا 29 تیر ماه 1396

علاقه‌مندان در رشته‌های معماری، مهندسی عمران، علوم اجتماعی، روزنامه نگاری، خبرنگاری، روابط عمومی و ارتباطات، عکاسی، مهندسی زلزله و زلزله شناسی، محیط زیست،گرافیک، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و حقوق و سایر رشته‌های مرتبط می توانند برای ثبت نام در این دوره ها اقدام نمایند.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید. واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرم‌های لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که دروب سایت UN careers قابل دسترسی است، فرم ثبت نام، کپی از آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیل بودن)، لیست تمام مهارت ها و توانایی‌ها به همراه نامه‌ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای شرکت در دوره کارآموزی را در پروفایل خود قرار دهند.

لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط باشند و در صورت پذیرفته شدن در دوره باید به صورت تمام وقت به مدت شش ماه در دفتر هبیتات در ایران مشغول به کار شوند.

جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی

برنامه اسکان بشر ملل متحد و شهرداری دبی جایزه بین المللی دبی را برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی برگزار می‌کنند.

dia-logo-pages

«جایزه بین المللی دبی برای بهترین عملکردهای بهبود محیط زندگی» امسال در حالی برگزار می‌شود که دستورکار جدید شهری در اکتبر سال 2016 به تصویب رسیده است و این جایزه فرصتی منحصربه‌فردی جهت معرفی مؤثرترین مداخله‌ها برای بهبود زندگی شهرنشینان در سراسر جهان فراهم می‌کند. این جایزۀ بین‌المللی که در راستای هدف یازدهم توسعه پایدار (ایجاد شهرها و سکونتگاه‌های فراگیر، ایمن، تاب‌آور و پایدار) ارائه می‌شود، عملکردهایی را به رسمیت می‌شناسد که:

تأثیر آشکار و قابل ملاحظه‌ای در بهبود کیفیت زندگی مردم داشته باشد؛

نتیجه همکاری مؤثر بین بخش‌های عمومی، خصوصی و مدنی جامعه باشند؛

در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی پایدار باشند.

این جایزه نشانگر تعهد به توسعۀ پایدار سکونتگاه‌های انسانی و حفاظت از محیط زیست است و به عنوان نتیجۀ همکاری نزدیک و تنگاتنگ با برنامه اسکان بشر ملل متحد، اهمیت مشارکت قوی و هماهنگ در اجرای دستورکار جدید شهری و نیل به هدف یازدهم توسعه پایدار در ایجاد سکونتگاه‌هایی که از نظر اجتماعی، اقتصادی و زیست­‌محیطی برای همه پایدارند، برگزار می‌شود.

شرکت در این رقابت برای تمامی بخش‌ها از جمله دولت‌های ملی و منطقه‌ای، مقامات محلی و انجمن‌های آن‌ها، سازمان‌های غیردولتی، سازمان‌های چند جانبه، سازمان‌های جامعه‌محور، مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی، بنیادهای عمومی و خصوصی، نهادهای رسانه‌ای و سایر افراد آزاد است و برای شرکت در این مسابقه هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

چگونگی شرکت در این رقابت:

برای دریافت راهنمای ثبت نام به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید؛ همچنین دفتر هبیتات تهران راهنمای شرکت در این رقابت را به زبان فارسی ترجمه کرده و هم‌اکنون از اینجا قابل دریافت است.

مهلت ارسال مدارک برای شرکت در این رقابت 9 شهریور 1396 است.

جوایز:

جوایز در پنج بخش اهدا می‌گردد؛ به طور کل به 10 عملکرد برتر که با چالش‌های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی به گونه‌ای پایدار برخورد کردند، جایزه اهدا می‌شود: 2 عملکرد برتر (بهترین عملکرد در حوزه سیاست ملی شهری و بهترین عملکرد برای ارتقای مشارکتی زاغه‌ها)، 2 انتقال عملکرد برتر (بهترین انتقال عملکرد در سطح محلی مانند توسعه مجدد شهر و طراحی مجدد فضای شهری و پایش سازوکارهای دستور کار جدید شهری و اهداف توسعه شهری پایدار)، 2 جایزه فردی (در زمینه کمک به اقتصاد شهری و امور مالی شهرداری) و 2 برنده بخش خصوصی (برای کمک به برنامه‌ریزی سرزمینی، برنامه ریزی و طراحی شهری) که 30000 دلار آمریکا اعطا شده و 2 برنده در حوزه تحقیقات دانشگاهی (در زمینه قانون‌گذاری، ضوابط و مقررات و سیستم حکمروایی) 15000 دلار آمریکا دریافت می‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.unhabitat.org.ir و یا www.dubaiaward.ae مراجعه نمایید.

 

 

دوره کارورزی (Internship) در دفتر هبیتات ایران

دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران دوره شش ماه کارورزی (Internship) در زمینه‌های زیر را برگزار می کند. علاقه‌مندان در رشته‌های شهرسازی، مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، معماری، عمران، علوم اجتماعی، خبرنگاری، ارتباطات، عکاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مهندسی زلزله، جغرافیا، محیط زیست، منابع انسانی، اقتصاد، حسابداری، مدیریت امور اداری، گرافیک، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و حقوق و سایر رشته‌های مرتبط می¬توانند برای ثبت نام در این دوره تا تاریخ 11 تیرماه 1396 اقدام نمایند.
Administrative Assistance
Disaster Risk Reduction and Mitigation
Graphic Design
Public Information and Communication
Urban Planning and Management
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
https://careers.un.org/lbw/home.aspx?viewtype=SJ&exp=All&level=0&location=2100&occup=0&department=19801980&bydate=0&occnet=0
واجدین شرایط باید ابتدا در وب سایت https://inspira.un.org عضو شده، فرم‌های لازم را پرکرده و سپس مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن شامل فرم کامل مشخصات که دروب سایت UN careers قابل دسترسی است، فرم ثبت نام، کپی از آخرین مدرک تحصیلی (در صورت فارغ التحصیل بودن)، لیست تمام مهارت¬ها و توانایی‌ها به همراه نامه‌ای شامل شرح توقعات شما از این دوره و همچنین میزان و دلیل برتری شما نسبت به دیگران برای شرکت در دوره کارآموزی را در پروفایل خود قرار دهند.
لطفا دقت فرمایید که شرکت کنندگان باید حتما به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط باشند و در صورت پذیرفته شدن در دوره باید به صورت تمام وقت به مدت شش ماه در دفتر هبیتات در ایران مشغول به کار شوند.

نخستین کنفرانس زلزله، مدیریت بحران، احیا و بازسازی در دانشگاه بوئین زهرا

slider

نخستین کنفرانس بین المللی زلزله، مدیریت بحران، احیا و بازسازی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا در روز چهارشنبه سوم خرداد ماه 1396 در شهر بوئین زهرا برگزار شد. در این کنفرانس جمعی از نمایندگان بین المللی از جمله نماینده و کارشناسان دفتر اسکان بشر ملل متحد، نماینده آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (JICA)، متخصصان، پژوهشگران و صاحبنظران در این حوزه حضور داشتند. آقای هیروکی تاناکا نماینده ارشد جایکا در ایران اظهار داشت پیشگیری به موقع، استحکام بخشیدن و تقویت زیرساخت‌های موجود در جامعه و انجام فعالیت‌های بنیادی را می‌توان به عنوان مؤثرترین روش‌های مقابله با بلایای طبیعی چون زلزله نام برد.

 آقای سیامک مقدم نماینده دفتر اسکان بشر ملل متحد در تهران ابتدا به معرفی دفتر اسکان بشر پرداخت. از جمله نکات مهم و کلیدی که نماینده اسکان بشر ملل متحد در ایران بدان اشاره داشت، لزوم مشارکت ساکنان محلی با مسئولین در مرحله پس از بحران بود به نحوی که توجه صرف به ساختار فیزیکی بدون توجه به مسائل اجتماعی- فرهنگی، محیط زیستی و اقتصادی برنامه ای شکست خورده به بارمی آورد. وی تأکید داشت که ما در ایران از قوانین و مقررات به روز و در سطح جهانی و در حوزه ساخت و ساز برخورداریم اما این قوانین بیشتر بر روی کاغذ باقی مانده و کمتر نمود بیرونی دارند. آقای سیامک مقدم در ادامه سخنرانی خود به سیل سال 2010 پاکستان اشاره نمود که شمال تا جنوب کشور را فراگرفته بود و حدود 20 میلیون نفر و غالبا افراد آسیب پذیر در معرض آن بودند. وی اظهار داشت که اجرای برنامه بازسازی حدود 18 ماه  و با تأمین مالی دولت پاکستان، همکاری کشور ژاپن و مشارکت ساکنان محلی و سازمان های مردم نهاد به طول انجامید و مثالی روشن از نحوه مشارکت مردمی در اجرای طرح بود. ایشان در انتهای سخنان خود به دو سند دستور کار جدید شهری و سندای اشاره کرد که در آن ها مسئله تاب آوری شهری بسیار با اهمیت است.

conference

در ادامه برنامه دکتر محمد جوان دانشیار سازه‌های هیدرولیکی دانشگاه شیراز اظهار داشت که یکی از اصلی‌ترین معضلات موجود در جامعه در زمینه مقابله با اثرات بلایای طبیعی، کم توجهی به مسئله پیشگیری و مسئله کیفیت در اجرای فنون مهندسی در پروژه های عمرانی است.

علی بیت‌الهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حاشیه کنفرانس معتقد بود که  یکی از مؤثرترین راه‌های مقابله با زلزله افزایش مطالبه در این زمینه و آمادگی هرچه بیشتر برای پیشگیری از خسارت‌های ناشی از آن است. همچنین ایشان اشاره داشتند که علی رغم پیشرفت های بسیاری در زمینه مقابله با اثرات زلزله و افزایش کیفیت ساختمان ها صورت گرفته خطر زمین لرزه در کشور بسیار بالا رفته و عواملی چون شتاب بالا و عمق کانونی کم زلزله ها در کشور و واحد‌های مسکونی آسیب‌پذیر بسیار، سبب افزایش خطرهای جانی و مالی در این زمینه شده است.

پروفسور مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین­ المللی زلزله شناسی  و مهندسی زلزله، در رابطه با گسل­­های شمال تهران و امتداد آن­ها به سمت منطقه بویین زهرا و نقش آن در ایجاد زلزله بحث کردند. وی توضیحاتی در رابطه با عمق کانونی، شدت و بزرگی زمین لرزه سال 41 ارائه دادند و مهم ترين علل تخريب و خرابي ها را شدت بالا و آسيب­ پذيري بنا­ها عنوان کردند. در ادامه ایشان در رابطه با مرحله احیا در روستاهای آسیب دیده و تغییراتی که در این سال ها بر بافت این روستا ها اتفاق افتاده است صحبت کردند.

در این کنفرانس محمت آکدوگان مشاور فنی دفتر هبیتات در ایران با معرفی تاریخچه ای مختصر از شکل گیری City Resilience Profiling Program(CRPP) ، شروع این برنامه را با تمرکز دولت ها بر خسارات ناشی از زلزله ها و مخاطرات، در سال 2011 در کشورهایی نظیر ژاپن و نیوزلند که در حدود 380 میلیارد دلار تخمین زده شده بود، دانست.

وی افزود: مهمترین اهداف این برنامه در درجه اول این است که بتوانیم اطلاعات ، ابزارها و برنامه ها را برای تصمیم گیران و مدیران شهری در مورد تاب آوری شهری ایجاد کنیم و به آنها بگوییم این برنامه ها و ابزارها برای شناسایی میزان تاب آوری شهرها وجود دارد. آکدوگان اظهار داشت : تاب آوری شهری به این معنا است که اگر شوکی به جامعه ای وارد می شود، نه تنها سیستم می تواند آن شوک را خنثی کند بلکه می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به عملکرد و شرایط قبلی خود بازگردد.

در بخش دیگری از برنامه کنفرانس، خانم غزاله شادی­فر کارشناس کاهش خطر سوانح در دفتر هبیتات تهران به معرفی “درس‌هایی از بازسازی‌های انجام شده بعد از زلزله سال 1341 بوئین زهرا” پرداخت. وی اظهار داشت که در بازسازی بوئین زهرا سازمان‌های خارجی، دولتی و گروه‌های مردمی زیادی برای بازسازی اعلام آمادگی کردند و هریک بازسازی روستاهای مختلفی را به عهده گرفتند. سپس روستاهای بازسازی شده توسط هر گروه‌ و ویژگی‌ آن­ها بیان شد. شادی فر تاکید داشت رویکردها و روش‌های مختلف در بازسازی بوئین زهرا و عوامل دخیل در آن نتایج و اثرات زیادی در پی داشته است.

ghazale

بخشی از برنامه کنفرانس به کارگاه مبانی بازسازی و مدیریت بحران اختصاص داشت که با حضور دانشجویان و اساتید در سالن کنفرانس دانشگاه بویین زهرا برگزار شد. هدف این کارگاه آشنا کردن دانشجویان با مباحث مرتبط با سوانح و مبانی بازسازی پس از سانحه و همچنین اقدامات کشورهای توسعه یافته در زمینه تخمین خسارت سوانح طبیعی بود که در دو بخش عنوان شد. در بخش اول خانم سوسن مومنی کارشناس کاهش خطر سوانح در دفتر هبیتات، به بررسی “مبانی بازسازی پس از سانحه و مدیریت بحران” پرداخت و پس از آن به معرفی اقدامات مدیریتی، معماری و شهرسازی در زمینه کاهش خطر سوانح و همچنین معرفی سامانه فرماندهی سانحه (ICS) و چرخه مدیریت بحران اشاره کرد. در این میان آقای مقدم نماینده و رئیس دفتر هبیتات پرسش‌هایی از دانشجویان در ارتباط با مباحث ارائه شده داشتند که به پویایی و تعامل دو طرفه بحث کمک شایانی نمود.

در بخش انتهایی کارگاه خانم نیلوفر کیارستمی کارشناس کاهش­ خطر سوانح در دفتر هبیتات نیز به معرفی “روش تخمین خسارت سوانح طبیعی با استفاده از نرم افزار HAZUS” پرداخت.

آغاز بیست و ششمین نشست شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد در کنیا

GC

بیست و ششمین نشست شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و رئیس دفتر اسکان بشر ملل متحد تهران در مـقر ستاد اسکان بشر سازمان ملل متحد واقع در شـهر نایـروبی کشور کـنیا آغاز به کار کرد.

در این نشست که با حضور  ۵۸ کشور عضو در مـقر ستاد اسکان بشر سازمان ملل متحد واقع در شـهر نایـروبی در کشور کـنیا برگزار شده است مواردی از قبیل بهبود وضعيت شهرها و زیستگاه‌های انسان، توسعه پايدار اجتماعى و زيست محيطى زيستگاه‌هاى بشر و دستيابى به هدف تامين سر پناه مناسب براى همه آحاد بشر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

نشست شورای حکام برنامه اسکان بشر ملل متحد هر دو سال یکبار برای ارزیابی فعالیت‌ها و تعیین راهکارها و بودجه دوسالانه برنامه مـرکز اسکان اسکان بشر سازمان مـلل متحد بر پا می‌شود که امسال شهر نایروبی از تاریخ ۱۸ الی ۲۲ اردیبهشت‌ماه میزبان این نشست است.

با توجه به برنامه اسکان بشر سازمان ملل، این قسمت در ۷ بخش طرح و برنامه شهرى، اقتصاد شهرى، خدمات شهرى،  بهبود اماكن مسكونى و كاهش زاغه‌نشينى، كاهش مخاطرات و نوسازى، تحقيقات و ظرفيت‌سازى و مديريت و قانون‌گذارى در مورد املاك فعالیت کرده و مباحث حوزه‌های مذکور را بررسی می‌کند.

هیئت جمهوری اسلامی ایران نیز با ریاست دکتر فرجوند سفیر ایران در کنیا و آقایان مجید روستا، علی چگنی، فرزین فردانش، اسفندیار زبردست و صادق صادقپور به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی در این نشست شرکت کردند.

یکی از رویدادهای جانبی این اجلاس نشست هیئت رئیسه اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی آسیا- اقیانوسیه (APMCHUD ) پیرامون بازرسی چالش‌های شهری منطقه شامل مسکن، حمل و نقل شهری، تامین مالی، آب و فاضلاب  و … است.

همچنین میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای هفتمین اجلاس (APMCHUD) از موضوعات کلیدی نشست هیئت رئیسه ششم اجلاس اعلام شده است.

هیئت مستقل ارزیابی هبیتات منصوب شد

H I III

دبیر کل سازمان ملل، آقای گوترش، هیئت ویژه مستقلی را برای ارزیابی کارآیی و تاثیرگذاری برنامه اسکان بشر ملل متحد منصوب کرد. این اقدام به دنبال تصویب دستور کار جدید شهری در کنفرانس هبیتات 3 در کیتو صورت گرفته است.

بر اساس مصوبه کیتو، مقرر گردید که برنامه اسکان بشر ملل متحد مورد ارزیابی یک هیئت مستقل ویژه قرار گیرد و عملکرد ،کارآیی، پاسخگویی و مشکلات آن بررسی و راه حل‌های مناسب ارائه گردد.

گزارش این هیئت قرار است به اجلاس ویژه دو روزه‌ای در مجمع عمومی با شرکت مقامات بلندپایه در هفتاد و یکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که از سپتامبر جاری آغاز می گردد، تسلیم شود. این اجلاس ویژه موضوع اجرای موثر دستور کار جدید شهری را به گفتگو خواهد گذاشت و نقش هبیتات در این راستا را نیز تعیین خواهد کرد.

اعضای این هیئت ویژه مستقل عبارتند از:

پیتر کالترپ، معمار

دیان تریانسیار جانی ، سفیر و نماینده دائمی اندونزی در سازمان ملل

آن هیداگلو ، شهردار پاریس، فرانسه

شیلا پاتل ، موسس و مسئول انجمن ارتقای مراکز منابع محیط (SPARC)

روزاریو روبلز ، وزیر توسعه کشاورزی، سرزمینی و شهری مکزیک

فرانتیشک روزیکا ، نماینده دائمی جمهوری اسلواکی در سازمان ملل

پونستو سکاتله، وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی لسوتو

فو پارکس تائو، ریئس شهرهای متحد و حکومت‌های محلی (UCLG) و انجمن حکومت‌های محلی آفریقای جنوبی

 

معرفی نشریات جدید ترجمه شده هبیتات در زمینه برنامه سیاست ملی شهری

فرآیند شهری شدن نیاز به مدیریت شهرنشینی به شیوه‌ای پایدار را مطرح می‌نماید. این امر بدان معناست که برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری باید مسایل گسترده‌ای را مورد توجه قرار دهد و نیاز به یک رویکرد وسیع که دربرگیرنده سطوح مختلف افقی و عمودی است، در این خصوص وجود دارد. سیاست ملی شهری ابزاری است که دولت می‌تواند به کمک آن به هدایت و کنترل شهرنشینی بپردازد و با بکارگیری ظرفیت‌های تمامی سطوح ملی تا محلی بهترین فرصت را برای تدوین یک برنامه توسعه شهری هماهنگ فراهم آورد. با بکارگیری فرآیندهای سیاستی بالا به پایین و پایین به بالا سیاست ملی شهری می‌تواند در ایجاد یک فضای توانمند سازمانی، بسیج ذی نفعان، ظرفیت‌سازی و ارزیابی آن در تعریف چشم‌انداز و برنامه‌های یک کشور کمک نماید. فعالیت برنامه اسکان بشر ملل متحد در این زمینه از یکی از مصوبات شورای حکام نشات گرفته است. این برنامه بر آن است تا با مشورت با کمیته نمایندگان دایمی، چارچوب راهنمای کلی برای تدوین سیاست‌های ملی شهری بر اساس تجارب بین‌المللی را تدوین کند و از کشورهای عضو در تدوین و بهبود سیاست‌های شهری حمایت نماید. از سوی دیگر سیاست ملی شهری به‌عنوان ابزاری کلیدی برای حمایت از اجرا و پایش آرمان‌های توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری شناخته شده است. انتخاب سیاست ملی شهری به‌عنوان یکی از ده واحد سیاست‌گذاری هبیتات ۳ نشان دهنده به رسمیت شناختن آن به‌عنوان ابزاری برای تحقق آرمان‌های توسعه پایدار و دستور کار جدید شهری است. در مقاله سیاستی واحد سیاست گذاری عنوان شده که سیاست ملی شهری باید بخش مهمی از هر تلاش جدی در راستای اجرای آرمان‌های توسعه پایدار را تشکیل دهد و به ابزاری کلیدی برای سنجش دستاوردهای این آرمان‌ها تبدیل شود.

برنامه اسکان بشر ملل متحد با مشارکت شرکای خود در حال تهیه ابزارهایی برای کمک به کشورهایی است که تدوین سیاست ملی شهری را پذیرفته‌اند. سیاست ملی شهری بر پایه پنج اصل امکان سنجی، تشخیص، تدوین، اجرا، پایش و ارزیابی استوار است. برنامه اسکان بشر ملل متحد هم اکنون از ۲۶ کشور برای تدوین سیاست ملی شهری حمایت کرده و با توجه به نظر مساعد وزارت راه و شهرسازی، این موضوع جزو اولویت‌های دفتر هبیتات تهران قرار گرفته است. برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در راستای ترویج و تحقق اهداف برنامه سیاست ملی شهری در حال انجام اقدامات متعددی از جمله ترجمه کتاب سیاست ملی شهری و تهیه دوره‌های آموزشی است. جهت آشنایی بیشتر با این برنامه پیشنهادی می‌توانید به بروشورهای ترجمه شده سه گانه در خصوص معرفی برنامه سیاست ملی شهری هبیتات رجوع نمایید. جهت دسترسی به این اسناد بر روی آن‌ها کلیک کنید.

file-page1first page 2first page 3

انتشارات جدید هبیتات: ارزیابی پایداری ساخت و ساز همراه با مقایسه تطبیقی

در طول سی سال گذشته، تعداد، قلمرو و پیچیدگی ابزارهای ارزیابی تاثیر محیط‌زیستی بر ساخت و ساز به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. آزمودن ضرورت ارزیابی و پایداری ساخت و ساز همراه با مقایسه تطبیقی به عنوان پدیده‌ای جهانی درست همانند موانع سیاسی و عملی می‌تواند جهت درک نقش حتمی آنها در فهم مقصود “دستور کار جدید شهری” و سیاست هایی که از این دستور کار تاثیر می پذیرند، مفید و کارآمد باشد.

Building Sustainability-first page

از آنجا که هبیتات به منظور ارتقا توسعه پایدار شهری از طریق خلق دانش و مدیریت فعالیت می کند، این گزارش قصد دارد تا برخی از نگرانی ها در قالب چهار هدف زیر تبیین نماید:

الف) ایجاد بسترهای منطقی برای ارزیابی و پایداری ساخت و ساز و مقایسه تطبیقی (فصل اول)

ب) شناسایی چالش‌ها و محدودیت‌هایی که سیاست سازان و شاغلان بخش ساختمان در اعمال و تفسیر ابزارهای ارزیابی پایداری ساخت و ساز همراه با مقایسه تطبیقی با آن مواجه می‌شوند (فصل دوم)

ج) ارائه نمونه‌ای از نگاه کلی به برخی از ابزارهای ارزیابی و سنجش پایداری محیط‌زیستی و مسکن درست به اندازه مواردی که بر معیارهای اجتماعی و اقتصادی تاثیر می‌گذارند (فصل سوم)

د) شناسایی راه‌هایی برای جذب ابزار‌های ارزیابی توسط صنایع، نهادهای حرفه‌ای، سیاست‌گذاران، آموزش عالی و سایر نقش آفرینانی که در حوزه محیط‌زیست فعال هستند (فصل چهارم)

شما می‌توانید این کتاب را از اینجا دانلود نمایید.

pic1
pic1

حوزه های کاری